субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Спољна политика Србије

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 04 фебруар 2010 12:36
Бранко
"Посебан је проблем обесправљеност Срба у покрајини Косово и Метохија. Српска влада није нашла начина да заштити елементарна права свог народа на делу своје територије под управом УН, нити да се отвори процес за слободно и безбедно враћање расељених."

Каква год да је српска влада, геополитика одређује судбину Космета.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 04 фебруар 2010 13:31
Marko
"Односи Србије са суседима имају стратешки значај. То је природно и објективно, у интересу свих народа и држава у региону. Да би се велики потенцијал добросуседске сарадње остварио, неопходно је да се односи поставе на јасне и здраве основе. То, пре свега, значи – поштовање принципа суверенитета и интегритета, неповредивости међународно признатих граница, немешања у унутрашње послове других и, посебно, уважавања узајамних интереса, или принципа реципроцитета."
Oni ne poštuju naš suverenitet.I kao sve ostalo da se uradi kad iza svega stoje SAD?Jasno su nam SAD stavile do znanja šta oni hoće.Kako da ih ubedimo da smo mi a ne Albanci pravi partneri?
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 04 фебруар 2010 13:46
Драган
Прихватање „изоловања“, односно изостављања, проблема Космета“ из редовног дијалога са најутицајнијим земљама и организацијама у суштини би значило прихватања једностране обавезе Србије да њени представници неће то питање покретати.


Одлично запажање и цео текст, посебно део који се односи на Косово и Метохију. Уз додатак да је целокупна спољна политика обавијена непрохватљивом количином спиновања, поремено оштром реториком, која прикрива наше конкретне уступке и њено константно коришћене у унутрашње сврхе.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 04 фебруар 2010 14:40
Горан Јевтовић
Иако недовољно оштро, инзваредно г.Јовановићу.
Али, шта вреди када нема ко да вас чује у врху ове, тзв. власти. Они једноставно извршавају задатке и тачка.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 04 фебруар 2010 15:48
Danski Srbin
Gospodin Jovanovic je politicki odrastao u komunizmu pa tako njegov tekst jako podseca na neki CK referat.
Opste mesto u tim referatima su bili nasi stavovi i nase smernice. Ko je kriv uslovima i realnostima sto se ne uklapaju .
Bivsa SFRJ je bila neutralna i sta se desilo, kad joj je uloga potrebna Nato paktu zavrsena, zavrsila je i ona. Kad se govori o neutralnosti uvek treba imati verodostojnog garanta ,naravno ne UN ili neku bla - bla mirovnu organizaciju, zato sto je sve to za Nato mrtvo slovo na papiru.
Ja neznam zasto Vi, g.Jovanovicu ,ne pominjete vojno - odbrambeni savez sa Rusijom kao trecu mogucnost odbrambene politike Srbije.
Nastavak saradnje sa zemljama Nato pakta ,posle "uspesne izolacije pitanja KiM" kao da se nista nije gogodilo je znak bednog odnosa prema svojoj zemlji i narodu.Tu Vam ,g.Jovanovicu, dajem za pravo,tako nesto se jednostavno nesme ako to nije otvorena antidrzavna delatnost.
Odnos prema bivsim Jugoslovenskim republikama ,sada samostalnim drzavama ,je ispod svake kritike.Ne treba zaboraviti da su stekli nacionalne drzave na srpskoj krvi i znoju ,da bi kasnije iskoristili Srpsku naivnost i politicku nezrelost pa glasnim kukanjem i ulizivanjem Natu ,naduvali pricu o genocidnosti Srpskog naroda.
U vezi Srba na njihovoj teritoriji se treba odnositi samo reciprocno i energicno.
Vredna je opaska da je ponasanje Nato zemalja na KiM i oko KiM sustina njihovog odnosa prema Srbiji, ostalo su diplomatseke fraze.
ZATO JE VOJNO-ODBRAMBENI SAVEZ SRBIJE SA RUSIJOM NEOPHODNA I JEDINA MOGUCNOST SRBIJE.
Najveci deo ocekivanja Srbije od ulaska u EU su samo pusti snovi,tako da savez sa Rusijom kao razlog neulaska u EU moze da bude korist umesto stete.
Mi u dijaspori smo vec 40 godina stub prvo Jugoslovenske a zatim Srpske ekonomije, i dobro je da je to konacno primeceno i da to ne spada vise u "prihode od turizma"
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 04 фебруар 2010 21:34
milena ankic
Srbija je imala diplomatiju pre Drugog svetskog rata.Tada se znalo ko moze biti diplomata.Nakon toga na prste se mogu izbrojati oni koji su adekvatno zastupali nase interese.
Dijaspore se setimo samo kada nam treba novac.
Zasto nasim ljudima u dijaspori nismo ponudili da
vode glavnu rec u privatizaciji ?
U zadnje vreme je nesto i uradeno preko Min.za dij.
i nekih nevlainih org.
A posebna je prica kako je zloupotrebljavana pomoc u vreme ratova ,tako da su ljudi morali licno da donose pomoc kako nebi zavrsila ko zna gde.
Nasa najveca greska je sto smo potcenili LOBIRANJE.
Morali smo vise raditi na tome.
Stasava jedna mlada garnitura diplomata koja ce nadam se
Srbiju predstaviti u jednom lepsem svetlu(naravno ako im bude pruzena sansa).
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 04 фебруар 2010 21:57
Миле Бре
Коме одговара мини-Србија?
Господин Јовановић има визију односа Србије у региону, према ЕУ, и светским организацијама принципом реципрочности. Могао бих то допунити мојим гледањем на ситуацију. Неке чланице ЕУ већ више од једног века, желе да сведу Србију на границе пре Балканских ратова. Циљ је постављен, и облигаторан је за све њихове владе без обзира из којих је коалиција састављена. Успели су ојачати своју државу. У циљу им је било и придобијања осталих "моћника" за своје интересе. У владајућим институцијама тих држава успели су да убаце своје људе па и оне који су својевремано вршљали по Србији, испитујући слабости у систему. Данас им је јужна српска покрајина њихово "чедо". Сви актери ових циљева, неодољиво подсећају на политику за време првог и другог светског рата када је разобличена дошла до изражаја. У данашње време, па и крајем прошлог века, кад год је било могуће, учинио се корак ближе циљу. Забадава вапај Срба да су у праву, током ратова на овим просторима, није се одступало од циља не бирајући средства. Ни данас не постоји разумевање за Србе. Данас су Срби разједињени по региону где су у већини случајева "мањина" и тиме веома ослабљени. Срби су разједињени и у српској политици. Покојни г. Милошевић је покушао да сарађује са "моћницима" све док није дошло "Косово и Метохија" на ред. Љути на његову непослушност, казнили су цео српки народ бомбардовањем. Боје ли се у данашње време "Волође" Србије санкција и бомбардовања или за нека обећања сарађују са "моћницима"? Нисам приметио до сада да политичари Србије имају неки обавезујући дугорочни циљ са разрађеним опцијама. Увек су српске вође уклањале последице, а никад нису имали опцију за пар "потеза унапред". Психолошки, са отварањем неважних "проблема", потискују виталне теме у други план. Каква сличност са "моћницима" за време рата на овим просторима? Са уласком у НАТО, запечатили би сваку могућност отпора српског народа. За све остало, било би касно. И г. Милошевић је сарађивао са "моћницима"!
Препоруке:
0
0
8 петак, 05 фебруар 2010 00:54
мм
Колико овај има појма о дипломатији, видели смо. Кад је он био шеф попили смо бомбардовање.
Препоруке:
0
0
9 петак, 05 фебруар 2010 03:28
Boba
@MM

A kad su dosli Vuk Draskovic i sad Vuk Jeremic izgubismo Kosmet, osamostalili Vojvodinu, dozvolili NATO da nesmetano "koristi" [citaj rovari] po Srbiji; teraju nas da udjemo upravo u pakt sa "djavolom" koji nas je bombardovao i kao slag na tortu ubedjuju nas kako treba da priznamo nepocinjeni zlocin u srebrenici. Istovremeno za sve vaznije korake vezane za medjunarodnu politiku, koja treba da Srbija resi samostalno, zuti pa sad i narodnjaci zure u Ameriku da im oni koji su nas najvise bombardovali i nasi zakleti neprijatelji, kazu sta da rade.

Pa ko je ovde veci neprijatelj? Milosevic sigurno jine.
Препоруке:
0
0
10 петак, 05 фебруар 2010 09:46
Светозар Максимовић
~Миле бре.
Није проблем страни фактор. Проблем су наши, а њихови. Наши им се нуде. Милош Обреновић је то одлично знао. Зато је и успео.
Препоруке:
0
0
11 петак, 05 фебруар 2010 13:32
Живорад Ћосовић
Лепо написано али да ли је и реално баш по свим питањима.
Препоруке:
0
0
12 субота, 06 фебруар 2010 01:15
Божо Бјелак
Не сматрам да је текст нека велика новост, односно да је аутор открио нешто ново. Не бих се ни јавио да један освртач није оптужио Јовановића за бомбардовање. То је, господо, смијешно. Наиме, просто је чудесно да у Србији има још људи, поготово који су иоле мислећи, да је за бомбардованје крив било ко у Србији. Бомбардовање је планирано годину дана раније на састанку највећих стотину босова, чланова Билдерберг групе. Зашто, то већ и врапци знају, односно евидентно је зашто. Довољно је само споменути - стварање фантомске државе Косово, итд. Нема смисла писати нешто што је већ одавно прежвакано. Извињавам се господину Јовановићу због грубости, али морам рећи, ради оних који га оптужују, да њега нико није питао за било шта у вези спољне политике, као министра сољних послова, а не да је имао неку улогу у томе да ли ће нас зликовци бомбардовати или не. Многи мисле да је Милошевић нешто одлучивао. Нико га низашта није питао.Био сам у позицији да знам детаље његовог последњег разговора са Холбруком у вези Космета. Све до судбине Космета, тај исти Милошевић је извршавао све што је од њега тражио један центар моћи. У вријеме олуја, бљескова, затварања границе са Републиком Српском и др., нико га није могао наћи на врућем телефону, одлазио је у планине или Карађорђево. Када је би на помолу пад Книна, интересантан је његов разговор са Мартићем, који је успио некако да се пробије телефоном до Милошевића. Након што га је Мартић питао, „шта да радим“ овај му је одговорио, „уби се“. Е, када је тај исти Слободан, који је пустио низ воду многе, посебно Републику Српску Крајину, ударио шаком од сто да не да Космет, Холбрук је устао, прекинуо разговор без поздрава и треснуо вратима. Зар неко сада пита било кога из политичке „елите“ Србије да ли ће бити донесена резолуција о Сребреници. Не пита, господо. Они то морају извршит.
Препоруке:
0
0
13 субота, 06 фебруар 2010 12:14
Zoran
Videli smo kakav je bio naš spoljno politički položaj za vreme mandata ovog čoveka, kada je bio ministar spoljnih poslova Jugoslavije. Odakle njemu pravo da sada bilo šta komentariše? Treba da ga je sramota.
Препоруке:
0
0
14 субота, 06 фебруар 2010 12:29
СуперЖ
Студенте које сада обучавају за дипломате уче о свему изузев о томе шта су и како да бране интересе своје земље.А прошле генерације изучавале су марксизам.
Ето зато и све ово...ко да буде Србин и брани њене интересе када су сами Срби то заборавили.
Препоруке:
0
0
15 субота, 06 фебруар 2010 15:55
EDAR
Kako smo kojekakvim indoktrinacijama i ispiranjem mozgova kroz mnoga sredstva javnog informisanja i kroz javna,naročito, predizborna nastupanja nekih naših političara, sve više onesposobljeni za racionalno rasuđivanje,govore i mišljenja nekih komentatora, na članak gospodina Jovanovića. Gospodine Zorane, pitam vas, dali je Nikoli Pašiću trbala biti sramota što smo pred moćnicima svijetskog imperijalizma 1915. doživjeli privremeni poraz i tešku golgotu srpske vojske i naroda, što su on i njegova vlada uradili? Dali je trebala biti sramota Kralja Petra Karađorđevića i Simovićeve Vlade poslije 27. marta 1941. što su izbjegli i nisu priznali i potpisali kapitulaciju? Dali bi bilo bolje da su Milošević i njegova, Partija i vlast, čim je pala prva bomba, prihvatili kapitulaciju i odrekli se Kosova i Metohije, ili je možda bolje što su uspjeli ishoditi Rezoluciju Saveta bezbednosti 1244? Pa da je to trebalo biti bolje, čemu se aktualna vlast, a i najveći dio zemalja svijeta, tako često na nju poziva. Prava politička elita ne misli samo na trenutačne situacije već na dugoročne interesa naroda i njegove države. Da su svi Srbi za vrijeme viševjekovne tiranije Osmanskog carstva iz sebičnih uskih lični interesa prihvatili Islam i poturčivanje, danas ne bi bilo niti Srbije niti Srpskog naroda. Zar vam i ranije, a i danas, istorija BiH nije poučan primjer? Onaj komu lako spadaju gaće brzo se prostituira i zna se kako ga okolina uvažava i cijeni. Ne živi se samo za jedan vijek, već i za vijekove svojih potomaka! Jer da nije tako zar bismo imali potomstvo, a i mi smo nečiji potomci!?
Препоруке:
0
0
16 уторак, 09 фебруар 2010 15:31
воља народа
@ Зоран

Videli smo kakav je bio naš spoljno politički položaj za vreme mandata ovog čoveka, kada je bio ministar spoljnih poslova Jugoslavije. Odakle njemu pravo da sada bilo šta komentariše? Treba da ga je sramota.

Био је неупоредиво бољи него сада. ''Мирдита'' у српској скупштини, наваљивања да се уђе у НАТО-пакт, регионализације, декларације о Сребреници, геј-параде и друга понижења и притисци са стране биле су незамисливе ствари. Српско тржиште се није препуштало Хрватима, Словенцима и другим љутим непријатељима. Спољни дуг је био неколико пута мањи него данас. Да би отели Косово непријатељи су морали да нас бомбардују, а данас и Војводину добијају на тацни ( и ко зна шта још у скорој будућности ).
Признајем да сам Милошевића и његову власт мрзео из дна душе као антисрпску пре свега, због чега нисам пропуштао ниједан улични протест, почев од вуковског '91, преко коалиције ''Заједно'' '96-'97, до петооктобарског 2000. и радовао сам се паду Милошевићевог режима, јер сам веровао да је то почетак СРПСКЕ обнове, односно почетак успона СРПСКЕ привреде, просвете, културе, традиције, државности. Десет година након 5. октобра показало се да су нове ''промене'' донеле само још дубље пропадање СВЕГА СРПСКОГ.
Сада одговорно тврдим да се и Милошевићева власт таква каква је била ( антисрпска и никаква ) показала неупоредиво бољом од оне која га је наследила и коју у разним коалиционим варијантама до данас трпимо. Према томе, са Вуком Јеремићем као министром спољних послова, а пре њега Вуком Драшковићем ( све вук до вука ), са овим десетогодишњим антисрпским кошмаром из кога никако да се пробудимо, нико од данашњих властодржаца и њихових симпатизера нема морално право да било шта замера Живадину Јовановићу, као ни Слободану Милошевићу. Милошевића сам мрзео док је био на власти, али данас ћу пред било којим ДОС-манлијом бити његов најжешћи бранилац, све док се на челу Срба не појави ИСТИНСКИ РОДОЉУБИВ, ХРАБАР, ПОШТЕН, ПАМЕТАН И СПОСОБАН СРБИН.
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 15 фебруар 2010 19:54
Inkognito
Postovani mislioci!
Ako Srbija smatra Kosovo kao neotudjivi dio Srbije i ako po Ustavu Srbije smatra sve svoje gradjane jednakim u pogledu ljudskih prava pitam se onda, kako da se desi da svi gradjani Srbije osim gradjana Kosova mogu slobodno bez vize da putuju po Evropi? Radujem se uspjehu srpske diplomatije, ali..., gdje su tu prava gradjana koji zive na Kosovu? Da li je u pitanju srpska politicka mudrost ili gazenje Ustava Srbije i prava svih gradjana na jednakost? Razmislite?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер