петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Settling the Balkans

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 09 јул 2010 11:53
Noruega
U.S. has enough power to ensure whatever solution to that problem. If they want partition, they have power to "persuade" their political clients in Prishtina and Belgrade to accept it. If they want a frozen conflict, frozen it will be. Thus, what the authors say about the consequences of the decisions about Kosovo is just ridiculous.
Препоруке:
0
0
2 петак, 09 јул 2010 12:19
Бојан
Искрена и отворена анализа.
Међутим сви они када помињу шта је прихватљиво, користе се изразом "прихватљиво за Приштину". Нико не говори о томе шта је прихватљиво за Београд? Због чега? Зато што Београд каже да "мир нема алтернативу", "европска унија нема алтернативу", "нећемо насједати на провокације (убијање сопствених грађана)", "борићемо се свим мирним средствима" итд.

Због таквих промашених изјава страни аналитичари и наравно они за које раде разматрају само оно што је прихватљиво за Приштину, а Београд је сам себе већ дисквалификовао.

Сјевер Космета покрива само дио Срба који живе (или су живјели) тамо. То је исто тако један мањи проценат територије Космета. Ово што они предлажу није подјела већ пеглање граница. Србији овако нешто никако не одговара. Поред тога, које су предности Србије над "Косовом":
- има више становника
- јачу и боље организовану економију
- већу јачу способнију организованију војску
- квалитетније полицијске снаге
- слабије савезнике, али Русија је ипак ту негдје
- право на својој страни, а видјећемо шта ће суд рећи

Поред тога Србија има историјску тапију и власништво над Косметом, имала је прије окупације власништво над добрим дијелом земље, економским и индустријских добара на Космету.

Са треже стране сами Срби, њихови очеви и дједови комунисти и остали су одговорни за оно што се дешавало на Космету, на илегално досељавање Албанаца, протјеривање Срба итд. Сада тамо имамо 1-2 милиона тих људи који не могу тек тако нестати са лица земље, а и не могу се укључуити у правни поредак Србије. Шта са њима? Очигледно је да требамо неко Соломоново рјешење, историјски консензус, који им не би омогућио независност или је дао у ограниченом обиму а Србији дао одређена овлаштења на тој територији. То би вјероватно требао да буде нови модел односа у свијету, не по угледу на нешто постојеће, а да би се и то постигло потребни су ВОЈНА СИЛА, ПОЛИТИЧКА МУДРОСТ и ОДЛУЧНОСТ.
Препоруке:
0
0
3 петак, 09 јул 2010 12:25
thinking maize
Спаса нам нема, морамо победити!
Препоруке:
0
0
4 петак, 09 јул 2010 12:56
Jasna Simonovic
I have to admit that, if I were to make a decision whether to live in a county of a limbo status or in a fledgling state, there is no doubt that the second solution would be my preferance...It can be lounged in any decent home!

Anyway, I think that Serbia, with or without Kosovo, with or without Metohia, should not be the focus of International judiciary "fears and tears", but the Truth...If ICH is not able to leave all the calculations and circumstances behind them, and proceed in a decent judiciary manner, they should not do that...(Better change their activities and "new deal" with some "deep freezing" fine industry...Has the American Court jurisdiction over this matter?

The authors say: "Their first step should be to examine the regional situation and the impact of negotiations starting with Pristina"...
(Who are "they"?)...I think that this is a good proposal...Why leaving the hot potato of various illegal trade and real estate matter to the generations to come....

"Settling the Balkans"...What a project! Settling the Balkan by melting the deep deep frozen Serbia...through pharmaceuticals?

ps I am not familiar with the terms Kosovars and the demand (official?) of Serbia for the northern part of Kosovo...
Препоруке:
0
0
5 петак, 09 јул 2010 13:40
Дејан
Аутори полазе од тога да је Косово независно. Занемарујући цепање Србије, изокола, "на прстима", помињу евентуално одвајање севера Косова.

Пристрасна анализа, на коју је једини одговор да јасно кажемо да ћемо да интервенишемо на северу Косова и да 17. март 2004. године неће да се понови.

Можда немамо снаге за то, па ни воље, али подмукле стратеге распарчавања Србије ће то да натера на размишљање.

О дрскости размене једног дела Србије за други део, нећу ни да говорим.

Кривим режим што није оркестрирао у домаћој јавности хистерију око Косова. Мора народ да се тргне из летаргије, док год се "слажемо да се не слажемо", они ће то да тумаче као нашу равнодушност за Косово.
Препоруке:
0
0
6 петак, 09 јул 2010 15:10
Vojislav
Iako nisam nacionalista, ili se bar trudim da ne budem to, ovakvi tekstovi, nezavisnih, prepametnih, sveobuhvatnih, pragmaticnih "mislilaca" razbuktavaju taj nacionalizam i bes. Srbija je 6 vekova izdrzala pod Turcima i na kraju se oslobodila, i Srbija ce izdrzati i narednih 6 vekova, kada ce Kosovo opet biti srpsko, i jos 6 vekova kada se Amerika vise nece pitati ni za sta, pa ni misljenje ovakvih intelektualnih "zmajeva" vise nece biti merodavno niti ce biti tako smireno pametni kada se bave tudjim problemima, posto nece moci da dignu glavu od svojih. To sto je Srbija uspela da prezivi i prozivi za celu svoju dosadasnju istoriju, i za koje se ideje borila(bilo je i na zalost i pogresnih) mi je jasan znak da ce ona uspeti da na ovaj ili onaj nacin izlazli na kraj sa svojim problemima, i da zivi.
Препоруке:
0
0
7 петак, 09 јул 2010 15:58
Небојша Малић
Шокиран сам чињеницом да се овакав текст појавио баш у ”Националном интересу,” часопису који досад није био наклоњен интервенционизму и ”грађењу нација.” Можда је за то крива нова управа.

Абрамовиц је иначе сива еминенција америчке империјалне политике, оснивач по злу познате Међународне кризне групе, ментор Мадлен Олбрајт и Ричарда Холбрука, и осведочени србомрзац. Хупер је некада био директор МКГ у Вашингтону.

Они ће овако да говоре и мисле без обзира шта ми радили, али сигурно је да њиховим плановима помаже чињеница да у Београду имају власт која ”чини све што може” да им испуни све захтеве.
Препоруке:
0
0
8 субота, 10 јул 2010 14:51
Velibor
A zasto bismo mi uopste prihvatali ovako nesto?
Da pregovaramo oko nasih stvari kako bismo predali nase stvari nekome...
Neka hvala!Sacekacu vek,dva mozda situacija bude bolja.-To bi trebao da bude odgovor Srbije!
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 12 јул 2010 00:53
Kiza
Hvala Nebojsi sto je objasnio pozadinu. Da ova dva tipa su srpski proverni neprijatelji. Clanak je objavljen da vidimo sta neprijatelji razmisljaju. Ja prepoznajem nervozu u ovom clanku i izmisljenu pretnju balkanskom miru ako sud ne presudi po njihovom.

Ova dva tipa su uticajni u propaloj kriminalnoj drzavi Americi, ali je ta drzava u sred propasti jos opasnija. Srpsko rukovodstvo samo treba da se seti reci onome ko ide na mucenje: "kukaj, vristi, moli, ali ne potpisuj nista". Kosovo ne pripada sadasnjoj dekadentnoj generaciji politicara, pa cak ni sadasnjem gladnom srpskom narodu. Ko god potpise predaju i pedalja Kosova kvalifikuje sebe za vecii stub srama, rame uz rame s ubicom Karadjordja itd. Jednog dana Kosovo se moze povratiti, a potpis nikada.
Препоруке:
0
0
10 петак, 16 јул 2010 15:38
marko krunic
why not seize control as you put it of the serbian north of kosovo as well as republika srpska and show us the true naked,brutal nature of so-called western democracy which resmbles hitler's new world order with every passing day?what are they going to do if the serbs refuse to cooperate revive the jasenovac death camp?i wouldn't put it past them but we shouldn't let the fear of that possibility stop us from exposing the sheer ugliness and sordidness of american hegemony .we either play out our tragedy behind closed doors where nobody can see our pain ,tito and milosevic style,or in full view where the whole world can see what the west is really like.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер