субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Професор Мирослав Јовановић: Евро је гробар ЕУ и одговара само Немачкој, Србија никад неће ући у ЕУ

Kоментари (23) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 23 мај 2021 13:18
...
Мислим да Србија никада неће приступити ЕУ. Нити смо ми потребни њима, нити нама треба таква Унија каква је сада. А тражила би се, поред осталог, предаја лева обале Дунава Хрватској, укидање резолуције 1244, признавање Косова и Метохије и размена амбасадора са “Косовом”. А могуће да би се појавили захтеви и у вези Рашке области и ВојводинеОво је суштина!!
Препоруке:
149
2
2 недеља, 23 мај 2021 13:35
Oliver Kromvel
Uvaženi profesor je trebao da kaže šta je alternativa,mi ne možemo sebi da dozvolimo luksuz da ostanemo crna rupa,kargo centar za narkotike,parkiralište za migrante,of šor zona za pranje novca iz koje će svake godine bežati između 30,000 i 50,000 mladih.Priča o neutralnosti je šuplja,da bi bio neutralan tu neutralnost neko mora da garantuje,za neutralnost treba jaka ekonomija i jaka vojska kao i pravna država.Ja bih iskreno voleo da čujem i pročitam predloge kuda i kako dalje,imam svoje mišljenje ali bih voleo dačujem i tuđa,ugostite profesora pa napravite intervju isključivo na tu temu.
Препоруке:
75
29
3 недеља, 23 мај 2021 14:15
...
Ne postoje lideri. Politička scena EU je puna anonimaca. Tako hoće globalisti.
Препоруке:
66
3
4 недеља, 23 мај 2021 14:53
Жика
Од самог почетка проширења ЕУ је познато да Србија никада неће постати њен члан, бар не као самостална и суверена земља. Шаргарепа ЕУ ће се њихати на безалтернативном путу све док се том методом може постићи ма и најмањи уступак Србије на њену штету. Дрогиране митом, марионете у Србији ће испружати своје вратове макар да омиришу ту шаргарепу све док их неко озбиљан не шчепа за тај врат и малкице удави.
Препоруке:
70
0
5 недеља, 23 мај 2021 15:25
Nista ne razumem
да се ЈАТ затвори скроз, и да сви који су запослени примају пуну плату до пензије – то би било јефтиније.

I Ja se zalazem da se vlada nista ne radi, da ne dolazi na posao, a da njeni clanovi primaju platu do penzije. To bi bilo jeftinije od stete koju nam svakodnevno prave. I vecina drzavnih ministarstava, agencija neka se zatvore, a parazite iz njih cemo placati do penzije. To nam je najmanja steta. Medjutim, obzirom da necemo nikada uci u EU, a da smo se odrekli suvereniteta zarad toga i pristali na nepovoljne ugovore, ko ce da odgovara zbog toga? Imamo nekoliko stotina milijardi evra stete. Naprimer, mozemo li da pohapsimo i osudimo na dozivotne robije sve one kojima su puna usta bila EU dok su nam unistavali ekonomski suverenitet? Ja mislim da bi svi zagovornici EU od devedestih do sada, narocito oni koji su sklapali stetne sporazume, morali da krivicno odgovaraju. Takodje, treba im zaplenitu svu imovinu radi nadoknade stete drustvu.
Препоруке:
68
2
6 недеља, 23 мај 2021 15:45
Rale
u vezi evra se ne bi slozio sa Jovanovicem.Stampanje evra odgovara pre svega Amerikancima, jer da toga nema, dolar bi propao kao svetska valuta jos pre petnaestak godina.Stampanje evra odgovara i velikim evropskim firmama koje dobijaju poslove preko evrofondova i subvencija.Zajednickom valutom, najvise su pogodjeni obicni gradjani unije Kojima pada stanDard.Ne bi se slozio ni da Srbija nece uci u eu, pod uslovom da eu opstane, jer da, eu je nesto poput Jugoslavije.Bregzit se desio iz sasvim drugih razloga a ne ekonomskIh.Spremaju rat sa Rusijom kao jedNu od mogucih varijanti resaVanja kRize.
Препоруке:
29
10
7 недеља, 23 мај 2021 15:54
Звонимир Бгд
По ко зна који пут потребно је нагласити да су свака странка и лидер који се залажу за чланство Србије у ЕУ уједно и издајници српске државности. Вишеструке су штеточине: и политичке (јер се свесно одричу државне територије и суверенитета) и економске (укратко објашњено у овом интервјуу).

С тога ми и даље није јасно: зашто највећа већина изашлих бирача гласа за такве странке и лидере?!!! Има их и на власти и највећи део у опозицији. Колико примећујем, чак су и на овом форуму већинске симпатије ка таквим странкама! Обрнуто, оно мало странака и лидера који су јасно и недвосмислено против "безалтернативног пута" и чланства Србије у ЕУ немају подршку. По њима се пљује, а на изборима не могу ни цензус да пређу.
Препоруке:
72
7
8 недеља, 23 мај 2021 16:15
Rale
@oliver kromvel
Alternativa je posteno raditi, organizirat efikasno drustvo u kome ce kriminalci bit u zatvorima a radnici u fabrikama, seljaci na njivama i selu a ne u Beogradu.Osnovat 500 poljoprivrednih zadruga za otkup proizvoda od seljaka po poznatim cenama, preradit te proizvode u ukusne pekmeze, kobasice, slatkise, skupu odecu i obucu i na tome zaradjivati i bit svoj na svome.Bez brige.Kvalitetne proizvode ce kupovati i istok i zapad bez obzira na neko clanstvo.Proizvode ne kupuju ni evropska unija ni Kina, nego firme.Ako neka firma iz Nemacke zeli da iupi sr'ski pekmez, kupit ce ga bez obzira na clanstvo.Moze ga i sad kupit ako zeli.Samo treba posteno radit biti konkurentan i imat kvalitetu
Препоруке:
50
4
9 недеља, 23 мај 2021 17:23
VK ambasador
Profesor je u svemu u pravu.Ovo mora da sprovodi kod nas politicka klasa.Ako postojeca nece, treba formirati novu, kako se jadni narod ne bi dalje obmanjivao praznim obecanjima o EU.EU je vrhunska manipulacija i zaista odgovara Nemackoj i klasi bogatih u nekoliko zapadnih zemalja.
Препоруке:
35
3
10 недеља, 23 мај 2021 17:40
Rale
@oliver kromvel
Ne razumem tvoje pitanje.Ti,kao i mnogi drugi mislis da ce clanstvo da resi probleme Srbije?EU nije spasioc,dapace.Svaka drzava resava svoje probleme sama.Bolji standard npr Ceha, nije posledica ulaska u eu, nego rezultat rada njihove vlade i prelaska iz drzavnog u privatno vlasnistvo.
Препоруке:
29
5
11 недеља, 23 мај 2021 18:23
Иван Грозни
@Rale

Молим Вас да наведете земљу која се развила тако што је производила пекмезе, сокове и кобасице. Колика је новостворена вредност у таквим делатностима? Не живимо у доба царинског рата с Аустроугарском па да извозимо суве шљиве. Економија 21. века заснива се на знању.
Препоруке:
26
39
12 недеља, 23 мај 2021 19:44
Душан Ковачев
Јовановић највећи проблем види у евру и у томе што не постоји европски грађанин


Наравно да не постоји европски грађанин, јер ЕУ није никад постала федерација, већ је била и остала квази-конфедерација. Евро је инструмент делимичне монетарне уније којим су најбогатије земље те уније увеле оне сиромашније у "бејлаут" и деле њихове профите са светским финансијским могулима (чланице ЕУ ван монетарне уније су одавно опљачкане и служе као извор јефтине радне снаге, генерисање фискалн ог карусела и прање прихода богатих из фондова ЕУ). Делимично јединствена монета без икакве јединствене фискалне политике је широм отворена капија за пореску евазију и злоупотребе горе врсте. Ко зна о чему говорим, зна и зашто је Британија побегла из ЕУ.
Препоруке:
18
0
13 недеља, 23 мај 2021 20:30
@ Rale
Нема државе коју је развила или учинила одрживом продаја пекмеза. Пре неку годину, кад смо се похвалили да смо од извоза пољопривредних производа зарадили око једне милијарде евра, Холандија је таквом продајом зарадила око 70 милијарди евра. Те огромне паре биле су мање од 10 % њиховог бруто националног дохотка. На жалост, кључ државног развоја није у кобасицама, пекмезу или пољопривреди. Али, сигурно је да држава мора помагати (субвенционисати) пољопривредну и прехрамбену производњу!
Препоруке:
25
7
14 понедељак, 24 мај 2021 04:42
Gordana
Veoma smo zadovoljni zbog intervjua Djordja Vukadinovica sa, neosporno, vrednim gostima. Na zalost ton je katastrofalno los, pa i pored velikih napora da cujem vukadinovicevog gosta, to nisam uspela i mnogo zalim zbog toga.
Molimo da se ucini sve moguce da nam se omoguci da u buduce CUJEMO uvazene goste emisije CRNO BELI SVET , jer je to sada nemoguce!
Препоруке:
12
0
15 понедељак, 24 мај 2021 07:07
Rale
0.5 kg pekmeza 1.5 evra,pa ti vidi jel se isplati.Naravno s tim ne mozes bit bogat preko noci ali mozes solidno da zivis. Desetak milijardi od nizozemske poljoprivrede vam je malo?To je 1/3 srpskog gdp
Препоруке:
17
1
16 понедељак, 24 мај 2021 08:34
међутим
Такође, да ли прави владари ЕУ заиста намеравају да придруже још шаку државица да имају подједнак глас и право "вета" у њој? Само један одговор је логичан.
Препоруке:
15
1
17 понедељак, 24 мај 2021 09:03
Dragan Pik-lon
Najveci problem EU-je je taj sto postoji Evro a ne postoji drzava.U pocetku je Evro vredeo dve nemacke Marke.Danas vredi manje od jedne Marke.Zato sto su svi platili sjedinjenje Istocne i Zapadne Nemacke.Svaka pala cigla berlinskog zida je pozlacena od svih drzava u Evropi i onih koji jos nemaju Evro.Najveci ceh je platila Jugoslavija zato je i rasturena.No i pored svega nije u srpskom interesu da propadne ovaj megalomanski projekt Nemacke(EU-ja).Ovo stanje treba ekonomski iskoristiti.Tako nam se pruza sansa da postanemo veliko,slobodno ostrvo.Neka vrsta nove Svajcarske u trbuhu Evrope.Okruzeni smo Evropom.Ona nasu konkurenciju ne moze izdrzati.Jednostavno-nasi proizvodi ce biti duplo jeftiniji od njihoviih.Sjatice se cela Evropa oko nas u vikend kupovinu od igle do lokomotive.Firme ce prijaviti svoje adrese u Srbiji i placati mali porez isto onako kao sto placaju u juznoj Americi-Panami.Jos ako izgradimo demokratsko drustvo,sticicemo Svajcarsku za par desetleca.
Препоруке:
9
30
18 понедељак, 24 мај 2021 09:46
Dragan Pik-lon
Na drugoj strani pogresno je uporedjivati EU-ju sa Jugoslavijom jer ona nije Federacija vec labava Konfederacija.Ustvari EU-ja nije drzava.Komisije u Briselu su postavljene.Nisu demokratski izabrane.Kad bi EU-ja imala drzavu,postala Federacija bilo bi bolje.Tek tada bismo je mogli uporediti sa Jugoslavijom ili sa SAD-ma.No,SAD-ve su(bar za sda)monolitne sve drzave u njoj imaju jedan Jezik.Zato su efikasnije,ekspeditivnije i dugorocnije od Jugoslavije i EU-je.Paradoksalno je da se u Briselu govori engleski Jezik iako ih je Britanija napustila.Dala im nogu.Sto govori da je EU-ja samo jedan americki privezak.Dok Amerikanci se boje osnivanja bilo kakve evropske zajednicke drzave,kao djavo od krsta.Iako su imali gradjanski rat protiv Konfederacije(1862-64).Pobedila je Federacija.Ovo sputavanje Evrope,bolje reci-sapinjanje od strane SAD-va ima vise mocnih poluga.Takva je i otimanje srpskog Kosmeta.Na srecu,polako i sigurno istina se probija i u nemacki parlament.Mi trebamo ici svojim putem.
Препоруке:
7
21
19 понедељак, 24 мај 2021 09:59
Dragan Pik-lon
3.Da bismo izgradili slobodno i demokratsko drustvo nije dovoljno da promenimo Kurtu i dovedemo Murtu.Nego trebamo napraviti takvu kontrolu sistema da vise ni jedan Kurta nece pozeleti da zadzapi komletnu vlast u zemlji i izvrsnu i sutsku i zakonodavnu.Moramo imati sigurnog sekuriyija koji ce da cuva demokratiju i istinsko visestranacje kao i poziciju i opoziciju.Moramo imati krov nad glavom da nam ne prokisnjava kuca.A to je,pogadjate-Parlamentarna Monarhija.Samo ona moze ujediniti sve Srbe i ostale gradjane Srbije.To bi bio izvanredan potez ne samo u socioloskom vec i u ekonomskom smislu.Jer bi stvorili novi brend Srbije.Bolje reci,vratili bismo se na stare i proverene puteve.Jer je Srbija u celoj svojoj istoriji bila Kraljevina.Tada se o nju otimala i Evropa(Austrougarska)i Rusija.Ubistvom Romanovih-boljsevici su srusili srpski san.Kralj bi morao da potpise da nece nikad imati bolesnih ambicija i stvaranje nove Jugoslavije.Kao i da se presto moze naslediti i po zenskoj liniji...!
Препоруке:
6
19
20 понедељак, 24 мај 2021 12:07
Rale
@@Rale kljuc razvoja je upravo u poljoprivredi,jer Srbija vec raspolaze sa resursima za to i potrebna su jako mala ulaganja.Da bi proizvodio kompjutere(ne znam,valjda to mislis)potrebno je puno ljudi,znanja,iskustva ulaganja i jos je pitanje da li bi bilo isplativo.Pored ovoga,poljoprivreda je dobra osnova i za proizvodnju odece i obuce.Naravno,pre svega mislim na preradu poljoprivrednih proizvoda,koje nije problem preradit a danas oni oostizu solidne cene.Ako nisi znao,za jednu ves masinu mora da proizvedes samo 20kg kvalitetne kobasice.Price da se od proizvodnje hrane ne moze dobro ziveti su samo za primitivce.Sta bi ti proizvodio?Nuklearne elektrane?Kompjutere?Ves masine?Na svemu tome mozes i zaradit i uradit gubitak ako neznas radit.Nija vazno sta se radi, vazno je kako se radi.
Препоруке:
11
0
21 понедељак, 24 мај 2021 13:11
Драган Р
@Oliver Kromvel
1.
Питање свих питања није шта је алтернатива чланству Србије у ЕУ, већ да ли је то чланство питање слободног избора државе Србије и њених грађана. Да ли Србија ХОЋЕ или МОРА у ЕУ? Постоје ли државе у Европи које нису и не желе да буду чланице ЕУ а које имају добре и пријатељске односе са ЕУ? Наравно. Ту су нпр Швајцарска и Норвешка које нису никада аплицирале за чланство а имају изузетно добре односе и изузетну економску сарадњу са ЕУ као да су чланице. Посебно је значајан пример Исланда. Та микро острвска држава је почела приступне преговоре са ЕУ, отворила 27 поглавља (Србија до сада 18) и привремено затворила 11 (Србија 2) а онда је њихова Влада донела одлуку да не жели да настави пут у ЕУ и да замрзава даље преговоре. И шта се десило? Апсолутно ништа. ЕУ је то примила к знању, изјавила да су Исланду врата широм отворена за чланство кад год пођели и наставила изузетно добру сарадњу са том државом. Шта нам то говори?
Препоруке:
6
1
22 понедељак, 24 мај 2021 14:05
Драган Р
@Oliver Kromvel
2.
Да ли нам пример Исланда говори о томе да је чланство у ЕУ слободан избор сваке појединачне државе и да ЕУ има правила и принципе проширења али да никога на то не присиљава? Па неће бити да је баш тако. Погледајмо пример Украјине. Та држава је 2007 почела разговоре са ЕУ. За разлику од Исланда који је одлучио да приступне преговоре са ЕУ прекине готово на самом њиховом крају, Влада Украјине је такву одлуку донела пре потписивања ССП (планирано за Октобар 2013) и годинама пре него што би приступни преговори и почели. За разлику од Исланда коме је нако тога ЕУ широм оставила отворена врата за придруживање и наставила са њим пријатељске односе и сарадњу, у Украјини су организовали револуцију и хаос који и дан данас траје. Наравно, понешто је и до самих држава које помињемо. Исланд је уређено и стабилно друштво а Украјина сушта супротност, али без учешћа и доприноса ЕУ и САД Мајдан и расуло после њега у Украјини не би били могући.
Препоруке:
5
2
23 уторак, 25 мај 2021 18:15
Nista ne razumem
Kada krecu hapsenja svih onih koji su sa EU sklapali stetne sporazume? Neko mora da odgovara.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер