субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Деценијска криза

Kоментари (28) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 04 март 2009 07:52
MP
Branko,samo opušteno!Idite na Kopaonik.Tamo je prava žuraja.
Препоруке:
0
0
2 среда, 04 март 2009 08:33
Jasna Simonović
Sjajan clanak, g Pavlovic!
Kazete da je za mirnodopski izlazak iz finansijske krize na globalnom nivou potrebna nova tehnologija. Na šta se to odnosi? Da li novi proizvod? Mozda imate neki primer? Mozda neko u fioci zaista drzi slamku spasa,a ni ne zna! Da li je vreme najvećih revizorskih i konsalting kuća koje su krojile globalnu ekonomiju poljuljano finansijskom krizom?
Svidja mi se vas zakljucak da smo za svoju situaciju u Srbiji sami krivi!
Ležerno smo prepustili bivšim republikama da odnose šta god žele, a ne plaćaju ništa, ležerno smo prepustili Sovjetskom Savezu sva naša ekonomska dostignuća sa zapadom iz perioda hladnog rata. Navešću primer svih generalnih zastupstava zapadnih firmi, na primer licence i registracije lekova! Dalje, nismo vratili svojim gradjanima oteto nacionalizacijom 45. niti oteto po "fondovizacijom" do 2000., a od 2000. to je već II Zakon termodinamike u svom praktičnom delu! U haosu se zivi od pljačke. Iz haosa se izlazi ekonomijom, baš kao što ste rekli.
Препоруке:
0
0
3 среда, 04 март 2009 08:52
Milos Stankovic
Slažem se sa g.Pavlovićem da je najbitnije izgraditi stabilnu i jaku nacionalnu državu, sa kojom će svako
želeti da sarađuje i da ulazi u najrazličitije saveze. Kod nas je prisutan potpuno suprotan trend: mi namerno slabimo ionako slabu državu sa bi se približili EU, iako je sasvim jasno da do našeg pristupanja EU neće doći u narednih deset godina.
Препоруке:
0
0
4 среда, 04 март 2009 10:35
goran
Vrlo, vrlo interesantan tekst gospodina Pavlovica. Odlicno!
Srpsku drzavu i ekonomiju ne vredi komentarisati uopste, jer me svako komentarisanje cini nervoznim.
Ovo sto mi danas imamo u Srbiji je odavno izaslo iz okvira zdravog razuma.
Zanima me gospodine Pavlovicu kako vidite polozaj Australije u narednom periodu obzirom da je ekonomski naslonjena na Kinu, a politicki na US.
Pozdrav za NSPM.
Препоруке:
0
0
5 среда, 04 март 2009 11:15
брм
"нестајање или темељна изградња модерне националне државе." није проблем Србије што се није десио 6. октобар већ што се ДЕСИО 12. март
Препоруке:
0
0
6 среда, 04 март 2009 11:20
nisam strucnjak
...ali verujem. Samo se jos pitam kad u svu tu zbrku uskace Veliki Brat ili novi brkati Austrijanac.
Препоруке:
0
0
7 среда, 04 март 2009 11:43
Сомборац
Одличан текст!

изналажењем нових технологија или ратом.
---
Тачно, али има и трећи пут који је навео Путин јасно и гласно у Давосу – одбацивање америчког долара ($) као светске резервне валуте и тај процес ће до краја године добити замах! Још у септембру 2008. када је криза нагло убрзала, Путин је објаснио читав проблем у једној реченици: „Не може цео свет да зависи од једне штампарије новца“. Khaleeji (највероватнији златни) ће бити реалност до 2010. НР Кина све више форсира ренминби у трговини са државама суседима, тиме избацује $ и питање је времена када ће ренминби постати потпуно конвертибилна валута.

Разлог се крије пре свега у томе што САД не могу да смисле ниједан рат који би им донео зараду
---
Браво! Барем неко да није насео на причу како рат доноси просперитет САД – примери Авганистана и Ирака су најбољи пример (не рачунам то што су се одређени појединци и корпорације драматично обогатили).

У најбољој позицији концепцијски гледано су САД, из више разлога.
---
Са овим се не слажем. САД имају структуралну кризу најгоре врсте.

Друго, имају могућност прикупљања огромног капитала на светском финансијском тржишту.
---
Ни то неће вечно трајати, а удео страних инвеститора у куповини обвезница Трезора се већ смањио. А да неће Кинези, Јапанци, Арапи и др. наставити да купују као блесави амерички дуг, јасно је и Трезору и Федералним Резервама па је тако представљен план по коме ће ФЕД бити последњи купац обвезница Трезора. Не треба ваљда објашњавати колико је то сулудо :-)?

Треће, поседују унутрашње финансијске резерве, које се пре свега заснивају на бољем управљању здравственим системом, смањењу трошкова за војску и праведнијем опорезивању најбогатијих.
---
Здравствени систем у САД је де факто инсолвентан, смањења трошкова за војску је могуће, али у пракси се то неће никада догодити, а „праведније“ опорезивање богатих ће само појачати аутсорсинг радних места.

Наставак следи...
Препоруке:
0
0
8 среда, 04 март 2009 12:00
Istorijski revizionizam i negacionizam
Gospodin Pavlović je u ovom tekstu skrenuo pažnju na jedan veoma važan fenomen koji, čini mi se, često previđamo: veza između ekonomske krize i izvesnih fašističkih tendencija. Mislim da u tom smislu treba da tumačimo i poslednje izjave Sonje Biserko koje su na liniji ideologije istorijskog revizionizma i negacionizma:

"Pa imate, evo, sad imate čitavu jednu, čitav jedan broj onih, koji su zapravo potpisnici ili koji su bili oko Memoranduma, koji i dalje kroz svoje knjige, kroz to svoje prisustvo u medijima stalno vode interpretaciju u jednom pravcu, koja je prosto, nije prihvatljiva, koja je netačna, i koja sad proteže taj kontekst na Drugi svetski rat, i stalno se poziva na Jasenovac. Jasenovac je nešto što je iza nas. Ovde se još uvek manipuliše s tom cifrom od 700 hiljada, bez obzira što je naučno utvrđeno koliko je ljudi tamo ubijeno. Nije ta cifra mala, da se razumemo, ali nije ni u redu da se ona deset puta uveličava, da bi se Hrvatska..."

Činjenica je da je ova kriza već počela da porađa najmračnije aveti prošlosti, ideologije za koje smo naivno verovali da su definitvno poražene u II svetskom ratu. U našem slučaju problem se sastoji u tome što ne postoji zakonski osnov za sankcionisanje istorijskog revizionizma i negacionizma. U današnjoj Nemačkoj, na primer, predviđene su ozbiljne sankcije za nekoga ko bi se usudio da dovede u pitanje broj stradalih u Aušvicu. Kod nas, međutim, istorijski revizionizam i negacionizam "druge Srbije" ne samo da nije sankcionisan, već se provodi u ime "evropskih vrednosti", "ljudskih prava" itd, i još biva politički i finansijski podržan sa Zapada!

Mislim da nam tekst gdina Pavlovića nudi ključ za razumevanje ovog fenomena: ako su aveti prošlosti zakucale na evropska vrata, ako već u srcu Evrope možemo da uočimo neke fašističke tendencije, onda nije neobično to što Evropa podržava iste takve tendencije sa svoje periferije!
Препоруке:
0
0
9 среда, 04 март 2009 12:04
Srdjan
Vrlo interesantan clanak.|Objektiav, pesimistican,ali to je sto je.
Препоруке:
0
0
10 среда, 04 март 2009 12:13
Сомборац
Четврто, имају велики обим стварно потребних инфраструктурних радова које може да финансира држава на добробит свих.
---
Ово је тачно, али ко ће то да исфинансира?

Шесто, о протекционизму САД сви други могу само да гунђају и трпе. Овај концепт може заиста битно да ублажи кризу у САД, да је периодично чак и извуче из рецесије.
---
Smoot-Hawley Tariff Act је од рецесије с почетка 1930. направио депресију (паметни Хувер). Ако то САД учине, бај бај.

Међутим, дугорочно, ниво достигнут у 2007. години без нових технологија чак ни САД не могу да превазиђу у наредних десетак година.
---
Управо тако, па ми није јасно зашто се куцали оне тезе уопште.

После САД у најбољој позицији су азијске земље, пре свих Кина, Јапан и Јужна Кореја, следе Бразил, Аргентина, Русија, чак и Венецуела итд.
---
Далекоазијске земље су по мени у релативно најбољем положају јер имају високу штедњу, производне капацитете и девизне резерве, па ће тамо опорав први бити.

Јапан је тренутно у најгорој ситуацији (де факто у депресији).
НР Кина је тренутно у убедљиво најбољем стању и за сада раде врло паметно. Међутим, НРК има сушу библијских размера, тако да је питање где ће намаћи довољно хране (испоставило се пре месец дана да су кинеске робне резерве житарица дупло мање од цифре која се мислила), а да ће то бити огроман проблем, хоће, јер суша библијских размера хара по целом свету ван Европе (Португалија и Грчка имају сушу исто). Питање је да ли ће НРК успети да тражњу из извоза, који је у убрзаном колапсу, претвори у унутрашњу тражњу (за сада успевају, али...)?
Република Кореја је исувише везана за НР Кину, а пошто је извоз у НРК крахирао...
Бразил се држи релативно добро, за сада.
Русија је пукла у депресију. Одбрана рубље је исисала девизне резерве Русије, али Путин је у праву да државна интервенција само може да погорша ствари.
Аргентина има проблем са огромном сушом (забранили су извоз житарица пре коју недељу).
Препоруке:
0
0
11 среда, 04 март 2009 12:35
Сомборац
За ЕУ се мање-више слажем шта сте навели, а моје лично мишљење је да ће Евро зона завршити у дефлаторној (великој) депресији као САД 1930-тих година. Само мале допуне:

У реалном сектору је свеукупни пад неминован.
---
То се већ догодило. Индустријски аутпут у јануару 2009. у односу на јануар 2008: Мађарска -23%, Шведска -20%, Шпанија -15%, Пољска -15%, Италија -14%, Немачка -12%, Француска -11% и УК -9%.

Немци опел
---
Зар није Меркелова рекла да GM неће добити новац?

На примеру Сааба, кога Џенерал моторс неће да спасава
---
GM није у стању себе да спаси, а камоли Saab који никада нису ни требали купити. GM Europe до половине априла остаје без готовине. GM је зомби корпорација и мора да банкротира као таква.

@Jasna Simonović
Na šta se to odnosi? Da li novi proizvod? Mozda imate neki primer?
---
Нпр. роботи за кућну употребу. Проблем – јако скупа производња.

Продор на пољу алтернативне енергије (елиминација нафте из употребе) ће довести до револуције.
Препоруке:
0
0
12 среда, 04 март 2009 12:40
Pavle
Ubedljivo najbolja analiza koju sam u NSPM dosad citao - ukljucujuci tu i zapadne autore.
Препоруке:
0
0
13 среда, 04 март 2009 13:10
Газда Груја
Мрачна перспектива... Да...
Интересантан текст г-дине Павловићу! И, на жалост, скоро у потпуности тачан ; већ је и слепцу јасно да ће ово морати да "пукне".
Јер нових технологија нема ; Бил Гејтс каже да је будућност (ближа) у интеграцији постојећих комуникационих пакета ; надградња дакле, а ништа револуционарно - остаје дакле "римски концепт" ; пошаљи легије да отму оно што нам недостаје.
( у таквом концепту неће бити ни Женевске Конвенције, ни међународног права, јер, кад за војском иду празни камиони, значи да је ђаво однео шалу и да је све "пукло" )

Само, знајући нас, "паметне" и наше "елите", могу да се кладим са великом сигурношћу, да ће то "ово" да пукне преко наших леђа.

А што се тиче везе између кризе и фашизма ; то је јасно. Кад се каменито дно приближи, при слободном паду, интернационализам први страда.
Жалосно је само што Србија ову ситуацију дочекује са младим социјалистима и још млађим либералима на власти. Уз телевизичне демократе, наравно.
Нема ту шансе да се било шта поправи. Зато што ни једни ни други (ни трећи) нису идеолошки (читај -мождано) адекватно опремљени да разумеју тренутак ; и ту се јавља страшна иронија - кад је падао Берлински Зид, имали смо Слободана који вероватно није гледао пренос истог, (Мира није волела Пинк Флојд), а данас имамо ове Русо/Кино-мрсце који слепо верују у Бараку Обома, а фобије вуку из серијала Рамбо филмова.
А народ?
Е, народ ради оно што гледа.
Село гори, а баба се чешља.
Препоруке:
0
0
14 среда, 04 март 2009 13:24
Одличан текст
Браво за аутора! Аналитично, јасно и гласно, без врдања! Текст представља сјајну основу за једну ширу дискусију, што се види и по првим реакцијама читалаца. Део о положају Америке ме није убедио. Зашто? Огроман дефицит, наставак бесомучног штампања новца без покрића, губитак оријентације...Наиме, Обама није ни тамо, ни тамо, ни десно, ни лево, већ тражи неку златну средину која води, како видимо, у све већу рецесију, заправо депресију и све већи јавни дуг уз неизбежну инфлацију...О Србији за сада нећу да трошим речи, осим што се слажем са аутором да од ЕУ нема ништа и да нам је потребна модерна национална држава. Из кризе ће изаћи још јаче Кина, Русија, Бразил и Индија (ако не буде рата са Пакистаном), источна Европа ће поново потонути, а западна ће се поделити на Енглеску са једне стране и Француску и Немачку са друге, које теже приближавању са Русијом...У сваком случају, погребни марш за неолиберализам већ свира, само што то неким нашим "изучаваоцима централних либералних студија и сл." није јасно. Мислим, нико их још није обавестио...Понављам, више него добар текст, надахнут и отворен, а ако будем имао јос времена ових дана, вратићу се на неке тачке подробније, интересантно је, а и дискусија ће се заоштрити (кад наши неолиберални талибани прочитају НСПМ, што чине све редовније).
Препоруке:
0
0
15 среда, 04 март 2009 13:35
sava
Super tekst. Srbiju spasava ono sto nije radila na vreme a to je mnogo rada za malo para, kao i Kinu.
Pozdrav za Jasnu Simonovic
Препоруке:
0
0
16 среда, 04 март 2009 14:21
DESA
Sve je ovo vrlo stravicno ali ja imam pitanje koje se ne tice sveta ni nasih politicara ni nase ovako ojadjene drzave nego sta mogu da uradim ja za i sa svojom porodicom prvo za sebe i za svoju porodicu? Da li neko ima pametan savet? Nije imao niko da nas nauci da se ne zaduzujemo, a nisu se zaduzili samo oni koji su imali bar malo zdrave pameti, niti da nas savetuje kako da se odupremo pljackaskoj i parazitskoj drzavi pa da nesto malo sacuvamo u svojim dzepovima nego samo kako da trosimo sto nemamo, da se zaduzujemo kod proketinja koje nisu znale koliko im je dosta dranja koze svojih klijenata (i pravo je da propadnu, samo mi nije jasno kako su to uspeli pored tolikih kamata koje su uzimali). Da li ima sada neko pametan da posavetuje sta da rade ljudi koji imaju nesto ustedjevine, sta oni koji nisu zaduzeni, sta oni koji su malo zaduzeni a sta oni koji su mnogo zaduzeni. Verovatno da ja trazim nemoguce ali ako postoji neko ko moze da da neki savet neka se potrudi da se bar neki ljudi snadju u ovom haosu u kome smo se nasli.
Препоруке:
0
0
17 среда, 04 март 2009 15:03
Сремица, Сремица
Г. Павловићу, сваки Ваш текст је љута трава на љуту рану! Хвала Вам!
Препоруке:
0
0
18 среда, 04 март 2009 16:20
Милко Грмуша
Одличан текст. Изузетно подсјећа на идеју Бранка Драгаша о потреби радикалног мјењања колективне перцепције у правцу напуштања наметнутих догми (било комунистичких било неолибералних) и изградњи модерне српске државе на темељима здравог привредног развоја и одговорног односа према заједници и природи. Колико год чудно звучало, ова велика опасност која се надвила над нама јесте велика (можда и послиједња озбиљна) шанса да као народ опстанемо. Искрено се надам да ће људи попут г.Павловића и Драгаша у најскорије вријеме добити подршку већег дијела грађана Србије. Алтернатива је довршење државног и националног слома.
Препоруке:
0
0
19 среда, 04 март 2009 19:32
Младен
Ова криза је чисто монетарни феномен и произилази из неразумевања шта је то новац, чему служи и ко треба имати искључиво право да га емитује.

Новац се данас свуда у свету емитује као дуг (кредит или фиктивни новац) не из штедње како људи обично мисле, него кроз процес кредитне мултипликације (илити стварање пара "из ваздуха") од стране комерцијалних банака, уместо да се третира као јавно добро под контролом државе (nomisma или legal tender) како је некада било, док приватни банкари нису узурпирали искључиво право државе да емитује сопствени новац. Данас држава практично зајми паре сама себи и враћа их уз камату приватним банкама!

Где је ту логика или корист за друштво? Централне банке у читавој причи повремено само ускачу као "последње уточиште" зајмећи мало кеша да би одржале илузију о ликвидности. Зашто оне то раде? Зато што су и саме у приватним рукама (нпр. ФЕД или раније Bank of England) или у случају наше НБС, само слепо копирају такву штеточинску и зеленашку праксу.

Захваљујући томе, данас имамо апсурдну ситуацију да су све земље на свету у дуговима до гуше, чак и оне које већ деценијама остварују високу стопу штедње и спољно-трговинског суфицита попут Јапана.

Новац уместо да буде обичан медијум у процесу размене и изградње друштвеног богатства, се претворио у своју супротност и средство којим се рекетира читаво друштво зарад интереса шачице банкара.
Препоруке:
0
0
20 среда, 04 март 2009 20:55
nada ljubic
Gospodin Pavlovic ne prstaje da nas iznenadjuje jasnocom misljenja. A za one koji misle da je pesimista, evo vrlo kratkog podsecanja na blisku istoriju. Oba svetska rata su pocela ekonomskim ratovanjem ili protekcionistickim carinama, t.j.zatvaranjem sopstvenih nacionalnih trzista u uslovima slicnih kriza. Katarza nije uvek odmah dolazila bas u obliku tehnolo[kih inovacija, nego pre njih u obliku politickih inovacija /oktobarska revolucija, kejnzijanizam,ali i fasizam, itd./to je ono sto se dogadja u medjuvremenu, u onih 10 godina potrebnihy ya tehnolosku revoluciju.
Dakle, jedino sto Pavlovic nije eksplicitno opisao su gladne mase i politicke ideje koje ce im biti servirane umesto hrane i za koje ce one ginuti.
Isto tako, istorija poslednjih 60 godina nas uci da SAD nalaze ratove u kojima zaradju prodajom oruzja i imaju mnogo dobro razvijenih nacina da sire trziste oruzja i cuvaju svoju glavnu komparativnu prednost. Zaradjuju u svakom tudjem ratu, a otvorile su dovoljno kriza po svetu spremnih da uz malo truda prerastu u ratna zarista. Celo podrucje stare Juge je potpuno adaptirno za taj scenario. Mirne su samo zemlje koje imaju atomsko oruzje. Dokle, ne zna se.

Tako, gospodine Pavlovicu, redosled je u stvari sledeci: kriza, rat sa tehnoloskim inovacijama razvijenim da bi se u ratu pobedilo.Kad se rat zavrsi, pocinje razrada mirnodopske primene inovacija.Sami ste pomenuli kompjuter i mobilni telefon. Koliko je proslo od vremena kad ih je imala samo /jedna/ vojska pa do vremena kada ih imamo svi?

Rat je dobar ya neke biznise, ina;e ga ne bi ni bilo. Sta tamo njih kosta da se stanovnistvo planete prepolovi u mnogo regionalnih dugotrajnih ratova izvan teritorija zemalja koje poseduju atomske bombe? ima li unosnijeg biznisa za velike igrace?
Препоруке:
0
0
21 среда, 04 март 2009 21:48
Бранко Павловић
Две ствари: САД и Аустралија. Почећу од Аустралије. Нисам је заборавио, али недовољно знам о Аустралији да бих се упустио у оцене. Извините. Поправићу се.
Концепција САД је следећа: уместо да прво изврше реструктурирање у различитим областима, па да им тако прекомпонован систем обезбеди финансије у другој и трећој години, они иду на задуживање и инвестиције одмах, па ће враћање тих дугова обезбедити реструктурирањем. На тај начин у великој мери скраћују потребно време. Нема сумње да се САД могу задуживати неупоредиво више од било које друге државе у свету на међународном тржишту.

Питање је где су скривени ресурси за враћање овог дуга. Процена је да ће крајем ове године државни дуг САД бити око 16.000 милијарди долара. Када говорим о здравству у САД, ја уопште не мислим на садашње стање осигураника ( процена је да ће око 1,5 милиона породица ове године банкротирати покушавајући да плати лечење за своје рођаке), нити говорим о осигуравајућим друштвима чије финансије су такође спорне. Реч је о томе да САД троше 6% БНП за здравство више од Немачке или Француске. Шта фали њиховом здравству? Ништа. САД просто разбацују непотребно око 650 милијарди долара за здравство годишње ( 11.000 милјарди x 6%). Дакле, имају могућност да потпуним ретруктурирањем здравства уштеде 650 милијарди и да тим новцем враћају државне дугове. Друге земље таквог и толиког унутрашњег финасијског простора немају. Да ли ће Обама уопште ићи тим путем или ће ићи више козметичким путем, ја у то не улазим. Концепцијски простора има. Праведније опорезивање значи да САД мора да субвенционише плате за најједноставнији рад у Америци. И тиме спречавају затварање фабрика. Та субвенција у почетку може да иде из задуживања, али дугорочно може се обезбедити искључиво опорезивањем најбогатијих. Да ли ће се то догодити? Сумњам, али концепцијски је могуће.
На крају, питање суше, долара и монетарне политике, све су то питања преливања кризе на друге. На тој страни нема одрживог решења.
И наравно, хвала свима.
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 05 март 2009 00:04
hm
@Младен: Lepo ste prokomentarisali, ali ipak malo i previse generalizovali. Nije "svuda u svetu", ima izuzetaka i to velikih, jos kako! Recimo Kina i Brazil, da ne navodim "sitnije ribe". Sto se tice Srbije, nazalost nije imitiranje u pitanju, nego je to direktno stetocinski pristup unistenju srpske ekonomije i srpskog finansijskog sistema, a od strane interesne grupe koja radi po nalogu Amerike jos od 2000-te na tome. Da bi se to sagledalo potrebno je samo prelistati neki bolji dnevni list, recimo Politiku. Vidi se kao na dlanu da jedni isti ljudi, koji se vec devetu godinu naizmenicno menjaju na mestima raznih ministara, guvernera i slicno, urusavaju nasu ekonomiju sistematski, planski i bez ikakve milosti. I stida. Niko im se nikada nije suprostavio...
Препоруке:
0
0
23 четвртак, 05 март 2009 12:05
Jasna Simonovic
Nado, sjajno, to je deo koji nedostaje...Znaci da politička inovacija moze biti "proizvod" spasa...Možda bi za nas ta politička inovacija znacila da se vratimo sebi. Interesantno je kako SAD postuje zakone sa Srbijom od "pre Hrista" a Srbija ne zna ni da oni postoje! Na tim zakonima moze se preporoditi ekonomska inovacija, predlazem reviziju rada revizorskih i konsalting kuca! Mozda tu nadjemo pravo skriveno blago i za zaustavljanje "dranja naroda"! Naravno ako se svi potrudimo da g Pavlovic i neki ucesnici ovih komentara dodju na svoja odgovarajuca javna mesta...
"Then the sentinel saw another man running; and the sentinel called to
the gatekeeper and said, 'See, another man running alone!' The king
said, 'He also is bringing tidings.' "--2 Samuel 18:26
Savo, hvala, pozdravljam i ja vas...
Препоруке:
0
0
24 петак, 06 март 2009 10:54
Jasna Simonovic
BORBA: Tadić: Svim snagama protiv organizovanog kriminala 05.03.2009.

Ljubazno molim g Tadica da pocne sa organizovanim Top Business kriminalima, jer iz njega su se rodile mnoge druge vrste kriminala, odnosno drugih kriminala mozda ne bi ni bilo ...Mozda ce mobilni telefon, lekovi, zlatno posudje i kucne brisalice biti nas tehnoloski proizvod spasa..g Branko Pavlovic nas je u svom clanku na nspm lepo poducio da se finansijska kriza resava ili ratom ili novim tehnoloskim proizvodom, a ja evo dodajem da mozda kod nas moze i nekim starim...
U vezi lekova, predlazem moj slucaj Farmest vs KPMG, Solvay, Savezna ministarstva, itd ...predmet u Odeljenju za borbu protiv korupcije...
Препоруке:
0
0
25 понедељак, 09 март 2009 22:14
Stanko Kovacevic
Gospodine Pavlovicu,
Da ste uzeli u obzir to da USA proizvodi 25% svetske robe, a trosi 40% verovatno bi i vasa analiza izgledala drugacije, a da ste imali u vidu opciju gospodina Panarina, da je lako moguce da US dolar bude zamenjen novom valutom, onda bi bez sumnje imali potpuno drugaciju analizu od ove koju ste napravili.
Препоруке:
0
0
26 среда, 11 март 2009 00:14
Бранко павловић
Цифре које наводите г.Ковачевићу не могу довести до другачијег закључка. У увозу у САД у великој мери учествују америчке компаније које производе изван САД ( тако нпр. чак 50% увоза из Кине у САД су уствари америчке компаније или мултинациналне компаније). Те бројке нам само говоре да је протекционизам у САД ограниченог домета, поготово у односу на Кину, али делотворан у односу на друге земље ако се не претера. Криза поверење у долар може настати тек у периоду за две до три године ако би се увидело да превише оптимистичне пројекције раста БДП Обамине администрације данас(4-5% од 2010, па у наредних 7-8 година) нису биле реалне и само ако се ништа не уради у истом периоду у погледу прерасподеле богатства што сам већ објашњавао ( примера ради, ако би се повукли из рата у Ираку и Авганистану, САД би одмах данас само од те уштеде могле да обезбеде по 25.000 долара годишње за време незапослености за свих 4,5 милиона грађана који су остали без посла од почетка рецесије). А и тада би долар изгубио водећу улогу само под претпоставком да је Евро преживео две године рецесије, што је мало вероватно.
И само да поновим да ја не тврдим да ће се САД прва извући из кризе. Ја само кажем да они имају нјавећи теоријски маневарски простор за то.
Препоруке:
0
0
27 уторак, 17 март 2009 13:06
Сомборац
@Mladen
Јапан је набио дуг 90-тих у изгубљеној декади када је држава упумпавала огроман новац у зомби банке и корпорације.

@nada ljubic
САД су изгубиле и губе огроман новац у Ираку и Авганистану, тако да се на ратовима не зарађује (не рачунам појединце и корпорације).


@Бранко Павловић
Оно што сам најавио се и догодило прошли петак: Кинези су забринути за амерички дуг, а када и сама НРК имплодира у току ове године мораће да бирају: или ћемо се спасавати уз огромне ломове (кроз трошење америчког дуга и одбацивање $) или ћемо тонути уз још веће ломове (сулудо финансирање банкротиране империје). Кључ кризе је у НР Кини.

Амерички здравствени систем је класична Понзи шема, а дубиозе су огромне (цифре су с краја 2007. у билионима $):
Un-funded Medicare contingent liabilities (part A $34.4 T, part B $34 T, Part D $17.2 T)* $85.6
Un-funded Medicaid contingent liabilities (Congressional Research Service report - 2/2005) $ 8.4

Укупан дуг САД (приватни и владин) је преко 70 билиона $.

Праведније опорезивање значи да САД мора да субвенционише плате за најједноставнији рад у Америци. И тиме спречавају затварање фабрика. Та субвенција у почетку може да иде из задуживања, али дугорочно може се обезбедити искључиво опорезивањем најбогатијих.
---
Није ваљда да сте кејнзијанац :-(?
Ауто индустрија у САД мора да банкротира, пре свих ГМ и Крајслер.
Зомби корпорације морају да падну и оду у историју, у противном ће повући и здраве за собом.
Препоруке:
0
0
28 уторак, 17 март 2009 13:34
Сомборац
@Бранко Павловић

Због чега типујете да евро неће преживети? Евро зона има све предуслове за дефлаторну (велику) депресију као САД 1930-тих:
a) ECB не може да штампа новац (за масе измишљени израз звани quantitative easing) као FED или BoE јер за то теба дозвола свих чланица, а Немачка и Холандија су већ удариле вето (Немачка то неће никада дозволити због прошлости (Вајмарска Република),
б) Евро зона има највеће залихе физичког злата од свих централних банака у свету (пре свих Немачка, Француска и Италија, па онда Холандија и сама ЕЦБ),
в) Споразум из Мастрихта забрањује државама чланицама да учине bail-out другој држави чланици => Немачка неће спасавати Ирску, Шпанију, Португалију, Грчку и Италију из којих шикља крв на велико, јер им требају ниске каматне стопе и новац из примарне емисије да би финансирале огромне буџетске дефиците,
г) не постоји европски пандам FDIC-у на нивоу Евро зоне,
д) Немачка има спољнотрговински суфицит (Евро зона има дефицит, али није велик),
ђ) Влада Немачке се за сада опире спровођењу самоубилачког кејнзијанизму (ако се изузме план од 50 милијарди €) и
е) банке из старих ЕУ чланица (пре свих из Грчке, Аустрије, Белгије и Италије које су се заиграле на Блакану и источној Европи) су у драстично горем стању од америчких банака. Када коначно банке из тих држава открију билансе загађене токсичном активом, што из САД, што из источне Европе (а цифра је 25 билиона $), знамо шта следи. ЕУ банке масовно купују $ (зато јача последњих месеци) да би избегле паничну продају токсичне америчке активе (неких 8 билиона $) што би довело до масовних губитака и комплетног урушавања кредитног система у ЕУ.

Због свега наведеног, по мени је дефлација неизбежна, а самим тиме ће евро преживети.

П.С.
Да Немачка игра главну улогу у Евро зони је јасно свима к'о дан, јер ЕЦБ јако споро спушта рефернтну каматну стопу, а Немачкој то штети због високе штедње својих грађана.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер