петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли ће Кина владати светом?

Kоментари (24) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 02 фебруар 2010 18:12
Истина је Бог
Молим Уредништво да већ једном склони слику Месића и Бисерко болиме стомак!
Препоруке:
0
0
2 уторак, 02 фебруар 2010 18:50
thinking maize
И онда ће Срби и други грађани Византијског Комонвелта продавати слуђеним и завађеним Западњацима знање о томе како се прилагодити
улози ИСТОРИЈСКОГ ГУБИТНИКА! Уместо берзанских игара и монопола, направићемо наше, византијске игре (засноване на клису и машкама и сл.) и продавати их збуњеним Западњацима, као вид сналажења у безизлазним ситуацијама. Биће штампане и превођене на западне језике књиге као: "Како преживети бомбардовање/транзицију/ратна дешавања на Балкану" и сл. Откриће се да је Астерикс Србин, да је Тесла "измислио струју" (и радио!), да српски
има и других речи сем речи ВАМПИР, које ваља усвојити (нпр. СЛОВО, БОГ, ДУША, ПРАВДА). Онда ће они заменити своје "несавршене" термине (нпр. sign, god, soul, justice). Наравно, ту је И ГРЧКИ, ЈЕДИНИ ЈЕЗИК КОЈИ СЕ МОЖЕ НОСИТИ СА СЛОВЕНСКИМ!
"Откриће" се да је нпр. Трајан одрођени Дачанин и да је зато тако сурово се обрачунао са својим народом! Тако ће се "доказати" "древна" западна
"геноцодност" и "бестијалност"! Биће штампане књиге: "Од Масаде до Аушвица" и "Од Сармигезетузе до Јасеновца". Наравно, МИ, БАЛКАНЦИ СЈАЈНО ЋЕМО СЕ ЗЕЗАТИ И ДОБРО НАПЛАТИТИ ЗАПАДЊАЦИМА. Не знају "јадници" шта значи "продати циглу"! Све то ће косоки "Велики Брат" да посматра са блаженим смешком, смешком Буде, контемплирајући пролазност ствари и свих људских дела!
Препоруке:
0
0
3 уторак, 02 фебруар 2010 19:15
звездарац
Занимљив чланак о најбитнијој теми светске политике и глобализоване економије - о Кини.

Кина показује да држи ствари у својим рукама - како на унутрашњем тако и на глобалистичком плану - и незадрживо напредује ка позицији светског лидера. Очекивања која аутор текста износи у последњем пасусу, подведена под "добра вест", да доминантна Кина неће утицати на унутрашња питања суверених држава, утичу на то да већина земаља нема ништа против тог тренда. И за сад нико не стаје на пут Кини.

Једина држава која има нешто против је, наравно, актуелни светски лидер САД. Апсурдно је што Кина држи у својим рукама судбину долара и америчке економије (мислим на огроман дуг САД Кини, као и на зависност од увоза из ове земље). Док не нађе ново тржиште које ће заменити САД (а ту мислим превасходно на растуће кинеско унутрашње тржиште, као и читав азијски континент), Кина ће одржавати долар на трону светске валуте. САД су по питању тога потпуно зависне од свог такмаца.

Покушаји САД да дестабилизују Кину изнутра показују се јалови. Ауторитарни централизовани режим се показује чврст као стена. Кина на задивљујући начин успева да надгледа и контролише комплетно своје становништво.

Једини начин да САД преузму ствари у своје руке у утакмици коју губе је - рат. У кинеском суседству, или директно против Кине?
Препоруке:
0
0
4 уторак, 02 фебруар 2010 20:13
tacka
Kina ce uskoro biti svetska sila broj jedan,to vise danas niko ne moze da ospori.Kinezi nemaju boljeg prijatelja u Evropi od Srba,i zbog toga Kosovo nikada nece biti nezavisno.Kinezi su nama pomagali kada su god mogli.Danas kada Kina ubrzano postaje supersila, na Srbiji je da to iskoristi.Jednostavno receno dva nasa najveca prijatelja su Rusija i Kina.Nasi veliki prijatelji su takodje Indija,Brazil,Venecuela,Vijetnam i jos mnoge drzave.Sve ove drzave beleze visoke stope privrednog rasta,i to u sred svetske ekonomske krize.Danas je svima jasno da od nezavisnosti Kosova nema nista,i da ce uskoro Kosovo i Metohija biti pod punom upravom Beograda.Sto se tice dana kada ce ekonomija Kine dostici ekonomiju Amerike,moze se sa sigurnoscu danas tvrditi da ce se to desiti za nekoliko godina.Vec je sada Kina najveci svetski proizvodjac roba,a uskoro ce biti i najveci svetski proizvodjac usluga.Sto se tice visine ukupnog drustvenog bruto proizvoda merenog paritetom kupovne moci Kina ce vec ove godine da prestigne SAD.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 02 фебруар 2010 20:44
Darth Vader
Nece! Kina je u slicnoj poziciji kao i Njemacka poslje pobjede u Franko-Pruskom Ratu. U sredini geostrateski najvaznijeg dijela svijeta. Sa tog polozaja prijetnja je svima sto ce dovesti do koalicije izmedju Rusije, Indije i Japana da se Kina zaustavi u bilom kakvom ekspanzionistickom poduhvatu. Ukoliko kolacijija ove tri drzave ne bude dovoljna ukljucice se Amerika kojoj ce biti u vilju odrzavanje ravnoteze moci. Koalicija Amerika, Indije, Rusije i Japana bi vec bila vise nego dovoljna. Od kineske dominacije svijetom nema nista.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 02 фебруар 2010 21:07
Ненад
Како реална ситуација говори, време је да НСПМ излази и на кинеском.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 02 фебруар 2010 21:24
Misa
Pisac gleda na svet Americkim ocima, stalne konfrotacije i dominacije, potpuno strane Kineskom mentalitetu. U 2000 godina istorije Kine nema ni jednog agresivnog rata, verovatno je Kina jedina zemlja u istoriji koja nije nikoga napala. Sa takvom zemljjom svi zele da saradjuju.

U 19 veku Evropske zemlje su delile svrt medju sobom. U 20 veku su pravile probleme celom svetu ali ni jedan problem nisu mogle da rese bez intervencije Amerike. U 21 veku ce Amerika praviti probleme svima, a ni svoje ne moze da resi.

Nekakve spekulacije da ce Rusija, Indija i susedne drzave ogranicavati Kinu su potpuno pogresne, pa te zemlje najintenzivnije saradjuju sa Kinom na obostrano zadovoljstvo i korist. Rusija Kinu smatra za strateskog partnera i vec okrece naftovode i gasovode na istok. Tamo je niko ne ucenjuje niti gleda kao neprijatelja ovo ce Evropu skupo kostati jer gubi najpouzdanijeg snabdevaca sirovinama.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 02 фебруар 2010 22:30
bice
Zapad je na svom istorijskom zalasku,a to se vise tamo ne krije,samo mi to sakrivamo od naroda.Pre neki dan je poznati ekonomista sa Zapada rekao da ce kriza tamo trajati generacijama,a Zapad nikda vise nece biti ni priblizno mocan kao zadnjih 300 godina,a pogotovo zadnjih 20 godina.Svet ce ove godine ostvariti veliki privredni rast,i sve to zahvaljujuci Kini,Indiji,Indoneziji,Brazilu,Vijetnamu...Na drugoj strani Zapad ce biti u krizi.Prosto je neverovatno kako ljudi ne mogu da shvate da ce Kina veoma brzo biti najveca privreda na svetu.Sve ovo mozete da procitate u zapadnim novinama,ali kod nas ne,sto je veoma cudno.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 02 фебруар 2010 23:11
Nikola Turajlić
Iz teksta je vidljivo kakova panika vlada medju elitom "zapadnih demokratija", kada vrednuju sveukupni kineski potencijal u budućnosti.
Ovi nemaju samo pune gaće kada govore o kineskoj ekonomskoj pobedi i vojnom jačanju, već strahuju za demokratiju i ljudska prava, jer Kinezi nisu za ove zainteresovani i neće se za njih boriti.
Zamislite šta bi bilo kada euroatlanski prijatelji ne bi podržavali u Afganistanu demokratiju (rasnog demokratu Karzaia) ili ljudska prava (bespilotni avioni sa raketama), istina sa nužnom kolateralnom štetom.
Konstatacija da će Kina za dvadeset godina prestići USA po BDP, mi nešto ne sedi,jer pored osam procentnog kineskog rasta treba računati stabilni "negativni rast" druge strane, zbog SEK-e.
Kada se ovom doda da finansijski investitori u stampedu navaljuju u Kinu što zbog ekonomskog rasta, to i zbog nezasićenog kreditnog tržišta zemlje sa milijardu i pol stanovnika, to mi se ova prognoza čini nerealnom.
Medjutim ni na kineskoj strani nije sve ružičasto jer su se oni uhvatili u davljenički zagrljaj sa ostatkom sveta, a posebno razijenim demokratijama.
Ostatk sveta je ovisnik o kineskoj jeftinoj potrošačkoj robi, bez koje bi došlo socijalnih potresa medju pauperizovanim stanovništvom, a za uzvrat dobija njihove papire neupotrebljive i za higijenu.
Kao rasni katastrofoholičar sumnjam da se sve to može dobro završiti kako za svet, tako i za Kineze.

@ Darth Vader
Izgleda da smo dobili novog, kozmičkog, geopolitičkog analitika.
Samo vrlo genijalna glava može predvideti otvaranje kineskog fronta u kojem Rusi preko Sibira, Japanci sa Pacifika, a Indijci preko Himalaja će navaliti na Kineze, a ako bi eventualno ovi onemoćali, tada bi im se iz zraka ili čak svemira pridružili Amerikanci.
Svojevremeno je kozmički analitik predvideo pomorsku blokadu Kine od strane USA, a sada je evoluirao (radikalizirao) mišljenje.
Ovde se srećemo, figuratino rečeno, sa crnom rupom koja ne usisava sve oko sebe, već stabilno isijava nebuloze.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 02 фебруар 2010 23:35
александар
Што се српских интереса тиче, било која сила да постане водећа, биће нам далеко боље него што је сада када "демонократско" Царство зла шири своје "благодати" светом (а посебно нашим делом света) са батином у руци. Промена нас само може радовати.
По српске интересе никада није било горе и подмуклије силе од ове. И Хитлер је био отворен и јасан, са њим није било недоумица.
Али са овима. До сада нас ниједна сила није убијала и уништавала уз образложење да је то за наше добро, да је отворена агресија извршена зарад узвишених људских права и демократије. До сада нам ниједна сила није цепала државу и народ са образложењем "да ћемо поново бити заједно једног дана у ЕУ". Ниједна није тако цинично, отворено и пријатељски показивала намеру да нам опрости што нас је тукла. Најзад, ниједна нас није терала да се "суоћимо са злоћинаћком прошлошћу" и доживимо "катарзу", те признамо сами себи да смо заправо ми кривци за њихову агресију.Не би они, али натерали смо их.
Нека буде Кина, Тунгузија, било ко, само да ови оду у ропотарницу историје и да им видимо леђа.
Препоруке:
0
0
11 среда, 03 фебруар 2010 01:53
Дарко Станојевић
Светски поредак у чијем ће средишту бити Кина пре ће одражавати кинеске вредности него западне, тврди Жак. Пекинг ће засенити Њујорк, јуан ће заменити долар, мандарински ће преузети улогу енглеског, а деца ће широм света учити о путовањима Ченг Хеа дуж источне обале Африке, пре него о Васку де Гами или Кристоферу Колумбу.

Нестаће евангелизам тржишта и демократије. Мала је вероватноћа да ће се Кина мешати у унутрашње послове суверених држава. Али, заузврат ће тражити да мање, слабије земље експлицитно признају њен примат (баш као у старим трибутарним системима).


Хахаха, овај спочита/предсказа/наслути Кинезима оно што англосаксонци раде целом свету већ 200+ година!

Анализа је лоша, једнострана, превише магловита и поприлично безвредна - јер, ни сами Кинези још нису начисто шта желе од остатка света.

Ипак, судећи по реакцијама Кине на најновије провокације САД око испорука наоружања Тајвану, а које су све учесталије... Кинези тачно знају шта не желе, па ће писац овог чланка ускоро преправљати овај брљив писмени "састав".
Препоруке:
0
0
12 среда, 03 фебруар 2010 02:20
Kina ce vladati i Amerikom!
Naravno da Kina kao vodeca sila nece nastupati kao sto to cini Amerika! Dok je Amerika izvozila svoje komercijalne "vrednosti", od rokenrola do hamburgera, a uvozila, i jos uvozi, ljude - Kina ce pre svega preseliti ogroman visak stanovnistva upravo u tu Ameriku! Prethodnica te velike seobe vec je u Americi - uostalom i u Kanadi, Australiji. Kad Kina postane vodeca sila - tad ce i u navedenim zemljama sve brojniji sloj Kineza preuzeti potpunu kontrolu! Drugim recima: nece SAD biti ni druga, ni treca sila, bice kineska kolonija! To je, uostalom, i jedini nacin za Kinu da resi svoje probleme - a oni se pre svega ticu pitanja kako stanovnistvo opskrbiti vodom, zemljom, pa i vazduhom! U SAD, Kanadi, Australiji toga ima dovoljno - otuda tamo toliko Kineza (kao i Indijaca), a bice ih sve vise, bice ih uskoro nezamislivo mnogo. Hoce li svet zbog toga postati bolje mesto za zivljenje, drugo je pitanje! Sigurno ce biti dosta onih koji sad mrze Ameriku, a posle ce se sa nostalgijom secati "amarickih vrednosti"! Posebno ako ne budu dovoljno hitri da usvoje - kineske vrednosti.
Препоруке:
0
0
13 среда, 03 фебруар 2010 06:48
Aleksandar
Autor se pita:

Све нас то наводи да се запитамо да ли ће Кина на крају заменити САД као светски хегемон

Ovako nesto moze da padne na pamet samo nekome iz anglo-sveta koji ne poznaje kinesku istoriju, da je to civilizacija stara hiljade godina koje nece sebe da upropasti tupavim teznjama za hegemonijom I dominacijom citavim svetom kao utilitaristicko-protestantski angloamericki uber kapitalisti.
Препоруке:
0
0
14 среда, 03 фебруар 2010 07:14
Troglavski
Nece!
Evo amerikanci prave najbolje kompjutere, njemci najbolje automobile, Rusi prave svemirske stanice i rakete, Slovenci najbolje skije,

A u cemu su najbolji Kinezi? Ni riza im nije najbolja.
Препоруке:
0
0
15 среда, 03 фебруар 2010 09:34
Rade Stojkovic
Dragi moji, ugao gledanja Vam je sasvim pogresan. Kina i njen napredak je strogo kontrolisani eksperiment. Odsustvo inflacije i budzetski suficit je magla stvorena izvana. A, svako trabunjanje tipa: "prijatelji su nam Kina i Rusija" su notorne besmislice. Zapamtite: PRIJATELJSTVO NE POSTOJI. Kakva Rusija i kakva Kina, prestanite da maštate u prazno. Nas mentalitet i njihov su suprotne strane sveta. Da li poznajete nekog od njih? Da li znate kako razmisljaju? Verujte mi, u zivotu sam imao jako mnogo susreta sa pomenutima i govorim krajnje subjektivno, iz licnog iskustva. Nase vrednosti su identicne vrednostima evropljana, a ni kinezi i rusi to nisu. Ne kazem da su losiji ili bolji, samo kazem da oni razmisljaju drugacije i da se mi ne razumemo. Zato, dragi moji, use i u svoje kljuse. I mozete slobodno nastaviti sa uzaludnim naklapanjem: Kina ce ovo - Kina ce ono. Upamtite, vlasnici kineskog napretka su isti ovi sto sada vladaju Amerikom i Evropom.
Препоруке:
0
0
16 среда, 03 фебруар 2010 13:44
Nikola Turajlić
Izgleda da je NSPM rasadnik suverenih geopolitičkih i ekonomskih analitičara, koji bi mogli osloboditi straha Amerikance i ostatak sveta od kineske pošasti.

@ Troglavski
U pravu si da Kinezi (za sada) nemaju vrhunsku tehnologiju, ali proizvode ono što je za pauperizovane stanovnike ostatka sveta mnogo važnije, super jeftinu potrošnu robu.
Ne verujem da će se, umesto jeftinih kineskih cipela, koristiti Elanove skije.
Nisi li slučajno pročitao ili čuo kako Kinezi kao besni kupuju ili kradu moderne tehnologije i prave jeftine kopije. Narod kaže da novac vrti tamo gdje to burgija ne može.
Dakle za tvoje 100% "Neće!" ne bih dao ruku u vatru.

@ Rade Stojković
Složit ću se sa tobom da su tvorci (ne vlasnici) kineskog napretka finansijska elita koja upravlja celim svetom, a koja je kreirala globalizaciju i primenila je u velikom na Kinu.
Nepobitno je takodjer da u svetu nema bratske ljubavi, već postoji samo čisti interes koji determinira sve odnose.
Ostalo je lupanje besmislica.
Kakove veze ima mentalitet,razmišljanje,vrednosti, kultura i rasa sa poslovnim interesom. Po tebi su "gospodari sveta" uspeli u Kini jer su se adaptirali na sve kineske vrednosti i prefarbali kožu u žutu.
Iz činjenice da Kinez nije htio s tobom "sedeti u krčmi", ti izvodiš zaključak o nemogućnosti poslovanja s njima zbog različitog mentaliteta. Da si mu predložio ozbiljan posao, on bi ti se ponudio da ga koristiš umesto tepiha.
Samo genije može izvesti zaključak je Kina eksperiment globalista i da će praktično funkcionisati do kada ovi ne zatvore "laboratoriju".
Mi ostali, po tebi "naklapala", koji sa Kinezima nismo imali odnose bliske vrste, verujemo da finansijska elita, koja je operisana od patriotizma i sličnih gluposti, pretvara Kinu u svoju novu bazu, te da je to nezaustavljiv proces, a ne eksperiment.
Dodao bih i to da mi se čini da se Evropljani, Kinezi ili Rusi piše velikim početnim slovima.
Istina čovek ne može biti u svemu bez greške.
Препоруке:
0
0
17 среда, 03 фебруар 2010 14:44
Danski Srbin
Tesko je proricati - narocito buducnost.
Moji stavovi i misljenja vezani za prorocanstva su "neangazovani", sto bi se reklo nit´ verujem nit´ ne verujem.
Mnogo toga ima izmedju neba i zemlje ,o cemu ,ako zelimo da pravimo utisak posedovanja kakve-takve pameti ,ne treba davati misljenje.
Prorocanstvo kaze:
A ONDA CE DOCI VREME U KOME CE SVETOM GOSPODARITI ZUTA RASA.
Jos pre trideset godina je Edi Skolar, Danski komicar,zabavljac i muzicar ponavljao u vreme njegovih predsatava frazu :MEN MED KINA MAN MÅ IKKE GRINER u direktnom prevodu nesto kao : Ali sa Kinom nema zafrkancija.
Препоруке:
0
0
18 среда, 03 фебруар 2010 16:03
Мирослав Ђукић
Ако Кина успе да превлада те препреке и на крају доиста постане доминантна економска сила, глобализација ће попримити кинеске карактеристике. Демократија и људска права ће онда вероватно изгубити ореол глобалних норми. То је лоша вест.

Добра вест је то што ће кинески глобални поредак показати веће уважавање за национални суверенитет и више толеранције за националну разноликост. Биће више простора за експериментисање са различитим економским моделима.


Ни после три читања, ја овде нисам успео да пронађем лошу вест - само добре! У чему је проблем? Има ли "демократије и људских права" без толеранције и уважавања различитости?
Препоруке:
0
0
19 среда, 03 фебруар 2010 17:23
Nikola Turajlić
@ Misa

Dok se ja obračunavam sa kosmičkim i sličnim geopolitičkim analitičarima, ti mi pomalo preuzimaš moju argumentaciju i iznosiš je tako da to logičnije zvuči, nego kada je ja izlažem.
Ovo u meni izaziva i asocijaciju na zaostajanje stare imperije Amerike (kao i mene) i napredak nove sile Kine (i tebe kao novokomunističkog fana).
Izgleda da narodna izreka o kolu, koje se stalno okreće, još nije izgubila na aktuelnosti.
Medjutim pazi se da se previše ne približuješ onima koji imaju poslednje trzaje nogama.
Препоруке:
0
0
20 среда, 03 фебруар 2010 18:14
Владимир
Како је неко лепо приметио, у судару са кинеским вредностима осетићемо болну носталгију према америчким. Ко верује да би Србији било боље у свету у којем је хегемон Кина, тај не зна ништа о Кинезима, а још мање зна шта је добро за њега.

С друге стране, како се буду богатили, Кинези ће све више личити на Американце и Европљане. Они сада већ купују као луди западну луксузну робу, задужују се и претварају у друштво потрошачке културе.
Препоруке:
0
0
21 четвртак, 04 фебруар 2010 02:17
Дејан
Кинези ни не знају ко смо ми, нити их брига за нас. Они гледају своја посла, и бране своје интересе. Никада, али баш никада нису уложили вето у Савету безбедности осим ако је било речи о самој Кини (питање Тајвана). Тако да су лажне наде да ће они да нам дођу у помоћ. Једино добро је што ће прича о ширењу демократије и људских права по свету да престане. Американци ће морати да се науче да нису најбољи, најлепши, најбогатији, најпаметнији и најважније од свега - најјачи. То ће за генерације којима је мозак испран да је Америка у свему нај пасти као тежак ударац. Повући ће се у себе, бринуће само о себи (као Кинези), и престаће да шаљу новац својим слугама широм света. Наш невладин сектор ће да нестане, док ће њихов идол да иде пешке, у поцепаним фармеркама, уместо у пратњи 5 џипова...

Свет је леп када сањамо... (Пилоти)
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 04 фебруар 2010 07:11
Srboljub Savic
Clanak je zaista daleko od ozbiljne analize i mini-
muma poznavanja Kine i sveta.
Kina je milenijumima (a ne smozadnjih 2000 godina)
gradila svoje "centralno" carstvo, branila se od
Mongola, Koreanaca i Japanaca, nikog napadala.
Organizaciju drzave (ogromne) zasnovala je na zdra-
vim principima i merilima (cinovnici, od dna do vrha, birani konkursom).
Atoritarnost je odlika svih naroda Azije (uklju-
cujuci Rusiju), koja se jos uvek odrzava u svesti.
Za sada vidljivu "eksploziju" privrede, Kina se
dugo pripremala (i "kraduci" znanja). Sto danas
nekima izgleda kao "bofl" (na cemu se najvise zaradjuje) ili nista specijalno (bezbrojni indus-
trijski proizvodi, gde su i komjuteri, TV, mobilni
telefoni-opet roba masovne prodaje i potrosnje),
su proces, vec opisan kao prerastanje kvantiteta u
kvalitet. Upravo taj kvantitet na svetskom trzistu stvara novi kvalitet u Kini.
Za obezbedjenje ogromne proizvodnje u rastu, Kina
sirovine obezbedjuje na novi nacin (gde je kolo-
nijalizam i sadasnji neo-kolonijalizam pao). Jaca-
njem unutrsnjeg trzista (daleko veceg od cele Evrope sa Rusijom), menjace se i odnosi i kvalitet.
Sto se tice dolara, ne treba se iznenaditi ako
Kina preuzme kontrolu nad njim (nece ga zameniti) i
time uzme "kljuc u svoje ruke". Koliko god zvuci nebulozno, samo Kina moze da spasi dolar, a za to
ima interesa.
Naravno, nije ni Kina neranjiva. Kao sto je bio
slucaj pred II sv. rat, unutrasnji odnosi i "bacanje u bunar zapadnih vrednosti" elite i sve
sirih slojeva stanovnistva, najveca su pretnja
stabilnom i zeljenom progresu. Napustanje tradi-
cionalnih vrednosti - porodica, komuna, ... moze
da bude uzrok ozbiljnih promena i usporavanja.
[Iako najbrojnija, Kina jos nema visak stanovnistva
za izvoz u nekoj znacajnijoj meri. Kinezi u Evropi
su rezultat dva odvojena procesa. U Srbiji su, za
sada, prisutni "kruzno", dok novac ima jedan smer.]
Da Srbija moze bolje proci pod Kineskim nego SAD-
NATO interesima, jasno je.
S. Savic
Препоруке:
0
0
23 петак, 05 фебруар 2010 00:35
Petrushin
South-east Asia: A wider radius

/.../

In many ways, China’s proximity is a blessing for its neighbours. In the longer term, the rise of China as a power has given south-east Asia a renewed geostrategic relevance in keeping with its economic heft. The 10 members of the Association of South East Asian Nations comprise nearly 600m people and have a combined gross domestic product of some $1,500bn (€1,065bn, £925bn).

/.../

Both the rise of China and renewed US interest are altering the balance of an entente asiatique that has broadly held since the end of the Vietnam war. If the competition is economic it could, as Prof Mahbubani says, be good for the region, but there are no guarantees that rivalries can be contained within the economic sphere.

As Mr Thitinan in Bangkok puts it: “Some Chinese think their role in the past was as an imperial power in this region. This is their back yard and they see a pattern of the past coming true again.”

/.../

Vietnam has a long and confrontational history with its giant northern neighbour. So in 2008, when Aluminum Corporation of China put forward a plan to mine bauxite there, it struck a raw nerve.

A public argument erupted, startling observers of a country where most important policy decisions are brewed behind closed doors then rubber-stamped by the national congress.

Although the debate was couched in terms of potential environmental and social damage, for many it was rooted in Sinophobia forged by a millennium of Chinese rule – though it ended 1,000 years ago – and in a simmering territorial dispute over the Spratly and Paracel islands in the South China Sea. Vo Nguyen Giap, the 98-year-old architect of victories against the French and Americans between the 1950s and 1970s, who once accused the Chinese of tearing up infants during the abortive 1979 invasion, lent moral authority to opposition, calling for an environmental survey.

http://www.ft.com/cms/s/0/0aaed988-0b7b-11df-8232-00144feabdc0.html
Препоруке:
0
0
24 петак, 12 фебруар 2010 12:57
zeljko
Sve je tacno receno.Samo treba docekati.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер