петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Политика: Воја Танкосић - мајор због кога је дрхтао бечки двор

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 30 септембар 2020 09:18
Е, сад су дошла нека друга времена!
Србујеш, ал' само на речима.
Препоруке:
10
2
2 среда, 30 септембар 2020 09:42
Бојан, Приштина
Свака част и слава свим див јунацима, али један је Воја Танкосић.

Занимљиво је сећање на његово преговарање са Исом Бољетинцом(Човек са слике на албанској застави коју су дроном подигли на утакмици у Београду)

, обуче се Воја у старо-србијанску ношњу тј. косовску како би данас рекли и оде директно у Бољетин, са још два свој четника да разговара и упозори Арнауте шта их чека ако се не смире с својим нападима на српско становништво.

Бољетин је је подкопаоничко село као тврђава, са кућама кулама са пушкарницама седиште Исине паравојске у која ни османске власт није признавала.

Епилог разговора(колико су га озбиљно схватили и колико су га се плашили) је да је Воја објаснио Арнаутима шта је имао а као јемство, пошто њихову реч није ни мало вредновао повео сина Исе Бољетинца. На то данас подсећа слика Воје Танкосић са пушком испред куле Исе Бољетинца.
Препоруке:
16
3
3 среда, 30 септембар 2020 10:04
Зоро
Сенке над Балканом нас подсетиле на Воју Танкосића? Само ако си идиот без мозга
Препоруке:
14
0
4 среда, 30 септембар 2020 17:49
Лекција за памћење
Нисам присталица тајних организација јер су оне противзаконите. Таква, прилично мрачна организ. је била и 'Црна рука' чији је један од организатора био В. Танкосић. Типичан човек на своју руку. Змија! Тако у књизи 'Мангуплуци око Калемегдана' њен аутор познати архитекта и сведок времена у којем је живео, А. Дероко описује занимљив случај. Тадашњег новинара лондонског Тајмса и будућег премијера В. Брит. В. Черчила који је писао чланке са негативном конотацијом о Србима пут је нанио у Београд а о чему је одмах од његових дежурних очију био обавештен Танкосић. Који је од раније очекивао баш такву прилику. Он је Черчила нашао у тадашњој београдској Касини где је он одсео. -Ви сте новинар Черчил - Воја ће на енглеском. -Да - поносно ће и мало збуњено Винстон. -Ја сам Војислав Танкосић. Србин. Да више ништа нисте написали о Србима - узвратио му је Танкосић пошто га је ошамарио. Више Черчил у новинама није писао о Србима него се успешно бавио политиком из које је Србима остао у лошем сећању.
Препоруке:
14
4
5 среда, 30 септембар 2020 20:01
Звонимир Бгд
Лекција за памћење

Колега, жао ми је што морам да и Вас и Дерока демантујем, али ту су епизоду оповргли историчари и доказали да је потпуно измишљена.
Довољно је рећи само то да Винстон Черчил (тада 1910.британски министар спољних послова, а касније британски ратни премијер), никада није ногом крочио ни у Београд, ни у Србију.
Препоруке:
5
3
6 четвртак, 01 октобар 2020 14:59
Новинар @ Звонимир Бгд
Што сте ставили 1910. годину као могућу за наведени догађај? Нисте навели историчаре, ни када је то било а који су наводно 'побили' догађај. Чињеница је да су В. Черчил (1874-1965) и В. Танкосић (1880-1915) били скоро савременици. Черчил је био мало старији, 6 год.. С времена на време је као официр учесник и дописник британ. новина у неколико битака британских империјалних трупа: Битка код Омдурмана (Судан) је вођена 2. септембра 1898., у Другом бурском рату (1899-1902). Догађај који описује А. Дероко се вероватно десио пре 1910. г. када је Черчил био постављен за Државног секретара. Тада се потпуно окренуо политици и позиву политичара. Тако да би ово тада био и скандал са политичким последицама. Као новинар Черчил није био познат широј јавности и путовао је светом и вероватно кроз Београд? Ко зна ко је све пропутовао кроз Београд у то време? 1880. г. отворена је позната линија Оријент експрес која је саобраћала железн. на целој линији од Париза до Истанбула. Сумњам да би Дероко нешто
Препоруке:
2
1
7 четвртак, 01 октобар 2020 15:17
Новинар @ Звонимир Бгд
Што сте ставили 1910. год. као могућу за наведени догађај? Нисте навели историчаре, ни када је то било а који су наводно 'побили' догађај? Чињеница је да су В. Черчил (1874-1965) и В. Танкосић (1880-1915) били савременици. Черчил је био мало старији, 6 год.. С времена на време је као официр учесник и дописник британ. новина у неколико битака британ. империјалних трупа: Битка код Омдурмана (Судан) је вођена 2. септем.1898., у 2. бурском рату (1899-1902). Догађај који описује А. Дероко се вероватно десио пре 1910. г. када је Черчил био постављен за Државног секретара. Тада се потпуно окренуо политици и позиву политичара. Тако да би ово тада био и скандал са политич. последицама. Као новинар Черчил није био познат широј јавнос. и путовао је светом и вероватно кроз Београд? Ко зна ко је све пропутовао кроз Београд у то време? 1888. г. отворена је позната линија Оријент експрес која је саобраћала железн. на целој линији од Париза до Истанбула. Сумњам да би Дероко нешто непрoв. описао..
Препоруке:
1
0
8 четвртак, 01 октобар 2020 18:18
Звонимир Бгд - одговор коментатору "Новинар"
Годину тог наводног догађаја нисам ја одабрао, него А.Дероко у својој књизи "Мангуплуци око Калемегдана" објављеној 1987.г. и која је, колико ми је познато, једини извор ове вести.
Историјска је чињеница да је те године Черчил само једном напустио територију ВБ када је путовао за Истанбул као министар унутрашњих послова (омашком сам му у претходном коментару доделио другу функцију). Путовао је тамо и натраг бродом и то искључиво морским путем! Осим деонице од Лондона до енглеске обале. Напомена да Черчил никада није ступио на тло Србије је проверљива чињеница у итинереру током његове каријере. Доказа за нешто друго - нема. А било би их да је свраћао, на првом месту у српској штампи. Тога такође нема, као ни било какве касније информације да је долазио инкогнито.
Дероко наводи да је Танкосић измлатио Черчила на ручку, али не у Касини, него у "Грчкој краљици" у Кнез Михаиловој улици. Упао у кафану и поред обезбеђења истукао британског министра. Да ли је то реално?
Препоруке:
1
1
9 четвртак, 01 октобар 2020 23:06
Новинар @ Звонимир Бгд
Incident je nakon zvaničnih izvinjenja izglađen, a kasnije, zbog karijere koju je načinio Čerčil, o tome se nije smelo ni govoriti, pisao je Deroko.


Више на:
https://www.espreso.rs/svet/planeta/474675/cercil-srbima-nikad-nije-oprostio-samare-u-beogradu-vojvoda-tankosic-nalupao-ga-je-u-kafani



Искрено, волео бих да није истина што је написао познати и уважени А. Дероко. Али империј. политика коју је безскруп. доследно спроводио као британ. политичар код мене су према њему развиле антипатију. Знајући и за гора дешавања у историји верујем да се овај немио догађај ипак десио. Не могу наћи логично оправдање да је тек тако познати архитекта, копројектант са Б. Несторовићем Храма Светог Саве, редовни професор на БУ, заточеник у логору на Бањици итд. описао догађај а који се по вама није ни десио? Биће пре као што је наведено у цитату. Ваљда људи имају право на своје мишљење?

Ово није разлог његове антисрпске политике. Такви су брит. полит-ари.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер