петак, 02. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Ограничени домети деловања ММФ-а у еврозони

Kоментари (2) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 27 фебруар 2010 18:59
Jasna
"..sproveo je reforme koje su omogucile da u pojedinim slucajevima MMF ne postavlja specijalne uslove..."
Bas me zanima u kojim to "pojedinim slucajevima"?
Verovatno u onim kada pomazu "odredjenim" liderima da ostanu na vlasti,slucaj Ukrajine,kada su Yuscenka pomagali ,ovaj pare potrosio ne zna se na sta.Za uzvrat ovaj im se oduzio svojim antiruskim delovanjem.
U Grckoj otpustaju ljude,smanjuju zarade,ne mogu da verujem,pa zar u Evrozoni ne tece med i mleko?
Препоруке:
0
0
2 недеља, 28 фебруар 2010 08:10
м. -ић
Ако је влада Грчке негде заказала, то није зато што сада не може да штампа паре и да мења вредност валуте. Играње вредношћу валуте је порез на сиротињу. Влада Грчке, као и све владе, паре намичу из пореза. Тако и сада, Грчка влада може да обезбеди сасвим довољно пара, ако узме паре тамо где их има довољно: од богатих. Уместо тога, просветљени (у смислу: илуминатисани) економисти заговарају срозавање вредности валуте, што значи, срозавање вредности плата. Богати не живе од плата, и могу да си приуште да паре држе у некој другој валути, у некретнинама, или већ неком облику који не зависи од домаће валуте. Њима заправо то срозавање вредности пара и одговара. Сиротиња живи од плате, и нема могућност да паре чува у неком другом облику. Што се заради, иде на храну, кирију, школу, лекара, ако се нешто и стекне, то је узимањем кредита, а праве штедње нема. Зато, не мора Грчка да иступа из еврозоне, и не мора да буде узрок климавости евра. Само нек погледа ко има паре, или већ неку вредност, и тамо нек посегне. Нпр, постоје силне викендице Енглеза и других германа по острвима, па нек њихови власници уплате допринос, и готово. Врло демократски, изборно тело се не раздражује, а мањак се попуњава. Али овако, ако влада више гледа да случајно не очеше богате, а сиротињи како буде, сиротиња то неће трпети. А у демократији ипак треба имати у виду да је сиротиње увек више од богатих.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер