петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Премисе економске политике која је Србију увела у кризу

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 20 јул 2010 23:52
Андреј
Одличан текст, добра анализа. Ако се настави трчање уз брдо са две главе и завезаних очију, извесно је да ће пад бити болан.

Мислим да је тачно запажање да је прави узрок економског несналажења укупна друштвена криза. Оно што је узнемирујуће је да се не види снага ни енергија за могући преображај. Нема политичке елите, ни у власти, ни у опозицији која би наговестила промене. Бојим се да ћемо се и даље урушавати и пасти испод 300 евра просечне плате и да нема ко да заустави овај тренд. "Спаса нам нема - пропасти не можемо"..
Препоруке:
0
0
2 среда, 21 јул 2010 01:15
Pera
Ovakvi komentari nasih mladih magistara postaju neprijatni bas zato sto je analiza ok, a stomaci su i dalje prazni.Mladi strucnjak licitira uzroke nudi i resenja.Na primer jedan je da pticica treba ostati u kavezu da nebi uginula,ne navodeci ko ju je tamo smestio.Verujem da ovakvi strucnjaci nista nam drugo ne nude osim cupave buducnosti. Takvih genija imamo u nasoj vladi i vidite kako nam je.
Препоруке:
0
0
3 среда, 21 јул 2010 03:10
Екрем
Која је заправо економска политика Србије? Делта Сити? Штаркове чоколаде и наполитанке? Немачка Нивеа? Књаз Милош на гaјевици? Нема ту премиса, све гола чињеница до голе чињенице. Пардон, чимбеник до чимбеника.
Препоруке:
0
0
4 среда, 21 јул 2010 07:36
МП
Аутор:"Да би се кренуло у санирање општедруштвене кризе неопходна је стратегија заокрета на државном нивоу, која би почивала на националном консензусу са јасно одређеним смерницама даљег економског и политичког пута Србије. Без тога, Србија ће пливати са налетима мањих или већих плимних таласа кризе и онда када свет изађе из кризе, при чему ће друштвена криза попримити још шире размере."

Тачно,а предуслов за то је политичка воља.Политичка воља грађана изражава се на изборима.А они морају бити фер и поштени.У Србији?
Препоруке:
0
0
5 среда, 21 јул 2010 10:42
Vladimir Dž
“Онај део економиста који је упозоравао на вештачки надувану вредност домаће валуте проглашаван је у најмању руку аматерима.”

Predpostavljam da ste vi jedan od tih ekonomista. Šteta što niste dali neki link da nas uverite. Ja lično se ne sećam vas da ste to negde objavili.

“Међутим, вредност валуте је одржавана шпекулативним активностима на финансијском тржишту, које је стимулисала НБС емитовањем лукративних хартија од вредности,”

Znači NBS je radila nešto na našu štetu. Ovo je samo nepoznanica samo onima koji dobro poznaju ko je u stvari pravi vlasnik te institucije, a to sigurno nije narod ove države. Šteta što u našoj zemlji nema neke političke strukture koja se direktno bori protiv ovog zla. Nešto kao u americi gde imamo Kongresmena Rona Paula koji je poveo kampanju ukidanja njihove centralne banke, ili sličnih koje postoje u EU.

“Наиме, девизни курс и представља огледало економије једне земље.”

Ovo je u suprotnosti sa izjavama naših zvaničnika koji tvrde da se kurs formira na tzv međubankarskom deviznom tržištu, što je još jedan od dokaza da bankari drže naše sudbine u njihovim rukama. Ovu poštapalicu primenjuju kad hoće da se pozovu na ponudu i potražnju u nekoj ekonomiji. A kad obaraju kurs onda zanemare ovo i kažu da je to odraz naše proizvodnje, s time neće da kažu da je proizvodnja bila ista na dan pre naglog obaranja kursa. Jednom rečju njihova monetarna volja odlučuje da li će proizvodnja da raste ili da opada, nikako ovo što ste vi napisali. To je u domenu samo teorije i predstavlja bacanje prašine u oči. To ste u sledećim rečenicama i potvrdili

“Kључ одговора се налази управо у неадекватној монетарној политици НБС,”

Da li vam je ikada palo na pamet da je ona više zlonamerna nego neadekvatna? Ako se sistematski godinama sprovodi jedna politika koja ima za cilj bacanje na noge ovog naroda onda je reč neadekvatna potpuno neadekvatna.
Препоруке:
0
0
6 среда, 21 јул 2010 10:44
Vladimir Dž
“U maju 2009. godine Srbija je zaključila „stend baj“ aranžman sa MMF-om, čime je izbegla krah finansijskog tržišta i nesagledive negativne posledice po realni sektor.”

Vidite moje je mišljenje da je trebalo sve da potone tog momenta. Nikako da se ono što je neizbežno prolongira i situacija učini još razornijom u budućnosti. Uzimanje novih pozajmica od strane NBS je samo potvrda zle namere te kuće da nas uvuče u još dublju agoniju. To vam je kao da lečite narkomana sa drogama.

Dok se i u našoj zemlji ne stvori politička partija koja se temeljno zalaže za monetarnu reformu, što podrazumeva da se NBS izvuče iz kandži međunarodnih bankara, da se komerijalnim bankama i NBS zabrani izdavanje kredita (nov novac) bez pokrića, smene svih korumpirani političari koji rade za strane interese...sve ove analize će biti u domenu simpatičnih tekstova koje ničemu ne vode.

Da ne bude da sam samo kritičar, predlažem koga interesuje zašto smo tu gde smo, da pročita moje komentare na tekstove

Ekonomska politika\Neoliberalni koreni svetske ekonomske krize
Komentar dana\ Španija ne može da se plati.
Ekonomska politika\Srbiji je potreban monetarni suverenitet, a ne još jedan pion

Ili pak nek pogleda dokumenterni film koji sam upravo preveo Invisible Empire (Nevidljivo Carstvo). Istorija globalizma i koje je pravi cilj.
Препоруке:
0
0
7 среда, 21 јул 2010 16:58
bez reci
Da je privreda ostetila drzavu losom politikom koliko je drzava UNISTILA domacu privredu sigurno bi bilo strasnih posledica.
Ovako, pojeo vuk magarca i nikom nista!
Nema ko da pokrene narod i da ga usmeri u pravcu korenitih i pravih promena drustva.
Problemi koji trenutno postoje ce se gurati pod tepih dok ne narastu toliko da ce doci do eksplozije i nekontrolisane reakcije naroda i opet cemo kao drustvo biti na pocetku.
Naokn revolucije pojavice se nove vodje koje moraju da nalate svoju revolucionarnu aktivnost i zarade svoje vile na Dedinju, kuce u Grckoj, skupe automobile, jahte, odela, satove i naravno kes pare.
Onda ce se opet problemi gurati pod tepih i kada dodje cas pojavice se nove vodje....
Препоруке:
0
0
8 среда, 21 јул 2010 19:14
Vuk
Odličan tekst. Pregledan i jasan. Sve pohvale autoru.
Препоруке:
0
0
9 среда, 21 јул 2010 20:25
Сокенекос
Браво Владимире Д за коментаре!
Суверенитет НБС је услов свих наших других суверенитета. Али коме ви то да објасните? Изађите на улицу и упитајте било ког грађанина колико зна о односу валуте и привреде, монетарне политике, кредитирању, итд. Ја ни са факултетски образованим људима немогу да начнем ту тему свих тема јер их просто не занима. Како неко неможе да схвати, нпр., да је Ирак са својим резервама нафте за следећих 400 година био присиљен да дугује некоме нешто? Па онда како је Русија након дужничког ропства после 2000 успела да врати све дугове од којих су неки били и до 40% годишње камате? Како ви некоме да објасните погубност кредитне економије где је кредит једини извор финансирања а вредност безвредно издатом новцу управо даје узимач кредита обавезујући се да ће га одплатити сопственим знојем уз папрену камату а боме понекад и црним испод ноката? Како нико не схвата да је то робовласнички систем? Једино што робови имају привилегију да се сами одкључају и закључају у кућу, стан, и сл. Који није њихов, а понеки и да се убију ако нису у стању да врате дугове до краја и тако учине услугу више кредитору. А када овај систем подигнемо на ниво државе, имамо Грчку и сл. Динкић рече пре неки дан да НБС ради добро, и све друго ван његовог ресора је труло. Каква замена теза! НБС тренутно у рукама страних зеленаша је највећи извор зала за српску економију, и све економске теме постају другоразредног значаја пред том чињеницом.
Да, Србији треба њен Рон Пол.
Препоруке:
0
0
10 среда, 21 јул 2010 21:14
Dimitrije
Autor na jednom mestu kaze: “Time je proces privatizacije, u nedostatku ili slabosti drzavnih institucija, iznedrio proces deindustrijalizacije, odnosno gasenja pojedinih preduzeca, nekih i s namerom iako su imala mogucnosti da trzisno prezive.”

Koliko me pamcenje sluzi, deindustrijalizacija nije nastala iz slabosti drzavnih institucija vec je to bila glavna okosnica europejskih politickih stranaka. Eksperti su govorili da je zgodna prilika da se otarasimo prljave industrije i da se umesto toga razvoj zasniva na usluznom i finansijskom sektoru. Govorilo se da ce Srbija biti finansijski centar juzne Evrope, da je trgovina motor razvoja i tako dalje. Dakle, nisu samo “neka” preduzeca unistena namerno, vec je unistavano sve do cega se stiglo, namerno i sistematski.

Autor zaista pominje mnoge razloge koji su doveli do haosa u Srbiji, ali je problem u tome sto se sve svodi na kompilaciju tekstova Nebojse Katica i Mladjana Kovacevica. Ako koza laze, rog ne laze, na wordpress-u imate sve sto je Katic pisao jos od 2005. godine, ali dok je to govorio niko se nije usudio da ga podrzi. Naknadna pamet nije pamet.
http://nkatic.wordpress.com/2006/03/31/olovno-monetarno-sidro/

Lako je sada kritikovati fiksni kurs dinara kada je sada svima jasno da je za sve prekasno, da ga je sada vise nemoguce odbraniti, da je dug previsok i da vise nema nikoga ko bi kreditirao bankrotiralu drzavu. Svaki sledeci pozajmljeni evro ce biti direktno rusenje drzave jer ce uslov biti – PRODAJA JAVNIH PREDUZECA.

Autor NBS vise pominje po dobru nego po zlu, a cinjenica je da je upravo NBS glavni krivac. Pominje se kurs dinara ali se slabo pominje dvovalutnost sistema, razaranje domacih banaka, suluda politika upravljanja deviznim rezervama itd.

Uzgred budi receno, secamo se kako je IZIT privatizovan, kada je IZIT (sa zgradom u Decanskoj) prodat sa sitan novac, a o kasnijem poslovanju i odnosu prema akcionarima da i ne govorimo. Jednostavno receno, njima se ne moze verovati.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 27 јул 2010 12:44
stojan nenadović
Ja zastupam teoriju o nekreditnom novcu kao načinu za rešenje nacionalne i svetske ekonomske krize. Pisao sam svim političkim strankama i vodećim političarima, ali mi niko nije ni odgovorio. Slao sam članke u novine, među njima i NSPM, ali mi niko nije ništa objavio. Međutim, desilo se čudo. Upišite na Internetu web magazin komunisti, kliknite i pojaviće se moja slika i članak "Nekreditni novac kao poklon". Ako komunisti, uzmu to za svoj politički program, za dve godine biće srušen vladajući svetski poredak kreditnog novca, koji se emituje kao dug i stvara svetsku prezaduženost, a biće stvoren svetski poredak nekreditnog novca, koji se narodu daje kao poklon. Nema dugova, svi su zaposleni i ceo svet se ubrzano razvija, a nema inflacije i ekonomske krize. Uskoro, vidićemo šta će biti.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер