петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Живети без телевизије

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 06 август 2010 15:50
Vojislav
Prepoznao sam ovakav karakter televizije odavno i iz slicnih razloga je ne gledam niti imam TV da ne bih dolazio u iskusenje da gledam kada mi je dosadno(vrtim kanale). Na taj nacin ostavljam sebi mogucnost da bolje cujem sebe, ustedim i iskoristim vreme na nesto pametnije. Nista sto se prikaze na TV ne moze od mene naciniti bolju osobu. Zbog toga mi ni ne treba.
Препоруке:
0
0
2 петак, 06 август 2010 17:01
пример
Moja жена и ја нисмо имали телевизор првих десет година нашег брака, од како нам се родило прво дете. Син ми успешно студира два факултета, а ћерка један, обоје са стипендијама. Нисмо никада приметили да им је и најмање недостајало или на лош начин утицало то што нису гледали телевизију првих десет/осам година свог живота.
Да нема страних канала - Национална географија, Историја, Открића и Истраживач, ја ни сада не бих гледао телевизију.
Препоруке:
0
0
3 петак, 06 август 2010 17:02
Мирко Грбић, Бањалука
Телевизија је из моје свакодневице ишчезла на данашњи дан прије 15 година када је у 20. минути Дневника ТВ Београд објављена вијест да је пао Книн.Данас је то Јавни сервис Србије чији гледаоци имају право да знају све...али ,мало морген,...ни данс не смију сазнати зашто је та вијест тада тако упакована...а ја бих тако волио да то сазнам. Да ли сте ме разумјели?
Препоруке:
0
0
4 петак, 06 август 2010 17:42
Читам од како је направљена ћирилична верзија
Не знам где да уденем ово, испод којег чланка:
пре неки дан сам видео да се приближава бројка од пет милиона посета сајту НСПМ и намеравао сам да видим кад ће се то десити. Али, НСПМ се толико, све више, чита, да је тај број већ премашен, а да ја то нисам приметио!

Честитам уредницима, ауторима и читаоцима сајта НСПМ на овом домету! На многаја љета!
Препоруке:
0
0
5 петак, 06 август 2010 18:27
Ultravoice
Odlican, smislen tekst. Uklapa se u surovu realnost Srbije i sveta, podjednako. Masovni mediji, uglavnom putem televizije, nam podmecu potemkinova sela, lazne dileme i paradigme, izolujuci nasu svest i izlazuci je masovnim "pranjem".

Nema evolucije, ili revolucije, svesti coveka, bez sistematske revizije svrhe i uloge medija.
Препоруке:
0
0
6 петак, 06 август 2010 19:30
Татијана
Телевизија је спој хистерије и будалаштина. Информативни програми нехумано изазивају стања сталне напетости, водитељи само што не туку саговорнике, забавне емисије могу једино да расплачу човека, а праву забаву нуде утакмице где се зна унапред ко треба да победи, само да се види и како. И све је то зачињено научно препорученим епохалним открићима, међу којима је и оно да, ако хоћемо да будемо неодољиви, морамо да имамо волумен.
Препоруке:
0
0
7 петак, 06 август 2010 22:31
Johnny the Beard
Odlican prikaz aktuelnog televizijskog stanja, i dokaz da profit ne sme svuda da umetne prste... Ipak, televizija nije sama po sebi losa, los je nacin njene upotrebe... A to sve propisuju zakoni, tj. drzava, koja moze biti tolerantna ili restriktivna... Dakle, adresa kritike je jasna: Nemanjina. A nacin borbe? Dokle god je vlast ovakva kakva je, crveno dugme je najbolja opcija!
Препоруке:
0
0
8 субота, 07 август 2010 00:10
Владимир НС
Уместо коментара:
http://www.youtube.com/watch?v=z18dFKCkoFM
Препоруке:
0
0
9 субота, 07 август 2010 00:31
мачак, онај прави
Свака част на тексту!
Препоруке:
0
0
10 субота, 07 август 2010 01:39
Србољуб
Изузетно важна тема.
Добар текст на коме сам захвалан Аутору.

Одрастао сам уз школски програм ТВБ, емисије као што су КИНООКО, 24часа,..Уз водитеље који су знали да читају и говоре правилно. Радијска школа. Тога више нема.

Телевизор немам, помало слушам радио, информишем се преко интернета и помало читањем недељника.

Вероватно ћу последњи сазнати да Србска Војска поново контролише јужну границу, сем ако не будем тамо да окајем Старе а и себе.

У чланку је лепо описано обесмишљавање вести и осталих садржаја на телевизији. Хипнотисана гомила се усмерава на споредне теме. Циљ тог "програмирања" је да наше мисли и стремљења одвуку са суштинских и важних питања.

Треба Људе претворити у безосећајну масу која опијено прати захтеве империје. И пре је империја покушавала да утиче на људе али тек јој је телевизија дала огромну моћ манипулације. Хранећи нашу лењост чини нас пасивним "учесницима" друштвених збивања.

Телевиѕију ка средство масовне обмане би "Ми Народ" морали да ставимо под контролу па макар и тако што је нећемо гледати.

Без 99% садржаја са телевизија се може живети и то лепше него са њима.
Побетите лењост па уместо "пива уз пренос" одиграјте партију на голиће са пријатељимљ или децом. Када сте последљи пут одиграли партију шаха, домина,... Ма када сте се СТВАРНО дружили са неким. Боље се у некој размени мишљења и посвађати него блејати у "прозор у свет".

Ако већ желите да будете "у току" користите интернет. Још је колико толико слободан да се могу наћи различити погледи и исказати своје мишњеље. Питање докле ће тако бити. Империја мора све да контролише.

Ипак жива и писана реч су незаменљиве у развоју сваког од нас и треба их неговати и користити што више.

Препоручујем да одгледате филм "Мрежа" (Network) иѕ 1976. године.

Уредницима НСПМ препоручујем да још агресивније нападну "хипновизију".
Посебно са духовне стране.
Јер нас све дубље увлачи у симулацију.
Јер лаже.
Јер храни нашу лењост која је основи сваког зла.
Препоруке:
0
0
11 субота, 07 август 2010 09:06
Светолик
„Јавни сервис Србије“, РТС, што нам сваки дан агресивно саопштава да имамо „право да знамо све“ (какав дрски цинизам, човек да не поверује) ствара култ личности властодршца. Нема култа личности властодршца без диктатуре, нити има диктатуре без култа личности властодршца.
Препоруке:
0
0
12 субота, 07 август 2010 09:29
Нешко
Немам ТВ већ пар година, а нисам га укључивао већ 5-6 година (раније повремено да погледам коју утакмицу).
Почело прије неких 15-так година када сам први пут избацио телевизор да би завршило на томе да га при задњем сељењу нисам носио са собом (нико га није хтјео па сам га бацио).
Сваки пут када сам у прилици да га, због гостовања, погедам увијек ми се поново смучи за врло кратко вријеме и не пада ми на памет да га поново купујем/гледам.
Препоруке:
0
0
13 субота, 07 август 2010 13:09
муштулук
Уколико се зависност од телевизије као медија настави, довршиће се и процес који се тренутно одвија у Србији: грађани и грађанке више нису део државе


Мислим да се ради о веома значајној трми.
Притом је можда још занимљив и спот Хариса Џиновића који траје већ неких 3 месеца бес престанка, и у ударним терминима кад је секунд рекламе неких 150 Еура, ако сам у праву.
Дакле, мислим да смо сведоци могуће злоупотребе музике у политичке сврхе. Лично, наглашавам, немам ништа против дотичног или слично и уверен сам да је и он злоупотребљен. Завијње, муштулук итд., веома јак звук-асинхрон у односу на остали програм, што као што знате рекламе и поседују, делује ми као нека врста спесијалног рата или нешто слично.
Уверен сам да дотични одн. његова продукција једноставно неби имала рачунице за такав подухват.
Препоруке:
0
0
14 субота, 07 август 2010 15:06
Даг
Пасивизација грађанина коју обавља телевизија најсуптилнији је облик наметања ропског положаја. Заиста, телевизију не треба конзумирати осим можда као неку водицу за испирање уста која може да освежи, а у стварности нема никакво дејство.
Препоруке:
0
0
15 субота, 07 август 2010 17:36
milko grbović
За Мирка Грбића: Није РТС објавила 5 августа да је пао Книн. Неколико дана су говорили да је "Команда Книна прешла на резервни положај".
То су биле обланде за такву вест.
Него је "Телефајт" БК објавио да је хрватска војска ушла у Книн.
Препоруке:
0
0
16 субота, 07 август 2010 17:36
МП
Сви коментари су сувисли.Па зашто онда Тадићеви саветници толико инсистирају на непрекидном,поводом било чега, појављивању њиховог Потемкина на свим ,а поготово Тијанићевом јавном сервису?Они много боље знају у којој земљи живе и како су успели(необразовањем) да велика већина грађана Србије и даље верује ономе што види "својим очима".
Препоруке:
0
0
17 субота, 07 август 2010 17:50
Petrushin
Sjajno!

Samo sto se ovdje TV izdize iznad drugih isto tako opasnih PISANIH medija. Nije samo TV kao medij/um opasan, vec onaj koji ga koristi u/za svoje svrhe.

Ne mozete pobjeci od manipulacije, tako sto cete okrenuti ledja ili zacepiti usi, vec neprestanom borbom protiv tog zla koje ce nas sve jednog dana POJESTI.

Ne mozete da kazete da je imidz* (iako jeste) opasniji od simbola (rijeci i slova) i da cete onesposobljavanjem svojih cula umanjiti njihov uticaj na vas i okruzenje.

U vecini tih danasnjih ekonomsko-pravno-politickih obrazaca (citaj: drzava) vecina "gradjana" je nepismena, samim tim im je pisana rijec strana i nedokuciva.

Otuda i zato, Veliki Brat radi sve sto je u njegovoj moci i raspolaganju, da taj broj NEPISMENIH sto vise i brze uveca a sa njima i svoj uticaj i dalju manipulaciju.

Otuda je imidz bolji i produktivniji nego rijec i simbol, pa je TV postala idealan medij/um za manipulaciju i sedimentaciju gluposti: stupidifikaciju!

Opsti trend i namjera Velikog Brata jeste da u Gobalizaciji imidz zamijeni simbol odnosno pisanu rijec i slovo, jer je imidzom lakse manipulisati vec nepismenu populaciju.**

U USA-u na danasnji dan imate preko 80 miliona nepismenih do kojih je jedino moguce doci i komunicirati IMIDZOM, i taj broj je svakim sledecim danom sve veci...

Americki "grazer" promijeni 22 puta TV/radio kanal po minuti!

Bignel primjecuje da slika/e definise i objasnjava objekat koji prikazuje kao pojednostavljen rekord/prikaz onoga sto je ispred kamere bez ikakvog kulturnog i jezickog upliva i uticaja na nju. (moj slobodni prevod njegovog ispod citata)

Srasno!

-------------

*J. Bignell, Media Semiotics (1997:102): 'photographs appear to denote the things they show as simply record what is in front of the camera without the intervention of language and culture')

**Occulocentric (image-centred) pobjedjuje logo-centric (word-centred) (vidi A.A. Berger, Cultural Criticism, 1995)
Препоруке:
0
0
18 субота, 07 август 2010 19:12
Млади Џедај
Одличан чланак. Не само да баца другачије светло на феномен телевизије, него дотиче и суштинске проблеме, као што је преузимање атрибута државе од стране корпорација и феномен "корпоративног држављанства".

Такође спадам у оне који не гледају ТВ и немају апарат кући. Почело је пре пар година, када ми се смучио Б92, и када смо се жена и ја сложили да га уклонимо са списка канала. То је баш била велика промена. Готово јеретичка. Једини у кругу пријатеља и рођака. Али нисмо више били изложени тортури намргођених спикера који сваки дан као да вам саопштавају да вам је неко умро. Ни прогласима НВО. Ни некорисним наклапањима политичара и свакодневном лагању народа. Ни одвратним недуховитим серијама са вештачким смехом, ни агитационо-пропагандним игроказима попут "Секса и града", који треба да вам кроз разрађене примере објасне шта је у животу важно. Интерес за телевизију је опадао све више и више, поготову након успостављања медијске "хармоније" након преузимања комплетне власти од стране ДС, и ево данас ТВ уопште немамо у кући. И не мислимо да га купујемо опет. И ту смо пионири у кругу људи у којем се крећемо.

Баш као што је аутор истакао, интернет и књиге су наш прозор у свет. Код интернета ми се допада могућност избора, могућност приступа алтернативним изворима информација (а не само строго контролисаним) и наравно, интерактивност. И мислим да је то будућност.
Препоруке:
0
0
19 субота, 07 август 2010 21:57
Противник контроле и слободни пливач
Аутору хвала за текст. @Владимиру НС хвала за линк.
ТВ је превазиђен медиј, поготово у садашњој форми телевизије каква постоји у Србији, актуелан још само код људи који не користе интернет. Ми породично поодавно бирамо садржаје на нету, од вести до едукативних садржаја, тако гледамо и ТВ емисије, кад хоћемо и ако хоћемо да гледамо. Последње што сам одгледао на црној кутији је била седница Скупштине о КиМ, мада је и она била на нету. Редом сам брисао домаће програме из меморије: прво ТВ Политика (тамо ништа баш нема за гледање), па Пинк (свима је јасно зашто), па Студио Б (баш ме брига да ли је гужва на мостовима и да ли копају цевке негде по Бгд, такав им је цео програм, а неко мисли да је то паметно), а од недавно је последњи "страдао" РТС 1 (нисмо више могли да гледамо нон-стоп Тадића). Остале, српски говореће канале, нисам ни меморисао. ТВ ће постепено изумирати јер нико не жели више да буде везан за одређено место у одређено време. О лимитираном избору да не говоримо, бирање канала на ТВ или сурфовање по интернету је избор као између уласка у поток до колена и пливања у океану.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 08 август 2010 23:06
svetozar toza djuric
Dobar tekst,lep povod za razmisljanje.Mislim da je televizija bitan kvalitet zivota savremenog coveka i ne bih je se tako lako odricao.Mi imamo previse televizija,ali sve imaju svoje gledaoce i to je o.k.Lokalne posebno,prate ritam zivota u malim sredinama.One,kao,velike televizije imaju bezbroj mana,ali i nisu tako lose u kakvim uslovima posluju.Nego,hteo sam nesto drugo da kazem.Moji deda i baba,majcini roditelji,imali su 14-toro "zive" dece,kako je to govorio moj deda Mileta.Lako je razumeti da ih je bilo jos,ali nisu uspela da se odrze u zivotu.I mnoge druge porodice imale su mnogo dece.Tada nije bilo televizije,legalo se sa prvim sumrakom i bila je samo jedna zabava!Koja je svakih devet meseci davala konkre(ve)tne rezultate.Ocevi roditelji imali su cetvoro dece.Dakle,mnogo manje,ali samo zato sto je deda Vukadin bio dobar guslar,pa je van kuce guslao mnogo vise nego u kuci.
Hocu da kazem,televizija,a danas i kompjuter bitno ugrozavaju natalitet u Srbiji.Da nije bilo svih onih pogroma Srba kroz istoriju,kazu bilo bi nas 5o miliona.miliona.Ona moja baba sa 14 dece jeste se namucila,posle,ali se brate i nauzivala,pre.I bez TV!
Препоруке:
0
0
21 уторак, 10 август 2010 16:19
igor
Genijalan tekst. Ali, nažalost, nerealan. Tehnološki žrvanj neumitno melje i ne zaustavlja se sve dok se ne slomije. Nema nama spasa od televizije, nego samo da vidimo da lii kako da štetu malo umanjimo.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 10 август 2010 21:01
Petrushin
Gospodin Vladusic je napisao dobar tekst, ali je neke bitne cinjenice generalisao, dok druge zapostavio:

1. GOOGLE ne bi bio sto je danas (najjaca svetska internet firma, cak mu je trzisna vrijednost nedavno premasila Microsoft-ovu) da nema OGROMAN REKLAMNI i razvojni potencijal. Samim tim, svaliti drvlje i kamenje na TV, a zaobici jos opasnijeg protivnika (Google i internet), koji su ujedinili pisano i vizuelno, po meni je velika greska.

2. Nedostatak ili "gubitak djetinjstva" kod djece, direktno je povezan zbog sve jaceg vizuelnog uticaja na njih: dok je kod ranijih generacija uticaj na njihovu psihu bio nemoguc u periodu "djetinjstva", iz samog razloga sto su morali prethodno da prodju proces opismenjavanja, da bi mogli da citaju razne propagandne budalastine i manipulacije, danas je imidzom (vizuelno) moguce na djecu uticati od prvog dana rodjenja (teletabies). Zbog toga mislim da je internet opasniji od TV-a i pisane forme - pojedinacno, jer objedinjuje i pisanu i vizuelnu formu u jednu, pa je manipulacija i indokrinacija i brza i produktivnija.

3. Bernard Sho je jednom prilikom izrekao veliku istinu: da su se sve profesije urotile protiv obicnog covjeka. Elita, koju cine te profesije: doktori, advokati, ucitelji i naucnici, teze na sve moguce nacine da zastite svoje privilegije stvaranjem rjecnika koji je nerazumljiv prosjeno-obrazovanoj osobi. Na taj nacin se stite od provjere i kritike, koja bi uslijedila ukoliko bi isti bili upuceniji u sustinu - cime se bavi njihova profesija. Otuda i zato danas svaka profesija gradi izraze/zidove preko kojih vecina ne moze da dosegne ili prodre.

"We have met the enemy," Pogo said, "and he is us."*

4. Roland Bartes, dok pise o danasnjoj pisanoj (sign) "Mitologiji" i zamjeni pravog simbola/znaka za onaj izmisljeni i pogresni, primjecuje da taj znak prolazi kroz fazu indoktrinacije i zamjene za lazni i pogresni, tako da je njime nemoguce bilo sta objasniti osim dalje konfuzije i distorcije.**
Препоруке:
0
0
23 уторак, 10 август 2010 21:02
Petrushin (nastavak)
-----------------------------
*Informing Ourselves To Death - Neil Postman

http://www.mat.upm.es/~jcm/postman-informing.html

**MYTH TODAY [f r o m Mythologies by Roland Barthes]


"However paradoxical it may seem, myth hides nothing: its function is to distort, not to make disappear. There is no latency of the concept in relation to the form: there is no need of an unconscious in order to explain myth. Of course, one is dealing with two different types of manifestation: form has a literal, immediate presence; moreover, it is extended. This stems--this cannot be repeated too often--from the nature of the mythical signifier, which is already linguistic: since it is constituted by a meaning which is already outlined, it can appear only through a given substance (whereas in language, the signifier remains mental). In the case of oral myth, this extension is linear (for my name is lion); in that of visual myth, it is multi-dimensional (in the center, the Negro's uniform, at the top, the blackness of his face, on the left, the military salute, etc.)."

http://www.artsci.wustl.edu/~marton/myth.html
Препоруке:
0
0
24 среда, 11 август 2010 16:26
Џон Шепард
Имам среће, времена и памети, те имам одличан сет букмаркова (годинама брижљиво сакупљаних!) и у последњих годину-две, све чешће породици пласирам садржаје са њега (Нет) као целовечерњу забаву. И, замислите, нико се не буни, ако потревим "плејлисту" (Јутјуб, филм, инфо-сајтови, штагод...)

"Добро вече, господине Председниче" је једнако занимљиво и у Кореји, САД, Русији и Србији. Светски конзументи без мозга и става уживају у споственим мукама.

ТВ је застрашујуће пасивна "забава" (као целина), а тај облик забаве је осуђен на дефинитвну пропаст, засигурно. Телетекст и контакт-програми само делимично и наизглед поправљају ту ситуацију, али је све то са мултимедијалног аспекта - бедно, наспрам Нета (Веба).

Већ сада постоје игре (НЕ: "игрице"!) које су комплексније и мудрије него иједан досадашњи филм Лукаса или Камерона, већ сада постоје сајтови који вам могу пружити више КОРИСНОГ садржаја него једнооки "History", "NGC" или "Discovery". Ок, "Animal Planet" се заиста труди да нас плаши ајкулама и крокодилима, тих тако честих живуљки у Србији... ;)

Како рече Роџер Вотерс ("Пинк Флојд") пре тридесет и кусур година на албуму "Wall" (1979.):

"Got thirteen channels of shit on the T.V. to choose from."


Вести више не гледам (Радован III), а остало је јефтино и "наређујуће", што ове 2010. не пролази код оних са иоле мозга и снажним палчевима.

За све се морате потрудити и организовати сами. Од неплаћања претплате, преко суштинске промене пријема садржаја и одлука око тога шта вас заиста занима да гледате/упијате или игноришете.
Препоруке:
0
0
25 понедељак, 16 август 2010 09:03
Ђорђе
Веома занимљива тема и чланак. Већ неколико година не гледам телевизију и драго ми је да сазнам да има још људи који размишљају на сличан начин. Сећам се једне породице у Паризу осамдесетих, која је становала преко пута нас и није имала телевизор. Њихова деца су редовно долазила да са нама гледају цртане филмове и рекламе. Мислио сам да је њихов отац чудак јер не жели да купи ТВ, а данас долазим у ситуацију да и сам исто радим.


Желео бих да препоручим још једну старију књигу која као да је јуче написана:
Џери Мандер, Четири аргумента за елиминацију телевизије (1978).
Аутор, стручњак за адвертајзинг одлучио је да промени страну и разоткрије како цео систем функционише. Ево једног занимљивог цитата који сам запамтио (стр. 83) где се прича о томе у шта све гледалац може да се убеди: There will be swine flu epidemic... Swine flu vaccine is safe.

Објашњавајући технике телевизијске продукције, аутор каже да садржај уопште није битан да би се задржала гледаочева пажња. Битни су "технички догађаји" који подсвесно делују на гледаоца. Технички догађај је свака промена типа трчећа слова преко екрана (кајрон), зум-ин-аут, промена кадра, промена музичке матрице, итд. Што више има техничких догађаја у минути, продукција је скупља. Није ни чудо што је продукција реклама најскупља.

Можда нема много ствари које можемо да учинимо да бисмо променили суморну стварност, али оно што свако може да уради, макар на један дан у недељи је да притисне чаробно црвено дугме.
Препоруке:
0
0
26 субота, 21 август 2010 02:35
Lola
Mislim da je danas nemoguće živeti bez televizije u urbanom okruženju. Tačno je sve što ste rekli o njoj ali za svakodnevni život ona je ipak nezamenjiva. Kad sam došla u ovu zemlju u kojoj sada živim nisam znala ni reč jezika i tri godine sam pričala samo engleski dok nisam dobila TV (komšije su rešile da kupe novi TV sa ravnim ekranom) i ne samo da sam počela da pričam nemački već se i moje znanje o tome kako zapravo ova država funkcioniše bitno poboljšalo. Nemci to zovu Altagswiesen- o čemu voditi računa kod iznajmljivanja stana, kupovine hrane, turističkih aranžmana, ugovora, poreza... Tako da meni TV u tom smislu dosta znači. Kad budem uskoro opet promenila zemlju, kupiću i TV (neki mali:) upravo zbog ovakvih stvari.

A što se programa tiče- potpuno je đubre osim kanala o kulturi i nauci koji se zove Arte i koji svima preporučujem (francusko-nemačka koprodukcija)
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер