петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

„Неутрална“ Србија

Kоментари (71) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 01 март 2010 21:37
Горан Јевтовић
Када се напише овако квалитетна и "питка" колумна са обиљем чињенично изведених закључака, заиста је сваки коментар излишан. Браво г.Вукадиновићу.

Али, што се тиче наше вајне "војске", ради читалца (претпостављам да ви то савршено добро знате а избегли сте да напишете), постоји неколико важних центара по беломе свету где су се не само високе војне ("перспективне") старешине, него и челници Министарства одбране, у склопу ЗВАНИЧНЕ Међународне војне сарадње (дакле ово нису никакви тајни и сензационалистички подаци, стојим именом и презименом), школовали, боље рећи курсирали.

Да будем прецизан и конкретан, НАТО Центар за обуку кадрова у ГАРМИШПАРТЕНКИРХЕНУ у Немачкој. Онај градић чувен по "слалому" и "велеслалому". Затим, ту је Краљевски колеџ Велике Британије у Лондону (у рангу наше Школе националне одбране), затим слична,, највиша војна школа у Паризу, немогу јој се сетити тачног назива, као и неколико центара у САД, по војним базама Пентагона.
Реализују се и бројни други курсеви у НАТО центрима и базама, за ниже нивое командовања и "менаџмента" у области одбране, као и бројна студијска усавршавања.

Према томе, узалодно је говорити о провизоријуму који се зове "неутралност"!
Министар Шутановац (и сам је успешно школован у Гармишпартенкирхену, што је јавно више пута истицао) завршава "посао" који започео с пролећа 2003. године садашњи Председник.
"Посао" који нам је већ 7 пуних година пред очима, толико је озбиљан, толико је крупан, да ће нам, хипотетичи у идеалним околностима, требати 10 година да се од резултата истог опоравимо.

Истине и правде ради, објавите овај коментар, јер су подаци заист ТАЧНИ. Ако неверујте мени, проверите у Министарству одбране.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 01 март 2010 21:59
Драган
Заиста одличан текст!Мноштво је поенти и погађања право у центар у овом тексту, заиста га сматрам једним од најбољих Вукадиновићевих. Само да поставим питање које може помоћи разрешењу дилеме да ли је наша спољнополитичка оријентација била фарса или се само лоше спроводи-када сте последњи пут слушали о наша чувена 4 стуба спољне политике?Ја нисам чуо барем 2 месеца, а једно време није могло да прође ни два дана да се о томе не прича на контролисаним електронским медијима
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 01 март 2010 22:25
Доротеј
Немојте бити толико неправедни према националној гарди Охаја, заборављате њихов ОГРОМАН допринос кречењу школа у Србији.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 01 март 2010 22:46
Милош
Ово није анализа, ово је вивисекција! Истакао бих неколико сјајних доказа обмана и двоструких стандарда којима се служи актуелна власт, предвођена Шутановцем

Па се нешто питам, колико се то српских војних питомаца, официра и подофицира школује и дошколовава у Русији или у Кини


Признајем да су Русија и Кина доста далеко од Београда, Новог Сада, Алексинца, Ниша и Варварина – али неће бити ни да је Охајо ближи. (Сем када се долеће на стратешким бомбардерима.)


Наиме, зар оно прво не значи да по Србију окружену мирољубивим чланицама НАТО пакта више нема никакве опасности и зар ово друго не би могао бити савршен разлог за то да и БиХ (п)остане војно неутрална


Дакле, о НАТО треба да размишљамо хладне главе, без страсти и емоција, не осврћући се на прошлост, морал и етику. (Узгред, чак и тако верујем да би закључак у погледу нашег евентуалног чланства у НАТО морао бити негативан.) Али зато о злочину у Сребреници треба разговарати само са емоцијама, етиком и – разумљивим – пијететом према жртвама. Ту не важи апел на „хладну главу“, контекст, политичку мудрост и могуће импликације.


Још једном, БРАВО!
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 01 март 2010 22:55
Нимбус
Што би се ми , у опште, учлањавали у НАТО?
Какве везе има јесмо ли окружени њеним чланицама или не?
Они тврде да су "посвећени очувању мира". Што би онда требало да их се бојимо?
Ако смо у њиховом окружењу, значи да и нас чувају од `потенцијалних агресора`. И то бесплатно.
Ако би НАТО решио да нас (поново) масакрира, урадио би то без обзира на `окружење`. У том случају, дал` се са комшијама `гледамо преко нишана` или не, није од значаја.
Ако постоји оправдана сумња да би себе, неучлањавањем у НАТО, довели у ризик да нам (даље) отимају делове територија, онда су они ем лицемерни и не заслужују никакво наше поверење, ем се поставља питање: Чиме и колико би смо морали платити што нам не отимају територије? Пошто је та њихова благонаклоност? И због чега би ми требали живети у вери да и поред свега не би преко нас `намиривали` оне које више воле, који су им ближи, или код којих имају већи интерес?
Колико би њиховог оружја морали куповати? Да ли би квалитет и количина тог оружја били довољни да се одбранимо у случају неког локалног конфликта? Ко и како би контролисао употребу тог наоружања, и како би се НАТО поставио у колико би се са неким од комшија `погледали преко нишана`?
Ако се учланимо, губимо ли поверење (какво-такво) Русије? Зар је добро за нас да изгубимо и то мало подршке коју имамо од некуда? Ради мачке у џаку.
Да ли би у случају учлањења, постали интересантнија мета за терористе, него да смо неутрални?
Да ли се и један од господе студената изјаснио да је спреман да иде у Афганистан, и тамо штити наше интересе у оквиру НАТО?
Или би тај часни задатак припао убогој сиротињи, док би наша млада интелигенција, поборници уласка у НАТО, градили своје јапи каријере у уређенијим и богатијим државама.
Него, ел истина да у Војводини наша војска нема више ни једно возило `теже од пет тона`?
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 01 март 2010 23:34
ТОПОЉ
"Међу аргументима који су се могли чути у прилог уласку Србије у НАТО најчешће је навођено то да ће Србија остати "безбедоносно острво" у НАТО окружењу и да ће ако,Босна уђе у НАТО а Србија остане неутрална,Срби са обе стране Дрине остати војно-политички подељени и потенцијално сукобљени".Поштовани господине Ђорђе можете бити сигурни да Срби с обе стране Дрине никада неће бити војно сукобљени.Ја ту могућност не дозвољавам чак ни хипотетички.Чак и под претпоставком да такозвана БиХ постане чланицом НАТО-а.Ја бих радије пристао да умрем,и ако треба,ево сад то изјављујем,ако икада Франкештајн звани БиХ(а са њом и РС)постане недај Боже чланицом НАТО алијансе,ја ћу пристати радије да будем погубљен него да себи дозволим такву срамоту.Ти из НАТО-а,који би у том случају окренули оружје на Србе из Србије,од мене могу очекивати то да ја окренем у њих.Па шта ако и погинем.Бар знам да одлазим Богу на истину чисте савјести.Моје срце куца за велику Русију,РС и Србију.Једино што Србија треба да уради је то да се извуче из канџи америчких марионета и биће све у реду.Признајем,ово је лако рећи али тешко урадити,али,додао бих не и неизводљиво.Можда у овом тренутку дјелује као тешко изводљиво али то не значи да ће тако бити и убудуће.Прије или касније њима мора доћи крај.И да завршим за мене у срцу увјек присутном крилатицом-ЖИВЈЕЛА СРБИЈА!!
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 01 март 2010 23:35
хроничар
Што би рекао Мујо: "Ситиација се мења из часа у час". Ево једног примера из живота и то на данашњи дан. Данас је доктор Караџић давао уводну реч у својој одбрани пред хашким трибуналом. Између осталог приказао им је пресретнути разговор никог другог до Карле Дел Понте.
До данас, будући да сам слабо верзиран у технику, сам мислио да НАТО има технику, а нема идеју, морал, храброст и да је због корупције препун безвредних хеликоптерс "Апача" неких пушчетина које се топе и заглављују тако да амерички војници на терену су сретни ако нађу неки стари Калашњиков који им може спасити живот. Мислио сам да имају средства за прислушкивање и информисање. Кад тамо, приватна обавештајна служба једног лекара им снима најповерљивије разговоре на тако високом нивоу.
Сад је питање, да ли се неко наш тако дубоко завукао тамо, или је код њих све на продају као и код "наших" а њихових. Углавном кад сам то доживео да њима у Хагу Караџић пушта снимка пресреднутих разговора, не могу да верујем. То је више понижење за НАТО него кад им је Младић за тарабу везиво специјалце.
НАТО не вреди ништа. Питам се само кад ће то ови "наши" билмези схватити.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 01 март 2010 23:37
Урош
Војна неутралност је сасвим исправна. Шта ћемо у натоу да гинемо по Афганистану и Ираку или да будемо мета Русима у случају евентуалног рата Русије и нато ? Не треба нам то.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 01 март 2010 23:38
korist od nato
Међу аргументима који су се могли чути у прилог уласку Србије у НАТО најчешће је навођено то да ће Србија остати „безбедносно острво“ у НАТО окружењу и да ће, ако Босна уђе у НАТО а Србија остане неутрална, Срби са обе стране Дрине остати војно-политички подељени и потенцијално сукобљени.

Али зар се тај исти аргумент не може и обрнути? Наиме, зар оно прво не значи да по Србију окружену мирољубивим чланицама НАТО пакта више нема никакве опасности и зар ово друго не би могао бити савршен разлог за то да и БиХ (п)остане војно неутрална?


glavni - a verovatno i jedini - argument za NATO pakt je da neprijatelji srbije (hrvatska, bosna itd) mogu da uvuku NATO ponovo u rat sa srbijom a zarad svojih interesa, na nacin na koji je gruzija pokusala da uvuce NATO u rat sa rusijom.

gruzija u tome nije uspela, ali to je bio rat sa rusijom - dok hrvatska ili bosna mozda moze lakse da uvuce NATO u rat sa srbijom.

e sad, nije bas sasvim jasan mehanizam kojim clanstvo srbije u NATO-u to sprecava - otprilike, ako su i srbija i bosna clanovi NATO, onda komanda NATO-a ne moze da se svrsta na stranu jedne clanice. pored toga sto se postavlja pitanje kakav je to uopste vojni savez cije clanice medjusobno ratuju, nije sasvim jasno da ne bi doslo do svrstavanja ne jednu stranu, ali to ipak izgleda manje verovatno od slucaja u kojem je srbija sama.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 01 март 2010 23:47
Млади Џедај
Сјајна анализа, све честитке.

Није искључено да се прикључење НАТО-у већ спроводи, али тајно, ван увида јавности, замаскирано дебатом за или против чланства у тој организацији.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 02 март 2010 00:19
Пера Детлић
Неутралност није опција која нам се нуди као могући избор. Ако нећемо НАТО, онда је потребно да се заложимо за војни савез са Русијом.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 02 март 2010 00:28
Vladan Bojić
U ovakvim situacijama jednostavno ne treba biti defetista. Istina je da sve što je najgore moglo da nam padne na pamet devedesetih, da se i obistinilo, ali sad bi bilo vreme da razmišljamo malo realnije. Naše učešće u NATO paktu definitivno nije nešto protiv čega se ne možemo izboriti. Uostalom, evo jednog malo malignijeg primera: Godine 1999, posle Kumanovskog sporazuma, svima nam je bilo savršeno jasno da je Milošević radi svojih sitno političkih interesa definitivno prodao Kosovo. A danas se ipak čini da Kosovo nije baš sasvim otišlo, i to uprkos marionetskim vlastima od 5. oktobra pa nadalje. Iz prostog razloga što nijedna vlast u Srbiji nije mogla biti više marionetska i izdajnička od Miloševićeve totalitarne. Dakle, ako smo ekonomski već toliko jezivo posrnuli, hajde da se nadamo da ćemo na političkom nivou i na stepenu digniteta donekle opstati, makar minimalno - da se nećemo prikloniti NATO paktu.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 02 март 2010 00:30
гг
Што се тиче војних веза са Русијом, оне постоје и јако су чврсте. Али, не морају и не смеју сви све да знају, па ни господин Вукадиновић. Ипак, у питању су строго чуване војне тајне.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 02 март 2010 00:55
Горан Јевтовић
Што се тиче војних веза са Русијом, оне постоје и јако су чврсте. Али, не морају и не смеју сви све да знају, па ни господин Вукадиновић. Ипак, у питању су строго чуване војне тајна


Уз дужно поштовање, "војне везе", или ти савези, када су прави и постојани, они нису "тајни". Напротив, представљају се јавности, оснажују, максимално се обелодањује што више аспеката истих, учестало се врши размена посета на високом нивоу, изводе заједничке војне вежбе, купује и продаје наоружање и техника, подстиче низ пројеката.... И та ко могу да вам наводим до сутра.

Овако како сте ви "излетели" са овим коментаром несарађују ни војнообавештајне службе. Мислим на супертајност коју сте истакли.

Целокупна "војна сарадња" са Русијом састоји се у томе што МИ врло успешно од 2003.године, уништавамо њихову одличну технику (стреле, тенкови Т-55...), и избацујемо из употребе све што подсећа на њих, а ОНИ то посматрају, бележе и чудом се чуде.

Толико о тајности.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 02 март 2010 01:25
Ultravisitor
Sto se tice skolovanja srpskih oficira i vojne ''saradnje'' vojske Srbije i vojske SAD-a, nije upitna daljina Ohaja nego blizina Bondstila. Tajkunska vlada izvrsava naredjenja izdatih u toj americkoj bazi koja simultano upravlja sa vladom oju navodno kontrolisu Siptari u Pristini. Sustina je u tome da su obe vlade, i ona u BG-pasaluku i ona u Pristini, kontrolisane iz Bondstila. Stoga nasi ministri odbrane, prethodno Boris Tadic a naknadno Dragan Sutanovac, planski razoruzavaju Srbiju, i kao sto neko vec ovde rece, prelaze na strategiju krecenja osnovnih skola i staja po uzoj Srbiji. Vatrogasci iz Ohaja su vojna sila za Srbe.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 02 март 2010 02:12
roadrunner
Ko je ovde otkrio toplu vodu? Pa godinama vec oficiri imaju obavezne napredne kurseve engleskog. Nisam primetio cak ni dobrovoljne osnovne kurseve ruskog.

Kakva vojna neutralost? Od takve bezkicmenjacke politke nikave vajde u sadasnjim statesko politckim okolnostima. Samo impotenta prica, politkanata iz DSS (i ostale nase kvazi opozicije). Cemu to moze koristi?

Gospodo, jedino resenje u ekonomsko-stratesko-politickoj situacji gde jesmo, i gde vise nista na prodaju nemamo je da ponudimo Rusima da mogu da naprave raketnu bazu u Srbiji. Automatski NATO-u nikakvi "štitovi" u Evropi ne vrede. Pa koliko sutra bi odmah smekšali, a Albance bi pustili niz vodu samo tako...ma samo kad bi smo rekli da ćemo razmotriti tu opciju. Tako "ubadamo" u sustinu dugorocnih US planova..kakvo Kosovo, Albanci..Iraci, Afganistani, bakrači..U diplomatiji, da bi bilo šta dobio, moraš da imaš barem nekog keca u rukavu, a ja ne vidim bilo šta drugo...osim da se smiluju zato što smo bili dobre kuce...a videli smo da nisu. No, zato i drže Šutanovca and co., da nekome to ne pade na pamet slučajno, a kome padne na njega će se strašno obrušiti NATO mediji.
Što je najgore ovo niko ne sme ni da "lane" u Srbiji a kamoli da stvarno zalegne za stvar. Sve stranke samo gledaju kako će to da im se odraziti na rejting do sledećih izbora...
Mi smo na dnu, dna gospodo..u svakom pogledu...
Препоруке:
0
0
17 уторак, 02 март 2010 02:14
Troglavski
Kusner na Kosovu drzi govore, a Francuzi oce da prave metro u Srbiji!

Neutralna Srbija.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 02 март 2010 02:26
goran01
Srbija treba da bude vojno neutralna jer samo tako moze da bude pravi posrednik izmedju istoka i zapada kao u kulturnom tako i u poslovnom smislu.
Mislim da trebamo da budemo ono sto nam nas geografski i istorijski polozaj namece a ne da mu se suprostavljamo.Mi smo smo granica izmedju istocne i zapadne civilizacije tako je bilo raskolom u hriscanskoj crkvi 1054 godine tako je i danas i samim tim trebamo da se ponasamo u skladu sa tim a to je da budemo fleksibilni i da od obe strane zaradimo prodajuci svoje usluge a ne sirovu snagu.
Verovali ili ne mi smo vodeca zemlja u regionu u kojoj se Engleski govori na konverzacijskom nivou po glavi stanovnika tako da trebamo da ulazemo vise u obrazovanje i da iskoristimo geografski polozaj kako bi prodavali usluge a ne svoju teritoriju i sirovu snagu.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 02 март 2010 03:26
sasa r.
Mene interesuje šta naš oficir može da nauči u SAD? Iskustva američke vojske su impresivna:
1.kako istrebiti u kratkom roku sve bizone, da bismo izgladnele Sijukse konačno primorali da polože oružje, odu u rezervat i predju na “makrobiotičku” ishranu.
2.kako osvojiti Italiju kada imate Čarlija Lučana za posrednika, i poljske dobrovoljce koje ćete poturiti da izigravaju topovsko meso.
3.kako dobiti dobre batine u Ardenima.
4.kako bombardovati savezničke gradove, a da pritom pobijete domaće stanovništvo, uz najminimalniju štetu po neprijateljsku vojsku i tehniku. To postižete “pametnim” bombama, na kojima ćete prethodno napisati “Srećan Uskrs”.
5.kako savladati neverovatan otpor japanskih vojnika, ako imate dve milosrdne pečurke.
6.kako popaliti napalm bombama korejsku i vijetnamsku decu.
7.kako uzgajati i preradjivati biljne kulture u Avganistanu uz pomoć lokalnih izdajnika.

Što se neutralnosti tiče,oko nas je “probrana družina”, i vrapci znaju kako će na prvi mig Velikog brata reagovati Hrvati, Bugari i Arnauti. To izgleda jedino nije jasno našem vojnom vrhu. Samo se pitam kako misle da pokriju granice sa 10.000 vojnika? Samo za održavanje vojne tehnike je potrebno bar 30.000 ljudi. Srbija je 1915. imala ogromno vojno iskustvo, fantastičan vojni vrh i neverovatno hrabre trupne oficire, pa je zahvaljujući greškama kralja i Pašića oko preventivnog napada na Bugarsku, vojska bila prisiljena da ide preko Albanije. Šta sada, sa ovakvim vojnim vrhom, iseljenim kasarnama i prepunom zemljom stranih obaveštajaca? Ovo je vrlo ozbiljna stvar, neko svesno priprema ovaj narod za klanicu, a svi u opoziciji ćute! Zašto ne podignu glas, zašto ne primoraju vlast da se malo lupi prstom po čelu? Kao da su anestezirani i jedni i drugi! Ili su možda rešili da zajedno, čim postane gusto, spakuju kofere i iskoriste blagodet belog šengena.
G-dine Vukadinoviću, hvala Vam na ovom preciznom i opominjućem tekstu. Nadam se samo da ćete uspeti da razbudite usnule srpske političare.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 02 март 2010 03:35
Dimitrije sine Mitre
Odlicna analiza ali ipak nedostaje poenta da li je Srbija NEUTRALNA ili NEUTRALIZOVANA.
Moj prilog neutralnosti Srbije bi bio da pored Bondstila na Kosovu imamo Gvozdje na Kopaoniku . Posto je Bondstil americki onda bi Gvozdje moralo biti RUSKO.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 02 март 2010 05:40
Сизиф
Господине Вукадиновићу, пре ће бити да је Русија поприлично недоречена на тему шта она заправо хоће с нама. Нека браћа Руси извину, али у овој ситуацији ми тешко да можемо "читати између редова" уколико им је то намера. Чињеница је да они подржавају тренутни режим у Србији, а врло добро знају о каквим се ликовима ради. Чињеница је да су индиректно пролонгирали опстанак специјалног представника у БиХ, а стално причају како његовом мандату треба да дође крај. Ја не знам колико је Русија обавештајно присутна у Србији, али не видим неке посебне резултате евентуалног обавештајног рада, барем не на политичком пољу. Једини представник руске власти од којег повремено чујем оно што бих желео да чујем од једног Руса по питању власти у Србији је Дмитри Рогозин. Али његове речи немају тежину речи Медведева, или напосе самог Путина.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 02 март 2010 07:26
Srboljub Savic
Republika Srbija-danasnja drzava je zemlja koju
ni Ustav ne definise kako treba.
Drzavnici Srbije - politicari, Vlada, ... ne bi
umeli da definisu sta je to drzava uopste, kad bi
ih neko ozbiljno pitao.
Kao ilustracija, nek posluze odluke (i zakoni)
donete u Skupstini Srbije-vrhunskoj zakonodavnoj
i demoktatskoj instituciji, kojeministri i vladini
cinovnici krse, bez trunke savesti i odgovornosti.
Vojska Republike Srbije je osnovna insttucija zem-
lje ali bez usvojene strategije i ciljeva.
Osnovna uloga vojske u demokratiji, ne moze biti nista drugo do odbrana zemlje od oruzane agresije.
Sekundarne i ostale uloge nisu beznacajne ni nepo-
znate (u Srbiji nazalost-nedefinisane).
Pod vidom demokratske i civilne kontrole vojske,
Srbiji je postavljen ministar vojni sa osnovnim
ciljem obezbedjenja prekida svake veze Srbije sa
Rusijom (sa Kinom ionako nismo uspostavili nikad
veze, ni kao Albanija svojevremeno).
Putevi ostvarenja pomenutog cilja su:
- Ubrzana eliminacija preostalog vojnog kadra JNA,
- Ubrzano unistavanje celokupnog naoruzanja-siste-
ma odbrane, porekla SSSR i Rusije,
- "Skolovanje" i indoktrinacija oficirskog i pod-
oficirskog kadra po obrasccu SAD i NATO, uz bri-
sanje svih bivsih i postojecih vojnih skola,
- "Podrska" ministru vojske u "nezavisnom" (bez
kontrole Predsednika Vlade, Predsednika Srbije i
Skupstine)delovanju - ostvarenju definisanog
cilja,
- "Podrska" svim "podobnim" drzavnim sluzbenicima
(ukljucujuci ministra vojnog, Javnog Tiuzioca za
ratne zlocine, ...), NVO i "medijima",
- Ostala sredstva - vidljiva i "nevidljiva".
Kako je ceo opisan proces (pomenuti putevi) odavno
u toku, jer je cilj SAD da Srbija bude clanica NATO
(zbog Rusije, a ne interesa Srbije)to se pisanje
g. Vukadinovica (i drugih, ukljucujuci - mene),
prihvata po-"psi laju, karavan prolazi!".
Zato, Srbija danas, ima na celu ljude bez integri-
teta (samim tim- morala, dostojanstva, identiteta,)
S postovanjem,
S. Savic
Препоруке:
0
0
23 уторак, 02 март 2010 08:43
драгослав павков@гг
Што се тиче војних веза са Русијом, оне постоје и јако су чврсте. Али, не морају и не смеју сви све да знају, па ни господин Вукадиновић. Ипак, у питању су строго чуване војне тајне.

Е,сад ми је лакнуло!Ако је ово информација из Генералштаба или МО да се ми бацимо на "своје радне задатке" уместо што овде млатимо празну сламу...Сад озбиљно;
Верујем да је гг написао оно што би он волео да види,а не оно што види.Искуства из ближе и даље прошлости нам нуде бројне примере оваквог,погрешног посматрања и извођења закључака.На пример,викенд рат у Словенији;
Једног јутра на граничном прелазу покрај града где сам живео освануо је тенк Т-55,а испред железничке станице БОВ војне полиције.Док смо се ми,цивили питали где је пешадија,"војни аналитичари" из нашег друштва су нам објашњавали да се не бринемо јер само што нису стигли специјалци Савезног СУП-а...И стигли су.На оближње игралиште локалног фудбалског клуба спустио се хеликоптер и из њега је изашла група милицајаца,али не специјалаца у пуној ратној опреми која би била способна да са тенком и БОВ-ом штити поредак на граничном прелазу и рад железнице,већ неке бркајлије у летњим кошуљама са зарђалим аутоматским пушчицама и по једним оквиром муниције.У рукама су носили разне спортске торбе.Дежурни "аналитичари" су нам објаснили да је у торбама униформа и опрема у коју ће се ови пресвући кад се сместе,а овако су офуцани да би заварали словеначке пандуре и територијалце...Ти "специјалци" су ушли у просторије граничне полиције и царине и онима који тамо раде су рекли да ће од сада они преузети команду.Један од њих је изашао и питао где има трговина да купи кафу јер "од синоћ ништа у уста нису ставили..."На друмски гранични прелаз кренуо је ПУХ са неким официрима које су словенски миличники вратили назад,пошто су тенк већ опколили али нису хтели да га нападну плашећи се жртава.Треба ли рећи да су прави,словеначки специјалци убрзо ушли у зграду и разоружали "савезне"?
Препоруке:
0
0
24 уторак, 02 март 2010 09:19
драгослав павков,наставак
Они из тенка су коначно испалили једну гранату која је експлодирала у оближњем каменолому.Својим очима сам видео словеначке територијалце како бацају ПАПовке и беже кући псујући миличнике који су покушавали да их спрече.Наш "аналитичар" је био егзалтиран тиме што су му анализе биле исправне.По њему,за најдаље пола сата долазе војни специјалци да похапсе Словенце...Кад се спустио хеликоптер,његовој срећи није било краја.Из хеликоптера је изашло неколико тешко наоружаних војних лица у панцирима и носећи у рукама транспортне вреће кренуло према опкољеном БОВ-у.Тамо су их зауставили словеначки миличники.Настало је убеђивање,један од војника је отворио једну врећу,док су га Словенци држали на нишану,и показао им векне хлеба и пакете СДО.Ми који смо ту тужну сцену гледали са 50-так метара удаљености нисмо могли да верујемо својим очима."Аналитичар"се накратко негде изгубио,али се убрзо вратио са новим "информацијама",да се морамо удаљити јер ће ЈНА убрзо искрцатио десант,па да им не сметамо...Убрзо,војници двадесетогодишњаци из БОВ-а су се предали,а Словенци су преко ознака ЈНА спрејом написали ТО.Десант никад није искрцан.
Колико је наш аутизам био узнапредовао илуструје и чињеница да смо се нас неколицина и поред свега што смо СВОЈИМ ОЧИМА ВИДЕЛИ пријавили као добровољци у јединицу ЈНА која је била стационирана у граду.До тога је дошло тако што нас је врбовао заставник за кога смо мислили да је орган безбедности,а кад смо ушли у опкољену касарну испоставило се да је човек заправо био командир команде стана.Они који су служили војску знају каква јединица је у питању.
Тако да ваша заблуда није ни мало безазлена.Мени је таква заблуда променила живот.Као што рече г.Јевтовић,војна сарадња која се темељи на неким тајним уговорима је превазиђена и колико знам никад није ни дала резултате.Наравно да су детаљи сарадње војна тајна,али доктрина се доноси на државном нивоу и мора вити јавно обелодањена.
Препоруке:
0
0
25 уторак, 02 март 2010 09:23
симонида
Ђорђе, Ви сте заиста сјајан аналитичар који главу употребљава за мисаоне процесе за разлику од многих наших политичара које Ви великодушно назвасте,частисте, "ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА", а они то, нажалост и јесу, али негативна, којима глава служи или за сликање или за ношење шешира. Боже мој, сјајан интервју г-дина ЈОВАНОВИЋА, дао је многе одговоре како је у филму додирујући у свим пресецима стварност која је по Србију катастрофална и којој се изгледа не назире крај! а ово код нас јесте један заиста интересантан ФИЛМ који режирају апсолутни понављачи,чак би им то и опростили јер понављач није грехота бити али ЛАЖОВИ, ПРОДАВЦИ ДУНАВСКЕ МАГЛЕ,ОБМАЊИВАЧИ и пре свега ПЉАЧКАШИ народног добра су делатности које би по закону морале бити кажњиве.хиљаде мојих коментара на овим страницама упозоравају да је ПРЕСЕДНИК најопаснији играч, перфидан у својим изопаченим намерама да се бојим да ћемо се једног дана само пробудити у НАТО колонији као ономад Свето маровић кад се пробудио и постао богатији за 3 милиона еура!ситница неко ће рећи! да, када то упоредимо са богатством њиховог миљеника Дарка Шарића!од ламентирања нећемо имати никакве користи.овој власти је потребан АКТИВАН ОТПОР или ћемо ускоро бити НАТО и ЕУ РОБЉЕ са свим атрибутима који тај статус носи!
Препоруке:
0
0
26 уторак, 02 март 2010 09:24
Пречанин
Као дијете, нарочито у дугим зимским вечерима, наслушао сам се прича старих ратника из 1. Св. рата. Они су насилно мобилисани и упућени са осталим Аустроугарима на руски фронт. Увијек су вребали прилику како да се предају Русима, а зато се по хитном поступку остајало без главе. Када су се коначно нашли у руском "заробљеништву", Срби су одмах били одвојени од осталих нација. О Русији и њеном народу су говорили као о себи и својима, тако су се тамо и осјећали. Код нас дјеце који смо слушали те приче рађало се једно поштовање према Русији које је, доцније, нашим школовањем и новим сазнањима о српско-руском сродству прерасло у љубав према великој словенској земљи.
Русија међу Србима има много, много савезника.
Што се отпадије тиче, и онда је било (истина ријетких) Срба који су се Аустоугарима увлачили. Тако и данас раде актуелни лобисти.
Треба подржавати покрете у свијету који се залажу за разоружање и спречавање еколошких катастрофа а не јачање хиперпрофита Војноиндустријског комплекса.
Препоруке:
0
0
27 уторак, 02 март 2010 09:49
Dijasporac
Tadić će uvesti Srbiju u NATO ako dobije sledeće izbore,zar neko sumnja u to,ustavne obaveze itd.,pa to su iluzije,ne poštuje se ustavna struktura države od atlantista npr. statut Vojvodine,Tadić i ta hunta sa kojom razara državu neće stati,nekim narodima zaista ne treba država!!!
Препоруке:
0
0
28 уторак, 02 март 2010 09:55
Petar II Petrovic Njegos
Srbija nije neutralna, neutralne zemlje ne vode imperijalnu politiku prema susjedima. I zbog toga je dobro sto u Srbiji postoje ljudi kao sto su Cedomir Jovanovic i Natasa Kandic oni ulivaju nadu da ce se i Srbija jednom promjeniti i tada ce konacno doci dan kada ce Crna Gora imati dobre odnose sa svim svojim susjedima.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 02 март 2010 10:05
Cernisevski
- Siguran sam da autora teksta nije potrebno podsecati na mehanizam pomocu koga su narodi iz naseg okruzenja ostvarili svoje interese, a na nasu stetu. Kao ni na kljucnu stvar u citavoj toj prici: oni su imali saveznike koji su im u tome pomogli, mi nismo. Oni nisu bili neutralni, mi jesmo. Rezultat je poznat. Znaci, verujem da je autor svestan da se ciljevi ostvaruju tako sto se vasi interesi vezu uz interese nekog mocnog, ko onda, stiteci svoje, istovremeno brani i vase vitalne interese.

Dalje, iako autor ispravno zapaza da bi neutralnost morala biti od svih prihvacena, siguran sam da vrlo dobro zna da je to moguce postici samo ako se to ne kosi sa globanim geostrateskim interesima onih koji treba da je prihvate (inace od neutralnosti nema nista). I siguran sam da zna da su neki veliki itekako geostrateski zainteresovani za ove prostore (sto ce reci da od nase samoproglasene neutralnosti nema nista).

Trece, ono cega je autor sigurno vrlo dobro svestan je i cinjenica da se mi u sledecem naletu mocnog protivnika ne mozemo sami odbraniti, prosto jer nemamo te kapacitete,i da tu samoproglasena "aktivna" neutralnost nece pomoci. Da ne navodim dalje...Pored svega toga zaista ne mogu da razumem zasto gospodin Vukadinovic i dalje insistira na neutralnosti kao opciji. I na kraju, zasto i dalje reagovati na poteze onih koji su nametnuli inicijativu koja nas sunovracuje u provaliju (NATO), umesto da se muski stisnu zubi, nametne svoja inicijativa i kaze da jedino Sloboda/Srbija/Rusija/BRIK/ nema alternativu ?
Препоруке:
0
0
30 уторак, 02 март 2010 11:04
брм
анализа је одлична али је закључак катастрофалан..каква неутралност - где то има?
није ли БЕОГРАД БИО ОТВОРЕНИ ГРАД УОЧИ НАЦИСТИЧКОГ БОМБАРДОВАЊА?
нисмо ли нетом бомбардовани мимо свих међународних прописа?
поново та милошевићевска дилетантска политика - свађаш се са америком а немаш ни противавионске пројектиле..
решење је врло просто - руски Бондстил на северу косова или Српској!!
и војна лука у Бару који ионако ничему комерцијалном не може да служи а предивну обалу моје постојбине су ионако избетонирали и упропастили
Препоруке:
0
0
31 уторак, 02 март 2010 11:31
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Свака анализа г-дина Вукадиновића изазове оправдане позитивне реакције.
Свака реакција дискретно умањи степен расположиве конструктивне енергије јер је вербализација (коментари...) један од најефикаснијих неутрализатора незадовољства.
Смањење енергије нас уводи у ентропично стање апатије и хипокризије, односно пад вољности и одрживости свести и идеје значају о конкретне теме. Овог пута о НАТО-у.
Однекуд верујем да власт,управо то и жели.

Елем, упркос недвосмисленој вредности свих текстова г-дина Вукадиновића и његовој искреној окупираности најзначајнијим и најозбиљнијим национално-државним темама, препоручујем да и тему НАТО, као и остале теме из наше вруће свакодневице, обрађује у ређим временским интервалима, како би остале објективно вредне пажње. Читавог народа. И државе.

ПС. Текст по себи, садржајан, директиван.
Препоруке:
0
0
32 уторак, 02 март 2010 11:39
Дејан
Предлажем да се скупљају потписи против уласка у НАТО или било који други војни савез. Свесрдно ћу да подржим ту иницијативу. Даћу свој потпис.

Само то би требало да иде у пакету са потписима за расписивање ванредних избора, теми о којој се овде недовољно говори.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 02 март 2010 11:52
Goran
Gospodine Vukadinovicu,
Razumeo sam iz vaseg teksta da ste sucelili vase misljenje o ovakvim temama na nekim tribinama zatvorenog tipa.
Da li bi NSPM mogao da organizuje javne tribine gde bi prisutni nesto saznali o ovako bitnim temama koje odredjuju buducnost jedne nacije.
Ovako, preko interneta, u ovim komentarima, mi vama cestitamo s jedne strane, a s druge, iznosimo nasa misljenja, jed i nezadovoljstvo. I sve se to
brzo razvodni i svede na neki elitizam i intelektualno caskanje, do sledece prilike.
Nista ne moze zameniti snagu i tezinu zive reci.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 02 март 2010 12:08
OKVIR
Oni koji su ih doveli na vlast ocekuju da ih ovi verno sluze i zato mogu da pune svoje dzepove ( i sluge i gazde ). Ako bi sta menjali ( ovi sad sto nas jasu ), onda ce biti zamenjeni novom ekipom, brze.
Nova ekipa hoce da sto brze zajase, da bi punili svoje dzepove - vec predugo cekaju, sve potrebne transformacije su vec odradili.
Tako je vec osiguran ulazak u nato, samo postoji mali problem: sta ce narod da kaze, jer ga je lupeska politika pre svega onih spolja ( ali i ovih unutra koji samo brinu o sebi ) dovela do ivice gladi i svake druge propasti.
Spoljno politicka scena ( kako globalna tako i lokalna ) nije takva da bi interes Srbije bio da udje u tu monstr organizaciju. No isto je i sazrelo vreme da oni koji ocekuju da se ne ide u tu monstr organizaciju, daju konkretne garancije protiv iste. Jesu li to u stanju i dali im je to u interesu?
Препоруке:
0
0
35 уторак, 02 март 2010 12:34
дада
Браћо зар не видите да се све одиграва према старим пророчанствима. Изгледа да ће нас стварно остати онолико колико може стати под једну шљиву. Нека је Господ с нама. Слава Господу.
Препоруке:
0
0
36 уторак, 02 март 2010 12:39
звездарац
Већ сам овде писао како се о уласку Србије у Нато, много више од Шутановца пита Русија. И верујем да Русија тај улазак неће дозволити. Јанукович је отишао у историју, следећи је Сакашвили, претпостављам да ни Шутановац неће још дуго. Русија јача, Нато слаби.

Ево још неколико чињеница.

Нато управо потресају унутрашњи проблеми. Једина Нато држава са здравом економијом - Немачка - тражи да се америчке атомске бомбе склоне са њене територије (а под својом територијом Берлин све више подразумева целу ЕУ без Британије).

САД и Британија су своје нове амбасадоре у Београду изабрале. То су људи са искуством у односима са Русијом. Дакле, не људи са искуством у средњеевропским земљама које су постајале део Нато и ЕУ, него људи са искуством везаним директно за Русију. То би могло да значи да САД и Британија у будућности виде Београд као део руске зоне утицаја.

Министар Јеремић у свом говору у САД позива запад на боље односе са Русијом и Турском. Не верујем да је то само његов лични став, верујем да то показује одакле министар добија налоге - дакле из Русије и Турске.

И још нешто: мала земља може да буде војно неутрална само ако је нечији вазал.
Препоруке:
0
0
37 уторак, 02 март 2010 13:40
јустина,
У потпуности се слажем са коментатором чији је псеудоним Пети елемент. И да додам. Код себе лично осећам последице коментарисања, баш онако како је навео Пети елемнт. Неко ће рећи да коментарисање није контрапродуктивно или узалудно, јер смо тако сазнали да нас има још који гледамо и мислимо другачије. Па шта? Постоји клуб љубитеља ретких орхидеја или клуб људи који посматрају небо очекујући долазак ванземаљаца. И они деле сличан поглед на неку појаву или слично схватање неке идеје. Да се не би осећала као члан неког таквог клуба, све мање коментаришем и чувам енергију за боља времена.
Препоруке:
0
0
38 уторак, 02 март 2010 13:53
srdjan conic
Problem Srbije nije stvarna formalna ili deklarativna neutralnost. Problem danasnje Srbije je cinjenica da se namerno ne prepoznaju stvarni interesi drzave. Jer Srbija ne moze da bude neutralna prema sebi. Da li Srbija treba da bude neutralna prema zrtvama Nato agresije. To nije iracionalna stvar to je sasvim racionalno razmisljanje. Zamislite recimo kampanju u Vijetnamu o ulasku ove drzave u vojni savez sa amerikancima. Ministar vojni kaze da treba gledati u buducnost i naveo primer Japana. A ne kaze da je Japan zapravo okupirana zemlja da su americki vojnici izuzetno omrazeni i da se pored ostalog i zbog toga s vremena na vreme potegne pitanje Severne Koreje jer su toboze oni glavni branioci Japana. I uopste neka mi neko kaze sta to znaci neutralnost vojna pogotovo. Da li su Svajcarska ili recimo neke druge malobrojne evropske zemlje neutralne. Dakle Srbija mora da rascisti sama sa sobom. Oni koji se u Srbiji zalazu za ulazak zemlje u Nato nekada su nazivani izdajicama. Danas su mnogi od njih na vaznim polozajima i sve vise se cini da samo sprovode politiku svojih nalogodavaca. Uostalom za to su se skolovali u njihovima zemljama. Znaci vreme je da se stvari konacno u Srbiji nazovu pravim imenom. Dakle nije pitanje da li Srbija treba da udje u Nato nego da li treba da neko potpise kapitulaciju. Ako to neko i uradi on to moze samo u svoje ime. Kada se okrene sebi onda se nece postavljati pitanje ulaska u vojni savez koji joj je toliko zla naneo.Ne misli valjda neko ovde ozbiljno da nam je Bernard Kusner iskren prijatelj koji se dockuje sa najvecim pocastima umesto da mu se sudi za trgovinu ljudskim organima. Kada se okrene sebi tek tada se moze nadati pravim iskrenim savezima sa pravim prijateljima. Ovako ona je nepouzdan partner i nalazi se ni na nebi ni na zemlji. Nadamo se da udarac u zemlju nece biti mnogo bolan.
Препоруке:
0
0
39 уторак, 02 март 2010 14:00
звездарац
Морам да исправим свој лапсус из претходно послатог коментара: написао сам "Јанукович је отишао у историју", а мислио сам наравно "Јушченко је отишао у историју".
Препоруке:
0
0
40 уторак, 02 март 2010 14:01
Мирослав Ђукић
Не дружим се са министрима, генералима и високим политичарима, па о њиховим ставовима дознајем само из медија. Стога, њима не верујем ништа, док ме својим делом не демантују. Круг особа са којим комуницирам чине само обични људи, али зато могу рећи да добро познајем ставове обичног народа, далеко од власти, како у ЦГ, тако и у Србији и Републици Српској. Не знам нити једног иоле паметног појединца у ова три ентитета/државе који искрено жели у НАТО пакт! Ко то прижељкује да уђе у друштво неког ко нас је бомбардовао, убијао, рушио, уцењивао и који дан-данас под окупацијом држи наше Свето Косово и Метохију!? Има ли нормалног човека ко воли свога тамничара, а да при том не пати од "Стокхолмског синдрома"? Заправо, ово "НЕ-НАТО пакту" је једно од ретких питања око којег се може направити најшири народни консензус. Ако би Србија, ЦГ и БиХ, вољом већине народа, остале трајно ван НАТО пакта, онда то не би било "изоловано острво", него прави архипелаг слободе усред поробљене Европе!!! Проблем није у народу, он зна шта хоће (мир, посао, благостање, територијалну целовитост, правду), а шта неће (НАТО, безакоње, наркоманију, незапосленост, криминал, корупцију,тајкуне...). Проблем је у политичарима, који једно гласно причају, а друго кришом раде.Зато, памет у главу, када кренемо да гласамо, а у међувремену, користимо све облике грађанске иницијативе, како не би "Босна шапатом пала" (и Србија и ЦГ).То и није много, али... Боље је потписати сто петиција против НАТО пакта, него један захтев за исељење из родне земље! Треба натерати политичаре да се ману играња жмурки и искрено устрајати на политици неутралности. У питању је процес који траје, ни Швајцарској нису одмах признали неутралност.
Препоруке:
0
0
41 уторак, 02 март 2010 16:13
@@
Изгледа да је овде на делу само једно обично силовање
Препоруке:
0
0
42 уторак, 02 март 2010 16:46
Горан Јевтовић
Драгослав Павков

Одлично "писаније" и пластичан пример, г-дине Павков. Коначно се "сложисмо" и веома ми је драго, јер ово су питања на којима почива иоле озбиљна држава
Срдачан поздрав.
Препоруке:
0
0
43 уторак, 02 март 2010 16:51
Danski Srbin
Neutralnost je, po mom skromnom misljenjenju, kao sto sam vise puta u ovim komentarima pominjao, kapija na izvolte svakom jacem od nas.
Na ideju da to mora biti GARANTOVANO ,ja bih samo pitao ko je to ili koja je to medjunarodna organizacija ,koja moze npr.Nato aliansi da zabrani da nas ponovo bombarduje, ako oni posumljaju npr.da skrivamo opasnoga BIN LADENA.
U toj ,po nas nesrecnoj situaciji ,mozemo ocekivati verbalnu odbranu u vec ,sad poznatoj svetskoj brbljaonici tzv.UN i nista vise.Jos jednom bi bili krvava tura ali u pravu.
Krajnje je vreme da iz iskustva nesto i naucimo ,a ne da vecito ponavljacki pravimo iste greske.
To nam se desilo sa politicki nepismenim i osrednje pametnim Milosevicem ,koji nas je gurnuo u sve ove ratove da bi zadrzao ,vec svud propali, komunizam.
Ovi sadasnji politicki nepismenjaci i nacionalno podjednako neodgovorne osobe nas guraju u Nato ,kao da se nista nije desilo.
Neko je govorio da smo mi kvalitetan narod samo nam elita ne valja.Kakav smo mi narod koji dozvoljava da o nasoj sudbini odlucuju polupismeni polumozgovi i jos da se ,preko toga,dice epitetom ELITA.
Pravo resenje sigurnosno-odbrambene politike Srbije je VOJNO-ODBRAMBENA ALIANSA SA RUSKOM FEDERACIJOM ,ostalo su sve stranputice sa po nas ruznim posledicama.
Препоруке:
0
0
44 уторак, 02 март 2010 16:54
Божо Бјелак
Нема потребе да хвалим господина Вукадиновића, гађао је у срж ствари (in medias res). Предлажем да са групом студената, који заступају улазак Србије у ЕУ и НАТО, отпутује у Софију, односно Бугарску - НАТО и Е Унијску трагедију. Пратио сам улазак Бугарске у ЕУ 2004., 5., и половину 2006., односно до одлуке о пријему. Четири године нисам био у Софији до прије неки дан. Иако се више не бавим Бугарском, срео сам се са тројицом угледних Бугара, са којима сам наведених година службено сарађивао, много чуо и научио. Ради се о најбољем економском аналитичару, затим једном бившем амбасадору у Београду, те др проф. социологије и философије.У одвојеним сусретима и уз пријатељску шољу кафе, нисмо водили "високопарне" разговоре, већ је било ријечи о тешком економском, социјалном и др. стању у Бугарској. Питао сам их, шта је са оним великим обећаним кредитима ЕУ из фондова CARDS i FAR (о којима иначе сањају евроунионисти Србије, посебно европског ранга експерт Ђелић). Сјећам се тачних (обећаних) цифара, за аутопутеве, коридоре 10, 8, 6, у износу од 7 милијарди Евр, затим пољопривреду, 9 милијарди Евр, за мала и средња предузећа и др. програме, чувене бајке ЕУ. Нема изградње електрана, атомске централе и др. Кажу да се сви, њихова политичка елита, правдају великом свјетском кризом. Посебно сам тешко доживио Софију. Да је макар остала на оном нивоу од прије 4 године. НАТО им усисава и оно мало новца као имела. Чланство у НАТО се годишње крваво плаћа. Највећа пензија је 200 Лева (тачно 100 Евр). Углавном су пензије око 80 Лева, колико кошта просечно квалитетна ципела у Пиротској улици у центру Софије. Неке њихове прогнозе су трагичније од оних које очекује сваки човјек у Србији, који је воли. Видио сам у очима пријатеља велику тугу, јер су и њима и народу причали да ће Бугарска, уласком у НАТО и ЕУ, бити рај на земљи. Скратио сам боравак са три на два дана и једва дочекао да пређем границу на Калотини. Жалим сваки народ који је улетио у канџе НАТО и ЕУ.
Препоруке:
0
0
45 уторак, 02 март 2010 16:55
ДБ

33 уторак, 02 март 2010 10:52
Goran
Gospodine Vukadinovicu,
Razumeo sam iz vaseg teksta da ste sucelili vase misljenje o ovakvim temama na nekim tribinama zatvorenog tipa.
Da li bi NSPM mogao da organizuje javne tribine gde bi prisutni nesto saznali o ovako bitnim temama koje odredjuju buducnost jedne nacije.
Ovako, preko interneta, u ovim komentarima, mi vama cestitamo s jedne strane, a s druge, iznosimo nasa misljenja, jed i nezadovoljstvo. I sve se to
brzo razvodni i svede na neki elitizam i intelektualno caskanje, do sledece prilike.
Nista ne moze zameniti snagu i tezinu zive reci.


Апсолутно подржавам.
Требало би неко попут НСПМ, али ни случајно нека политичка партија, да организује што више политичких трибина, на којима би посетиоци активно узимали учешће и износили своја мишљења и ставове.

Можда је то још и једини начин да међу нама исплива неко ко ће овај народ и ову земљу подићи из блата.
Препоруке:
0
0
46 уторак, 02 март 2010 17:41
roadrunner
Drago mi je da su barem par komentara slicni mom (brm i Cernisevski), tj ima ljudi koju su spremni da priznaju da se mora stisnuti petlja, ako cemo nesto ucniti od ove drzave i naroda (a i od svojih zivota). Kakva crna Kostunicina neutralnost...
Препоруке:
0
0
47 уторак, 02 март 2010 18:02
Одбрана и последњи дани
Мало морген што би рекао Слоба да чланство у НАТО пакту гарантује безбедност и изузеће од рата. Најбољи пример да није тако јесте грчко-турски рат на Кипру.
Препоруке:
0
0
48 уторак, 02 март 2010 19:56
Peter RV@Vladan Bojic
"Godine 1999, posle Kumanovskog sporazuma, svima nam je bilo savršeno jasno da je Milošević radi svojih sitno političkih interesa definitivno prodao Kosovo."

('svima nam je bilo savrseno jasno' zvuci kao pri-emptivni napad, ko ste 'svi vi', Bojicu?)
-Potpuno netacno. Da je Milosevic primio onih desetak milijona dolara sto mu je Helen Delich-Bentley (emisar Klintona) ponudila, Milosevic bi jos uvijek bio ziv i uzivao zivot sa Mirom ,pisuci neku dosadnu samo-pohvalnu knjigu. (Moze se ga optuzit kao glupoga trgovca za svoj licni interes, ali to je sve).-

".. Iz prostog razloga što nijedna vlast u Srbiji nije mogla biti više marionetska i izdajnička od Miloševićeve totalitarne"

('marionetska','izdajnicka' i 'totalitarna', teska verbalna artiljerija! Bojicu -iz komentara 'Pescanika'?)
- Cija je marioneta Milosevic bio? (dali vi uopste znate sto marioneta znaci?). Pa on je bio zadnji nezavisni sef srpske drzave koji nije primao naredbe od stranih ambasadora. Na kraju, koga je Milosevic 'izdao' odbijajuci Nato-ultimatum? Klintona,Toni Blera, Zorana Djindjica?
(Odbaciti predaju, Srbi nikad nijesu smatrali kao"izdaju")
Prave marionete i izdajnici se nalaze sad na vlasti. Vi pokusavate da ih opravdate, da im ublazite njihov moralni pad, poredjujuci ih -sa Milosevicem.
Kamuflaza vasih simpatija je, ne-efikasna
Препоруке:
0
0
49 уторак, 02 март 2010 21:44
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
@Јустина

Стрпљиво али темељно. И трајно. То је једини ПОКЛИЧ у који се може веровати.
Зато се глас разума слабо чује.
Уствари, он је само тих...
А снажан.

ПС. Мој коментар је више био упућен г-дину Вукадиновићу и његовој ОПРАВДАНОЈ, из зебње мотивисаној тенденцији да поједине теме држи константно активним. Ово је једна која заслужује такав статус, али је нужно очувати њену актуелност. а, то се може поступношћу и доследношћу. Трајањем у времену.
Поздрав.
Препоруке:
0
0
50 уторак, 02 март 2010 22:01
Горан Јевтовић
Peter RV

Браво, браво. Потписујем све што сте навели. Одличан коментар, односно одговор.

Многи, намерно или ненамерно, "Кумановски споразум" називају КАПИТУЛАЦИЈОМ, незнајући да у Међународном ратном праву постоји управо таква област, са тим називом. Где је све прецизно регулисано и тачно су предвиђене и усвојене процедуре.

Заборављају да је Споразум из Куманова, уствари Војно-технички споразум, да се до њега дошло у мукотрпним преговорима две зараћене, али РАВНОПРАВНЕ стране, што је крунски доказ да нисмо капитулирали!!!

Срдачан поздрав и свако добро.
Препоруке:
0
0
51 уторак, 02 март 2010 23:47
Peter RV
Vukadinovic ne uzima ozbiljno neutralnost Srbije zato je i pise pod navodnicima. Njemu je hipokrizija nasih vladara , dosadila, i poziva ih da izadju posteno pred narodom.
Ovo nije dovoljno.
Svakome bi trebalo da bude jasno da Srbija ne moze opstat neutralna. Bila je neutralna pod Milosevicem sa poznatim posljedicama. Neko je vec rekao da Srbi zive u mjestu kroz kojega svaki siledzija hoce da prodje (i da ostavi pozadi kupleraj). Mi nijesmo Svajcarska, Svedska ili Finska koje se mogu zaobici. Istinita neutralnost bi zahtjevala od Srbije nemogucno ogromne vojne troskove (na pr. nuklearno naoruzanje). U geografskom polozaju Srbije, nece nikad postojat neka carobna deklaracija neutralnosti koja ce nas spasti od rata. Za razliku od Svajcarske, potencijalni agresori morali bi da se i plase od nas.
Jedino sto je za Srbe, ne samo moguce nego i neophodno,to je-savez sa Rusijom. Sve ostalo su samo slogani koji sluze kao propagandna anestezija ka eventualnom ulasku u Nato.
Ovakvo 'stiskanje zuba' bi se ubrzo pretvorilo u ono Djindjicevo 'gutanje zaba' sa razlikom da bi to postalo permanentno( postali bi neki "zabo-gutacki" narod, jer ima milijon zaba koje nam se pripremaju).
Clanak Vukadinovica bi bio brilijantan kad bi se dopunio sa zakljuckom Cernisevskoga :
"da se muski stisnu zube..i kaze da jedino Sloboda/Srbija/Rusija/BRIK nema alternativu".
Препоруке:
0
0
52 среда, 03 март 2010 00:06
Памтилац
@ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ

Слажем се.
Јавност ће хабитуирати на тему. Офуцаће је јаловост честих расправа. Треба је неговати у примереним временским циклусима. Добар је, на пример био пламен иницијативе 200 интелектуалаца.
Препоруке:
0
0
53 среда, 03 март 2010 00:21
пацифист
"На страну што је, већ и због њеног етничког састава и због трагичних искустава из ближе и даље прошлости, једна демилитаризована и стриктно неутрална БиХ очигледно најбоље решење за све. Или макар за све оне којима је истински, а не само на речима, стало до мира и стабилности у региону."
Да, господине Вукадиновићу,то је најбоље решење, али не само за Босну, већ и за Србију, или пре свега за Србију.
Већ неколико месеци у јавности се воде нека врста расправе о уласку или не Србије у NATO, и нажалост нисам приметио да било ко заступа мишљење да је најбоље решење за све нас демилитаризација. На ту идеју сам само наишао у једном покушају Бањалучких студената. Неки су тај покушај коментарисали као промовисање Додикових идеја. Ако је тако онда сам уз Додика.
С обзиром на српско искуство са NATO-ом, демилитаризација не значи опрост свега што нам је учињено, то чак даје могућност отворене осуде те агресије, без страха да нас тај исти агресор оптужи да угрожавамо мир у региону, та осуда отпада у случају уласка у NATO.
Да ли би у случају демилитаризације Србија била више угрожена него да има посебно моћну војску, нека нам за то послужи искуство из деведесетих, када смо имали врло моћне оружане снаге бар у региону, па ...!? Нападе нас NATO.
Да ли би у том случају, таква демилитаризована Србија била угрожена NATO окружењем. Одговор је, ништа више него у случају нутралности. У ствари у случају неутралности али са војском, било како јаком, Србија је далеко више угрожена него да уопште нема војске, јер је увек могу оптужити да угрожава мир. Не треба нам очигледнији доказ за то од агресије 1999. године, ипак смо имали јаку војску али против NATO не иде. Увек када се за то покаже потреба, SAD могу да режирају неки нови Рачак и покренути агресију с образложењем да Српска војска угрожава мир и срабилност. Ако Србија нема војску онда ти аргументи отпадају.
Препоруке:
0
0
54 среда, 03 март 2010 00:24
пацифист
Наставак
У случају демилитаризације, изгубили би знатно мање него што би изгубили добровољним уласком у NATO. Значи добровољним уласком у NATO стављамо своју војску а и државу у службу интереса, који мора се признати нису и наши интереси, али ради неке фиктивне сигурности, (односно ради обезбеђења да не будемо нападнути баш од стране тог NATO-а) морамо се покоравати тим туђим интересима па макар и на нашу штету. Наравно ти интереси не уважавају наше специфичности и потребу Србије да има добре односе и са потенцијалним противницима NATO-а. О базама и стационирању нуклеарног наоружања да не говорим.
Ус то, нова војна концепција заснована на професионализацији војске, ставља велики знак питања шта то значи „Наша Војска“. Јасно је једино да је „наша“ јер се плаћа из буџета Србије, па макар и на кредит, а све остало није јасно. Стиче се утисак да се и прави тако да та војска не буде ради одбране Србије већ ради „послова“ по белом свету.
Да ли се можемо одбранити у случају напада од стране неких од суседних држава или квази држава а да немамо војску? Па ту већ можемо да се позовемо на српски ратнички дух и традицију ратовања на који се позивају сви заговарници јаке војске и „војног лидерства“ Србије. Србију није ослободила војска већ српски народ. У сваком случају рат који би се водио био би крвав и са војском и без ње, ако је Србима стало да се одбране, ако није онда не помаже ништа, па ни NATO, ни Руси, ни Кинези а ни „Наша војска“ ма колико била јака.
A онима који се надају да јаком војском Србија може повратити оно што је изгубљено, било би боље да прогледају. У том случају не би нам противници били ни Шиптари ни Бошњаци или Хрвати, већ NATO, SAD и ЕУ. То што смо изгубили може се вратити само мирољубивом политиком и сарадњом са околним народима, и промовисањем баш те демилитаризације у целом региону.
Размислите и придружите се.
Препоруке:
0
0
55 среда, 03 март 2010 01:28
Горан Јевтовић
пацифист

Ево, ја сам размислио и прихватам да се демилитаризујемо!
За почетак, предлажем да "кренемо" на Скупштину (са све Ђукић-Дејановић), и "уклонимо" гардисте који су баш данас постављени испред тог здања које би, ваљда, требало да буде оличење слободе и демилитаризације!
Препоруке:
0
0
56 среда, 03 март 2010 09:35
bojan
bez Gavrila nema promena...
Препоруке:
0
0
57 среда, 03 март 2010 10:25
Владан Ненадић, први део
@ пацифист

Гледали сте сигурно неки амерички филм или полицијску серију у коме је главни негативац тип који је оличење зла – насилан, неурачунљив, често под утицајем наркотика, отима, пребија, убија... У Холивуду их је снимљено тушта и тма, а има и понеки у нашој режији (Ране, До коске итд.).

Таквом „лику“ прилази насмешен човек (полицајац, пролазник, банкарски службеник, домаћица свештеник ... итд, одаберите сами), са раширеним рукама у знак помирљивости, и покушава смиреним тоном да разговара с њим и убеди га да то што ради није у реду. Насилник му једноставно пуца у груди.

Са таквима имамо посла. НАТО није ништа друго него поменути насилник из Бронкса и Квинса, или са београдских улица. Такви разумеју само језик силе и ништа друго, и од њих се човек може одбранити само ако располаже адекватном силом која служи за одвраћање или ако има савезнике или заштитнике који га подржавају. У случају појединца, јасно је да су то (како то Американци воле да кажу) „снаге за спровођење реда и закона“, значи закон и полиција, а у случају Србије - мислим да је одговор јасан и да га треба тражити свуда само не западно од нас.

Ваш коментар, додуше написан у помирљивом и наизглед рационалном тону, је уствари чист дефетизам, оличен у тврдњи „...против НАТО не иде“. Да ли је баш тако? Историја је пуна супротних примера, где мала, али јединствена и одлучна група људи, (или заједница или држава итд.) је у стању да се одупре насилнику само ако оно што сматра за најсветије брани по сваку цену. Без обзира на последице. За појединце је то вероватно дом, породица, деца итд, а за државу ? Да ли бисте ви бранили своју породицу по сваку цену, без обзира на последице ? Вероватно би. А државе? На примеру Вијетнама, Сомалије, Либана, Авганистана, Ирана итд. видимо да то итекако може.
Препоруке:
0
0
58 среда, 03 март 2010 10:26
Владан Ненадић, други део
Американци су савршено свесни тога. Па њихови вестерни су пуни таквих примера, где група насилника малтретира становнике неког мирног градића на Западу, све док им се не супростави неки мирни тихи човек, за кога се не би никада рекло да је способан за тако нешто. Знају то они добро, отуда њихове тежње да ратове добијају технологијом и бомбардовањем из ваздуха, отуда је број црних пластичних кеса за погинуле војнике једна од најчуванијих тајни. Теза да, ако смо демилитаризовани, насилник нас неће дирати, је једноставно наивна. Ништа НАТО неће спречити да са нама „демилитаризованима“ ради шта му је воља, па чак и да нам „пуца у груди“. А тек, комшије, које једва чекају да штрпну још понешто од нас. Шта о њиховим намерама мислите?

Шта је нама чинити? Па, ево вам један пример са Блиског истока. Погледајте на карти Израел окружен „морем“ арапских држава и замислите (или замените) да је Израел Србија, његове комшије - наши суседи, а САД - Русија. Како вам се то чини? Не свиђа вам се, можда, да живите у немирном окружењу, стално на опрезу, са војном обавезом која траје три године (и за мушкарце и за жене) ? Па, драги мој господине, држава, слобода и независност се не стичу „кулирањем“ у београдским кафићима и на сплавовима, по тржним центрима, у грчким летовалиштима или на Интернету. За те непролазне људске вредности је понекад потребно и „окрвавити гаће“.

За почетак било би довољно да домаће преваранте и шибицаре, оличене у актуелној власти, пошаљемо како се то песнички каже на „ђубриште историје“.
Препоруке:
0
0
59 среда, 03 март 2010 11:14
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
@Памтилац

Помало је некоректно и на известан начин симптоматично, да о овој, али и о другим актуелним темама ( Космет, ЕУ, Сребреница...)упорно ЋУТЕ робустне институције друштва, оне које би требале бити Прометеји цивилизованог залагања за ИСТИНУ и владавину демократије, попут АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ и УНИВЕРЗИТЕТА?!!
Не може се очекивати да ватру одржава НСПМ и пар стотина коментатора. Тај напор лако може бити проглашен бизарним и јаловим а његови промотери анахроним (каквим су покушали да представе г-дина Коштуницу, на пример).
Препоруке:
0
0
60 среда, 03 март 2010 12:28
Danski Srbin
@ DIJASPORAC
U svom komentaru kazete: "Tadic ce uvesti Srbiju u Nato,ako dobije sledece izbore"
Potpuno ste u pravu ,tu nema dileme.Svim gradjanima Srbije je jasno da je Tadicu i njegovoj vladi Nato jedan od prioriteta.
Idemo sistemom logicne demokratije: Ako narod to zna i glasa Tadica, onda narod na taj nacin pokazuje da zeli clanstvo u Nato u aliansu.Prema tome , kolega dijasporac, vise nema problema.Narod ce na demokratski nacin dobiti ono, na sta je trebalo racunati ili ono sto je zeleo.
To sto Vi i ja mislimo, da to nije dobro za Srbiju, nase je prirodno pravo da mislimo sta hocemo.
A ako narod ne ocekuje da ce Tadic uvesti Srbiju u Nato, pa ga ponovo glasa ,onda sa kolektivnom svesti stanovnika Srbije nesto nije u redu.
Препоруке:
0
0
61 среда, 03 март 2010 16:08
Један пажљиви читалац
@ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Изванредна су Ваша запажања о овој теми, самом тексту и коментарима!
Препоруке:
0
0
62 среда, 03 март 2010 17:49
Peter RV
Ne pridajem veliku vaznost kontaktu na visem nivou izmedju nasih i americkih vojnih vlasti, jer se to moze svrstat u plan 'diplomatije'. Kad se planiraju kontakti na svim nivoima,je sasvim druga stvar. Ovo treba da nas zabrinjuje.
Vukadinovic kaze
'Како је саопштено, начелник генералштаба ће са својим домаћинима, између осталог, разговарати о „продубљивању сарадње“ са Националном гардом Охаја, затим о „школовању подофицира и официра“ и „интензивнијем приступању програмима војног образовања и обуке“.
Smrtna opasnost je na pomolu.
'Obuku' nasih vojnih pitomaca na americkim vojnim ucilistima bi znacio podrivanje morala naseg buduceg oficirskog kadra. Vrbovanje individua, koji bi se stavili u sluzbu CIA, bi bilo nemoguce kontrolisat ni sa kakvim garancijama. Zavrsili bi smo da imamo vojsku koja bi, pod naredbom CIA ili Mosada, intervenisala na nasu politicku scenu kadgod to interesi Anglo-Amerikanaca zahtijevaju.
Jeli ovo mozda moje pretjerivanje?
Pogledajmo malo primjer Juzne Amerike.
Za zadnjih 200 godina, svaka od tih prezaduzenih zemalja, je bila primorana da salje njihove vojne pitomce u "Skolu Amerike" (School of Americas) (Georgia), gdje su se skolovali svi juzno americki vojni diktatori prije nego sto su likvidirali Vasingtonu neposlusne civilne vlasti.(Honduras je primjer da Obama nije nimalo odustao od ove stare ukorijenje navike).
Nasa vojska, kao i svaka druga,ima korumpiranih elemenata koji samo cekaju da se stave u jednu lukrativnu sluzbu strancima. CIA ne bi imala mnogo muke da ih pronadje u Ohaju.
Ovakva vojska bi bila jedna ozbiljna pretnja i srpskoj demokratiji (nemojte da se smejete), koja, u slucaju da izadje iz kolosjeka ukazanom od americke ambasade ,bi bila 'ispravljena' sa jednom 'jakom rukom ('strong hand'-kako CIA voli da zove svoje diktatore).
Boris je upozoren.
Препоруке:
0
0
63 среда, 03 март 2010 18:59
Dijasporac@Danskom prijatelju
Ako većina naroda u Srbiji zna da će ih Tadić uvesti u NATO pakt i... problem je dragi prijatelju farisejstvo i mimikrija, ne samo Tadića,Dačića,Palme,izborna platforma je bila ako se sećate Evropa i Kosovo,stotine hiljada radnih mesta i druge šarene laže.Naravno da se demokratski legitimitet dobija na izborima ali i u svakoj odluci se traži legitimitet,ne prestaje institucija legitimiteta činom izbora za neku funkciju ,suprotno upravo radi Tadič i nabrojani.Tadić ne poštuju čak ni ustavnu straukturu države,apele i otvorena pisma naših intelektualaca u vezi statuta Vojvodine, Tadić je objasnio prvo sa "sedam minuta" a onda prepustio stvar Pajtić docent Bojanu,on je apsolutno izgubio legitimitet da vodi državu kao i famoznih 126! Upravo tu politiku treba demaskirati pred srpskim narodom,zašto ne reči javno,etablirana politika vladajuće strukture je antisrpska i antidržavna ,Tadić=Čeda,ne dozvoliti zavođenje naroda koji je izmanipulisan, neće Tadić ni prozboriti o NATO paktu ( to će biti posle izbora),samo sa znanjem ,istinom,dokazom, ekonomskim parametrima, možemo oterati "srpskog Juščenka",zato svaka čast intelektualcima kao što su prof. Vukadinović,pitam se zašto drugi čute,doduše u vezi Srebrnice Lep pozdrav i poštovanje!
Препоруке:
0
0
64 среда, 03 март 2010 19:57
Љубиша Спасојевић
За Владана Ненадића

Браво! Баш тако!
Препоруке:
0
0
65 четвртак, 04 март 2010 00:35
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
@Један пажљиви читалац

Артикулисање базичних националних интереса на начин који ће бити разумљив прецима и обезбедити њихову трајност у будућим покољењима, питање је моралног сензибилитета. Зато се и залажем за афирмисање политичке перцепције која ће уводити ред (морал је стабилни и доследни унутрашњи ред )у феномен српског националног питања. На жалост, такав угао гледања је крајње маргинализован, предност је дата авангардним и донекле радикалним моделима који говоре емоционално. А то је језик тренутка. Нама је насушно потребан глас разума, јер једино глас разума траје у времену.
Хвала што уочавате овакву врсту напора.Срдачан поздрав.
Препоруке:
0
0
66 четвртак, 04 март 2010 01:42
vlah m.v.
@roadrunner
Potpisujem sve sto ste rekli. A sto se Srba tice, ova izreka Edward-a R. Murrow-a je trenutno aktuelna : "A Nation of sheep will beget the government of wolves". U prevodu: Nacija ovaca ce stvoriti vladu vukova.
Препоруке:
0
0
67 петак, 05 март 2010 03:46
S 400
Moramo se potsetiti polu-tajnog uputsva koju je americka vlada uputila kontrolisanim vladama zemalja iz naseg regiona; "Nuzno je izbegavati opsti referendum za ulazak u Nato". Take se i Hrvatska, iako je znatna vecina stanovnistva bila protiv ulaska , jednog jutra osvanula kao nova clanica. Mesic i Senader su efektno obmanuli svoj narod jednostavno ignorisuci demokratski proces referenduma.
Mislim da bi za narod Srbije sada bilo jako dobro da insistira na tom referendum i da nekako prisili sadasnju vladu da ga raspise. Stranke kao DSS, Nova Srbija i SRS treba da pokrenu to pitanje. Tako bi smo najbolje izbegli ulazak u jednu raspadajucu (zapadna Evropa ih aktivno potiskuje te se oni nuzno sele na istok) i zlocinacku organizaciju kao sto je nato.
Dodao bih i da u nekoj Srbiji sa iole korektnom vladom, svim tim vodecim "kursadzijama" bi bilo sudjeno zbog veleizdaje.
Препоруке:
0
0
68 петак, 05 март 2010 06:00
Cyxoj
Pro-evropski orjentisani gradjani Srbije nisu shvatili kako se ocitava njihov pro-zapadnjastvo u vladajucim politickim krugovima evro-atlantske alijanse. Ti "prosveceni" Srbi veruju da ce svojim cesto fanaticnim zalaganjem uspeti da ubede zapadne sile da su "zasluzili" da sednu za istu trpezu sa njima.
Medjutim, u real-politici se takav stav tiumaci kao slabicluk. Evo kakp prosecni politicar-mundijalista razmislja: jedna mala, po definiciji pro-ruska drzava je na kolenima. Nasa je obaveza pirilika obaveza da branimo svoje inerese time sto cemo je koliko je god moguce dalje oslabiti, ekonomski iskoristiti i raskomadati. Tako cemo postici vaznu pobedu u tihom ratu sa osnazenom Rusijom (verovatno i Kinom) i potciniti ih volji lidera novog svetskog poretka.

Da smo se do sada vojno-politicki priblizili tradicionalno saveznickoj Rusiji, nas bi polozaj i stanje u drzavi bilo znatno bolje. Onda bi nas evro-atlantske drzave,istovremeno kritikujuci, tretirali kao znacajan faktor u sadasnjem geostrateskom sukobu. Tada bi smo, istovremeno ne odvajajuci se od saveznicke Rusije, mogli da od zapada zadobijemo odredjene politicke ustupke. Ovako...
Препоруке:
0
0
69 петак, 05 март 2010 12:31
koljibabic marko
svaka cast gospodine dimitrijevicu.ja mislim da smo mi srbi dosta igrali na pogresnu kartu tokom nase istorije.treba se okrenuti politicki i vojno ka zemljama koje ce obeleziti u svakom pogledu 21 vek a to su rusija i kina .amerika nikada nece prestati da unistava srbiju isrpski narod .pre svega treba na izborima obaciti strane placenike i nesposobne politicare poput sutanovca na djubriste istorije gde i pripadaju.
Препоруке:
0
0
70 петак, 05 март 2010 20:08
Раја Сиротиња
Шта би Недић данас урадио?

То ми прво падне на памет пошто некако ми ондашња супер сила и ово данашња много личе, али са друге стране данас није иста ситуација јер ускоро неће бити само једне супер силе него бар још две.

Тешко питање с којим се баве корумпирани, нестручни, нечасни, лицемерни и тврдоглави чиновници.
Препоруке:
0
0
71 субота, 06 март 2010 01:23
пацифист
За Владана Ненадића
Господине Владане, због посла ових дана нисам мога да, како Ви рекосте кулирам на интернету. Интересантно је како Ви и ја полазећи од истих примера долазимо до сасвим различитих закључака. Наиме, они примери које сте навели који се успешно одупиру или су се одупирали Америци и NATO-у, ( да Вас подсетим, Авганистан, Сомалија, Вијетнам ...), каквиом су то војском располагале те државе кад су ратовале или ратују против Америке. Да ли је су то војске наоружане са моћним модерним скупоценим наоружањем, са професионалним војницима и вишегодишњим служењем војног рока. Мислим да ћемо се сложити да нису, да су далеко од тог. Зар то није управо она војска за коју сам ја рекао да би једино могла да одбрани Србију, као што се то и дешавало у прошлости баш српског народа. Сетимо се да је у априлском краткотрајном рату 1941. год. војска Краљевине Југославије, за коју је сасвим сигурно издвајано много наоваца из буџета, поражена за кратко време, и то у не тако крвавом рату, какав се касније водио. Војска је поражена али не и српски народ и његова љубав за слободом, и то је оно што Вам говоре и они примери које сте навели. Па Вам опет кажем да у случају био које агресије на Србију, само је народ може одбранити, ако је Србима стало да се одбране, ако није онда не помаже ништа, па ни NATO, ни Руси, ни Кинези а ни „Наша војска“ ма колико била јака. Моје лично искуство из 1992. године ме додатно уверава у непоузданост војске, а посебно њеног професионалног дела. У периоду од 2,5 месеци колико сам са оставим резервистима из Новог Сада провео у рововима у околини Осијека, нисам видео ни једног старешину из редовног војног састава. Не кажем да сам морао да их видим, али резултат Вам је познат.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер