петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Одржана комеморација жртвама јасеновачког логора

Kоментари (2) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 18 април 2010 12:48
Доротеј
Први назив логора је био "Клаоница за Србе, Јевреје и Цигане", па је на инсистирање италијанске команде Немачка наложила НДХ да промени назив логора. Релативизација броја и националности жртава траје и данас па је тако коментатор ХРТ у данашњем преносу са комеморације рекао да су у логору убијени "десеци тисућа Срба, Јевреја, Рома, Хрвата, Пољака, Словака, Немаца, Румуња..." Вероватно подједнако. Наравно, са говорнице је поменуто да данашња Хрватска баштини антифашистичке тековине, а не помиње се да је најмање сваки други подржавао збивања у Јасеновцу (истраживање социолога Зорке Делић, која је преживела дечји логор Јастребарско). Речено је да су убијани антифашисти. Они старци и деца нису ни знали шта је фашизам, убијани су искључиво због вере православне, уз подршку католичког клера.
И на крају, наша највећа срамота је да у Србији не постоји ниједан споменик или улица посвећена јасеновачким жртвама.
Препоруке:
0
0
2 недеља, 18 април 2010 23:21
hroničar
Ta "hrvatska komemoracija" jasenovačkim žrtvama je očigledno potrebna hrvatskom političkom vođstvu da bi sebe i hrvatsku prikazali na način kako to oni želi ismatraju da im je korisnije.
Sa druge strane takva komemoracija ne treba srpskom narodu i potomcima jasenovačkih žrtava i oni tom njihovom "cirkusu" i paradi ne prisustvuju.
I Kosorka i Josišpović i Mesić mogu ako hoće da govore i da se izvinjavaju, ali neće, u ime onih koji su ubijali u Jasenovcu, mogu i da govore u ime građana Hrvatske ako oni to žele, ili svoje ime, ali u ime jasenovaćkih žrtava ne mogu.
Za to nemaju ni ovlašt4enja ni prava a ni kredibilitet.
Njima taj dan komemoracije služi samo da bi negirali zvanični broj stradalih.
Predlažem da Srbija deseti april, dan osnivanja NDH proglasi danom sećanja na žrtve ustaškog genocida, a dan kad u Hrvatskoj slave "Oluju" danom etničkog čišćenja, sa komemoracijama i službama u pomen stradalih.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер