петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Дуго путовање ка кући

Kоментари (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 08 јануар 2010 17:39
Панта из сокака
Све тече, све се мења.
Препоруке:
0
0
2 петак, 08 јануар 2010 17:40
субверзија ?
Откуд у чланку недоследна употреба облика Европа: "И то је у питању читава Еуропа до Урала, а не само Европска унија" ...
Препоруке:
0
0
3 петак, 08 јануар 2010 17:49
Небојша Малић
Сам аутор представља најбољи аргумент против ЕУ, када објашњава зашто је Европа од периферије постала центар света, захваљујући првенствено својој разједињености.

Иако се слажем да нема никакве сумње којој су цивилизацији историјски припадали Срби, данашња ЕУропа и некадашња Европа нису више идентични појмови. ЕУропа је постмодерно, пост-хришћанско друштво опседнуто материјалним и руковођено политиком кривице (за опширније објашњење шта то значи треба читати Пола Готфрида). Ту за Србе нема места, не само идеолошки већ и физички. Зато се тзв. другосрбијанци толико и труде да "промене код" и у ствари укину Србе као нацију, е да би имали са чиме да уђу у ЕУропу...
Препоруке:
0
0
4 петак, 08 јануар 2010 17:55
Душан
Одличан текст, поздрављам одлуку уредништва сајта да га објави. Свака част проф. Марковићу
Препоруке:
0
0
5 петак, 08 јануар 2010 18:16
Jovan
Broj stanovnika je svakako vazan za razvoj jedne teritorije,ali do odredjene granice,posle koje dalje povecanje broja stanovnika pocinje da bude visestruk problem i opasnost za sunovrat.Svakako da vrednosti Zapada za Srbe su impresivne sve do Drugog svetskog rata,pogotovo na tehnoloskom nivou sa ozbiljnim sumnjama za moralnost i izvitoperenost tog drustva,dok posle velike izdaje i podvale u Drugom svetskom ratu,Srbi su shvatili da imaju posla sa jednim egoisticnim,racundjiskim svetom bez morala,koji je jedino vodjen svojim sopstvenim interesom.Srbi kao narod koji tradicionalno cast i postenje smatraju vrhunskim ljudskim vrednostima doziveci taj sok od svojih dojucerasnjih prijatelja,svakako da nisu mogli drukse da reaguju vec antizapadnjastvom.Slucaj sa razbijanjem Jugoslavije,za koju su Srbi dali tolike zrtve i jos perfidno optuzeni za razbijanje iste je samo prelio casu.
Препоруке:
0
0
6 петак, 08 јануар 2010 18:34
Johnny the Beard
Ovaj tekst je genijalan! Sasvim objektivan, bez vrednosnog opredeljivanja, ukljucuje razmatranje svih aspekata civilizacije: infrastrukturu, kulturu, ekonomiju, demografsku situaciju, geografske determinante. Ovako nesto je vise nego potrebno!
Препоруке:
0
0
7 петак, 08 јануар 2010 19:44
Млади Џедај
Изврстан текст. А нарочито ми се допао закључак - Суноврат европске, тј. романо-германске цивилизације, укључујћи ту и белу северну Америку и Аустралију, се тек помало наслућује кроз пад наталитета, одбацивање моралних вредности и прихватање хедонизма-конзумеризма. Али, као и сваки историјски процес, када постане потпуно очигледан, у мерилима односа снага земаља, биће све готово.
Препоруке:
0
0
8 петак, 08 јануар 2010 20:46
Ultravisitor
Bez obzira sto cenim autora za njegov intelektualni doprinos srpskom drustvu ne mogu se oteti utisku da ovakav presek srpskog evropskog puta, sve i kada priznamo da je zurnalisticki uopsten i povrsan, ne navodi osnovne razloge varvarske uloge koja nam je dodeljena od strane ''Evrope''. Zasluge su i nase bez obzira koliko mozemo biti nekriticni, ali treba pogledati istoriju malo dalje i drugacije od kako to ovaj clanak predstavlja. Prvo, osnova podele na Zapad i ostatak u Evropi, koja i sama nosi ime fenicke mitoloske ljubavi Zeus-a, je religijski raskol izmedju rima i Vizantije. Sve ostalo je posledica, u filozofskom, kulturnom i privrednom nasledju. Osim Grcke koja je ne tako davno prepoznata kao Zapad, i to pre svega zahvaljujuci njenoj kulturi kao osnovi cele zapadne filozofije i kulture, ostale drzave sa Balkanskog geografskog podrucja su retko vidjene kao zapadne tj. evropske. Razlog je naravno Vizantijski element kao presudan faktor cele srpske tragedije pod Otomanima i potonjim nasilnickim pretenzijama Austrougara. Kada je Evropa uopste bila spremna da Srbiji da ruku osim onda kada je njoj gorelo do nokata. Srbija je imala tsku istoriju granicara prema Istoku i prodoru Islama u Evropu, dok je Evropa za to vreme mudro odrzavala tursku okupaciju Balkana. Da li vas to potseca na danasnje stanje? Mene apsolutno potseca i ne samo to, nego je identicno osim sto su se promenila sredstva i metode. Ali, da ne ulazim previse u genezu srpske evropske putesestvije jer nisam istoricar iako jako dobro poznajem istoriju za coveka mog intelektualnog i profesionalnog opredeljenja, mogu samo reci da se slazem sa poslednjom recenicom ovog teksta i mogu teskoa srca konstatovati da Srbi pored Turaka i ''Svaba'' nisu na zalost mogli imati neki drugi izbor. Izbor vredan truda i misli. Cinjenica je da je malo koji narod, ako izuzmemo juznoamericke tragicare evropskih konkvistadora i severnoamerickih indijanaca, imao tako los izbor.
Препоруке:
0
0
9 петак, 08 јануар 2010 22:43
узгред
Откуд овај човек у ДС-у?
Препоруке:
0
0
10 субота, 09 јануар 2010 02:49
Боба Боројевић
..."Европеизација" вероватно значи за данашњег просечног Србина не само стандард већ и уређеност, уљуђеност, стабилност..."

Нити ЕУропа, нити Амеро-Запад неће обезбедити ни помоћи Србима да им се побољша стандард живота или омогући боља уређеност, уљудност и стабилност. Нико то неће да уради за Србију! Срби то морају САМИ себи да обезбеде упорним, напорним и мукотрпним радом!

Друго, нити ЕУропа а ни Америка нису ни уређене ни уљудне. Сиромаштво и незапосленост осваја градове Америке и ЕУропе,док су криминал, лажна обећања и безобзирна пљачка сопственог народа начин владавине политичких елита са обе стране Атлантика.

Владари ЕУропе и Америке не гаје никакву националну (патриотску)припадност док им је заједничи именитељ немилосрдна окрутност на путу до остварења својих циљева.

Међу таквим Србија пријатеља не може да нађе.Међу таквим Србији боље бити неће!
Препоруке:
0
0
11 субота, 09 јануар 2010 04:35
Darth Vader
Evropa ce zadrzati svoju ekonomsku dominantnost nad svima osim nad Amerikom. Kina i Indija, dok brojnije, su toliko daleko iza Evrope po nivou ekonomske razvijenosti da ce biti tesko za njih da sustignu Evropu u iducih 100 godina. Sve i ako bi sustigle Evropu same sebi bi bile najveci problem. Dvije najbrojnije i najmocnije drzave na svijetu sa zajednickom granicom i istorijom ratovanja ce najprije da se okrenu jedna protiv druge i vjerovatno zavrse onako kako su velike sile Evrope u 20-om vijeku.

Sve ovo ne mjenja cinjenicu da za Srbiju pridruzivanje EU i dalje spada u najvaznije prioritete. Relativan pad Evrope ne mjenja cinjenicu da ce Srbija biti okruzena clanicama EU i NATO pakta sto tim, istorijski neprijateljski nastrojenim, drzavama daje veliku prednost u odnosu na Srbiju. Vec sada bi svaki rat izmedju vecine drzava koje granice sa Srbijom i Srbije znacio i rat protiv NATO pakta i samim tim poraz.
Препоруке:
0
0
12 субота, 09 јануар 2010 04:53
Drago Jagodina
Ovako piše srpski Didro.Iskrena zahvalnost dragom prijatelju za ovakav tekst.
Препоруке:
0
0
13 субота, 09 јануар 2010 08:56
goran sydney
Apsolutno tacno Bobo Borojevic
Препоруке:
0
0
14 субота, 09 јануар 2010 10:40
м. -ић
Како аутор сам пише, Еуропа, мислећи на заједницу, нису (само) паре, већ и уређеност и уљуђеност. А да би се то постигло, није неопходно бити члан те исте заједнице. Али јесте неопходно да државна администрација ради добро. Ово, наравно, зависи од власти. Власт, демократску, бира народ. Ако је Србија рђаво уређена, већина ће лик кривца најпре наћи у огледалу.
Препоруке:
0
0
15 субота, 09 јануар 2010 12:57
Morton
@Darth Vader

Европа неће задржати економску доминацију. Из више разлога.

1) Драстичан пад наталитета.
Да би одржала економски развој на овом нивоу(значи без икаквог даљег раста и развоја) европа мора да обезбеди велики број релативно добро образованих радника. Који ће у наредној деценији заменити бејби бум генерацију која у Европи одлази у пензију. Ту силу пензионера треба да издржавају генерације које су значајно малобројније. Истина је да Европа нема где да нађе те људе. Источна Европа је већ и сама исцрпљена. Једини који су заинтересовани да се доселе у европу су Турци и Арапи. Али не да би се асимиловали и живели за Европу. Него да би једног дана од ње направили Емират.

2) Структура европске привреде.
Кина и Индија у овом тренутку, од Европе купују једино високу технологију или производе високе технологије којима још нису овладали.
Овај однос неће дуго потрајати. Кина,Индија, Бразил, ... Убрзано развијају сопствену технологију. Неће још дуго зависити од Европе или САД. По питању високе технологије.

Европа од Кине и/или Индије купује јефтину робу широке потрошње. Коју нема шансе да произведе јефтиније од њих. Може да покуша да се заштити од ових јефтиних производа. Али онда ризикују да буду избачени са ових великих тржишта.

Кина и Индија су својим јефтиним производима, и кредитима без политичког условљавања, потиснуле Европу и САД из трећег света.


Будућност Европе није светла.
У наредних 30 година ће се борити са убрзаним старењем популације, са исламским екстремизмом и са(у најбољем случају)економском стагнацијом.

Хришћанство је бранило Европу од ових јада, вековима. Данас Хришћанства у Европи нема. Данас Европу нема ко да заштити.
Биће интересантно посматрати ову борбу за опстанак. Да ли ће се европљани вратити својим хришћанским традицијама, које су од њих направиле највећу цивилизацију у последњих 500 година?
Да ли ће пронаћи други начин?
Или ће изгубити битку са Исламом и угасити се?
Препоруке:
0
0
16 субота, 09 јануар 2010 14:54
Симић Манојло
Госп. Марковић је 1 од ријетких савремених исоричара , којему је успјело да се отме из канџи
идеолошког (титоистичког) вредновања ствари ,које
себи 1. постави политички циљ ,па онда врше
селекцију података и историјских факата ,
" навигавајући " их , право до постављеног циља
( као што раде ове историчарке , из заграде ауторовог текста ).
Међутим , и госп. Марковић у свом тексту , у ствари
поставља велики број паметних питања , па онда
паметно избјегава било какав одговор .
Зашто не каже , шта је алтернатива ?
Ако ми јавно и гласно кажемо да " Европа нема
алтернативу ", онда је европским преговарачима
преостало једино да смисле што већи број уцјена,
које се крећу у распону од тешких до најтежих .
Наши политичари пред Европом дјелују као они
средњевјековни властелчићи , који ничице падају
пред азијатским сатрапијама ./
У својим коментарима , госп. Малић и госпођа
Боројевић , са пар кратких реченица , успостављају
непогрешиву дијагнозу .
Али се нико не усуђује да каже , шта нам је чинити?
Изгледа да је госп. " Ултравизитор ", скромно се
ограђујући , изложио ноторну истину : да је Србија
Земља ,која се вијековима налази у непромијењеном
положају - између чекића и наковња , и да историјски може да бира само између 2 лоша рјешења.
Нашу једину историјску шансу 1918. год., каква се
више никад указати неће , кад су и Европа и Америка
биле листом на нашој страни , нисмо знали да искористимо . Нисмо имали способних политичара .
А ови данашњи , па то и нису наши политичари .
Њима се управља " by proxi ". Јели их имало стид?
Препоруке:
0
0
17 субота, 09 јануар 2010 23:51
Марусја
Оличан текст... Велики поздрав професоре Марковићу...
Препоруке:
0
0
18 недеља, 10 јануар 2010 13:08
паја патак
Одлично запажање: “…а официри и трговци ће створити нову српску друштвену елиту, …. Образовали су се у "немачким" и "латинским" школама задржавајући чврст ослонац у вери и свести о традицијама…” A садашња српска елита? Њен најбучнији део се најбоље види у њеним делањима и наступима. Прочитајте још једном одличне “Речи и мисли 2009“ – смешно? У почетку да, али - ако мало размислимо требало би се гушити у горким сузама због тих и тога. А, то је политичка елита, добрим делом потекла из народа и народ упорно наставља да гласа за њу. Њихов програм и етика су засновани на глави шећера, шилу за огњило. А други, “еуропски“ део наше елите? Нису образовани у "немачким" и "латинским" школама – многи су образовани у англоамеричким (само понеки у немачким и француским), а Бога ми “чврст ослонац у вери и свести о традицијама“ нису уопште изгубили. Нису га никада ни имали, јер потичу великим делом од комунистичих функционера који су још у својој младости пресекли сваку везу и ослонац на веру и традиције народа. Размислите: ове садашње покондирене тикве имају око 45-50 година. Ко је, у времену док су се школовали по приватним средњим школама на Западу, па на Јелу, Харварду, Оксфорду и Сорбони (пре 30-так година) могао својој деци то да омогући? Титовски (и посттитовски) министри, дипломате, виши функционери УДБЕ и спољнотрговинских фирми – све они који су своје душе већ давно продали ђаволу. И, шта сада од те комбиноване “речи и мисли“/“еуропске елите“ човек може очекивати? Када томе додамо још и нову економску елиту, и ћелавом се коса диже на глави: углавном заснована на легализованој пљачки и криминалу. Они би сада требало да воде рачуна и брину бригу за добробит друштва и државе? Помало, ипак, охрабрује то да се ипак рађа свест да се треба упитати: како даље? И с ким? И куда? А, што се наслова чланка г. Марковића тиче: “Дуго путовање ка кући“ – треба остати у својој кући, у њој завести ред и од споља уносити оно што је корисно и лепо.
Препоруке:
0
0
19 недеља, 10 јануар 2010 15:54
Марина
@Драго Јагодина
-Само што Дидро пише у једном великом таласу просветитељства, док су код нас ово врло ретки примери... Тим пре честитке Др. Марковићу
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 11 јануар 2010 09:04
Srboljub Savic
Bez sumnje vredan clanak.
Nemam dilemu, a verujem ni mnogi u Srbiji, da smo
u Evropi i da nam (kao sto mislim i Rusiji)je mesto
u ujedinjenoj Evropi.
Ne sumnjam da ce Srbija brzo (relativno) biti prim-
ljena u EZ (i NATO, nazalost), uprkos mnogim nego-
dovanjima naroda ili nekoh politicara.
Medjutim, nece nas primiti, jer mi to zelimo ili
da bi narod imao velike koristi.
Sta cemo u "zajednickoj kuci", zavisi od nas.
Kostace, a sta cemo dobiti, a sta izgubiti, opet
zavisi od nase svesti i spremnosti.
Da je Srbija u drugoj polovini XIX veka gradjena
na uzorima i ucenjima Evrope, pre svega Nemacke
i Francuske, ne treba mnogo objasnjavati.
Da je Srbija (i Srbi) zaustavljena u razvoju -
privrednom (materijalnom), padom pod Otomasku vlast, ni to nije sporno.Ono cega, dodatno treba
da budemo svesni je uloga krstasa ("zapada") na
rusenje Vizantije i otvaranje puta Turcima Sel-
dzucima u Evropu (i da je ceo arapski i persijski
svet bio upadu) severnu Afriku i Bliski Istok.
Medjutim, treba biti svestan i razlika Evrope i
Vizantije i Bliskog Istoka do uspona Turaka.
[Pariska crkva Notre Dame bila je davno-1202(12)
zavrsena pre obznane srpske pobede na Kosovskom
polju (iako nismo), kao i niz slicnih.]
Ne treba zaboraviti da Evropa (pre svih, pomorske
zemlje) svoj uspon i bogacenje duguje eksploataciji
ostatka sveta (ne samo kolonija). Medjutim i to je
doslo na temelje uspostavljenog procesa razvoja.
Otomanska Imperija zadovoljavala se odrzavanjem
udobnog (i luksuznog) zivota upravljacke elite.
Dok je zivot (privreda i kultura) u Evropi bujao
porobljeni narodi su tavorili (jaz razvijenosti
sve dublji). Srbi su do kraja XIV veka ziveli
izmedju dve dotadasnje civilizacije ali slobodni,
da bi od tada bili tragicno podeljeni i jos oku-
pirani. Kraj XIX veka docekali smo vec uspostav-
ljenim (a nesvesni) programom unistenja, iako je
uspostavljen embrion potencijalne srpske nacio-
nalne drzave.
Srbija u EZ - kraj ili opstanak?
S. Savic
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 11 јануар 2010 20:45
Марина
@Србољуб Савић
Катедрала Notre Dame завршена је средином XIV века. Било како било, нисам најбоље разумела поређење катедрале са косовским бојем, па све у контексту прављења разлике између тадашње Европе, Византије и Блиског истока...
Препоруке:
0
0
22 уторак, 12 јануар 2010 19:16
Temišvarac
Odličan tekst. I jedna ispravka za gdina Markovića. Pokret u Rumuniji bi se mogao zvati-CARANISTI. Naime u rumunskom jeziku T sa donjom kukicom se čita kao C. Caranisti su inače u prevodu-seljaci i do dan danas postoje kao seljački politički pokret, a najjači su u zapadnom Banatu.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер