Sadašnje rusko vođstvo je bacilo prazne priče u prašinu, ali izgleda da svi u Rusiji nisu. Iran nikako nije bogomdani prijatelj Rusije, ali ni večiti neprijatelj. Stvari su se kroz istoriju menjale, a menjaće se i ubuduće. Zadnja stvar koja Rusiji treba je nuklearno naoružan Iran koji se u svakom trenutku može okrenuti protiv nje. Malo opreznosti, a i garancija kao naprimer prerada nuklearnog goriva u Rusiji bi sigurno uverile rusko rukovodstvo da je Iran saveznik na dugu stazu (a nema boljeg saveznika od onog koji nema baš puno izbora). Ali Iran se odlučio da prerađuje gorivo drugde, nadajući se da se Rusi dvoumiti. Naravno, Rusi nisu naseli pa Iranu ostaje da preti pogoršanjem odnosa, ali je dobio odbovor da prazne priče u diplomatiji ne prolaze.
Preporuke:
0
0
2
nedelja, 13 jun 2010 01:10
Poslusajte nas sad, pa nas smete poslusati i posle!
Ostroumni Iskenderov, po obicaju, odmah prozire sustinu ovog glasanja protiv Irana. Pobedila je americka "ponuda" Rusima: Glasajte sad da bude po nasem, pa cemo vam sledeci put dati priliku da opet glasate za nase predloge! Drugim recima, kad vas jednom upotrebimo, obecavamo da nece ostati na tome, upotrebljavacemo vas jos, kad god nam na um padne! U Srbiji je to postalo zvanicna drzavna politika, kojom je zuti otrov za dve godine od Srbije napravio zivog mrtvaca - zato pozivamo Putina da malo prostudira ne samo Jeljcinov, nego i Tadicev put bez alternative - tj. apsolutnog podredjivanja americkim zahtevima i apetitima. Putin kao da koristi Miljanicevu taktiku: kad je protivnik slab, onda Miljanic povlaci svoj tim u odbranu, namesto da slabom protivniku zabije koji gol! Rusi se boje dati gol, to je sustina! A posledice ce osecati oni, kao i svi drugi. Zato, tovaris, raspali po lopti, nek zuji oko usiju
onim siledzijama - videces kako ce se isprepadati i kako ce te postovati! I nece vise traziti da glasas za njihove atake protiv drugih zemalja.
Preporuke:
0
0
3
nedelja, 13 jun 2010 08:53
bojan
Poštovani gospodine Vi pišete SJAJNE analitičke komentare!Bravo!
Preporuke:
0
0
4
nedelja, 13 jun 2010 09:04
Paja
Ovo je složenija igra nego što mi milimo. Zamislite situaciju: Izrael napada Iran a tamo S300 ili S400.
Provera protivvazdušne odbrane u borbenim uslovima.
Preporuke:
0
0
5
nedelja, 13 jun 2010 09:58
Blagoje
Ja sam već ranije pisao na ovom portalu, i ponoviću i ovaj put. Ne može kao jedina alternativa "evropskom putu" Srbiji da se ponudi Rusija. Sa njima nikad čovek nije do kraja načisto. Nestalni su u politici, prave dilove sa Amerima, nikad čovek ne zna na koju će stranu, mislim da ne dužim mnogo, ali upravo na ovakvim stvarima se oni koji nude alternativu u Rusiji trebaju duboko zamisliti. Jesu Rusi nama bliski, ali to ne sme biti jedina karta na koju će Srbija igrati. Samo uporediti u poslednjih 60 godina kako je recimo Nemačka podržavala Hrvatsku, a s druge strane Rusija Srbiju.
Preporuke:
0
0
6
nedelja, 13 jun 2010 12:00
anta
Ne može kao jedina alternativa "evropskom putu" Srbiji da se ponudi Rusija. Sa njima nikad čovek nije do kraja načisto. Nestalni su u politici, prave dilove sa Amerima....
pa nista onda, najbolje je onda da nam saveznici budu Amerikanci... sa njima smo uvek pravili odlican "dil", i uvek bili nacisto sta ce da urade...
Preporuke:
0
0
7
nedelja, 13 jun 2010 12:18
mmne
@ blagoje, blago ti ga tebi u pamet....imas nato, EU (koja nas nece) i rusiju ( koju MI necemo) ...sta da izaberemo pametnjekovicu?
osim toga da se nadovezam na clanak, iskenderov je angazovani analiticar da bi "umivao" lice americi posle bezbrojnih promasaja, svakom je jasno da iran
vec poseduje poboljsani s-300 sistem ako ne i s-400, posto rusi vec imaju s-500 (doduse na delimicnoj teritoriji). ni takvim kabadahijana kao sto je nato i njegov poslusnik (na zalost) izrael ne pada na pamet da napadnu iran....a da smo mi kojim slucajem to imali 99 sve bi bilo drukcije, ne bi bilo sada cede, natase, dinkica, palme, tadica i ostalih humanoida...ali mozda ne bi bilo (potrebe) ni NSPM , izaberite sta bi bilo bolje...no sad imamo ovo, a mogli smo ono...parafraziram akademika za tuzbalice i posmrtne govore , eminentnog srednjoskolca koji sigurno ima prolaz na svakom od fakulteta!!!!
Preporuke:
0
0
8
nedelja, 13 jun 2010 12:39
Vanja
Suština je da i Rusija ne želi Iran naoružan atomskom bombom. Interesi SAD i Rusije se po tom pitanju poklapaju.
Preporuke:
0
0
9
nedelja, 13 jun 2010 13:50
Radgost
Persijanci su u 'Velikom muljanju' sa Englezima godine
1829 u Teheranu izmasakrirali svo osoblje Ambasade
Rusije u tom gradu, uključujući Ambasadora pisca Aleksandra Gribojedova(ima i knjiga od Jurija Tihonova,naslov Smrt Vazir Muktara).
I šta,treba poverovati da Englezi i Persijanci
postali fini,zaboravili da muljaju,ajde!?
Preporuke:
0
0
10
nedelja, 13 jun 2010 16:35
Majstorovic-Bec
Ovo je velika greska Rusije. Zasto?. Zato sto tu odluku Rusije oznacava kao i odraz nemoci sto u sustini i jeste. Zapad nece stati na ovim "sankcijama". Njima je u interesu da bace bombe na Iran i oni ce to i da urade, sa OUN-om ili bez, svejedno. Njima ne treba dozvola od Ban Ki Muna ili Putina. Zato je bilo bolje da Rusija kaze da i Iran ima pravo na Abombu. Otkud to pravo onima koji imaju a drugi opet ne smeju da imaju. To univerzalno pravo mora da vazi za sve a ne samo za probrane. Rusija ne treba da se plasi Irana jer iako Iran napravi bombu i baci dobice 10 puta vise po sopstvenoj drzavi i narodu. Iranu bi A-bomba koristila u odbrani. Naime malo je verovatno da ce Amerika i Izrael da bacaju bombe po Iranu ako znaju da Iran poseduje bombu. Uostalom podseticu na deklaraciju Bila Klintona koji je jos kao predsednik Amerike zaziveo a koja kaze-" dozvoljene su upotrebe, radi preventive, malih A-bombi. To znaci da on ima pravo da baca "manje" A-bombe , jer verovatno ih Amerika ima previse pa da se to iskoristi u verovatno "borbi protiv terorizma". A koje su to i kolike "male" A-bombe to cemo tek da vidimo. To vreme ce brzo da dodje kad Hilari Klinton vise nece da reskira zivote Amer. pilota. Jednostavno baciti neku manju A-bombu i posle se radovati "junackoj" pobedi.
Preporuke:
0
0
11
nedelja, 13 jun 2010 19:24
Markoz
Iranci su ti koji muljaju. Od Rusije zavise, a s Turskom, američkim vazalom, tikve sadi. Rusi su malo veći igrači da bi to prevideli.
Preporuke:
0
0
12
nedelja, 13 jun 2010 19:42
Blagoje
pa nista onda, najbolje je onda da nam saveznici budu Amerikanci... sa njima smo uvek pravili odlican "dil", i uvek bili nacisto sta ce da urade...
"Dilove", kao što i stoji u tekstu, rade i Rusi sa tim istim Amerikncima. I oni takođe imaju svoje političke kalkulacije, a osnov tih kalkulacija je interes i ništa drugo. Samo je jedared u istoriji nešto drugo bilo iznad tih interesa, 1914-te, ali znate šta gospodo, Romanovih i velike Carske Rusije na žalost više nema. Saveznike treba tražiti svuda, ja lično imam na desetine prijatelja Amerikanaca koji vrlo dobro znaju sve o Srbiji i Kosovu, a ima i more takvih u evropskim zemljama. Ko zna šta donosi sutra. EU je tvorevina koja nestaje, i koju će zameniti Evropa nacija, a mi ćemo sa tom Evropom naravno sarađivati, i stvoriti svoje mesto u njoj.
Čitajte malo Dragoša Kalajića, preporučujem knjigu "Rusija ustaje".
Preporuke:
0
0
13
nedelja, 13 jun 2010 19:43
Blagoje
@ blagoje, blago ti ga tebi u pamet....imas nato, EU (koja nas nece) i rusiju ( koju MI necemo) ...sta da izaberemo pametnjekovicu?
Ajde da te lepo zamolim da vodiš računa kako se obraćaš. To prvo.
Drugo, samo krajnje naivčine se oslanjaju u politici samo na jedan - i to nepouzdan faktor. S istorijske perspektive, Rusija jeste Srbiji saveznik (prvi svetski rat), ali je isto tako lepo znala da nam fino zabiberi, recimo San Stefanski sporazum o stvaranju velike Bugarske, pa je stvar morala da se vadi na Berlinskom kongresu pa Bugari kukaju i dan danas zbog toga. Pa onda kad su čitave plejade komunista pod plaštom nacionalizma 40'tih pevali o navodno "slovenskoj Rusiji", a ono ispade najgora staljinistička sojvetija. Da ne govorim o devedesetim, ili o 99-toj. Od priča da "Rusi dolaze" ostade samo pesma.
Treće, i ovo sad govorim kao nacionalista, nikako mi ne ide u glavu bezglava rusofilija kod dela anti-žutog političkog tabora u Srbiji. Rusija je država u rukama oligarha i lihvara, ništa drugačije nego što je to recimo SAD. Nacionalna Rusija ne postoji, svidelo se to vama ili ne. Kada se tu stvari promene, moći ćemo da pričamo drugačije, ali do tada treba igrati ozbiljno i ne zanositi se previše.
Preporuke:
0
0
14
ponedeljak, 14 jun 2010 02:15
Sokenekos
@Blagoje - uradila je Rusija za sve Balkanske narode mnogo vise od pomoci nama 1914. Vodila je ukupno 12 ratova protiv otomanske imperije dok joj nije slomila kicmu, i bas kada se spremala da krunise taj uspeh pohodom na Carigrad, presreo ih je Napoleon. Obrenovicev ustanak nije bio nikakva velika pripisana mu mudrost nego rezultat nagodbe Rusije i Turske; u zamenu za odustajanje od napada na njih nakon Napoleonskih ratova, Turska je morala da da slobodu Srbiji. A slobodu im duguju i svi evropski narodi; vise je Moskovljana poginulo u drugom svetskom ratu nego Amerikanaca i Engleza zajedno; od 27 miliona zrtava, 9 miliona su bili vojnici, a ostalo civili. Staljin ih jeste unistio, ali ne u toj meri koja mu se pripisuje. Vise je to revizionizam nadobude Evrope koja zeli da izjednaci nacizam i staljinizam sto je van svake pameti. Imajte na umu da je pod njegovim vodjtsvom samo 12 godina nakon stravicnih gubitaka i razaranja Rusija poslala Sputnika u svemir.
A ko ce da cuje te vase Americke prijatelje? Cela industrija lazi je pokrenuta u Americi protiv nas, i tu obicni ljudi nista nemogu da promene. Zadatak je to za ozbiljnu drzavu koje mi za sada nazalost nemamo.
Slazem se sa komentatorima koji kazu da Rusija ne sme da prepusti Iran zapadu jer su oni sledeci, i to vrlo dobro znaju. G. Eskenderov donosi zakljucke na osnovu onog sto je javno, ali je, kako rece Cercil, Rusija ipak misterija unutar enigme obavijene velom tajne. Odavno bi oni napali Iran dok je Rusija bila slabija, pa nisu.
Preporuke:
0
0
15
ponedeljak, 14 jun 2010 06:23
Cernisevski
Znam samo da smo mi, od dolaska Putina na ovamo, i pored sve podrske koju smo dobili bukvalno za dzabe, ignorisali jedinog pravog potencijalnog prijatelja i saveznika. Jer, boze moj, pa necemo valjda ka tim azijatskim hordama pored onolikog evropskog blagostanja i demokratije.
Mi sansu koju smo imali sa Rusijom nikada nismo ni pokusali da iskoristimo. A na ovom svetu nista nije dzabe, i pronalazenje obostranih interesa i ulazak u strateski savez sa nekim nije posao koji se radi od danas do sutra. U to mora da se ulozi ne samo vreme i trud, nego i nesto sasvim konkretno. I opet smo i dalje sami, ocekujuci da nas valjda vanzemaljci brane kad sledeci put budemo teritorijalno ugrozeni. Sta mi ustvari hocemo, koji su nasi ciljevi i strategija,sta smo spremni da za to zrtvujemo - to ni Gospod Bog ne moze da razume.
Preporuke:
0
0
16
ponedeljak, 14 jun 2010 09:52
POCTOV
Daleko im svima lepa kuca!
Preporuke:
0
0
17
ponedeljak, 14 jun 2010 16:06
mmne
evo blagoje da ti se lepo obratim. a lepo sam te i pitao sta bi ti izabrao ako te jedni nece (EU) a ti druge neces(Rusija), doduse za NATO sam pogresio oni nas hoce ali kao tpovsku hranu!
e sad , molim te odgovori mi da li trebada idemo sami nekud, ili to samo mislis ( kao sto tadic govori a ne misli) .
ako tebi nije jasno da " sahovska partija" bzezinskog na zalost jos uvek postoji u glavama zlikovaca, onda je bespredmetno sve o cemu se ovde govori. a ruku na srce kako se mi tokom svih ovih godina ( barem moji 65) ponasamo prema rusima. Izdajnicki! surujemo sa zapadom, a ovamo bi da im prodajemo...e pa ne ide...ja mogu da mislim sta hocu i sta mi se snilo a da vidim tebe kao srpskog nacionalistu sta bi ti od ove dve opcije izabrao.
a mislim da si protivurecan u svojim komentarima te stoga nema razloga da se ljutis, sam podgrevas odgovore!
Preporuke:
0
0
18
utorak, 15 jun 2010 14:43
Blagoje Jovović
@Blagoje - uradila je Rusija za sve Balkanske narode mnogo vise od pomoci nama 1914.
Ajdmo da se manemo ostalih balkanskih naroda, i da gledamo samo svoj. Dakle, ko što rekoh, Rusija je prema Srbiji bila dobar saveznik, ali takođe u više navrata sledila isključivo svoje interese. San-Stefanski sporazum, povremena ne-volja Porte da razume situaciju u Srbiji (Karađorđevića a i Obrenovića)pod Turcima, staljinovo dovođenje komunističke klike na vlast u Srbiju, ne-reagovanje na događaje devedesetih... Ne znam kako se ovo nekima čini, ali odnos nije baš tako pozitivan na strani Rusije kao ultimativnog saveznika Srba.
No, ovo je istorija, pitanje svih pitanja je: da li je baš Rusija u ovom obliku taj idealan saveznik koji će Srbiji zaista kada bude bilo potrebno uskočiti i pomoći joj? Takođe, da li je Rusija baš takav saveznik zbog kojeg je moguće odbaciti sve ostalo, i igrati samo na tu varijantu?
Naivno je verovati da je Putinovska Rusija ono što mi Srbi priželjkujemo. Ono jes` udara Putin packe oligarsima, ali su takvi potezi ravni Tadićevom pozivanju na gradnju tajkunskog mosta... Niti jedan ruski nacionalistički pokret ima pozitivne stavove o Putinu i njegovom nasledniku, a mislim da su ipak to stavovi koji su merodavniji od onoga što se servira preko "javnog servisa".
Preporuke:
0
0
19
utorak, 15 jun 2010 14:59
Blagoje Jovović
evo blagoje da ti se lepo obratim. a lepo sam te i pitao sta bi ti izabrao ako te jedni nece (EU) a ti druge neces(Rusija), doduse za NATO sam pogresio oni nas hoce ali kao tpovsku hranu!
Biraćemo sve čega možemo da se dokopamo, ali više nećemo verovati nikome. Ne treba da se postavljamo u situaciju "ili - ili". Pogotovu, kao što sam rekao, ako je jedna varijanta putinovska Rusija oligarha i tajkuna, koja ni sama još uvek nema do kraja izdefinisanu spoljnu politiku.
Realno gledano, upravo to i jeste glavno obeležje današnje Rusije. Prvo, ni sami ne znaju šta hoće, da li su Trockisti, Staljinisti, Lenjinisti.. Da li čuvaju uspomenu na carsku Rusiju, da li su imperijalisti, ili nešto treće, to sam Bog zna. Prepuni su kompleksa prema zapadu, isto kao i mi prihvataju novotarije sa tog istog zapada. Samo je iz takvog jednog bućkuriša mogao nastati pokret poput Duginovog nacional-boljševizma, primera radi. Lenjinova mumija i dalje stoji u sred Moskve, mislim šta onda da pričamo?
a ruku na srce kako se mi tokom svih ovih godina ( barem moji 65) ponasamo prema rusima. Izdajnicki! surujemo sa zapadom, a ovamo bi da im prodajemo...e pa ne ide..
Polako. Prvo, "mi" se ne ponašamo nikako jer Srbija od 1945-te je u rukama titoista, a ne Srba. Drugo, Rusija je još od 1917-te u rukama ubica i ne-ruskih zlikovaca boljševika. Dakle, nismo mi izdali nikog, jer niti je bilo "nas", niti "njih".
ja mogu da mislim sta hocu i sta mi se snilo a da vidim tebe kao srpskog nacionalistu sta bi ti od ove dve opcije izabrao.
Niti jednu. Sve su to još uvek vrlo prljave i pokvarene stvari. Ja bih pošteno govoreći, pokušao da prigrabim sve ono što mi se pruži, kao što rade i ostali. Što bi Srbija večito trebala da bira između nečega, dok se ostali fino i elegantno izvlače i stoje po strani čekajući da neko jači prevagne?
Na kraju, ne ljutim se ja, samo sam zamolio za malo poštovanja pri ličnom obraćanju, ništa više.
Preporuke:
0
0
20
sreda, 16 jun 2010 02:03
Citalac
@ Blagoje
Duginov (i nametljivije - Limonovljev) nacional-boljsevizam (srecom!) nije na vlasti u Rusiji niti ce ikada biti. Dugin se prilicno preorijentisao, mada ni meni ta prica nije simpaticna. Uglavnom, Rusijom danas vlada demokratura koja je JEDINO resenje za zemlju nakon onog haosa. Nesto poput Ruzvelta u Americi 1930ih. To je dobra vest i za nas, jer Rusija vodi prijateljsku politiku. Putin i Medvedev reformisu zemlju, uvode po prvi put u ruskoj istoriji merilo blagostanja kao jedno od najsnaznijih obelezja uspesne vladavine. Jacaju institucije, privreda, trziste, vojska, ali i drustvo. To ne moze preko noci (jos jednom, Velika depresija u Americi, Ruzvelt). RF za deceniju postaje vodeca evropska ekonomija, kazu eksperti.
Problem nasih 'rusofila' je (izmedju ostalog) i u tome sto Rusiju dozivljavaju kao mitsku motku u nasim rukama, nekakvu sirovu snagu izvan vremena i prostora, pa jedni sanjaju boljsevike a drugi spahije. Rusija to nije, i meni se itekako svidja ova varijanta progresivizma, elemenata i levice i zdravog konzervativizma, taj novi optimizam koji Rusija emituje danas. Pustite tlapnje o "ruskim nacionalistima", dezorijentisane ekstremne karikature ne trebaju nikom. I to zapad zna, da se Rusija danas obnavlja receptom koji je od zapadnih drustaVa nekad napravio uspesna drustva. I zato mrze Putina. Oni bi itekako voleli da se u Rusiji na vlasti nadje ekstremista koji zabranjuje televiziju i mlatara bombama.
Dogodice se u Rusiji jos drustvenih metamorfoza i bice to stabilna i snazna zemlja sa sirokim setom individualnih sloboda - bez ideje licne srece nema ni srecne drzave.
Inace, mi smo se pokazali (poslednjih decenija) kao daleko nepouzdaniji partner Moskve nego ona nama.
Oko Irana, Rusija mora na oku drzati tu zemlju na cijem celu stoje opasni fundamentalisti i negatori Holokausta. Jednako katastrofalan bi bio napad na iranski narod (koji je bolji od svog vodjstva) i Ahmadinadzad sa atomskom bombom
Preporuke:
0
0
21
sreda, 16 jun 2010 02:31
Sokenekos
@Blagoje – Lenjinov mauzolej je samo turistička atrakcija i ništa više. Rusija danas nije niti Staljinistička, niti Trockijaška, niti su Lenjinisti; oni su samo većinom pravoslavni Rusi. Pored toga što uvoze dosta tehnologije sa zapada, izvoze i sopstvenu širom sveta, a to se jednostavno zove «razmena». Spoljna politika im je vrlo definisana: žele da budu nacionalna država u multipolarnom svetu u kome nema dominacije bilo koga.
Mi od zapada nemožemo ništa da dobijemo; oni od nas samo otimaju. Nekad milom, uglavnom silom, ali ćemo od njih «dobiti sve» tek kad nam to «sve» otmu. Dakle, dobićemo od njih ono što već imamo u zamenu da nas ne maltretiraju. To se zove reket ako niste znali.
Kada, recimo, Amerikanci uđu u Srbiju (a to mogu samo sa našim dopustom ili da nas fizički uklone sa te teritorije – što i čine zadnjih 20 godina), ko će ih odatle isterati i kako? A onda će tu da instaliraju sisteme da gađaju upravo Ruse koji će onda da odgovore po nama, i šta smo dobili?
Sunce se rađa na istoku.
Preporuke:
0
0
22
četvrtak, 24 jun 2010 08:11
Borivoje ilić
U politici postoji samo INTERS i ništ drugo osim interesa. U trouglu Rusija Iran SAD izgleda da niko nikome ne veruje. Iran je ipak islamska Fundamentalistička zemlja (mada mnogo demokratskija i u mnogim slučajevima liberalnija od prozapadnih arabijskovahabijskih režima) koja je Rusiji ipak nepouzdan partner jer ko zna šta mulama (čuvarima revolucije). Oni mogu da ponište svaku odluku izabranog predsednika i skupštine (medžlisa) što je i najveće ograničenje iranske demokratije (koja jeste daleko od zapadnih standarda ali je daleko ispred Saudijske Arabije na primer).
Po Hantingtonu, nuklearno oružje je oružje slabih koji nedostatak realne ekonomske i vojne moći mogu lako nadoknaditi nuklearnim, što silama željnim svetske dominacije nikako ne ide u prilog. Nije iranska vojska na američkim granicama već američka na iranskim.
Smatram da naša spoljna politika trba da napravi radikalniji proruski zaokret ali se mora imati u vidu da je Srbija okružena sa NATO i EU. Drugo, Rusija iako je u privrednoj ekspanziji i dalje ima manji društveni bruto proizvod od dosta zemalja zapada a naš narod lepo kaže KOLIKO PARA TOLIKO I MUZIKE. U suštini treba maksimalno koristiti rusku podršku ali biti obazriv prema zapadu jer nam oni drže zategnutu omču oko vrata a Rusija relno nije toliko jaka koliko bi to mi a verovatno i Rusi želeli. Na kraju ostaju i zemlje trećeg sveta sa kojim se može uspostaviti izuzetna korisna privredna (zašto ne reći i vojana odnosno izvoz našeg naoružanja) saradnja pa i sa Iranom jer je to vrlo velika zemlja.
onim siledzijama - videces kako ce se isprepadati i kako ce te postovati! I nece vise traziti da glasas za njihove atake protiv drugih zemalja.
Provera protivvazdušne odbrane u borbenim uslovima.
pa nista onda, najbolje je onda da nam saveznici budu Amerikanci... sa njima smo uvek pravili odlican "dil", i uvek bili nacisto sta ce da urade...
osim toga da se nadovezam na clanak, iskenderov je angazovani analiticar da bi "umivao" lice americi posle bezbrojnih promasaja, svakom je jasno da iran
vec poseduje poboljsani s-300 sistem ako ne i s-400, posto rusi vec imaju s-500 (doduse na delimicnoj teritoriji). ni takvim kabadahijana kao sto je nato i njegov poslusnik (na zalost) izrael ne pada na pamet da napadnu iran....a da smo mi kojim slucajem to imali 99 sve bi bilo drukcije, ne bi bilo sada cede, natase, dinkica, palme, tadica i ostalih humanoida...ali mozda ne bi bilo (potrebe) ni NSPM , izaberite sta bi bilo bolje...no sad imamo ovo, a mogli smo ono...parafraziram akademika za tuzbalice i posmrtne govore , eminentnog srednjoskolca koji sigurno ima prolaz na svakom od fakulteta!!!!
1829 u Teheranu izmasakrirali svo osoblje Ambasade
Rusije u tom gradu, uključujući Ambasadora pisca Aleksandra Gribojedova(ima i knjiga od Jurija Tihonova,naslov Smrt Vazir Muktara).
I šta,treba poverovati da Englezi i Persijanci
postali fini,zaboravili da muljaju,ajde!?
"Dilove", kao što i stoji u tekstu, rade i Rusi sa tim istim Amerikncima. I oni takođe imaju svoje političke kalkulacije, a osnov tih kalkulacija je interes i ništa drugo. Samo je jedared u istoriji nešto drugo bilo iznad tih interesa, 1914-te, ali znate šta gospodo, Romanovih i velike Carske Rusije na žalost više nema. Saveznike treba tražiti svuda, ja lično imam na desetine prijatelja Amerikanaca koji vrlo dobro znaju sve o Srbiji i Kosovu, a ima i more takvih u evropskim zemljama. Ko zna šta donosi sutra. EU je tvorevina koja nestaje, i koju će zameniti Evropa nacija, a mi ćemo sa tom Evropom naravno sarađivati, i stvoriti svoje mesto u njoj.
Čitajte malo Dragoša Kalajića, preporučujem knjigu "Rusija ustaje".
Ajde da te lepo zamolim da vodiš računa kako se obraćaš. To prvo.
Drugo, samo krajnje naivčine se oslanjaju u politici samo na jedan - i to nepouzdan faktor. S istorijske perspektive, Rusija jeste Srbiji saveznik (prvi svetski rat), ali je isto tako lepo znala da nam fino zabiberi, recimo San Stefanski sporazum o stvaranju velike Bugarske, pa je stvar morala da se vadi na Berlinskom kongresu pa Bugari kukaju i dan danas zbog toga. Pa onda kad su čitave plejade komunista pod plaštom nacionalizma 40'tih pevali o navodno "slovenskoj Rusiji", a ono ispade najgora staljinistička sojvetija. Da ne govorim o devedesetim, ili o 99-toj. Od priča da "Rusi dolaze" ostade samo pesma.
Treće, i ovo sad govorim kao nacionalista, nikako mi ne ide u glavu bezglava rusofilija kod dela anti-žutog političkog tabora u Srbiji. Rusija je država u rukama oligarha i lihvara, ništa drugačije nego što je to recimo SAD. Nacionalna Rusija ne postoji, svidelo se to vama ili ne. Kada se tu stvari promene, moći ćemo da pričamo drugačije, ali do tada treba igrati ozbiljno i ne zanositi se previše.
A ko ce da cuje te vase Americke prijatelje? Cela industrija lazi je pokrenuta u Americi protiv nas, i tu obicni ljudi nista nemogu da promene. Zadatak je to za ozbiljnu drzavu koje mi za sada nazalost nemamo.
Slazem se sa komentatorima koji kazu da Rusija ne sme da prepusti Iran zapadu jer su oni sledeci, i to vrlo dobro znaju. G. Eskenderov donosi zakljucke na osnovu onog sto je javno, ali je, kako rece Cercil, Rusija ipak misterija unutar enigme obavijene velom tajne. Odavno bi oni napali Iran dok je Rusija bila slabija, pa nisu.
Mi sansu koju smo imali sa Rusijom nikada nismo ni pokusali da iskoristimo. A na ovom svetu nista nije dzabe, i pronalazenje obostranih interesa i ulazak u strateski savez sa nekim nije posao koji se radi od danas do sutra. U to mora da se ulozi ne samo vreme i trud, nego i nesto sasvim konkretno. I opet smo i dalje sami, ocekujuci da nas valjda vanzemaljci brane kad sledeci put budemo teritorijalno ugrozeni. Sta mi ustvari hocemo, koji su nasi ciljevi i strategija,sta smo spremni da za to zrtvujemo - to ni Gospod Bog ne moze da razume.
e sad , molim te odgovori mi da li trebada idemo sami nekud, ili to samo mislis ( kao sto tadic govori a ne misli) .
ako tebi nije jasno da " sahovska partija" bzezinskog na zalost jos uvek postoji u glavama zlikovaca, onda je bespredmetno sve o cemu se ovde govori. a ruku na srce kako se mi tokom svih ovih godina ( barem moji 65) ponasamo prema rusima. Izdajnicki! surujemo sa zapadom, a ovamo bi da im prodajemo...e pa ne ide...ja mogu da mislim sta hocu i sta mi se snilo a da vidim tebe kao srpskog nacionalistu sta bi ti od ove dve opcije izabrao.
a mislim da si protivurecan u svojim komentarima te stoga nema razloga da se ljutis, sam podgrevas odgovore!
Ajdmo da se manemo ostalih balkanskih naroda, i da gledamo samo svoj. Dakle, ko što rekoh, Rusija je prema Srbiji bila dobar saveznik, ali takođe u više navrata sledila isključivo svoje interese. San-Stefanski sporazum, povremena ne-volja Porte da razume situaciju u Srbiji (Karađorđevića a i Obrenovića)pod Turcima, staljinovo dovođenje komunističke klike na vlast u Srbiju, ne-reagovanje na događaje devedesetih... Ne znam kako se ovo nekima čini, ali odnos nije baš tako pozitivan na strani Rusije kao ultimativnog saveznika Srba.
No, ovo je istorija, pitanje svih pitanja je: da li je baš Rusija u ovom obliku taj idealan saveznik koji će Srbiji zaista kada bude bilo potrebno uskočiti i pomoći joj? Takođe, da li je Rusija baš takav saveznik zbog kojeg je moguće odbaciti sve ostalo, i igrati samo na tu varijantu?
Naivno je verovati da je Putinovska Rusija ono što mi Srbi priželjkujemo. Ono jes` udara Putin packe oligarsima, ali su takvi potezi ravni Tadićevom pozivanju na gradnju tajkunskog mosta... Niti jedan ruski nacionalistički pokret ima pozitivne stavove o Putinu i njegovom nasledniku, a mislim da su ipak to stavovi koji su merodavniji od onoga što se servira preko "javnog servisa".
Biraćemo sve čega možemo da se dokopamo, ali više nećemo verovati nikome. Ne treba da se postavljamo u situaciju "ili - ili". Pogotovu, kao što sam rekao, ako je jedna varijanta putinovska Rusija oligarha i tajkuna, koja ni sama još uvek nema do kraja izdefinisanu spoljnu politiku.
Realno gledano, upravo to i jeste glavno obeležje današnje Rusije. Prvo, ni sami ne znaju šta hoće, da li su Trockisti, Staljinisti, Lenjinisti.. Da li čuvaju uspomenu na carsku Rusiju, da li su imperijalisti, ili nešto treće, to sam Bog zna. Prepuni su kompleksa prema zapadu, isto kao i mi prihvataju novotarije sa tog istog zapada. Samo je iz takvog jednog bućkuriša mogao nastati pokret poput Duginovog nacional-boljševizma, primera radi. Lenjinova mumija i dalje stoji u sred Moskve, mislim šta onda da pričamo?
Polako. Prvo, "mi" se ne ponašamo nikako jer Srbija od 1945-te je u rukama titoista, a ne Srba. Drugo, Rusija je još od 1917-te u rukama ubica i ne-ruskih zlikovaca boljševika. Dakle, nismo mi izdali nikog, jer niti je bilo "nas", niti "njih".
Niti jednu. Sve su to još uvek vrlo prljave i pokvarene stvari. Ja bih pošteno govoreći, pokušao da prigrabim sve ono što mi se pruži, kao što rade i ostali. Što bi Srbija večito trebala da bira između nečega, dok se ostali fino i elegantno izvlače i stoje po strani čekajući da neko jači prevagne?
Na kraju, ne ljutim se ja, samo sam zamolio za malo poštovanja pri ličnom obraćanju, ništa više.
Duginov (i nametljivije - Limonovljev) nacional-boljsevizam (srecom!) nije na vlasti u Rusiji niti ce ikada biti. Dugin se prilicno preorijentisao, mada ni meni ta prica nije simpaticna. Uglavnom, Rusijom danas vlada demokratura koja je JEDINO resenje za zemlju nakon onog haosa. Nesto poput Ruzvelta u Americi 1930ih. To je dobra vest i za nas, jer Rusija vodi prijateljsku politiku. Putin i Medvedev reformisu zemlju, uvode po prvi put u ruskoj istoriji merilo blagostanja kao jedno od najsnaznijih obelezja uspesne vladavine. Jacaju institucije, privreda, trziste, vojska, ali i drustvo. To ne moze preko noci (jos jednom, Velika depresija u Americi, Ruzvelt). RF za deceniju postaje vodeca evropska ekonomija, kazu eksperti.
Problem nasih 'rusofila' je (izmedju ostalog) i u tome sto Rusiju dozivljavaju kao mitsku motku u nasim rukama, nekakvu sirovu snagu izvan vremena i prostora, pa jedni sanjaju boljsevike a drugi spahije. Rusija to nije, i meni se itekako svidja ova varijanta progresivizma, elemenata i levice i zdravog konzervativizma, taj novi optimizam koji Rusija emituje danas. Pustite tlapnje o "ruskim nacionalistima", dezorijentisane ekstremne karikature ne trebaju nikom. I to zapad zna, da se Rusija danas obnavlja receptom koji je od zapadnih drustaVa nekad napravio uspesna drustva. I zato mrze Putina. Oni bi itekako voleli da se u Rusiji na vlasti nadje ekstremista koji zabranjuje televiziju i mlatara bombama.
Dogodice se u Rusiji jos drustvenih metamorfoza i bice to stabilna i snazna zemlja sa sirokim setom individualnih sloboda - bez ideje licne srece nema ni srecne drzave.
Inace, mi smo se pokazali (poslednjih decenija) kao daleko nepouzdaniji partner Moskve nego ona nama.
Oko Irana, Rusija mora na oku drzati tu zemlju na cijem celu stoje opasni fundamentalisti i negatori Holokausta. Jednako katastrofalan bi bio napad na iranski narod (koji je bolji od svog vodjstva) i Ahmadinadzad sa atomskom bombom
Mi od zapada nemožemo ništa da dobijemo; oni od nas samo otimaju. Nekad milom, uglavnom silom, ali ćemo od njih «dobiti sve» tek kad nam to «sve» otmu. Dakle, dobićemo od njih ono što već imamo u zamenu da nas ne maltretiraju. To se zove reket ako niste znali.
Kada, recimo, Amerikanci uđu u Srbiju (a to mogu samo sa našim dopustom ili da nas fizički uklone sa te teritorije – što i čine zadnjih 20 godina), ko će ih odatle isterati i kako? A onda će tu da instaliraju sisteme da gađaju upravo Ruse koji će onda da odgovore po nama, i šta smo dobili?
Sunce se rađa na istoku.
Po Hantingtonu, nuklearno oružje je oružje slabih koji nedostatak realne ekonomske i vojne moći mogu lako nadoknaditi nuklearnim, što silama željnim svetske dominacije nikako ne ide u prilog. Nije iranska vojska na američkim granicama već američka na iranskim.
Smatram da naša spoljna politika trba da napravi radikalniji proruski zaokret ali se mora imati u vidu da je Srbija okružena sa NATO i EU. Drugo, Rusija iako je u privrednoj ekspanziji i dalje ima manji društveni bruto proizvod od dosta zemalja zapada a naš narod lepo kaže KOLIKO PARA TOLIKO I MUZIKE. U suštini treba maksimalno koristiti rusku podršku ali biti obazriv prema zapadu jer nam oni drže zategnutu omču oko vrata a Rusija relno nije toliko jaka koliko bi to mi a verovatno i Rusi želeli. Na kraju ostaju i zemlje trećeg sveta sa kojim se može uspostaviti izuzetna korisna privredna (zašto ne reći i vojana odnosno izvoz našeg naoružanja) saradnja pa i sa Iranom jer je to vrlo velika zemlja.