петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Неуспех евра у десет лекција

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 10 мај 2010 22:36
Један пажљиви читалац
Тај евро је идеологија. Пре свега због тога што се од његовог увођења сматрало да је он једина могућност. Наводно – није било алтернативе. Мада је читав низ економиста указивао на сценарио који се сада одиграва, њихови ставови нису били узимани у обзир.

Овим је све речено!
Препоруке:
0
0
2 уторак, 11 мај 2010 02:22
Kiza
Meni je interesantno kako sva Zapadna medija interpretiraju duznicku krizu u Grckoj. Po pravilu (izuzev ovog autora) optuzuje se lenjost i rasipnistvo grcke nacije i rulje.

A gde je rasipnostvo sopstvene rulje? Sjedinjene Drzave, Britanija, Japan i mnoge druge "pristojne" drzave su u slicnoj situaciji. Svi se prave blesavi i pokusavaju da zamaju da su glavni korisnici javne potrosnje upravo elite, a ne narod poput onog na ulicama Atine.

Elita obilato koristi tzv, javnu potrosnju za bogacenje, pocevsi od "odbrane" preko "zdravstva" (gripova), do "administracije". Na primer, koje je potreba prosecnog Amerikanca da njegova drzava trosi $1M u minuti u Iraku i skoro isto toliko u Afganistanu? Americka drzava se zaduzuje kod Kineza a pare odlaze u dzepove vlasnika vojne industrije.

Kad racuni stignu za naplatu, pa se populacija izadje na ulice, onda elita nahuska policijske i medijske pse na "pobunjenike" i prica price o rasipnistvu nacije i rulje.

Gde su stvarno potrosene Grcke pare i kome su otisle u dzep?
Препоруке:
0
0
3 уторак, 11 мај 2010 09:40
Milko Grbović
Кад се човек изгуби у неком размишљању, најбоље је да се врати на почетак логичких операција.
Па хајде да се вратимо на почетну лекцију полиитчке економије:
Дакле, учили смо овако:
Прва премиса: Новац је еквивалент вредности.
Некада давно,међу прастарим људима, неко је имао вишка секиру и хтео је заменити за нешто шта му треба. Треба му стрела, али ономе што их има вишка не треба секира. Него џак плодова. А ономе што има вишка плодова, не треба стрела, него секира. И тако у круг.
Онда се неко сети да узме нешто као еквиваленат.
У почетку је тај еквиваленат био можда грумен соли. Али је требало нешто мање кабасто али вредно и трајно, непотрошно. Па племенити метали..

И тако је настао новац.

Значи, свхта новца је да буде еквивалент вредности различитих роба.

Али, када сам новац постао роба, стекли су се услови за шпекулације, боље рећи - манипулације.

И то је трајало вековима. Корак по кроак. До тог Фридмана и монетариста. Није једна Аргентина престала да производи, није је погодила суша нити икакав трећи објактиван разлог, него шпекулација.

А ко се не сећа оних предратних пара по таванима. На свима је писало нешто у стилу "Доносиоцу ове банкноте исплаћује се толико и толико динара." Значи, новац је имао подлогу, зна се какву.
А онда је изгубио.

Али, то већ прелази у другу лекцију.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 11 мај 2010 20:14
Ptica ruglaica
LEKCIJA 3. Nemacka i Francuska naravno nece ispustiti deo svog suvereniteta ali ce to uraditi ako dobiju vise suvereniteta u EU vladi, odnosno ako dobiju priliku da upravljaju drugim clanicama EU. Zato je profesorov komentar samo delimicno tacan.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 11 мај 2010 22:22
Аутор:"Тај евро је идеологија. Пре свега због тога што се од његовог увођења сматрало да је он једина могућност. Наводно – није било алтернативе. Мада је читав низ економиста указивао на сценарио који се сада одиграва, њихови ставови нису били узимани у обзир."
Толико о појму "нема алтернативу",што на крају плаћају грађани било Србије било Холандије.А прави кривци?Е па они наводно нису знали и све су учинили за добро народа.
Препоруке:
0
0
6 среда, 12 мај 2010 09:52
Jasna Simonović
ЛЕКЦИЈА БР. 10: Гулден и даље остаје лепша монета, нарочито његове новчанице. Али, то смо већ ионако знали.
Pa zar gulden još uvek ima vrednost? (od lepote se ne živi!)...
Препоруке:
0
0
7 петак, 14 мај 2010 13:19
OKVIR
Evro je interes krupnog kapitala u Evropi, ali pre svega onog koji potice iz nekoliko njenih najvecih drzava. Nije interes stanovnistva u toj meri koliko samog krupnog kapitala.
Kod prijema novih clanica u EU nije uvek bilo primarno ispunjenje ekonomskih parametara vec politickih ( npr. laziranje ek. par. u slucaju Grcke, a sto je cinila jedna americka kompanija ).
Izgleda da sva ova petljanija oko krize nije nista drugo nego koriscenje informacija od strane najkrupnijeg USA kapitala ( koje samo oni poseduju ) a u svrhu kontrole i dominacije pre svega nad ( u ovom "momentu" ) EU krupnim kapitalom.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер