Pa ovaj zakon je katastrofa, a autor ga kritikuje samo zato sto i takav "ne pruza garancije" da ce nase firme da dobiju nase pare da bi obavile neki posao (podrazumeva se da im pod normalnim uslovima takav posao ne bi niko nikad dao, jer su nekvalitetni i skupi). A sad da im jos mi damo pare iz budzeta da bismo ih na silu naterali da rade? Pa kritikujemo politicare sto nisu valjda imenovali u zakonu firme kojima treba dati pare? Besmislice...Posle nam krivi tajkuni kad patriotski pokupe nase pare, a sami im ih nudimo? Blago nama sa ovakvima... ne trebaju nam kompromitovani politicari, sami smo sebi dovoljni ;)
Preporuke:
0
0
2
utorak, 06 jul 2010 17:24
Zoran
Konačno da neko nešto i objavi o ovome. Hteli ne hteli mi smo u modernom robovlasničkom sistemu u koje smo ušli a da nismo ni bili pitani. Samo KO nas je u to robovlasništvo uveo i kad?
Preporuke:
0
0
3
utorak, 06 jul 2010 19:34
hiperborajac
Eh na vreme ste se dosetili.
Pa kredite za raznorazne izgradnje smo dobijali tako da se novac vrati "donatorima" opet u kasu. Preko "podizvođača" tako da oni samo pokupe krem i kamatu ( setite se čuvenog Smelta )
Naravno ovde su samo malu korist imali domaći
"kompradori " kako reće nadahnuto Vukadinović
Praktično tema je passe.
Preporuke:
0
0
4
utorak, 06 jul 2010 19:51
Troglavski
Konacno, i ja kazem, da neko progovori!!!
O ovome bi trebalo otvoriti BIJELU KNJIGU i sve dokumentovati.
-------------------------
Michael Hudson kaze:
"Svi odnosi izmedju drzava svode se na to ko ce kome prodati svoje viskove"
A mi kupujemo tudje viskove onda kad imamo i svojih.
Preporuke:
0
0
5
sreda, 07 jul 2010 00:24
pitam se pitam
ponekad stvarno ne razumem nas komentatore (i Srbe). Imamo odličan tekst, dokumentovan i argumentovan. A mi se onda žalimo te "zašto tek sada", te "nije dovoljno oštar" itd. Sve pohvale za gospodina Mirovića.
Preporuke:
0
0
6
sreda, 07 jul 2010 08:11
sb
Elektroprivreda Srbije i italijanska kompanija SEĆI Energija potpisale su ugovor o osnivanju zajedničkog privrednog društva "Ibarske elektrane".
Vlasnistvo italijana 51%,a Srbije 49%! Tim ugovorom mi italijanima poklanjamo sve na dlanu,a oni nama, kao da smo debili, da, eventualno, budemo podizvodjaci, a posle oni diktiraju cenu struje i to ako bude za nas ili ako im se svidjamo. Zasto mi nebismo uzeli kredite i sami gradili "Ibarske elektrane".Isplatilo bi nam se vrlo brzo,zaposlili bi gradjevinu, a posle mi da prodajemo crnogorcima, italijanima i okruzenju struju. Mozda nam ne dopusta evropska unija ili nasi tajkuni ne mogu da se dogovore oko podele plena!?
Preporuke:
0
0
7
sreda, 07 jul 2010 08:47
Gavrilo
Odličan tekst sa vrlo poučnim i ilustrativnim primerima.
Sigurno je slična situacija i u drugim segmentima saradnje sa EIB, SB i drugim međunarodnim institucijama.
Ja ovaj tekst shvatam tek kao početak pretresanja svih segmenata saradnje (ako se o saradnji uopšte može govoriti jer sve to liči na ucene i prevare) Srbije sa firmama iz sveta a posebno iz EU.
Bezalternativno prihvatanje svakog predloga iz EU je krajnje destruktivno jer oni vode računa samo o jednom - o svom interesu (a na na našu štetu).
Poslednji je trenutak da se otreznimo da realno sagledamo gde smo i šta nam je činiti i da kažemo dosta bezalternativnim predlozima i ucenama.
Samo se postavlja pitanje da li pored autora ima u Srbiji još stručnjaka koji smeju tako otvoreno (bez dlake na jeziku) da kažu nešto o bezalternativnom putu.
Cena kritičkog sagledavanja bilo koje bezalternativne varijante je vrlo visoka: izopštavanje iz stručnih krugova, zaobilaženje u poslovima koje finansira država (pobogu šta će tamo oni koji drugačije misle - ovo je EU demokratija (sic!) bez alternative), medijski topli zec (pobogu zar da neko lepo piše o o onima koji kritikuju bezaltrantivni put), ...
Ali pošto se približavamo kraju jednog bezalternativnog puta i pred nama je buran period realnog izbora nove opcije za ukupni društveni i ekonomski razvoj mislim da se isplati.
Kritičari bezalternativnog moraju da pokažu alternative jer će upravo oni smeniti ove postojeće bezalternativne čije je vreme očigledno prošlo.
Pa gospodo stručnjaci (ukoliko ste zaista pravi stručnjaci a ne bezalternativni foliratni) imate toliko bezalternativnih tema koje treba sagledati iz svih uglova.
Na posao.
Preporuke:
0
0
8
sreda, 07 jul 2010 11:22
simonida
sve se vrti u krug i sve vodi na jednu vodu - kako ugasiti SRBIJU!
Preporuke:
0
0
9
sreda, 07 jul 2010 17:23
Nikola Turajlić
Autor osudjuje drugorazrednu ulogu srpske gradjevinske industrije u izvodjenju gradjevinskih radova, finansiranih medjunarodnim finansijskim institucijama.
Pre svega treba istaći da medjunarodne finansijske institucije (SB, EB, EIB i dr.), koje su pod kontrolom euroatlanskih "demokracija", svoju podršku finansiranju projekata u trećima zemljama uslovljavaju, u pravilu, kupnjom tehonologije ili izvodjenjem radova od strane "njihovih" firmi. To se izvodi indirektnim protežiranjem euroatlanskih firmi, jer se daju krediti za projekte u koje je inkorporirana "odgovarajuća" tehnologija odnosno izvodjači radova.
U projektima koje ovi finansiraju, a u Srbiji se ne proizvodi odgovarajuća tehnologija ili ne postoje prozvodni kapaciteti, sve se odvija bez problema.
Tako je bilo i sa gradjevinsrstvom, dok su srpske postoktobarske demokratske vlasti bile zaposlene privatizacijskim "Eldoradom". Medjutim ukončenjem privatizacije prestali su "bočni" prihodi za pripadnike vlasti, pa su ovi odjednom shvatili da pored njih teku finansijeke reke, sa neograničenim mogućnostima "ribarenja". Stoga se "navaljuje" po cenu života na svakojake koridore, na jednoj strani i nastoji da omogući srpskoj gradjevinskoj operativi preuzimanje poslova izvodjenja (zakon o zaštiti...).
Morate priznati da se Mrkonjiću i Kalanovićevoj puno lakše dogovara sa srpskom firmama Putevi Užice ili Putevi Beograd, nego sa nefleksibilnim Alpinom ili Strabagom, od kojih ne mogu pitati ni humanitarnu pomoć, a da se ne govori o nečem drugom.
Možete si samo zamisliti kakove sve krasne mogućnosti u Srbiji pruža investicija od milijardu EUR, naravno bez protekcionizma davaoca kredita.
Medjutim nije samo problem sa kreditima, već i sa svim vidovima pomoći, koje Srbija dobija od euroatlanskih prijatelja. U nastavku komentara ću se osvrnuti posebno na dotacije koje bi Srbija dobila kao članica EU (lezi lebe da te jedem, kako misle pristalice EU).
Preporuke:
0
0
10
sreda, 07 jul 2010 20:25
nije milionče malo ni za koga
Zaključak: i funkcioneri iz EIB i SB vole proviziju i procente.
Preporuke:
0
0
11
sreda, 07 jul 2010 20:28
kredit i kamata
Molim nekoga ko se razume u tu oblast da mi objasni kako to rekonstrukcija Gazele može da košta 60 miliona! Pa to je kao ceo nov most! Laik sam, ali toliko mogu da vidim i uporedim ...
Preporuke:
0
0
12
sreda, 07 jul 2010 20:29
Nikola Turajlić
Kako izgleda EU raj, promatran sa njegove finansijske strane.
Članice EU daju doprinos u zajednički budžet prema odredjenom "ključu" i iz istoga potom imaju pravo koristiti dotacije, po odredjenim kriterijima i do utvrdjene visine.
Da bi čitaoci imali bolju predstavu o tome kako se ovo realizira, navest ću primer Slovačke (gdje godinama boravim i poslujem).
Slovačka ima, u budžetskom razdoblju 2009-2013 pravo na dotacije od cca trinaest milijardi EUR, a u EU budžet mora u ovom razdoblju uplatiti sumu od cca četvrtine dotacija. Fantazija, uskliknuće srpski EU fanovi, na čelu sa Božom.
Stvarnost se ponešto razlikuje od same fantazije.
EU daje izuzetno dotacije u novcu (poljoprivrednicima), dok se u velikoj većini dotacijama finansira samo dio (odredjeni postotak) investicija u odredjenim programima.
Navest ću primer dotacije za ekologiju, koje se odnose na prečišćavanje otpadnih (kanalizacionih) voda.
Dakle jedan grad, za čistionicu vrednosti od dva miliona EUR, mora osigurati milion i uložiti ga u izvodjenje radova, da bi potom od EU dobio drugi milion za plaćanje projektovane preferirane EU tehnologije za pročišćavanje (proizvedene većinom u Njemačkoj). Jasno je da troškove rada postrojenja i likvidacije otpada idu kasnije na teret korisnika.
Zbog ovakovog načina realizacije dotacija Slovačka je za trećinu budžetskog razdoblja povukla manje od desetine odobrenih dotacija, dok je svoj dio morala platiti u budžet.
Dakle Slovačka ovakovim korištenjem dotacija nije pobedila, ali za to je sama kriva, jer nije iskoristila svoje šanse (a i neće).
Zbog navedenog načina realizacije dotacija je Njemačka prvak sveta u izvozu, pa je spremna više platiti u EU budžet, nego što iz njega povlači.
Siguran sam da će Srbija znati iskoristiti svoje šanse na svojem bezalternativnom putu (rekao bih bez povratka).
Preporuke:
0
0
13
četvrtak, 08 jul 2010 08:26
Dimitrije
Mirovic obicno pise prave stvari ali ovoga puta je samo delimicno pogodio metu. Sto se tice sistematskog unistavanja domacih gradjevinskih kompanija – tu nema spora, potpuno je u pravu. Unistava se sve pa ne vidim zasto bi gradjevinarstvo bilo izuzetak. Ovde je potrebno ukazati na jednu drugu stvar – predimenzionirane kapacitete. Naime, od dolaska na vlast europejaca krenulo se sa masovnim ubacivanjem novca u sistem koji nije plod rada i stvaranja viska vrednosti, vec se potrosnja finansirala od privatizacije i kredita. Doslo je do naduvavanja balona u sektoru gradjevinarstva, cene nekretnina su nerezonski skakale do neslucenih visina, to je podstaklo gradjevinski sektor da podize svoje proizvodne kapacitete, a sada kada je doslo do prekida u ubacivanju svezeg novca u sistem – neminovno dolazi do kolapsa. Dakle, drzava je slala lazne signale svim privrednicima, a pre svega privrednicima u usluznom sektoru i gradjevarima. Usled pogresno detektovanog uzroka kolapsa, drzava je krenula u proces spasavanja necega sto se spasiti ne moze, i zato se nije cuditi tome da upravo visokogradnja belezi pad od celih 50%. Jedini put za spas gradjevinstava je – rast realne agregatne traznje, u stvaranju dohotka koji bi povecao realnu traznju baziranu na cvrstim temeljima, a ne u vestackom ulaganju novca u potrosnju. Upravo tako, izgradnja skola, bolnica, sportskih objekata, objekata kulture itd., je nista drugo do cista potrosnja. Umesto da se novac ulaze u izgradnju energetskih objekata, zeleznice, poljoprivrednje infrastrukture itd., sto bi uticalo na rast nacionalnog dohotka i zdravog rasta traznje, mi privremeno spasavamo nesto sto se ne moze spasiti, a sve na racun novog zaduzenja. Kako nazvati izgradnju pozorista u vreme kada se pola miliona ljudi hrani na kazanima? Ja imam samo dve reci za to – potpuno ludilo.
Preporuke:
0
0
14
četvrtak, 08 jul 2010 15:50
Duki
Ne znam zasto autor teksta toliko pominje "Puteve Uzice" a da nijednom nije pomenuo "EnergoProjekt" koji je dva puta veca i bolja firma od nje ?
I neznam zasto se ljudi toliko cude sto se ovi "europejci" toliko oslanjaju na "evropske firme" kad je svima jasno da je % u pitanji !
Preporuke:
0
0
15
subota, 10 jul 2010 10:22
nelson
- ...a, da se slučajno, ne radi o "debeloj" proviziji,
podmićivanju pojedinih funkcionera, - bogaćenju nakon mandata...?
- narode glasaj, - samo.
Pa kredite za raznorazne izgradnje smo dobijali tako da se novac vrati "donatorima" opet u kasu. Preko "podizvođača" tako da oni samo pokupe krem i kamatu ( setite se čuvenog Smelta )
Naravno ovde su samo malu korist imali domaći
"kompradori " kako reće nadahnuto Vukadinović
Praktično tema je passe.
O ovome bi trebalo otvoriti BIJELU KNJIGU i sve dokumentovati.
-------------------------
Michael Hudson kaze:
"Svi odnosi izmedju drzava svode se na to ko ce kome prodati svoje viskove"
A mi kupujemo tudje viskove onda kad imamo i svojih.
Vlasnistvo italijana 51%,a Srbije 49%! Tim ugovorom mi italijanima poklanjamo sve na dlanu,a oni nama, kao da smo debili, da, eventualno, budemo podizvodjaci, a posle oni diktiraju cenu struje i to ako bude za nas ili ako im se svidjamo. Zasto mi nebismo uzeli kredite i sami gradili "Ibarske elektrane".Isplatilo bi nam se vrlo brzo,zaposlili bi gradjevinu, a posle mi da prodajemo crnogorcima, italijanima i okruzenju struju. Mozda nam ne dopusta evropska unija ili nasi tajkuni ne mogu da se dogovore oko podele plena!?
Sigurno je slična situacija i u drugim segmentima saradnje sa EIB, SB i drugim međunarodnim institucijama.
Ja ovaj tekst shvatam tek kao početak pretresanja svih segmenata saradnje (ako se o saradnji uopšte može govoriti jer sve to liči na ucene i prevare) Srbije sa firmama iz sveta a posebno iz EU.
Bezalternativno prihvatanje svakog predloga iz EU je krajnje destruktivno jer oni vode računa samo o jednom - o svom interesu (a na na našu štetu).
Poslednji je trenutak da se otreznimo da realno sagledamo gde smo i šta nam je činiti i da kažemo dosta bezalternativnim predlozima i ucenama.
Samo se postavlja pitanje da li pored autora ima u Srbiji još stručnjaka koji smeju tako otvoreno (bez dlake na jeziku) da kažu nešto o bezalternativnom putu.
Cena kritičkog sagledavanja bilo koje bezalternativne varijante je vrlo visoka: izopštavanje iz stručnih krugova, zaobilaženje u poslovima koje finansira država (pobogu šta će tamo oni koji drugačije misle - ovo je EU demokratija (sic!) bez alternative), medijski topli zec (pobogu zar da neko lepo piše o o onima koji kritikuju bezaltrantivni put), ...
Ali pošto se približavamo kraju jednog bezalternativnog puta i pred nama je buran period realnog izbora nove opcije za ukupni društveni i ekonomski razvoj mislim da se isplati.
Kritičari bezalternativnog moraju da pokažu alternative jer će upravo oni smeniti ove postojeće bezalternativne čije je vreme očigledno prošlo.
Na posao.
Pre svega treba istaći da medjunarodne finansijske institucije (SB, EB, EIB i dr.), koje su pod kontrolom euroatlanskih "demokracija", svoju podršku finansiranju projekata u trećima zemljama uslovljavaju, u pravilu, kupnjom tehonologije ili izvodjenjem radova od strane "njihovih" firmi. To se izvodi indirektnim protežiranjem euroatlanskih firmi, jer se daju krediti za projekte u koje je inkorporirana "odgovarajuća" tehnologija odnosno izvodjači radova.
U projektima koje ovi finansiraju, a u Srbiji se ne proizvodi odgovarajuća tehnologija ili ne postoje prozvodni kapaciteti, sve se odvija bez problema.
Tako je bilo i sa gradjevinsrstvom, dok su srpske postoktobarske demokratske vlasti bile zaposlene privatizacijskim "Eldoradom". Medjutim ukončenjem privatizacije prestali su "bočni" prihodi za pripadnike vlasti, pa su ovi odjednom shvatili da pored njih teku finansijeke reke, sa neograničenim mogućnostima "ribarenja". Stoga se "navaljuje" po cenu života na svakojake koridore, na jednoj strani i nastoji da omogući srpskoj gradjevinskoj operativi preuzimanje poslova izvodjenja (zakon o zaštiti...).
Morate priznati da se Mrkonjiću i Kalanovićevoj puno lakše dogovara sa srpskom firmama Putevi Užice ili Putevi Beograd, nego sa nefleksibilnim Alpinom ili Strabagom, od kojih ne mogu pitati ni humanitarnu pomoć, a da se ne govori o nečem drugom.
Možete si samo zamisliti kakove sve krasne mogućnosti u Srbiji pruža investicija od milijardu EUR, naravno bez protekcionizma davaoca kredita.
Medjutim nije samo problem sa kreditima, već i sa svim vidovima pomoći, koje Srbija dobija od euroatlanskih prijatelja. U nastavku komentara ću se osvrnuti posebno na dotacije koje bi Srbija dobila kao članica EU (lezi lebe da te jedem, kako misle pristalice EU).
Članice EU daju doprinos u zajednički budžet prema odredjenom "ključu" i iz istoga potom imaju pravo koristiti dotacije, po odredjenim kriterijima i do utvrdjene visine.
Da bi čitaoci imali bolju predstavu o tome kako se ovo realizira, navest ću primer Slovačke (gdje godinama boravim i poslujem).
Slovačka ima, u budžetskom razdoblju 2009-2013 pravo na dotacije od cca trinaest milijardi EUR, a u EU budžet mora u ovom razdoblju uplatiti sumu od cca četvrtine dotacija. Fantazija, uskliknuće srpski EU fanovi, na čelu sa Božom.
Stvarnost se ponešto razlikuje od same fantazije.
EU daje izuzetno dotacije u novcu (poljoprivrednicima), dok se u velikoj većini dotacijama finansira samo dio (odredjeni postotak) investicija u odredjenim programima.
Navest ću primer dotacije za ekologiju, koje se odnose na prečišćavanje otpadnih (kanalizacionih) voda.
Dakle jedan grad, za čistionicu vrednosti od dva miliona EUR, mora osigurati milion i uložiti ga u izvodjenje radova, da bi potom od EU dobio drugi milion za plaćanje projektovane preferirane EU tehnologije za pročišćavanje (proizvedene većinom u Njemačkoj). Jasno je da troškove rada postrojenja i likvidacije otpada idu kasnije na teret korisnika.
Zbog ovakovog načina realizacije dotacija Slovačka je za trećinu budžetskog razdoblja povukla manje od desetine odobrenih dotacija, dok je svoj dio morala platiti u budžet.
Dakle Slovačka ovakovim korištenjem dotacija nije pobedila, ali za to je sama kriva, jer nije iskoristila svoje šanse (a i neće).
Zbog navedenog načina realizacije dotacija je Njemačka prvak sveta u izvozu, pa je spremna više platiti u EU budžet, nego što iz njega povlači.
Siguran sam da će Srbija znati iskoristiti svoje šanse na svojem bezalternativnom putu (rekao bih bez povratka).
I neznam zasto se ljudi toliko cude sto se ovi "europejci" toliko oslanjaju na "evropske firme" kad je svima jasno da je % u pitanji !
podmićivanju pojedinih funkcionera, - bogaćenju nakon mandata...?
- narode glasaj, - samo.