четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Још једна изгубљена деценија

Kоментари (40) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 31 мај 2010 09:41
Саша
Хвала, шта друго рећи!?
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 31 мај 2010 12:59
Горан Јевтовић
После овако квалитетног реферата и "отварања очију" и најзагриженијима, сувишно је било шта рећи, осим браво професоре и свака част!

Е, сада, за оне који не верују у "теорију завере" и главне циљеве исте, поверујте бар у праксу и евидентне "резултате". Сада би и коначно требало да буде свима јасно шта је значио сурови поход на бившу СФРЈ, разбијање, а затим вишегодишњи обрачун са Србијом и довођење на власт послушника и извршиоца прљавих радова у пљачки овога народа и свих могућих ресурса.
И када се неко супростави аргментима да је одавно направљен план, стварно је мучно.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 31 мај 2010 15:35
Где је логика
Из извештаја Комисије на чијем челу је био нобеловац Мајкл Спенс, може се само закључити да економска наука нема појма зашто су неке земље економски успешне а неке нису. Заједничка одлика земаља анализираних у овом извештају је да су у периоду од 25 година остваривале у континуитету стопе раста изнад 7 одсто. Све остало је различито. Има ту и великих и малих земаља, и оних са демократским и оних са ауторитарним политичким системима, и оних које су практиковале протекционизам и оних које су имале либералне економске режиме, и оних које су се ослањале на домаћу штедњу и оних које су биле широм отворене за стране инвеститоре.... Па шта је онда то што им је заједничко и што је резултирало високим стопама раста? Комисија то не зна а не зна ни економска наука. Међутим, уколико би то констатовала тако јасно, онда би саму себе дискредитовала као науку, и зато Комисија доноси „научни“ закључак који професор Душанић понавља, да је „кључ успеха“ „прагматична влада посвећена економском расту“. Али задатак Комисија је управо био да одговори на питање – КОЈЕ ЕКОНОМСКЕ ПОЛИТИКЕ су примењивале "прагматичне владе посвећене економском расту" које су се у пракси показале као успешне. Мало више логике не би шкодило.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 31 мај 2010 15:45
Момчило
Апсолутно феноменалан текст, сигурно најбољи који сам до сада имао прилике да прочитам, на тему економије то јест одсуством исте у Србији.

Све је тако подробно, а опет сажето објашњено, и здравом логиком разумљиво. Једноставно је страшно, СТРАШНО, шта је учињено са државаом Србијом и њеном економијом, која и није била богзна каква, али је имала некакву производњу и привреду, док је сада као очерупана кокошка.

Одавно већ кружи теорија о "нултом индустријком" развоју, или "пост-идустријској" ери човјечанства, што је жеља свјетских моћника који уосталом и контролишу ММФ, Свјетску банку и Свјетску трговинску организацију, не би ли уништили средњу класу и довели је до ропства и глади.

Опет теорија завјере, рећи ће разни експерти(паметни и књишки људи), али зар ико више и може да сумња у постајање завјере? Послије свега?

Ова криза економска, се није случајно десила, као што ни економски крах Србије и дужничко ропство већине земаља није случајно и непланирано само "дошло". Све иде својим планом. Ништа, апсолутно ништа није случајно, и све је врло детаљно испланирано. Криза је испланирана и тек долази, да би се дала легитимност долазећој реформи светског финансијског система, као и да би се обориле све тренутне главне монете.

Једна нова свјетка монета, један централизован свјетски финансијски систем, једна влада и једно глобално свјетско тржиште. То је циљ на коме се ради, и све иде мање више по плану за сад.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 31 мај 2010 16:04
Зоран Туцаковић
Текст је одличан.

Ипак, неколико примедби:

Невероватно али истинито, они су ту еуфорију заснивали на економској теорији (неокласична економска мисао), стратегији (неолиберална шок терапија) и политици (Вашингтонски договор) која се, у последњој деценији ХХ века показала изузетно неуспешном у свим државама где је примењивана.

Та теорија/стратегија/политика показала се изузетно успешном са становишта центара у којима је осмишљена. Са становишта држава у којима је примењивана, јасно је да се показала "изузетно неуспешном", али зато очекиваном и пожељном са становишта тих центара, пошто је њихов интерес отежававање извоза "држава у транзицији", најповољније коришћење сировина и стварање услова за максимални увоз из западних земаља са хроничним проблемом тржишта.

Поред тога, из Извештаја је видљиво да су се сви успешни модели базирали на високој стопи штедње и инвестиција, те да инострано задуживање не може да буде адекватна замена за домаћу штедњу.

Штедња? У реду, али "висока стопа инвестиција"? Одакле, и у шта? Немогуће је да та висока стопа сама по себи осигурава успешност модела, без обзира на извор и област у коју се улаже, и без обзира на конкретну државу и њен економски систем. Погледајте пример Мађарске.

Много је озбиљнији случај са онима који добро знају право стање ствари али јавно подржавају и пропагирају нешто сасвим друго што је у интересу светске олигархије и домаће компрадорске елите, руководећи се, при томе, помодним доктринарством, идеолошким фанатизмом, политичким симпатијама или једноставно тиме што се то добро плаћа.

"Много озбиљнији случај"? Назовимо ствари правим именом - издаја економских и привредних интереса властите државе! Разлози којима се такви руководе много су прозаичнији и опипљивији од понуђеног "помодног доктринарства". Чак и изрази "идеолошки фанатизам" и "политичке симпатије" делују превише еуфемистички, и могу да послуже само као недостојно оправдање посрнулима и купљенима.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 31 мај 2010 16:35
Одбрана и последњи дани
Изванредан текст.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 31 мај 2010 18:29
Jasna
Bravo profesore!
Ne slazem se jedino sa tezom da nakon "petooktobarske revolucije",opozicija nije imala jasna plan kako da zemlju povede putem ekonomskog prosperiteta,te je upravo to bila situacija da medjunarodna zajednica ponudi svoje "dobre usluge".
Smatram da to nije bila "situacija",vec uslov za dolazak "petooktobarske opozicije na vlast.
Dakle sprovodjenje neoliberalnog koncepta je bio razlog zbog cega su dovedeni na vlast!
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 31 мај 2010 18:54
Jasna
Zelim samo da dodam da je S.Milosevic bio prepreka sprovodjenju tog koncepta i zbog toga je uklonjen sa vlasti,verovatno ce jednog dana uci u istoriju kao antiglobalista.
Medjutim ono sto je tuzno je cinjenica da smo zbog kasnjenja u reformama ,mogli da vidimo svu pogubnost istih,(npr u Rusiji,pod Jeljcinom i Cubajsom),ali nasa opozicija i korumpirana elita,je to kasnjenje predstavljala kao veliki hendikep i katasrofu za Srbiju,a naravno zna se ko je bio krivac za kasnjenje u "svetlu ekonomsku i neoliberalnu buducnost" Srbije.
Po dolasku na vlast ,samo su ispunjavali naloge,a korumpirana elita je cutala.Retko koji ekonomista je dizao glas,medju njima i prof.Dusanic,doduse ne na novoosvojenim "slobodnim" medijima,jer na njima nije bilo mesta,protivnicima i kriticarima ekonomskih reformi.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 31 мај 2010 20:37
Sokenekos
Precizno, tačno, konkretno -- fantastično! Kada Prof. Dušanić nebi učestvovao u nekom budućem timu koji bi radio na ekonomskom preporodu Srbije, bio bi to zločin. Još da se tekst odštampa i podeli deci po srednjim školaama, fakultetima, i narodu dok su još pismeni.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 01 јун 2010 07:23
Cernisevski
- Sta tek reci na vest sa naslovne strane da "Немачка, нажалост, није вољна да подржи приступање Србије ЕУ".

Pa zar tako od nase jedine alternative ?!?
Препоруке:
0
0
11 уторак, 01 јун 2010 10:17
bez reci
U normalnim, samosvesnim, demokratijama "privatizacija" srpske drzavne kompanije od strane instrane drzavne kompanije bi se smatrala PREVAROM.
Jer kako moze da DRZAVNA strana kompanija da bolje upravlja SRPSKIM resursom nego SRPSKA kompanija.
Sama pomisao da se prodaju drzavne sume, drzavne vode, drzavna distributivna mreza za elektricnu energiju ili telefon bi se smatrala VELEIZDAJOM.
Ovo je samo dokaz da nemamo svoju drzavu.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 01 јун 2010 11:23
МП
Молим НСПМ да овај текст уваженог Г.Душанића одштампа и достави свим релевантним политичким странкама,посланицима Скупштине РС,Блади и свим министарствима у што више примерака.Предлажем да читаоци сајта НСПМ оснују фонд из кога ће се платити да овај текст објавимо у свим најтиражнијим дневним и недељним новинама у Србији.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 01 јун 2010 11:50
Мохиканац
Имам утисак да и професор Душанић и већина коментатора ( који се са њим слажу) критикују начин КАКО је извршена приватизација. Питање је, међутим, да ли је УОПШТЕ требало приватизовати државну/друштвену својину. У сваком случају, када је таква одлука донета, онда су ствари МОРАЛЕ да се одвијају како су се одвијале. Не постоји начин да сва та огромна национална блага - фабрике, земљиште, рудници, изворишта минералних вода, трговински ланци, пословни простор, стамбени простор....пређу на регуларан начин у приватно власништво, односно, да буду плаћени по пуној цени. Једини начин је био или пљачка или поклон, односно распродаја. А почело је са поклоном. Баснословно друштвено богатство од 680 хиљада станова или преко 30 милијарди евра (ако се узме да просечан стан има 50 квадрата а да је просечна вредност квадрата 1000 евра) је практично поклоњено једном броју људи. Сви запослени, неколико милиона њих је издвајало за стамбену изградњу а само 600 хиљада су постали власници. Ти власници-поклонопримци живе у уверењу да су они то поштено зарадили својим доприносом. Само се не питају шта је са доприносом оних два милиона који нису ништа добили. Не питају се да ли је нормално да неко за свој радни век добије пензију и ништа више. Да неко за свој радни век добије пензију и власништво стана. И коначно да неко за свој радни век добије пензију, плус власништво стана, плус акције у вредности од десетина хиљада евра. А сви су имали исту школску спрему и сви су само радили свој посао и ништа више. А до такве скаредне и неморалне ситуације је довео већ први закон о приватизацији који је усвојен за време Милошевића. Да ли је он био свестан неправде која је последица тог закона (а као социјалиста је морао бити за систем награђивања према раду) није ми јасно. Још мање ми је јасно како то нису видели социјалисти-теоретичари на челу са академиком Марковићем.Нажалост,све што је уследило је само последица те прве одлуке.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 01 јун 2010 12:30
za borbu-spreman
Sve je jasno-Srbija je porobljena u svakom pogledu,pa i ekonomskom,naravno.
Vlast od 05.10.2000-te,je postavljena od neprijatelja srba zato sto je nekvalitetna a prema njima(usa,pre svega) poslusna.
Samo borba srbina spasava!
Препоруке:
0
0
15 уторак, 01 јун 2010 17:53
Jasna
@Mohikanac
S.Milosevica optuzuju za sve i svasta,to je licnost najocrnjenija u novijoj srpskoj istoriji,ali to nije nista novo imajuci u vidu srpski mentalitet,kao sto su komunisti optuzivali Drazu Mihajlovica i od njega pravili djavola,tako sada Dosovci optuzuju Milosevica i za sve svoje sadasnje a,verovatno i buduce neuspehe,on im dobro dodje kao izgovor(pored SEKE,koja se sada takodje pojavila kao dobar izgovor).
Ja nisam nikakav advokat SMa,ali optuzivati Milosevica zato sto je omogucio ljudima da jeftino otkupe stanove,je jednostavno smesno.Cula sam za razne stvari koje mu stavljaju na teret,ali ovakva optuzba ,ili zamerka,prevazilazi moju mastu.Zaista sam iznenadjena,prosto ne mogu da verujem da ima takvih koji mu i to zameraju.Inace i ja sam jedna od srecnica (tj moj otac,koji spada u tih vise od pola miliona ljudi) koji je otkupio stan u to vreme i presrecna sam zbog toga jer danas ne bi imala od cega da otkupim stan.
Inace Milosevicev zakon o privatizaciji i Dosovski zakon o privatizaciji nemaju blage veze jedan sa drugim,i taj Milosevicev zakon bio je medju prvim zakonima koji je ukinut cim su "petooktobarci"dosli na vlast,zapitajte se zasto?
Препоруке:
0
0
16 уторак, 01 јун 2010 18:21
Nikola Turajlić
Autor je jedan od malog broja srpskih ekonomista koji su, uporno godinama, dokazivali svu pogubnost bezumne ekonomske politike postoktobarskih srpskih vlasti.
U svim svojim autorskim tekstovima on osudjuje promotere Vašingtonskog svetog trojstva, te ukazuje na katastrofalne posledice pridržavanja istog, što je za svakog razumnog ekonomski obrazovanog čoveka, nepobitno.
U ovom tekstu, pored uobičajene kritike ekonomske politike, autor u fusnotama iznosi i poneke "pikanterije", što tekst čini interesantnijim.
Medjutim napred navedeno nije razlog mojeg javljanja, već činjenica da se autor ne upušta u bilo kakovo predlaganje mera za ispravljanje stanja izazvanog dosadašnjom katastrofalnom ekonomskom politikom. Drugim rečima oko ovog pitanja kruži kao kiša oko Kragujevca, za razliku od "suboraca" Kovačevića i Katića, koji predlažu široki dijapazon mera (želja), koje nisu previše u korelaciji sa stanjem stvari.
Postavlja se pitanje da li autor takove predloge mera uopšte ima ili iste sakriva kao zmija noge, iz samo njemu znanih razloga.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 01 јун 2010 19:10
Nikola Turajlić
@ Jasna
Na tvojoj podršci Miloševićevoj privatizaciji stanova dokazat ću ti, kako sebičnost kvari čistotu misli (čak ruši sisteme, ali ovo nije tema).
Moraš priznati da je pol miliona nosioca stanarskog prava bilo privilegovano, u odnosu na toliko podstanara. Prvi su dobili i dalju privilegiju da svoje stanove otkupe za bagatelu, a podstanari su stanove mogli kupovati po tržišnim cenama.
Dakle ne možeš ovo Miloševićevo kupovanje glasačke podrške, nazvati pravednom i poštenom privatizacijom.
O nebrojenim malverzacija ne treba ni govoriti.
Ja sam svoj nasledjeni stan predao firmi, bez popularne odstupnine, a novom stanaru sam isti okrečio po njegovoj želji.
Medjutim nisam ni ja sam bezgrešan, jer sam iskoristio društvo, sagradivši kuću kreditima, koji su inflacijom potpuno obezvredjeni.
Dakle realno i pošteno bi bilo stanove prodati po tržišnim cenama, odnosno ostaviti stanarima stanarsko pravo sa mogućnošću otkupa, a korisnicima kredita iste revalorizirati.
Drugim rečima nisam se ni ja bunio protiv ove greške u proceduri, ali istu i ne opravdavam.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 01 јун 2010 21:24
Jasna
@Nikola nije pravedno prema podstanarima,ali mnoge stvari nisu pravedne,takav je zivot ,sto bi se reklo.
Ali ako nije bilo dovoljno stanova da se podele svim gradjanima tj i podstanarima ,to ne znaci da je losa ideja da onima koji su imali drustvene stanove ne bude omoguceno da ih jeftino otkupe.Da nije to uradjeno tada ,danas bi retko ko u Srbiji imao stan u vlasnistvu.Ipak je to uradjeno u korist gradjana,odn makar dela gradjana.
Isto tako prema Milosevicevom Zakonu o privatizaciji zaposleni su dobijali akcije i mnogi koji su radili u uspesnim firmama,dobili su lepe pare od prodaje tih akcija,a npr bili su obicni radnici u tim firmama.I ja to ne smatram nepravdom,jer ne mozemo svi raditi u uspesnim firmama.Naprotiv radujem se da bar neko od obicnih gradjana nesto dobije od drzave,iako ja licno nisam dobila nijednu akciju,niti cu je dobiti jer radim u drzavnoj ustanovi.
Pitam se sta je za vreme ove dosovske vlasti dobio bilo koji gradjanin,pod uslovom da nije tajkun,"bizmismen"ili politicar?
Ako ne racunamo Dinkicevih "1000evra" od akcija.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 01 јун 2010 21:26
Era
Bravo profesore. Doslednost u stavovima, a da se pod pritiscima marginalizacije ne proda ‚‚duša‚‚ đavolu kao što su uradile mnoge kolege iz Ekonomskog instituta, zaslužuje divljenje i poštovanje.
Sve veći broj stručnjaka, takođe odbačenih od establišmenta, deli vaše stavove. Nadam se da će i oni dati svoje priloge NSPM, ne samo sa kritikom tekućih pogubnih ekonomskih politika već i konkretnim predlozima za radikalne promene istih.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 01 јун 2010 22:04
Мохиканац@Jasna
Пре свега не спадам у оне који оптужују Милошевића за све и свашта. Имао је храбре државничке потезе, имао је и превиде и погрешне процене. Његово држање у Хагу му служи на част као што служи на част српском народу. Његово испоручивање у Хаг служи на срамоту онима који су га испоручили али и онима који су се правили да не знају за то испоручивање. Толико о Милошевићу. А сада о приватизацији. Не постоји добар закон о приватизацији ЦЕЛОКУПНЕ ПРИВРЕДЕ И СВИХ РЕСУРСА једне земље. Таква приватизација може бити само пљачкашка. Поштена приватизација би подразумевала да се за ресурсе који из друштвеног власништва прелази у приватно власништво плати пуна цена. Такве паре једноставно не постоје па оно што је државно (или друштвено) може постати приватно само путем поклона (као станови) или путем пљачке (као привредне организације). А пошто поклон нису добили сви ,онда је и тај поклон један вид пљачке.

Међутим, суштинско питање на које Ви можда имате одговор а које превазилазе моју машту, је следеће: зашто су социјалисти на челу са Милошевићем уопште донели закон о приватизацији? Ноторна је ствар да је колективна својина синоним за социјализам а да је приватна својина синоним за капитализам. Зато су комунисти после освајања власти 1945. извршили национализацију –приватну својину претворили у државну. Е сад, како неко може да се назива социјалистом, да се у свом партијском програму позива на Маркса и да истовремено донесе закон којим се та друштвена својина, синоним социјализма, претвара у приватну својину, која неминовно подразумева капитализам.

Коначно, Ви вероватно знате да у великим градовима, пре свега у Београду, има доста младих људи од 20 или 30 година, који су власници два, три стана из откупа које су наследили од једне бабе, од друге бабе, од неудате тетке..... Истовремено, у великим градовима, пре свега у Београду, има маса официрских породица најурених из бивших југо република, којe се потуцају по нужним смештајима и самачким хотелима. Да ли Вам то смета?
Препоруке:
0
0
21 уторак, 01 јун 2010 22:33
Milan
Kako to sve deluje prosto i jednostavno kad se čovek razume u stvar, ne mulja i ne mistifikuje - a za razliku od većine svojih profiterski nastrojenih "kolega". Čini mi se da se na NSPM polako uobličuju konture nekog "ekonomskog programa za spas Srbije". Ili bih barem ja voleo da je tako.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 01 јун 2010 22:33
Padobran
Odlican tekst. Nisam bio upoznat sa detaljima nase ekonomske veleizdaje ali sam vec po-odavno prestao da verujem prodatim dusama iz vladajuce koalicije i dosao do nivoa gde svaki njihov politicki ili ekonomski komentar shvatam kao propagandu koja nema nikakve veze sa realnoscu i ciji je jedini cilj opravdanje svoje nesposobnosti i odrzavanje na vlasti po svaku cenu.

Ono sto me duboko brine je sto cemo svi mi ovaj nas
slobodan pad
bez padobrana tek osetiti kada nam isti ti bezalternativci rasprodaju i ono malo sto je ostalo i mi dodjemo do nivoa onih scene iz Afrike i Indije gde hiljade ceprkaju po djubristima ne bi li nasli hranu ili nekakav materijal za prodaju da bi preziveli.
Препоруке:
0
0
23 уторак, 01 јун 2010 22:35
ау миле
Нико није крив за оно што нам се догађа осим нас самих. Зар је могуће да се нико не запита, на којим основама се заснивао нереално висок стандард последњих десет година. Нико се претерано не буни (свака част изузецима- усамљеним и интелектуално поштеним индивидуалцима) због бесомучне распродаје, позајмице и огромне потрошње(три П како је споменуте негде у фусноти). Наш народ је склонији да верује лажима ДОС - овог режима, док год прима какву такву плату и зараду. Медијско обликовање јавног мњења је само изговор свих нас који не чинимо ништа да зауставимо ове зликовачке поступке режима који ову земљу вуче у бездан. Уништавајући економску основу друштва и сводећи је на бедног зависника од туђе помоћи и туђе воље, чине и већи злочин него што су то чинили разни освајачи и окупатори. Слободан Милошевић, за кога немам да кажем ништа лепо, је у односу на овај башибозук који сада влада Србијом, оличење генијалности и визионарства.
Један коментатор је питао каква је то економска политика која би била потребна Србији. Да ико зна одговор, добио би Нобелову награду. Али допустићу себи дрскост да кажем како су Србији потребни квалитетније образовање, домаће јаке инвестиционе банке, домаће фирме, протекционизам , позитивни економски национализам, свеопшта дисциплина и штедња, вера у своју земљу и свој народ. А то је немогуће док је овај неспособни, корумпирани и компрадорски режим на власти.
Препоруке:
0
0
24 среда, 02 јун 2010 13:41
bez reci
Posmatrajuci celokupno ponasanje ljudi koji trenutno upravljaju Srbijom i sve vise price oko podrucja postradalih poplavama (kojih je bilo i ranije ali se nije o njima pricalo u ovako velikom obimu kao sada) namece se pitanje:
Da li je prekomerna prica oko poplava i stete koju naseljima nanose neregulisani vodotoci priprema naroda za prodaju drzavnih voda stranicima?
ili
Podizanje adrenalina narodu i skretanje paznje na druge stvari da ne bi razmisljao kako tesko zivi?
Mislim da je i jedno i drugo.
Препоруке:
0
0
25 среда, 02 јун 2010 13:52
bez reci
Kada Srbija proda stranicma vodotoke, vodni potencijal i zemljiste pod vodotocima, kada rasproda sumski potencijal i zemljiste pod sumama, kada rasproda puteve i zemljiste pod putevima, kada rasproda elektrosistem i zemljiste pod njim - gde ce ostati drzava Srbija?
Препоруке:
0
0
26 среда, 02 јун 2010 15:39
Vinetu@Jasna@Мохиканац
Zakon koji su doneli socijalisti je bio zakon o poštenoj privatizaciji jer su oni hteli da uvedu pošten kapitalizam. Dobro, to nije baš dosledno ali, Bože moj, ne treba biti cepidlaka. Osim toga, nekada su mislili da je sitnosopstvenički mentalitet veliko zlo, a onda su razmislili, promenili mišljenje i počeli da forsiraju mala i srednja preduzeća. A što se tiče onih piljara, knjižara, apotekara kojima su posle rata oduzeli radnjice, apoteke, knjižare i ostavili ih na ulici bez igde ičega - šta se može – takav je život. Nekada su mislili i da je renta nemoralna, da svako treba da živi od svog rada. Posle su promenili mišljenje, i tako sada ti klinci bez jednog dana radnog staža koji su se preko baba i deda dočepali dva tri (društvena) stana mogu na miru da rentiraju te stanove. Što neki radnici koji su radili dvadeset i trideset godina nisu došli na red da dobiju društveni stan pa su i dalje podstanari – šta da se radi. I što su stanovi koje su predratne babe i dede ostavile svojim unucima posle rata oduzeti, nacionalizovani i pretvoreni u državne – šta se može. Takav je život.
Препоруке:
0
0
27 среда, 02 јун 2010 17:04
Ugo Čavez
Ta priča o neoliberalizmu postaje dosadna. Nije ekonomska nauka ta koja stvara ekonomsku realnost već je obrnuto. Neoliberalni kapitalizam nije stvorila neoliberalna dogma već je ona samo uvila u naučne oblande pojavni oblik kapitalizma na kraju 20.og i na početku 21. og veka. A taj pojavni oblik je finansijski kapitalizam koji se zakonito razvio iz industrijskog kapitalizma. Dakle, neoliberalizam nije ništa drugo nego kapitalizam u sadašnjoj fazi razvoja. On ima posebno surove oblike na periferiji svetskog kapitalističkog sistema a Srbija spada u tu periferiju. Zato svi ti programi i antiprogrami, sve te priče akademskih i antiakademskih ekonomista, režimskih i antirežimskih – ne vode nigde. Jedini izlaz iz krize može doći iz naroda, od običnih ljudi, osiromašenih i poniženih. A na koji način? Pa nacionalizacijom svega privatizovanog. Poštena privatna svojina je samo ona koja je stvorena SOPSTVENIM radom.
Препоруке:
0
0
28 среда, 02 јун 2010 18:52
Če Gevara@Ugo Čavez
Da, jedini realan, pošten i spasonosan program izlaska iz krize bi bio onaj koji predvidja nacionalizacija svega što je privatizovano. Ono što je narod stvorio treba narodu i vratiti. A ko hoće da bude privatni vlasnik stana, radnje, fabrike – neka izvoli. Neka zasuče rukave a društvo treba da ga pomogne. Onaj ko se trudi, radi i zaradi zaslužuje poštovanje. Svako drugo vlasništvo stana, radnje, fabrike je obično lešinarenje nad imovinom koju je godinama stvarao čitav narod. I zato su svi ti antiprogrami koji se zasnivaju na kritici dosadašnje privatizacije, isto tako prazna i licemerna priča kao i programi koje navodno kritikuju.
Препоруке:
0
0
29 среда, 02 јун 2010 18:53
Petrushin
Mozda je bilo bolje da je profesor napisao kako se Telekom moze da bori sa tako jakom konkurencijom?

Vecina evropskih telekomunikacionih kompanija* ima vece godisnje profite od vrijednosti srpskog Telekoma, dok im je trzisna vrijednost veca nekoliko puta od srpskog BDP-a!

Zamislite samo koliko Deutsche Telekom izdvaja za R&D, a koliko nas Telekom? Njihov najnoviji R&D centar u Izraelu vrijedi nekoliko stotina miliona evra. Sta uopste Telekom moze da radi u poredjenju sa takvim velicinama, nego da mu svakim danom vrijednost opada, a tehnologija stari, dok ce stanovnistvo da placa losije usluge vecim cijenama i oporezivanjem drzave.

Mislim da je prodaja odlican posao, posebno sto smo dobili dugorocnog sigurnog partnera, koji je medju najboljih 5 telekominikacionih sistema u Svijetu. Mozda bi drzava trebala ODMAH da ponudi, da parira svakom njihovom ulozenom R&D evru u Srbiji, a ne da zali sto je prodala nesto sto ce neminovno da gubi na vrijednosti i tehnologiji.

Da ne pominjem nas menadzment, gdje se jos radi na starom komunistickom principu "Ciji si ti mali?"

Profesor je u svom izlaganju trebao da pomene zasto je Telekom MORAO DA SE PRODA: glavni razlog je bio da je MMF nacrtao nasim 'strucnjacima' za sve i svja, da je druga solucija da dodju do novca - koji je potreban za pokrivanje rupa u budzetu i trgovinskoj razmjeni - da se kupuje direktno na trzistu - sto bi kostalo 15%.

Ovako su prodali Telekom da plate za rusvaj koji su napravili nasi uvozno orijentisani tajkuni, a narodu su to preveli, kao da ce da se gradi od tih para autoput.

Drzava je do grla u dugovima, koji su kratkorocni i stizu svi uskoro za naplatu. Bice jos prodaja i obecanja da je to za buduca planiranja.

Da je neke srece drzava bi nasla nacin da oporezuje ove sto uvoze razno smece, a pomogla ljude koji stvaraju - kao sto su IT kompanije.


---------
FT Global 500 Companies in 2010

http://media.ft.com/cms/607e0f18-67b6-11df-a932-00144feab49a.pdf
Препоруке:
0
0
30 среда, 02 јун 2010 23:35
Pragmatičan
Pošto profesor Dušanić -čini mi se - nema običaj da odgovara komentatorima ovog sajta, bilo bi dragoceno da nas uputi na neki svoj tekst u kome izlaže svoje viđenje izlaska iz krize. Kritike neoliberalne ekonomske politike su opšte poznate i, kao što je primećeno u jednom komentaru, postaje malo zamorno, da ne kažem dosadno, čitati o pogubnosti te politke. Dakle, nadajmo se da ćemo uskoro imati prilike da se upoznamo sa konkretnim predlozima profesora Dušanića.
Препоруке:
0
0
31 четвртак, 03 јун 2010 00:26
Objektivan@Ugo Čavez
To sa nacionalizacijom nije loša ideja. Trebalo bi svim tranzicionim vlasnicima stanova, placeva, fabrika i ostalog oduzeti to što su stekli privatizacijom i obešteti ih na isti način na koji će biti obeštećeni predratni vlasnici stanova, placeva, fabrika i ostalog a to znači - dati im neke papire sa kojima mogu da se slikaju. Takav je život, što bi se reklo ili što bi rekla gospođa/gospođica/drugarica Jasna.
Препоруке:
0
0
32 четвртак, 03 јун 2010 08:46
Јован Б. Душанић
(за: Nikola Turajlić и Pragmatičan)

Са задовољством читам коментара на моје текстове (и свима сам, који их пишу, заиста захвалан на томе), али не мислим да и ја треба да се укључујем у расправе.
Сада то чиним, због молбе неких читаоца да их упутим на моје раније текстове у којима излажем предлоге реформисања српске привреде.
На сајту (http://www.dusanic.rs/) се налази обимнији текст који сам написао још у децембру 2000. године (објављен у часопису Финансије бр.1-2/01) и где постоји и поглавље – Шта да се ради у Југославији ? – (Видети: http://www.dusanic.rs/1-jugoslovenskaprivreda.pdf).
Такође, могу се у мојој књизи „Бећарска економија“ погледати поглавља – Како реформисати српску привреду ?, те Ко да предводи модернизацију ? – (Видети: http://www.dusanic.rs/becarska.html).
Препоруке:
0
0
33 четвртак, 03 јун 2010 17:14
Dimitrije
Dusanic pre svega ima profesionalne hrabrosti da se suprotstavi kravljevstvu ekonomskih poltrona (profesora ekonomije) koji unistavaju generaciju za generacijom studenata ekonomije. “Horski pevaci” kako ih naziva Dusanic, ili “trubaduri optimizma” (kako ih naziva Katic) su saucesnici ekonomske destrukcije koja nas je zadesila. Od vaznijih stvari koje Dusanic u svome tekstu pominje izdvojio bih: 1) iluziju kako je u sistem dovoljno ubaciti svez novac, a onda ce “nevidljiva ruka” uciniti ostalo, 2) precenjen dinar, tj. uvodjenje monetarnog sidra u uslovima neravnoteze, a onda (kasnije) i zadrzavanje monetarnog sidra u uslovima ogromne neravnoteze, 3) neshvatanje cinjenice da od efikasnosti privatizovanog preduzeca drzava nema nikakvu korist jer sav profit odlazi iz zemlje itd. Ja volim da kritikujem, ali ne da bih kritikovao vec da bih pomogao da se dodje do jedinstvenog stava, barem kod nas ekonomskih antidogmata. Jedan deo koji nije najpreciznije izrecen je deo o “podsticanju stednje”. U tom pogledu, ako se pod tom stednjom misli na sto manju potrosnju (pre svega iz uvoza) onda se sa tim slazem, ali ako se misli na stednju u bankama – onda je vec to diskutabilna teza. U uslovima kada su stranci vlasnici skoro kompletnog bankarskog sektora, banke plasiraju novac tamo gde im se to kratkorocno najvise isplati: 1) kreditiranje stanovnistva (sto po pravilu dovede do naduvavanje balona u sektoru nekretnina) i 2) kreditiranje tajkuna u procesu privatizacije, sto znaci da se novac ne ulaze u investicije vec u promenu vlasnistva preduzeca. Ako se tome doda dvovalutnost sistema, monetarno sidro i visoka referentna kamatna stopa, onda su to idealni uslovi za “currency carry trade” i za ogroman odliv kapitala iz zemlje, a to opet dovodi do paradoksalne situacije da stednja u bankama postaje stetna stednja. Ministarstvo finasnija i NBS su glavni krivci za haos u kome se sada nalazimo.
Препоруке:
0
0
34 четвртак, 03 јун 2010 19:41
Cernisevski
@Petrushin
Mislim da je prodaja (Telekoma, prim. Cernisevski) odlican posao

- Ma, apsolutno. Kao sto je i sve sto smo raskucili bilo sve sam odlican do odlicnog posla, u kojima smo stekli sve same 'strateske partnere'.

Doduse, jest da smo ostali bez icega svog, i raskantali ono sto su generacije sticale, al' se bar neko vreme zivelo, onako evropski...jer i kad se propada, nek se bar propada 'sa stilom'.
Препоруке:
0
0
35 четвртак, 03 јун 2010 22:20
Pragmatičan@ Profesor Dušanić
Hvala profesore za informaciju.
Препоруке:
0
0
36 петак, 04 јун 2010 13:02
ББ један
Економска политика је начин управљања економским системом. То значи да је избор економске политике одређен (у претежној мери) типом економског система а тип економског система је одређен (у претежној мери) својинском структуром једне привреде. И тако долазимо до суштине нашег проблема. Својинска структура коју су створили петооктобарци је приватносвојинска са малим учешћем државне својине и са великим изгледима да у скорој будућности буде тотално приватносвојинска. Економски систем успостављен на таквој својинској структури практично не оставља маневарски простор за избор економске политике. Свака мера економске политике која није по вољи приватног капитала и приватног интереса може бити анулирана тако што ће се приватни капитал делоцирати у земљу која има прописе и законе који њему одговарају. Сама могућност делокације делује као уцена па у земљама као што је Србија власт и не доноси законе и мере економске политике које би „наљутиле“ приватан капитал и потенцијалне приватне инвеститоре. Закључак је да са оваквом својинском структуром и њој примереним економским системом није могуће водити битно друкчију економску политику. И мада предлози неких коментатора о национализацији могу изгледати претерано, питање подржављења неких грана и области ће морати да се постави пре или касније. У противном све те приче о неком друкчијој економској политици су једноставно бесмислене.
Препоруке:
0
0
37 субота, 05 јун 2010 08:47
Nikola Turajlić
Poštovani g. profesore!
Grci bi rekli: Hic Rodos, hic salta!
Po uspostavljenoj ispravnoj dijagnozi oboljenja pacijenta, lekar mora predložiti terapiju, odnosno pripremiti rodbinu za najgore (ukoliko leka nema).
Dakle mogli bi ste u nekom od narednih tekstova, dati samo vaše "vidjenje", ne i dvotomni program (kao Popović), mera ekonomske politike za "ozdravljenje" aktuelnog stanja srpske privrede, ukoliko isto imate.
Ne verujem da ostajete u celosti kod Vaših ranijih predloga, zbog "promenjenih okolnosti" (kako bi pravnici stvar okvalificirali).
Završavam kometar našom narodnom: Šutnja je zlato!
Препоруке:
0
0
38 субота, 05 јун 2010 09:29
Dijasporac
Ja mislim da je deplasirano raspravljati o ekonomskoj politici u Srbiji,kad čovek nešto ima nameru da uradi dobro sve svoje snage usmerava prema tim ciljevima a šta su bili ciljevi vladujućeg establišmenta Srbije u poslednjoj deceniji? Tajkunizacija,dakle nije ekonomski progres države.
Inaće ja sam pristalica privatizacije javnog sektora ali sa strateškim partnerima a novac od privatizacije mora se usmeravati u razvoj,tu nema dilema a šta ovi rade,znate svi ,služi im da se održe na vlasti pokrivajući javnu potrošnju i još plus krediti.
Profit javnih preduzeća??? Kad god se izvrši revizija poslovanja dođemo do stvarnog stanja,oni su ustvari gubitaši koji služe vladajućim grupacijama za lično bogačenje i pokrivanje partijskih izdataka.
Cene i kvalitet uslužnog proizvoda javnih preduzeća?
To je nemerljivo,zašto bi građaninu neka smrknuta poštanska službenica pružala uslugu,ja hoću kao da sam u marketu,uostalom vladajuća garnitura nije izvršila ni reformu javne uprave i neće,reagovaće političko tržište i odoše sa vlasti.
Nema nam spasa sa ovom "ekonomskom politikom" !!!
Препоруке:
0
0
39 субота, 05 јун 2010 16:05
Petrushin
Profesor Dusanic se zalaze za centalizaciju i etatizaciju privrede, a znamo kako se sve slavno zavrsilo.

Ovo sto se desava u Srbiji nije nimalo drugacije onome sto se desava na Zapadu: Banke naprave prvo haos, onda upadne drzava da otplacuje te njihove 'dugove', naravno, novcem poreznika; samim tim privatni kapital ostane netaknut i umnozen - spreman da nastavi da pravi profit.

Dugovi narodu, profit eliti!

Tajkunizacija je ista prica: Drzava zatvara oci na manipulacije sa off-shore firmama - prebacivanjem novca van zemlje, da bi se ta 'strana' firma onda pojavila - sa tim istim novcem - kao ulagac i kreditor, tim istim izneshenim novcem - istom vlasniku.

Ali, ovaj put se sve upisuje kao "dugovanje" i nije podlezno oporezivanju. Drzava istovremeno ulazi da spasava lopova u ime spasavanja nezaposlenosti i izvoza - i tako u krug!
Препоруке:
0
0
40 субота, 05 јун 2010 20:43
ББ један@Dijasporac
Имате право, тајкунизација није исто што и економски прогрес државе. Али ни приватизација јавног сектора није исто што и економски прогрес. Ево зашто:
Када се говори о јавним предузећима неопходно је правити разлику између финансијске рентабилности, економске рентабилности и друштвене рентабилности.

Неко предузеће може бити финансијски рентабилно а економски и друштвено нерентабилно и чак штетно. То је случај са индустријом наоружања, трговином оружјем, производњом и продајом дроге али и многим услугама које не спадају у криминалну сферу и која најчешће остварују надпросечне профите али ништа не доприносе економском бољитку друштва. Напротив, њихово пословање најчешће производи негативне ефекте.

Затим постоје предузећа која су рентабилна економски али не и друштвено, тачније, са становишта ширег друштвеног интереса су неутрална. То је случај са већином приватних фирми које добро послују. Оне доносе корист само својим власницима и уском кругу запослених.

Коначно, постоје предузећа која су друштвено рентабилна. То су јавна предузећа која се тако и зову зато што послују у јавном, друштвеном интересу. Циљ њиховог пословања и није остваривање профита већ пре свега обезбеђивање свим грађанима неке услуге или неког производа по приступачним ценама. Ради се о услугама и производима који се у одређеном тренутку сматрају као саставни део цивилизованог живота. То су рецимо вода, електрична енергија, превоз. Примера ради, ова предузећа омогућавају свим грађанима превоз, укључујући и оне из забачених крајева где приватни капитал нема интереса да послује; свим грађанима чине доступним коришћење воде и електричне енергије и одржавају водоводне и електромреже и тамо где приватни капитал нема интереса да се ангажује. Оваквим пословањем јавна предузећа доприносе економској рентабилности читаве привреде па се зато може рећи да је њихова економска рентабилност посредна.

У сваком случају, пословање јавних предузећа се не може процењивати са уско финансијског становишта.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер