недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Освета историје

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 11 август 2010 17:51
Ljiljana,Holandija
Hvala Vam na divnom tekstu.Ja zivim u takvoj zemlji. I njoj pocinje istorija i grabez za novcem da se sveti.
Препоруке:
0
0
2 среда, 11 август 2010 20:51
Урош
Добар текст. Али бојим се да та "права" Француска, о којој са пијететом и сетом пише госпођа Алечковић, више не постоји. Ако је уопште икада и постојала.
Препоруке:
0
0
3 среда, 11 август 2010 21:10
Мирко Грбић, Бањалука
Cum grano salis...за неколико деценија не дуже од вијека Француска ће од данашње своје стварности имати само име...а врло брзо ће долазити социолози, политиколози, антрополози на студијска путовања, стручна усавршавања и докторске студије на београдски универзитет да да на случају Србија схвате своје заблуде...да је Малтусова теорија итекако валидна а Дарвинова опсолентна.
Желим успјешан пут у будућност свим арапским имигрантима....још само да се Турци придруже.
У Фигароу ће се објављивати карикатуре о Саркозију и закону о никабу, буркама и заровима.
Препоруке:
0
0
4 среда, 11 август 2010 22:53
Екрем
Ево да поделим једну умотворину коју сам јуче чуо од једног београдског интелектуалца.

"Како је само Француска плакала док су јој отимали Алжир. Хеј, Алжир! СФРЈ се тад нашла да призна Алжир, а сад се Срби нешто буне што им отимају КосМет, што је према једном Алжиру ништа! Кад су Американци тражили да направе војне базе по Србији у свом продору на исток, ми им нисмо дали. Ето нам сад. А и нисмо баш поштовали те Албанце на Косову. Треба Србија да окрене лист. То Косово, па то је пропала ствар. Ево, видиш да су и Хрватску прикочили у уласку у ЕУ, чекају да њих и нас у пакету приме."

Историја има само онолико смисла, колико се из ње може научити како би се применило у садашњости и будућности. Историја је нека врста колективног вишевековног-вишемиленијумског искуства. Ко не уме то да искористи на прави начин, ни Господ му не може помоћи.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 12 август 2010 07:45
Драго Стен
Господин Грбић из Бања Луке је тачно осетио у ком грму лежи зец."Лове а уловљени" рекао је наш песник.Колонијално од некад прети да се освети колонизаторима сад.Колонизовани колонизују.Тврди обичаји нису само ствар права, него начин опстајања, стварања свога света на туђем.То, грубо говорећи, није акт европеизације, него акт африканизације Европе.Он се не интегрише, он бива и не само што бива него чека прилику да буде изнад.Колонихзатори су уносили дух свога света у архитектури али нису ни могли ни умели да мењају структуру тога бивствовања.То им се осветило.Кад су прогледали они су Французе отерали са својих територија и сад им се све што су у прошлости са њима радили свети.Европа не схвата да ће им муслиманизам који подржавају и охрабрују на Балкану доћи главе.Не сад али кад тад.Шта ми нисмо чинили да се Шиптарима умилимо још за време краљевине а за време титоизма поготову.Све су имали, све могли., били привилеговани, били председници државе, у највишим форумима владали, могли да раде шта хоће и ево где смо догурали да нас понижавају где год стигну,да бесомуично измишљају како су били поробљени и окупирани, да нас јуре ко бог ђавола са сопствених територија, да цео свет стоји иза њих а нико иза нас.Французи ће се освестити али бојим се кад буде касно.Овде није реч о правима него о вахабитизму који тежи да искористи права и да завлада.А кад вехабије стигну видећете ви вашу "демократију".То није питање права него опстанка.Ми губимо ту битку.Цео свет је противу нас .Кад он буде угрожен и кад се опасуљи, за нас ће, бојим се, бити касно.Они ће нас се тада сетити, да будемо пример како смо узалуд жртвовани.Добро је све нањушио господин из Бања Луке, јер са силама ислама има искуства.Не једе се све што лети господо Французи.Видећете.А госпођа Алечковић лепо и тачно игра око вреле каше.Ко ће се опећи , видећемо.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 12 август 2010 08:03
misljenje
Malo se preteruje sa ovom pricom o poligamiji,jer je to veoma retka pojava cak i u africim zemljama.Retko cete naci u africkim zemljama danas poligamiju.Ima slucajeva teske sirotinje koja pristaje na takav vid bracne zajednice,ili mentalno zaostalih zena kojima je to jedini nacin da budu udate posto ih niko nece u monogamni brak.Sve su to zloupotrebe zena koje se moraju zakonom zabraniti svugde u svetu.Vremenom bi to nestalo samo od sebe ,ali ipak to mora brze da se uradi uz podrsku drustva.Poligamija nije normalna ljudskom bicu,ni moralno ,ni eticki,ni fizioloski.Priroda je udesila da se uvek razdja pet posto muskaraca vise nego zena,sto znaci da pod idealnim uslovima zivota zena ima manje u reproduktivnom periodu.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 12 август 2010 09:04
nataša @ Ekrem
Tako vam kaže beogradski intelektualac?
Zašto mislite da je intelektualac, a zašto da je beogradski? Iz sadržaja bih zaključio da je "beogradski intelektualac" neko ko iznosi stavove koje pariski ili moskovski ili njujorški intelektualac nikada ne bi izrekao, a i ako bi izrekao tada bi se ispisao iz intelektualaca.
To što vam je rekao taj intelktualac ne vredi ništa.
Ona razmišljanja o istoriji su manje više u redu, ali bi me više interesovalo šta ste vi naučili iz istorije, da to podelite sa nama.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 12 август 2010 15:18
одржање
Да ли је моногамија најбоља баш за свакога и да ли баш сви на свету треба да је прихвате, не знам. Али знам да сукоб у Француској (и шире) није око полигамије или којекаквих других других обележја, већ у дубоким разликама у схватању живота. У тој борби може се голим оком видети да традицонална Француска губи, и то прилично убедљиво. Сећам се генерације француских фубалера од пре 20-так година (Платини...) и међу њима је био један можда два странца. Погледајте последње светско првенство. Истим путем је кренула и Немачка.
Стицајем околности на место где радим често долазе мање групе млађих Француза. И док су раније сви играли фудбал све је чешћи случај да у читавој групи нема ни једног да нам се придружи. Наравно, фудбал можда није релевантан, али је одлично оруђе којим се личност социјализује, навикава шта је тим, да није све ја-па-ја, да има чари и у томе да се лопта добро дода и уживања у заједничком успеху. Фудбал је за мене одличан иникатор социјализованости а са њом и снаге личности и друштва. И у томе црни Французи далеко надмашују беле, и бели панично позивају на одбрану, окупљање, забране зара, полигамије и слично.
Треба се само подсетити наше ситуације односа Француза према њој да се свако свако сажаљење за њих изгуби. Имигранти су ми свакако ближи срцу, какви су да су, бар у њима има живота.
Препоруке:
0
0
9 петак, 13 август 2010 00:47
brm
@odrzanje
Сећам се генерације француских фубалера од пре 20-так година (Платини...)

i ja
nijedan etnicki francuz sem onog kuzdravog levog krila sto je mucio ko safet susic zaboravioo sam mu ime
sve sami italijani kao platini i spanci kao zires a bilo je i jermena kao djorkaef

ako si na to mislio
Препоруке:
0
0
10 петак, 13 август 2010 05:15
одржање @ брм
Born in Lorraine of part French/Italian descent, mainly French (1/4 Italian and 3/4 French), Platini started...

Но 1/4 или 3/4 није најважније, много је важније како се неко осећа и има ли разлога да се осећа да "не припада". Ја те разлоге у овом а ни осталим наведним случајевима не видим. Француска је у своју нацију успешно уклопила огроман број досељеника, али садашњи досељеници су друга прича, то нису Италијани, Шпанци, Руси, Срби ни Пољаци. Они имају јасно осећање ко су, каква је њихова позиција и зашто су уопште пуштени у тај "рај" звани Француска: што би рекао Чорба, ту су браћа комуналци да за њима перу. Вера да је за њих најбоље оно што "цилизација" мисли, па их уз то на то и силом тера, ми звучи јако познато и ми смо то "цивилизовање" осетили на својој кожи много пута. Њихова борба за очување идентитета ми је зато много дража од улизиштва данас тако популарног у Србији.
Препоруке:
0
0
11 петак, 13 август 2010 05:29
Екрем
@nataša

То што сам ја научио из историје не могу поделити са Вама, јер је историја колективно искуство, а као такво припада народу. Могу са Вама поделити лично искуство, али се бојим да је то немогуће на овом порталу. Желим Вам свако добро.
Препоруке:
0
0
12 петак, 13 август 2010 12:21
Драган
Не мора овај портал бити посвећен историји да би свак иоле образован (не мислим обрезан), могао разумети разлику између Косова и Метохије и Алжира.
При том искрено мислим да је борба исламског света праведна.
"ПУСТИЊА РАСТЕ, ТЕШКО ОНОМ КО ПУСТИЉУ СКРИВА"
ЗАРАТУСТРА
Препоруке:
0
0
13 субота, 14 август 2010 23:40
брм
@ одржање
"борба за очување идентитета"???
(а ког?
исламски фундаментализам? - чији је то идентитет?
њихови очеви из арапских земаља за то чули нису никада..)
чува се нешто што већ постоји..оно што је ново се прихвата или намеће...
а ако мислиш на субкултуре франкофоних црнаца и арапа - а где су их створили ако не у Француској? - па у Тунису или Алжиру је музика која х је прославила забрањена.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 15 август 2010 09:53
Србо-Канађанин из Макаоа
Основни проблем и француске и било које друге државе је што умишља да је она тобоже ту да осигура да (само) неки имају права на привилегије. Па нека су то и само хетеросексуални моногамни парови (и то махом са децом, јер они добијају додатне пореске олакшице) -- с којим правом?

Плаћају ли већи порез од двоје самаца (неођењебих тј. неудатих)? Најједноставније и најкоректније (the fairest) је било укинути привилегије које тзв. брак аутоматски пружа, а не бринути се како да се те привилегије сачувају за привилеговане -- моногамне хетеросексуалне парове са децом.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 16 август 2010 22:57
drasko
Procitajte knjigu ruskinje Jelene Cudinove:
"Dzamija Notr Dam u Parizu 2048 godine."
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер