петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Србија у канџама змаја, или како се Вучић још једном преиграо

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 09 август 2020 01:53
н.н.
А у чему је гледе тога разлика између Кине и САД?
Или између Србије и Замбије?
Препоруке:
95
16
2 недеља, 09 август 2020 03:56
NN
Све је то (отприлике) тако, али - зашто је издвојена Кина, у чему је суштинска разлика у односу на кредите са Запада? И ЕИБ, на пример, условљава да главни извођачи и банка преко које ће средства ићи буду из ЕУ, условљава да Влада Србије обавештава грађане да се ти објекти граде уз помоћ ЕУ (зато што су камату спустили малчице), условљава да се објекти обележе плавим таблама - да бисмо им били вечно захвални итд. И ЕБРД наступа, што каже Библија, "као онај који има власт". Градићеш ауто-пут Ниш-Приштина, нема везе да ли ти треба (или да ли ти је то сада најпрече). У структури спољњег дуга Србије још увек дебело претеже дуг Западу. Кинески новац примамљив је свима јер Кинези буквално не знају где да потроше доларе, па нуде врло дуге почеке (grace period), што владама дужницима даје могућност да дуг пред својом јавношћу на известан начин "сакрију" и пренесу на следећу владу.
Препоруке:
97
9
3 недеља, 09 август 2020 03:56
*А у чему је гледе тога разлика између Кине и САД?"

У количини позајмица и испумпаних пара. Кина само примењује рецепте ММФа, Светске банке и других глобалистичких структура. Аутор не помиње да се лавовски део нових задуживања управо односи на те играче а не Кину. У ситуацији када је неоколонијализам правило игре и Кина и њени клијенти немају много избора тако да дужничко ропство буде мало равномерније распоређено.
Ђиласовци би да буду искључиво робови љубљене им Европе очигледно па да Бор опет експлоатишу Енглези.
Нема среће ни памети у поклањању својих ресурса било коме а власти лакејима страног капитала.
Препоруке:
84
14
4 недеља, 09 август 2020 05:37
oki
Nije moja ideja da su kapitalizam i komunizam dve strane iste medalje-modela. Ali,postoje i druge stvari na svetu, koje nisu ova medalja. Moja ideja je da tamo gde ponestaje života, kao u Srbiji, prethodni model nije primenljiv. Vučko je naopaki dokaz toga. Međutim, indijanizaciju, kao svaki prokleti urođenik, učenik koji huba napamet, dok u slobodno vreme šibicari, uradiće temeljno i na svoju i našu štetu, u okviru modela koji mu je dat. Zato i ima naočari. Poludebilno slep kod očiju, a tako i izgleda, ima vlast do prvog stranca. Kvarnost i osionost mu daje posebni mračni šarm u okviru njegovog i našeg uništenja. A o leku za sve navedeno, teško mogu i da pišem. Moraće izgleda mnogo ljudi još da nestane. Istine se bukvalno plaćaju hekatombama ljudskih života.
Препоруке:
32
4
5 недеља, 09 август 2020 08:35
Ob4cl
Razlika je i u 2 za Srbe jako bitne stvari:

1) odsustvo bilo kakvih ekoloskih standarda u kineskim poduhvatima

2) ucesce skoro iskljucivo kineske radne snage u tim poduhvatima kada je gradjevina u pitanju, odnosno totalna zamena viseg i srednjeg menadzmenta u novo privatizovanim kompanijama



Kinezi, ne daj Boze.
Препоруке:
45
29
6 недеља, 09 август 2020 09:15
пензионер Цвико,
Свако јутро кад погледам кровове релативно младих зграда у мојој околини ја се сетим Кинеза. Зашто, не знам. Кад сам био дете кровови су дуго времена били црвени ... Сада, после пар година кровови су постали скоро црни. Обзиром на доминацију кинеске технологије да ли она доприноси овом аерозагађењу?
Препоруке:
24
19
7 недеља, 09 август 2020 10:43
бане
Преиграо се Вучи и сада му нема повратка. Никад више не може да има подршку са запада, нити неко може да подржи његове лажне изборе или бесмислене корупционашке кинеске пројекте, рецимо ауто пут Ниш-Приштина или рудник литијума код Лознице.
Препоруке:
15
9
8 недеља, 09 август 2020 11:17
brzi
Neki od vas su sanjali da postanete ruska gubernija ali posle kineskog investicionog udara postali ste kineskaprovincija ali tog statuse se nečete moči rešiti mirnim putem jer kineski investicioni program toliko otrovan za svakog primaoca teh investicija da taj primaoc na kraju ako pravovremeno ne blokira tih bludnih radnji de facto društveno in financicki umre. U čemu se radi. U čemu je otrovnost tih kineskih investicija? Pre svega u načinu izvođenja. Kineski model predviđa da kinezi investiciju ralizuju "na ključ" bez bilokakvog, direktnog ili indirektnog, saučešča primaoca investicije. To vam dođe od prilike isto kako operativni lizing samo što je tu problem da ako ne plačate redovno rate jer je infrastruktura u najviše slučajeva nekretnina dogodit če vam se da na primer struja iz Kostolca neče biti slana u vaš elektro sistem nego na slobodno tržište i vi čete biti pored aktivne elektrane bez struje za vlastitu upotrbu.
Препоруке:
26
33
9 недеља, 09 август 2020 11:37
итд или...
Ова прича о Кини је тенденциозна! Зашто? зато што Кинези само копирају глобалистичке структуре и земље перјанице као што су САД и земље Запада. Гледајте сада за метро и структуру финансирања и извођења и чији је пројекат-све једна нација.
Нема земље у ЕУ која исто не ради, НН је сјајно објаснио и ЕИБ понашање и ЕБРД, дакле њих уопште не занима да ли је тај инфраструктурни пројекат вама приоритет битно је да он завршава посао за ЕУ потребе а Срби враћају кредит, при чему они представници ЕБРДа и ЕИБа не помињу реч кредит већ инвестиција, дакле они вама не дају кредите иако дају, већ наводно инвестирају у вас о нашем трошку и у њиховом интересу.
Ово је смешна прича да то само Кинези раде, уосталом Кинези раде оно што је вама приоритет и зато се окрећу многе земље које нису под ЕУ шапом Кини јер Кина не диктира који су то инфраструктурни пројекти већ земља о којој је реч.
То је пропустио цењени да нагласи. Суштина је у том зрнцу слободе захваљујући коме се окрећу Кини.
Препоруке:
44
16
10 недеља, 09 август 2020 11:40
итд или...2
Уосталом ако се потрудите можете наћи да је аутор овог памфлета користио искључиво америчку интерпретацију или евентуално Економистову (енглеску) Кинеских инвестиција, која је под обавезно негативна и непријатељска према Кини. Просто реч је о конкуренцији, реч је о томе да Кинези нуде да финансирају оно што запад неће, и њима то смета!

Толико о ресавској школи у економији!
Препоруке:
46
12
11 недеља, 09 август 2020 11:58
итд или...3
Пазите ако имате алтернативу и некога ко хоће да финансира ваш приоритет у овом случају је то Кина, то умањује пласмане кредита и ЕИБа и ЕБРДа и ИМФа, јасно је дакле одакве код овог "стручњака" ветар дува.

Није згорег подсетити, ако админ допусти, да је Ђиласова жена (прва) у ЕБРДу у Лондону (она је ваљда са ФПН), верујем да јој је за то место био потребна Вучићева сагласност ако разумете шта хоћу да кажем.
Препоруке:
38
12
12 недеља, 09 август 2020 12:06
.
Očigledno je da se Republika Srbija ubrzano i sve više zadužuje kod kineskih poverilaca i da to zaduživanje mora doći "na naplatu", a i dolazi, kroz kinesko "zauzimanje" srpskih strateških rudnika bakra u Boru, a u buduće će ići na zauzimanje elektro potencijala Republike Srbije, kada i Elektroprivreda Srbije dođe u stanje tolike zaduženosti i zavisnosti od kineskih poverilaca kada će biti samo "tehničko pitanje" preuzimanje firme od strane Kineza. Time će se izgubiti energetska nezavisnost Republike Srbije a šta to znači pokazaće vreme. Naravno ništa dobro, ukoliko si zavisan od strane države , pa makar to bila i često hvaljena "prijateljska" Kina. Uz napomenu da Kina gleda samo svoje interese a to "prijateljstvo" je za naivne i blesave budale.
Препоруке:
18
10
13 недеља, 09 август 2020 12:17
телетабис
Ево још једног чланка у коме су нам други криви а ми наивни и само се "навлачимо".

Видим аутор је нешто млађи од мене. Био сам млад инжењер приправник када је дошла нека кинеска делегације - давних 80-тих прошлога века. Били сви обучени у неке униформе као млади горани и деловали помало збуњени.

Прошло је 40 година, ја постао пензионер, моје фабрике више нема, купио је странац, а Кина постала велесила за то исто време.

Интересантно би било да се неко позабави анализом како смо ми то потонули а Кина изронила и попела се на врх Света.

2000-те сам први пут чуо за Хуавеј, потражио на интернету и остао запањен да тако што постоји у Кини. Онда сам почео да истражујем кинеску привреду, посебно машинство и електронику. И сада мислим да много тога можемо научити на својим грешкама. И ми смо некада куповали лиценце и на томе остајали. За разлику од нас кина је то даље развијала.

Да, код њих је школство основа развоја а млади и паметни остају у Кини.
Препоруке:
37
5
14 недеља, 09 август 2020 15:14
Aleksandar
Što se tiče Kine,autor je uglavnom u pravu,samo što nije pomenuo most Zemun-Borča,koji su s Kinezima ugovorili Tadić i Đilas.Problem je što autor nije uradio uporednu analizu sa zapadnim kreditorima.A najveći problem je što nije ponudio alternativu politici zaduživanja.To je u više navrata uradio Nebojša Katić,predloživši da se ovakvi projekti finansiraju kontrolisanom primarnom emisijom ili državnim obveznicama,da izvođači budu u popunosti domaći,a da se uvozi samo neophodna oprema.
Препоруке:
44
1
15 недеља, 09 август 2020 15:16
Кинезе у Кину
Изгубити кључ
Препоруке:
13
14
16 недеља, 09 август 2020 16:15
Васа
"Аутор је председник економског одбора и члан председништа Странке слободе и правде"
Другим речима аутор је Ђиласов Вучићевић. Нема истинитигог мишљења ако си члан било које странке. Позитивно је што бар то не скрива.
Упоређења ради: Израђујем сигурносне системе за велика индустријса постројења. Биле су ми потребне западне компоненте за израду једног склопа. После годину дана нагађања (уз гаранције са моје стране где ће бити уграђене) смиловали су се да ми испоруче. Ем те одеру, ем се осећаш као лопов. После годину дана дошла је комисија из те земље да провера да ли сам уградио како сам рекао. Како је све било у реду рекли су ми да је са моје стране све коректно али да ми је материјал испоручен грешком њихове администрције и да не очекујем да ће ми такве ствари у будућности испоручивати. Изнервирам се и тражим компоненте од Кинеза. Кажу може али морам да им у сваком тренутку омогућим приступ месту на коме су уграђене. Замислите слободан приступ Петрохемији или Рафинерији.
Препоруке:
26
2
17 недеља, 09 август 2020 16:48
Zoran
Gospodine Nikezicu, konačno prava tema. Bravo!
O ovome se ćuti u medijima.
Препоруке:
8
21
18 недеља, 09 август 2020 18:47
ivan seljak
ko misli da se vučić preigrao ,taj ili nas obmanjuje ili ništa nuje shvatio. vuči je srbiju dobro unovčio i to i dalje uspešno radi .
Препоруке:
21
1
19 недеља, 09 август 2020 20:16
...
Наравно, да смо се упецали у кинеску мрежу-неспорно је.
Препоруке:
7
9
20 недеља, 09 август 2020 20:36
Aleksandar
Sada smo imali navodno rast od 5% u prvom kvartalu,i ko je to osetio?Skoro niko...
Препоруке:
11
2
21 недеља, 09 август 2020 22:13
Kineziranje Srbalja
Zato se medijski plasira to kao "prijateljstvo" sa Kinom! Svi su tu dobri u tom dilu, neko sa kamatama, neko sa njegovim procentom!
Препоруке:
10
0
22 недеља, 09 август 2020 23:58
Lester
Написао сам био опширан коментар на ово са 5-6к карактера, али нема смисла да га качим у целости.

Да је ово решено или бар у некој мери ублажено, а вуче се већ деценијама, не би било потребе ни са каквим кредитима:
РТБ Бор- 1.2 милијарде евра дуга 2016-те- држава отписала и преузела за себе. Како је могуће да РТБ Бор није био у стању на послује уз добит?
ЕПС- кредит(гарант РС) од пола милијарде евра за реорганизацију фирме-која се наравно није десила- писао је један аутор на НСПМ о томе и последицама по њега пошто је указао на то.
СрбијаГас Губитак 2017. 1.1 милијарди евра губитка,
2016 1.3 милијарди евра губитка. , 2019 му влада отписала 1.2 милијарде е дуга и конвертовала у власнички удео. Све губитке покривају грађани из буџета.
Железнице, СрбијаПут- од вајкада дебело субвенционисани.
Порески јаз од 20%- што му дође губитак од око 1.9 милијарди евра а годишње за српски буџет.
Трансфер из буџета за ПИО и ЗО сваке године заисплату пензиј- ове милијарду и по евра годишње.
Препоруке:
13
0
23 понедељак, 10 август 2020 13:56
brzi
@Lester
Ove vaše brojke ponajbolje pokazuju kakvi ste dunsteri kada je u pitanju organizacija posla da su vam čak i mono ili ologo polna preduzeča u državnom vlastništvu u ozboljnim gubitcima. Kod brojki koje ste naveli ne radi se o kriminalu nego o nesposobnosti odgovornih pojedinaca.
Препоруке:
3
13
24 понедељак, 10 август 2020 15:51
Brzom
Pa monopoli i ologopoli su globalni standard. Reč je o kradljivcima koje partije postavljaju ta preduzeća nisu državna ona su partijski plen.
Препоруке:
7
1
25 понедељак, 10 август 2020 23:09
brzi
@Brzom
Slažem se sa vama, jesu, u pojedinačnim granama privrede. Ali je i činjenica da su mono i oligo poli visoko profitabilni, a kod vas su ti isti mono i oligo poli največi moguči gubitaši. Ako bi se toliko kralo koliko se priča kod vas imali bi u državi nekolicinu stvarnih taycoona umesto ovih vaših medijsko stvorenih. Kad vasm Bajatović, BAbić, Đuka i slični vode ovakva preduzeča dobro je da ta preduzeča iako su mono ili oligo polna uopšte još postoje.
Препоруке:
3
4

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер