субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Част губитника

Kоментари (146) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 02 август 2010 22:12
Један пажљиви читалац
Али се, с разлогом, увек нађе симпатија и за оне часне губитнике, који су у неповољним околностима дали све од себе, и који су и у поразу, својим отпором и својим страдањем, осветлали образ и осветлили пут.

У начелу, ко се не би сложио са овим?
Али коме (с којим разлогом) се ово приписује?!
Дали све од себе?! Ма, дали него шта, али да ли од себе? Важније питање је колико и од кога су узели, него колико су дали! Колико су дали - то углавном знамо или ћемо ускоро сазнати!
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 02 август 2010 22:14
сава т.
И ја сам става да се Србија ништа не пита, нити се икад питала, те су сва препуцавања између домаћих лоших и добрих момака бацање прашине у очи и локална борба за столице. Све се на крају своди на Русију и Британију.


Што се тиче вашег помало наивног питања
који би млад, амбициозан и перспективан политичар – а Јеремић то свакако јесте – ризиковао пад свог ауторитета и рејтинга и јавну бламажу какву је претрпео у судници Међународног суда правде?!
одговор је екстремно прост-корумпиран или укљештен неком претњом. Сетите се Генерала Симовића и пуч 1941 и Ђинђића 2003.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 02 август 2010 22:24
Милан Пурић
Свакако се слажем да осудити ову власт само за саветодавно мишљење МСП о декларацији није фер.Ал ова власт је довела Србију својим нечињењем а поготово чињењем до апсурдно слабе позиције у свету а посебно у окружењу.Историја свакако нема краја(Фукојама), и основно питање је у каквом стању ће Србија бити остављена следећим генерацијама које ће ући у нове борбе, за оно што нам по сваком праву припада.Урушен морал,бела куга,уништен финансиски систем,разорена производња,уништен образовни систем,пољуљана Црква,онеспособљена војска,створена монстер администрација као рак рана укупног друштвеног развоја, уз већ од Ђорђа побројане намерне државне грешке, су оно због чега ове и овакве власти морају да повуку велике не само политичке консеквенце.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 02 август 2010 22:48
Радосав Стевановић
Али се, с разлогом, увек нађе симпатија и за оне часне губитнике, који су у неповољним околностима дали све од себе, и који су и у поразу, својим отпором и својим страдањем ...

Ко су часни губитници? Ко је дао све од себе? Они који су повукли тужбу коју је СРЈ покренула против НАТО-а? Они што су натерали владику Артемија да повуче сличну тужбу? Они што 10 година воде безуспешну политику да сачувају Косово? Они који су сваки свој потез вукли удворички, по налогу Запада? Све бих могао прихватити, али да су они часни губитници и да су дали све од себе - никада!
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 02 август 2010 22:56
Небојша Малић
Мислим да је г. Вукадиновић превише фер према политичкој опцији која је на власти већ десет година (у различитим пресвлакама), а коју је на ту власт дошла пучем финансираним "коферима готовине" оних истих држава које отимају Косово, инсистирају на "цјелиственој БиХ" и благосиљају сваког 5. августа хрватски "Дан домовинске захвалности" (и етничког чишћења Срба).

Тадић може да прича колико хоће да "неће да се замера великим силама" али џабе му је, када је та сила већ давно одлучила да је било каква Србија превелика и преопасна. Ако Србија хоће да опстане, мора да промени не само људе на власти, већ и постојећи, самоубилачки политички поредак. Јер, понављање истог у очекивању другачијег резултата је једна од дефиниција лудила.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 02 август 2010 23:07
паја патак
«.... и што можда неће поново победити у Генералној скупштини УН....» Можда???? То се мирне душе може заменити са «извесно/сигурно/без даљњег.....» - бирајте по вољи.
Друго је питање да ли је тај пут намерно (или због политичке кратковидости/неувиђавности) изабран са циљем добијања алибија за дефинитвну предају – јер, зна се шта оно нема алтернативу..... а када алтернативе нема, онда постоји само један пут. И, то је то.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 02 август 2010 23:26
M
Овога пута се не слажем са Вукадиновићем! Аболиција ове власти за лоше и губитничке потезе око Косова би можда и била могућа, ако би, на пример, наш председник изашао пред народ и рекао истину о притисцима наших „западних пријатеља и партнера“ да се одрекнемо борбе за Косово. Или, ако би сада, после свега што нам се у вези Косова десило и још увек дешава, јавно признао да Србија не може у ЕУ са Косовом као делом Србије и да је флоскула „и ЕУ и Косово“ била најобичнија предизборна мантра, за коју је коалиција унапред знала да није остварљива. Овако, никада им нећу опростити! Јер, ради се о исувише озбиљним и тешким поразима који, упркос кооперативности наше власти, и даље потресају нашу државу, те се стиче утисак да Слобин режим и није смењен пре читавих 10 година и да запад и даље ратује са Србијом несмањеном жестином. А ако смо ми са њима и даље у рату, онда је ова политика коју власт води у најмању руку неадекватна. У том случају, морају се тражити савезници на другој страни и свакако и силе заштитнице, које неће дозволити нашим непријатељима да пређу црвену линију коју ми нисмо у стању да одбранимо.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 02 август 2010 23:39
Зоран
"Моје племе сном мртвијем спава,
суза моја нема родитеља,
нада мном је небо затворено,
не прима ми ни плача ни молитве;
у ад ми се свијет претворио,
а сви људи паклени духови.
Црни дане, а црна судбино!
О кукавно Српство угашено."
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 02 август 2010 23:56
Srbin
Odluka da se trazi misljenje MSP pogubno je zato sto sada o tom misljenju treba da se izjasni Generalna skupstina UN. Srbija je Kosovo iz Saveta bezbednosti, gde smo imali zastitu Rusije, gurnula u Generalnu skupstinu. Zasto, ciji je to interes bio, zasto je Srbija napustila Savet bezbednosti i dobrovoljno otisla na giljotinu. Tuzbom pred MSP, pa i da nije zavrsena povoljno, Srbija nista ne bi izgubila, i svakako posle tuzbe se ne bi islo na raspravu u Generalnu skupstinu. U pravu je Kostunica da je jedini put tuzba i Savet bezbednosti a ne misljenje i Generalna skupstina. Ne moze se prevideti da se unapred znalo da je drugo poluvreme posle zahteva za misljenjem MSP predstojeca rasprava u Generalnoj skupstini. Kljucno pitanje je zasto se uslo u rizik da se Kosovo voljom Srbije uvede u Generalnu skupstinu gde Rusi nemaju pravo veta.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 03 август 2010 00:10
Мунзе Конза
Нема опроштаја. Ако нисмо смели да лупимо шаком о сто и јавно кажемо да ћемо, ако треба (а ја мислим да треба, да мора!), оружјем на Космет, нисмо морали ни да јавно изјављујемо да то никако нећемо урадити. Ако вам локалне барабе нападају сестру, не нудите их кафом и преговорима у кафани, него их олупате мотиком по глави, ако сте у могућности. Ако нисте, морате да трпите и кукате, морате да чекате да се ситуација промени, али не морате и да им асистирате и хвалите им моћи. Дакле, нема опроштаја - није мишљење Суда оно на чему доносим овај став, него много раније промовисана и на пиједестал стављена уштројена политика која не сме ни да каже за шта се бори. Осим да "Европа нема алтернативу". Ни локалне силеџије немају алтернативу, остаће вам комшије, али ће макар знати да, кад се сва средства исцрпе, остаје мотика. Оно што им замерам није пораз у којекаквим скупштинама, судовима и мишљењима, већ пораз да народу српском коначно кажу - шта ћемо и куда ћемо и шта ми, обични смртници, треба да урадимо. Деца нам се стиде ћирилице, на помен Космета одмахују руком, шаховнице се вијоре по Београду, Хрвати нам покуповали индустрију хране, антисрпске НВО жаре и пале по Србији, а они не раде ништа. Осим што шаљу децу и жене да летују по Брионима.... То је наш пораз и то замерам, а мишљење Суда не - знали смо шта ће да се деси.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 03 август 2010 00:14
:::Варјаг:::
Где је часан губитак у истрајавању у политици којој се у старту писала пропаст?

Избор је био или ЕУ или Косово. То је ваљда свима јасно. Премда није нигде загарантовано да ћемо добити ЕУ ако се одрекнемо Косова. Зато је било потребно одрећи се тако вољене Европске Уније, зарад Косова. Да смо рекли одлучно не, више би нас поштовали.

Да смо тако изабрали, било би часно изгубити.

Овако је просто смешно. И глупо. Као што је било наивно очекивати да ће земље које су учествовале у цепању и бомбардовању ове земље одједном одустати од своје политике. То је била климава и понизна п о л и т и к а г у б и т н и к а и дала је очекиване резултате.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 03 август 2010 00:24
Симић Манојло
Ма ајте молим вас .
Па нису они заслужили ни шајкачу шљива, а камоли
аболицију .
Овако неспособне Власти нема ни Гвинеја Бисао .
Неко ко је априори прихватио све кривице и оптужбе,
нема никаквог упоришта за одбрану .
Онај ко није имао снаге, храбрости и воље да се
против лажних оптужби и измишљених кривица на време
брани, неће имати аргумената ни да их сада,са великим закашњењем, оспорава .
За њих су једино рјешење, смјене ,па онда Судови.
Али не ови њихови .


Али не ови њихови .
Препоруке:
0
0
13 уторак, 03 август 2010 00:31
Peter RV
"... Е, али управо то је једна од највећих дубинских манифестација моћи – не само да не смете да јој се активно супротставите, него чак ни да признате или приметите да вас она угрожава. Допуштено је само љутити се и искаљивати гнев на својим локалним „кнезовима“, који су ионако пролазни и замењиви."

Odlicno, odlicno! Gospodine Vukadinovicu,
Misao koja olicava svu nasu bijedu, sazeta u jednu jedinu recenicu. (Sine, zboris ka' Vladika Rade).
Препоруке:
0
0
14 уторак, 03 август 2010 00:42
горштак
Али не могу и нећу прихватити да више грдим власт зато што није успела да спречи неповољну пресуду МСП него оне (Американце, Британце, Французе...) који су ту неправедну и нелогичну пресуду наметнули и изгласали. То ми, опростите на асоцијацији, веома личи на својевремене критике нашег ПВО зато што није успео да спречи ваздушне нападе на СРЈ, или на оне који, рецимо, због жртава у РТС-у више осуђују Слободана Милошевића и Драгољуба Милановића, него команданте, планере и бомбардере НАТО. Е, али управо то је једна од највећих дубинских манифестација моћи – не само да не смете да јој се активно супротставите, него чак ни да признате или приметите да вас она угрожава. Допуштено је само љутити се и искаљивати гнев на својим локалним „кнезовима“, који су ионако пролазни и замењиви.

Ово је потпуно тачно. Сувишно је трошити речи о погубном деловању Тадића и његове ''проевропске коалиције'' на власти, али и мени су сметали недавни текстови и коментари на овом сајту у којима се искључиво осипала паљба по онима који су поднели тужбу МСП-у ( што јесте био јалов и лажан потез ), уз потпуно ћутање о силеџијском лицемерју такозваног ''Међународног суда правде'', односно моћника чији је он инструмент.
Никада нисам подржавао и гласао за Милошевића, али сам осуду њега и Милановића као главних криваца за НАТО - бомбардовање РТС-а уместо самог НАТО-а сматрао потпуно малоумним.
Апсурди овог типа међу Србима су заиста учестали.
Недавно сам од једног рођака избеглог почетком рата из Трогира слушао како су му прве комшије Хрвати упали у кућу и на очиглед њега и породице попљачкали вредности, поразбијали намештај, упали у подрум и цокулом пробили велико буре у коме је чувао вино старо готово деценију. Причу је завршио следећим речима: ''Мени остаје само да до краја живота проклињем Милошевића због свега што сам тада истрпео!''
Ни једном једином речју није осудио дотичне Хрвате.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 03 август 2010 01:28
Драган Ужице
Све оне који су пробали да се, колко је ко могао и знао, супротставе силовању наше државе ми смо послали у Хаг. Овај несретни народ је поверовао у Ђинђићве бајке, и без рећи послао бившег ПРЕДСЕДНИКА и комлетно политичко и војно руководство ове државе у Хаг. Илузија да је могуће на нечијој несрећи градити срећан и бољи живот сурово и праведно нам се смеје у лице. Ни Косово, ни Европа, ни фабрике, ни радна места, ни бољи стандард, ни војске, ништа. Сад смо стали пред провалијом а помоћи нема. Они који су нам 10 година били "пријатељи" и до сада су радили на нашу штету, а они који би могли да помогну сда ће гледати своје интересе. Јер како рече амбасадор једне од тих земаља "Неможемо ми бити већи Срби од Срба." Власт каже да се нећемо замерати великим силама и да ЕУ нема алтернативу, а богами ни НАТО. Па коме ћемо да се замеримо ако нам Косово управо они отимају. Сада ће сви да се замере Америци и ЕУ и неће признати Косово. А Србија ће лукаво да се прикључи НАТО пакту и Европској унији па ћемо после из тако великог друштва да помажемо те земље ако буду имале сличан проблем са својим сепаратистима. Е па Србијо шта си посејала 5. октобра сад жањи.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 03 август 2010 01:30
Миле Бре 1
Господине Вукадиновићу. Веома ценим Ваша мишљења и анализе. Истини за вољу, први пут да се немогу ускладити моја размишљања са Вашом колумном. Можда Вас нисам у потпуности разумео!
Одмах бих напоменуо да нисам члан ниједне партије, а догађаје у Србији, пратим онако "кибицерски", са стране. Истина је, да је Србија била уцењивана и да се и данас уцењује, од великих и веома снажних држава. У односу на њих Србија је толико мала да могу игнорисати сва права која су Србији неопходна. Где је ту логика да се Србија брани без јаке полеђине?Са ким је Србија развила снажне односе, да би се тај својски заузео за њу? Била је уцењивана и за време Милошевића. Он је стално правио неке уступке. Много су га хвалили. Међутим, није му пала на памет она: чувај се оних који те тапшу по рамену. А кад није магао да преда Космет, били смо сви кажњени. Повољни Ђинђић је ишао на руку Америци и ЕУ. Једи пут кад је противречио, није више био повољан.
То је морао да зна и лидер региона. Узео је у своје руке сва права, чак и она што нису у његовој надлежности. Немењајући политику, свим силама се здао да "врши уступке", наравно на штету народа и државе. Опструкцијом развоја Србије, доведени смо у апатично стање, са јединим циљем да се преживи. Али до кад то треба преживети? До ЕУ, кад ће потећи мед и млеко? ЕУ "нема алтернативу" и она је облигатна. Све трпимо, чекајући незарађени новац и сви ће се од тог новца обогатити. "Вршимо" и даље уступке, доживљавајући из дана у дан понижења и слабљења Србије.
Ви господине Вукадиновићу, покушавате да ублажите слабости српске политике, образлажући нам да су политичари добронамерни, а да су прави кривци у САД-у и неким западним земљама. Неулазећи у добру намеру политичара, ја очекујем позитивне резултате, а не добру намеру. Који су то резултати? Декларација о Сребреници, случај Ганић, Статут Војводине, посета Рашкој, шуровање и клањање Хрватској и да не набрајам? После неуспеха и тренери дају оставке.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 03 август 2010 02:29
саша р.
Г-дине Вукадиновићу, ово је изузетно коректна и прецизна анализа, савршено поентирана завршним пасусом, а учесници ће се већ сами препознати. Што се тиче части губитника, она свакако припада свим официрима, војницима и полицајцима који су бранили Косово. За разлику од Милошевића и тадашње владе, војска је била решена да иде до краја. Милошевићу је увек фалило 10 метара да дође до циља, а никад није завршио трку. Тако је урадио у Хрватској, у Босни, затим и на Косову. На крају је и са собом слично поступио – прво је претио да ће дићи у ваздух и себе и остале, а затим сео с Чедом у кола и отишао у затвор. У Хагу је коначно решио да иде до краја, а то се неком већ није допало. Исто тако се неком није допало што је Зоран Ђинђић врло брзо схватио с ким има посла и што је чврсто решио да узме судбину земље у своје руке.
По мени је министар Јеремић човек на месту, убеђен сам да није фолирант, и да му је стало да најбоље по Србију одради свој посао. Будимо искрени, тај човек нема ниједан адут у рукама – на Косову је туђа војска, а наша је доведена у стање благог ужаса. То је као кад празних руку одеш код до зуба наоружаног гангстера, и тражиш му да ти врати паре. Чим те види како си дошао, затражиће ти још. Хашиму Тачију је довољно да шацне преко плота, па да може мирна срца да тражи и Прешево, Бујановац и Медвеђу. Да не помињем како ће из дана у дан јачати притисак у вези Војводине и Санџака. Овде нема краја уценама, једном се мора рећи НЕ - што пре, то боље.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 03 август 2010 03:04
kosanka
Tacno gospodine Vukadinovicu,bilo kakva formulacija
pitanja u Haskom sudu bi imala isti efekat.Ako je po medjunarodnom pravu dozvoljena secesija neke
teritorije i ne krsi se medjunarodno pravo,a sta
je onda sa Helsinskom deklaracijom iz 1975 godine.Tu se navodi,da se drzavne granice ne mogu menjati bez dogovora svih sukobljenih strana.Ako
u UN tuzba bude resena u korist Albanaca,kako ce
se onda resiti demarkacija granica.Bilo kako bilo,mi smo kao narod izabrali Vladu i naseg
Predsednika,kojima je zadatak vodjenje drzave,
ali ako ne znaju to da rade,trebali su podneti
ostavke.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 03 август 2010 03:40
шта рећи?
Горњи коментатори су мање више једнодушно описали моја осећања у вези овог текста. Најдобронамерније, г. Вукадиновићу, да ли Ви заиста мислите да Србија не може боље од овога како је вођена? Наравно, нико не криви власт за одлуку такозваног Суда Правде, али итекако је кривим што је напустила све остале видове борбе за Косово и инсистирала на једном за који је морала знати да ће изгубити, о сталим темама боље да ни не почињем. Исто као што је кривим што опет бира битку коју ће сигурно изгубити и напушта какву такву пат позицију. Па ако није у питању намера (како Ви то претпостављате) онда је у питању тотална некомпетенција, у сваком случају ни Јеремић ни Тадић не би требали бити где јесу. Разлика је у само у томе да ли ће отићи у срамоти или много горе.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 03 август 2010 04:57
Светислав Костић
Јасно да је Ђорђе Вукадиновић ово написао. По мени против властитог убјеђшења. Па ипак осјећао се као громом погођен. Када „себи дошао“, схватих о чему се ради. Страхујем да је у питању реприза „случаја“ Слободана Антонића који се опростио од Политике након три године као један од тројице најпопуларнијих и најчитанјих Политикиних колумниста, поред Ђорђа Вукадиновића и Мирослава Лазанског. Под изговором редакције Политике "због промене концепције“ рубрике - за коју од мене већ поменута тројица српских великана оштрог пера писали.

Антонићеву „опроштајну Колумну“ објавила Политика 26.3.2009., под насловом „НАГНУТИ МЕДИЈИ“, који већ указује на тему. Толико је режимски кротка Политика морала најзад да „прогута“. Када је ријеч о „репризи случаја Антонић“, ова на изглед “спорна“ колумна Ђорђа Вукадиновића, подсјети ме да је и Слободан Антонић свега две или три недеље пре „нагнутих медија“, написао за Политику, једну колумну која изазвала код Антонићевих читалаца и код мене негативне реакције. Ту грешку нећу да поновим. Јер истог оног тренутка када сам у Политици прочитао Антонићеве „нагнуте Медије“, схватио сам да се Антонић није ни за длаку промијенио и да је она колумна од пре две – три недеље написана од Антонића била уступак против његових властитих убјеђења. Они представници медија у Србији који не дувају у један рог са режимом као Политика, имају засигурно финансијске проблеме који угрожавају личну и егзистенцију медија, као што је и НСПМ. Коју ми читаоци користимо, да не кажем "експлоатишемо" долазећи до драгоцјених информациаја и преносимо их даље. Стога ни у овом конкретном случају не вјерујем Вукадиновићевим благим оцјенаам о поступцима Тадића и "перспективног" Јеремића. По мојој властитој оцјени, ријеч је о нечасним мотивима од Запада инсталираних политиканата у њиховом тражењу алибија да се режим кутарише проблема Космета на путу у ЕУ и у НАТО. Сада или никад у овој фази опште апатије у народу.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 03 август 2010 06:47
Бранислав Г. Ромчевић
Господин Вукадиновић је одједном изгубио убојитост, постао склон праштању и несумњању у било чије мотиве. А ова ситуација баш позива на примену правила да „ствари никад нису онакве како изгледају“. Па зар није Америци највише одговарало да се изгласа ретолуција о постављању оног безвезног питања, чији одговор је унапред знала? Па зар та извикивана „победа“ и „пребацивање питања у домен међународног права“ нису унапред били осуђени на пропаст? Ето, ја сам знао да ће бити баш тако – да ће светски хегемон све изманипулисати онако како му одговара. Па зар „наши“ нису то могли претпоставити? Јасно је да су могли и да јесу претпоставили. И да су, као и ја, све знали унапред. А што су саучествовали? Нека кажу своме огледалу.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 03 август 2010 07:22
Vidoje
Jos se mi vrtimo u krugu samoupravljanja; pojedinacno odlucivanje i kolektivna odgovornost. Niko ne daje ostavke, niko ne priznaje krivicu, nema nikakve legalne intitucije koja bi pozvala nekoga na odgovornost bilo za cinjenje ili necinjenje. Cak i crkva cuti i pomaze pomalo. Neko ko je rodjen u vreme pojave prvih par-nepar bonova za benzin i nestasice kafe danas ima 30 godina. O kakvoj normalnosti u Srbiji mi pricamo. U zemlji koja je 30 godina u fizickoj i kulturnoj izolaciji i u kojoj su aktuelne teme sve sto je irelevantno, a znacajnije stvari predmet sprdnje.
Mi ne da nemamo vremena nego nam je ono skoro pa isteklo. Srbija nije u situaciji da bira najboljeg medju dobrima nego onoga koji ce da ucini najmanje stete. To je otprilike onaj koga najvise napadaju, ako ne verujete rezimu. Ako verujete, ona su nam ovi super. Prosta logika. Tako ce doci i vreme da se pojavi i neko dobar nekada ... ako ne ni bog nam ne moze pomoci ako ne mozemo sami sebi
Препоруке:
0
0
23 уторак, 03 август 2010 07:41
Биљана Николић
Уз дужно поштовање аутору, сматрам непримереним израз "част" у наслову. Нечасно је доћи на власт уз обећање немогућег ( и КиМ и Европа),и нечасно је претварати се да су гласачи из чистог родољубља гласали за ЗЕС. То вређа интилигенцију. Часно би било рећи или признати да је завладао умор од лошег живота, ратовања,изолације, па се се почело мерити колико ће се још дати Србији а колико се може добити за себе на уштраб Србије. Прави пут опоравка изгледао је ( и јесте) дуг и напоран па су се бирале рискантне пречице како би се надокадило нешто од изгубљеног.
Ми смо се одлучили за монтажну државу уместо државе са јаким темељима и уз тај избор не можемо рећи - изненађени смо што нам се држава љуља и руши.Исто важи и за губитнике у власти
Препоруке:
0
0
24 уторак, 03 август 2010 08:51
Milos Stankovic
Ova vlast mora da snosi odgovornost za losu politiku koju je vodila, kao i sto je Milosevic morao da ode nakon sto je kapitulirao na Kosovu. Na kraju se ipak sve svodi na rezultat. Kostunica se makar povukao kada je video da nema vise podrsku za politiku koju vodi. Neka i ova vlast bude priterana uza zid i neka i ona ode. Neka se isto desi i sa sledecom vladom. U jednom trenutku ce se, valjda, siledzija umoriti. Niko nece resavati nase probleme osim nas samih. Pre ce ih stvarati. Tadic je kriv za nebuloznu i kapitulantsku politiku koju je vodio otkako je usao u vlast, a posebno otkad tu vlast vrsi sam, bez ikakve kontrole. I trazenje misljenja od MSP je samo dimna zavesa, "da se Vlasi ne dosete". Trebalo je tuziti SAD. Ova ekipa mora da ode.
Препоруке:
0
0
25 уторак, 03 август 2010 09:00
Воја
Овог пута се не бих баш у потпуности сложио са г. Вукадиновићем. Коштуници се не може приписати губитак Косова и Метохије јер он од борбе за то парче територије није одустао. Није хтео да прими Ахтисаријев Еулекс, није хтео да потписује споразуме у којима је статус Космета недефинисан, инсистирао је на заоштравању односа с оним земљама које су признале КиМ, инсистирао је на тужби једне земље која је признала КиМ (обавезујућа пресуде на штету Србије би значила промену светског поретка, т.ј. ставила би Р. Српску у јаснији/бољи положај)... Другим речима Косовска криза није почела с Војиславом Коштуницом, а он је за собом оставио државу у позицији у којој смо имали доста алтернатива за делање.

С друге стране, Тадић и Јеремић нису издали Косово због пресуде, јер на саму пресуду нису могли неограничено да учине. Они су издали Косово оног тренутка када су га ставили у исту раван као и чланство у једној организацији (ЕУ). Зато су потписали ССП непосредно после проглашења независности, прихватили Ахтисаријев Еулекс, тражили саветодавно мишљење МСП (које иде нама на штету али ми немамо никакве користи од тога), сарадња са земљама које су признале КиМ је никад боља... Значи, косметска криза није почела с Тадићем и Јеремићем али ће по свему судећи с њима да се заврши (неповољно по нас).

Оно што је најжалосније је што је и сам народ који је дао глас овим људима ПРИСТАО на стављање Космета у исту раван с чланском картицом ЕУ. И сад тај исти народ себи узима за право да критикује ове људе који су још пре избора јасно дали до знања какву ће политику да воде. Патетично!
Препоруке:
0
0
26 уторак, 03 август 2010 10:35
Razocarani citalac
Jedan od slabijih Vukadinovicevih tekstova, pun "rupa".
Препоруке:
0
0
27 уторак, 03 август 2010 10:45
Џон Шепард
Одличан текст, г.Ђорђе.

Потпуно уклоњена легендарност и мистификација и унутарполитичка жуч, којима смо нон-стоп засути.

Рецке ударам и ја.

Поздрав.
Препоруке:
0
0
28 уторак, 03 август 2010 10:56
звездарац
Већ ми се доста пута дешавало да текстове господина Вукадиновића схватим тек месецима после њиховог објављивања, када догађаји поткрепе изнете ставове. И сада верујем да је овај текст један од ретких гласова разума у овим тешким тренуцима. Коментатори цитирају одређене делове текста, али нико не примећује онај детаљ о заслепљености мржњом. У нади да нисам заслепљен мржњом према владајућој клики, желим да господину Вукадиновићу опонирам само оволико: сложио бих се свим срцем са овим текстом, када би часни губитници Тадић и Јеремић (или бар један од њих) часно поднели оставке.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 03 август 2010 11:05
м. -ић
Поштовани господине Вукадиновићу, Много пута сте били у праву у вашим текстовима, али сада, на жалост, нисте. Нисте, у толико, што циљ овог режима није ни било да се бори за Србију. Да су председник и министри уложили у борбу за Србију макар петину тог напора, који су протраћили на ниподаштавање оне половине Србије која није за њих гласала, пораз би био частан. Али, пораз није частан, јер борбе није ни било. Циљ људи које је Србија изабрала, био је од првог дана, да Србију униште. Докле год су они широких руку и још ширих осмеха примали у госте непријатеље, или ишли истима на поклоњење, ту није било борбе. Улагивање западим државницима није борба. Распродаја државе баш онима који су ту државу уништили бомбама, а затим и на сваки други начин, није борба. Потписивање споразума о придруживању с онима који нас већ ево две деценије врло отворено вређају, убијају, пљачкају, није борба. Пораз је частан ако је било тешке борбе. Борбе није било. Ово сада је предаја и издаја. Најтужније је што је предају и издају Србија изабрала демократски, на изборима.
Препоруке:
0
0
30 уторак, 03 август 2010 11:09
Сале
И саклоните ме само расправе о томе да ли је питање за МСП било добро формулисано.
О овоме заиста не треба расправљати. Дефинитивно, питање јесте лоше формулисано.

Међутим ваља расправљати о другим стварима: Да ли је то учињено из аматеризма и незнања или је питање намерно постављено тако да не дотиче признања од стране других земаља? Затим, ко је аутор овакве формулације? Да ли су се и тада (као и сада) наши властодршци консултовали са 'партнерима из еу'? Потом, да ли постоји одговорност због 'лоше формулације' и ко је сноси?

Не мислим ја да је власт „намерно хтела да изгуби“ да би онда имала алиби за предају Косова и одустајање од даље борбе.
Ја пак мислим да је управо о овоме реч.

Од самог почетка, ова власт је, по питању борбе за целовитост, била неискрена и нечасна. Да се разумемо председник ДС-а (а и Србије) је у Народној Скупштини положио заклетву која почиње са: ″Заклињем се да ћу све своје снаге посветити очувању суверености и целине територије Републике Србије, укључујући и Косово и Метохију као њен саставни део,...". Међутим, тај исти функционер касније улази у коалицију са човеком (Чанак Ненад) који јавно тврди да је 'Косово Србија колико и Мадагаскар'?! Затим, указом поставља за амбасадора у Швајцарској, човека (Милан Ст. Протић) који се нуди да потпише независност Косова?! Затим за стубове спољне политике проглашава главне протагонисте независности Косова и земље које су га међу првима признале?! Даје зелено светло за Ахтисаријев Еулекс?! На сваки начин, измешта питање КиМ из Савета Безбедности УН (где имамо Русију као савезника)?!

Пуно је примера 'необјашњиве кооперативности' и нема ту никакве части.
Што се мене тиче, ради се о обмањивању народа, кршењу Устава и гажењу Заклетве. (најблаже речено!)
Препоруке:
0
0
31 уторак, 03 август 2010 11:24
Dr.Gonzo
Али се, с разлогом, увек нађе симпатија и за оне часне губитнике, који су у неповољним околностима дали све од себе, и који су и у поразу, својим отпором и својим страдањем, осветлали образ и осветлили пут.


Vidim da mnogi tumace da je g.Vukadinovic hteo da kaze da ja ova nasa vladajuca elita casni gubitnik. Ali ja tumacim da je upravo rekao suprotno. Citirana recenica stoji, ali Djordje nigde ne kaze da su Tadic&Co dali sve od sebe, pokazali otpor ili stradali. Cak ni tekst nije naslovljen ''Casni gubitnici'', vec ''Cast gubitnika''. Mozda ovo najbolje ilustruje sledeci pasus:

Не мислим ја да је власт „намерно хтела да изгуби“ да би онда имала алиби за предају Косова и одустајање од даље борбе. Далеко од тога. Али и те како сумњам у то колико су далеко у тој борби спремни да иду. Није нечасно изгубити, поготово против надмоћнијег противника. (А ово у Хагу, да не заборавимо, није било сучељавање српских и албанских аргумената, већ одмеравање снага са оним силама које иза албанске сецесије недвосмислено стоје.) Нечасно је не покушати пружити отпор, а поготово је срамно у насиљу против себе и своје државе добровољно саучествовати. И нечасно је очекивати да неко други, уместо тебе, води твоју борбу. Нечасно је очекивати да се може борити за Косово и Метохију, а при томе остати у најбољим односима са онима који нам то Косово одузимају. А још је нечасније при томе очекивати да због нас и нашег Косова пола света треба да поквари своје односе са најмоћнијом силом, а да нама не падне ни длака с главе.


Pozdrav g.Vukadinovicu i ne zamerite ako sam Vas lose protumacio :)
Препоруке:
0
0
32 уторак, 03 август 2010 11:35
Vladimir
Djordje je potpuno u pravu, samo je zakljucak izostavljen.

Ne postoji metoda da se vodi uspesna politika dokle god su recidivi UDBE na vlasti. Dok se ne izdvoje iz drustva, otvore dosijea i rascisti sa bahatim rezimom(koji je upleten u sve vlade od '45-e)..dok se ne uradi lustracija..

A udbasima je vlast=zivot. Sta drugo znaju da rade, sem da bujaju birokratiju i uzivaju u moci.

I zapadni i istocni politicari samo konstatuju stanje i funkcionisu u skladu sa sopstvenim interesima.

Kaznjavace Srbiju dokle god se ne procisti od doticnih, ili nece biti udbe ili nece biti Srbije.

I nikakvo umiljavanje nece pomoci da se promeni bilo cije misljenje.

I nikakvi daaljnji potezi nece biti uspesni, dok se ne uradi pocetni, glavni potez..
Препоруке:
0
0
33 уторак, 03 август 2010 11:43
Циле
Господине Вукадиновићу, чему ово давање алибија? Први пут се апсолутно не слажем са Вама и размишљам да ли Вас је нека мука приморала на овако нешто. Да се разумемо, сви ми јако добро знамо колико нас и на које све начине деценијама
притискају и Британци и Американци, а и Коминтерна својевремено, око Космета. И ту нема ништа ново. Али, зашто извлачити ту тему из СБ-а и упућивати је на одлучивање у УН када СВИ знамо да је то губитничка комбинација? Зашто пљунемо на руски ВЕТО у СБ-у и позовемо ЕУЛЕКС на Космет? Зашто усвајамо декларацију о Сребреници по диктату ЕУ а причамо да је то наша иницијатива? Зашто годинама не инсистирамо на примени неких важних чланова из резолуције 1244 о нашем војном присуству? Или, зашто тако лоше одрадимо све око Ганића? Имао бих колико хоћете ових "зашто" која немају своје логичне одговоре.

Ако сте политичар од формата попут Де Гола, онда на неке захтеве одговарате одлукама Парламента, на неке притиске референдумима, не одлучујете САМИ или у уском кругу пријатеља саветника... Не можете да изјавите да сте ви, као председник, нешто одлучили без обзира што знате да то не подржава огромна већина грађана и да ће то можда да се одрази на следећим изборима! Зашто - зато што, као председнички кандидат о томе нисте слово прозборили у изборној кампањи! Не смете, као председник, говорити да смо ми за ЕУ без обзира шта се дешавало... онда прича о "црвеној линији" коју смо зацртали постаје смешна!

Драги господине Вукадиновићу, за интересе земље коју заступате морате окупити најбољи тим, ослушкивати и проверавати вољу бирача, налазити савезнике - а има их, сарађивати са земљама које вам пружају руку и улазити у разумне сукобе са моћницима око вас. Тако ће вас сигурно више поштовати! Они носе штап, шаргарепу нико од нас деценијама није видео.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 03 август 2010 12:01
Jasna Simonović
The winner takes it all, the loser standing small...(ABBA)...Meni ovaj tekst otprilike liči na preslišavanje, a pobednik-gubitnik je "večna" tema, pa može da traje beskonačno,a do tada e ni od časti ne može živeti...odavno časni imaju novac u džepu...

"Ми смо се одлучили за монтажну државу уместо државе са јаким темељима и уз тај избор не можемо рећи - изненађени смо што нам се држава љуља и руши.Исто важи и за губитнике у власти"...

Možda je najbolje da se obratimo Arhivi Beograda za početak!? (jer od PK Beograda nema vajde!)...

Jer projekat montažna država ne postoji ni u medjunarodnom ni u globalnom pravu...koliko znam postoje samo montažne kuće...a njih može da oduva i vetar a kamoli oluja...
Препоруке:
0
0
35 уторак, 03 август 2010 12:07
Branko S.
Svima nam je jasno da je MSP samo institucija koja
radi po diktatu moćnika, i svima nam je jasno da se ne radi o pravu i pravdi. Zar celih 17 godina ne gledamo šta radi klonirana ispostava za ratne zločine?
Sasvim drugo je pitanje kakva je (ali zaista) bila namera Srbije, odnosno, vlasti u Srbiji, kada se obraćala ovom sudu. Sada dolazimo do relevantne teme: Šta smo uradili, a šta nismo, za odbranu teritorijalne celovitosti,i egzistencije naroda (što je još važnije)?
Potpuno sam ubeđen da je ceo manevar bilo samo puko kupovanje vremena (čitaj:ostanka na vlasti)
o čemu dovoljno govori i sastav "ekspertskog tima" kao i ceo njihov amaterski nastup. Ako o najvažnijim pitanjima države i naroda nije potreban konsenzus i nisu potrebni najbolji ljudi u zemlji i van nje...Pa kada će?
Morali bi se prvo setiti kako su "demokratske snage" došle na vlast u Srbiji (pod kojim uslovima?). Kako su im sadašnji koalicioni, a nekad ljuti partneri (SPS) "organizovali izbore"...Da li se neko seća Dragana Tomića iz Jugopetrola? Onaj drugi (iz Simpa) još uvek je glavni "s' juga". Zašto nismo podneli tužbe protiv secesionista (važilo je isto međunarodno pravo)? Zašto smo odustali od tužbi za bezočnu agresiju 1999.godine ? Zašto nismo tražili sprovođenje (povratak policije i vojske na KiM)Rezolucije 1244 ? Zašto smo sopstveni narod obmanjivali akcijama i brzim ulaskom u EU?
Sada je na delu "izlazna strategija" da niko (iz vlasti) nije kriv, jednostavno, viša sila je u pitanju. Čak se i Jeremić trudio, a Tadic bio u sedištu UN, i sve ih "oštro" prekorio... Istovremeno LDP (i bivši Vuk), otvoreno i protivustavno zagovaraju priznavanje Kosova, a da niko ne sme ni žuti karton da im pokaže...
Kasno Tadić na Kosovo stiže, ako je uopšte i imao takvu nameru, a nisam primetio ni da je Koštunica o tome "bio obavešten"...
U ovom trenutku nam preostaje samo pamet. Treba nam "Prelazni sporazum o nadgledanoj autonomiji". Ubediti Evropu da produži svoje nadgledanje do, recimo, 2020...
Препоруке:
0
0
36 уторак, 03 август 2010 12:31
Peter RV
Pjesnicki receno :
"Разумно је, у принципу, желети да се одрже добри односи са највећим светским силама, као што то каже председник Тадић, али не можемо очекивати да не само Руси и Кинези, него и један Египат, Либија, Аргентина, Мексико, Нигерија или Јужноафричка Република, одолевају притисцима и кваре односе са САД, а да ми са тим истим Американцима и даље будемо у савршеним односима"

Sto sad Tadic prica,to je neki odstatak titoisticke iluzije, da smo mi na celu nekakvih 'nesvrstanih moralnih snaga', koje ce nemocne drzave slijedit bez obzira da se konfiguracija snaga u svijetu odavno promijenila. Broz je bio izkoristio (mora se priznat-vjesto) jednu jedinstvenu situaciju koja nema veze sa sadasnjoscu i koja se vise nece ponovit. Ali, davljenik se drzi i za slamku. A davljenik, Tadic jeste. Tuzno ga je posmatrat i sa tacke gledista protivnika.
On i njegovo DS drustvo, uz klicanje orkestriranih medija, doveli su ovu drzavu u cor-sokak. Starim absurdima kao ' I EZ ,i Kosovo' oni sad dodaju jos jedan novi 'I posto-poto prijateljstvo sa Amerikom ,i borba protiv njenih interesa'.
Препоруке:
0
0
37 уторак, 03 август 2010 12:41
srdjan conic
Djordje je uvek stvari nazivao pravim imenima. U ovom slucaju da li zbog cinjenica da je pitanje KIM nacionalno pitanje oko koga se ne smemo deliti on govori o casti gubitnika. Ali kada govorimo o KIM podrazumeva se da samo castan covek moze biti hrabar. A da li je nasa politicka elita casna. Oni svoju cast a time i hrabrost pokazuju samo kada su u opoziciji. To najbolje pokazuje primer Ivice Dacica koji se brzo ucutao kao sto danas jalovo govore najveci promeoteri vizije da evropa nema alternativu Toma i Vucic dok Kostunica tek kada nema nikakvu odgovornost stvari naziva pravim imenima. Kako onda ocekivati od naroda koji se kako to Djordje kaze nije previse dvoumio oko danasnje strategije za odbrnu KIM da se ponasa drugacije. Dakle ovde nije pitanje casti vec hrabrosti. Za nas kada je u pitanju KIM nema casnog poraza znaci nema casnih gubitnika. Ako prodamo Kosovo prodali smo sebe vise necemo postojati. Potreban nam je zbog toga novi nacin ponsanja potrebna nam je hrabrost da stvari nazovemo pravim imenima potrebna nam je hrabrost da se danas ponasamo kao recimo Izrael i Jevereji. Ali ko danas ima hrabrosti da u okupiranoj zemlji prica o slobodi.
Препоруке:
0
0
38 уторак, 03 август 2010 12:52
Теофило Стивенсон
Г. Вукадиновићу, не слажем се са Вама, али то је мање важно. Желео бих ипак да Вам поставим једно питање. Одговор ће вероватно и Вама и мени пружити бар идеју о фундаменталној разлици између Коштуничине политике и Тадићеве власти.

Коштуница, колико год да је крив за попуштање пред страним фактором, јесте и човек који је о америчком уређењу државе писао и са историјског и са научноистраживачког становишта. Зна човек шта држава јесте, а зна и шта није. Више зна од Тадића, Јеремића, Басаре, Јовановића, Остојића. Интересантно је да је тај исти, неспретни и професорски несналажљив ВК први у дугој и несрећној историји Срба у двадесетом веку предао власт мирним путем. Сећате ли се Тадићевих претњи кроз стиснуте зубе после последњих избора, као и марифетлука (медијских, политичких и слично) којима се власт бавила провлачећи решења за Косово, бранећи Црну Гору и Војводину, трујући односе у српским медијима и правосуђу и мешајући се у односе међу епископима, толеришући неред у Рашкој.

Толеранција и разумевање које сте пре годину две показивали према Данасу (линк на овом сајту, рецимо), Вама служи на част. Завршило се више него оправданом тужбом, јер све има границу, па ваљда и Ваше стрпљење. Типујем (у ствари потпуно сам сигуран) да ћете се са већином незадовољних коментатора овог текста сложити далеко пре него са малим бројем нас који смо о Данасу и сродним медијским експозитурама писали са сумњом пре пет, десет или двадесетак година. То не значи да је ико од нас паметнији, образованији, па чак ни да имамо бољу моћ антиципације, нити да смо, са друге стране, параноиднији, опрезнији у односу на другу Србију. Далеко било. То значи само да је за Србе боље да што брже изгубе стрпљење. Јер времена за чекање нема.

Догорело је до ноката, г. Вукадиновићу. Нема части, морала, храбрости. Први корак ка излечењу биће једино дијагноза. Затим неувијен, отворен разговор. А онда ни лек није далеко.
Препоруке:
0
0
39 уторак, 03 август 2010 14:26
александар
Као и увек, одлично Вукадиновићу.
Џаба се трвемо између себе, ко год да дође на чувену "власт" у Србији, суочио би се са нерешивом једначином. Једноставно, нема довољно доброг потеза који би било ко могао да повуче у овом тренутку.
Реално, Русија је далеко. Чак и таква измењена, путиновска каква сада јесте, она није спремна да у потпуности и без остатка подржи Србију, није спремна да се конфронтира са западом, нисмо јој довољно "у интересу" да нас прогласи за своју интересну сферу, и да запрети да ће свим, укључујући и војним средствима ако затреба бранити наша права. Та времена су давно прошла.
Са друге стране Империја зла, Подли Албион и њихови западни прирепци су донели стратешке и дугорочне одлуке на Балкану, и за веома дуг период дефинисали ко су им "савезници" овде чије ће интересе по сваку цену да бране (Албанци и Муслимани), а ко су "зли момци" (Срби увек и свуда,били "демократе" или "недемократе")чији ће интереси и права бити гажени ради задовољења њихових "савезника".
У таквој ситуацији нама једино преостаје да се примиримо, да лижемо ране, да јачамо земљу и народ, помажемо наш народ у околним потпуно непријатељским државама колико год можемо, да никада не признамо сами "косову" - да држимо то питање отвореним, да ни по коју цену не помажемо гашење Српске и да чекамо неку крупнију геополитичку промену. Трајаће дуго, али нема друге.
По питању КиМ, потпуно замрзнути то питање, не прихватати ниједан "добронамерни савет" Еу и чекати.
Наравно, ако нас запад шутира, не морамо и сами себе да шутирамо. У том смислу је Вукадиновић сјајно истакао небулозно "усвајање декларације о Сребреници", статут "vojvodine", националне савете, а ја бих додао и малоумно инсистирање на "добросуседским односима" са нашим архинепријатељима - државним политикама Хрватске, Албаније, Словеније, Duklje, Турске и Силајџићевом и Комшићевом творевином.
То су заиста оправдане замерке које иду у рабош ове "власти" и које их са правом тешко терете.
За КиМ нису криви.
Препоруке:
0
0
40 уторак, 03 август 2010 14:27
ББ један
И Коштуница и Ђинђић и Тадић су постпетооктобарски политичари а ми још увек не знамо шта се заправо десило петог октобра, ни "ко га је десио" ни са којим крајњим циљем. Имају ли ти постпетооктобарци уопште неки маневарски простор? Или треба веровати да "Игра сенки" није постојала.
Препоруке:
0
0
41 уторак, 03 август 2010 14:40
Сергеј Булајић
То да садашњи режим све ово није урадио по налогу њихових западних пријатеља, кладионичарски изражено у квотама би било овако:
У договору и по налогу западних ментора 1,10
Без икаквог налога и договора са западом 1000,00
Историја ће показати, а ја знам колико је овај режим (брига) за Србе на КиМ и за КиМ.
Препоруке:
0
0
42 уторак, 03 август 2010 14:43
хиперборејац
не-осветољубив и не-циничан текст
преовлађује благи презир и резигнација
није нетачан текст
ја сам још и горе расположен.. само сам неспособан да се изразим
Препоруке:
0
0
43 уторак, 03 август 2010 15:03
Владан Ненадић
Поштовани Ђ. Вукадиновић је неколико пута на овим страницама покушавао да текстовима на спортске теме релаксира читаоце и допринесе да они на другачији начин посматрају актуелна друштвена збивања у Србији. Понесен тиме, покушаћу да на исти начин кажем понешто о теми часног пораза на спортском терену. Уосталом, не каже се случајно да сви љубитељи спорта (или фудбала) у Србији сматрају да знају више од актуелног селектора

Дакле, не може бити частан пораз ако:

наш тренер има само лепе речи о противничкој екипи, а своје играче скоро да и не помиње,

наш тренер јавно изјављује да нећемо играти офанзивно на домаћем терену, а да нам то тек не пада на памет када играмо у гостима,

наш тренер јавно говори да нам је првенство лоше и да ће све бити боље када једног дана заиграмо у некој од европских лига (иако тамошњим званичницима не пада на памет да нас позову),

наш тренер дозвољава да му други тренери и стручњаци састављају тим,

тренера и главног везног играча (иначе младог по годинама) непрестано оптужују за мањак оданости клубу,

главни одбрамбени играч јавно изјављује да би било боље када би сви скинули дресове сопствене екипе и обукли дресове противничке екипе,

међу резервама на клупи имамо играче који сматрају да је клуб лош, управа неспособна, а тим састављен од незналица. По њиховом мишљењу све би било боље када не би ни играли утакмицу и када би је предали без борбе, не резултатом 3:0, већ 10,15 или више према нула. Или, можда, када би признали да никада нисмо ни знали да играмо фудбал. Или, када би код нас било забрањено да се игра фудбал,

је задњи везни играч, који би по својој улози требало да буде спона између одбране и напада, за време прелазног рока говорио на један начин о клубу у који долази, а сада је напрасно све заборавио и тврди нешто сасвим друго. Како је својевремено говорио о некадашњем тренеру, односно како сада говори о актуелном тренеру да не помињемо,
Препоруке:
0
0
44 уторак, 03 август 2010 15:12
Владан Ненадић, други део
један од нападача, који је већ десет година у првом тиму обећава из године у годину да ће бити боље, да ће почети да даје голове, да екипа само што није освојила титулу итд. Ретке критике стручњака и новинара који указују на то да се ради о фолиранту кога занима само сопствена каријера не успевају да се пробију до јавности,

прва резерва, за коју многи сматрају да незаслужено седи на клупи, изјављује да не би ништа мењао у тактици и да би све било боље само када би он играо,

ветерана који је донедавно био један од носилаца игре сви оптужују зато што тим игра лоше, иако он није ни близу, не клупе за резервне играче, већ ни терена на коме тренира први тим (као да је играч кога уопште нема на терену заслужан зато што тим игра слабо!),

ако новинари који прате домаће првенство улизички и удворички пишу о квалитету наше лиге, тренера и играча и не усуђују се да их подвргну заслуженој критици,

ако публика по инерцији долази на стадион да тамо утуче сат-два времена, без намере да гласним звиждуцима и протестима натера играче да играју боље или да отера из клуба све њих заједно, и управу и тренера и играче. Још боље би било када би се публика заложила за то да за клуб заиграју млади играчи жељни афимрације,

и тако даље, и тако даље...


А сада мало озбиљније о часном поразу на спортском пољу. Вероватно да ће се неки љубитељи спорта међу читаоцима НСПМ-а сетити и других примера, али мени на памет прво пада финале кошаркашког турнира на Олимпијским играма у Атланти 1996. Са једне стране О Нил, Баркли, Робинсон, Пипен и остали, а са друге Дивац, Ђорђевић, Савић, Паспаљ, Даниловић и остали. Јесмо изгубили са 95:69, али се нисмо обрукали. Штавише, у првом полувремену натерали смо скупо плаћене НБА звезде да се поприлично озноје, а америчке коментаторе да се у чуду питају шта се то догађа.

То се, по мени, зове частан пораз, а све друго је обичан маркетинг.
Препоруке:
0
0
45 уторак, 03 август 2010 15:13
Isidora S.
Mislim da je Đorđe Vukadinović pravilno uočio političku logiku najnovijih događanja. Pošteno, objektivno i nepristrasno (i neostrašćeno!) u isti mah je podsetio i na najteže grehe ove vlasti (Srebrenica, statut Vojvodine, dilema oko Republike Srpske), i ukazao da, međutim, to nije razlog da se osuđuju zbog mišljenja MSP. I Miloševića su svi mrzeli onda kada je to najmanje zasluživao. Setimo se njegovog poslednjeg "proročkog" i istorijskog govora, i koliko se kasnije pokazao kao istinit. Druga je stvar, naravno, što su i ovi, baš kao i Milošević tada, raznim svojim političkim greškama i postupcima tome zaista i doprineli. Ali to ipak nije ni razlog ni opravdanje za neku vrstu iracionalne mržnje i optužbi koje provejavaju ovih dana. A još manje za spinovanje i politički marketing već potrošenih i već viđenih - i nikako nevinih! - političkih grupacija. Ima dakle, nečeg u najmanju ruku i u najboljem slučaju nečasnog u tome da se u ovim trenucima pokušavaju sakupiti nekakvi sitni stranacki poeni na kosovskoj stvari...Kao pravnik mogu da kažem i potvrdim ovde da pitanje pred MSP - obzirom na srpske okolnosti - jeste bilo adekvatno formulisano, odnosno, tacnije, da bi svaka druga formulacija bila daleko katastrofalnija, rizičnija i opasnija po nas. Mogu da kazem i da je predlog teksta Rezolucije takodje mudro srocen, barem ovaj koji smo videli. Ukoliko se ne bude menjao! Da smo podneli tuzbu sasvim izvesno je da bismo izgubili. I tu je Đorđe u pravu - sećamo li se da je neko bio hrabar i hteo da ucini nesto vise?!? Nije! Ni od političara a bogami ni narod se nešto preterano nije uzbuđivao ili vršio pritisak da bude više i drugačije. Znači, u okviru onog što je većina želela za Kosovo - ucinjeno je, makar za sada, prakticno sve sto je moglo da se ucini. E, sad videćemo dalje!
Препоруке:
0
0
46 уторак, 03 август 2010 15:29
4988888
Autogolovi su retkost,ali kada se dogode nako im se ipak raduje.Tako i ja sada.
Препоруке:
0
0
47 уторак, 03 август 2010 16:10
Zapadni Covek
Pa zar normalan covek ne zna sta ga ceka ako ide mecki na rupu?
Zar presuda nije mogla da se predvidi? Pa mogla je, i nemoj neko da mi kaze da "casni" borci za Kosovo nisu znali. Ne moze se lazima daleko stici, u lazi su kratke noge.Sve je isplanirano i odvija se po planu.Izvlaci se Kosovo od mogucnosti da Rusija bilo sta ucini, i to je to.
Koji perspektivni politicari, ili ako jesu, tesko Srbima!
Препоруке:
0
0
48 уторак, 03 август 2010 16:23
Зоран Поповић
Искрено, лепо је бити толерантан, још боље истинољубив, али најбоље кад уз све ово имате и разум. Наравно да је свака одлука МСП превасходно политичког карактера, који одражава однос моћи у СБ ОУН. Из ове чињенице произилазе сви закључци које су моји претходници поприлично добро навели.

Уставни Суд РС, или било који други, је такође одраз политичке моћи у Србији. Па зар треба очекивати правду, ако до правде неможемо доћи у сопственој земљи? Колико тужби из Србије се спрема да крене пут Стразбура? Наш однос према правди је понајмање дволичан.

Не, нисам толерантан и немогу да прогласим за част, нечаст. Извор свеопштег нашег губитка је губитак части и достојанства у сопственој држави. Толико да се запитамо; да ли је наша Србија?
Препоруке:
0
0
49 уторак, 03 август 2010 16:48
Далибор Панајотовић
Јучер је президент Тадић посетио Јабуку крај Панчева. На објективном порталу домаће новине Блиц објављена је фотографија ознојаног президента кошуња натопљена знојом. Поставићу свима нама питање кога у Србији Србија још увек интересује? Већина трчи за бенефитима док им президент са предузећем марљиво ради, а амбасадори америчке и енглеске још увек испуштају ове ветрове на падинама изнад железничке станице.
Препоруке:
0
0
50 уторак, 03 август 2010 16:53
The Tao of Groove
Ne slazem se sa iznetim. Boris Tadic i njegovi amateri su zasluzili najvecu kaznu zbog nepostivannja Ustava Republike Srbije. Amnestirati ustavni kriminal je necasno prema sirotinji koja je ogranicena na goli osptanak.
Препоруке:
0
0
51 уторак, 03 август 2010 17:34
Биљана Николић@Isidora S.
У Вашем коментару мени је кључна и ЖАЛОСНА истина - a bogami ni narod se nešto preterano nije uzbuđivao ili vršio pritisak da bude više i drugačije. Znači, u okviru onog što je većina želela za Kosovo...
По мени МОРАЛО СЕ И ВИШЕ ЖЕЛЕТИ И ВИШЕ УЧИНИТИ, и то нема везе са политиканством већ са мојим осећајем како би моја држава и влада требало да брани моју кућу, ма где она у Србији била. Јесте ли видели како се Триван, Табаковић и Николић поздрављају са Тадићем у Скупштини пред гласање?! Сви срећни и задовољни. Завшили посао и иду даље - у нове "часне губитке и поразе"?
Препоруке:
0
0
52 уторак, 03 август 2010 18:04
Branislav Zekic Zeka
...ne mogu ni sada da prihvatim kako su Tadic i Jeremic „izgubili” ili „izdali Kosovo” zbog nepovoljne presude, odnosno „savetodavnog mišljenja” Medunarodnog suda pravde.

A ja opet ne mogu da prihvatim da niko nije kriv za sve ovo sto nas je snaslo i sve ono sto ce nas tek snaci, ne samo u vezi Kosova, zbog stetocinske politike Slobodana Milosevica i Borisa Tadica. Pokojni predsednik Srbije Slobodan Milosevic izgubio je Kosovo "svim ratnim srestvima", valjda to nije sporno. A predsednik Demokratske stranke (Clan 115 Ustava Srbije), iako protivustavno obavljajuci duznost predsednika republike, Kosovo je izgubio "svim diplomatskim i pravnim sretstvima". Kako? Pa tako sto je na diplomatskom planu napravio nekoliko zaista zaprepastujuce pogubnih poteza. Ja cu se ovom prilikom osvrnuti samo na jedan od presudnih. Jesu li nam Rusi javno obecali da ce braniti interese Srbije na Savetu bezbednosti UN, ako bude potrebno i vetom? Jesu li ili nisu? Jesu. Pa zasto je predsednik Demokratske stranke odlucio da prihvati nepovratni ulazak Euleksa na Kosovo i sprovodjenje Ahtisarijevog plana? Pitanje je koje se retko cuje!
Препоруке:
0
0
53 уторак, 03 август 2010 18:21
Peter RV@александар
Opet se insistira da je Rusija 'daleko', slusajte @Aleksandra :

"Реално, Русија је далеко. Чак и таква измењена, путиновска каква сада јесте, она није спремна да у потпуности и без остатка подржи Србију, није спремна да се конфронтира са западом, нисмо јој довољно "у интересу" да нас прогласи за своју интересну сферу, и да запрети да ће свим, укључујући и војним средствима ако затреба бранити наша права. Та времена су давно прошла."

Sto je znacajno u ovome komentaru je, da se covjek ne pita kad se nasa vlada obratila Rusiji za zastitu srpskih interesa. (odgovor : nikad, ona je uvijek racunala na "bez-alternativnu" EZ).
Drugo, "putinovska" Rusija nam je ponudila stratesku saradnju pred zadnjim izborima ( Putin, licno) da je bila oholno odbacena od nasih euro-atlantista (nezvanicno, kao 'azijatska').
Sad Aleksandar zahtijeva da se Rusija "spremno u u potpunosti" angazira za jednu srpsku vladu koja strastno voli da Rusija bude 'daleko'. Sto on ustvari kaze je da, ako Rusi nijesu spremni da budu "veci Srbi od Srba", vrijeme za savez sa njom je "odavno proslo". Od Rusije dakle treba ocekivat rat sa Amerikom zbog Kosova i RS, inace, nasa ljubav i srce pripadaju Briselu. 'Realno' Aleksandre?
Nijeste mogli bit jasniji.
Препоруке:
0
0
54 уторак, 03 август 2010 18:27
Милена Матић
Рече лепо Грунф: "Ако желиш побиједити, несмијеш изгубити!".
Препоруке:
0
0
55 уторак, 03 август 2010 18:46
Obrenovic Vladimir
gospodine Vukadinovicu, ja vas izuzetno cenim kao strucnjaka odnosno analiticara, medjutim netreba ovoj vladi davati nikakav alibi. kako je ovde jedan citalac napomenuo, mi stojimo tik pored provalije. brutalno gazenje svih prava Srbije i srpskog naroda, nema zapravo drzave (postali smo srbijanska palanka odnosno pasaluk),nema granica, nema vojske, nema privrednog preporoda, svakog dana se vrsi genocid nad srpskim jezikom i kulturom! nema radnih mesta, ma koliko se god mi saginjali, za uzvrat nema absolutno nista! nema bojim se ni elite koja razmislja slobodno, nezavisno i drzavotvorno. Gosp. Vukadinovicu, sada je vreme za velika dela, sada jedna nacija (i njeni sinovi i kceri)pokazuje pravu snagu i velicinu, to jeste sada kako stojimo pred ambisom i rusevinama treba da se pogledamo svi u oci i zapitati se: "imamo li snage da se uzdignemo, konsolidujemo i regenerisemo kao nacija?" Sada treba otvoriti srpsko pitanje, i otvoreno i najglasnije pitati Zapad (Ivica Dacic je govorio o tome), a zasto je to Srbija problem, kakva se to politika vodi, zar ona iz pocetka dvadesetog veka "SERBIEN MUSS STERBEN"? namem ja nista protiv kada Boris Tadic kaze da treba da imamo najbolje odnose sa zapadnim silama (voleo bih da je tako), ali ondah neka izvoli, i neka uspostavi vec jednom te dobre odnose sa zapadom! Kaze da EU nema alternativu, pa neka nam decidirano kaze kako izgleda ta alternativa koju nam pruza EU? Uvek ima alternative u zivotu, znamo da voda i narod uvek pronadju put, i ja cvrsto verujem u to! Zato gosp. Vukadinovicu, budite vi sa vasim kolegama prvi, pa izradite valjanu alternativu, vi za to imate potencijala, u to sam siguran, a ja sam prvi koj ce vas pratiti, evo prvi sam spreman da radim sa vama, dok ne svanu bolji dani srpskom narodu! Imam jedan predlog gosp. Vukadinovicu, treba organizovati odnosno pokrenuti siroku akciju, koja bi izgledala tako, da se pozove javnost, studenti, intelektualci, svaki seljak i gradjanin, da ucestvuju u stvaranju nove ALTERNATIVE.
Препоруке:
0
0
56 уторак, 03 август 2010 21:22
Cernisevski
@ Миле Бре 1
Где је ту логика да се Србија брани без јаке полеђине?Са ким је Србија развила снажне односе, да би се тај својски заузео за њу?

- da se nadovezem : kada je Srbija uopste _pokusala da razvije takve odnose ? Nikada. I ni sa kim. A tu je sustina. Realno moze da se kaze sledece: sve i da su sve srpske vlade od Milosevica na ovamo imale samo najbolje namere, mi sami ovu bitku protiv takvog neprijatelja nismo mogli da dobijemo. A ako pri tome u stvari i zelite da se borite kao sto to ne zelimo mi, odbrana je naravno nemoguca.

Cime li smo mi to zaneseni - nekom "nezavisnocu" u jednom kratkom istorijskom periodu - pa i dalje mislimo da mozemo sami ili sta je u pitanju tesko je reci. Ova nasusna potreba za mocnim saveznikom nikada ovde nije sire dopra do svesti.

Medjutim sta je sada problem - to sto smo sebe (ne ovim pitanjem i "misljenjem" suda) doveli u tako tesku situaciju da vise resursa kojima bismo mogli uci i bilo koji strateski savez prakticno i nemamo. Manje-vise cela infrastruktura, "porodicno srebro", sve sa cim je drzava raspolagala i mogla eventulano da ponudi nekome ko bi se zaista zauzeo za nju - vise nije u nasim rukama. Mi smo je prodali (zapravo predali) nasim "zapadnim partnerima". Da nije NIS-a Rusi ne bi bilo vlasnici bukvalno nicega iole vrednog pomena. 2000-ite jos nije bilo kasno, najznacajniji resursi su jos uvek bili u nasim rukama. Sad zamislite da su Rusi ovde vlasnici samo 50% onoga cime sada gospodare nasi "partneri", i da im se pri tome kaze da je Srbija otvorena za uspostavljanje ruske vojne baze na svojoj teritoriji - to bi onda vec bila karta sa kojom bi moglo da se igra. Sada medjutim nemamo nista. I sada svaki strateski savez postaje manje-vise nemoguca misija, sve i da se zeli. A ne zeli.

Sta u ovakvoj situaciji ciniti osim nadati se naglom i totalnom sunovratu SAD i/ili EU - zaista se ne moze reci.
Препоруке:
0
0
57 уторак, 03 август 2010 22:16
Ђорђе Вукадиновић
Тема важна и очигледно тангира многе. И политички и емотивно. Мене такође, што се, надам се, могло видети и по стилу и садржају мог текста. Ово је само мали коментар на неке од коментара. Узео сам насумично пар репрезентативних у једном или другом смислу. Дакле, "др. Гонзо", "Исидора С." и још неки су потпуно исправно схватили шта сам хтео да кажем. (И што сам, по мом мишљењу, више него јасно и гласно рекао.) Но, можда ипак нисам био довољно јасан, али могуће и да су неки коментатори текст читали са вишком негативне енергије и страсти. Сем косовских Албанаца и малобројних домаћих политиканата који ликују, сви смо били огорчени "пресудом" МСП. Сада неки кажу да су "знали унапред", допуштам да је тако, али тврдим да је и по међународним дипломатским круговима до пред сам крај фигурирала верзија о неодређеном, "компромисном" решењу и делимичном уважавању ставова једне и друге стране. Е, али онда је, изгледа, тамо неко мало "додао гас", и добили смо то што смо добили. Али будимо реални, нити нам је та пресуда "отела" Косово, нити би нам га нека другачија "вратила". Али јесте додатно закомпликовала живот и одговорност за то, разуме се, пада на владу и оне који су се за тај "правни и дипломатски" пут определили. И ја никога не "амнестирам". Ја сам према тој причи био критичан од почетка, и због тога "зарадио" мноштво личних напада и увреда. Али, на жалост, не можемо порећи да ни код народа ни, поготово, код тзв. "елите" није било нарочите спремности да се учини нешто више. С друге стране, "Мирјана", најблаже речено, греши (или шали) ако је у мом тексту "видела" и "прочитала" изједначавање ове власти и Кнеза Лазара. А греши и Светислав Костић. Узгред речено, да је било на рачун неког другог, мислим да коментар у којем се на, у суштини, увредљив начин "промишљају" мотиви који су мене, а уз пут и господина Антонића, навели да пишем како пишем не би ни требало да буде пуштен. (Ја сам овај пут мало "злоупотребио" функцију и лично инсистирао да се он и "Мирјана" ипак објаве.)
Препоруке:
0
0
58 уторак, 03 август 2010 23:20
Ђорђе Вукадиновић, други део
Имало би се још понешто рећи поводом неких "читања" и "учитавања". Прича о "части губитника" је подсећање, позив и опомена. Али сигуран сам да макар читаоце НСПМ (а и шире) не морам убеђивати у своју искреност, добре намере, поштење и патриотизам. (Памет је већ релативна.) А уз то онда иде и критичко и непристрасно суђење о СВАКОЈ и СВАЧИЈОЈ политици, а не хорско дување у ове или оне партијске дипле. Елем, не очекујем од читалаца НСПМ слепо прихватање мојих размишљања и аргументације (понекад, као што рекох, ни сам нисам баш сигуран ко је ко и шта је шта у овој нашој политичкој џунгли, односно мочвари), али очекујем и молим да се та размишљања макар "приме к знању", тј. о њима бар малчице поведе рачуна. А најмање што сам могао да очекујем јесте тенденциозно прекопавање по, евентуалној, "позадини" мог писања. (То Вам, верујте господине Светиславе, нико и нигде не би објавио на свом "рођеном" сајту.) Али нема ту мистерије. Једина "позадина" јесте то што тако мислим и што ми се, на основу свега што знам - а чини ми се да не спадам баш међу најнеобавештеније људе у Србији - нешто чини овако или онако. Дакле, без бриге. Никуда не идем(о) и нигде не скрећем(о). Напротив. Само немојте дозволити да вас опет мобилишу и да нам опет на исти начин замазују очи као 2000-те, па и 2008. Зато, хајде да на ово мало простора заједнички размислимо о следећем. Знамо каква је и како је формирана ова власт. Али откуда наједном толико много "одлучне" и "принципијелне" критике на рачун власти чак и по "еврореформским" медијима и нарочито њима? Откуд толико "еврофилство" код СНС-а и откуд одједном толико простора чак и за до јуче проскрибовани ДСС? Да не мислите можда да су се Данас, Блиц и Б92 наједном "освестили"? Грде ли Јеремића зато што им је "жао Косова"? Или је можда све ово само "показна вежба" Тадићу шта га чека уколико до краја не легне на руду? И не доприносе ли поједини од ваших коментара овде управо том сценарију? Но, то је већ тема за озбиљно размишљање и дуже писање.
Препоруке:
0
0
59 среда, 04 август 2010 00:36
влкс
@Ђорђе Вукадиновић
Ништа не боли више од лажи.
Ова власт нас је лагала 2 године, причала о дипломатским "победама", убеђивала у то да ћемо ући у ЕУ са Косовом. Већина коментатора на овом сајту је имала сумње, испоставило се оправдане, у ту власт због низа њених поступака и уступака док се истовремено наводно борила дипломатским путем за Косово. У међувремену стање у ком се привреда Србије налазила је бивало све лошије, да бисмо данас доживели да чујемо да је просечна плата у нашој земљи једнака са оном у Албанији. Сви смо ми сумњали у тај МСП, али смо опет нормално навијали за наше и надали се у победу у коју су нас убеђивали Тадић и Јеремић. Поред визне либерализације могло би се рећи да је тражење мишљења МСП био једини успех ове власти. То се могло рећи до пре 2 недеље. Онда је коначно дошло и то мишљење на дневни ред. Председник нам дан раније поручује да ћемо "победити" и тако нам још додатно подгрева надање да човек зна о чему прича и да ће мишљење ићи нама на руку. Онда у два сата читања мишљења су наша надања пала у воду. Нада се претворила у очај. Неко мора бити крив. Човек би рекао нека тог Косово борићемо се ко и до сада(никако) имамо просечне плате од 500-600 евра, улазак у ЕУ нам је загарантован за пар година, добићемо 1000 евра по акцији, привредни смо тигар на Балкану, производња расте, валута нам је стабилна. Међутим то ништа није тако и онда људи чак и они који су до тада били за ЕУ без алтернативе почињу да сумњају. Суочавају се са чињеницом да смо Косово препустили(продали) у ове две године за једно велико НИШТА. Људи који су гласали за Тадића 2008. године нису очекивали од њега да одбрани Косово, већ да нас приближи ЕУ(што је у њиховим главама значило више новца). Тог новца нема. Власт је показала своју неспособност на свим пољима за ове две године и поразила своје грађане чију је наду у вези косовског решења подгревала. Сад се суочава са гневом и што се мене тиче нека се сама сналази. Ја је сигурно нећу амнестирати за неуспехе.
Препоруке:
0
0
60 среда, 04 август 2010 01:47
Један пажљиви читалац
Откуд толико "еврофилство" код СНС-а и откуд одједном толико простора чак и за до јуче проскрибовани ДСС? Да не мислите можда да су се Данас, Блиц и Б92 наједном "освестили"? Грде ли Јеремића зато што им је "жао Косова"? Или је можда све ово само "показна вежба" Тадићу шта га чека уколико до краја не легне на руду? И не доприносе ли поједини од ваших коментара овде управо том сценарију? Но, то је већ тема за озбиљно размишљање и дуже писање.

Нека је и тако ("показна вежба()"), но, је ли то наша највећа брига, је ли то разлог да бранимо БТ, пиара председника Србије? Чиме нас је то задужио? Хоће ли и нас слати на Бријуне?
Господине Вукадиновићу, рекао бих да из разлога превелике бриге да некога не оштетите у својој оцени бивате натегнуто толерантни, тј. покушавате на свом "политичком кантару" уравнотежити, с једне стране, килограм мушмула и, с друге стране, тег ог 3 килограма?! У овом случају, прецењујете мушмуле.
Сетите се Вашег интервјуа (овде објављеног)
"Очекујем ломове у ДС"!
Преценили сте их! Они немају скрупуле које сте очекивали (и још увек очекујете), а сваки њихов појединац зна, много боље од свих нас, да би далеко више изгубио него добио (материјално, а шта и им је друго важно?) и зато тамо, међу њима, нема ничег другог до јаловине!
Својевремено, тадашњи подпредседник ДС-а, Слободан Гавриловић, није добио реч на седници главног одбора те странке јер се већ у њеној припреми знало за његове ставове. У истом том "Данасу", поводом тога, објављен му је чланак "Шта сам хтео да кажем, а није ми допуштено".
Напомињем: С. Гавриловић је високи функционер ДС-а и директор "Службеног гласника Србије" - данас! Какав механизам?!
И шта ће бољи показатељ моћи једне захуктале машинерије која ће, заслугом сопствене владавине, на крају бити једина у Србији која ће још имати посла. Тек онда се можемо надати ломовима у њој! Па, ни тада то неће бити због пробуђене савести, већ због недовољног плена!
Препоруке:
0
0
61 среда, 04 август 2010 02:47
Екрем
За влкс

Новац зарађује онај који ради. Тешко да се прошењем може надати "повишици". Онај ко прода сопствени понос и ко је спреман да да последњу трунку дигнитета за 1000 евра од "акција", тај не заслужује ништа, а по најмање заслужује респект. Е видите, онај који није вреда респекта, њему преостаје само презир. Избори 2008. године су протекли у знаку застрашивања, и ту је српски народ показао колико је заправо кукавички. За неке иоле мудрије могло би се рећи да су "сисали весла". За Српски народ се може слободно рећи да се одао колективној проституцији, оној крајпуташкој. Дно дна. Шта се онда ишчуђавате? Много је добро како треба да буде, а на жалост тако како треба да буде, на основу учинка, тако ће и бити. Не треба заборавити да је Енвер Хоџа умро одавно, и да Албанија иде узлазном путањом. Албанци су респектабилни западни партнер јер (1) знају шта хоће и (2) има их довољно. Просечна старост Срба у Србији је таква да се очекује рапидан пад популације кроз не тако пуно година. Остатак је необразован, шупаљ, огрезао у корупцији, фаворизује негативну селекцију. Ко нормалан тражи такве партнере? То могу бити само фетишисти и експериментатори. Каква амнестија, мени на памет пада само ампутација, али ме брину метастазе.
Препоруке:
0
0
62 среда, 04 август 2010 03:03
саша р.
Ја ћу опет поновити да су само војска, полиција и обавештајци часно наступали у Србији током 1999. Имајући у виду да ниједан амерички пешак и оклопно возило нису прешли на територију Косова до момента кад је војсци наређено повлачење, могу мирне душе да напишем да су врло успешно одрадили тај рат. Сад бих се осврнуо на коментар г-дина Вукадиновића. Много штошта се мени није допало током Коштуничине владавине, али сам га и поред тога 2008. гласао, надајући се да му је више досадило туторисање и да ће скупити храброст да води ову земљу како треба. Колико видим, Тадић је сада у врло сличној позицији, с тим што је дозволио да у више махова буде грубо понижен, чак и исмејан ( а и ми с њим ) од стране тих истих фактора. Тако то увек бива у историји када долазак владара подржава инострани фактор. Не мислим овде само на Тадића, већ и на Коштуницу и Милошевића. Не бих погрешио када бих додао да су на сличан начин доведени и Карађорђевићи, с том разликом што су тада изманипулисали Аписа да изврши пуч. Нисам више паметан шта нам је чинити, јер земља врви од страних агентура, јако се лепо да видети да су ушли у све највиталније институције, а то су судство, полиција и војска. Гледајући у последње време намргођеног Тадића, гајим неку наду да су му се више смучили, као и да је коначно увидео сопствене заблуде. Чак бих га и после свега радо подржао, само кад би дао до знања врло јасним маневром да му је доста туторисања и гажења Србије. Ако се одлучи на ову опцију, требаће му итекако поуздани обавештајци, војници и полицајци, јер знамо како су прошли претходници кад су пожелели да се ослободе окова. Друга Тадићева опција је да се окрене против сопственог народа и обрачуна са свим патриотским снагама у земљи. Трећа је неко балансирање између ове две опције, после кога ће неминовно бити маргинализован као и Коштуница. Можда све ово што сам написао делује сулудо и нелогично, али то је неко моје виђење.
Препоруке:
0
0
63 среда, 04 август 2010 04:19
Светислав Костић
@ Ђорђе Вукадиновић! За мене су далеко мање зло пацке од једног великана српског пера, а то сте ви вазда, него да су исправне моје предпоставке о уступцима због могућих притисака од стране режима. Када су се већ не тако давно усудили атаковати и на Мирослава Лазанског, ипак једног доајена српског новинарства.

Дакле, не постоји више разлог да не вјерујем у ваш искрени пледоаје у одбрани Тадића и Јеремеића. Али и разочаран. Јер управо када је Борис Тадић у питању, далеко мањи ризико је да се погреши у оцјени Тадићевог дјела и лика, ако се о њему све само лоше мисли, него када га се хвали или показује разумјевање за Тадићеве несрпске активности и грубе омашке.

Тадићева најгора и најопаснија оклизнућа по сваколики српски национ, то су она са предумишљањем. Нека од њих и ви поменусте. За мене она носе превагу. Таква особа на челу једне угрожене нације, права је несрећа. Тадић заслужује строгочу, а не његови критичари.

А управо ваш неочекивани пледоаје за Тадића и Јеремића, какав уистину ни један од њих не заслужује, кумово је мојој оцјени, с којом нисам имао никакво зло на уму. Већ напротив разумјевање када се имају у виду услови у Србији под којима слободно мислећи публицисти морају да истрају.
Препоруке:
0
0
64 среда, 04 август 2010 04:28
Драган
Наши губитници одавно немају част. Добро је неко приметио да су постали дежурни кривци оног тренутка када су Косово и ЕУ ставили привидно у исту раван а у стварности све радили да се ослободе Косова као 'баласта' на путу у ЕУ. То што је тај пут пут у недођију нимало их се није дотицало и не дотиче их се јер је њима важно вишедеценијско путовање у фотељама а не циљ.
Народу који је спреман да у име лажне користи од ЕУ пристане на ампутацију једне руке са сличним аргументима се сутра може одсећи друга (Војводина) а зашто не и Рашка, Ниш, Прешево, све до пашалука.

Наравно да су највећи кривци и даље они који су ову власт инсталирали и окупирали Косово и Метохију али то кривицу ове власти пред народом не чини ништа мањом и да је само у нечињењу онога што се итекако могло чинити у недостатку аргумената силе.

По истом критеријуму можемо иначе ослободити сваке кривице и Коштуницу и Милошевића. Међутим сви добро знамо да су сви правили грешке, само увек је највећа грешка оних који је последњи праве.
Тога их не може ослободити нико а најмање историја.
Препоруке:
0
0
65 среда, 04 август 2010 07:47
D. Kovačević
Odličan tekst.
Препоруке:
0
0
66 среда, 04 август 2010 09:51
Jasna Simonović
Poštovani Đorđe Vukadinović

Iskrenost vaših komentara uz vaš tekst jeste za poštovanje...
Misim, medjutm da nije dobro što navodite ko je shvatio, a ko nije tekst...
Ne znači da neko nije shvatio tekst ako je pronikao izvan limita teksta ili se barem usudio da napravi link dalje od "tematskog dvorišta" ...
To je ako ništa drugo najplodnije tle barem za literarne ideje...ako ne za prave društveno-političke...

Za poštovanje je svaka kritika, a ponekad ljudi čak vide bolje od nas samih...I taj izgled ima svoju težinu, makar da se preispitmo da više činimo da ne damo takav dojam.
Ono što je najbitnije jeste razumeti, pa mislim da Kostića niste baš sasvim razumeli (letargija može biti opasna, ali joj se ne treba predavati, izvinie na ovom psihološkom upadu!)...A Mirjanu nisam našla u komentarima, čak ni kad sam tražila Lazara kroz komentare...možćda je moja greška, nemam vremena da tražim...

Lepo je što ste nam otkrili da na vašem sajtu imate mogućnost da intervenišete...Pa, kao vlasnik sajta koji je toliko daleko dogurao, vi valjda treba dobro da se pozabavite kontrolom imidža vašeg sajta..

Ne bi bilo loše da to češće radite jer se ponekad pojave zamerke komentatora koje su opravdane, čak materijalne prirode,a ostanu nerešene...

Takodje mislim da nije u redu da sebe ubrajate medju "najneobaveštenije ljude u Srbiji"...Šta smo onda mi?

Ali, nema veze, "scenario" pišemo svi...Odavno je Internet otvorio vrata svima...to barem svako može da shvati...(mada ne može svako da je Internet ušao kroz zatvorena vrata, niti da su sadržaji interneta na "autorsko izvol'te"...

Svidja mi se naslov vašeg teksta...(i gubitnik i pobednik treba da imaju čast)...Svaka čast...

ps Ako može, molim vas, intervenišite da objave moj člnak Alisa Ukoko zemlji Srbiji...Ne vidim zašto može anas da ga objavi, a nspm ne...(pogotovo št u dijamantidanas "in Hague")...
Hvala unapred...
Препоруке:
0
0
67 среда, 04 август 2010 09:53
Кризимир Рецесионовић
Ђорђе немојте то доживљавати тако лично. Наши људи су веома фрустрирани и разочарани понашањем и ставом многих људи. Многи се боје да ћете и ви поћи сличним путем попут многих. Погледајте само понашање СНС-а. Обратите пажњу на понашање "заштитника грађана" Саше Јанквића који је, гле чуда постављен на предлог ДСС-а и који је недавно припремио упутство, да он тако мудар објасни грађанима ове земље, које се речи смеју користити, а које не смеју. Погледајте како извештава "Медијски јавни сервис ЕУропске Србије".

Уосталом, ви сте ипак елита, а елита је по природи ствари склона "компрадорству" - Србија је школски пример. Ја лично не сумњам у ваше поштење и смисао за патриотизам. Свако добро.
Препоруке:
0
0
68 среда, 04 август 2010 10:00
Коњец дело краси
Част губитника!?
Еуфемизам.

Увод у релативизцију одговорности.
Препоруке:
0
0
69 среда, 04 август 2010 10:16
александар
За Петера РВ.
Мислим да нисте добро протумачили оно што сам желео да кажем.
А желео сам да кажем да нажалост Албанци и Муслимани имају иза себе велику силу која је спремна за њих и да ратује да би обезбедила своје позиције и интересе на Балкану.
Русија у овом тренутку није претерано заинтересована за Балкан, са њега је истерана, и нема неких великих планова да се на њега фактички и врати у догледној будућности.
А то не би било нимало једноставно у овом тренутку јер је Балкан поседнут од НАТО пакта.
У таквој ситуацији Србија нема добар потез, јер ни потенцијално нема расположивог јаког савезника који би озбиљно, па чак и војно бранио њене интересе (наравно и из својих личних интереса), без обзира која влада буде у Србији.
О томе да Русија нема неких већих планова да се овде осим вербално умеша, јасно Вам сведоче смернице за будући рад руског Министарства спољних послова, у којима су Србији наменили буквално две реченице. Ове смернице су објављене колико се сећам и на сајту НСПМ-а. Ово јасно говори о њиховој заинтересованости овде. Фокус њиховог интересовања су неке друге територије, ближе њиховим границама.
Мислио сам само на то.
Иначе, велики сам русофил пре свега у домену културе, волим ту велику земљу и нама блиски широки народ, да ме не би сте погрешно разумели да имам нешто против Русије.
Поздрав Вама.
Препоруке:
0
0
70 среда, 04 август 2010 10:58
Светолик
Још давно, као ученик средње школе, „надошао“ сам на девизу „признати право стање ствари најбољи је доказ да ћеш кренути напред“. Ако ову девизу применимо на српске околности, онда додајем: уз много муке, па, ако треба, и жртава. У сваком случају, са мање жртава него ако ништа не предузмемо и пустимо да постојеће стање тече и траје. У овоме случају, суштина признавања правог стања ствари јесте признање (увиђање) да Борис Тадић, у својству Председника Србије, све ради свесно и са јасним циљем на штету Срба и Србије. Добар маркетинг, уз чињенице да су сви медији под контролом (они који нису били „послушни“, као Глас јавности, доживели су тешку и неограничену тортуру, па су данас умирени: ако ће да постоје морају да не постоје), и да су све институције директно под Тадићевом контролом и директно у његовој функцији, код заробљеног народа ствара лажну слику да Борис Тадић води бригу о народу и држави. Многи коментатори су истакли оно штетно што је Тадић урадио (Статут Војводине, Декларација о Сребреници, национални савети, Истамбулска декларација, сви ресурси државе дати туђинцима и непријатељима...), а све ово није случајно изведено и није изведено без свести о резултатима ових акција. Да ће Борис Тадић радити овако како је урадио од новог избора за Председника, и како и данас ради, било је јасно и пре избора и за време избора. Друга је ствар што је многима лакше да не верују дејству гравитационе силе све док им, на пример, цреп са крова не падне на главу. На наше главе се много тога сручило и, ако ништа не предузмемо, најпогубнија ће бити чињеница да наши потомци, деца и унуци, неће имати своју државу него ће живети у туђој држави, и бити осуђени на нестајање.
Препоруке:
0
0
71 среда, 04 август 2010 11:31
Миле Бре
Имајући потребу, да се огласим после коментара аутора, то неби требало протумачити на начин да желим имати "последњу"(као Тадић у скупштини), већ се осећам на неки начин прозваним."Прекопавајући" по позадини колумне (од стране коментатора) значило би само ИЗНАЛАЖЕЊЕ добронамерног оправдања за ауторов "овакав" став.Неулазећи у разлоге ("позадина" или лично мишљење) чињеница је да се чланком изазвала реакција читалаца, па отуда и овакви коментари.Ако коментатори нису разумели у потпуности поруку коју је желео да упути г.Ђорђе Вукадиновић, нетреба им узети за злонамерно.У питању је пре свега:колико поседују коментатори информација, а друго, не налазимо се сви на истом нивоу образованости.Како свако има право на своје мишљење, никако неби требало замерити коментаторима.Све је то споредно па није вредно расправе.
Но сви смо се сложили око битног.А то је:наша садашња елита, НИЈЕ ЗАДОВОЉИЛА ПОТРБЕ СРБИЈЕ И НАРОДА.Напротив, нанела је много штете и уназадила положај народа и државе, која се (можемо слободно рећи), налазила и налази у најнезавиднијем положају од свих држава у Европи.
Како је дошло до тога да је дато поверење овој влади?Моје лично мишљење је да приликом промоције странака (немајући довољно простора у медијима), странке нису имале могућност да изнесу у потпуности своје програме.Ако су прграми и допрели до "ушију" бирача, дали су то програми који су они желели?Не налазећи за сходно да је требало разликовати веће од мањег зла, многи нису изашли на изборе.На следећим изборима ће(претпостављам) једној од великих станака, парола бити:"и Европа и КиМ",а другој"Европа(и власт) по сваку цену".Могла би се појавити и парола:"Свим Силама Спасити Србију".Обзиром да не "седим на извору информација",моје мишљење није релавантно.На ауторов позив да се искористи ово мало простора за изналажење решења и начина за будућност Србије,мој предлог би био да учинимо све што нам је у моћи да се покрену и они бирачи који нису излазили на изборе.Веће и мање зло!
Препоруке:
0
0
72 среда, 04 август 2010 12:32
Peter RV
@Sasa R. kaze :

"Тако то увек бива у историји када долазак владара подржава инострани фактор. Не мислим овде само на Тадића, већ и на Коштуницу и Милошевића."

".. i Milosevica"?

Stvarno sam radoznao da saznam ko je bio taj "strani faktor" koji je podrzavao Milosevica.
Radi li se o nekoj tajnoj organizaciji punih para
(Masoni,Fasisti,Komunisti,Oligarsi, Arapski Sheici ili jedna djavolska kombinacija od svih ovih?).
Препоруке:
0
0
73 среда, 04 август 2010 12:50
Molder
Za mene postoji samo jedno pitanje. Kojem ce se Srbi privoleti carstvu? Carstvu nebeskome ili carstvu zemaljskome? Iako deluje da nije sve tako jednostavno...jeste.
Препоруке:
0
0
74 среда, 04 август 2010 12:52
Mićko
MOŽDA JE TUŽBA IPAK IMALA SMISLA

1. Kakvo pitanje, takav odgovor. Da smo ih ozbiljnije pitali (da smo tužili) oni bi se ozbiljnije odgovorom i bavili. Ozbiljnost radnje povlači za sobom veću odgovornost za njen rezultat. A odgovornost tera da se stavi prst na čelo. Ako bi sudije i u slučaju tužbe donele nezakonitu i nepravednu odluku onda bi se bar jasno znalo kako stoji stvar. I znali bi smo da smo upotrebili najjača sredstva raspoloživa u okviru tog društvenog podsistema. Ovako su oni dobili prostor za izmotavanje, a mi osećaj da smo posao radili nekako traljavo.

2. Mnogo se govori o pritiscima na sudije. Ti pritisci sigurno postoje, to je jasno i zdravom razumu. Ali opet, je li zdrav razum dovoljan?
Sudije koje dolaze iz zemalja koje su priznale Kosovo odlučiće u korist kosovske nezavisnosti. Da li? I Čedomir Jovanović i Vojislav Koštunica su iz iste zemlje pa nemaju iste spoljnopolitičke stavove.
Pravo je samo filijala politike. Je li je? Ili ipak ima neku posebnost u odnosu na druge oblasti društvenokulturnog života. Pravnička profesija (jedna od najstarijih, uz svešteničku i lekarsku), filozofija prava, sociologija prava, toliki mislioci prava kroz vekove... Valjda sav taj svet nije toliko lomio mozak oko neke tričarije.
Sudija je samo službenik, čovek organizacije, birokrata. Nije i profesionalac. Da li? Bilo bi lepo da se razmotri i taj profesionalni identitet sudije. I da se vidi je li ta profesija samo protočni bojler za političku volju ili ona ima neke svoje zasebne vrednosti i interese koji joj ne dozvoljavaju da bude prosti poslušnik politike.
Kad se sve to ispita moguće je da bi se opet došlo do stava da sud ne odoleva pritiscima najmoćnijih zemalja. Ali onda bi smo videli posredovanja kroz koja se takav proces odigrava. Ili bi smo sa izvesnošću utvrdili da takvih posredovanja nema, da politička volja kroz sudstvo ide kao po autoputu.
Препоруке:
0
0
75 среда, 04 август 2010 12:59
Тореадор
Нажалост, што би рекао наш народ, наиобичнија шупља прича.

Какве везе има што је Јеремић млад и перспективан политичар? Па овај пораз ће се заборавити за мјесец дана. Ионако смо били свједоци како се спиновањем црни вук претвара у бијело јагње.

Српски народ не памти Јасеновац, а камоли пораз дипломатије Јеремића пред Хагом.

На власти имамо марионете. Зашто?

Кренимо редом:

1. Праве ауто-пут кроз "срце Санџака" (Тадићева изјава)
2. Дали су аутономију Војводини
3. Њих подржава Чедомир Јовановић
4. Сорошев Б92 им даје подршку
5. "Јавни сервис европске Србије" им даје подршку, а они су показали своје лице тако што су направили бљутаву емисију о Емиру
Кустурици.
6. Тадић је пред почетак преговора око Косова и Метохије рекао да је Косово ближе независности.
7. Они су ти који су усвојили декларацију о Сребреници.
8. Они су ти који су потписали Истанбулску декларацију.
9. Тадић је тај који позива Силајџића у Београд иза леђа свок великог пријатеља Додика.
10. Тадић је тај који је демолирао српску армију.
11. Они су ти који су у коалицији са Ненадом Чанком.
12. Они су ти који су 2001. године рекли да их Русија занима тек толико, колико да регулишу дуговања за гас.
13. Они су ти, заједно са Коштуницом, који су дозволили да један Динкић упропасти економију земље, да се задужимо и распродамо све што имамо.
14. Они су ти који у Османизму виде српску перспективу. (а смијали су се Русији и Кини).
Препоруке:
0
0
76 среда, 04 август 2010 13:10
Један пажљиви читалац
@саша р.
Нисам више паметан шта нам је чинити, јер земља врви од страних агентура, јако се лепо да видети да су ушли у све највиталније институције, а то су судство, полиција и војска. Гледајући у последње време намргођеног Тадића, гајим неку наду да су му се више смучили, као и да је коначно увидео сопствене заблуде. Чак бих га и после свега радо подржао, само кад би дао до знања врло јасним маневром да му је доста туторисања и гажења Србије. Ако се одлучи на ову опцију, требаће му итекако поуздани обавештајци, војници и полицајци, јер знамо како су прошли претходници кад су пожелели да се ослободе окова.

Добићете (добићемо) тај "врло јасан маневар". Тадићева последња политичка реторика биће изразито националистичка, будите сигурни! То ће му бити последњи забран, последње упориште из кога ће извући гласове за своју владавину. Све иде у том правцу. Да ли ће то бити само маневар или суштинска последица увиђања сопствених заблуда - биће сасвим свеједно са аспекта нас, грађана Србије! Зато што ће, после свега, бити веома касно за стварну могућност проналаска онога што сте навели да ће му требати! Са актуелном политиком БТ-а, уопште нема смисла везивати такву наду, она му је сувишна! Дакле, и маневар ће доћи на ред, само неће бити бојеве муниције ... због оних на бини, пре свега!
Препоруке:
0
0
77 среда, 04 август 2010 13:20
Mićko
MOŽDA JE TUŽBA IPAK IMALA SMISLA (2)

U tom slučaju bi smo znali da sociološki uvidi o diferenciranosti modernog društva i diferenciranosti interesa u njemu, o osobenostima prava kao oblasti društvenog života, o autonomiji izgrađene profesije - za ovu situaciju jednostavno ne vrede. I da je potrebno držati se nekih drugih uvida kao okvira za objašnjavanje.
Tužba bi mašinu navela da se jače i opsežnije pokrene. Pa bi smo mi mašinu jasnije videli. A i drugi u svetu, koji su zainteresovani, o čijim se glavama takođe radi, jasnije bi je videli.

3. Tačno je, ne može se istovremeno sa nekim biti i u sukobu i u sjajnim odnosima, "slagati se oko neslaganja". Ko da te, kao takvog, uvaži? Tužba bi značila pokazivanje zuba. Kakvo - takvo. I, dabome, rizik da se dobije po njima. Ali, o tome se i radi. Da se zna šta se hoće, a šta neće. Da svako zna s kim ima posla. I mi u odnosu na same sebe, i drugi u odnosu na nas.

4. Dobro, Tadić i Jeremić pokušavaju da se izmigolje. Da ne probude mečku, da se nekako na prstima provuku pored nje dok ona dremka. Misle da bi bilo gore kada bi Imperija bila prisiljena da se pokaže kao gola sila. Onda ona ne bi imala nikakvog zazora, ne bi se ni trudila da fingira pravednost, smrvila bi nas kao bubu. Tadić i Jeremić misle : u tom fingiranju pravde ipak ima i malo stvarne pravde. Ako budemo mudri, možemo nešto izvući za nas. Ali pitanje je možemo li na takav način. Nije Imperija samo snažni medo kome razmišljanje nije jača strana. I oni planiraju. Tamo ljudi primaju platu za to da bi smislili kako da nas srede. Nas i ovakve Indijance kao što samo mi.
Препоруке:
0
0
78 среда, 04 август 2010 14:01
Mирослав Ђукић
Али се, с разлогом, увек нађе симпатија и за оне часне губитнике, који су у неповољним околностима дали све од себе, и који су и у поразу, својим отпором и својим страдањем, осветлали образ и осветлили пут.


Поставља се питање: да ли власти у Београду "дали све од себе"? Затим, можемо ли за њих рећи да су, у поразу", "пружили отпор", "страдали", поготово "осветлали образ"? И г. Вукадиновићу и нама, јасно је да је одговор на ова питања само један: НЕ! Требало је учинити с тим у вези много више, упорно покушавати, трагати за решењима, ризиковати, ући ако треба и у сукобе, у мери у којој се то морало... Ничег од овог од њих није било, постојао је само један алиби за све и свашта - МСП и његово мишљење. Зато је и интонација г. Вукадиновића текста оваква-каква је, благо црно-хуморна.

У менталитету је Срба (поред приказане евидентне емпатије за страдалника) и наизглед потпуно опозитно понашање - одбацивање и презир губитика, посебно губитничке, а уједно алаве и за материјална добра незајаживе власти. Како то изгледа и последично на изборима пролази, када српски председник прогласи победу, а после одмах повуче трупе, видели смо недавно, баш у вези истог Косова. Актуелна власт у Београду нити једног тренутка пре саветодавног мишљења Суда није консултовала Скупштину, нити је тражила подршку опозиције. Ако им се то, сада, не освети, онда никада ништа ни неће.Поставља се питање: Чиме ће се сада, након седнице ГС УН правдати?
Препоруке:
0
0
79 среда, 04 август 2010 14:10
Војкан Милосављевић
Господине Вукадиновићу,

Проблем са Србима је исти као и код свих других народа. Једноставно, људи више воле лажна обећања него истину. То што ми не бисмо смели да себи приуштимо веру у та обећања, јер веровати у њих је погубно за нас саме, не мења ништа.
На крају, може ли земља у којој ниједан политичар никада ни за шта није одговарао да напредује?
Препоруке:
0
0
80 среда, 04 август 2010 14:57
Cernisevski
- inace, kao prilog diskusiji, nije lose procitati pasus sa:

http://www.standard.rs/vesti/36-politika/5051-eljko-cvijanovi-pravi-konsenzus-politike-elite-glasi-srbija-je-marionetska-drava-.html

u kome je recenica :

"Onaj koji je to dozvolio svojom nepažnjom, svojim slabostima ili svojom namerom – o Borisu je reč - presudio je Kosovu mnogo brutalnije nego MSP"
Препоруке:
0
0
81 среда, 04 август 2010 16:51
Милан 1
Морам да признам да ме одавно није изненадио један текст као овај Вукадиновићев. Негативно! Разочаран ставовима мог омиљеног аналитичара, који би да, после „ничим изазваног“ катастрофалног пораза Србије, аболира власт за погрешну и, како се показало, погубну политику по српске интересе, заронио сам у коментаре читалаца. Налазим да је велики број, исто као и ја, осетио неку врсту разочарења управо по том истом питању. Јер, зашто аутор, а видим из сијасет других коментара да нисам једини који тако разуме текст, УМАЊУЈЕ одговорност поменутог политичког двојца? Политичари МОРАЈУ да буду одговорни и да сносе консеквенце за своје погрешне потезе, а који наносе дугорочну штету нацији и држави. Двојац политичара о коме је реч је својом ПОГРЕШНОМ политиком нанео велику штету Србији и српском народу, а да то не жели да призна и понесе одговорност, већ у скупштини тражи и, што је још трагичније и теже по све нас, добија бланко подршку да ту исту катастрофалну политику настави и уђе у још већу и поразнију грешку, која се више неће моћи амортизовати, а камоли исправити.

И на све то мој омиљени аналитичар предлаже аболицију двојца јер, ако сам добро схватио (наравно, ово крајње поједностављујем), постоји оправдана сумња да уместо њих могу доћи још већи и гори „послушници запада“?! А када су неки од редовних читалаца отворено изразили своје неслагање и, рекао бих чак, запрепашћење оваквим „благонаклоним“ Вукадиновићевим ставовима, рекло би се, бар по његовим „коментарима на коментаре“, да се он наљутио на своје читаоце. Надам се да макар на овом сајту може бити толерисано право да се не слажемо са текстовима, изнетим ставовима и ауторима, као и да то јасно и гласно кажемо, а да се одмах не посумња у наше „(не)часне намере“. -следи кратак наставак-
Препоруке:
0
0
82 среда, 04 август 2010 16:58
Милан 2
Дакле, када кажем да се не слажем са Вукадиновићевим ставовима изнетим у овом тексту и то образложим, то не значи аутоматски да желим да вређам аутора или било кога другог, поменутог или непоменутог.

У овом случају једноставно не морамо ни да улазимо у мотиве ове погрешне политике која нам је нанела штету, већ да ту штету констатујемо и због ње позовемо поменути двојац да дају ОСТАВКЕ. Тачка.

А што се тиче Вукадиновића, он је био први који је констатовао да ће се од прокламоване политике нашег двојца без(?) кормилара „и Косово, и ЕУ“, врло брзо доћи на горку истину „ни Косово, ни ЕУ“, па како смо сада евидентно стигли на пола тог пута „ни Косово, а вероватно ни ЕУ“, не виде се разлози за овако попустљиве ставове аутора. Ја некако верујем да је управо отуда и дошло до извесне „сумњичавости“ у појединим коментарима, а што се неби требало тако осетљиво и престрого тумачити.
Препоруке:
0
0
83 среда, 04 август 2010 17:02
Екрем
за Molder

Царства и избор истих постоји за оне који су тај или било који други избор издејствовале. За готованску нацију која само сагиње главу, која допушта да јој се дешава једна олуја, Космет, Крајина, која трпи све живо и мртво што на овом свету постоји, нема избора. Пут је само један, он је болан, тежак и вероватно у једном смеру. Каквом царству се приволети кад избор не заслужујеш? Србији треба веома чврста рука, Србији су потребни плодни парови. Много њих. Од крекетања нема много користи.
Препоруке:
0
0
84 среда, 04 август 2010 17:08
саша р.
@Peter RV

Г-дине Петер РВ, радо ћу Вам одговорити на питање.
Слободан Милошевић био је стипендиста америчке академије Фулбрајт. Касније је имао сјајну банкарску каријеру, чак је у једном моменту био и миљеник Дејвида Рокфелера, а једном приликом му се обратио и речима “Хај Дејв”.
На тим крилима се појављује на српској националној сцени и уноси еуфорију у народ. Оног дана када је почела интервенција ЈНА у Словенији, Милошевић подржава њено повлачење на територије где живе Срби. То изгледа доводи до првог пуш – пула између њега и Американаца. Јер истог дана, на трећем каналу РТС негде око три сата по подне, иде слика са државним секретаром САД Џејмсом Бејкером, који изјављује:”Milosevic is big lier!” Тај снимак више није поновљен, али се од тада САД понашају непријатељски према Србији.
Шта год мислили о Милошевићу, не можемо му оспорити високу интелигенцију. Погледајте само његову врхунску владавину унутрашњом политиком и дворским интригама. Погледајте како је само “играо шах”, повлачећи лидере опозиције као пионе. А кад погледамо спољну политику, видећемо свашта. Може ли се тако интелигентном човеку какав је био Милошевић десити да му се 4 пута “поткраде” иста грешка – Шпегељ, Крајина, Босна, Косово. Свуда је прихватио бачену рукавицу, кренуо, стао, допуштао много пута да противничка војска дође к себи, као и да им дођу “хуманитарни конвоји” пуни оружја. Сваки добар војсковођа зна колико је катастрофално кад се војска заустави, Милошевић је то редовно радио. Увек се надао да ће га Амери признати за равноправног партнера, и због тога попуштао и кочио војску. То нас је коштало свега, а он је тек у Хагу коначно схватио да су га Амери “потрошили”.
Препоруке:
0
0
85 среда, 04 август 2010 17:53
Светислав Костић
@ Cernisevski! Само што је код Жељка Цвијановића ријеч о Србину наше горе лист непосредно са друге стране Дрине који у себи ујединио ратна искуства и као уредник представништва СРНЕ у Београду и саму Србију доживјео у свим њеним субдоносним фазама током деведесетих година и ове последње деценије када заправо започео несрпски морални и војни суноврат Србије.

За Разлику од Вука Драшковића или оног несретног Чанка. ни мало случајно савезници и другари једног до сржи прозападног-и проНАТО-овског Бориса Тадића - Жењка Цвијановића није успјела да морално, идеолошки и политички корумпира једна београдска нездрава другосрбијанско српска средина.

Стога је и моћ Цвијановићевог зрдавог расуђивања остала нетакнура и способност да политичка збивања у Србији исправно оцјени.

Срби у Србији нису никада доживјели да у својој средини буду прогањани нити затирани само зато што су Срби. А ми, да кажем, Срби са друге стране Дрине, то смо доживјели током прошлог стољећа већ три пута. И то чини битну разлику која провејава и у нашим "гостујућим" читалачким коментарима или Цвијановићевић ауторским написима.
Препоруке:
0
0
86 среда, 04 август 2010 19:33
MBM
"Šta u ovoj tužnoj priči može da uradi Boris Tadić - nego da kaže da Srbija ne sme da ulazi u rat ni sa kim? Šta može da kaže Vuk Jeremić - osim da će Srbija nastaviti da se diplomatskim sredstvima bori za pravdu i principe? Šta srpska opozicija može da govori ovih dana, osim - da bi oni sve to uradili bolje, mada ni sami nisu sigurni da je tako nešto uopšte moguće?"

"Dostojanstveno prihvatanje nepravde, dvostrukih standarda i pokorno ljubljenje šugave ruke koja nas mlati, naša je jedina opcija."

Mirjana Bobić Mojsilović
, "Politički Holivud", Večernje novosti
Препоруке:
0
0
87 среда, 04 август 2010 20:46
св
Sjećate se kada je Tadić dijelio ukore Politici, pre nego što ju potpuno „ukrotio“. Povod je bila debata o debeloj ostavštini preminulog bivšeg gradonačelnika Beograda. Politika je tog „uglednog Tadićevog partijskog druga“, navodno „ocrnila“. Intervencija Tadića ni malo neočekivana kada se zna da DS upražnjava kult licnosti.

O DS-u: Austrijski novinar Dr. Hannes Hofbauer prilikom posjete u centrali DS spotiće se o galeriju prvaka DS iz vremena kraljevine Jugoslavije, nanizanih na zidovima. Hofbauer ovu današnju DS Tadića nikako da podvede pod isti imenitelj sa onom ranijom.

Hofbauer u reportaži objašnjava i zašto: „Jer gospoda i dame u centrali Demokrtske stranke uporno izbjegavaju temu Nato bombarovanja 1999 godine“. Ali zato Hofbauer tamo "podučen" da se "intervenciji" Natoa ima zahvaliti da je u Srbiji uspostavljena demokratija. Austrijski novinar pominje spisak poginulih beba i djece njemu uručen u Beogradu od nekog Marka Markovića. „Onim u centrali Demokratske stranke“, kritikuje Hofbauer, „spisak nije bio dostojan ni jednog pogleda“.

Da sam Srbin iz Srbije, zahvalnost Natou kao lučonoši demokratije u Srbiji, ignorisanja srpske djece žrtava Natoa, za mene bio bi već dovoljan razlog dubokog prezira prema DS, njenim liderima ali i njihovim biračima.

Tadiću i Jeremiću je dobro poznato da Србија има шансу да уђе у ЕУ само онда, ако се њен политички врх јасно одрекне Косова и Метохије у једној форми коју ће да издиктирају на папир САД. Због тога је већ јуна 2005 године Јеремић приликом заваничне посjете Вашингтону у функцији главног савjетника ондашњег министра одбране у разговорима са својим америчким домаћинима прихватио отцепљење Косова као готову чињеницу. Према писању Политике 29. јуна 2005. Јеремић је својим америчким домаћинима изјавио „да је независност Космета неминовна и да је најважније наћи формулу да се та независност спроведе са што мање роптања у народу и са што мање последица за поборнике опције која пристаје на све".
Препоруке:
0
0
88 среда, 04 август 2010 20:46
Владимир НС
Поштовани г. Вукадиновић, мислим да сте благи у оцени а анализа актера и догађаја Вам је "политички коретктна". Не није истина да тадић није имао среће или могућности да учини више за Србију. ОН, као и његови политички сателити, добро зна шта ради само што то не одговара ни Србији ни њеним грађанима. Друга је ствар што неки од нас Србији добро желе и уздају се добре намере људи који треба нешто да одлуче у наше име. Већ сам више пута овде писао, људи немојмо бити наивни. Овај режим је исувише лоших ствари урадио и као "грешио" да би то било случајно. Ствари, људи и догађаји морају се називати правим именима.
Препоруке:
0
0
89 среда, 04 август 2010 21:28
Peter RV@саша р.
Vi uvijek imate zadnju rijec, iako ne dajete nikakvoga odgovora (za ovo se cenzor postara brisuci moje komentare). Vi hocete sad da vjerujemo, kao dokaz- da je Milosevic bio postavljen 'sa strane' kao sef srpske drzave, njegov staz (od godinu dana?) u Njujorku. Da potkrijepite vasu tvrdnju, servirate nam ono 'Haj Dejv' kao i njegove neuspjehe da se odupre americkoj agresiji na Srbe. Cudan nacin misljenja ma da vi nijeste jedini sa ovakvom logikom.
Prije izbora 1999, jedan drugi strucnjak za Srbiju, po imenu Srdja Trifkovic, na jednom semi-poznatom sajtu (Cronicle), agresivno je uvjeravao da je Milosevic bio favorit Vasingtona, za pobjedu.(kad kazem 'agresivno', mislim na njegov priemtivni izraz 'zar postoji neko, ko u ovo jos moze da posumnja'). Odgovorio sam mu da to ne moze bit, jer je Milosevic jos uvijek pod ucjenom od nekoliko milijona dolara od Klintona, za izrucenje Hagu (Milosevic, kako svi znamo, je bio eventualno izrucen, ali se nikad doznalo ko je bio dobio tih pet milijona). Nikad mi Trifkovic nije odgovorio. Kako je moguce da jedan ocigledni dokaz (i nikako jedini) neprijateljstva, se moze interpretirati kao favoritizam? Ovakva moc rezonmana izgleda , pripada samo 'iluminatima'.
Ako hocemo da budemo iskreni, Milosevic je bio jedini sef srpske drzave (od Pasica naovamo?) koga je narod izglasao bez ikakve strane intervencije.
Jos vise (za one koji su se rodili poslije 5-og Oktobra)- to je bio sef drzave koji je bio nasilno svrgnut sa vlasti, bas od -stranih agenata. Njegovi neuspjesi su veliki, ali, braneci kako-tako Srpstvo, pao je kao "castni gubitnik" ,braneci ga do zadnjeg daha .Jedan cin zrtvovanja za koji, sumnjam, da su danasnji vlastodrsci sposobni.
Kao epilog dodacu, da su me ,Trifkovic i njegov mentor Fleming, stavili potom na crnu listu komentatora -pristup zabranjen. Istina, kao sto je poznato, zestoko nervira prodavce magle.
Препоруке:
0
0
90 среда, 04 август 2010 23:54
Милан
Без намере да се мешам у вашу полемику са другим коментатором, просто сам запазио следећи ваш навод и решио да га прокоментаришем, истине ради. Дакле, ви кажете: "Сваки добар војсковођа зна колико је катастрофално кад се војска заустави, Милошевић је то редовно радио." Милошевић годинама није имао никакву контролу над војском, коју је постепено и мукотрпно стицао тек после заокружења СРЈ као државе, те је непосредно крив искључиво за повлачење војске са Косова, прво 1998, а затим и оног коначног, 1999. За претходне, многобројне крени-стани ситуације, он не сноси никакву одговорност јер није чак ни консултован. Тезе које ви заступате припадају Карли Дел Понте, али оне, као што знамо, нису доказане.
Препоруке:
0
0
91 четвртак, 05 август 2010 05:36
Svetislav Kostić 1.
Драгана Матовић и Милорад Весић, intervju са Тадићем u Politici 14.12.2007. Intervju govori mnogo pre svega o samom Tadiću i njegovim viđenjima gdje zapada u protivurječnosti. Ovdje u izvodima.

Redakcija NSPM može bez teškoća direktno ili preko Dragane Matović pribaviti intervju sa Tadićem u cjelini. Kod mene su samo odlomci vredni da se sačuvaju, šire i komentarišu.

U intervjuu, po Tadiću: „Међународно право јe последица односа снага, оно није Свето писмо. Mеђународно право се мења. Не би било први пут да се крши међународно право у новијој историји човечанства“. Dalje: „Када би неко стварно заступао идеју да Србија не треба да иде у ЕУ у било ком расплету догађаја о Косову, онда ја сматрам да је он јако неодговоран човек“, smatra Tadić i kaže već tada:

„Идеја је да Србија као чланица УН покрене иницијативу, да Савет Безбедности захтева правно тумачење одлуке о независности Косова од Међународног суда правде у Хагу“.

Tadić tu sam sebi protivurjeći. S jedne strane tvrdi da odnosi snaga diriguju medjunarodno pravo a sa druge strane poziva se na medjunarodno pravo prizivanjem MS „pravde“ koji treba da se drži medjunarodnog prava kod svojih ocjena. (dalje originalni ton Tadića):

„Ако би Савет Безбедности покренуо такву иницијативу на основу нашег захтева, онда је велика вероватноћа да би Међународни суд правде у складу са принципима међународног права изнео консултативни став да би независност Косова била у несагласности са међународним правом“, tvrdi Tadić.

Dakle, iako Tadić osporava moć Međunarodnog prava, on ipak sudbinu Kosova i Metohije prepušta Međunarodnom sudu „pravde“. To navlaći opravdanu sumnju da je Tadićeva i Jeremićeva igra sa Me+unarodnim sudom „pravde“ unapred udešena.
Препоруке:
0
0
92 четвртак, 05 август 2010 05:44
Svetislav Kostić 2.
Tadiću se ni malo slučajno „omicale“ od početka kontroverzne izjave kada sudbina Južne srpske pokrajine stajala na dispoziciji.

Počevši od njegovih izjava. prilikom Tadićevih turneja po evropskim prestonicama i u Berlinu prilikom susreta 2. oktobra 2006. sa njemačkom kancelarkom Mekel o "Kosovu koje je bliže nezavisnosti", "praktično već nezavisno", "mi se borimo da Kosovo povratimo, ali naši prioriteti su ulazak u EU i u NATO".

Potom nešto kasnije Tadićeve mlake izjave u Budimpešt o "svim diplomatskim sredstvima" u kontekstu sa Kosovom i Metohijom", uz istovremeno pominjanje članstva Srbije u EU i Natou, čime relativizuje čak i nagovještene "diplomatske napore". Ili Tadićeva već davno ranije imperativna poruka skupštinarima, kako oni "moraju" doneti deklaraciju u Skupštini kojom se u ime Srbije posipaju pokajničkim pepelom zbog "genocida" u Srebrenici i time prejudiciraju za sva vremena sukrivicu Srbije za događaje tamo, izlazeći čak iz okvira ionako več pristrasne sudske presude u Hagu, iz koje Tadić jednu preporuku simboličnog karaktera prekvalifikuje u "conditio sine qua non". Kako inače protumačiti Tadićevu izjavu, da Srbija neće odustati od zahtjeva za ulazak u EU, „nezavisno od toga kako se Brisel postavi po pitanju statusa" Kosova i Metohije“

U Vašingtonu i u prestonicama zapadne Evrope nije nikakva nepoznanica da je za Tadića apsolutni prioritet članstvo u EU i u NATO. Time Tadić svjesno ili ne, sužava i od njega proklamovane diplomatske manervaske prostore. Tako i u analitičkom komentaru 28 oktobra 2008. engleskog autora John Laughland-a za ruske RIA NOVOSTI na engleskom jeziku, i kod nas poznati engleski autor, piše "da je predsjednik Tadić očigledno spreman da plati svaku cijenu za ulaznicu u EU". Imajući pri tome na umu Kosovo i Metohiju.
Препоруке:
0
0
93 четвртак, 05 август 2010 06:24
Vidoje
Sta je ko nameravao to historija ne pamti. Racunaju se samo ucinci. Cinjenica je da Srbi od sredine proslog veka idu silaznom putanjom. Gubiti energiju na Milosevica je prilicno kontraproduktivno. Imamo mi vecih jada sada. On je ipak bio samo jedan u nizu.
Jelcina imamo koliko hocete (Rusi su imali samo jednoga) a Putina jos nemamo (i nama bi jedan bio dovoljan). On nije biran na izborima, samo se pojavio!? Do izbora je imao vremena da potvrdi da treba da bude izabran.
Препоруке:
0
0
94 четвртак, 05 август 2010 09:46
Станимир Трифуновић, раније, ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Има доста опрезне скепсе у коменарима на текст.
Макар доступне за читање.
Препоруке:
0
0
95 четвртак, 05 август 2010 10:29
Јасна Симоновић
Војкан Милосављевић....Баш сте паметно напиали...

Посебно ми се свиђа право питање: "На крају, може ли земља у којој ниједан политичар никада ни за шта није одговарао да напредује?"...

Било би часно да земља која је правни следбеник Југославије (изузев ако се Србија није "сецесионисала" док је Милошевић био председник?!)процесуира најпре ратне злочине и привредне отимачине СНРЈ, па редом...ту би свакако политичари понели барјак...не да би се светили, већ да би се осветлили и просветлили...и жртве и кривци...
Препоруке:
0
0
96 четвртак, 05 август 2010 11:39
саша р.
@Peter RV;

С Вама се не може полемисати, јер управо Ви не одговарате на питања. Ја немам намеру да спамујем тему на којој смо сада, тако да би било лепо да се вратите на ону тему на којој смо били, па ћете се уверити да Вам је на све одговорено, било директно, било између редова, било алегоријом. Такође ћете видети да једно моје врло важно питање није добило Ваш одговор, не знам да ли сте га превидели или намерно нисте одговорили. Као што нисте дали гласа поводом моје опаске да сте дали једну полуинформацију. Такође, нисте дали никакав коментар на интервју са Џулијом Горин који сам приложио, као ни на њен текст у Јерусалем Посту, којим износи пуну истину о погромима над Србима под барјаком католичке цркве у НДХ. Ваљда се то не уклапа у теорију завере, па нисте нашли за сходно да коментаришете.
Друго, нон - стоп кукате да су Вама цензурисани одговори. Много пута сам и ја остао без објављеног коментара, па ми није пало на памет да се буним. Мућнем главом, видим где сам претерао, преформулишем питање, и проблем је решен.
Што се тиче Ваших инсистирања на теоријама завере, масонима, илуминатима, то такође не пије воду. И Тито и Дража су били масони, па су били супротстављени. Титу није тешко пало ( напротив ) да Дражу пошаље у вечна ловишта. Масон је био и Живојин Мишић, па му то није сметало да својим смелим потезима највише допринесе великим српским победама.
Николу Пашића прво добро проучите, па причајте о њему. Човек који своје најбоље пријатеље навуче на побуну, притом побегне из земље и гледа преко плота како они страдају управо због њега, не заслужује једну лепу реч, а камоли споменик. Да не причамо о Пашићевом сину и оном чувеном "шта зна дете шта је вагон шећера". Камо среће да је био само вагон шећера, било је ту свачега. Довољно је само рећи да се Арчибалд Рајс згражавао Пашићевим поступцима.

@Милан;

Милошевић је имао пуну контролу над војском 1995, када је пао Книн, мрднуо није малим прстом. Увек је други био крив, Мартић, Бабић... Младић
Препоруке:
0
0
97 четвртак, 05 август 2010 13:41
Миле Бре
@ Cernisevski
Добро сте приметили, да ову рећеницу која говори у прилог осуде диригента, треба придодати коментарима.

"Onaj koji je to dozvolio svojom nepažnjom, svojim slabostima ili svojom namerom – o Borisu je reč - presudio je Kosovu mnogo brutalnije nego MSP". (из текста Жељка Цвијановића)

Дали је то непажња, слабост, (грешка) или НАМЕРА Бориса Тадића? А може ли ми неко одговорити: како да се грешком или непажњом и слабостима (у свим досадашњим активностима Тадића) није догодио НИИЈЕДАН значајнији, а ПОЗИТИВАН резултат за Србе и Србију? И аутор је то веома добро приметио у односу на догађања на КиМ. То поткрепљује тврдњу да су све важније активности и одлуке диригента, а и целе филхармоније, усмерене у циљу слабљења државе и ниподаштавања српског народа. То су задатци по налогу запада. А сви они који га подржавају, могу бити само саучесници. Сетимо се само понашања Тадића у скупштини. Без иоле покајања и стида, што би указало да су биле гршке или ненамерни пропусти. Напротив са охолом самоувереношћу (у своју психологију) наметао је свој развој заседања и водио га ка своме циљу. Све говори у прилог да се неради никако о случајним грешкама (непажњи и слабостима), већ о НАМЕРАМА. Али било да су грешаке (непажње, слабости), неможе се тако оправдати поверње народа! Оставке! Дали су само оставке, без санкционисања за досадашњу "одговорност" довољне? А ако се ради о намерним одлукама, шта онда?
И наравно. Пред изборе ће (како и један коментатор рече) бити неколико привидно "позитивних" резултата, те залагања за Србију и народ. О обећањима нетреба ни говорити.
Нешто бих рекао у прилог НСПМ-у. Примећујем да су коментари поводом свих колумни и чланака, писани са крајњом озбиљношћу и добрим квалитетом. Иако понекад одступају од теме, рекао бих да неки коментатори, веома добро памте валидне догађаје и податке, које многи временом испусте из вида. То доприноси квалитету расправе и НСПМ. Успели сте да постигнете завидан ниво. За сваку похвалу.
Препоруке:
0
0
98 четвртак, 05 август 2010 14:06
Ђорђе Ивковић
Станимир Трифуновић, раније, ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Има доста опрезне скепсе у коменарима на текст.
Макар доступне за читање.

Да, да...
Ево овако: након 24х "стент баја", следи моја хипер активност. Зато што је све скупа "пришло крају". Ако на свакој теми не нађете 20% мојих коментара, да знате да сам цензурисан. Кад мојих коментара више не буде било, значи да сам (први) на НСПМ банован.
То бе континуитед...
Препоруке:
0
0
99 четвртак, 05 август 2010 16:17
Милан за саша р.
95. сам још увек био официр, па ако је Слоба имао контролу над нама, ја сам онда краљ.
Препоруке:
0
0
100 четвртак, 05 август 2010 20:58
ад
Ако је циљ НСПМ да развије код људи способност да мисле својом главом, на основу горњих коментара може себи слободно честитати. Коментатори углавном једнодушно одбацују политику Тадића и Јеремића, као неискрене и противне Српским интересима, и то врло артикулисано и аргументовано. Никаква благонаклоност најпопуларнијег аналитичара сајта, уз дужно поштовање према њему и сајту, не може иx одвратити да ствари гледају својим очима. Xвала Богу да сам и то дочекао.
Препоруке:
0
0
101 петак, 06 август 2010 00:43
Светислав Костић
Јер се уврежило да конац дјело краси, остаје отворено питање, коме припада част, "Част губитника"?

Нека свако сам за себе одговори, ко хоће! И не прича даље.

У кандидате за част "Част губитника", не могу да конкуришу директи иницијатори идеје са МС "правде". Јер како год окренеш и обрнеш они већ сада спадају у добитнике, што од почетка искључује часну квалификацију част губитника.
Препоруке:
0
0
102 петак, 06 август 2010 01:35
Урош
Ја заиста не могу да схватим где су то неки коментатори препознали у овом чланку "амнестију" или "попустљивост" према власти. Ја ту видим само објективност и праведност, што је и иначе карактеристика Вукадиновићевих текстова и јавних наступа. Такође, Не знам зашто су коментатори пребрзо прешли преко једног од најважнијих увида у иначе, по обичају, изврсном тексту господина Вукадиновића. А то је упозорење властима да не могу да очекују да неко други "због нас и нашег Косова" поквари односе са САД и другим западним земљама, а да ми то не учинимо. И то је кључно, а вероватно и убојитије и болније по сам режим од јалових оптужби за "издају" или понављања како је "Косово срце Србије". А лако је бити радикалан и ратоборан из даљине и из анонимности.
Препоруке:
0
0
103 петак, 06 август 2010 02:42
саша р.
@Милан;

Г-дине Милане, пошто сте били официр у то време, замолићу Вас да ми одговорите на једно питање.
Крајем 1993. конкурисао сам за професионалну војску ( тада се то звало "војник по уговору" ) у 72. гардијској бригади. Увече, по завршетку прегледа, дошли смо у гарнизон на разговор са официром безбедности. Како је ушао унутра, врло је љутито питао има ли међу нама некога ко је члан неке опозиционе партије. Онда је почео о патриотама и издајницима, четницима итд. На крају је питао ко жели да уђе у СПС. Био сам више него згранут. Нити сам члан СПС-а, нити било које друге партије, нити ћу икада бити, јер сам за ових 20 година вишепартијског система добро видео ко и зашто улази у неку странку. По мени је сасвим у реду да је официр строг и оштар, али је безумно етикетирати људе по партијској припадности. Одмах сам ујутро позвао телефоном поручника који је био задужен за кадрове, и рекао му да одустајем.
На основу овог што сам написао Вам постављам питање - ако Милошевић 1995. није имао контролу над војском, како то да официр безбедности инсистира на учлањењу у СПС и дискриминише људе по партијској припадности 1993-е?
Препоруке:
0
0
104 петак, 06 август 2010 10:04
Диоген
Поштовани Госп. Вукадиновићу,

са највећим делом Вашег текста се слажем. Има само један детаљ преко кога сте прилично олако прешли, и покушали сте да паушално дезавуишете све који супротно мисле. То је, наиме, правно питање које је постављено Међународном суду правде.

Знате, права су веома моћна и шкакљива дисциплина, и чак и међу правницима нису сви вични да се баве неким послом, чак иако имају дипломе. Сетите се Првослава Давинића (доктор права, како сам каже) који је у Великој Британији пристао на некакав "предуговор" не познајући тамошњи правни систем и изазвавши огромну штету за Србију у афери "Сателит". Набеђеним клинцима, којима је неко рекао да су експерти за права и направио од њих експертски тим не треба дати да експериментишу, поготову када је цена национални интерес! То је требало да раде најстручнији правници у земљи - заједно! То је као када одете код доктора - има их добрих и лоших.

На лоше постављено питање (које је требало да гласи - да ли је сецесија једног дела територије легална по међународном праву), Суд је једва дочекао да своју пресуду (вероватно унапред откуцану у Стејт Дипартменту) обелаодани. И то на најбеднији начин - хватајући се за процедуралне мане нашег питања. Да је питање било добро - ако ништа друго - образложење би још више смрдело на смеће и било неубедљивије, и имали бисмо још јачи (правни) основ да у неком повољнијем гео-политичком тренутку вратимо Космет. Друштво народа је пропало, вероватно следи и сумрак Уједињених нација.

Ја поштујем борбу Вука Јеремића, осим у делу када је аустријском канцелару Гузенабауеру иза кулиса (у току преговора у Бечу) рекао да ће све бити у реду, да ћемо признати Космет, само да се мало слегне прашина. Тада се Проф. Леон Коен повукао.

Правима (и спољном политиком) не би требало да се баве они који том послу нису вични, нити процедурална правила поступка може тумачити онај ко ни не зна шта то значи, јер би пре тога морао да заврши правни факултет и много година проведе у струци.
Препоруке:
0
0
105 петак, 06 август 2010 13:25
Dijasporac
Veoma cenim g. Vukadinovića, neću pisati ali,mi koji poštujemo gospodina Vukadinovića i nemamo pravo na to respektujući njegov lični angažman u objašnjavanju postupaka i posljedica politike B. T.Moram ipak reči, ovaj tekst ima konotaciju eufemizma na celokupnu politiku B. T.
Zar niste g-dine Vukadinoviću zajedno sa našim najkompetentnijim pravnicima,politikolozima,novinarima kao i prof. Antonić izneli milion argumenata protiv statuta Vojvodine(ovo kao primer) ,čak i apel uputili B. T. , epilog je poznat.
Poštovani gospodine Vukadinoviću Boris Tadić neće stati...ne treba biti veliki vizionar, njegova politika će ubrzo dovesti i Vas u poziciju "Čoveka iz Dijarbakira", odluka MSP ? To je za mene kontinuitet, Vi znate da je sila bez pravde nepravedna a pravda bez sile nemoćna, B.T. se opredelio za "prijatelje" sa silom bez pravde, odnosno oni su se opredelili za njega, ja nemam nikakve dileme šta je intencija njih 126 , po potrebi Čedice i B. T., Srbija je pred totalnom dezintegracijom a Srbi širom sveta bez matice,tajming će odrediti "prijatelji" B.T.
Препоруке:
0
0
106 петак, 06 август 2010 13:30
Jasna Simonovi
"Милан за саша р". ...Bravo...Kraljevski zaključak! Ko je bio vrhovni komandant JNA? Ko je bio predsednik Jugoslavije? Šta su ti ljudi radili dok su bili "opsednuti" Slobodanom Miloševićem? (Grickali medjunarodne ugovore i krčmili dd ("drugove i drugarice")...
Препоруке:
0
0
107 петак, 06 август 2010 14:02
Милан за саша р.
Одговор на питање знате и ви сами, али ево.

Борба за утицај на војску је почела са распадом. Милошевић је војску ставио под потпуну контролу тек 1998.године! Тек када је успео да без потреса смени Перишића!

То што сте ви налетели на СПС-овца не значи да међу официрима није било и свих других фела. Уосталом, погледајте пример Вуковара и још тада ћете наћи, на једном месту, класиће најразличитијих политичких уверења, од класичних Брозових комуњара, до Милошевићевих и Туђманових чауша, Шешељевих и Драшковићевих четника и најразличитијих патриота југословенске, хрватске и српске провинијенције. Понављам, на једном истом месту! Класиће!

за Диоген: ИЗВРСТАН КОМЕНТАР!
Препоруке:
0
0
108 петак, 06 август 2010 22:45
Ђорђе Вукадиновић
Кад сам се већ ухватио у коментаторско коло, морам и да наставим. Дакле, слажем се да је добро што се води отворена и критичка дебата и што се још једном показује како НСПМ нипошто није форум "једноумника". Али, најмање због мене, морам рећи, тачније, апеловати на мало пажљивије читање нечијих - тачније, свачијих - речи. Неће то мени нарочито ни штетити ни користити, али може да остави лошу укупну слику о - по мом суду - у основи, занимљивим и често квалитетним коментаторским прилозима на овом сајту.
Дакле, не знам да ли су то у страху "велике очи", као што рече неко од коментатора, па се, варани годинама од ових и оних, али највише од разних великих, а лажних "патриота" и "европејаца", људи ваљда плаше и трзају на све што им заличи на могућу недоследност и промену става. Али бојим се да је овде, барем у неколицини коментара, постојала и мрва одређене малициозности, или барем пребрзог и површног закључивања. Дакле, врло отворено и оштро, не везујући се за личности, пишем(о) о грешкама и пропустима ове, оне или неке будуће власти. Нема табуа и "светих крава". Уосталом и ја сам у овом тексту направио мали каталог најкрупнијих режимских грехова, а и неки коментатори су подсетили шта сам све и од када мислио и говорио о политици "паралелних колосека" и "Европа нема алтернативу". И зна се ко је за ту политику био и јесте најодговорнији. Али баш зато не могу и нећу да се потписујем испод чињенично нетачне и помало ступидне тврдње како је власт (читај Јеремић и Тадић) НАМЕРНО изгубила процес у Хагу, намерно поставила лоше питање, унапред знала исход и сл. И када то кажем, ја ни мало не релативизујем критику погрешне политике, него је, по мом мишљењу, чиним уверљивијом и убојитијом, зато што јасно показујем да она, тј. та моја критика није мотивисана слепом мржњом или партијским интересом. Дакле, није то ничија "одбрана", а још мање "амнестија", већ пре, што је такође неко од коментатора приметио, упозорење и позив свима, и тзв. власти и тзв. опозицији на частан отпор.
Препоруке:
0
0
109 субота, 07 август 2010 00:58
Ђорђе Ивковић
http://www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/veoma-mrsava-dvojka.html
Веома мршава двојка
Ђорђе Вукадиновић
уторак, 07. јул 2009.

Ово је влада која се показала релативно успешном у ономе у чему јој нису даване никакве шансе, нити се чак веровало да ће се око тога уопште трудити – дипломатска и политичка борба против косовске независности – а, са друге стране, готово апсолутно неуспешном у ономе што јој је требала бити специјалност (економија и европске интеграције). У сваком случају, када се све сабере и одузме, једна веома, веома мршава двојка највише је што би се овој влади могло дати, и то имајући на уму све могуће олакшавајуће околности.

Ако је влада добила "веома мршаву двојку" због "релативно успешне дипломатске борбе за Косово" шта сада имамо?
Пошто наше ретроградно схватање "части" подразумева враћање мандата народу ако је државна политика неуспешна, а Тадићу и друштву тако нешто ни на крај памети не пада, како ћемо их оценити:
ВЕОМА НЕЧАСНОМ ЈЕДИНИЦОМ.
Невоља је што су у питању директор и наставничко веће, тако да није тешко антиципирати шта ће бити са школом, ма како их ко бранио и зашто.
Препоруке:
0
0
110 субота, 07 август 2010 03:48
Теофило Стивенсон
Господине Вукадиновићу, не видим због чега је тврдња да су вође окупиране Србије НАМЕРНО изгубиле овај процес, ступидна. Многи од нас не виде НИ ЈЕДАН позитиван резултат Тадићеве и Јеремићеве политике. Када својим лапсусима о кривици за ратове, подели Косова и малициозним коментарима на рачун Срба дају сигнале о политичкој припадности, политичари на власти чине НАМЕРНУ штету свом народу. Игноришући злочине над Србима у Подрињу, минимализујући злочине у Хрватској и НЕ ХАПСЕЋИ за минимализовање злочина геноцида у Јасеновцу, они показују НАМЕРУ да кривицу свале искључиво на сопствени народ. Серијом погрешних потеза, бацањем свих адута ради једног, погрешног, показују да им је НАМЕРА да Србију дотуку. Судство, медији, политичка сцена, црква. Када су ове институције у питању, они непогрешиво, са јасном НАМЕРОМ иду ка неслободи, диктатури, окупацији, а не размени мишљења, просперитету. НАМЕРА је јасна. Као што је јасна у Прешеву, Рашкој, Војводини. Мене она не чуди, јер видим какви се кадрови траже за места у ’елити’ окупиране Србије. Деца носилаца споменица, унуци апаратчика, бирократа, Титоиста, људи без стажа и струке, људи који се могу уцењивати због стипендија, позиција, новца, сексуалног опредељења. Ти људи онда знају шта им је чинити. И поступају брутално, чинећи ЗЛО. Ако кажете нешто против, можете да доживите судбину г. Панића. Ако им стојите уз бок, постајете заштићена каста. Ви ту не видите НАМЕРУ, удруживање, или како то СПЦ зове, а игнорише, УРОТУ? Ја видим.

Страх од руског хазјанина довео је Србију до тога да постане мали, сиромашни раџ, да ’љубимо шугаву руку која нас млати’, као што рече гђа Бобић Мојсиловић. Да на сваки шамар одговорамо обарањем погледа, а на сваку увреду прећутним пристајањем. Знате ли какве трауме чекају генерацију која одраста на Тадићевим вредностима? То су трауме које Тадићеве колеге врло добро познају.
Препоруке:
0
0
111 субота, 07 август 2010 05:48
Светислав Костић
@ Ђорђе Вукадиновић! Остајем код својих "ступидних тврдњи" у погледу наума да "њихова" Србија збаци баласт Космета а Србији натоваре ЕУ и НАТО. Евидентна је чињеница да је Тадић, у функцији најауторитативнијег и стога најмјеродавнијег политичара Србије, чије изјаве имају и одговарајућу тежину, безброј пута када тематика била "Косово", код Тадића слиједило у истом даху: "Али, "наши приоритети су ЕУ и евроатлантске интеграције". Мада то о Натоу у последње вријеме "мудро" избјегава.

Питање суду како год постављено, резултат би био исти. Ту сте потпуно у праву. Суштина и није у "питању", него у самом акту обраћања тој у бити тобожњој "правосудној" институцији.

Послије ваше "прозивке" модератори не би требали да се према мени односе другачије. Ако сам постао тежак, нека ми се то каже у некој јаснијој форми пре него ми се од типкања искриве прсти.

Код НСПМ најинтересантнији су ауторски текстови и коментари ваших читалаца, од којих немали број чита и моје мисли. Дакле они ће да пишу представнилчки и за мене.

Мој коментар о који сте се неугодно спортакли, схватили сте потпуно погрешно. Поготово у дијелу гдје помињем господина Антонића, који ми чак још и од вас дражи. И шта ће сада он да мисли о мени? А све сам у ствари јасно рекао. Па ипак промашио.

Паралела између Тите и Бориса Тадића. Средином или крајем 50-их година прошлог стољећа, реће Јосип Броз судијама преко ондашње "Борбе" како се закона не треба држатри као пијан плота. Борис Тадић, Титин насњедник у Београду 21. стољећа, реће пре три године у интервју у политици, "да Међународно право није Свето писмо".

Као бивши студент Борисовог оца Љубе на сарајевском правном факултету, у међувремену и сам на Западу пензионисани правник - доживим као студент права Титино мишљење о нашим националним законима. А преко пола стољећа касније доживим да Борис Тадић негира Међународно право у пракси, јер оно није Свето писмо. Бравар Тито је више знао о Међународном праву него психолог Тадић о Уставу Србије.
Препоруке:
0
0
112 субота, 07 август 2010 08:21
Диоген
Поштовани Госп. Вукадиновићу,

На жалост, веома много се српском народу дешавало (и дешава) страдања и изјава. Даћу само један пример: када је Др. Зоран Ђинђић коначно дао сјајан интервју чију бих сваку реч потписао (поред оног ТВ Републике Српске био је и један у Шпигелу) и када је увидео да су га користили као последњу марионету, убијен је.

Без намере да будем мизантроп или циник, стално се присећам онога (мислим да је Тацит то рекао): Ко не зна историју, осуђен је да је поново преживи". И оне: "Не веруј Данајцима ни када дарове доносе". И Марфијевог закона: "Ако нешто може да пође наопако - поћи ће наопако". Ја више волим да сам скептик па да се пријатно изненадим, него да сам оптимиста па да ме нешто (поново) непријатно изненади.

Сетите се распада СФРЈ. Нико није веровао да ће представник БиХ у председништву (мислим да је чак био Србин?) гласати за распад. Онда се после испоставило да је наводно био уцењен тајно сликаним фотографијама од стране једне јако моћне силе.

Ја још увек чекам да се покаже ко је на данашњој политичкој сцени тројански коњ, а ко је искрени патриота, ко ће државни ставити испред личног интереса. Већ имам неколико кандидата за "Тројанце", али бих волео да нисам у праву. Време ће показати.

Нааша спољна политика је: Планска? Стихијна? Искрена? Или фасада за неку прљаву закулисну игру и превару где неко неуспех продаје као спиновани успех (Кумановски споразумо). С једне оносимо лажну декларацију (Јелка Кацина и Дорис Пак) о некаквом геноциду, и малтене испадамо нацисти (немачки канал РТЛ се чак бунио што смо са "пола срца" и тесном већином осудили "геноцид") заборављајући Кравицу, Братунац и друга места где су ти исти војно способни мушкарци убијали и палили све до последњег становника. С друге стране бацамо паре на неспособну дипломатију. Згрозила ме је вест да је МИП успео да уштеди 800.000 ЕУР на репрезентацији, након афере са Паризом. Бар је тај новац требало дати америчким лобистима да "купимо" добар рејтинг Србије!
Препоруке:
0
0
113 субота, 07 август 2010 08:37
Диоген 2
Што се тиче "питања", Проф. Коста Чавошки је у "Печату" добро објаснио проблематику. Имате и на Балкан магазину текст "Осамостаљивање Косова", а имају интересантни чланци и на "Гласу Русије". Не бих да постављам линкове, јер не знам да ли дозвољавате у коментарима.

За Милана:
Ваше коментаре сам прочитао, и написали сте све што стоји. Остаје још један детаљ: сви добри официри су (посебно из Приштинског корпуса) поизбацивани из Војске, како се прича по директном налогу једне јако моћне силе. Системи Стрела 2М (који су се одлично показали) масовно су уништавани (кажу, чак уз присуство амбасадора те земље), а тенкови су исечени у старо гвожђе. О томе има један одличан чланак у ранијем броју "Печата".
Препоруке:
0
0
114 субота, 07 август 2010 13:08
OKVIR
Nisu oni gubitnici - ono zbog cega su se borili da dodju na vlast to su dobili ( uzeli ). Sve ostalo su njihova necasna dela i price.

Treba pogledati u epicentar, koji generise sve druge probleme ( neke u vecoj a neke u manjoj meri ) - dakle njihov odnos prema realnoj ( a ne njihovoj trange-frange i DRP ) ekonomiji:
1.Koliko je malih ( po broju zaposlenih ) preduzeca - firmi ( koja se bave nekom PROIZVODNJOM ) naraslo u srednja?
2.Koliko je srednjih firmi ( isto proizvodni sektor ) naraslo u velike firme - kompanije?
Proslo je deset godina u - STA ???

Iz ove perspektive ja gledam i na politiku prema Kosovu i Metohiji, i to na sve partijske kombinacije koje su se smenjivale u zadnjem desetljecu na vlasti. Za ovu zadnju ekipu na vlasti - nemoguce je reci da vode odgovornu politiku.
Problem je i sa opozicijom sto cini situaciju ozbiljnom ( priprema za novu manipulaciju ).
Gospodin Vukadinovic je napravio dobru analizu koja ukazuje i na nevidljive stene ispod povrsine. No imajuci i to u vidu, ovaj put je ipak potcenio ukupnu tezinu promasaja, ovih na vlasti.
Kad se pogleda njihova ekonomska politika, jasno je da se mora nesto ozbiljno menjati !!!
Препоруке:
0
0
115 субота, 07 август 2010 13:30
Милан
Господине Вукадиновићу, било би пожељно да се чешће умешате коментарима међу нас читаоце, а то важи и за остале ауторе НСПМ, јер се тако евидентно брже и отвореније долази до суштине, а модератор оставља по страни. Са модерисањем у вези, мислим да се престрого суди НАМЕРАМА, ипак смо ми читаоци ограничени бројем словних знакова, временом, памћењем..., и неће бити да су увек зле намере у питању, те мало ширине у том погледу неби шкодило, поготово узимајући у обзир медијски мрак који влада због наметнуте „политички коректне“ самоцензуре. Не морамо се обавезно слагати, а ни до бескраја убеђивати ко је у праву јер, на крају крајева, време увек покаже где се истина крила.

Ви и Антонић сте моји имиљени аналитичари, вероватно због блиских ставова које делим, а вас посебно ценим јер се усуђујете да прогнозирате шта ће се у будућности догодити и обично сте у праву. Редак дар! Јер ако, рецимо, Гоатија узмемо као доајена политичке аналитике и мало анализирамо његове прогнозе, видећемо да скоро никада није био у праву.

У овом случају се, једноставно, не бих спорио са вама, мислим да је већ доста читалаца рекло све оно што бих и ја имао да кажем. Ја не верујем у добре намере Тадића и Јеремића, а мислим да сте управо ви у својим анализама дали довољно материјала да се у њихове намере посумња. У сваком случају, хвала вам на „интервенцији“, уз жељу да то буде чешће, па макар и „севале варнице“.

@Диоген:
Када је Павковић стао уз Ђинђића против Коштунице, овај га је пустио низ воду и тиме директно поспешио растурање официрског кадра који, не само да се „на страшном месту“ показао и доказао, већ се вредност тих људи још више огледала у вери да се може супротставити и одбранити, упркос техничкој супериорности НАТО трупа. Ово ја у вези са поменутим тројанским коњима...
Препоруке:
0
0
116 субота, 07 август 2010 14:19
саша р.
@Милан;

Ова реплика Диогену не пије воду. Јер ако је генерал Павковић служио Милошевићу, затим Коштуници, а потом се понудио Ђинђићу, њему се не може веровати. Опростите, био сам противник Милошевићу, посебно зато што сам сматрао да је био сувише паметан да би допустио да се на исти начин предају све територије ( о чему сам већ са Вама дискутовао ). Да се Павковић супротставио Милошевићу чим је потписан кумановски споразум, дао бих му за право да буде уз Коштуницу. Али ако је Павковић уживао све привилегије код Милошевића, као и то да је био уз њега све до 5-ог октобра, онда је био дужан да буде уз њега и у злу, то је једино правило оданости. Војници ипак нису политичари, да би допустили себи да се окрећу као ветроказ. Такође, што се тиче оперативности трупа на Косову, заслугу имају искључиво генерали Лазаревић и Делић, који су се показали као врхунски оперативци.
Препоруке:
0
0
117 субота, 07 август 2010 15:09
Станимир Трифуновић, раније, ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
@ Ђорђе Вукадиновић

Али баш зато не могу и нећу да се потписујем испод чињенично нетачне и помало ступидне тврдње како је власт (читај Јеремић и Тадић) НАМЕРНО изгубила процес у Хагу, намерно поставила лоше питање, унапред знала исход и сл. И када то кажем, ја ни мало не релативизујем критику погрешне политике, него је, по мом мишљењу, чиним уверљивијом и убојитијом, зато што јасно показујем да она, тј. та моја критика није мотивисана слепом мржњом или партијским интересом.


Поштовани професоре, ако се и могу сложити да власт није НАМЕРНО (јер такав степен велеиздаје не могу да поимам) изгубила процес у Хагу и све остало што сте набројали, не могу и не прихватам више него дискретно игнорисање политичког, државничког и историјског одсуства слуха, арогантног партијског аутизма и циничног одбацивања свих осталих иницијатива које су стојале на располагању да процес добије позитивнији ток по нашу земљу. И то је угаони камен за разумевање општег односа актуелне власти према свим државним питањима, али и угаони камен за перспективе тумачења Вашег текста. Отуд и нејасни али наглашени осећај да се релативизује одговорност за фактички исход пред МСП.
Искрено поштујући Ваш допринос подизању националне свести, поздрављам Вас.
Станимир Трифуновић
Препоруке:
0
0
118 субота, 07 август 2010 15:27
ББједан
Пажљивим читањем текста „Част губитника“ (и не само тог текста), може се закључити да је Ђорђе Вукадиновић изузетно објективан аналитичар који на избалансиран начин, без острашћености и малициозности али и без подилажења, анализира збивања на политичкој сцени Србије. Проблем је, међутим, што се политички живот Србије (и политичка судбина Србије) не одвија (и не кроји) само на српској политичкој сцени а још мање на отвореној сцени. Зато аналитички приступ Ђ. Вукадиновића који би био узоран у једној Француској или В. Британији, почиње да показује своја ограничења у Србији. Земља која пролази кроз судбинска искушења захтева ванредне политичаре али и ванредне аналитичаре који би и тим политичарима и јавности указали шта стоји ИЗА неких догађаја и ИСПОД површине неких збивања. Анализирати саме догађаје и сама збивања у нашем случају постаје недовољно. А да би се схватило и видело шта стоји иза површине ствари, потребан је друкчији приступ, можда и друкчије способности а можда је једноставно потребно бити нека врста инсајдера, учесника тих збивања у овом или оном својству. У сваком случају, како сада ствари стоје, сви се налазимо у истом кошу - политичари, аналитичари, коментатори, посматрачи са стране - и свако ту има неко своје виђење, своје симпатије, антипатије, своје фаворите и своје прогнозе, и све то постаје мало монотоно и беспредметно.
Препоруке:
0
0
119 субота, 07 август 2010 16:15
Милан за саша р.
Генерали Павковић и Лазаревић су много пре него што се и претпостављало да ће једном доћи до рата са НАТО трупама, служили на Косову и као прави професионалци преврнули и упознали сваки камен, дрво и шумарак. Нашу стратегију и тактику на Косову је осмислио ген.Павковић и као надређени командовао генералима које помињете. И он је све време био на терену и деловао оперативно, исто као и Лазаревић који је, да се разумемо, био Павковићева десна рука. Мислили су исто. Делићеве заслуге су огромне, али не видим да због политичких уверења треба делити способне и храбре официре професионалце на веће и мање родољубе. Не могу се Павковићеве војне заслуге умањивати због његовог политичког деловања, као што је то својевремено вулгарно покушавао Човић оним својим чувеним обраћањем „генерал Сунце“. Недостојно је извртати истину и негирати заслуге због политичког неслагања. Сва тројица поменутих генерала су као и својевремено Младић, достојно бранили и одбранили част српског оружја у сукобу са највећом војном армадом свих времена.

Опростите ви мени, али сам ја покупио породицу и напустио земљу због Милошевића. Не браним ја њега, СПС, Коштуницу или Павковићева политичка уверења, већ истину. У војсци сам довољно дуго јео хлеб, да би ми неко данас причао, као да нам се све ово догађало пре 100 година, да је Милошевић командовао војском. Није! Понављам, тек када је сменио Перишића 98. војска је дефинитивно потпала под његову команду, највише захваљујући управо Павковићу и његовој клики. Али, то не може умањити Павковићеве ВОЈНЕ заслуге.
Препоруке:
0
0
120 субота, 07 август 2010 16:39
Један пажљиви читалац
Али баш зато не могу и нећу да се потписујем испод чињенично нетачне и помало ступидне тврдње како је власт (читај Јеремић и Тадић) НАМЕРНО изгубила процес у Хагу, намерно поставила лоше питање, унапред знала исход и сл. И када то кажем, ја ни мало не релативизујем критику погрешне политике, него је, по мом мишљењу, чиним уверљивијом и убојитијом, зато што јасно показујем да она, тј. та моја критика није мотивисана слепом мржњом или партијским интересом.

Парафразирајући горњи навод, могу рећи, да се не бих потписао испод, по свом мишљењу, чињенично нетачне тврдње да се изнета критика објективно "не релативизује и да се чак, она тако чини уверљивијом и убојитијом", када се своја позиција претходно изнова покаже (представи, докаже) као непартијска, немрзитељска - једном речју, избалансирана! Зато што се тако пажња преусмерава на "наратора" и споредне актере, а Главни помера у страну (сенку). Њему (Главном, гле чуда?!) - то онда одговара!
Ипак, нама није циљ да радимо што Њему одговара, него, да Главном укажемо дужну пажњу и онда када је "негативац" и да га, као таквог, "оголимо" како заслужује! Нарочито онда када се он, претходно, уз помоћ извесних веза, тако бескрупулозно изБорио да улоге других буду сасвим споредне! Критичари могу писати шта год хоће и у ком год облику; где ће и колико бити распоређени сви аспекти критичког погледа - ствар је схватања функције одређене форме! Када се у кратком новинском тексту жели рећи све - то је вишак информација од којих се, мање-више, све убрзо забораве. То може бити и јесте нечији циљ - наш не (заједно смо)! На текстове оних који о нашем негативцу пишу негативно, зато што би могао бити још услужнији, или о њему пишу позитивно па како било - ретко реагујемо! Не може се постићи (пуно их је по другим сајтовима и новинама), а не би било ни вајде! Овде имамо наду! Онај помињани, а заборављени трећи пут, ми прво морамо "идејно решити" - сами!. То је наш Нулти коридор ИЗЛАЗА!
Препоруке:
0
0
121 субота, 07 август 2010 16:44
Mislilac
@Teofilo Stivenson

Procitao sam poslednji komentar gospodina Vukadinovica i odusevio sam se, on je u njemu i vama i ostalim ocitao bukvicu. Jer zaista, ukoliko vi jednog Tadica, koji je osrednji u svemu osim u marketingu, dozivljavate kao nekog super inteligentnog zaverenika koji sprovodi u delo pakleni plan o unistavanju Srbije to onda zaista govori o vasoj moci rasudjivanja...
Narocito vam je "jaka" ona floskula o okupaciji Srbije. A period slobode vam se poklapa sa periodom Slobe, jel da? Dakle, doba kada je IZBORNA KRADJA bila nesto sasvim uobicajno i kada je zemlja trpela poraze na svim planovima, i to MNOGO GORE PORAZE NEGO SRBIJA DANAS, je sloboda a dan kada je narod zbacio coveka koji je bio odgovoran za gore pomenuto i nakon koga vise nije bilo izborne kradje je pocetak okupacije? Zanimljive teorije nema sta...
Pa posto se vec osecare okupirano preporucujem vam da odete na jedan sajt koji se zove "Slobodna Vojvodina" jer i tamo ima mnogo "umnih" ljudi koji smatraju da su porobljeni i koji Tadica vide kao nekakvog zaverenika. Mogli bi ste sa njima da organizujete i neki pokret otpora, a da o eventualnim razlikama razlikama ne raspravljate dok ne oterate okupatora, zato sto je sloboda ipak na prvom mestu.
Препоруке:
0
0
122 субота, 07 август 2010 19:54
Jasna Simonović
Diogen,
Za vašu informaciju, pri jednom drugom nedavnom tekstu na nspm-u jedan nas je kometator obavestio da je ideju za pravni tekst za savetodavno MSP mišljenje dao Tibor Varadi...ne znam da li kao oficijelni državni službenik, ili kao saradnik MSP-a pošto znam da je odavno u "funkciji suda" ..Ne znam da li su u sastavljanju teksta učestvovali "nabedjeni klinci", ili "umišljeni staropravnici", ali baš bih volela da saznam...
Prosto je neverovatno da nas Boris ostavi u tolikoj neizvesnosti....Pa svaki akt u samoupravljanju smo potpisivali ko je sastavio, ko je sačinio, itd. Valjda je tako bilo i u srednjim školama!...Samo je rekao da je nastao u njegovom kabinetu!I u Kabinetu ima podele posla!

Kažete: "Сетите се распада СФРЈ. Нико није веровао да ће представник БиХ у председништву (мислим да је чак био Србин?) гласати за распад. Онда се после испоставило да је наводно био уцењен тајно сликаним фотографијама од стране једне јако моћне силе."....Koliko znam krivicno delo ucene ne zastareva, možda nisam u pravu, ali ako je ovo tačno mislim da je pravni sukcesor Jugoslavije dužan da podnese krivičnu prijavu za ucenu...Ne znam kom sudu, ali ja bih volela da bude Američkom...

ps I nemojte baš taj Marfijev zakon tako bukvalno da shvatate....Može se poći i naopako od naopakog!
Sve najbolje...
Препоруке:
0
0
123 субота, 07 август 2010 20:48
Нина
Анализа је углавном добра, али не у делу који се односи на Тадића. Из неког разлога г. Вукадиновић је веома попустљив према Тадићу. Врло кратко, ја не мислим да је Тадић свесно правио све ове грешке. А то јесу грешке, један иза друге. И због тога, ако икаквог морала има (а нема) требало би да он и цео његов тим дају оставке и сазову изборе.

Боље објашњење и вероватно ближе истини је да Тадић нема довољно капацитета да схвати шта му се дешава и на које потезе је мајсторски наведен, а да највероватније није био свестан куда то води. У најбољем сучају може се рећи да је Тадић наиван и да је поверовао својим западним ”саветницима”, те да је више пута преведен ”жедан преко воде”, као и многе друге ”српске вође”, што га не оправдава!

Игра се велика шаховска игра, у којој са једне стране имамо најбољи суперкомјутер на свету, а на другој страни Тадића за кога се не зна да ли је икада пипнуо шаховску таблу! А суперкомпјутер може да анализита милионе верзија у секунди и одлучи који потез треба да повуче сада да би се нешто десило после 10 или 20 потеза. Врло једноставно, у САД постоје тимови у националним лабораторијама, у тинк—тенковима, у разним државним инситуцијама, чији је задатак да развијају методе и софтверску подршку за анализу сваког дела света, нације и групације, уз симулацију њиховог највероватније понашања под одређеним околностима.

Једино решење је да Србија под хитно скупи све своје мозгове из разних области и развије стратегију у борби за опстанак државе и нације. Појединац (Тадић), нити одређена странка, група и сл. немају право да доносе овако важне одлуке! Арогантност, политичарење, сујета, похлепа су нас довели где смо и само драстична промена може да нас извуче из провалије у коју идемо.

Зато је Ваша анализа непотпуна и тиме опасна, јер даје кредите Тадићевој политици која нас води у тај амбис.
Препоруке:
0
0
124 субота, 07 август 2010 21:49
Jasna Simonović
Један пажљиви читалац ...

Sjajan komentar..."Nulti koridor izlaza" na treći (zajednički) put možda vodi preko dobro-namernog (slažem se sa Vukadinovićem da nije zlo, ali za namerno već ne, svaki tako visoki državnički potez i treba da je nameran, samo nije svačije znanje dovoljno da prepozna nivo namernosti, tako nekako...)...

Kažete "idejno rešiti sami", pa to od nas traže već godinama! Vostanie Serbia...

Doći na isto "nulto" mesto preko okeana uzdignute glave...sa 31 milijardom spoljnog duga i "310" spoljnog prihoda...I gasiti požare, smirivati tajfune, oplemenjivati tajkune i terorisati teroriste hlebom a ne kamenom...tako nekako....globalno jasno...
Препоруке:
0
0
125 субота, 07 август 2010 21:57
Зоран Михајловић
Просто сам изненађен ставом г'дина Вукадиновића односно његовом одбраном неодбрањивог и разумевањем неразумног када је домаћи естаблишмент у питању(страно а наше). Да ли га је захватио синдром Томе Николића?
Препоруке:
0
0
126 субота, 07 август 2010 22:22
Бранислав Г. Ромчевић
ЗА ГОСПОДИНА ЂОРЂА ВУКАДИНОВИЋА. Кинеска пословица каже да је истина само једна од могућности. У случају пресуде МСП постоји низ могућности, а једна је и малигност најкрупнијих српских учесника проистекла из свесног или несвесног удовољавања манипулацијама које спроводи светски хегемон. Ви ту могућност априорно одбацујете. Зашто? Она је једна од многих, а још се не зна која је истинита. Допустити постојање и такве могућности док истина не изађе на видело никако не подразумева „мотивисање слепом мржњом“. Ваша логика овог пута не држи воду.
Препоруке:
0
0
127 недеља, 08 август 2010 15:30
Биљана Николић@Ђорђе Вукадиновић
Ни ја не мислим да је питање МСП свесно И НАМЕРНО постављено тако да се на њега добије одговор који се добио, и ту могу да се сложим са Вама у дефиницији појма "намерно". Међутим, сведок сам да је било толико других НАМЕРНИХ И СВЕСНИХ поступака,подвала и претњи почев од предизборне кампање 2008. године, толико доказа неспособности, бескурпулозности, незаинтересованости и недостатка елементарне озбиљности, моралности, одговорности, стучности и НАМЕРНОГ останка на власти после свих неуспеха. Из тог угла, кад неко свесно ради посао за који није стручан, способан, храбар, одлучан, његов неуспех не може бити "случајан" већ итекако НАМЕРАН.
Препоруке:
0
0
128 недеља, 08 август 2010 19:50
ББ један@ Биљана Николић
У потпуности делим Ваше мишљење. Друкчије тумачити ствари ми се чини мало буквалистички.
Препоруке:
0
0
129 понедељак, 09 август 2010 09:49
Миле Бре
Опет ја.Мислио сам да је дискусија на ову тему одавно завршена.Али авај.Не бих даље распредао, али се осећам (прозваним) кверилат, да из страначких побуда осуђујем политику ДИРИГЕНТА и његовог оркестра.Јер ја сматрам њихове "грешке" намерним.Нисам члан ниједне партије!Али да са: помало ступидним тврдњама, мрвом одрећене малициозности (г.Ђорђе Вукадиновић), моћ расуђивања(Мислилац Теофилу Стивенсону - доза увредљивости погађа и мој став)и тд., а све због мишљења да су судске грешке намерне.Говорим у множини, јер поред мишљења МСП у случају Ганић се поткрала грешка наших експертиза(види: Екстрадиционе муке Србије, аутор г.Стефан Каргановић, НСПМ).И док је Ганић у притвору, шта оно изјављује диригент?Како је окарактерисао рат у Босни?
Дали можемо поверовати како је диригент толико обдарен и образован да је поред психологије, експерт у свим областима и наукама,па се ЊЕГОВА мора безусловно поштовати и безпоговорно извршавати, не улазећи у полемику.Наравно да није СУПЕРЕКСПЕРТ, а његови саветници само разрађују дирктиве ЕУ.Поред похвала (од стране централе за упутства) за успешно спровођење директива, диригент је био и јавно одликован за ХРАБРОСТ??? Овакву политику познају сви и невидим у чему сам грешио у мојим границама расуђивања?
Ја бих овако одговорио на следећа питања:
1.Чему тендециозно упозоравање од деведесетих?
- Застрашивање народа ратом и бомбардовањем.
2.Зашто су све негативности у Милошевићевом режиму?
- Психички припремити јавност за безболнијим одрицањем иредентиста од дејтонског споразума и резолуције 1244. a и оправдавање бомбардовања.
3.Чему распарчавање Србије?
- У циљу слабљења националног бића, да би Срби у многим регионима били мањина(Шангарепа: донације за помоћ регионима).
4.Шта још води у слабљењу Србије и српског народа?
- Слабљење утицаја СПЦ, форсирање нихилизма, криптичност "рес факти", криптични кримен у име ЕУ (која нема алтернативу), Ућуткивање јавних гласила, контрола судства идр.
Препоруке:
0
0
130 понедељак, 09 август 2010 11:41
М
Ја текст сада, после свих ових коментара и изазване "буре међу истомишљеницима", видим као једну врсту лакмуса, да се испипа пулс преосталих "патриотских снага" у народу. Нисам незадовољан резултатом. Још увек нас има и поред свакодневног медијског погрома. Иако мислим да је мој став по питању овог текста јасан, ево и да се јавно одредим - не слажем се са оценом аутора да Тадић и Јеремић нису унапред знали да је битка изгубљена, као и да избором метода борбе само наносе још већу штету. Знали су! Начин који је изабран да се наступи у ГС УН говори сам за себе.
Препоруке:
0
0
131 понедељак, 09 август 2010 12:43
Теофило Стивенсон
У животу ме чак ни грађани Љубушког и Дувна, познати по својој љубави према Србима, у ЈНА, нису ’частили’ именом србокомуниста (мали словом, уредно), као што то чине другосрбијанци. Толико о култури и толеранцији. А и музичком и модном укусу (Томпсон, црно).
У српском политичком, јавном, медијском, научном дискурсу, влада снисходљивост и толеранција према људима који нас омаловажавају, вређају, газе, из рачуна. Из искуства знам да такви приликом сусрета и директног погледа у очи брзо, осрамоћено, спуштају поглед. Једино када говоре са позиције силе, хистерично подижу глас, вређају, шамарају, осуђују, измишљају. Разговор је могуће водити са неким ко ваше мишљење уважава, спреман је да вас у супротно убеди, али и да сопствене ставове коригује вођен снагом туђих аргумената. НЕ МОЖЕ се разговарати са неким ко од непромењеног мишљења, од крхких и нестабилних релација силе и наметнутих вредности живи, јер их силом намеће једном сиромашном, изнутра уништеном друштву. И за то добија своју бедну, Јудину плату.
Препоруке:
0
0
132 понедељак, 09 август 2010 18:15
Светислав Костић
@ М (09 август 2010 12:41)! "М" види у колумни наивно "једну врсту лакмуса, да се испипа пулс преосталих патриотских снага у народу.

По мојој оцјени, када би читалаки ставови корисника портала НСПМ били репрезентивни на "патриотске снаге у народу" - па нека се притоме имало на уму само пуниљетње Српкиње и Србе - Тадић не би био потврђен најкасније на последњим предсједничким изборима. А то важи за све од неодговорних српских бирача изабране старнке и странћице и њихови лирери и лидерчићи који се не сраме судјеловсати у једном поновном, али послије скупштинских избора једном разбијачком удару по узору на тактику комадине кобасице од које се комад по комад одсјеца, док и поседња кришка не заврши у антисрпским раљама. таквих похлепних ждератора већ сама Европа пуна.
Препоруке:
0
0
133 понедељак, 09 август 2010 20:07
Mislilac
@Teofilo Stivenson

Previse primate stvari k srcu. Sto se tice termina srbokomunista ja sam ga "pokupio" od Milana St Protica. Sa druge strane vi mene cascavete terminom drugosrbijanac koji je isto tako uvredljiv. A na stranu to sto ne slusam pescanik, ne citam e-novine i sl...
Inace rekao bih da sam preispitivanju sopstvenih stavova mnogo skloniji od vas.
Kako se ja ponasam pri susretu sa drugima ne znate i ne mozete to da tvrdite, kao sto ne mogu ni ja za vas.
Narocito ste "jaki" na kraju kada govorite o mojim prihodima. Ako vas bas zanima ja imam svoj privatni biznis tako da platu ne primam...
Препоруке:
0
0
134 понедељак, 09 август 2010 20:46
Никола
Поштовани Ђорђе. Часни губитник је био Стеван Синђелић. Ови днас на власти су нечасна булумента
Препоруке:
0
0
135 понедељак, 09 август 2010 22:39
@Mislilac
"...vi mene cascavete terminom drugosrbijanac koji je isto tako uvredljiv. A na stranu to sto ne slusam pescanik, ne citam e-novine i sl...".

Sta je to uvredljivo u terminu "drugosrbijanac"? Problem u terminu "srbokomunista" je u tome, sto on dolazi iz Hrvatske i osmisljen je tamo kao kvalifikatorski i cak vrlo uvredljiv (isto kao i "srbocetnik"), a Protic ga je, nazalost, pokupio u "nasoj" NVO kuhinji, koja jasno i glasno lobira za hrvatske interese.

Ko prati komentare, zna da vi uvek zastupate iste ili veoma slicne stavove "drugosrbijanskim", pa vas zato svi i svrstavaju u pomenute. A, verujte, tako je malo vazno da li pratite ili ne pratite njihove medije.
Препоруке:
0
0
136 уторак, 10 август 2010 00:02
Mislilac
@@Mislilac

Moguce da je termin srbokomunista nastao u Hrvatskoj ali ja ga ne koristim u tom kontekstu. Ja tako nazivam jednu ideologiju koja je mesavina komunizma i srpskog nacionalizma u njegovom nakaradnom obliku.

Ako mene vidite kao istomisljenika onih koje Antonic i vi ovde nazivate Drugom Srbijom to onda govori o vasoj moci rasudjivanja.
Podjednako su mi odbojni i stavovi srbokomunista i stavovi titoista (Proticev naziv za one koje vi svrstavate u Drugu Srbiju).
Ja sam po opredeljenu konzervativni liberal, ne smatram da EU nema alternativu, narocito sada kada je pod znakom pitanja ne samo to da li mi mozemo da udjemo u istu vec cak i to da li ce ona postojati za 15ak godina. Moj stav je da u EU treba da udjemo kada za to budemo spremni i kada i ako njene clanice i mi budemo zainteresovani za to.
Dalje, po pitanju vere, regionalne politike, srpske istorije pa i ekonomije jednim delom imam primetno drugacije stavove od "drugosrbijanaca". A vas problem je u tome sto stavljate znak jednakosti izmedju onih koji prihvataju vrednosti zapadne civilizacije i onih koji smatraju da je Republika Srpska genocidna tvorevina, da treba priznati CPC i sl.
Moja politicka opredeljenja formirana su iz dela Irvinga Kristola i Zbignjeva Bzezinskog (kome sam uz sve razlike bio jedan od najdrazih studenata), a od starijih su tu Edmund Berk, Makijaveli i delimicno Adam Smit. Znaci nema Latinke Perovic, Vesne Pesic i drugih... Nikada nisam bio clan neke NVO, tacno je jedino to da sam nesto malo saradjivao sa ASS i Isac Fondom i to je sve...
Na kraju, ja ne smatram svakog neistomisljenika na NSPM za srbokomunistu ima tu ljudi koje postujem kao sto su aleksandar i thinking maize. Ako sam posle svega ja za vas i dalje "drugosrbijanac" onda "bravo".
Препоруке:
0
0
137 уторак, 10 август 2010 12:22
@Mislilac
„Moguce da je termin srbokomunista nastao u Hrvatskoj ali ja ga ne koristim u tom kontekstu.“
O koriscenju odredjenih trermina sude citaoci i kao sto vidite, protumaceno je kako je protumaceno. Zasto? Upravo zato sto citaoci znaju kako je i gde termin nastao i u koje svrhe! A iz konteksta ne da se ne vidi, nego se neda ni naslutiti da vase namere nisu uvredlive, naprotiv!

Sto se tice termina „drugosrbijanac“, ne postoji, bar ne zvanicno, stranka ili sire organizacija, zvana Druga Srbija. Radi se o stavovima, a ne o zvanicnom opredeljenju. Ako vi na ovom sajtu, na primer, branite stavove Cede Jovanovica, meni nista ne vredi sto se vi javno izjasnjavate da ste pristalica, na primer, DSS-a. Jenostavno ne pije vodu, citaoci prepoznaju stavove, da li su, ponavljam na primer, iz Cedine ili Kostunicine kuhinje. Dakle, citaoci vas citaju kao „drugosrbijanca“.
P.S.Pojedini stavovi Bzezinskog se sjajno uklapaju u drugosrbijansku matricu.
Препоруке:
0
0
138 уторак, 10 август 2010 12:39
Теофило Стивенсон
’...ima tu ljudi koje postujem kao sto su aleksandar i thinking maize.’

Г. Мислилац,

Поштује се СВАКИ саговорник у дискусији са којим се МОЖЕ разговарати. Са онима који користе популарне изразе из Западне Херцеговине из Другог светског рата, да би саговорнике етикетирали, се тешко може разговарати. Томе (основним правилима пристојног разговора) је, осим страховите љубави за Русију, Русе и минералне ресурсе у Сибиру могао да Вас научи и г. Бжежински, мада је све било изводљиво и раније, нпр. у породици, основној школи. Долазите овде месецима па сте могли понешто и да научите. Ово значи, без обзира да ли тамо идете или не, НИЈЕ ПЕШЧАНИК.

Чији сам студент и колега, није важно. Важно је да од г. Протића не преузимам ни идеје ни терминологију, јер нејасност речи и израза готово увек одражава конфузију мисли. Србокомунисти?! Култура дијалога? Академски ниво? Библиографија? То је Србија данас. Зато овде има толико гнева. Хоће људи минималну пристојност.

Упркос свему, није ми јасно због чега сте се осетили прозваним. Али не објашњавајте ми, молим Вас. Имам партијску књижицу од 1804, чукундеда ми је превео Капитал на старословенски, Србин сам од 1987 (Слободан Милошевић ми је то објаснио, нисам знао раније), и, логично, у праву сте. И Ви, и Протић, и Бжежински. А шта би рекао Адам Смит о србокомунизму, не знам. Да нисте можда мислили на неког из Монти Пајтона? Јер све звучи тако апсурдно, конфузно и смешно.
Препоруке:
0
0
139 среда, 11 август 2010 02:26
Peter RV@Teofilo Stevenson@Mislioc
Ne slazem se sa g.Stivensonom da su Tadic&Co namjerno napravili ovaj MSP-fijasko. Priznajem da nemam nikakve dokaze "za" ili "protiv", ali posmatrajuci ovu nasu vladajucu druzinu, oni ne impresioniraju kao zavjerenici tako visoke klase.
Ne da oni nijesu svjesni da su satrapi sile koja im je podvrgnula zemlju, nego da su se istrcali da dokazu tom povrgnutom narodu da su 'nezavisni' od stranih ambasada. Za ovo, kako vec vidimo, su im usi izvucene.

Sto je 'Mislioca' deprimiralo, medjutim, nije ovo gornje nego sledjece :

"Страх од руског хазјанина довео је Србију до тога да постане мали, сиромашни раџ, да ’љубимо шугаву руку која нас млати’, као што рече гђа Бобић Мојсиловић. Да на сваки шамар одговорамо обарањем погледа, а на сваку увреду прећутним пристајањем"

Ovo bi svaki castni (i izkusni) mrzitelj Rusa smatrao kao supremni izazov, kome je nemoguce odolit.
Препоруке:
0
0
140 среда, 11 август 2010 12:46
Један пажљиви читалац
Peter RV@Teofilo Stevenson@Mislioc
Ne slazem se sa g.Stivensonom da su Tadic&Co namjerno napravili ovaj MSP-fijasko. Priznajem da nemam nikakve dokaze "za" ili "protiv", ali posmatrajuci ovu nasu vladajucu druzinu, oni ne impresioniraju kao zavjerenici tako visoke klase.

Где уопште видите потребу за високом класом у овом (не)делу?! "Квалитет" тог чина огледа се, између осталог, и у томе што је тако очит, да управо због тога има оних који се не слажу "da su Tadic&Co namjerno napravili ovaj MSP-fijasko"! Какава класа, то је просто резултат познавања, претходно, обликованог мњења; производ стратешког маркетинга, тј. разних "Стратешких маркетинга"!
Препоруке:
0
0
141 среда, 11 август 2010 16:01
Љубиша Спасојевић
Тврдимда су Јеремиоћ и Тадић намерно припремили и спровели још један национални фијаско. Доказ су Јеремићеве изјаве Гузенбауеру и америчким политичарима да ће прихватити независност Косова и Метохије. Сигурно их није дао без Тадићевог налога и знања. Чим их је дао (никада их није демантовао), значи да је он оперативгац спровоеђња политике Бориса Т. ,а чију он политику спроводи,јасно је.

Да подсетим да су исто тако обећали улазак Србије у НАТО.
Препоруке:
0
0
142 среда, 11 август 2010 19:59
Светислав Костић
Посебно на примјеру овог ауторског аналитичког дјела од нас цјењеног Ђорђа Вукадиновића, фасциниран сам високим нивоом просјека читалачких коментара. Патриотизам као мотивисаност може само донекле да објасни тај феномен о каквом може да сања некадашња "Политика национале", која се и надање незаслужено кити тим перјем. А можда и не, јер није "опортуно".

Додатна мотивација која ону већ патриотску пменуту надопунила, јесте спорадично учествовањем самог аутора овог - по мојој оцјени, изврсног али и у фрагментима спорног прилога у расвјетљавању позадине Тадићевог и Јремићевог чињења и нечињена.

Од аутора, уз то Главног уредника једног не само од ријетких врхунским аналитичара, и не може да се очекује оштрина у разрачунавању са ставовима идеолошких противника, него пре један тон, можда у "најгорем" случају у својој категоричности благ.

Нама његовим читаоцима препуштени су извјесни маневарски простори на какве један аутор високог ранга мора најчешће да одустане у корист фер плеја, како он то можда види.

У власитој ствари, да ми се прогледа кроз прсте када је мој Српски и његова граматика у питању, јер готово већ пола вијека живим ван српског говорног подручја.
Препоруке:
0
0
143 среда, 11 август 2010 23:41
Peter RV@Један пажљиви читалац
Moja 'teorija' je prosta i ide ovako.
Tadic i Jeremic igraju jednu igru izmedju anglo-americkih ambasada i osamucenoga srpskoga naroda. Jasno da su satrapi Zapada, ali oni znaju da moraju da bace neku kosku narodu, da mu 'dokazu' da to oni bas nijesu. Usudili su se bili da urade nesto pa su se bili oparili i onda je uslijedilo samaranje (koje jos uvijek traje). Nije prijatno vidjet kako su nasi sefovi drzave tretirani od tudjinaca, ali ovo je nasa realnost, koju su oni sami iznjegovali.
Ne samo da su nepametni, nego su i certificirane kukavice, sto im se apsolutno ne moze oprostit. Ovo je momenat da priznaju javno, krah njihove politike i da proglase da se od Zapada nista ne moze ocekivat sem jedno latentno neprijateljstvo.
Reskirali bi, jasna stvar, njihov opstanak na vlast. (nasi generali i Seselj su reskirali mnogo vise). Problem je ovdje da satrapi obicno pocnu da vjeruju da su nam neophodni- neki 'spasitelji naroda'.
Препоруке:
0
0
144 петак, 13 август 2010 02:24
Један пажљиви читалац @Peter RV
Последњи коментар сте тако тачно и добро написали да не жалим труда што сам Вас подстакао на разјашњење! Слажем се!
Препоруке:
0
0
145 петак, 13 август 2010 13:47
Мирослав Анђелковић
Да ''Политика'' више не дозвољава ни најбенигније осврте на недоследности врлог нам Председника, уверио сам се недавно, када мој иронични осврт на колумну Миљенка Дерете, у којој он критикује најновији Закон о двоструким функцијама владајућих политичара, притом вешто заобилазећи Председников случај, није објављен, а гласио је:

''За разлику од Миљенкових досадашњих прича, ова му је баш добра. Као да се напио горке кафе, па му се мисли разбистриле. Но, изгледа да му је понестало кафе управо онда, кад је требало да помене главног кршитеља Устава, који, мимо члана 115 (који гласи: ''Председник Републике не може обављати другу јавну функцију или професионалну делатност''), неуставно обавља и дужност председника своје странке. Поштено и демократски. А својевремено су Он и Његова жута странка због идентичног понашања критиковали ''великог диктатора''. Зна то Миљенко врло добро, само ето, понестало му кафе. Горке, попут данашњег (грађанског) живота''!
Препоруке:
0
0
146 петак, 13 август 2010 20:58
Cernisevski
@Диоген
када је Др. Зоран Ђинђић коначно дао сјајан интервју чију бих сваку реч потписао (поред оног ТВ Републике Српске био је и један у Шпигелу) и када је увидео да су га користили као последњу марионету, убијен је.

- mozda je u tom trenutku trebalo da nastupi sasvim otvoreno, onako kako se opisuje u zamisljenom scenariju sa :

http://www.standard.rs/vesti/49-kolumne/5139-eljko-cvijanovi-kako-bi-izgledao-boris-koji-je-odluio-da-srbija-preivi-makar-na-njegov-raun-.html

u delu koji pocinje sa :

"Posle deset dana vratio se svežiji nego inače, najavio obraćanje naciji u televizijskom prajmtajmu."

- Zaista, da ga posle toga ubiju nekako bi svi znali ko je.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер