Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Oportunizam kao poziv

Komentari (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 23 avgust 2010 15:24
Zoran Popović
Klasičan primer kopiranja tekstova iz 90-tih. Ako ima "pete kolone" ona sedi u Vladi, agencijama, upravnim odborima, ... samo je nema gde je autor traži u nacionalnom krilu.

Naša diplomatija oportuno, skoncentrisana u liku i delu predsednika Tadića, nikada nije ni pokušala da brani bilo šta što u svom imenu ima nešto srpsko. Oportuno su naseli na zamku koja im je poturena, a sada traže "čast za gubitnika". Traže jer znaju da je kraj.

Možda će i oportunisti po pozivu, braneći neku svoju privilegiju, nasesti na još jednu zamku - da brane ovu Vladu. Vladu koja je oportuna i nesposobna po svom postanku. Oportunizam je druga reč za vladajuću klasu koja treba što pre da ode. Treba im pomoći da odu, hrabriti ih u toj nameri. Treba im reći da nema većeg patriotskog čina i evropske vrednosti od ostavki.

Budite Srbi, budite ljudi, budite odgovorni i pošteni prema sebi i drugima.
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 23 avgust 2010 16:14
da komšiji crkne krava
Da. Bojim se da je autor u pravu. To jest, da su se naše "patriote" malo zaigrale i svesno ili nesvesno legle na rudu Brisela i Vašingtona. Nije im prvi put. Mislim da Jeremić radi veoma dobar posao u teškim uslovima. Ali čak i da grešim, sramno je što su se na poslu rušenja srpskog predloga rezolucije u Generalnoj skupštini zajedno našli stranci, LDP i neke nacionalne stranke. Ali to je stara srpska boljka (da komšiji crkne krava) i stranci na nju igraju. I obično im uspe.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 23 avgust 2010 16:28
Johnny the Beard
Do kada vise proteziranja poteza Vlasti! Pa ovo nema nigde!

Da razjasnimo, ne treba udatiti iz svih mogucih oruzja sada po vlasti, cinjenica je da ponesto i rade po pitanju Kosova!

A zasto se ovoliko truditi da ih odbranimo od realne kritike, kad nas nisu ni pitali!

Cudni zakljucci mogu da se izvedu!
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 23 avgust 2010 16:41
Mislite o tome
Mislim da je suština u ovom pasusu:
"rekao bih da nas je savremena istorija dovoljno poučila da, ako su Amerikanci, Britanci i Nemci nezadovoljni – mora da nešto radimo kako treba. Bojim se da to „nešto“ nema veze ni sa korupcijom, niti javnim dugom, a ponajmanje sa nezaposlenima i penzionerima, već upravo sa „kosovskom politikom“ i aktuelnim spoljnopolitičkim inicijativama."

Nisam nikakv simpatizer Jeremića i pogotovo Tadića i nikada nisam glasao za njih. (Već uglavnom za Koštunicu, a nekada ranije za SPO.) Ali ovde ima mnogo istine i modela koji se ponavlja. Dokle god im neko (Milošević, Koštunica, Tadić...) daje ono što traže dobar je, prihvatljiv i demokrata. A kada više neće ili ne može, onda je korumpirani diktator i treba mu što pre naći alternativu. A naše patriote se u to uvek savršeno uklope. S druge strane, pogledajte Hrvate, Slovernce... Svađaju se, ali su u nacionalnim stvarima svi kao jedan. Ubuće nas to strančarenje.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 23 avgust 2010 17:35
Jeremića za predsednika
Koliko god vlast bila loša i izdajnička, uvek se na kraju ispostavi da je njena opozicija, u želji da se dokopa vlasti, spremna na još više kompromisa i još veću izdaju. Takav je bio Koštunica u odnosu na Miloševića, takav je bio i Tadićev DS u odnosu na Koštunicu. A takvi će izgleda biti i ovi što se spremaju da dođu. Jeremić mi tu još izgleda kao relativno najpristojniji. E, zemljo Srbijo.
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 23 avgust 2010 19:39
Dimitrije Sine Mitre
Autor je sigurno u pravu kad kaže da ako su švabe, englezi i ostali protiv nekoga/nečega u Srbiji onda je to sigurno dobro za SRBIJU i SRBE. Ja se bojim da je to samo igra, da se SRBIMA zamažu oči da vlada nešto korisno radi.On što nije u redu je stavljati u isti koš ldp koji se buni što vlada otvoreno ne proglasi izdaju i pregazi USTAV i prihvati 'nezavisno Kosovo' i DSS koja zastupa tezu da vlada glumi , fingira borbu za Kosovo jer u ponuđenoj rezoluciji nigdje ne piše ni da je Kosovo i Metohija dio Srbije, ni da postoji rezolucija koja garantuje status Kosova i Metohije u Srbiju. Svi nacionalno obojeni intelektualci su ukazivali da je rezolucija kao da su je pisali Tači ili Klinton, tek kad su englezi, švabe i još poneki Srbski neprijatelji, počeli da kude rezoluciju ta rezolucija je postala kamen temeljac nacionalne borbe za Kosovo. Sve izgleda kao naručena 'svađa' da pokorne sluge zapada i dalje jašu u sedlu i spriječe bilo kakvu stvarnu borbu . Kao što je postupak pred sudom bio kamen temeljac borbe vlade, sve do momenta kad je JEREMIĆ na dva dana pred čitanje presude objavio da Srbija neće prihvatiti odluku suda ako ona bude priznala 'nezavisnost Kosova', ta je borba imala nekog smisla. TRAŽITI MIŠLjENjE SUDA, A REĆI DA PRIHVATE SAMO JEDAN IZHOD TE ODLUKE JE ILI SMIJEŠNO ILI GLUPO .Kao 'diplomata' Jermić je mogao reći nešto u smislu prihvatamo svaku odluku koja je u skladu sa međunarodnim pravom, ali on je direkto rekao da mi ne prihvatamo nepovoljnu odluku. Pa zašto smo išli na sud, ako ne prihvatamo mišljenje tog suda? Da idemo opet u istom stazom pokazuju najave da se može pregovarati o rezoluciji, za koju su rekli da nema odstupanja.
PONUDILI SU REZOLUCIJU KOJA SKORO I DA NE BRANI NACIONALNE INTERESE, VLADINE INTERESE SIGURNO BRANI, O KOJO ĆE IPAK PREGOVARATI DA BI JE OBESMISLILI DO KRAJA. Opet će neki pametnjaković izjaviti nešto u smislu ako SB usvoji rezoluciju koja poništava/mjenja rezoluciju 1244 mi to nećemo prihvatiti.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 23 avgust 2010 21:27
they rode with quantrill
@Dimitrije Sine Mitre
On što nije u redu je stavljati u isti koš ldp koji se buni što vlada otvoreno ne proglasi izdaju i pregazi USTAV i prihvati 'nezavisno Kosovo' i DSS koja zastupa tezu da vlada glumi , fingira borbu za Kosovo jer u ponuđenoj rezoluciji nigdje ne piše ni da je Kosovo i Metohija dio Srbije, ni da postoji rezolucija koja garantuje status Kosova i Metohije u Srbiju.

Možda nije bilo u redu ni 2000. stavljati u isti koš titoiste, nacional-romantičare i liberal-romantičare.
Ipak, u onoj masi na beogradskim ulicama, nije ih se moglo razlikovati. Državu, a u prvom redu njenu ekonomiju, su uništili zajedničkim snagama.
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 23 avgust 2010 21:46
Zbunjena
Bogme, opasno su se izmešali lončići. Evo gledam poslednjih dana Svetislav Basara u Danasu već nekoliko puta s poštovanjem citira Željka Cvijanovića, a čak je i za Pečat nalazio poneku lepu reč. S druge strane, u ovim medijima neki stalno prozivaju NSPM, Vukadinovića i Antonića. Nisam baš sigurna da li je to NSPM naglo promenio orijentaciju (ne bih rekla)ili su se, što neki dan reče u svom tekstu g. Vukadinović opasno "aktivirale i uskomešale neke medijske i političke agenture". Bojim se da je ovo drugo.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 23 avgust 2010 21:59
Miloš
Da ne bude zabune – ova vlada je do sada nebrojeno puta zaslužila da padne. Ali, da zabune bude još manje – ova opozicija nije zaslužila da ovu vlast obori. Znam da se to neće dopasti mnogima, zapravo, neće se dopasti nikome – ali je tako.

Sasvim tačno rečeno. Potpisujem. A i ono da se u opoziciji uvek nađe neko ko u želji da se dokopa vlasti nastupa sa kao bajagi radikalno patriotskih pozicija, a zapravo odrađuje posao za strance. To ne opravdava vlast, ali nas obične patriotske građane navodi na oprez da ne poslužimo opet kao štap u tuđoj ruci kojim oni prete aktuelnoj vlasti kad posumnjaju da ova više nije dovoljno poslušna.
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 23 avgust 2010 22:24
Jedan pažljivi čitalac
Spoljnopolitički dvojac Tadić-Jeremić, odjednom se suočio sa ujedinjenim kritikama i „nacionalne“ i „građanske“ opozicije na jednoj strani (na jednoj strani!?)
(...)
Ova šarena liga nezadovoljnih, koji se međusobno oštro kritikuju i uglavnom međusobno ni ne razgovaraju, saglasni su svi u jednom – srpska rezolucija, podneta Generalnoj skupštini OUN mora pasti.

Ovo je jedna jako nategnuta odbrana!
Najavažnija stvar se gura u stranu: da li je ova vlast po konkretnom pitanju, ispravna ili ne - ne ko ih je (a posebno, kako i zašto) tim povodom napao! U svrhu takve odbrane, posebno lakonski izneto je ono da "srpska rezolucija mora pasti"! Dramaturški naduvano, kao u prosečnom partizanskom filmu ("Prozor mora pasti!"). Samo, ko to uopšte tako traži?! Ima li i onih koji kažu da je ta rezolicija loša, ali bi ipak voleli da ona "ne padne", na primer? Suštinsko pitanje i nije "čemu sva ta predstava" (jasno nam je), već dokle su spremni da idu njeni režiseri i protagonisti! To je pravo pitanje za intelektualca, a ne po svaku cenu ujednačiti ono što jeste različito ("šareno") suštinskim utrpavanjem u nekakvu "ligu", što će reći u navodni zajednički interes! Ne znam šta se dešava, ali postaje tugaljivo i ovde takve stvari nekome objašnjavati!
Preporuke:
0
0
11 ponedeljak, 23 avgust 2010 23:01
Kosovac
Ma svaka cast Kostunici i ne treba da se bori za vlast , ovaj narod i zasluzuje ovakvu vlast , dobari su nam jelasic koji ima 5 miliona evra imovine i koji je ostavio narodnu banku u rasulu po odlasku , tomica milosvljevic koje uveo da i deca placaju stomatoloske uskuge , djelic koji je za par godina provedenih u meridijan banci dobio otpremninu od milion evra , Tadic koji ne vidi bolje ideje a u zemlju danas nema ni mleka u kojoj je sve u rasulu, u kojoj se niko ne buni zbog kolesara i janjusevica ....I nismo za bolje
Preporuke:
0
0
12 utorak, 24 avgust 2010 11:04
zvezdarac
I ja sam zbunjen. Poslednjih dana je stvarno teško pohvatati koji medij koga citira, koga brani, a koga napada. Tekst koji komentarišem je samo mali primer. Za to vreme predsednika, inače svakodnevno prisutnog, nigde nema. A dolazi nemački šef diplomatije, koji će, sem sa državnim vrhom, razgovarati i sa šefovima svih stranaka! Miriše na promene u ovoj zemlji, a kakve – ne znam. Ne sumnjam da su urednici NSPM-a mnogo bolje obavešteni o svemu, i željno čekam da se oglase.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 24 avgust 2010 11:35
Saša
Još jedan u već ogromnom nizu tekstova koji pokušava da dokaže kako Tadić & co. navodno brane interese Srbije.Naravno opet se ne spominje sporazum sa Euleksom, Instambulska deklaracija, Tadićeve i Jeremićeve više nego glasne izjave prilikom susreta sa predsenikom Hrvatske i premijerom Turske (desetak dana pre izricanja mišljenja Međunarodnog suda) kako to što su te dve države priznale nezavisnost Kosova nipošto neće uticati na razvoj najprijateljskijih odnosa Srbije i tih država (mogli su bar da ćute oko toga, ako ništa drugo). Ovo su konkretne činjenice. Autor ih prenebegava, a zatim pokušava da dokaže da opozicija koja kritikuje ovakvu politiku ustvari radi protiv interesa Srbije, a Tadić & co. navodno brane te interese onoliko koliko mogu. Uzgred, samo krajnje naivni mogu LDP da svrstaju u opoziciju.
Ukratko, još jedan primer propagande tipa "ja ne podržavam Tadića, ali je on trenutno najbolja varijanta za Srbiju, tako da ću ipak da ga podržavam i kritikujem opoziciju".
Preporuke:
0
0
14 utorak, 24 avgust 2010 17:07
DŽon Šepard
"Zbunjena", sjajno ako je tako! Znači da se ovde ne prosipa uzalud žuč i troše tasteri.

Ne bojte se, ljudi! Ne mogu nas sve pohapsiti niti nas ućutkati za jednu noć.

Uostalom, BIA-ina interna prepiska se vodi na "ošišanoj" latinici (gajevici), znam pouzdano. Možda oni i ne mogu da ovo pročitaju, kao što ni "Telekom" ne razume ćirilicu? :)

Najvažnije je da nemamo domanovićevsko "mrtvo more", lakše ćemo dalje.
Preporuke:
0
0
15 sreda, 25 avgust 2010 12:32
Marko BG
Cestitke autoru. Ovaj tekst moze da posluzi kao "udzbenicki" primer objektivne patriotski orijentisane politicke analize. Skoro je neverovatno kolika se buka i prasina digla oko srpske rezolucije. Sada je jasno koliko je ona vazna. Ukoliko ova vlast istraje u tome i ne podlegne pritiscima to ce biti od izuzetnog znacaja cak nezavisno od toga da li ce rezolucija proci ili ne. Jer onda ce se znati sta je za Srbiju najvaznije i prvo i da postoje stvari koje nemaju cenu. Kosovo nije "najskuplja srpska rec". Kosovo je rec koja nema cenu.
Preporuke:
0
0
16 sreda, 25 avgust 2010 13:27
dika
mislim da vam je analiza na mestu objektivna oslobodjena ostrascenosti zaista kada covek malo bolje pogleda stice se utisak koji je tesko objasniti bar na prvu loptu medjutim ako malo bolje zagrebete ispod povrsine videcete da i nije sve tako sareno vec prosto i jednostavno crno belo u srbiji opozicije nema imate 10 tajkuna koji su vlasnici svih stranaka mi zivimo u jednopartijskom visestranackom sistemu odnosno bolje reci dusa i mozak su jednopartijski a telo vise partrijsko na unutrasnjem planu totalno rasulo ekonomski moralni politicki kulturoloski sunovrat opoziciji ne kritikuje vlast zbog kriminala i korupcije vec zbog kosova poseta tome nikolica briselu nije bila slucajna treba u skorije vreme ocekivati koaliciju sns i ds a posle videcemo nemogu da se otmem utisku da srbija sve vise lici na vajmarsku nemacku iz perioda 1919 do 1933 ekonomsko rasulo nacionalno ponizenje otimanje dela teritorije odnarodjena politicka elita velika nezaposlenost.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner