четвртак, 16. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Полуфинале Тајипа Ердогана

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 16 септембар 2010 20:12
Nn
Pogledajte kartu Evrope koju su napravili Americki stratezi pre 30 godina. Videcete da Turske nema na toj karti, a da su se na njenom tlu pojavile tri nove drzavice. Posledica toga je udaljavanje Turske od saveza sa Amerikom. Posto je Americi stalo da zadrzi uticaj u Sredozemlju, to ce ona podeliti Tursku kako bi se taj ucitaj zadrzao ili povecao a da se pri tom Turska spreci da napravi savez sa Iranom ili jos gore Rusijom. Na toj karti predvidjeno je i usitnjavanje teritorije Iraka, kao i Irana. Srbije takodje nema na toj karti.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 16 септембар 2010 22:41
dox
Đorđević se poduhvatio teškog zadatka da opiše različite dimenzije i posledice ustavnih promena u Turskoj, na čemu mu treba odati priznanje. Međutim, u ovakvim pregledima katkad se od drveta ne vidi šuma (iz različitih razloga), tj. ne vidi se različit rang i značaj određenih aspekata turske političke dinamike, odnosno relativni odnosi glavnih aktera i njihova promena tokom vremena /barem od smrti Ataturka do danas/, što bi umnogome olakšalo razumevanje značaja ovog događjaja (ustavnih promena).
Bez ulaženja u pojedinosti, i pojednostavljeno rečeno, ključna tema ustavnih promena je bila uspostavljanje veće kontrole nad turskom vojskom. Najpre, tehnički i pravno posmatrano, povećanjem uticaja vlade i skupštine na izbor sudija (i drugim pratećim mehanizmima opisanim u članku). Ali ono što je ne manje važno, uspeh referenduma je veoma glasna, jasna, svima unutar zemlje i van nje, obznanjena politička pobeda Erdogana i njegove partije nad vojskom i onima koji je podržavaju. Ako na kraju dodamo da tursku vojsku bije glas da je na kratkom lancu sa Pentagonom, da su vojni pučevi u Turskoj vršeni po pravilu kad god je turska politika dolazila u trenje sa politikom SAD (i na ovom sajtu nedavno smo mogli da čitamo dva-tri preneta teksta na tu temu, koji objašnjavaju detaljnije tu dinamiku pritiskanja turske scene putem vojske i kvazi-vojnih tajnih društava usmeravanih od CIA i Mosad-a), onda dolazimo do ključnog momenta, inicijalnog ali i svršnog uzroka promena ustava. A to je odbrana mogućnosti da turska politička elita vodi samostalnu politiku u zemlji i u inostranstvu, bez tutorstva Vašingtona (i američkih prišipetlji Londona i Tel Aviva).
Erdogan ovim konačno osvaja prostor za potpuno samostalno delovanje i u narednim mesecima i godinama gledaćemo još samostalniju (od Vašingtona) i još ambiciozniju Tursku (uključujući i dalji prodor na Balkan).
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 16 септембар 2010 23:33
Нн
@четвртак, 16 септембар 2010 23:41 dox, Лепа запажања! Још бих само да додам да се после овог референдума може очекивати и грађански рат у Турској.
Препоруке:
0
0
4 петак, 17 септембар 2010 13:20
саша р.
Моје мишљење је да је ово управо замисао САД. Грчка економија је потпуно разбијена, Србија је разваљена уздуж и попреко, а Бугарска неће представљати нарочити проблем Турској. Турска ће се прво ушетати на Балкан, а затим ће апетити расти. Створиће се огроман фронт исламистичких земаља, а онда је на реду Израел. С друге стране, овај фронт би требао да врши и притисак на Русију, која има велики проблем са екстремним муслиманским групама у појединим републикама. С тог аспекта је изузетно занимљив скорашњи војни споразум између Русије и Израела, јер сигурно није направљен случајно. Већ дуго напомињем да Израел постаје сметња политици САД и Британије, као и да постоји велика могућност да буде жртвован зарад њихових интереса. Нестанак Израела са мапе света омогућио би инвазију арапских земаља на Европу, а није тешко увидети ко би имао највећи интерес у целој причи. Војни савез Русије, Израела, Бугарске, Србије и Грчке могао би предупредити турско - арапску инвазију и излазак на Балкан, али је са оваквом доминацијом САД у овом подручју, практично неизводљив. Бар за сада.
Препоруке:
0
0
5 петак, 17 септембар 2010 21:50
pitam se, pitam
Odlična analiza. I za razluku od nekih komentatora, nisam baš siguran da je ovo u Turskoj mnogo po volji zapada i SAD. Čak bih rekao da je suprotno tome, zapad vrlo neraspoložen prema Erdoganu, ali i jedni i drugi "glume finoću". Nego su nama malko u strahu velike oči.
Препоруке:
0
0
6 петак, 17 септембар 2010 22:23
Александар
Nn, може ли неки линк ка тој карти?
Хвала
Препоруке:
0
0
7 недеља, 19 септембар 2010 23:55
jova
@Nn
Imate neki link?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер