четвртак, 16. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Тржишни фундаменталисти су зла коб српске економије

Kоментари (71) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 01 март 2010 17:36
брм
јел ово чланак из "Комуниста"?
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 01 март 2010 17:40
Nije sve počelo 5. oktobra
Meni je veoma zanimljivo to što prof. Vratuša ne (želi da) vidi da je "mlađanu buržoaziju" stvorio Miloševićev sistem.

Tranzicija je počela još pre dvadeset godina i prvu polovinu posla obavio je Sloba. A možda i više od polovine.

Kapital koji je stekla za vreme Miloševića, "mlađana buržoazija" je posle 5. oktobra iskoristila za privatizaciju.

Pa nije se Karić valjda pojavio tek 5. oktobra 2000. godine?

Za razliku od Čaveza, Slobodan Milošević bio je pravi šampion tranzicije koji je dotukao sistem socijalističkog samoupravljanja i pokopao tekovine NOB-a. Zbog toga zvuči veoma neuverljivo kada prof. Vratuša pokušava Miloševića da smesti među heroje slobodnog sveta, kakav je nesumnjivo jedan Čavez.

Karići, Jezda, Dafina, Bambilend... Kakve to ima veze sa socijalizmom, socijalnom pravdom, egalitarizmom?
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 01 март 2010 19:12
Darth Vader
Svasta covjek moze procitati.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 01 март 2010 20:10
iz Amerike
Gospoda prethodni komentatori nisu u stanju da sagledaju globalnu situaciju i analiziraju logicno uzrok i posledicu i tokeove dogadjanja i tzv. "tranzicije" i sve posmatraju iz svog skucenog ugla. Kad je ranih 1990ih bankrotirana Rusija to je bila planirana sabotaza. Sve tranzicije u obecani raj i prosperitet su bile ISPLANIRANE i OBMANE. Zapad je tom kradjom samo sebi obezbedio nekoliko decenija zivota na visokoj nozi. Nazalost mnogo je takvih koji ne razaznaju sustinu od privida i praznu retoriku od stvarnih konstruktivnih ideja. Vera Vratusa je u pravu!!! To sto se u Srbiji i oko nje dogadja je srljanje u katastrofu pogotovo od sleda dogadja od 5.oktobra. Sve sto su srpska kao i ostale bivse JU republike uradile po diktatu je rasprodavanje zemlje budzasto i srljanje u duznicko ropstvo. Ako niste obavesteni Miloseviceva "krivica" je u tome sto je odbio da stavi srpske finansije pod svetski finansijski kartel i da rasproda bazicnu industriju i resurse. Isto tako je i Sadam ( ili Morales, Ahmadinedzad et. al ...)proglasen za Hitlera kad je odbio da Iraq prodaje naftu u dolarima - jer je cena nafte za OPEC drzave vezana za dolar a dolar stalno pada sto znaci sigurni bankrot za drzave proizvodjace - ( nedavno smo videli spektakularni kolaps Dubai City. Ali to je tek pocetak domino efekta. Raspitajte se malo i procackajte po alternativnim izvorima mozda cete neke stvai shvatiti.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 01 март 2010 20:30
Jasna
Bravo!
Svaka cast i hvala profesorki.
Drago mi je sto u Srbiji ima ovako hrabrih i inteligentnih zena.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 01 март 2010 21:09
Dijapazon
Treba dodati i to da je Zoran Djindjic takodje uklonjen cim je poceo da govori o tome da Srbija velike sisteme nece prodavati sve dok ih ne dovede u profitabilno stanje.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 02 март 2010 10:18
брм
@ iz amerike
само кад Милошевићев систем није био "планирана катастрофа"..
шири мало комунизам тамо по америци, нама га је вала доста
Препоруке:
0
0
8 уторак, 02 март 2010 12:18
Sunčana strana
Što se tiče Šinvoz-a ,nema potrebe za zalganjem i borbom gospode iz Koordinacionog odbora. To je sada stabilna , likvidna kompanija koja zapošljava 200 radnika čije su zarade redovne i na nivou prosečne zarade u republici.
Svega toga ne bi bilo da je uspela da pobedi struja koju profesorka u ovom tekstu veliča ( tzv Koordinacioni odbor) , čiji su se predstavnici zalagali za bankrot kompanije i rasprodaju njene imovine , a za to vreme su sami postajali kapitlaisti.
Jedan od osnivača tzv Koordinacionog odbora je npr predstavnik većinskog vlasnika u fabrici Luksol u kojoj zarade nisu isplaćene 6 meseci.
Kapitalizam ima svoje svetle i tamne strane ali ništa se ne razlikuje ni druga strana.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 02 март 2010 15:02
Веља
У циљу праведније расподеле ... обавезу страних компанија да део профита реинвестирају у Србији, као и право запослених на учешће у добити и у одличивању у домаћим и страним предузећима.

Да ли то значи да ја ако продам свој стан и уложим новац у неке пословне капацитете, запослим радника, који није продао свој стан и уредно га плаћам, морам да му допустим још и да одлучује о пословању и да делим са њим добит. Извињавам се, али зашто бих ја онда био мотивисан да инвестирам свој новац? Нека и он прода свој стан и уложи са мном у посао па ћемо заједно одлучивати и делити добит. Ако ја не остварим добит и будем у губитку, да ли ће тај радник то такође да надокнади пристајући да у наредном периоду ради за џабе.
Тај самоуправни социјализам, који нам ауторка предлаже, је у прошлом веку био разоран и за нашу привреду као и за друштво у целини и најбоље је описан крилатицом: „радио не радио-свира ти радио“. На радничком савету и чистачица и стручњак су равноправни у одлучивању. Такав систем не води, као што је то пракса и показала, ка технолошком развоју, иновацијама и унапређењу пословања, јер радници увек теже ка томе да се средства гурају у плате, а не у развој. Да ли такав амбијент може да изнедри једног Мерцедеса, Нокиу, Самсунга, Ербаса. То је ситем који подржава и охрабрује нераднике и неспособне, а ограничава способне, креативне и вредне појединце. Кинези су тек након преласка на тржишну првреду, крајем 70-их, кренули са развојем. Приватна својина је услов човекове слободе, а онемогућавање и ограничавање те својине гуши свеко предузетништво и спречава друштвену динамику и напредак.
Сви људи су равноправни, али нису једнаки. Не може свако бити Тесла или Бил Гејтс. Није нас Бог створио једнаке па нас ни не треба наслино изједначавати, јер је то погубно. Неједнакост је, како је то лепо рекао свети владика Николај, предуслов љубави, милосрђа и свих других племенитих људских особина.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 02 март 2010 16:11
Веља
-наставак-

Слажем се да је светска економија у кризи, али то је пре свега изазвано шпекулативним радњама, а не слажем се да је капитализам сам по себи крив за то. Реални капитализам је нешто сасвим друго од шпекулативног. Такође се не слажем да је суштински разлог мрцварења Србије током 90-их био милошевићев економски систем, већ сам пре склон да приватим као разлог то „што су Срби коњоводци руских Козака ка топлим морима“. Овде ми се чини да је по среди и покушај да се оправдано незадовољство народа због катастрофалне укупне националне политике усмери једнострано ка некаквим универзалним радничким протестима и класној борби, типа „пролетери свих земаља уједините се“.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 02 март 2010 20:02
iz Amerike @brm i Velja
Sta to znaci za vas "dobar kapitalizam"? Od samog pocetka kapitalizam se zasnivao na otimacini, placki i ubistvu-genocidu. Od krstaskih ratova koji su se vodili ne iz religioznih pobuda vec zato sto je Evropa bila u ekonomskoj krizi - ne poricem da su mnogi ucesnici bili veoma religiozni i zatucani ali su njihovi organizatori dobro znali sta rade.Materijalna baza za uspon (proto)kapitalisticke Evrope (Spanija i Portugalija)je bilo zlato, srebro i znanje pokrano sa Bliskog istoka i Balkana (istocno rimsko carstvo-Vizantija -Konstantinopolj).Tzv. "otkrice Amerike" ognjem i macem. Kasnije masoni strvaraju Ameriku i privlace Evropljane u obecanu zemlju.Posle druge industrijske revolucije u Centralnoj Evropi koja se zavrsila krahom berze u Becu 1873 i prosirila u USA kapital se seli u Novi Svet - SAD - valjda ste culi za Robber barons i za ukrupljavanje kapitala i stravanje koncerna. Tzv. "Federal Reserves" banka je uvedena tajno 1913 i mnogi ni danas ne shvataju kako ona funkcionise i da je PRIVATNA banka ciji centar je London City a iza stoji Vatikan. Rotsild, Rokefeler et. al.samo obavljaju posao za Vatikan koji inace stoji i iza svih tajnih sluzbi na Zapadu. Sta mislite ko je doveo Hitlera i Naciste na vlast? I zasto? Posle ove krize koja traje od 1970-ih kapital se seli na Istok u Kinu. Ako to nije planski kapitalizam onda ne znam sta je - plansko unistenje i koncentracija finansija u veoma mali broj ruku - sve po planu. U SAD jedina drzava koja posluje sa pozitivnim budjetom je Severna Dakota zato sto ima nacionalnu banku i vodi racuna o svojim gradjanima .Sve druge drave i one mnogo bogatije su u buli i teskoj ekonomskoj krizi. Pogledajte ovo.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=17732
Препоруке:
0
0
12 уторак, 02 март 2010 20:24
Jasna
"500.ooo,oo ljudi bez posla
Pokrivenost uvoza izvozom opala sa 77% na47%
Dug se povecao 2,8 puta u odnosu na 1990 godinu".
To je ucinak DOSovske vlasti i njihovih eksperata.
@Veljo
Od takvog "milosrdja" "plemenite nejednakosti" koju zastupate,radnici u Srbiji seku sebi prste i svaki dan "uzivaju"na "brzim prugama" Srbije,dok pojedini "zasluzni" gradjani,dobijaju "subvencije"od vlasti u vidu nepovratnih kredita ,od kojih preko noci postaju milioneri.
Vrlo plemenito nema sta.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 02 март 2010 21:55
iz Amerike @ Velja
Osoba koja stavlja znak jednakosti izmedju NIKOLE TESLE i Bill Gates-a ne zna o cemu prica.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 02 март 2010 22:27
Milijana
Bravo Vera carice.
Stidim se nekih komentara neukih koji tebe Slovenku napadaju sto hrabro i odlucno iznosis istinu o Srbiji i srpskom narodu.To cinis poslednjih dvadeset godina uprkos teroru koji neki sprovode prema tebi.
Препоруке:
0
0
15 среда, 03 март 2010 00:32
Веља
@за Америку
Топло бих вам препоручио књигу Ралфа Еперсона „Невидљива рука“ (The Unseen Hand, Ralph Epperson), која се бави владарима из сенке и где су FED, CFR, илимунати, масони, Хитлер, ИГ Фарбен и сличне појаве подробно анализиране. Управо та анализа доводи до закључка да деловање, како се тамо наводи владара-управитеља света, има за циљ уништење капитализма и завођење тоталитарног социјализма. Уништењем капитализма људи се лишавају приватне својине, као услова слободе и независности.
Није ми јасно како сте закључили да сам ја ставио занк једнакости између Тесле и Била Гејтса, када сам управо у реченици где их помињем хтео да докажем да људи нису једнаки!!!?
@за Јасну
Мислим да бркамо појмове. Ја не браним ову пљачкашку приватизацију и свеукупно погрешну националу политику која је довела до овога лошег стања. Проблем је у погрешном моделу реформи који је примењен ( Вашингтонског Уговор: стабилизација, либерализација, приватизација), што условљава лошу монетарну политику, велика задуживања, пад производње и извоза.
Међутим историјске чињенице показују да је самоуправни социјализам био погубан за нас. Ми смо имали привид да добро живимо, јер смо добијали велике кредите са Запада. Иначе и поред тога нисмо успели да створимо конкурентну привреду, увезли смо и у наше фабрике инсталирали западну технологију и за све време смо користили смао то, без да смо ишта унапредили, јер нам је систем био лош. Све земље бившег социјалистичког лагера су биле добрано заостале за капиталистичким. Технолошки поготово. Погледајте Кину где је била док се држала комунистичке економије, а где је сада када је прешла на тржишну. Није проблем у капитализму, напротив.
@за Милијану
За госпођу Вратушу нисам до сада. Свака јој част и ценим веома ако је одана Србији, али јој хвала лепо на предлогу да вратимо самоуправни социјализам. Један Словенац га је креирао и нама га инсталирао па би сада госођа Вратуша (Словенка) да нам га обнови. Ако је и од Словенаца – много је.
Препоруке:
0
0
16 среда, 03 март 2010 03:43
Чика Јова Змај
@Веља
Чика Вељо, јеси ти прочитао добро своје текстове? Проверио логику ствари, историјске податке, економске податке? Или само пишеш оно што теби одговара... Рече дао си стан под хипотеку па би да уложено оплодиш... Цениш да је то добри капитализам? Ја бих рекао да је то шпекулација... Сваки капитализам је заснован на шпекулацији, Вељо. Шпекулацији да уложи нешто, да касније не би радио ништа, јер има "коње" који ће да за њега раде. Ако не њега, а оно његове наследнике. Ако ово није тачно... онда је ту неко луд, јер пре или касније... неко мора да ништа не ради. Како ствари стоје... изгледа да је и за шпекуланта и за "коње" исходиште исто. Данас се већ рађају људи који никада неће ништа радити. И зато ће им неко платити, јер морају да живе. Провери мало по свемогућем Западу да ли су се такви родили.
Кад помену пропаст социјализма, капитализам је победио социјализам само зато што се социјализам није ни такмичио, а ако мислиш да је тај свемогући технолошки напредак (због којег је тај твој капитализам победио) без напредка људске свести нешто много добро за човечанство... не знам шта да ти кажем.
Иначе за твоју информацију оно што ти у Кини називаш тржишном економијом, у сваком случају се не може назвати тржишна економија. Јер са њиховом "тржишном економијом" се не може ни једна економија борити. Ту нема тржишта, има само много Кинеза који раде за "џабе".
Натрпао си гомилу капиталистичких термина са којима се не слажеш, а свиђати се капитализам... Да си боље пратио биологију, историју, социологију, логику, знао би да је све то природна еволуција друштва.
Можеш ти да не волиш колико хоћеш социјализам, Вељо, али сваки човек треба да има право на дом, храну и рад. Па макар био и Словенац :).
И прескочи белетристику... Читај оне који су људско друштво и његове односе најбоље прочитали. Неће Маркс да те уједе због социјализма. А ни Блох ти неће нашкодити...
За све остало... прво завири себи у срце, па онда напиши "добри капитализам"
Препоруке:
0
0
17 среда, 03 март 2010 09:28
Pavle/D
@ Darth Vader
Svasta covjek moze procitati.

Sta nam zeli ovaj poznati jeuzuit brutalnog kapitalizma - politicki komisar zaduzen za Srbiju - reci. Da eto, u Srbiji jos uvek ime nekih koji su prespavali pad komunizma. Jeste, upravo to. I pravi se kao iznenadjen. Ja na to odgovaram:

U medjuvremenu je i kapitalizam "puko". Kapitalizam je bio ljudski, dok se plasio komunizma, sada je on to sto je bio u 19. veku: socijalni genocid. I otpor raste, ne samo kod prvih zrtava, dakle u juznoj Americi recimo, nego i u zapadnom svetu. U Nemackoj ne samo da je pre par godina nastala nova partija "Levica", nego je internet sve vise popriste protivnika brutalnog kapitalizma - dok javno-priatni mediji gube bitku i ocajavaju.

Sta god da se ovom clanku zameri, radi se o novom trendu na politicko-ideoloskoj sceni razvoja istorije. Naravno da je tesko naci novo resenje za bolji poredak, ali najpre trebe siriti istinu o kapitalizmu.

Svaka cast profesorici.
Препоруке:
0
0
18 среда, 03 март 2010 10:10
луди скретничар
"Није нас Бог створио једнаке па нас ни не треба наслино изједначавати, јер је то погубно", рече Веља.

Ово је типичан пример капиталистичког поимања света, где је једина призната способност појединца - да згрће! Суштински није нетачна констатације, али потпуно ван контекста уметнута. Исто када би смо, на пример, провукли ону каубојску изреку да је "Бог створио људе, а Семјуел Колт их учинио једнаким" и тиме правдали, рецимо наоружавање народа.
Препоруке:
0
0
19 среда, 03 март 2010 11:34
Pavle/D
@ Veljo, Veljo, ...

Kod tebe ne zna covek cemu da se vise cudi. Dali tvojoj „ljubavi“ prema nejednakosti i poznatom „mracnom srednjem veku“, vladavini popova i ljudi „plave krvi“, koji su palili lomace i u ime ljubavili mucili do besvesti, da bi im cak i nekadasnji robovlasnici a kasnije i nemacki nacisti mogli pozavideti ...

Неједнакост је, како је то лепо рекао свети владика Николај, предуслов љубави, милосрђа и свих других племенитих људских особина.


... ili mozda tvojoj velikoj preokupaciji tako vitalnoj stavari, kao sto je da li je profesorica srpkinja ili mozda i nije (a ko nije, da li je „nasa“ ili mozda i nije.) Preprorucio bih ti Domanovicevu satiru: Razmisljanje jednog obicnog srpskog vola.

Tvoje poznavanje kapitalizma je takodje veoma „iznenadjujuce“.

Слажем се да је светска економија у кризи, али то је пре свега изазвано шпекулативним радњама, а не слажем се да је капитализам сам по себи крив за то. Реални капитализам је нешто сасвим друго од шпекулативног.


Pa pobogu! Kako da ti omace, da je kapitalizam od samog pocetka funktionisao samo kroz pogubne periodicne krize. Kapitalizam odvajati od krize je isto sto i plansku privredu socijalizma odvajati od diktatorske uloge komunisticke partije - kao godinu od godisnjih doba. Kapitalizam, tacnije receno zapadni kapitalizam, je mukom uspevao da savlada krize, samo dok ga je komunizam pritiskao ka zidu. To je to - moj Veljo.
Препоруке:
0
0
20 среда, 03 март 2010 11:41
брм
признајем да нисам имао живце да текст читам до краја, па ми промаче:

"право запослених на учешће у добити и у одлучивању у домаћим и страним предузећима."

модератору извини али ја већу глупост одавно нисам прочитао..још од кардељева доба...ово универзитетски професор?
Препоруке:
0
0
21 среда, 03 март 2010 11:50
брм
вељо
свака част
још једном:
"та анализа доводи до закључка да деловање, како се тамо наводи владара-управитеља света, има за циљ уништење капитализма и завођење тоталитарног социјализма. Уништењем капитализма људи се лишавају приватне својине, као услова слободе и независности. "

зар је ово толико компликовано за рају?

ево вам допунски:
"Суочени са поразом социјалистичког пројекта у оквирима националних држава, левичари су се полако почели окретати наднационалним институцијама као новој играчки за поправљање човечанства и «хуманизовање» капитализма...левичари су, за разлику од старинских национал-романтичара и протекциониста , брзо схватили да се дугорочно ништа не може учинити парцијалним затварањем националног тржишта. Уместо тога, они су дошли на генијалну идеју да међународну конкуренцију спрече тако што ће да инсталирају неку светску владу која ће да пропише стандарде регулације, висину пореза, царинске стопе и све друго целом свету, ...са овом идејом, нико неће моћи да их оптужи да греше, јер неће моћи да направи поређење са нечим другим. Ако се социјализам уведе у једној или неколико земаља, а у другима не, сви ће да виде да то не ради и да је боље у капитализму. Али ако социјалну државу наметнемо целом свету одједном, нико то неће моћи да упореди ни са чим другим.."
Препоруке:
0
0
22 среда, 03 март 2010 12:02
брм
@ из америку
"Materijalna baza za uspon (proto)kapitalisticke Evrope (Spanija i Portugalija)je bilo zlato, srebro i znanje pokrano sa Bliskog istoka i Balkana (istocno rimsko carstvo-Vizantija -Konstantinopolj).Tzv. "otkrice Amerike" ognjem i macem. ...Tzv. "Federal Reserves" banka je uvedena tajno 1913 i mnogi ni danas ne shvataju kako ona funkcionise i da je PRIVATNA banka ciji centar je London City a iza stoji Vatikan. Rotsild, Rokefeler et. al.samo obavljaju posao za Vatikan koji inace stoji i iza svih tajnih sluzbi na Zapadu. Sta mislite ko je doveo Hitlera i Naciste na vlast? I zasto? Posle ove krize koja traje od 1970-ih kapital se seli na Istok u Kinu..."

па лепо си набројао све процесе КОЈИ ВЕЗЕ НЕМАЈУ чак су дијаметрално супротни од КАПИЗТАЛИЗМа....капитализам је настао на супротној страни и идеолошки и географски - у италијанским градовима државама у које су избегли интелектуалци и научници из разореног Коннстантинополиса након крсташа и тако настала ренесанса..у Холандији која је усттала против папе и католичке Шпаније..у Британији која се одавно отргла од папае..у америци..у Француској - лаичкој држави..у Гарибалдијевој Италији која се отворено одупрла папинском концепту уједињених региона под његовом влашћу и определила се за НАЦИОНАЛУ ДРЖАВУ...кад кажеш капизализам очигледно говориш о социјализмима разним - национал, фашо, комуно...светска влада ЕУ интеграције...
либерална демократија, национализам, капитализам, приватно власништво ЈЕ СУПРОТНО ТОМЕ ШТО ТИ НАЗИВАШ КАПИТАЛИЗМО и остала кардељева клика на овом сајту

није валда да ставрно живиш у Америци..па погледај око себе
Препоруке:
0
0
23 среда, 03 март 2010 12:07
Pavle/D
@ brm

Sad si tim „nepopravljivim“ levicarima zaista pokazao … jeli?

Imas pravo, da neki levicari od prekjuce snevaju o svetskoj vladi (npr. Habermas). Ali dok oni snevaju, drugi je vec immaju: GATT/WTO, evropska komisija, MMF, NATO, …

Zaista:
Oни су дошли на генијалну идеју да међународну конкуренцију [ekoonomsko-politickih modela] спрече тако што ће да инсталирају неку светску владу која ће да пропише стандарде de-регулације, ukine порезe, царинске стопе и све друго целом свету, ...са овом идејом, нико неће моћи да их оптужи да греше, јер неће моћи да направи поређење са нечим другим. Ако се kapitalizam уведе samo у једној или неколико земаља, а у другима не, сви ће да виде да то не funkcionise.
Препоруке:
0
0
24 среда, 03 март 2010 13:56
Даг
Покрет за слободу против тржишног фундаментализма - добри називи.

Левица се давно продала и напустила класне позиције. Прешла је у Социјалистичку интернационалу.

Данас левицу чини ДС? Зар то није тужно и скаредно? А и СПС се тамо учланио и својски подупире тржишне фундаменталисте.

Остала је само НВО - Покрет за слободу. Сада се то по закону зове удружење.

Дакле удружење Покрет за слободу. Храбро напред!
Препоруке:
0
0
25 среда, 03 март 2010 16:21
брм
@ Pavle/D

сад сте ме стварно закуцали ви левичари..зар не?
заиста ова јадна Русија док је грцала у неефикасном капиталистичком систему Стаљина и Брежњева..а данас кад је процветала са социјалистом Путином види се колико капитализам не ваља... а тек братска социјалистичка јужна Кореја...и Кина одкада је укинула Мао це тунгово тржиште и вратила се на договорну економију..
Препоруке:
0
0
26 среда, 03 март 2010 16:24
брм
европска комисија и ММФ су стварно примери либерално настројених "капиталиста"..они баш мрзе регулацију
Препоруке:
0
0
27 среда, 03 март 2010 18:16
Чика Јова Змај
@брм
Морам признати да је невероватно шта си ти све успео да пришијеш социјализму из личне мржње. Можеш ти да мрзиш колико хоћеш све што није капитализам, али никад му нећеш налепити етикету "људског", "хуманог"... то је очигледно теби прилично страно.

А колико се разумеш у људско друштво и односе је твоје величање кинеске тржишне економије која највероватније и један од главних узрока зашто је свет данас ту где јесте. На ивици еколошког, социјалног, моралног и сваког другог амбиса... Ил је и зато крив тамо неки облик социјализма...
Наша је зла коб што живимо тренутке светске историје... Могли су и да нас заобиђу... ал шта је ту је, из ове коже се не може.

За крај... ево ти да се мало едукујеш, пре него наставиш да пишеш напамет. Твоји капиталисти су из тога учили и решавали проблеме не би ли опстали још коју деценију, век... Е па... догурали су до краја...
"На извесном ступњу свога развитка материјалне производне снаге друштва долазе у противречност са постојећим односима производње, или – што је само правни израз за то – са односима својине у којима су се дотле развијале. Из облика развитка производних снага ти се односи претварају у њихове окове. Тада наступа епоха социјалне револуције. С променом економске основе врши се брже или спорије преврат у читавој огромној надградњи..."
Препоруке:
0
0
28 среда, 03 март 2010 18:24
iz Amerike za gospodu liberalne i ostale kapitaliate na sajtu
Neki nas ovde poucavaju a meni i predocavaju da ne znam da razlucim sta je kapitalizam a sta socijalizam a zivim u USA. Gospodin koji navodi primer renesanse nije objasnio ili misli da ne postoji veza izmedju renesanse i dinamika akumulacije kapitala???? Da li gospodin koji se divi renesansnom sjaju Serenissime poznato kako je zapoceo i ko je organizovao cetvrti krstski rat? Literatura o progonima Jevreja i Arapa iz Spanije je obimnija. Da li Vam je poznato sta su globalni ekonomski sistemi i uloga Azije?
Sto se tice bauka komunizma i socijalizma - ovo sto se dogadja u USA je tehnokratija - birokratske oligarhije -u ime finansijskog KARTELA i banaka i morporacija to je fuzija kapitala i drzave -primer iz istorije je fasizam-ili ako hocete socijalizam za elitu a kapitalizam ili feudalizam za sve ostale ako prezive. socijalizam je jos uvek BAUK za plasenje neobrazovanih, zaglupljenih i neobavestenih Amerikance. i koji se mobilisu u razne imperijalne ratove u odbranu tzv.americkih vrednosti ( privatne svojine, slobode veroispovesti i fenomena "demokratije") stalnim izmisljanjem neprijatelja. No valjda i oni najzatupljeniji polako shvataju ili su primorani da shvate da se njima na najgrublji nacin manipulise i da se prema njima postupa kao i sa onima koji su proglaseni neprijateljem.
Препоруке:
0
0
29 среда, 03 март 2010 19:17
Веља
Немам ја у ствари ништа против друштвених предузећа. Нека се група појединаца одлучи и одрекне своје имовине у корист предузећа. Нека донесу статут да су сви једнаки у одлучивању и делењу добити или шта већ хоће и како хоће па ко воли-нек` изволи. Немам ништа против, уколико они мени оставе право избора. Да ли ја хоћу да радим у таквом самоуправљачком предузећу или хоћу да радим нешто приватно. Шта ћемо другари, ако ја баш хоћу да радим за капиталисту!? Хоће ли ми систем то омогућити? Ако неће онда је то удар на моју слободу, јер немам право избора. Хоћу ли ја као приватник или као запослени у капиталистичком предузећу бити равноправан као пословни субјекат, хоћу ли моћи слободно да послујем. Ако све то нећу моћи онда је то тоталитаризам. Мрзак ми је сваки систем који негира људско право избора и узурпира својину. "Не живи човек само од хлеба".
Одакле вама право да говорите у име свих радника? Можда не желе сви радници то што им ви нудите. Шта ћемо са тим? Хоће ли их систем насилно натерати да заволе и прихвате социјализам? Ако је тако добро у "социјалистичком рају", не знам зашто су онда многи радници хрлили да побегну из њега у труле капиталистичке земље и зашто је већина оних који су отишли на Запад тамо остварила куд-и-камо већи материјални и животни стандад, него оставши у "рају".
Што се тиче Кине, стицајем околности, врло добро је познајем јер сам живео тамо. Тачно је да тамо има људи који раде за мале наднице, али је тачно и то да више нико не умире од глади као што је било 60-их. Тачно је и да има доста богатих, тачно је да има и широку средњу класу која данас има материјални статус какав је био незамислив пре 30-40 година. Тачно је да се Кина у од преласка на тржишну економију, инфраструктурно развила до несагледивих висина. На крају нећете наћи Кинеза који ће вам рећи да је пре било боље него сада.
Сада када људи могу да зараде, могућа је и солидарност, могуће је да онај који има помаже угроженом, што се и дешава. Раније су обоје били беспомоћни.
Препоруке:
0
0
30 среда, 03 март 2010 20:56
Jasna
@Veljo
Nisu oni bezali iz socijalizma u (zapadne)kapitalisticke zemlje zato sto su bili ljubitelji kapitalizma,vec zato sto je tamo bio (i jos uvek je) veci standard,nego ovde.Jer i sad ,kad je u Srbiji kapitalizam ,ljudi i dalje odlaze na Zapad "trbuhom za kruhom",pa sta mislis od cega sada beze,kad nema vise mrskog im socijalizma?Nazalost Srbija je uvek bila emigrantska zemlja,i to ce po svemu sudeci i ostati.
Sto se tice Kine ,ona je jos uvek koliko je meni
poznato socijalisticka zemlja.
@Brm
Spominjes Staljina,al si zaboravio da spomenes Jeljcina. Nece biti da je JeLJcin za cije vreme je Rusija dozivela najveci sunovrat,u ekonomskom i svakom drugom smislu ,bio socijalisticki zaljubljenik.Ukrajinu da ne spominjem.O stanju u Ukrajini danas, pisao je mnogo puta D. Petrovic na NSPMu,izgleda takve tekstove preskaces.Ni ostale bivse sovjetske republlike ,nisu u boljem stanju danas u njima toliko zeljenom kapitalizmu,o Letoniji je bio nedavno tekst na NSPM.
Da ne bude zabune ja nisam zagovornik samoupravnog socijalizma,ali socijalne drzave da.A od ovakvog modela kapitalizma, kakav se sprovodi u Srbiji od cuvene "petooktobarske revolucije",do danas mislim da pristojan covek moze samo da oseca gadjenje i nista vise.
Препоруке:
0
0
31 среда, 03 март 2010 21:47
Чика Јова Змај
@Веља...
Одакле теби идеја да овде било ко прича у име свих радника? Ово овде је само једна од проблематика које су произашле из тог твог права на слободан избор. А шта ако је мој слободан избор силујем питбулове? Шта ако је мој слободан избор да једем људе? Јел има неко ограничење тај твој слободан избор? Проучи мало дефиницију морала па ћеш да приметиш да ово што сам горе лупетао није толико нереално ако се створе услови... А твој капитализам управо живи на твом СЛОБОДНОМ ИЗБОРУ, читај ТВОЈОЈ ЖЕЉИ. У тој цењеној Америци коју величаш, свака жеља може да се наплати. И то је природна еволуција тог твог капитализма...
Оно што ти очигледно или нећеш или не можеш да разумеш је да економија није једини сегмент људског друштва што је основна филозофија капитала. А друштво се састоји од много сегмената... Ево ти један прост ребус да мало вежбаш вијуге... Прича је фиктивна али прилично реална за наше услове. Срећом нисам у тој причи, али никад се не зна.
Радим у приватној фирми за мале паре, радим по 12,14.. (колико треба газди) сати дневно. Имам породицу, децу за коју не могу да одвојим довољно времена да она израсту у здраве и нормалне чланове друштва. Зашто Вељо, па зато што радим превише (да бих био ефикасан, да би мој газда био конкурентан на тржишту), приде још и за мале паре, па сам због тога нервозан јер нисам робот. Мало сам нервозан и зато јер ми на ТВ сервирају све те фине ствари, места на која могу да одем, какав уствари требам да будем (насмејан, добар, паметан, ефикасан...). За то време моја деца буље у телевизор на коме се врте глупости које доносе профит власнику телевизије, јер паметне ствари не доносе профит. Ако не гледају ТВ, играју се са другом децом чији родитељи такође немају времена да им посвете. Одједном та наша деца буду жртве или напасници друге деце. И тако та деца расту, расту... Ово је једна нормална прича за тај твој капитализам. Преко баре ова прича има мање варијације, али је мање више слична...
Препоруке:
0
0
32 среда, 03 март 2010 22:18
Чика Јова Змај
Наставак...

Поента је да је главни проблем капитализма сама његова бит - капитал, које не може да се контролише па да се нађе мера, јер капитализам познаје само економију, чиме изађе из тог окружења више није капитализам.
Ти овде покушаваш да нам овде објасниш како си ти добри капиталиста који жели да заради за нормалан живот, не угрожавајући друге људе у њиховој потреби за истим тим. Веруј ми то је немогуће.

А за Кину... искрено ме уопште не интересује да ли они боље живе него за време Маоа... Ако и живе боље, очигледно је да живе на рачун остатка света, сем ако не мислиш да цео свет треба да ради за тако јефтине паре... Само што би и то опет био проблем... Јер у капитализму, неко увек мора да ради за мање паре да би био конкурентнији. Волео бих само да нам симпатизери капитализма открију која је то граница за коју може да се ради, а да се ипак преживи у форми човека.

Проблем је много шири него што ти хоћеш да сагледаш... Већ сам ти пропоручио шта да прочиташ да би могао да разложно критикујеш било који систем... Сем ако ниси баш решио да те само паре интересују...
Препоруке:
0
0
33 среда, 03 март 2010 23:33
iz Amerike: Vlasnik kompanije poklanio celu kompaniju zaposlenima
Corbett Report Vest # 3 Bob, Vlasnik istoimene kompanije "Bob' Red Mill" iz Oregona koja proizvodi zdravu i organsku hranu, poklonio celu kompaniju svojim radnicima za svoj 81 rodjendan. Sta nasi kapitalisti o tome misle???
http://www.youtube.com/watch?v=2MwSOCfqoTo&feature=player_embedded
to je na 7.45 min.
Препоруке:
0
0
34 среда, 03 март 2010 23:53
Веља
@Јасна
Слажем се са вама да приватизација и транзиција код нас није најсрећније спроведена. Требало је вероватно ићи на докапитализацију или на поделу акција радницима за предузећа која су имала потенцијала. Сама држава је требала да има већи надзор у том процеесу и да не допусти сумњивим инвеститорима да купују предузећа да би их после продавали као грађевински простор.
Када је реч о лошој ситуацији у неким земљама бившег социјалистичког блока, за то вероватно има више разлога, као нпр већ помињани модел приватизације. Све би то требало мало дубље проанализирати па онда донети закључак. Али један сигуран разлог је и то што су економије тих земаља добрано заостале након 50 година комунистичког система, јер тај систем није створио конкурентну привреду. Привреде тих земаља нису могле да створе јефтин и довољно квалитетан производ са минимумом загађења животне средине. Ми смо живели кажем на рачун пара које смо добијали од трулих капиталиста, који су нам их давали да би остварили неке друге своје политичке интересе. Треба времена да би се то надокнадило. Ипак није у свим тим земљама црно. Погледајте Словенију, Чешку, Словачку.
Што се тиче Кине, имате потпуно погрешне информације. Они и даље формално имају једнопартијски политички систем, али им је економија чисто капиталистичка, тржишно оријентисана. Тамо сваки иоле образованији Кинез- радник веома добро разуме берзу и улаже у предузећа за која мисли да ће успешно да послују.
И у капитализаму држава прописује правила игре. Спречва монополе, води рачуна да они успешни кроз порез доприносе напретку целог друштва. Нема богатог друштва без богатих појединаца. Ни богатим појединцима није у интересу да око себе имају сиротињу. Наравно кад људи одустану од морала, све иде ка пропасти. Али то је нека сасвим друга прича и ту не помажу ни капитализам ни социјализам.
Препоруке:
0
0
35 четвртак, 04 март 2010 01:05
Веља
@За особу која се представља као чика Јова Змај (очигледно лажно)
Заиста нисам мислио да ћу овде сусрести људе који ће правити непримерене аналогије са мојим исказима. Ако сте паметни и имате минимум добре воље могли сте предпоставити да подразумевам да слободна воља појединца иде дотле док не угрожава права других људи. Ако ја желим да радим за капиталисту или приватно, зашто би то вас угрожавало? Ви радите овако или онако или никако. Понављам да ја немам ништа против да постоје предузећа која су организована по самуправном моделу, али сам против тога да ме се тера да у таквим предузећима радим и да ме неко на силу „ усрећује“. Што се тиче капиталистичког израбљивања, свуда постоји закон који то регулише. Нигде се у нормалним капиталистичким земљама не ради више од 40 сати недељно. Тамо такође постоје синдикати, тако да вам је та прича типа да капиталисти у својим фабрикама израбљују децу која раде 15 сати дневно за кило кромпира, прилично офуцана. Ја лично сам увек радио за „капиталисте“ и не жалим се. Увек је био коректан однос, коректне плате и за сваки остварени успех је следила награда. У социјализму увек исто: радио-не радио, свира ти радио. И то доводи до пропасти предузећа, а онда никаква „праведна“ расподела добити нема смисла јер добити једноставно нема. Нисам једини који тако мисли, већ знам мноштво људи који би без размишљања пре радили у таквим фирмама него у самоуправљачким.
Што се тиче Кине и јефтине радне снаге, ништа не спречава друге земље да стварају одговарајуће билатералне односе са Кином, којима би дефинисали дозвољене квоте и регулисали ниво размене. У нормалним капиталистичким земљама постоји минималне дневнице, које с еморају поштовати.
Што се тиче тога да ми је економија и новац на првом месту, морам те разочарати (или обрадовати), да сам тотално погрешна особа за такву врсту квалификације :)
Препоруке:
0
0
36 четвртак, 04 март 2010 01:24
Веља
-наставак-
Капитализам има своје мане, али не претендује да створи рај на земљи, јер је то немогуће. Људска природа је много комплекснија, него што је социјалисти поједностављују. Ту има и много ирационалних тежњи. Нисмо ми роботи. Неки људи више воле слободу, него да буду сити. Неко више воли да има право да учини и нешто лоше по себе, али да то буде његов слободан избор, него да буде на силу натеран да ради оно што(неко мисли) је за њега добро. Социјализам, декларативно покушава управо то, да на силу створи рај на земљи, а то се увек претвара у тоталитаризам и драстично кршење елементарних људских права и слобода. Историја је дала шансу социјализму и показао се као лош. Сви који су имали (не)прилику да га искусе су га одбацили. Не треба нам никаква теорија да би смо то схватили, а Маркса, који је био члан сатанистичке секте, немам нешто воље да студирам.

@За Америку
Vlasnik kompanije poklanio celu kompaniju zaposlenima

Управо сте навели један диван пример који доказује оно што сам раније навео. Овде видимо како неједнакост омогућава људску племенитост. Капиталиста и радници нису били једнаки по способностима и таленту што је довело до тога да су били на различитим позицијама. Такве појаве су могуће само у капитализму, јер у социјализму тај господин вероватно не би ништа постигао. Знате ону изреку: "неспособни су способни да онеспособе способне". Поента је да њему нико на силу није одузимао имовину. А предузеће ће и сада и ако је променило власничку структуру морати да послује тржишно.
Све у свему хвала вам на овом примеру. Свако добро!
Препоруке:
0
0
37 четвртак, 04 март 2010 09:07
Pavle/D
@ Veljo, Veljo, ...

Kad tebe covek cita, ne moze biti optimistom, sto se tice moralinih predispozicija homo sapiensa.“Marx je cak bio clan satanisticke sekte”, sto je smatrao, da je covek u dusi dobar. U rdu, to je bilo naivno. Za tebe je ali upravo bogatas dobar, ostali su odpad. To nije nimalo naivnije, vec usistinu stanisticko razmisljanje. Ti si sigurno i pobozan covek. Samo da li si ikad procitao u bibliji, da bogatas nikad nece uci u raj - to je tzw. bozji sin nedvosmisleno izjavio. (Ta neces valjada reci, da nas je lagao.) Bogatsvo moze biti samo rezultat srece ili satanisticke pokvarenosti. Treceg nema. Pitam se koliko neki covek mora biti sataisticki nastorjen kada ne vidi sve te stvari. Sad samo najaktuelniji primer, koliko je tvoj bogatas navodno dobar covek:

Amerika ima najvise bogatasa, koji ce pred TV rado deliti milostinje, ali 50 milijuna Amerikanaca su bez zdravstvene zastite. To kosta puno vise nego milostinja, tako da satanisticki duh bogatasa to nece dozvoliti.

Grcka nije bila nikad komunisticka a do bankrota su je dovele poslednje konzervativno-neoliberalne vlade. Sta kazu na to bogati Nemci. Predsednik udruzenja za srednje preduzetnike (MIT) Josef Schlarmann kaze, neka Grci prodaju svoja ostrva. Frank Schäffler, poznati finansijski ekspert, savetnik kancelarke i clan neolbieralne FDP, kaze isto, i iznalazi jos ponesto, cega bi Grcka sasvim sigurno trebala da se odrekne. Marco Wanderwitz, predsedavajuci mladih hriscanskih demokrata smatra takodje, da bi grcka ostrva morala da se prodaju.

Ko je dosad kukao za Kosovom, moze da to zaboravi. Kosovo je daleko ali nasa koza blizu. I tu ce nam taj Veljin humani i pobozan kapitalista da skine.
Препоруке:
0
0
38 четвртак, 04 март 2010 12:29
Чика Јова Змај
@Веља
Очигледно је да ти бркаш капитализам од пре 20-30 година са актуелним. А ово је чиста еволуција тог капитализма у најгорим околностима по људе. Аутоматизована производња, 6 и кусур милијарди становника.
Кажеш у нормалним капиталистичким земљама постоје минималне дневнице? А шта мислиш на конто чега су те минималне дневнице као нечији годишњи доходак? Какав је то систем у коме један те исти рад кошта различито? Ти намерно заобилазиш срж капитализма, бираш фрагменте који ти одговарају. Да би ти радио тих твојих 40 сати недељно и за то добио адекватну плату, него негде у свету мора да ради много више сати и за много мању плату. И ту плату коју ти примаш ниси зарадио ти, него много других људи, само што ти добијаш више него они само зато што имаш среће, што живиш у нормалном капитализму, како тврдиш.
А ако ниси знао, да те подсетим, у капитализму тог доба о коме ти причаш, живело се добро углавном зато што је са супротне стране био социјализам. Па се људи чуде кад неко напише да нека држава дугује 3 хиљаде милијарди долара, а у њој се живело/живи удобно. Бастиона капитализма нећемо да се дотичемо, за њих се ни не зна колико дугују.
Квалификовао сам те да волиш новац само зато што нам овде ниси пружио ниједно објашњење како то да се обузда овај твој капитализам који се ни теби не свиђа, мада ми није јасно како не може да ти се свиђа ако је тако добар. Ово је барем чиста ситуација, нема сиве зоне. Или мислиш да се нешто може врати у претходно стање. На срећу или жалост... НЕ МОЖЕ.
О теби једино знам да не волиш социјализам и да се потписујеш као Веља, за све остало си мени непознаница. Капитализам волиш, ал у хуманом облику. Није него. Ако јеси хуманиста како тврдиш, онда преиспитај у себи дал си свет и друштво довољно сагледао да би то мислио о себи. Дал си довољно избацио себе из те приче, а мало више убацио неке људе око тебе? Да ли ће твоји потомци живети и у пола добро као што ти живиш? Ја сматрам да ниси довољно сагледао, ако си мислећи човек сагледаћеш.
Препоруке:
0
0
39 четвртак, 04 март 2010 12:43
Чика Јова Змај
Дал је неко био члан сатанистичке секте тотално је ирелевантно. Не верујем у Бога, верујем у морални суд у себи. У сваком од нас се крију добро и лоше, Бог и Ђаво ако то неко више воли. Свеједно је.
Лик Карла Маркса ме уопште и не занима, нарочито због времена у коме је живео. Релевантно је да је његов научни рад вероватно досада најбоље тумачење људских односа и друштва. Дал је то он знао тада, дал је баш хтео да то тако растумачи не зна се. Зна се да само да су га тумачили многи, да су га многи тумачили како им је одговарало. Ти данас удобно живиш у капитализму управо захваљујући том сатанисти, боље речено његовим тумачима. Само што је тај удобни живот морало много људи да плати својом главом у Другом светском рату. А богами и после. И тада је било превише људи за тадашњи степен развоја производних снага.
И после 70 година опет имамо исту ситуацију... само зато што је неко тумачио само оно што му одговара, само зато што је систем требао да остане исти. Симптоматично је да је исходиште и капитализма и социјализма након ових 100 година изгледа исто. Зашто? Због сатанисте? Није ваљда да смо само толико одмакли од животиња да нам је мера пар деценија удобног живота?
То је Вељо још једна од главних мана тог твог капитализма. Што све напредује само свест човека каска. Е па то у твом капитализму другачије не може да "бидне". Неко увек мора да буде у технолошкој предности да би оплодио свој капитал. Проблем настаје када технологија превазиђе човека и његове могућности. А у капитализму нема "Стани да сачекамо, да се надградимо".
Узгред, ако хоћеш да мазнеш неке паре да удобно живиш, од скора је на Западу изузетно актуелно проучавање научног дела дотичног сатанисте. Кажу да се лакше добија новац за то него за технолошке новотарије.
Мислим да ти је било лепше и лакше да кажеш да се неком посрећило да се роди у богатој породици (шта год то значило) него што овде величаш вредности нечега што не знаш како уствари функционише. За почетак проучи како функционише.
Препоруке:
0
0
40 четвртак, 04 март 2010 14:24
Веља
@Савле, Савле
Зашто изврћеш речи библијске и једнострано их сагледаваш? Није речено да богаташ неће ући у Краљевство Небеско, него да је то тешко, јер „где је човеково благо тамо ће бити и срце његово“. Битано је какав однос човек има према богатству, да ли му је то највеће благо или има љубави и милосрђа за ближње, јер богатсво неће понети на онај свет. У Библији такође пише да је тело распетог Господа узео богати трговац Јосиф из Ариматеје, тако да се тамо не говори да је богатство само по себи зло, него је битно шта човек има у свом срцу. Али заиста не бих да о овој теми саада улазимо у теолошке расправе, јер ја нисам стручан за то, а ни ви.
Такође Павле, није лепо да извитоперујеш ни моје речи и да људе категоришеш по простим шаблонима, јер ја нити сам рекао нити мислим да :
je ali upravo bogatas dobar, ostali su odpad.

Полазиш од погрешних предпоставки и закључака и онда на томе градиш своју причу.
Оно што ја тврдим је да социјализама нема без тоталитаризма и узуррпације човекове слободе. Као што се види и по коментарима овде, поборници овакве идеологије су већма антихристи, кардељевци, марксисти и бољшевици.
Препоруке:
0
0
41 четвртак, 04 март 2010 15:34
Веља
-наставак-
Не може се зауставити прогрес. Прљаве технологије се замењују еколошки и енергетски ефикаснијима. Не може се спречити чињеница да ће у скорој будућности све фабрике бити аутоматизоване и роботизоване, што ће укинути потребу за мануелним радом. Али отварају се зато нова поља. Треба се прилагодити. Није човекаова срећа ни то да 8 сати дневно заврће шрафове на фабричкој траци. На жалост индустријске револуције могу бити узрочници великих криза и ратова, али не морају бити неминовност. Надајмо се да ће људи бити паметни, а не сурови и избећи те сценарије. Можда је време да се ревидира концепт 8-8-8 (рад-спавање-рекреација). Можда би радно време требало смањити на 6 или 4 сата дневно, при том захтевати да плате остану исте као да се ради 8 сати. То би отворило нова радна места и умањило профите, али то није проблем и ја немам ништа против тога, ако се не мења систем и не укида слобода. Мислим да би хуманисти пре требало да се боре у том смеру, а не да демагошки инсистирају на реинсталацији душегубног социјализама. Јер чиста је демагогија борити се за права радника тако што ћеш му нудити социјалистичка предузећа која нису у стању да стварају добра, а тиме ни да дају плату. Не може се делити оно чега нема па ма како добра и поштена била расподела.
Препоруке:
0
0
42 четвртак, 04 март 2010 15:47
Веља
Ево шта о Грчкој и светској кризи пише Б. Драгаш, кога је професорка овде афирмативно цитирала.
http://www.dragas.biz/content/view/6616/69/
... za finansiranje svetske ekonomije u 2009. godini štampano i ubačeno 5.300 milijardi dolara ...
Ako FED i Centralna evropska banka ubacuju u propale banke dolare i evre bez ikakvog pokrića, samo da bi nekako održali u životu usahlu potrošnju nezarađenog, ako nema nikavih strukturalnih promena u neoliberalnom kapitalizmu, ... onda je to siguran dokaz da će sve nestati u velikom finansijskom cunamiju koji nam ubrzo stiže. .. Upravljačima sveta nije ništa drugo preostalo nego da štampaju još više para za još veće dubioze. I tako ukrug. Sledi - hiperinflacija i bankrot svetskih finansija. A to je opasan trenutak.
Usamljeni, opljačkani, izmanipulisani čovek u nestajanju, uplašen pred neizvesnom budućnošću, dobrovoljno će se predati u ruke Velikom Inkvizitoru, odreći će se svoje slobode, jer će u njegovom smrtnom zagrljaju videti izbavljenje iz ove tržišne autarhičnosti i zakonskog delirijuma. To će biti idealno vreme za demagoge. Opet će se neki drug Lenjin osmeliti da izda naredbu, negde iz ženevske emigracije, za pljačku banke i svi će građani aplaudirati, željni da vide kako njihove krvopije vise obešene za vratove na bilbordima na kojima su se nekada oglašavali.
Kada bude celo svetsko tržište palo i kada svetske berze budu uništene, kada papirne novčanice ne budu imale nikakvu upotrebnu vrednost, postoji realna opasnost da se potraži kraći put izbavljenja i da čovečanstvo dobrovoljno pristane da uđe u kandže Velikog Inkvizitora
Štampanjem novih evra i dolara ubrzava se naša civilizacijska nesreća. Možda je i to deo paklenog plana Velikog Inkvizitora koji upravlja svetom i koji smatra da čovečanstvu ne treba tolika sloboda. Novo ropstvo je prikladnija forma. Veliki Inkvizitor planira da izbavi čovečanstvo iz haosa tako što če ga ponovo okovati.
Препоруке:
0
0
43 четвртак, 04 март 2010 15:54
Веља
@За особу која се представља као чика Јова Змај (очигледно лажно)

Да би ти радио тих твојих 40 сати недељно и за то добио адекватну плату, него негде у свету мора да ради много више сати и за много мању плату.
...
Неко увек мора да буде у технолошкој предности да би оплодио свој капитал. Проблем настаје када технологија превазиђе човека и његове могућности. А у капитализму нема "Стани да сачекамо, да се надградимо".

Са овом другом тврдњом бих могао делимично да се сложим. Ипак, није све тако просто.
Маркс полази од те препоставке да су најважнији међуљудски односи економски и пропагира материјализам. То је све погрешно.Социјологија није физика, не може се друштво анализирати као зтатворен систем у којем важе некакви закони о одржању енергије или расту ентропије. Ту се не могу ствари поставити по моделу да имамо нпр N добара и M становника и да је то фиксирано са малом толеранцијом па да онда смишљамо који је модел расподеле најбољи и најправеднији. Када би то тако било онда би могао да се изведе закључак да ако један добије други мора да изгуби. Људи су обдарени духом и слободом, што имплицира динамику и непредвидивост. Дух има то својство да ствара и креира ни из чега. Нова открића драстично проширују базу расположивих добара N, мењају њену структуру и начин њеног остварења. То све побија полазиште да је економски систем херметичан, као и теорију која је на том основу изведена. Узмите само баналан пример, каквих је на хиљаде; изум мобилног телефона. Нико није тиме узео део постојећих тржишта, него је створено потпуно ново тржиште. Људи су то препознали као корисну ствар (не битно сад д али је то добро или не) и тиме је то постало (у овом случају материјално) добро, а тиме се скуп добара проширио. Или, реците да ли је пре 100 година неко куповао струју, путовао авионом, плаћао да му се направи веб страница.
Препоруке:
0
0
44 четвртак, 04 март 2010 16:00
Чика Јова Змај
Оно што ја тврдим је да социјализама нема без тоталитаризма и узуррпације човекове слободе. Као што се види и по коментарима овде, поборници овакве идеологије су већма антихристи, кардељевци, марксисти и бољшевици.

Јел ти имаш ичим да документујеш свој систем вредности сем испразним причама о капитализму, социјализму? Они су овакви накарадни и испали понајвише зато што су их тумачили и спроводили "неписмени" тумачи твог калибра.
Социјализам макар у својој подлози има идеале хуманости, а твом капитализму је хуманост страна... Већ ти је лепо "нацртано" више пута да је имао наличје хуманости једино кад је на другој страни била нека форма социјализма. У свим осталим варијантама је био огољен и онакав какав и јесте. Досада је и могло некако да прође, али је сад нарушио све могуће природне системе и довео је цео људски род пред амбис...
Овде људи прилично јасно тумаче проблеме у које их гура актуелни капитализам, а ти их проглашаваш за антихристе, марксисте, кардељисте... Јеси ти негде прочитао нешто од тога овде? Да теби Макарти не долази у снове? Очигледно је да се ти уопште не разумеш у свеобухватне проблеме целог људског друштва који произилазе из еволуције тог твог дивног капитализма. Док су биле националне државе могло је некако и да се претури преко, ово данас је постао глобални проблем који се рефлектује на скоро све људске заједнице.
Додуше теби су Бил Гејтс и Никола Тесла исто... то довољно говори колико се ти уопште разумеш у било шта, па није ни чудо што тврдиш да ти је љубав према новцу страна.
Да ти нацртам нешто. Бил Гејтс је бизнисмен који злоупотребљава монопол. Никола Тесла није био ништа од тога.
Препоруке:
0
0
45 четвртак, 04 март 2010 16:01
Pavle/D
@ Velja

Можда је време да се ревидира концепт 8-8-8 (рад-спавање-рекреација). Можда би радно време требало смањити на 6 или 4 сата дневно, при том захтевати да плате остану исте као да се ради 8 сати. То би отворило нова радна места и умањило профите, али то није проблем и ја немам ништа против тога, ако се не мења систем и не укида слобода. Мислим да би хуманисти пре требало да се боре у том смеру, а не да демагошки инсистирају на реинсталацији душегубног социјализама. Јер чиста је демагогија борити се за права радника тако што ћеш му нудити социјалистичка предузећа која нису у стању да стварају добра, а тиме ни да дају плату.


Zaista, ko bi rekao da cemo na kraju dospeti do identicnog stanovista. (Sentimentalno recono: Govoris mi iz duse.)

Tvoj problem je samo u tome, sto do takvog rezultata nece dovesti vladajuca teorija kapitalizma. (Ekonomista ce reci: neoklasicna tj. neoliberaln ekonomska teorija.)Socijalisti su zavrsili kao hriscani: Hteli su raj a stvorili su pakao. Naravno, bez hriscana i komunista ljudska istorija sigurno ne bi bila puno bolja.

Kardinalna greska dosadasnjih socijalista i marksista je bila u tome, sto su svojinu zeleli naprosto da ukinu, umesto da nadju politicka resenja, da je primoraju da sluzi dobru vecine. Socijalizam trebe du bude novi politicki demokratski sistem a ne drzavna-drustvena svojina. Ne iskljucujem mogucnost, da ce to upravo uspeti kineskim komunistima. Druge sanse i ne vidim. Zapad je totalno degenerisan - USA pogotovu. Tzv. slobodni izbori su samo velika podvala - tu Marx nije pogresio. Juznoamericki novi socijalisti mi previse eksperimentisu sa zadrugama ("samoupravljanjem") - to nece uspeti.
Препоруке:
0
0
46 четвртак, 04 март 2010 16:14
Чика Јова Змај
Можда би радно време требало смањити на 6 или 4 сата дневно, при том захтевати да плате остану исте као да се ради 8 сати. То би отворило нова радна места и умањило профите, али то није проблем и ја немам ништа против тога, ако се не мења систем и не укида слобода. Мислим да би хуманисти пре требало да се боре у том смеру, а не да демагошки инсистирају на реинсталацији душегубног социјализама.

Хехе... бојим се да си сада закорачио на страну социјализма овом изјавом... А врхунска ти је да немаш против умањивања профита а да се систем не мења.. Какав је то капитализам ако си му узео срж?
Нико овде не инсистира на реинсталацији социјализма о ком ти причаш. Социјализам о ком ти причаш је био само лоше тумачење Марксовог рада и спроводио се у окружењу капитализма и никада није имао шансу да победи... Јер као што рекосмо... капитализам је био хуман само док имао социјализам за противника... Социјализму за реализацију недостаје свест, а свест је оно што у капитализму мора да буде искључено.
Оно што је потребно људском друштву је велико кочење технолошког напредка и напредак свести... а то подразумева много шта из социјализма. Зар је толико страшно што ће на усавршавању енергетских технологија радити сви најпаметнији људи и заједнички створити најчистије и најефикасније технологије? И при томе незарадити ни динар, јер која је цена тог достигнућа?
Кажеш у капитализму најкреативнији људи долазе до изражаја... А шта мислиш колико је најбољих идеја остало у запећку само зато што би угрозиле нечије профите, умањило богатство...
Нико овде не прича Вељо о времену од пре 20,30 година о коме ти све време причаш... Овде је прича о људској будућности која подразумева одрицања од многих најгорих порива које је капитализам побудио у људима само зато да би направио профит.
Препоруке:
0
0
47 четвртак, 04 март 2010 16:16
Чика Јова Змај
Узгред Вељо...

Драго ми је да ипак у теби спава човек... Само га треба пробудити, као и у свима нама...
Препоруке:
0
0
48 петак, 05 март 2010 21:32
Čovek iz Pokreta...
Ovo što govori čitalac pod nadimkom ''Sunčana strana'' je očigledna provokacija iz LSV i Ivkovićevog štaba (vlasnik Šinvoza koji ga je odveo u stečaj). Dakle, neka se ta gospoda već jednom odluče da li je ŠINVOZ gubitaš, ili prosperitetna kompanija. Podsećam, SINDIKAT ŠINVOZA JE BIO TAJ KOJI JE GODINAMA TVRDIO DA JE ŠINVOZ PROSPERITETNA FIRMA KOJA JE NAMERNO ODVEDENA U STEČAJ KAKO BI SE PREVARILI RADNICI, MALI AKCIONARI I DRŽAVA KAO JEDAN OD AKCIONARA. Pogledajte saopštenja o tome na sajtu Pokreta za slobodu (www.pokret.net).

Za svo to vreme, Ivkovićeva uprava i njeni propagandisti (list "Vreme" pre svih, mada ne samo oni), tvrdili su da je ŠINVOZ gubitaš kome nema spasa i uveli ga u stečaj. Sad kad su oni kroz stečaj postali jedini vlasnici i otpustili radnike koji su se bunili protiv pljačke, ŠINVOZ je odjednom postao "stabilna, likvidna kompanija koja zapošljava 200 radnika čije su zarade redovne i na nivou prosečne zarade u republici". A što se tiče "struje" oko Koordinacionog odbora (nije u pitanju nikakva "struja", vec Savez samostalnih sindikata ŠINVOZA, ali komentator bira reči kako bi stvorio utisak o nekakvoj spletkaroškoj pozadini njihove borbe), i glasanja za bankrot, to je bila jedina pravna mogućnost da se izbegne usvajanje Programa reorganizacije kojim se Ivković vratio u ŠINVOZ. Dakle, tema u ŠINVOZU nije da li preduzeće radi i koliko radnika zapošljava (naravno da radi, sindikat godinama to i govori - da preduzeće ima odlične poslovne mogućnosti, i da je namerno gurnuto u stečaj), već je tema ZA KOGA ŠINVOZ RADI, odnosno KO JE ZAKONITI VLASNIK ŠINVOZA!!! Sad bi Ivković i LSV da zametnu trag ovim pitanjima, pa prebacuju temu na zapošljavanje. E pa gospodo, nemojte pljačku zvati otvaranjem radnih mesta, to su dve potpuno odvojene teme. Pre nego što progovorite o sadašnjoj situaciji u preduzeću, vratite se u 2008. godinu i pročitajte kako je tadašnja uprava govorila o ŠINVOZU kada ga je trebalo rušiti za Ivkovićev račun.
Препоруке:
0
0
49 петак, 05 март 2010 23:43
Nadja
U duhu najboljih društveno angažovanih intelektualaca širom sveta, prof. Vera Vratuša istražuje i otkriva na koji način se kod nas artikuliše i organizuje narodni otpor politici koja ugrožava socijalni opstanak velikog dela stanovništva. Otuda mi je drago da na sajtu NSPM-a čitam o Pokretu za slobodu i Koordinacionom odboru radničkih protesta. Ovakvu tendenciju među domaćim intelektualcima treba pozdraviti.
Препоруке:
0
0
50 недеља, 07 март 2010 12:26
Милорад Станојловић
Не питам да ли класе постоје, а самим тим и класно становиште. Но, могуће је, да је једно од класних становишта опредељење за тоталитарно друштво, једнопартијски систем, једнопартијски парламент, укидање приватне својине итд. Иначе, откуд би председник или представник Европског покрета био на прослави АВНОЈ-а. Та концепција никада није била ни проевропска, а камоли – европска.
Али, то су периферна питања. Основни проблем је што немамо истраживања и студије о томе како смо доспели на ове гране. Ипак се ради о културној, друштвеној, политичкој и економској историји у периоду од 65 година. За модерну цивилизацију, то није кратак период.
Показује се, наиме, да смо ми, ипак, остварили у датим условима максималне циљеве, а то је изградња синдикално-анархистичког друштва, као најбезбеднијег за елиту АВНОЈ-а. Зашто је то тешко истражити, бар, ако не и признати?
Класно становиште је празна чаша у коју можете сипати шта год желите. Привредни препород зависи од културног становишта.
Не бих сада о култури радничке класе, да не наљутим Умберта Ека.
Препоруке:
0
0
51 недеља, 07 март 2010 17:20
Pavle/D
@ Милорад Станојловић

Kako smo dospeli tamo gde jesmo, a tu nemam na umu samo - i ne pre svega - postkomunisticke zemlje. To je svakom jasno, osim onih koji to nece da vide ili su za to placeni, da pricaju kako mi to jos ne znamo: Treba stanje temeljno i naucno ispitati, prouciti, studirati, formirati komisije, itd. ... Uraditi dakle sve, samo da se nista ne menja odnosno da sve tece i dalje po planu.
Po planu?

Jeste, po neoliberlanom planu, sa jedinim ciljem, sada, kada je komunizam nestao, vratiti kapitalizam na nivo XIX veka. Зашто је то тешко истражити, бар, ако не и признати? Eto vidis i nije!

PS
I ja sada ne bih pricao o moralnom i kulturnom liku klase novih bogatasa (i ovde nemam na umu prvenstveno na te u postkomunistickim zemljama) te pogotovo onih, koji se kod njih duhovno prostituisu.
Препоруке:
0
0
52 недеља, 07 март 2010 22:51
Milos Stankovic
Odavno nisam procitao neke izraze koji se mogu naci u ovom tekstu: sitnoburzoazija, kontararevolucija itd. Tekst kao da je pisan pre nekoliko decenija. Ja ne znam zaista sta je po autorki alternativa mirnoj smeni vlasti na demokratskim izborima. Da nije mozda diktatura zavedena posle 1945. godine, u kojoj se problemi resavaju metkom u potiljak? Znate ono Staljinovo(ili Berijino, nisam siguran): ima coveka, ima problema, nema coveka, nema problema. Pljackaska privatizacija sprovedena posle petog oktobra nije razlog da se zaborave katastrofalne stvari koje su se desile posle Drugog svetskog rata, od kojih neke i dan danas zivimo.
Препоруке:
0
0
53 понедељак, 08 март 2010 11:35
XY
@ Milos Stankovic

Разлика између 1945. и 2005. је у следећем.
Систем који је створен после Другог светског рата његови творци су отворено дефинисали као ДИКТАТУРУ ПРОЛЕТАРИЈАТА а себе као РЕВОЛУЦИОНАРЕ. Резултат је био насиље над мањином -као у свим револуцијама - и бољи живот за већину.
Систем створен после 2005. његови творци су дефинисали као ДЕМОКРАТИЈУ а себе као ДЕМОКРАТЕ. Резултат је био насиље и пљачка над већином и стварање скандалозно богате мањине.

Још једна напомена. Бољи живот већине грађана у периоду 1945-1990. није био резултат узимања страних кредита као што се често може чути од критичара тадашњег система. Ево и доказа. Само стамбени фонд који је створен у том периоду вредан је преко 30 милијарди евра (680.000 приватизованих друштвених станова x 50 m2- просечна величина стана x 1.000€- просечна вредност квадрата = 34 милијарде евра). Тај огроман капитал створила је домаћа привреда јер ја се не сећам да смо 2005, када су демократе освојиле власт на улици, били дужни 30 милијарди евра. На тај баснослован капитал треба додати и фабрике створене у том периоду (које демократе сада распродају), бесплатна школовања и лечења (која демократе сада укидају), улагања у уметност (која практично више не постоји) ... да не набрајам даље.
Препоруке:
0
0
54 понедељак, 08 март 2010 16:32
Milos Stankovic @ XY
U svom komentaru nisam pominjao ekonomske uspehe SFRJ kao drzave, koji su nesumnjivi (dobro navodite primer stambene izgradnje) i ekonomske neuspehe postpetooktobarskih vlasti, koje su takodje nesumnjivi (primer Navipa, koji je navela autorka). Poenta je u autorkinom oznacavanju petooktobarskih promena kao kontrarevolucije, sto je potuno nerazumno. Mirna smena vlasti demokratskim putem na izborima je nesto sto je bilo manje-vise uobicajeno u ovoj zemlji i pre jednog veka. Zbog genijalne politike jugoslovenskih, a pre svega srpskih komunista, Srbe i dan danas ubijaju, ponizavaju i proteruju. Ko je nas narod pitao da li zeli da Srbija bude vracena na granice pre Balkanskih ratova? Naravno, Milosevic nije kriv nizasta od navedenog, cak je i bio dovoljno hrabar da pokusa da neke od nepravdi ispravi. Problem je u njegovom odbijanju da promeni sistem koji je utemeljen na teroru posle Drugog svetskog rata. Narod niko nije ni pitao da li zeli revoluciju koja je sprovedena za vreme i posle rata. Skandalozno je da jedan profesor univerziteta napise nesto tako u 21. veku. Da li je zaista moguce da je za neke ljude prirodno stanje politickih odnosa u jednoj zemlji gradjanski rat?
Препоруке:
0
0
55 понедељак, 08 март 2010 21:42
XY@Milos Stankovic
Петог октобра није дошло само до промене власти већ до промене друштвеног система. Закон о приватизацији (јула 2001) је предвидео дефинитивно укидање друштвене својине, а Закон о раду (2002) је дефинитивно укинуо самоуправни радни однос и увео класичан најамни однос између радника и послодавца. Путем ова два закона је у земљи успостављен капитализам. Та радикална промена друштвеног система је, међутим, спроведена „испод жита“. Ова два закона су усвојена без икаквог публицитета као да се ради о промени царинске стопе или нешто слично.Протагонисти петооктобарских догађаја нису наступили отворено, као револуционари који силом, а у складу са својим виђењем друштва, мењају Устав и законе, уводе систем заснован на приватној својини и најамном односу, али ни као демократе, које организују референдум на коме се грађанима јасно поставља питање – да ли сте за укидање постојећег друштвеног система и увођење капитализма? Ништа од тога се није десило. До које мере су збивања деведесетих година била замагљена антимилошевићевском реториком, доказ је да је данас тешко наћи чак и образованог грађанина Србије који може да одговори на питање – када је у Србији уведен капитализам?
Дакле, догађаје од петог октобра можемо назвати контрареволуцијом или рестаурацијом - зависи од тачке гледања - али то сасвим сигурно није била (само) смена власти демократским путем.
У једном се слажем са Вама. Поред несумњиво позитивних страна система успостављеног 1945, од којих је у мојим очима најважнија она да је многим припадницима сиромашних слојева пружена животна шанса - тај систем је био погубан за српске националне интересе. Највећу одговорност у том погледу имају српски комунисти.
Препоруке:
0
0
56 уторак, 09 март 2010 00:00
Milos Stankovic@XY
Ustav iz 2006. godine je potvrdio opredeljenje Srbije da u potpunosti implementira vladavinu prava, politicki pluralizam, privatnu svojinu, slobodu medija, ljudska prava itd. Nakon toga je Ustav izglasan i na referendumu i stekao najsiri legitimitet. Ni jedna politicka stranka u Srbiji danas ne dovodi u pitanje principe definisane Ustavom, makar ne javno, ne racunajuci mozda minorne stranke i NVO sektor finansiran od strane najvaznijih clanica NATO-a. Kako se principi definisani Ustavom sprovode u praksi je potpuno druga tema. Uostalom, cak je i Milosevic privatizovao Telekom 1997. godine, a danas i clanice nekadasnjeh DOS-a imaju vrlo protivrecna stanovista po pitanju privatizacije velikih javnih preduzeca kao sto su EPS, NIS, Telekom i dr., kao i privatizacije uopste. Naravno, postoje zaista katastrofalni slucajevi privatizacije koji se svode na kupovinu firmi da bi novi vlasnici koji su na sumnjiv nacin dosli do kapitala stekli poslovni prostor i gradjevinsko zemljiste po cenama visestruko nizim od trzisnih, a radnike otpustili. Procenat od 25% ponistenih privatizacija dovoljno govori o tome. Medjutim, cinjenica da je privatizacija lose sprovedena nije iznedrila ni jednu politicku grupaciju koja bi se zalozila za revidiranje ustavnih principa, iako Ustav iz 2006. nije najsrecnije resenje i sadrzi ozbiljne nedostatke, ali ne kada su u pitanju osnovne vrednosti na kojima nase drustvo treba da pociva.
Препоруке:
0
0
57 уторак, 09 март 2010 11:17
XY@Milos Stankovic
Па проблем и јесте у томе што је устав изгласан „након тога“ - 2006. године. Дакле, прво је донет закон којим се предвиђа укидање друштвене својине па је тек онда промењен устав који је ту својину предвиђао као уставну категорију. У правној држави је редослед ваљда требало да буде обрнут. Да се слично поступило са приватном својином свима би то било јасно. Да је 2001. донет закон којим се предвиђа нестанак приватне својине, и да је то учињено мада је још увек на снази устав који предвиђа и гарантује ту приватну својину – да ли мислите да би се и онда могло говорити о владавини права? Или би се то оценило као насилна и неуставна промена система?

При том треба разликовати промену обима неког облика својине од укидања те својине као такве. И приватизација и национализација ПОЈЕДИНИХ објеката или читавих привредних грана су потпуно легитимне и легалне и спроводе се у свим системима. Национализацијом Реноа у Француској није уведен социјализам јер није укинута приватна својина као таква. Исто тако, приватизацијом Телекома у Србији није уведен капитализам јер није укинута друштвена својина као таква. У том смислу и садашње дискусије о томе да ли треба приватизовати јавна предузећа не мењају много суштину. Ради се само о томе да ли ће капитализам (нелегитимно и нелегално уведен) бити мање или више регулисан.
Препоруке:
0
0
58 уторак, 09 март 2010 12:29
Realista@Milos Stankovic
Tačno, nijedna politička partija i nijedan politički lider se ne zalažu za povratak društvene svojine. Svi se zaklinju u privatnu svojinu i njene dobrobiti. Ostaje nejasno zašto onda nijedan politički funkcioner nije svoje bliske - decu, braću, sestre – zaposlio kod privatnog gazde u privatnom sektoru kad je privatna svojina nešto tako lepo, efikasno i perspektivno. Svi političari svesrdno hvale privatnu svojinu „koja je osnov slobode pojedinca“, „vladavine prava“.... itd... itd...., ali su svi gledali da svoju rodbinu smeste u državne ustanove ili javna preduzeća pa nam je broj zaposlenih u državnom sektoru sada narastao kao da smo SSSR. Izuzetak od ovog pravila su samo oni političari koji su u međuvremenu uspeli da i sami postanu privatne gazde.
Препоруке:
0
0
59 уторак, 09 март 2010 12:40
Технолошки вишак
Ако је могуће, ја бих радије да имам стални посао него људска права.
Препоруке:
0
0
60 уторак, 09 март 2010 14:04
Milos Stankovic@Realista
Cinjenica da deca funkcionera sede u upravnim odborima javnih preduzeca i banaka nista ne govori o odnosu privatne prema drzavnoj svojini nego o korupciji.
Препоруке:
0
0
61 уторак, 09 март 2010 15:25
Realista@Milos Stankovic
Da budem jasan: nijedan funkcioner ne želi da njegovo dete zasnuje radni odnos kod privatnika. Najobičniji radni odnos. Čim im deca diplomiraju političari gledaju da ih zaposle u državnim ustanovama pa nam je državni aparat narastao kao da smo zemlja od 80 miliona stanovnika.Ta činjenica rečito govori o tome kako političari -koji se inače kunu u privatnu svojinu - gledaju na privatni sektor i rad u njemu. A što se tiče članstva u upravnim odborima javnih preduzeća i činjenice da se tamo dospeva po partijskoj liniji, to zaista govori o korupciji. Nego, Vi ste pominjali neku vladavinu prava u postpetooktobarskoj Srbiji?
Препоруке:
0
0
62 уторак, 09 март 2010 22:01
Milos Stankovic@Realista
Ja nisam rekao da u postpetoktobarskoj Srbiji postoji vladavina prava. Govorio sam o opredeljenju drustva da postuje vladavinu prava, privatnu svojinu, medijske slobode i dr., sto su principi Ustava iz 2006. Kako se to sprovodi u praksi je potpuno druga tema. Videli smo sta se desilo sa protivustavnim Statutom Vojvodine, Zakonom o informisanju, privatizacijom, o (ne)postovanju ostalih zakona da i ne govorim.
Препоруке:
0
0
63 уторак, 09 март 2010 22:17
Milos Stankovic
Dakle, ja sam napisao prvi komentar zato sto je autorka teksta napisala da je 5.10.2000. kontarevolucija, iako je to bila odbrana pobede Vojislava Kostunice nad Milosevicem na predsednickim izborima. Ako je alternativa principima Ustava iz 2006. koji se inace slabo ili nikako sprovode u praksi uvodjenje jednopartijske diktature, na sta autorka izjednacavanjem petog oktobra sa kontrarevolucijom aludira, zaista ne znam sta da mislim.
Препоруке:
0
0
64 уторак, 09 март 2010 22:28
Веља
@Технолошки вишак

"О, никада, никада они неће себе без нас нахранити! Никаква им наука неће дати хлеба, догод буду остајали слободни; него ће се свршити тим што ће донети своју слободу пред наше ноге, па ће нам казати: "Нахраните нас, па макар нас и заробили!" Разумеће најзад и сами, да се не да ни замислити: да слободе и хлеба буде довољно за све у исто време, јер никада, никада они неће бити кадри правично међу собом поделити оно што имају! А увериће се и о том: да не могу никад ни слободни бити, зато што су слабачки, порочни, ништавни и бунџије.

"Ти си им обећао хлеб небески, али, понављам опет, може ли се небески хлеб, у очима слабог, вечно порочног и вечно неблагодарног људског племена, упоредити са земаљским хлебом? И ако за Тобом, у име хлеба небеског, и пођу хиљаде и десетине хиљада, шта ће бити са милионима".

Ф.М. Достојевски, Легенда о Великом Инквизитору


Социјализам је паклена идеја. Знам да није лако бити без посла, али је и то боље, много боље него без слободе. Без слободе ниси човек више.
Препоруке:
0
0
65 среда, 10 март 2010 01:15
XY@Milos Stankovic
Чини ми се да је даља дискусија беспредметна. Вероватно се ја недовољно јасно изражавам.Узгред, професорку Вратушу изузетно ценим. Вас срдачно поздрављам.
Препоруке:
0
0
66 среда, 10 март 2010 03:44
Технолошки вишак@Веља
Па ја сам слободан човек. То ми нико не може ни дати ни одузети. Пошто сте изгледа љубитељ лепе књижевности, вероватно се сећате роба из Quo vadis-a који је, мада у ланцима, био слободан човек. То је било јасно чак и његовом господару који га је, не могавши да поднесе презир свога роба, и немоћан да пороби његов дух, коначно убио. Иначе Достојевски је мој омиљени писац. Чуди ме да га цитирате. Он се свакако није слагао са схватањем слободе која се изводи из приватне својине и слободног тржишта. Рекао бих да је презирао такву слободу.

Него да се вратим на мој коментар на који сте Ви реаговали. То је била мала шала на рачун незналица и дилетаната који су заузели важне позиције у овом друштву а нису способни ништа паметно да ураде за земљу и свој народ. Пошто су нешто начули о Хајеку, слободи, праву на избор и сличним стварима, онда то рецитују да би тиме прикрили своје незнање и неспособност. Наводно би грађани требало да им буду захвални што су им ето баш они подарили слободу и још приде људска права и право на разлику. Оно што ме чуди то је да има паметног света који им верује, али шта да се ради.То је ваљда то право на избор. Неко бира и такве.
Препоруке:
0
0
67 среда, 10 март 2010 14:46
Pavle/D
@ Velja

Знам да није лако бити без посла, али је и то боље, много боље него без слободе.


Ali jos puno gore je i beze posla i bez slobode - a to se zove KAPITALIZAM.
Препоруке:
0
0
68 среда, 10 март 2010 15:19
Pavle/D
@ Технолошки вишак

Imas pravo. Po svemu sudeci, Velja je jedan - da budem diplomatski - slabo nacitan covek, koji u mnogo stosta nije upucen. On je izvesna kombinacije pucke religije i osecaja neke superiornosti, koju zeli uciniti moralnom, time sto visoko ceni milostinje bogatih sa ciljem "pomoci" siromasnima. Z. Z. Ruso je u Raspravi o poreklu i osnovama nejednakosti medju ljudima (deo II) u svom nenadmasivom stilu ovako formulisao "milosrdje":

Oni (siromasni) su prisiljeni da kao milost prime ono sto im on (bogatas) ostavlja od njihovog vlastitog dobra. On vrsti pravdu kad ih do koze oguli, cini milost kada ih ostavlja na zivotu.

Velja to zove slobodom i poziva se na Dostojevskog. Kuku meni! Uzmimo primer roman Demoni (original: Besi - ne znam kako je to ena srpskom). Jedan od junaka tog romana Sigaljov izjavljuje:

Ja sam se u svojim vlastitim dokazima sapleo i moj zakljucak stoji u direktnoj suprotnosti sa idejom, od koje sa posao. Ja sam posao od neogranicene slobode i zavrsio sam u apsolutnoj despotiji.


Naravno, Dostojevski nije nikakav naucnik, nije ni sociolog, ni ekonom ni politicar. Ali ipak. Nije lose cuti i njega.
Препоруке:
0
0
69 среда, 10 март 2010 16:07
Milos Stnkovic@XY
Pozdravljam i ja Vas.
Препоруке:
0
0
70 субота, 13 март 2010 20:23
Чика Јова Змај
Ехххххх Вељо, Вељо... таман те човек мало похвали... а ти се опет дохватиш чудних изјава...
Да ли ти Вељо уопште знаш шта је СЛОБОДА? Парче папира на ком је то написано, може се уновчити на било којој каси? Мислим да је то твоја СЛОБОДА.
Оно што могу да приметим је да се у слободу разумеш колико и у читање књига...
Препоруке:
0
0
71 субота, 13 март 2010 20:25
Чика Јова Змај
Узгред... где се само дохвати Великог Инквизитора... Добро је да читаш књиге, али би било добро да их читаш празног стомака... Боље ћеш је разумети...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер