четвртак, 16. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

(Не)сналажење у кризи

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 06 март 2010 23:06
sava
ovaj podatak vredi kao sve ostalo u tekstu

док је индустријска производња у 2007. години за 4% мања него 1998. године
Препоруке:
0
0
2 субота, 06 март 2010 23:26
Х1Н1
И?
Препоруке:
0
0
3 недеља, 07 март 2010 00:06
митар
Шта су радили и каква је радна биографија наших министара?
То су ПЕТООКТОБАРСКИ РЕВОЛУЦИОНАРИ.
Ликвидиране банке а стечај није завршен.
Зашто.
Па имају огромну имовину.
Та имовина је могла да покрије дугове.
Шта и кога су увели и довели као нове инвеститоре?
Банке и трговинске ланце.
А шта они производе?
Ништа.
Само скупљају финасијски кајмак и извлаче новац.
То је резултат нестручњака и нерадника.
То је њихово сналажење.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 07 март 2010 00:13
Нешко
На почетку текста сам помислио: "О не, још једна жалопојка о злима либерлне економије" али срећом наставио сам да читам и увидио да је остатак текста углавном солидан и даје добру илустрацију економских прилика у Србији.
Оно што, по мом мишљењу, фали је објашњење да није либерализам (без обзира шта ја мислим о њему) основни узрок кризе у Србији. Овдије се дају добри економски показатељи (симптоми) али се потпуно погрешно наводе узроци (дијагноза).
Сваки економски систем може да доведе до успјеха чему рецимо може да послуже примјери САД, Британије, Шведске, Стаљиновог СССР, послератне Југославије, Њемачке под Хитлером, Јужне Кореје, Јапана и данашњих Кине и Бразила.
У различитим економским системим је основна разлика начин (пре)расподјеле дурштвеног прихода, а не сама технологија производње.
Значи у Србији није основни проблем либерални облик економије већ корупција, незнање/економски дилетизам, јавашлук и мафија која има/води државу.
Могла је држава да прода/приватизује банке и за те паре оснује инвестициону банку, могла је држава да у бесцење прода већину фирми али да јасном и промишљеном регулативом спријечи да нови власници упропасте оно што им је поклоњено, да се држава досљедно држала либералне економске политике државна администрација би била преполовљена, а не удвостручена (увишестручена), на чела јавних/државних предузећа би се долазило јавним и поштеним конкурсима, не би било 25 чланова владе, држава није морала да уништи војску, да "прода" Косово и Метохију, да подстиче цепаратизам аутономаша итд. Све то нема баш никакве везе са економском политиком. Ни безалтернативност ЕУ-пута нема везе са тим нити задужење државе до гуше. Неолиберализам такође нема никакве везе са булументом НВО-а које раде против интереса државе, закон о медијима, "реформа" судства, пословником парламента, председниковим кршење устава, итд. итд.

Опис ситуације добара док дијагноза тек да може добити прелазну оцјену.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 07 март 2010 10:23
Аутор:" («Србија на добром путу», «Поносна Србија», «Стотине хиљада нових радних места», «Хиљаду евра за акције», «Бољи живот» ...), која се убрзо показују као неке од многих обмана у непрекидном низу, а грађани после сваке од њих све лошије живе и страхују за своју и будућност својих потомака."
А најновији план и обећања Борисова о развоју Србије у наредних 10 година?А богами потом следи и оно "свако према могућностима и сваком према потребама".Ипак ми ће мо стићи у КОМУНИЗАМ на челу са Тадићем,Динкићем,Ђелићем и наравно Дачићем!
Препоруке:
0
0
6 недеља, 07 март 2010 11:10
Jasna Simonovic
U zemlji u kojoj se malte ne izlazi na bahanalije zato što je uzet kredit od 200 miliona eura za edukaciju, dok se pri tom ostavljaju širom otvorena vrata za takoreći besplatan odliv vlasništva nad znanjem i umećem (čast pojedincima koji ponešto okrpe od toga!), ne moze se od ministara nista drugo niti očekivati...
Kakav narod takvi i ministri...
Препоруке:
0
0
7 недеља, 07 март 2010 14:04
jasna
Juce kaze Tadic kako ga cudi sto danas najvise kritikuju ekonomsku situaciju, upravo oni koji su vodili zemlju u proteklom periodu i nisu uspeli da rese probleme,a to je kaze vlada Vojislava Kostunice.Ali je "zaboravio"da napomene da su u Kostunicinoj vladi sedeli isti oni ljudi koji i dan danas sede i u njegovoj.Tim zaduzen za ekonomiju i privredu nije se menjao od 5.oktobra do danas.
A ekonomista i profesor DJuricic ,( onaj sto se "proslavio" nekakvom analizom kako Srbija ima najnize cene u okruzenju),danas tvrdi kako, ma koliko paradoksalno zvucalo,ono sto je juce bio hendikep za Srbiju ,a to je spora privatizacija javnog sektora(posebno energetskog),danas je njena prednost.
E svasta cemo se naslusati od neoliberalnih ekonomskih "strucnjaka".
Da nismo mi "odocneli"sa privatizacijom zbog poznatih "dogadjaja" u Srbiji,odavno bi oni sve to privatizovali.Eto sad priznaju prvi put da je to nase kasnjenje nasa prednost.Do juce su govorili,da nije bilo S.Milosevica i da smo se na vreme prikljucili"modernizaciji",(tj privatizaciji svega i svacega)gde bi nam bio kraj,a sada to ispade nasa prednost.Samo nije spomenuo cijom zaslugom.Bas cudno!?
Препоруке:
0
0
8 недеља, 07 март 2010 16:31
1973
Na kraju teksta procitah i parole, pa pomislih, jos samo pionirske marame i eto nas u godine mog detinjstva 50te-60te. Pocetak kraja Srbije, njenog dostojanstva i uopste postojanja (fizickog i moralnog).
Препоруке:
0
0
9 недеља, 07 март 2010 18:13
Dejan P.
Interesantan je samo ovaj podatak da je 2007.godine BDP bio za 4% MANJI nego 1998.god. za vreme sankcija koje su nam nametnuli mentori ovih danasnjih beskicmenjaka i satrapa na vlasti.Pa kakve su to onda reforme oni uopste sprovodili ovih 10 godina? Odavde proizilaze dva pitanja:1)Da li oni ovaj narod smatraju imbecilnim i nesposobnim da shvati sta se ovde radi i dogadja?2)Ili su toliko uljuljkani i sigurni u svoju vlast i podrsku sa Zapada da im i nije vazno sta ovaj jadni narod uopste misli o tome? Takodje,nije mi jasno kako misle da uplase narod svojim demagoskim pricama o "crnim devedesetim" kada je BDP u tim godinama bio veci nego danas! Zanima me kako bismo onda mogli da nazovemo godine posle njihovog puca 2000-te.Sigurno je da nisu ruzicaste!
Препоруке:
0
0
10 недеља, 07 март 2010 21:47
Branko Mikulic
Ne ulazeci u "brojke", stanje koje prozivljavamo i jos uvek prezivljavamo neodoljivo podseca na drugu polovinu osamdesetih i vladu Branka Mikulica. Situacija u drustvu i u ekonomiji je svakim danom bivala sve gora, deci je bilo jasno da su neophodne promene i da sa Brankom Mikulicem izlaza nema. Nazalost, isto kao i danas, dani, meseci, godine su prolazile dok konacno Branko nije "pao". Pasce i ovi danasnji, kad tad, ali svaki izgubljeni minut, sat, dan cini da oporavak koji ce jednog dana ipak uslediti bude utoliko tezi, komplikovaniji, skuplji i neizvesniji.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 07 март 2010 21:48
Шарло Акробата
Нешко@

Не бих се сложио у потпуности. По вама су ММФ И Европска Унија били добронамерни према нама,али смо ми све упропастили са корупцијом, незнањем/економским дилетантизмом, јавашлуком. Не кажем да тога није било,али се не слажем са давањем алибија међународном фактору у овој нашој економској пропасти.Зато су и поотворали ове силне банке. Да би нас довели у дужничко ропство. Економска политика развијеног света своди се, на овом простору, само на давање великог броја краткорочних кредита који служе за одржавање социјалног мира. Дају нам новац да би могли куповати њихове производе који су ослобођени било каквих царина. Да су желели озбиљно да нам помогну
направили би нешто као што је,након 2.светског рата, био Маршалов план,што би покренуло велике инвестиције и економске пројекте којим би се развијале различите привредне гране при чему би се привреда умрежавала и јачали се њени капацитети. Овако све се свело само на трансфер новца да не кажем прање пара. А што се тиче либерализма у економији, поготово ове његове варијанте у виду неолиберализма,не видим да се нешто прославио и да нас је усрећио.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 07 март 2010 23:30
Нешко
Шарло Акробата, молио бих те да укажеш на једно једино мјесто гдје ја помињем ММФ (Свјетску банку) и ЕУ ондосно њихову (не)добронамјерност.

Циљ мог коментара је био да укажем да би ови на власти упропастили све без обзира какав економски систем да је спровођен у пракси. Они у ствари немају економски већ лоповски систем гдје је основна нит водиља уградити се што више.
ММФ и остали зајмодавци им само дођу као још један извор за крађу јер дугове у сваком случају неће враћати, бар не из свог џепа, мада их пуне из тих узетих зајмова.

Мотиви и поступци тих спољних "фактора" нису били тема како ауторовог текста тако ни мог коментара. У кратко старни фактори раде у симбиози са домаћим дрпарошима: Ти фактори асистирају домаћим дрпарошима да би се ови обогатили, док им ови за узврат предају државу преведену у дужничког роба да касније раде са њом шта им је воља. Срећа па је Србија мала па не може толико да се задужи да рецимо братска Русија једног лијепог дана релатовно безболно не може да откупи све те дугове када суперхикови на власти буду отјерани што у историју што на дуже службене путеве. Тим би се убиле две муве: Србија би се ријешила непријатељски настројених повјерилаца док би се са друге стране чврсто повезала за братску и пријатељски настројену државу.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 08 март 2010 03:01
Шарло Акробата
Тачно је да нисте поменули, али ми се из вашег коментара наметнуло следеће: добили смо кредите, али смо их проћердали због неспособности и лоповлука.Не кажем да ви тврдите и да тако мислите, али сам безброј пута до сада чуо како нас Запад помаже кредитима, али џаба када ови наши лопови све покраше.Зато сам реаговао. Слажем се ја са вама у много чему што сте рекли, поготово са овом допуном о симбиози у другом коментару. Не слажем се са вама када говорите о доследном подржавању либералне економске политике.И то ове неолибералне која нам се од развијеног света нуди као једини концепт. То може бити катасрофално у ситуацији када се једна неразвијена и сиромашна земља и њена економија нађу на светском тржишту. У условима када не постоји никаква регулатива, јер смо присиљени да је укинемо, као што је био случај са трговинским споразумом са ЕУ где смо губили по неколико милиона евра годишње. Годинама нас туку демократијом, понижавају слободом и хране либералном економијом.Све смо утученији, униженији и тањи. Не бих рекао да мој коментар нема везе са темом, пре бих рекао да чини њено допуњено издање.

Пријатељски поздрав.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 09 март 2010 01:52
Нешко
Не бих да се понављам и да водим дискусију у вези ствари око којих се уствари не споримо (слажемо).
Кредити су понекад корисни ако се паметно искористе. Ако немаш готовину за кућу/стан али рецимо имаш приходе са којима лако можеш да отплћујеш дуг и још те скоро јефтиније изађе него да си плаћао најамнину онда ту нема много дилеме ако си имало паметан. Сад зајам нећеш узети од неког мафијаша већ од неке стабилне банке са најповољнијом каматом.
Тако и држава може да узме кредит за рецимо иградњу хидроцентрале па тиме надомијести увоз струје која је дупло скупља него из те домаће централе или направи добар пут до неког подручја гдје има више користи него да се народ исели што у Београн и они најспособнији и у иностранство итд.
То да ли је један економски систем бољи него други је обично само теоријско препуцавање јер економија није егзактна наука гдје је 2+2 увијек 4. Еконмски системи су, ево да се поновим, углавном повезани са друштвеним договором о расподјели прихода/богатсва. Неке државе сматрају да је народу потребан старатељ (максималан порез) док друге сматрају да је народ довољно интелигентан да се сам стара о својим приходима (минималан порез), а онда имамо стотине нијанси између.
Моје мишљење је да је Србији био потребан постепен прелаз ма у шта да је тај прелаз водио (рецимо Кина то ради), са одговорном владом/политичарима који би сматрали да је њихов избор привилегија, а не награда, који би имали осјећај одговорности за колектив, а не само за свој буђелар итд.
Овој влади не бих се усудио повјерити овце да чувају, а камо ли им дао да воде државу.
А као што се види већина неготинаца мисле другачије. Не само да би им повјерли овце већ би им радо послали потомке у печалбу (сад кад не требају визе ето може и оно мало што је осталу у истом правцу - кода нису могли и раније са визама).
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер