уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

American Power Is on the Wane

Kоментари (4) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 11 фебруар 2010 12:33
irena
Pa prevedite, jer ovaj jezik ne mogu da smislim.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 11 фебруар 2010 13:43
Kiza
Mislim da cu doziveti propast Amerikog carstva. Problem Amerike su, kao verovatno i u svim carstvima proslosti, nagomilane suprotnosti i nedodirljivi interesi mocnih. Drzavnu kasu Amerike, nemilosrdno pljacka njena elita, ponajvise preko vojnog budzeta za proizvodnju preskupih vojnih sistema. Amerika trenutno trosi 40% svih prihoda od poreza na "odbranu". Prvi konkurenti, Kina i Rusija zajedno, trose 10% od Americke potrosnje. Amerika trosi pola od svetske potrosnje na armiju. Elita iz vojno-industrijskog kompleksa konstantno plasi narod i uteruje zemlju u stalni rat protiv nekog i necega. Na primer, kad bi samo svaki ubijeni Talibanac samo znao koliko kosta Americkog poreskog obveznika? Stotinu puta svoje tezine u zlatu (oko $3M po glavi). Zato se neki mudrac dosetio da Talibance i Sunite u Iraku otkupljuje za mnogo manje para nego sto kosta da ih ubija. Na zalost, brzo ce Amerika naci novi rat.

Dakle, potpuno je nemoguce da Amerika smanji davanja na "odbranu" jer bi to znacilo smanjenje profita mocnima. Cak ni drustveno-korisna davanja ne moze da smanji. Americka katastrofalna korporativna medicina, na primer, je isto u rukama mocnih (farmaceutskih). Nijedna od elita u Americi nije spremna da postane "gubitnik" smanjenjem svojih prihoda, svi upiru prstom u druge. Porez se ne moze podici jer bi ta vlada/partija izgubila na dugo. Tako ostaje linija najmanjeg otpora: 1) pozajmljivanje od stranaca, 2) stampanje para, ili 3) oba zajedno. Naravno oba znace dalje upropastenje ekonomije.

Ja sam uverene da ce se Americki Dolar povratiti privremeno u narednih nekoliko godina. Medjutim nista ne moze da resi nagomilane suprotnosti ovog carstva i problemi ce se sigurno vratiti. Resenje duze trajnosti moze biti samo pretvaranje Amerike u diktaturu, gde bi jedna mocna grupa nametnula svoju volju drugima.

Mnogi u Americi ovo znaju ali ne mogu nista da ucine. Mozda su tako pametni ljudi gledali i propast prethodnih carstava u nemoci da ista promene i spasu.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 11 фебруар 2010 18:50
Kiza
Izvinjavam se zbog matematicke greske u prethodnom komentaru. Ubijeni Talibanci kostaju Americke poreske obveznike "samo" skoro 10 puta svoje telesne tezine u zlatu. Ubijeni Sunitski Borci u Iraku su malo jeftiniji, zbog ekonomicnosti vecih brojeva (economy of scale), samo oko 3-4 puta svoje telesne tezine u zlatu.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 11 фебруар 2010 19:05
Kiza
Da, trebalo bi da dodam primer cena aviona koje proizvodi glorifikovana americka vojna industrija. Ovo su proizvodna cene, koje ne ukljucuje odrzavanje i delove, koje u veku aviona kostaju vise od proizvodne cene nekoliko puta.

Najnoviji F35 lovac ce izgleda kostati oko $300M po komadu. B2 bomdarder koji je koriscen za bombardovanje Beograda, kostao je u sadasnjim novcu blizu milijarde dolara po komadu.

Zato Americki nacionalni dug strelovito leti ka $13 triliona. Neko je dao primer: da ste trosili 10 miliona dolara svaki dan sve od Romula i Rema, tj. od osnivanja Rimskog carstva, pa do danas, potrosili bi ste para koliko je Amerika zaduzena.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер