понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Анализа српског идентитета и национални пораз

Kоментари (74) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 01 јануар 2010 20:15
Cernisevski
(..)говори о потреби Срба да нестану као народ,(..)

- ovo je tacno, i lako je vidljivo po mnogo cemu i dan-danas...
Препоруке:
0
0
2 петак, 01 јануар 2010 20:37
Баја Патак
Као старог човека, обрадовао ме је текст аутора – очигледно младог и разумног човека. Спреман сам да потпишем скоро сваки од његових закључака, а Бога молим да овај текст прочита што више младих, и да се што више сложи с њим. Али – само (теоретско) слагање није довољно. Треба оно што прихватимо и да спроводимо, свако на свом нивоу и у оквиру својих могућности – али доследно, ма како ситним изгледао наш појединачни допринос општем циљу – а то је обнављање и снажење Србије.
То подразумева и језик. Дозволите да Вам стари ујка Баја Патак обрати пажњу на неке изразе - назовимо их „југославизмима/кроатизмима – или за мој рачун: блесавизмима)“ који га – онако старог, какав је, иритирају (а у овом тексту, их нажалост, има):
- НАКОН (бар двадесет пута!) - а шта долази пре “накона“ – ваљда некакав “кон“? Или ипак “пре“? А шта долази после “пре“ – па, ваљда “после“? А зашто онда не избаците тај проклети “након“ и уместо њега не пишете и кажете “ПОСЛЕ!“?
- ТЕ: а шта фали старомодном српском “па“, или по потреби “и“?
- НО: добро.То је, можда , и русизам , али – где је “али“?
- УПРАВО: морам признати да нисам присталица Турака, али шта фали укорењеном турцизму “баш“? Баш ништа!
Сво ово моје чангризање не умањује чињеницу да је ово добродошао текст, достојан похвале.
Препоруке:
0
0
3 петак, 01 јануар 2010 20:58
Млади Џедај
Углавном се слажем са вашим тезама, и ја мислим да је српска национална елита кривац за катастрофу српског народа у двадесетом веку. Нарочито део елите који је потпао под утицај извесних интернационалистичких покрета и братстава. Уместо да граде нацију на изворним начелима, уместо да раде једино у интересу свог народа, они су буквално користили српски народ као топовско месо за своје пропале интернационалистичке експерименте наручене из иностранства. Конкретно мислим на утицај масонерије на формирање прве Југославије и између два рата, и комуниста на формирање друге Југославије после другог светског рата.

Колико је краљу Александру, као истакнутом масону, био стварно на срцу српски народ и његов интерес, а колико је заправо спроводио програм свог братства, под будним оком Велике Ложе Француске?

Колико су српски комунисти одбацили националну ствар и једини ревносно схватили братство-јединство у СФРЈ видимо и сами данас.

Мислим да прво треба да се раскринкају старе заблуде, да знамо на чему смо. Зато се увек помало штрецнем кад се помену Срби муслиманске/католичке вере. Ко год хоће да се изјашњава као Србин, свака му част, његово право, лепо је вратити се прадедовским коренима. Међутим, убеђен сам да не треба градити српски идентитет тако да обавезно буде компатибилан са Србима друге вере. Зар није то иста грешка, коју ћемо да понављамо, ево, и трећи пут, зар није то нови интернационализам који ћемо једини да гајимо у својој кући? Сматрам да Срби треба да православље чиста срца уграде у свој идентитет. Односно, пошто православље већ јесте један од ретких аутентичних обележја српства, оно треба да се као такво и очува. Не треба нам ново братство-јединство религија унутар српског корпуса. То би био само параван за прозелитско деловање других конфесија унутар српског корпуса, и непотребно поништавање једног врло јаког кохезионог фактора нације.
Препоруке:
0
0
4 петак, 01 јануар 2010 21:09
Млади Џедај
(наставак) На сличан начин као и "три вере", увукла нам се латиница у живот, па ево видите где смо догурали са тим. Прво су причали како треба да је знамо како би били компатибилини са другима (са нашом "браћом" која пишу латиницом, јер они не могу да се снађу у ћирилици, много је компликована); затим, како је то једно од наших писама (дакле, ми сад имамо два равноправна писма, не више само једно, свако може да бира, то више није куртоазија према другима него НАША ствар); затим дођосмо до тога да је ћирилица, као аутентично обележје српског народа скоро ПОТПУНО потиснута (погледајте ТВ, књиге, днавне новине, часописе, натписе на радњама, нарочито билборде) - кад изумре наша генерација која је користи, уколико се не деси неко чудо, изумреће и она.

Дакле, стално и увек једна те иста грешка. Зато, нема три вере. Има само једна, као и само једно писмо.
Препоруке:
0
0
5 петак, 01 јануар 2010 21:13
Nek' teku reke
Naša "elita" ne razlikuje naciju od naroda, zato ona sve negira. Nisu te pojmove shvatali ni mnogi naši političari s početka dvadesetoga veka (Pašić: Srbi, Hrvati i Slovenci tri su plemena istog naroda), zato su i krenuli da prave Jugoslaviju, ne shvatajući da su Srbi već bili nacija, a Hrvati i Slovenci "na putu" od naroda ka naciji (imali su nacionalnu svest, jedino nisu imali državu). Srbi su stvaranjem Jugoslavije (SHS), izgubili nacionalnu državu, a Hrvati i Slovenci je nisu dobili. Zato tu niko nije bio zadovoljan, jer takva država jeste bila veštačka, a ne istorijska tvorevina. Nacije su same po sebi državotvorne i hegemonističke. Prvom prilikom, uz pomoć nemačkog fašizma, ta se država raspala. Formirana je ponovo, na silu, zahvaljujući komunističkom centralizmu i T-34. Kad su savezne države i praktično postale nacionalne države, a Broz i partija nisu više bili demijurzi, i ta se Jugoslavija raspala. Mislim da je te opasnosti od nacionalnog hegemonizma i državotvornosti bio svestan kralj Aleksandar, zato je potražio spas u formiranju banovina, koje nisu bile zasnovane na nacionalnom identitetu, nego su dobile imena prema glavnim rekama kraljevine, a jedna je bila primorska. Za kraj: Jugoslavija se raspala jer je svaka nacija htela svoju državu, sve ostalo što je pratilo njen raspad bile su nijanse. Ko nama garantuje da se jednog dana neće formirati vojvođanska nacija, a onda šta biva, već smo rekli. Kad je u Crnoj Gori "crnogorstvo" postalo jače od "srpstva" i kad je crnogorska nacija postala nešto životvorno, i Crnogorci su formirali nezavisnu nacionalnu državu. Čista nauka. Ima li danas u svetu ijedne višenacionalne države? Raspala se i Čehoslovačka, naučno, iako ni Česi ni Slovaci nisu živeli antagonistički, što se za naše "narode i narodnosti" ne bi moglo reći. Kad je formirana Jugoslavija (SHS), tri godine posle toga dvesta hiljada potpisa skupio je Stjepan Radić za peticiju u kojoj je traženo da Hrvatska bude republika u novoj kraljevini. Molim lepo.
Препоруке:
0
0
6 петак, 01 јануар 2010 21:31
брм
честитам аутору..оволико стереотипа у само једном тексту у животу нисам прочитао...само, ко и са свим стереотипима, проблем је што ништа није тачно..
комунисти и идеолози југословенства могу спокојно да почивају-поред оваквих "националних идеолога" може се рећи да су стварно ПОБЕДИЛИ
Препоруке:
0
0
7 петак, 01 јануар 2010 22:34
Za nek teku reke
Crna Gora je dobila državu iste godine i itog dana kd i Srbija 1878. Znači nije je sad dobila nego još tada.
Препоруке:
0
0
8 петак, 01 јануар 2010 23:02
Mislilac
@Mladi Dzedaj
Tacno je da je kralj Aleksandar jedan od krivaca za situaciju u kojoj se sada nalazimo, tu ste u pravu. Medjutim vi tvrdite da je on Jugoslaviju pravio sa svescu da je ona losa i to sa namerom da Srbima naskodi, e tu gresite. A razlog zbog cega smatrate da mu Srbi nisu bili u srcu je ni manje ni vise to sto je bio mason. Masonerija se ne moze definisati kao dobra ili losa, zla ili dobra i sl. A narocito kada se uzme u obzir i to sto su mnogi ljudi koji su zaduzili srpski narod bili masoni, Njegos, knez Mihajlo, Zivojin Misic samo su neki od velikih Srba koji su pripadali tom bratstvu.
Jos je besmisleniji vas stav da Srbi mogu biti samo pravoslavne vere, dodjavola, Srbi su postojali i pre Svetog Save! Na stranu sto je taj stav doprineo rasrbljivanju nepravoslavnih Srba... Ako Albanac moze voleti svoju drzavu ma koje vere da je zasto to ne bi mogao i Srbin? Naravno ne mozemo i ne trebamo nikog na silu prisiljavati da se tako izjasnjava, ali ukoliko neko hoce trebamo ga oberucke prihvatiti. Ne znam za vas ali ja se ne bih odrekao Ive Andrica, Mese Selimovica, kralja Bodina, kneza Vlastimira i jos mnogih samo zato sto se nisu krstili sa tri prsta...
Препоруке:
0
0
9 петак, 01 јануар 2010 23:04
Драган
Заиста одличан текст! Хвала НСПМ што отвара простор за младе, а веома надарене људе, који заиста имају дубину у својим промишљањима.
Препоруке:
0
0
10 петак, 01 јануар 2010 23:19
Nikola
Šteta što je tekst malo predugačak, pa ga neki neće pročitati, ali mislim da je jako dobar. I to je moja sugestija, čitajući sve njegove tekstove, moram da primetim da su malo duži u odnosu na formu koja treba da bude prilagodjena što širem krugu ljudi. Mislim da uz svakog ko piše tekstove na ovom sajtu treba da bude kraća biografija autora. Posebno je to važno za neke nove i mladje autore(poput Damjamna), o kojima nemamo previse informacija.Tako bi mogli da se upoznamo za njegovim obrazovanjem, eventualnim objavljenim delima, radu u NVO ili strankama, mnoge to zanima, a internet nije uvek pouzdan izvor inforamcija.
Препоруке:
0
0
11 петак, 01 јануар 2010 23:21
g4
Sve se svodi na novac. Tamo gde je plata 50 evra veca ili upotreba interneta za 5%, odmah pocinju da se smatraju elitom ili nekom Severnom Italijom koja zeli da se odvoji od Juzne. Da samo mozemo da se izmaknemo u stranu i posmatramo sami sebe, zaista smesno. Samo, pitam se, zasto u Sumadiji nemaju takvu vrstu separacije u odnosu na jug ili istok Srbije.
Препоруке:
0
0
12 петак, 01 јануар 2010 23:24
Здравко
Као и за сваку болест, тако и за тешку болест српског националног идентитета и српског народа, треба дијагноза. Тачна, јасна, недвосмислена, убитачна. Е, овај текст јест дијагноза. Ја не знам шта је у овој дијагнози стереотип. Кад се установила дијагноза, ма колико трагична и тешка била, требало би покушати наћи лијека. У том смислу мислим да је овај текст и ПЛАТФОРМА дијеловања. Ово је одличан текст и искрено честитам аутору. Што рече један коментатор прије, потписујем свако слово. Мислим да се ова ПЛАТФОРМА треба разрадити и спроводити. Свако у свом домену, пужевим кораком, камен по камен.
Препоруке:
0
0
13 петак, 01 јануар 2010 23:36
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Нема националног идентитета док је политичког медиокритета који неумољиво и бескрупулозно афирмише искључиву идеологију безусловног самонегирања и дистанцирања од сопствености.
Осим уколико то није платформа за генерисање новог идентитета?
Препоруке:
0
0
14 петак, 01 јануар 2010 23:52
Стева Надрљански
Не "косовски мит", него Косовски завет. Мит је структура која не излази из оквира палог света, из оквира категорија као што су "држава", "народ", нација"... Завет је, насупрот томе, окренут будућности, крају историје, јер је то склопљен са Оним Који стоји изнад историје и истовремено је води њеном испуњењу. Треба коначно схватити да косовско предање у свом основном облику има чисто црквени, значи есхатолошки карактер, а оно што називамо митом у ствари је народна реинтерпретација тог предања. Па и она је била сасвим довољна све док се нисмо ослободили од Турака, кад је млада српска држава од тог предања направила модерни мит у служби националне идеологије, тј. државотворства - постао је функционализован и тако неминовно банализован. Иако је Лазар чак и по народном предању изабрао Небеско царство, његов подвиг је упрегнут у стварање земаљског царства; а Свети Сава је очишћен од карејског подвига да би био претворен у неког националног идеолога, државника и натприродног стуба наше територије. Светом Сави је отет Христос, а наметнута служба "Националног Свеца". Зато ми и данас немамо појма шта ћемо са Лазаром и са Савом. Треба се вратити на извор и прочитати житија и службе ових светитеља: нема ту ништа од онога што ми обично мислимо.
Добра илустрација ове збрке су "Завештања о језику Стефана Немање" за која готово сви мисле да их је саставио сам Немања, јер им годе патриотској души, а кад им докажеш да је то у ствари фикција извесног нашег модерног писца, не занима их: они сматрају да је Симеон Мироточиви стварно дословце тако мислио по калупу 19. века. И тачка.
На косовском завету може се градити отаџбина, али не и држава; може се градити личност, али не и национални Србин.
Препоруке:
0
0
15 петак, 01 јануар 2010 23:54
Nepreciznosti
"Сматрам да се српска национална идеја градила у односу на страдања преживљена од стране турске нације, она се профилисала у односу на доживљај Турака као оличења Зла." Iako se u mnogo cemu slazem s autorom - posebno s njegovom analizom sadasnje situacije u Srbiji, gde se kao "tolerancija" prihvata "nasilje nad sobom zarad Drugog" - istakao bih jednu dimenziju gde, cini mi se, njegova analiza nije bas najpreciznija. Naime, jeste postojalo tursko, (osmansko) carstvo - ali nije postojala nikakva turska "nacija"! Ona, napokon, ne postoji ni danas, jer se Turci - vrlo raznoliki po poreklu - uglavnom shvataju kao "drzavni narod", otpor bilo kakvim posebnostima vrlo je jak, ne samo kad su u pitanju brojni Kurdi, nego i ostali. Cesto se istice kako u Turskoj ima dosta i nasih (nekadasnjih) sunarodnika - medjutim, kad su dosli u Tursku, oni su se prvo morali odreci svojih (slovenskih) imena, tj. prezimena - dakle, tu su bili tek istinski "poturceni"! (Nemacka i Austrija su dotle puni slovenskih, posebno poljskih i ceskih prezimena, ali se svi oni sasvim neupitno smatraju Nemcima - tu se radilo o dobrovoljnoj asimilaciji, gde nije postojala nuzda da se izvana, promenom imena, istice nova pripadnost.)
Princip v e r e bio je presudan za tursko carstvo, ne princip nacije. Vazne polozaje imali su u "Stambolu na Bosforu" ljudi razlicitog etnickog porekla - naravno, svi su bili verni sledbenici islama. U nasim krajevima linija razgranicenja izmedju jos-pravoslavnih Srba i vec-preverenih Srba (tj. muslimana) ipak nije bila tako ostra kao sto autor navodi! Preveravanja je bilo i u 19.veku, ono je uvek lebdelo u zraku - slicno danasnjem "evro-unijacenju", tako se i to islamizovanje nekima ukazivalo kao put ka boljem zivotu! Poznata je ona crnogorska (staro-hercegovacka), kad muz kaze zeni: "Ako budes zanovijetala, sjutra cu otici u Niksic i poturcit' se!" Autor istice i "osecaj odbacenosti" kod preverenih. A zasto, dok su bili deo vlasti? Posle, to je druga prica!
Препоруке:
0
0
16 субота, 02 јануар 2010 03:35
Млади Џедај
@Mislilac
A razlog zbog cega smatrate da mu Srbi nisu bili u srcu je ni manje ni vise to sto je bio mason. Masonerija se ne moze definisati kao dobra ili losa, zla ili dobra i sl. A narocito kada se uzme u obzir i to sto su mnogi ljudi koji su zaduzili srpski narod bili masoni, Njegos, knez Mihajlo, Zivojin Misic samo su neki od velikih Srba koji su pripadali tom bratstvu.


Њихове заслуге нису заслуге масонерије. Живојин Мишић није научио у масонској ложи тактику. Неки од њих су били талентовани и успели би и без припадности тој организацији. Неки други су користили свој утицај и везе за личну промоцију. Неки трећи за добробит српског рода, што је сјајно, али опет то су само личне иницијативе, а не заслуга масонске организације. Мислим да план масонерије није директно усмерен против Срба као народа, али такође мислим да има штетну функцију на српски национални идентитет: (1) због наглашеног интернационализма и оног "брат мио које вере био" (2) због тзв. "просветитељства" односно због борбе да се православље и хришћански морал замене нечим новим, а хришћанство баци у заборав. Мислим да је, супротно масонским начелима, прави пут Срба ка свом идентитету: (1) национализам, (2) православље.

Jos je besmisleniji vas stav da Srbi mogu biti samo pravoslavne vere, dodjavola, Srbi su postojali i pre Svetog Save! Na stranu sto je taj stav doprineo rasrbljivanju nepravoslavnih Srba...


Изворни Срби католици (Дубровчани, нешто мало по Босни и Црној Гори) су одавно интегрисани у корпус хрватског народа. Покатоличени и поунијаћени некад православни Срби су постали гори од Хрвата - ваљда да се докажу. Свака част муслиманима српског порекла који су се изјаснили као Срби, као што је Меша Селимовић, или Емир Кустурица. Међутим, ови ендемски примери лојалности српском роду су кап у мору Алија Изетбеговића и Насера Орића. И није њих разсрбио никакав наш став, него су им преци дали веру за вечеру, што би рекао наш народ, потурице.
Препоруке:
0
0
17 субота, 02 јануар 2010 04:05
Млади Џедај
@Mislilac (наставак одговора)
Кажете да су Срби постојали и пре светог Саве - тачно. Међутим, словенска прадедовска вера је код Срба замрла, остала је у траговима разних ритуала за које већина не зна тачно шта значе, као што је нпр. куцање у дрво "да не чује зло", прескакање прага, доношење хране и пића на гроб. Неки од тих обичаја су се стопили са хришћанством - нпр. Слава - свеци који се славе су заправо замене за старе словенске богове. Мени је јако жао што су ти стари обичаји заборављени, међутим, није решење рушити православно хришћанство које га је заменило - јер оно јесте у бити нашег идентитета данас.

Мислим да је одговор на питање "Где је место српског народа у свету, ко смо и шта смо?" јако близу онога што је била царска Русија пре него што су је бољшевичке убице уништиле (иначе, данашња Русија, обогаљена после века комунистичког терора, али најзад слободна, полако стаје на ноге захваљујући повратку својим коренима). Дакле мислим да су одговори:
(1) самодржавље - јака аутократска централизована држава, а не демократија, нити федерализација (тј. како се званично зове "регионализација")
(2) изражен национализам и свест о припадности једној, српској нацији (а не некаквој јужно словенској нацији, или некој измишљеној нацији као што је црногорска или сутрадан војвођанска)
(3) недвосмислена припадност православној хришћанској традицији - и религији и култури (укључујући ту и једино, ћирилично писмо!), коју смо наследили од Источног Римског Царства и чији смо, једни од званичних наследника и баштиника. И ту за мене нема компромиса - сваки покушај релативизације овог стуба српства видим као још један покушај латинизације, унијаћења или католичења српског бића.
Препоруке:
0
0
18 субота, 02 јануар 2010 05:02
Nek' teku reke
Otpozdrav na pismo: nisam ja pisao o tome kad je Crna Gora priznata kao država (zar zaista mislite da ne znam za Bizmarka, a našeg Jovana Ristića nisu 1879. ni pustili u kongresnu salu, on je u holu sačekao odluku velikih sila), nego sam pisao o tome da nacije jesu državotvorne. Da li se u vreme kneza i kralja Nikole razvijala crnogorska nacionalna svest? Jeste, ali sporo, većina stanovnika Crne Gore osećala se Srbima, kao i sam crnogorski kralj. A državnost Crne Gore ukinuta je neligitimno ujedinjenjem sa Srbijom, a obnovljena je pod Brozom. Zato ja kažem - nacionalna svest kod Crnogoraca počela je ozbiljnije da se razvija u Brozovoj Jugoslaviji, kad je Crna Gora postala nacionalna savezna država nove Jugoslavije. O krivici kralja Aleksandra: ne kažem da on nije želeo, kao regent i vrhovni komandant srpske vojske, savezničke i pobedničke, veliku državu, ali to nije mogao on da odluči, to je laičko mišljenje, odluku o ujedinjenju južnih Slovena donele su velike sile (isto važi za Masarika i Čehoslovačku), jer je cilj bio razbijanje velike Austrougarske imperije, kao nemačke saveznice; i Nemačka je ostala bez jednog dela svoje teritorije. Drugim rečima, poražene zemlje morale su da plate za svoj poraz. Tako se tada mislilo. Nisu, u Versaju, ni Vilson, ni Lojd Džordž, ni Poenkare ili Klemanso, praveći Jugoslaviju (SHS), slutili da će se roditi mrtvorođenče, jer se o naciji tada nije ni znalo ni govorilo kako se to danas radi. Svi su tada imali cilj da Nemačku bace na kolena, ali bez obzira na sve zločine, to je bila greška. Jedna velika nacija, naglašavam ovo nacija, ponižena je i nije prošlo mnogo godina, Nemačka je proključala i u njoj se javio fašizam, pa nacizam, kao odgovor na versajske odluke. Posle drugog svetskog rata saveznici ne čine istu grešku, nego Nemačku prvo denacifikuju, demokratizuju i ekonomski pomažu (Maršalov plan), i čine je svojom saveznicom. Savezni kancelar postaje antifašista Konrad Adenauer, bivši gradonačelnik Kelna. Tako je bilo.
Препоруке:
0
0
19 субота, 02 јануар 2010 06:30
Nek' teku reke
Ispravka: Berlinski kongres održan je 1878, a ne 1879 (čista omaška, povukla me, slutim, nesvesno, devetka iz Kosovske bitke). A sad bih dodao samo ovo: 1920. godine stvorena je, uz pomoć i saglasnost sila pobednica, Mala antanta, vojni savez između SHS, Čehoslovačke i Rumunije, u strahovanju da Austrija i Mađarska ne pokušaju da povrate izgubljene teritorije. Prestala je da postoji 1938, kad je postalo jasno da nacističkoj Nemačkoj mora da se suprotstavi ceo svet, a ne tri vojno slabe zemlje. Pa i pored toga, Mala je antanta igrala jedno vreme kakvu-takvu mirovnu "silu", što je još jedan dokaz da je razbijanje Austrougarske i njeno slabljenje bio dalekosežni cilj velikihn sila, kako bi se sprečila opasnost od nemačkog i austrougarskog hegemonizma, a ne hir kralja Aleksandra. Dve trećina stanovništva pod Ištvanovom krunom sa krivim krstom bili su slovenski narodi, Mađari su činili samo trećinu Ugarske. Onda je došao Drugi svetski rat i ta se država nikako nije mogla održati. Meni se dopada što ljudi, bez obzira na izvesnu dozu laicizma, pišu o ovim ozbiljnim temama. Nova srpska politička misao traži obrazovane ljude, inače će državu voditi "poglavice" oskudnog rečnika i još goreg stila, jer ne čitaju knjige. Poglavice imaju svoj moral. Kad je Jung ispitivao moral primitvnih plemena u Africi, pitao je jednog poglavicu - šta je za njega moralno (dobro). Dobro je (moralno je) kad ja preotmem ženu poglavici iz susednog plemena, a loše (nemoralno) je kad on svoju ženu povrati.
Препоруке:
0
0
20 субота, 02 јануар 2010 09:50
psihijatar
Gubitak identiteta ili pomanjkanje identiteta je stanje koje je, ako ne isto što i ludilo, a ono njegova najvažnija odrednica. Zamislite užasa ne znati ko si i šta si?
Mislim da slabost identiteta nije ni glavni ni ključni problem Srba. Hiljade Srba danas, šta hiljade, možda i milioni pate zabog toga što su Srbi, ali ne odstupaju os svog identiteta. Znaju da odstupivši od identiteta znači samo početak novih problema, a očuvanje identiteta da je rešenje problema. Problem sa identitetom imaju kad je u pitanju Bosna i Hercegovina muslimani i Hrvati. Oni nacionalni identitet nadomeštavaju verskim. Kad je Srbija u pitanju to pitanje je složenije. Kao glavni grad Jugoslavije Beograd je bio stecište Jugoslovena, ljudi čiji je verski i nacionalni identitet bio etnički pomešan i neodređen, oni su se dobro osećali u Jugoslaviji. Sada ne mogu tako lako da postanu Srbi, ili Cincari, ili Slovenci ili Jevreji ili Rusi što genetski jesu najmanje koliko i Srbi. Oni, iz vrlo principijelnih razloga insistiraju na građanskom opredeljenju. Sasvim je druga stvar što su i oni i takva građanska opredeljenja od strane nekih neprijateljskih elemenata zloupotrebljeni u nekim tzv. NVO. E ti ljudi imaju problem sa identitetom. Ili će se naći, ili neće. Mi što taj problem nemamo trebamo im dozvoliti da se skoncentrišu i kažu pre svega sebi ko su i šta su, Rumuni, Cincari, Turci, Bugari, Mađari i da ničim zbog toga ne budu prikraćeni. Nasuprot tome, tragajući za svojim identitetom osporavaju naš. To je najtipičnije za bosanske muslimane koji se danas, nemam ništa protiv, nazivaju Bošnjacima koji svoj identitet traže u negaciji tuđeg, u ovom slučaju srpskog. Glavni problem Srba nije u nedostatku identiteta nego u političkoj neemancipovanosti. Stalno traže lidera-žrtvu na koga će preneti odgovornost, umesto na nauče da budu odgovorni za svoju odluku, makar to bio i glas na izborima, a ne da se dogovaraju koga će "žrtvovati" promovisavši ga za lidera.
Препоруке:
0
0
21 субота, 02 јануар 2010 11:18
mikan
kad imamo ovakvog mladog intelektualca,imamo i nadu za bolju buducnost.
posebno mi se svidja njegova analiza o (ne)radu.neradnici (komunjare) su oterali mog pokojnog oca iz otadzbine-koliko je imao zemlista u Metohiju,na zapad bi bio milioner,dok u svoju zemlu, jedva je mogao da nahrani svoju djecu,i ako je bio krvavi radnik.
nazalost i danas vidim kako neradnici (kao ceda) napreduju.ako neko moze da dodje do vrha bez truda-onda znaj da je korupcija dubokih korena.
korupcija se nemoze totalno unistiti- samo kontrolisati.gde god se korupcija kaznjava,tu je dobar standard zivota.

@za nek teku reke
niko nije protiv Crno Gorske drzavnosti-samo crno gorske nacionalnosti.
danas je Crna Gora original u dve stvari-jedina je drzava u Evropu koja nikad nije menjala vlast na izborima i jedina drzava gdje dva rodjena brata imaju suprotnu nacionalnost.
Препоруке:
0
0
22 субота, 02 јануар 2010 11:32
istraživač @ mislilac
Pitanje koje ste postavili glasi zašto Albanci vole svoju naciju, Albansku, više od vere, ima ih pravoslavnih, malo, katolika priličito i muslimana, većina? Ja sam samom sebi postavljao još teže pitanje. Šta je to tako jako, kod Albanaca, a vi kažete da nije vera, čemu su oni u stanju da žrtvuju tako lako rođeno dete, ženu, rođenog brata? Koji je to psiho-socijalni mehanizam. U istoriji čovečanstva je bilo zaista žestokih tzv. inicijacija da se čovek promeni i postane žestok. U antičkoj Grčkoj vojnici su se pokoravali vojskovođi koji bi nakon sticanja i potvrđivanja vojnih znanja i veština morao svojeručno da ubije svoje dete. (vidite priču o
Agamemnonu) Takvom su verovali. Turski sultan bi po krunisanju morao da pobije svu braću.
Ali, Albanci ne ratuju, odnosno ne ratuju u ratu.
Onda sam se setio priče o "kristalizacionom jezgru". U osnovi svakog kristala je ili parče peska ili ptičjeg izmeta ili nešto treće obično bezvredno.
Koja je to tajna, koji je to mehanizam što pokreće i drži Albance? Opium.
Oni čak imaju u tradiciji da devojke donose u miraz od pre dvesta godina pogače od maka. Univerzalni lek, za dopingovanje kod megdana, za prvu bračnu noć, za trovanje neprijatelja. Fisovi su organizovani kao institucije za čuvanje, i raspolaganje opijumom, dakle četristogodišnja tradicija u radu sa opijumom. Svaki prekršaj ili tolerisanje greške vodi fis u nestanak, zato se ni jedna greška ne toleriše. I danas Albanci ubijaju svoje koji se navuku. Zašto baš oni? Verovatno je tadašnji sultan procenio da takvo oružje dato bilo kome jačem plemenu i narodu može dovesti do prelivanja moći, oni su mu izgledali najbezopasniji i zato im je dao da oni trguju sa opijumom. Severna Albanija i Delovi Makedonije (Šar planina) su bili najbolja skrovišta za dalji transport u Evropu, među kaure. Od islamiziranih Balkanaca i kurdskih doseljenika, tradicionalnih emigranta se formirala albanska nacija.
Препоруке:
0
0
23 субота, 02 јануар 2010 12:51
СЦГ
Текст одличан,шта далје?Како да овакви ткстови дођу до младих лјуди када они који контролишу медије управо имају задатак да Срби прво изгубе идетитет.Србе је некад очувало преданје али данас живимо у времену медија који страховито брзо мијен јају свијест и врше испиранје мозга код младих лјуди.Значи да би одржали нацију прво морамо очувати идетитет,како,то питанје се мора одмах ријешити .Прво натјерајмо нашу тзв ителектуалну елиту и неке политиичаре да се не извинјавају за све и свашта и престану да се стиде што су Срби.Управо ширенјем оваквих текстова и не гласанјм за нјих ,за почетак доволјно,
Препоруке:
0
0
24 субота, 02 јануар 2010 16:17
Шарк
Сјајан текст. Морам похвалити аутора - још једног младог човека, који очигледно много размишља. Када би и други наши вршњаци размишљали бар упола толико о оваквим и сличним темама, можда бих био спреман да се надам скоријој светлој будућности.
Препоруке:
0
0
25 субота, 02 јануар 2010 19:32
Gradinar
Autor teksta, kad daje nepotpunu definiciju nacije, zaboravlja ono osnovno: ona je, pre svega, politička i ekonomska zajednica ljudi u jednoj državi. Jezik, kultura, tradicija, religija od manjeg su značaja, to su obeležja naroda. Švajcarci govore četiri službena jezika, nemačka tradicija nije toliko stara jer moramo imati na umu da je Pruska bila jedno, a Bavarska nešto drugo, većinom su protestanti, ali trećina su rimokatolici. Osnovno je da narod nije državotvorna, a nacija jeste takva kategorija. Opet primer Nemačke. Do Bizmarka, imala je oko četiri stotine kneževina (markgrofovija), stupanjem na istorijsku pozornicu, u vreme začetka nemačkog kapitalizma, nacija i gvozdena Bizmarkova ruka dovode do ujedinjenja kneževina i nastanka najmoćnije države u Evropi. Zato je nacija državotvorna istorijska kategorija, koja se razvila iz naroda i koja danas postoji da bi zaštitila nacionalne interese njenih pripadnika. Nacije su nastale raspadom feudalnog sistema i javile su se u kapitalizmu. Kao istorijska kategorija, nacija nastaje, traje i jednog će dana nestati. Neće biti smaka sveta. Tagore: "Britance poštujem kao narod, ali ih ne cenim kao naciju." Pogrešno je reći da ne postoje Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci (reč je o mladim nacijama), jer su biheviorističke teorije "krvi i tla" odbačene. Iz jednog naroda mogu nastati dve nacije (Srbi i Crnogorci), ali i jedna nacija može nastati iz više naroda pa i više rasa (Amerikanci, Britanci, Švajcarci...). Englezi jesu narod, ali nisu nacija. U Srbiji se malo zna o naciji. Da, mogu dva brata da imaju dve nacionalnosti. Sve zavisi u kojim su uslovima i zemljama odrastali. Zar je malo primera da se braća od malih nogu razdvoje i svako ode na drugi kraj sveta? Za kraj: Jugoslavija je mogla da opstane kao država samo pod uslovom da je stvorena jugoslovenska nacija. Nije stvorena, za razliku od švajcarske ili američke nacije. A zašto nije stvorena, to baš i nije moja briga, niti sam posebno tužan.
Препоруке:
0
0
26 недеља, 03 јануар 2010 00:37
брм
gradinar
тачно тако.али тако је усамљено твоје мишљење..Срби су 80 година учили по другим књигама.један од резултата је и много хваљени аутор овог текста
Препоруке:
0
0
27 недеља, 03 јануар 2010 03:04
Влада (1)
Добро је бавити се овом темом, јер је она суштинска и тиче се опстанка нашег народа и државе. Зашто смо такви какви смо, захваљујући чему смо до сада опстали и шта је то што нам може дати наду да ћемо, као Срби, постојати и у будућности, кључна су питања. Мислим да одговор није у сфери рационалног, па ту налазим и главни недостатак тезе г. Дамјанца и неких коментатора чији дискурс је (без увреде) материјалистички, већ најпре на трагу онога о чему пише г. Надрљански. Наиме, српски народ се историјски појавио и есхатолошки одредио приступањем православљу, да би своје постојање и одређење потврдио косовским, Светолазарским заветом. У том смислу, православље је основни „састојак“ и, рекао бих, смисао постојања српства; другим речима, нема српства без православља. Све што је са српског народносног стабла отпало, отпало је због претходног отпадништва од православља. Корени нашег права на историјско постојање и на државност нису у просветитељским декларацијама о слободи, једнакости и братству, као прагматично схваћеним појмовима у епрувети за прављење нације, нити у крвно / расно подобствујушћим концепцијама, већ у заветном прихватању хришћанског етоса, као нечега што у пуноћи осмишљава наше битисање. Кроз ту призму ваља посматрати и успоне и падове модерног српског националног и државног пројекта, а понајпре садашњи тренутак, који је крајње онеспокојавајући.
Препоруке:
0
0
28 недеља, 03 јануар 2010 03:05
Влада (2)
Мислим да је основни узрок свих наших посртања и тешких трагедија које су нас задесиле (посебно у 20. веку) управо дезоријентација, измештање циљева из равни овог свог одређења, и неразумно, неразумљиво пристајање да пречесто будемо оруђе у рукама „кнезова овог света“, предмет и мета њихових експеримената, размирица и окрутних освета. Проналажење српског идентитета исто је што и дефинисање српских циљева (па и „интереса“), а своди се на обнову и афирмацију духовне супстанце, коју је наш народ некако у себи потиснуо (не верујем да ју је и изгубио). Неће нам, сам по себи, помоћи ниједан рационалан избор, ниједна материјална вредност, ниједна идеолошка опција, ниједан инструментаријум, док се не окренемо сопству. Зашто бисмо пили из кала, код извора живе воде?
Препоруке:
0
0
29 недеља, 03 јануар 2010 05:26
Vladimir
Svaka cast autoru. Davno nisam procitao ovako dobru analizu i pogled na stanje i uzroke tog stanja nase posrnule nacije...
Препоруке:
0
0
30 недеља, 03 јануар 2010 09:47
Sta su Englezi? - @Gradinar
"Osnovno je da narod nije državotvorna, a nacija jeste takva kategorija." Polazeci od takve postavke, "Gradinar" dolazi do najcudnijih zakljucaka - da npr. Bosnjaci jesu nacija, jer postoji, odskora, drzava Bosna (i Hercegovina - trebalo bi pitati zasto i Hercegovci nisu nacija!), a da Englezi nisu nacija, nego samo "narod"! Pobogu, pa Englezi su verovatno prva moderna nacija, zaokruzena Kromvelovom revolucijom! Jer, stvaranje nacije je istorijski proces - put od naroda do nacije jeste put sazrevanja, samoosvescivanja, samospoznaje! Ne moze se nacijom postati dekretom! Po "Gradinaru" - moze. Dovoljno je da nastane nova drzava - odmah se tu nadje i odgovarajuca "nacija"! Po njemu bi onda i "Kosovari" bili nova "nacija", nastala u okrilju nove "drzave"! Drzave nastaju i nestaju raznim putem - ali otkud ta nakaradna ideja da je nacija=drzava?! Po kojoj su Britanci "nacija", ali to nisu Englezi (kao ni Skoti, Velsani)? Da se sutra Skoti odvoje, proglase vlastitu drzavu - postali bi od naroda nacija?! Kao i Katalonci i Baski - "nisu" nacije, jer im jos nije dozvoljeno da formiraju zasebne drzave? Ali, da im se to dozvoli - automatski bi postali "nacija"?! Tesko je negde naci toliko izrazene nacionalne svesti kao kod Katalonaca i Baska, koji se osecaju zarobljenim u drzavi Spaniji, i koji niposto ne pristaju da budu Spanci! Nije problem kad neko ne razume razlike izmedju pojmova (rod - pleme - narod - nacija), ali kad neko odredjuje ko jeste a ko nije nacija - to jeste problem! A Engleza sto se tice - davno, davno, oni jesu bili samo narod, dakle bezlicna "masa", ali su u visevekovnom procesu postali i samosvesna, napredna nacija, koja je izgradila drustvo snaznih individua i jasnih zajednickih, drzavnih interesa. Oni nisu "repa bez korena", njima ne treba da izmisljaju svoju proslost, kao sto to treba "novoformiranim" nacijama. Jer, "formiranje" nacija nije nista drugo nego - izmisljanje istorije. Jezicki: svaka nacija jeste i narod, ali narod nije uvek i nacija.
Препоруке:
0
0
31 недеља, 03 јануар 2010 09:47
mikan
@Gradinar-gospodine,ili nisi u cjelini procitao clanak ili ga ja nisam dobro procitao.
svako ima pravo da menja nacionalnost i religiju ali,problem (tragedija) je u tome-kako se on ponasa prema bivsim sunarodnicima.na tako koncentrisanom prostoru kao bivsa Jugoslavia, posledice su nepodnosljive.
stvarajnje novih nacija je neizbezno-pogotovo u novo naseljenim zemljama zbog distance,prije svega.
Australija je na primer nova nacija ali,oni dobro znaj ko su, sta su i ODAKLE SU! oni i Kanadjani jos se vezuju sa Britanskom monarhijom,jer znaju i priznaju svoju proslot.
na razliku,nasi susjedi-ne samo da neprihvataju odkle su nego bi i da falsifikuju istoriju i da prisvoje tudje.Makedonci mogu da se zove kako god hoce ali,nemogu da prisvoje nesto sto nema nikakve veze sa njima-kao da Grci neznaju ko su i sta su.i Novi Zeland je nova nacija ali,oni dobro znaju da nepoticu iz Zelanda (Danska).
gospodine,tvoja tvrdnja - da nacije u buduce nece postojati,su opasno naivne.tako su nas ubedjivali komunisticki romanticari i zbog toga Srbi su bili u opasnost da nestanu-kako je Curcil predvidjao ("da ih ceka ista buducnost kao pruse").
ti gospodine,ne vidis nista lose u tome da Crno Gorci budu nova nacija-a sta za one koji ne bi da se menjaju? mozda je kolektivna amnezija za tebe bilo resenje ali,ja licno znam da moji rodjaci u Kolasin su spremni zivot da daju za svoj (Srpski) identitet-nedaj Boze da dodje do toga ali,Srbi moraju da budu spremni i da budu kao Jevreji i da kazu konaco NIKAD VISE!
Препоруке:
0
0
32 недеља, 03 јануар 2010 14:12
пречанин
У ово време свеопштег пораза и преиспитивања пратим реаговање српске мисли по интернету, којом нажалост доминира цепидлачење, пуко копање по ранама наших заблуда и међусобице. То је парадигма данашњег српског интелектуалног манира.
Кад су у питању овако озбиљне теме, овако погрешно и површно третиране, коме је то од помоћи и какве?
Пуко секцирање, срамна и јалова аналитика, хладна хроника нашег свеукупног пропадања ничим не доприноси усправљању посрнуле нам нације.
Прочитанх текст, потом коментаре и све што видех је смутња у главама и надгањање, осорно интелектуализирање, нигде душе ни љубави, нигде продуктивне мисли, сама гордост и самодопадљивост, ко има ''јаче'' аргументе, ко познаје више ''крунских'' чињеница које ''објашњавају'' и правдају нужност несреће око нас.
Никога да инсистира на заједничком именитељу, никога да предложи и да одговоре.
Јадно.
Препоруке:
0
0
33 недеља, 03 јануар 2010 16:37
Gradinar
Šta su Englezi - to je vaš pseudonim? Dobro, evo moga kratkog odgovora: kažete da je formiranje engleske nacije zaokruženo Kromvelovom buržoaskom revolucijom. Netačno. Kromvel jeste ustao protiv feudalnog društvenog uređenja, pogubio je kralja Čarlsa Prvog, ali je posle Kromvelove smrti revolucija propala, ne dajući nikakve rezultate. Vraćaju se i monarhija i feudalizam. Prva uspela buržoaska revolucija izvedena je u Holandiji, mnogo kasnije. Ne znam zašto ste potpuno izokrenuli moje tvrdnje? Nigde nisam napisao nacija=država. Taman posla. Ali tvrdim da nacija uvek teži da napravi svoju državu. Država je "aparat" koji radi za naciju, zakonima i brigom o proizvodnji obezbeđuje građanima miran i udoban život, čuva granice, policija čuva nas, kako bi sprečila svaku anarhiju i tlačenje slabijih od jačih. Koliko je ekonomija bitna za jednu naciju, govori vam i primer Kromvelov: uveo je Akt o navigaciji, prema kome su samo engleski brodovi mogli da prevoze robu u engleske luke. Zbog toga je zaratio sa Holandijom. Šta ćemo sad? Ljubav za ljubav, a sir za pare - to je nacija. "Kanađani se rado sećaju britanske imperije." Mislite i na one iz Kvebeka, koji hoće da se otcepe. Vaše tumačenje nacije je zastarelo, nacije ne nastaju u krevetu, zapamtite to, nego u životu. "Krv nije voda" samo je metafora, emotivna, ali postoji i druga poslovica koja kaže - "Jesmo braća, ali nam kese nisu sestre." Nacije nisu večne, kao ni sve druge istorijske kategorije. Kad budu odigrale svoju istorijsku ulogu, nestaće, a kada će to biti znaju možda proroci iz Kremana, moja malenkost nije toliko vidovita.
Britanska imperija i nacija doživljavaju ekspanziju u viktorijanskom dobu (gotovo ceo 19. vek), preobražajem iz poljoprivredne u industrijsku zemlju. Kraljica Viktorija "ozbiljno" radi na jačanju ekonomije - tako što će vojnom i pomorskom silom kolonijalizovati "pola sveta", nemilosrdno eksploatisati nerazvijene zemlje Afrike i Azije, i stvarati moćnu imperiju, za dobrobit nacije.
Препоруке:
0
0
34 недеља, 03 јануар 2010 16:57
G.
Britanska nacija, britanski nacionalni identitet, počinje da se formira ujedinjenjem Engleske i Škotske 1707. godine, pod uticajem protestantizma, a Englezi, Škotlanđani i Velšani zadržavaju etnički identitet, utapajući se u britansku naciju. Ovaj će se proces okončati početkom viktorijanskog doba, oko polovine 19. veka. Bilo bi dobro da poštujemo naučne izvore, a ne da stavimo prst na čelo i iznesemo "svoje" mišljenje, bez ikakve znanstvene podloge. I sve to propratimo nekakvim čuđenjem, do omalovažavanja, na račun čoveka koji ne drži prst na čelu. Ne oseća potrebu.
Препоруке:
0
0
35 недеља, 03 јануар 2010 19:06
Љубиша (1)
Србин сам и поносим се тиме, и не осећам се кривим и пониженим у материјалистичком смислу у коме је и писан овај текст.

Србима нису били потребни Турци, да би постали свесни тога да су Срби. То у суштини и није био национални, већ верски рат. И пре тога Срби су знали зашто су Срби, али Ви то изгледа не знате.

Не знам од којих сте Ви Срба, али овим што сте написали не изјашњавате се као Србин, и не знам чију сте анализу народа написали, али мог српског народа нисте.

Намерно сам написао ово доста грубо (иако се у самој расправи не бих овако тврдо поставио) да бих показао да текстови са оваквим закључцима нису добри, и нису од помоћи никоме, како рече @пречанин.

@брм
Слажем се да је текст препун стереотипа, и да немам јак осећај да је текст писан искрено, рекао бих да је написан са изразито лошим мотивима.

Пошто нисам превише начитан, не бих могао ставити такву примедбу и г. Дамјанцу, али верујем да би додатна литература помогла квалитету његових текстова.

Ипак, аутору честитам на храбрости, јер треба што више писати о овој теми, нарочито због сталних притисака ка и од Европске уније.

Али, да би мени лично показао храброст до краја, позивам га да у неком од следећих текстова исто овако слободно и детаљно пише и о „спољашњим интересима“ у вези са српским поразима и победама.
Препоруке:
0
0
36 недеља, 03 јануар 2010 19:07
Љубиша (2)
@Млади Џедај, Влада
Посебно бих се сложио са ставовима Младог Џедаја и Владе у вези са православљем. Као што Влада рече „српски народ се историјски појавио и есхатолошки одредио приступањем православљу, да би своје постојање и одређење потврдио косовским, Светолазарским заветом. У том смислу, православље је основни „састојак“ и, рекао бих, смисао постојања српства; другим речима, нема српства без православља“.

И ја бих овде обрнуо ред мисли у мислима г. Дмајанца, па бих га питао: Да су рецимо Бошњаци и други словенски муслимани (остали) православни, Хврати и други словенски римокатолици на Балкану (остали) православни идт. да ли би онда било Првог и Другог, и ратова и истребљења? И даље бих питао ко је остао, а ко отишао, и ко прихвата, а ко одбацује, и ко прашта, а ко мрзи? И додао бих, да Срби нису православни, да ли би били Срби, или би били Бошњаци, или Хрвати, или их не би било?

Г. Дамјанац, када кажете да је „српска национална идеја углавном паразитирала на експлоатацији славне српске прошлости“ не кажете која је то славна прошлост. Та слава се види у речима Светог Кнеза Лазара „Није важно против колике силе се бориш, већ какву Светињу браниш“. Та Светиња је славна српска прошлост, и она је одржала Србе за време турске окупације, и једино нас она и може одржати.

Тако би се данас могло рећи да није битно колико Срба „доживљава Европску унију као једини циљ“, већ има ли Срба који су свесни какву Светињу бране (не уласком у Европску унију).
Препоруке:
0
0
37 недеља, 03 јануар 2010 22:04
"Znanstvenom" Gradinaru (tj. G.)
"Bilo bi dobro da poštujemo naučne izvore, a ne da stavimo prst na čelo i iznesemo 'svoje' mišljenje, bez ikakve znanstvene podloge. I sve to propratimo nekakvim čuđenjem, do omalovažavanja, na račun čoveka koji ne drži prst na čelu. Ne oseća potrebu." A, takvi ste Vi - sve znate, i ne osecate potrebu da drzite "prst na celu"? A gde ga Vi drzite? Vasa "znastvena podloga" daje "smehotresne" rezultate: Bosnjaci jesu nacija, a Englezi su samo narod!? Prodiskutujte Vi malo sa samim sobom (uz obilatu pomoc knjiga), pa onda svratite opet!
Препоруке:
0
0
38 недеља, 03 јануар 2010 22:33
Drzava i nacija @ Gradinar
"Ali tvrdim da nacija uvek teži da napravi svoju državu." Problem je sto Vi ne razumete sta je nacija! Jer, u Jugoslaviji smo imali upravo suprotno od onoga sto navodite u citiranoj recenici: drzava je stvarala vestacke nacije! Koje su onda pozelele da stvore vlastite drzave, odvlaceci sa sobom i velike delove teritorije na kojima zive oni koji tim novostvorenim nacijama ne pripadaju, niti zele pripadati! Da se sutra stvori vojvodjanska "nacija", a taj proces se uveliko podstice izvana - Vi biste rekli da je to prirodno, kao i teznja ka stvaranju "vojvodjanske drzave"! Ja cu Vam reci sta su te vestacke nacije, proizvedene u kabinetima prvo komunistickih, a sad i "globalistickih" ideologa: to je sredstvo za razbijanje istorijskih nacija i njihovih drzava! Pri cemu se bira na koga ce se udariti: na etnicki i jezicki raznoliku Spaniju necemo, ali zato hocemo na Jugoslaviju, uprkos tome sto je velika vecina govorila istim jezikom, sto nesumnjivo znaci da je imala isto etnicko poreklo - srpsko, dakako, jer je i taj jezik srpski. Sto se tokom istorije preveravanjem, uglavnom nasilnim, to poreklo "zaboravilo" ili potisnulo, to je druga stvar. Ja i ne ocekujem da se takvi vrate srpstvu, jasno mi je da su pokatoliceni Srbi postali odavno gorljivi Hrvati, jasno mi je i da islamizovani Srbi ulaze u fazu ubrzanog stvaranja posebnog nacionalnog identiteta, koji je, medjutim, mnogo vise od puke verske pripadnosti. A to je ono sto Vi ne shvatate - da od naroda (manje-vise neizdiferencirane mase) nastane nacija, svesna sebe, svoje istorije i svog mesta u internacionalnoj zajednici - za to je potrebno vreme i napor! Ne postaje se nacijom u kabinetu Mila Djukanovica (doskorasnjeg Srbina, uostalom!) ili Alije Izetbegovica (sam je priznao da se 50-ih godina deklarisao kao Srbin, a njegovi su poreklom ne iz Bosne, nego iz Srbije, iz okolice Beograda)! Kad dajete pravo i izmisljenim nacijama da stvaraju drzave - Vi im dajete pravo da odvajaju za sebe i delove vec postojecih drzava!
Препоруке:
0
0
39 недеља, 03 јануар 2010 23:29
Милан Дамјанац
Желео бих да се захвалим свима како на позитивним,тако и на негативним коментарима.Сврха текста и јесте била да се покрене било каква стручна расправа поводом овог питања.Укратко ћу размотрити неке приговоре и разјаснити одређене недоумице које сам запазио у коментарима на текст.Могуће је да сам био непрецизан(текст је иначе покушај да се захвати прилично коплексна проблематика,те не замерите на непрецизностима) на неким местима.У тексту нисам правио разликовање народ/нација,већ народ(нација)/национална идеја.Покушаћу да појасним смисао текста.Мислим да постоји велики проблем у дефинисању било ког средњовековног народа термином нације.Народ је свакако државотворна категорија-српски народ је државотворни народ.Међутим,континуитет државности,интелигентне политичке елите и културне политике је неопходан како би се изградила нација,односно стекла свест о јединству.Та свест омогућује артикулисање једног народа као нације.То што је Црна Гора била независна држава не утиче на формирање посебне националне свести пошто је у питању део српског народа.Међутим,уколико национална елита жели да изгради црногорску нацију,она за то има инструмент државности,наметањем друкчијег културног обрасца- превредновањем народа.
Српски народ је државотворан народ.Међутим,то га још не чини јасно изграђеном нацијом.Покушаји да се изгради национални идентитет постојали су и били углавном неуспешни или непотпуни.Ја се нисам заложио за одрицање од нашег порекла и наше славне прошлости,нити од националних митова.Сврха текста је била да укаже на непотпуност националне идеје и неуспех државе у наметању јединственог културног обрасца који би ублажио поделе у српском етносу, допуну постојећих идентитетских основа.Такође,мислим да је "Стева Надрљански" скренуо пажњу на један изузетно битан моменат проблематике о коме ваља дубље промислити.
Препоруке:
0
0
40 недеља, 03 јануар 2010 23:59
Милан Дамјанац 2
Национални идентитет је нешто сасвим друкчије од етничког порекла.На то је већ један коментатор указао-америчка нација постоји (мада је кохезиони фактор исте доведен у питање- Хантингтон), али не постоји амерички народ (уколико изузмемо америчке староседеоце).Службени језик(незванични) је енглески,а не амерички.Поставља се,дакле, питање-зашто све нације проистекле из српског народног корпуса негирају српску културу и етнос као највећи део свог порекла.
Како би рекао мр Борис Милосављевић:"Под нацијом подразумевамо становништво са самосвешћу о свом јединству и повесности стеченом преко државе и државне структуре.То становништво може бити јединственог или различитог порекла.Ако је реч о различитом пореклу,национална свест је искључиво
утемељена у државној форми,док у другом случају, јединствени национални садржај постоји и у више држава те нације."
Ред је да кажем пар речи и о подели на Србе "три вере" и Србе православце.У тексту сам јасно назначио разлоге за прихватање православља као неизбежног дела српског идентитета и разлоге за неприхватање Срба других вероисповести.Истакао сам да су разлози комплексни и да је одговорност подељена, односно,да је има и на нашој страни.Истина је да је највећи део Срба друге вере прихватио друкчију културну и националну парадигму.Иако етнички део нашег народа,они више не припадају српској националној свести.Остаје отворено питање-да ли је православни идентитет оно што мислимо да јесте и да ли је он ипак нешто више од православног идентитета?
Будите уверени да је моја намера искрена и добра,те да сам забринут због положаја српског народа.Никада нисам избегавао да говорим о страним утицајима,што зна свако ко је пратио моје текстове.Истина је,додуше,да више волим да говорим о стварима на које ми сами можемо да утичемо и тако поправимо свој положај.Зашто нас је тако лако асимиловати(част изузецима)? Зашто овако изражене верске и поделе не постоје у нпр.албанском народу? Зашто не постоји јасан културни образац и национална политика?
Препоруке:
0
0
41 понедељак, 04 јануар 2010 00:00
Милан Дамјанац 3
Зашто одбацујемо своје великане и намерно их занемарујемо?
Колико Срба данас зна за улогу Мехмеда Паше-Соколовића у очувању српске државе? Колико Срба данас користи ћирилицу и зна како су настала наводна два писма српског језика?
За крај,волео бих да у википедији откуцате "Огњеслав Костовић Степановић". Знам да Вам је ово име непознато.Изненадићете се.Толико о томе колико ми заиста бринемо о истакнутим припадницима овога народа.
Надам се да сам успео да обухватим већину изнетих аргумената. Нисам одговорао на тврдње да је текст препун стереотипа пошто та сама тврдња није аргумент.Могуће је да је текст непотпун, нејасан или нетачан. У том случају волео бих да прочитам текст који се бави сличном проблематиком и који аргументовано побија моје тврдње. Овом проблематиком се понајвише бавио Слободан Јовановић, недовољно упамћен и недовољно читан. Мислим да је крајње време да се обрати већа пажња проблему српског идентитета.
На крају, хвала свима који ме читају. Дајем све од себе да будем што оригиналнији и да текстови које пишем изазову што више дебата. Покушаћу да уважим сугестију и скратим дужину текстова убудуће.

Са великим поштовањем,
Милан Дамјанац
Препоруке:
0
0
42 понедељак, 04 јануар 2010 00:04
Милан Дамјанац 4
Мали додатак:

Треба имати у виду да "вештачке нације" на Балкану нису ништа добро донеле нити ће донети, те да је период од 1945 када је идеолозима истих дат велики институционални простор за деловање исувише кратак како бисмо оценили колико ће исте потрајати.

Свако добро
Препоруке:
0
0
43 понедељак, 04 јануар 2010 00:37
Gradinar
Namerno sam napisao znanstveno, i upalilo je. Odmah ste se za to uhvatili. Prst ne držim na čelu, jer je to izveštačena poza. A gde ga držim? Tamo gde i ostali normalni ljudi i gde mu je Tvorac odredio mesto. Šta Vam je značila ova petparačka aluzija? Dvadeset puta napisao šta je nacija, Vi nijednom, a kažete mi da ne znam šta je nacija. A lepo sam rekao da osnovni činioci savremenih nacija ne leže u njihovoj dalekoj prošlosti, jeziku, religiji, naveo nacije koje imaju više jezika i više religija i koje potiču iz različitog etnosa, ali nije vredelo. O naciji sam učio iz knjiga profesora Lukića, Goričara, Fijamenga, Morena, Tagore... šta hoćete više? Napisao sam i objavio o tome stotine tekstova. Zar je i to malo? Obišao sam mnoge velike svetske univerzitete i na raznim seminarima slušao predavanja o naciji danas. I to nije dovoljno? Ovaj sajt smatram najozbiljnijim u Srbiji, zato ću ja Vama sada lepo da priznam - mrzi me više da nabacujem prstenove na grliće flaša, to se radi na vašaru. The End.
Препоруке:
0
0
44 понедељак, 04 јануар 2010 05:34
Srboljub Savic
Kao clanak (odlican za pocetak) tako i brojni
komentari, pokazuju sustinu srpske tragedije.
"Gradinar" jedino pokusava da nas dozove "pamet",
odnosno rasciscavanju predmeta rasprave.
Pisali ili pricali, sta nam je volja, pojam nacije
(a rec smo preuzeli i pogresno tumacimo, ako i
mnogostosta) je odavno izmenjen.
Latinska Amerika:
Brazil, Argentina, ...- drzave i nacije.
SAD - drzava i nacija (svi patriote i kad se radi
o ratu u Avganistanu)
Indija - drzava cija se nacija jos uvek formira
(nezavisno do tolikog broja naroda u njoj).
Indonezija - 240 miliona, preko 45o naroda, niske
nacionalne svesti ali jakih narodnih identiteta.
Kina - drzava i nacija, formirana pre toliko hi-
ljada godina, opet sa velikim brojem naroda (i
jezika, pored dva, dominirajuca kineska-mandarin i
hokai).
Evropa:
Pored drzava, dominatno jednog naroda -Portuga-lija, Italija, Holandija, Danska. Poljska, ...
pogledajmo druge drzave-nacije, ujedinjenih (milom
li silom) naroda - V. Britanija, Spanija, Svajcarska (gde je drzava i kantonalno uredjenje
osnova narodnog identiteta),...
Formiranje drzava - nacija, rezultat je dugog
procesa od feudalizma do kapitalizma, gde je
integracija gradova, sitnih pokrajina - drzavica
u mocnije drzave, bio nerazdvojiv proces.
Tursko nadiranje i Austro-Ugarsko "kontriranje", koje je pocetno, trajalo duze od veka (pre Maricke bitke do stabilizovanja granica Otomanske Imperije)
Taj period donosi dalja cepanja srpskog narodnog
bica i prekid procesa, koji su se odvijali kod
drugih naroda u Evropi.
Ni Austro-Ugarska ni Otomaska Imperija nisu oku-
piranim narodima donele ekonomski prosperitet.
Turska je uskratila okupiranim narodima industrij-
sku revoluciju, a ni "K und K" nije donela mnogo
vise (pogledati cak i ravnopravnu Madjarsku). Ni
jednu ni drugu carevini nije interesovalo nista
vise od poreza (danka). Dok su Turci "pravili"
janjicare - efikasne upravljace sopstvenog naroda, Austrija je bila perfidnija.
S. Savic 1.
Препоруке:
0
0
45 понедељак, 04 јануар 2010 06:24
Srboljub Savic
Prirodna veza Austro-Ugarske sa ostalim delom Evrope, omogucavala joj je da bude to i u kulturnom
pogledu, pa su tako i Srbi, pod njom bili izlozeni
tom uticaju (opet periferija). Mnogo teza sudbina
zadesila je Srbe u BiH. "Poturcavanje" su "forsira-li" srpski feudalci, da bi Austrija, "uguravajuci"
Hrvate (a Katolicka crkva samostane i crkve) od
nje stvorili, na pocetku XX veka, provinciju u ko-
joj su zivela u mrznji se dva naroda, sa tri reli-
gije.
Tako su Srbi docekali XX vek. Bez dovoljne svesti o naciji, rascepkani u cetiri drzave, razlicitom
istorijom i kulturom (menjanom tokom 4-5 vekova).
Sto je presudnije, sa ogromnim zaostatkom u priv-
rednom razvoju ( i velikim razlikama od regiona do
regiona). Pored toga, seobama i posebnom tretmanu
(Vojne Krajine i Granice), Srbi su se rasejali.
Slovenci su, u isto vreme, izgubili (definitivno)
deo svog naroda ali ostali svoji - teritorija,
jezik, ...
Hrvati su takodje ostali na svome, ali sa pretecim
nacionalnim programom (Starcevic)-okosnicom svesti
i definisanim ciljem formiranja nacije.
Grci i Bugari bili su slicne sudbine, pa su imali
sve preduslove da formiraju drzave-nacije.
Albanci, iako pod turskom okupacijom bili su pod
uticajem-interesom Italije, sa dodatkom "gladi"
za plodnom Metohijskom (pa Kosovskom) zemljom.
Njihovo plemensko drustvo, zasnovano na porodici,
dalo im je osobenost.
[Nazalost, malo je znanja o doseljenicima-Kurdima
i drugim narodima, prdoslim s turskim vojskama.]
Pored svega ovoga - podloge za razumevanje proble-
ma stvaranja srpske nacije, ne treba zanemariti
"anglosaksonski faktor".
Jos pre kraja XIX veka, Britancima ( "krojaci"
i mnogo toga u SAD) su Rusi bili strateski
neprijatelj, a Srbi su takodje stavljani u "isti
kos". Zato, nema cudjenja postupaka na Berlinskom
Kongresu (1888), stvaranju Albanije, perfidnom
"kasnjenju" slanja brodova za prihvat srpske vojske
ili ubistveno "dzedzanje" na Solunskom frontu i
sve pogibije do kraja.
S. Savic 2.
Препоруке:
0
0
46 понедељак, 04 јануар 2010 07:38
Srboljub Savic
Formiranje kraljevine SHS, zbog svega, bilo je u
interesu "zapada", kao i sve sto se i danas doga-dja. Ulogu kralja Aleksandra, po obicaju, preuvelicavamo.
Stvaranjem Jugoslavije, prekrajanje unutrasnjeg
uredjenja -od Banovina do Republika, nije bilo bez
ideje - strategije.
[Prijem Grcke u EZ a drzanje Turske u NATO ali van
EZ, posle Bugarske i Rumunije) sluzi (pored osta-
log) kontroli Bosfora i Crnog mora- zatvaranju
puta Rusiji.]
Kao sto nije bilo objektivnih uslova-svesti za stvaranje srpske nacije u XIX veku, Srbi su u
SHS ugurani, jedni bez pitanja i volje, drugi sa
nadom u ujedinjenje, u tvorevinu koju su upravo
mrzeli narodi, koji su dobili najveci "poklon" -
umesto kazne (kao Nemci) blagodeti nove drzave i
slavu srpske pobede (Srbima su ostale kosturnice i grobovi).
Kao 1918, tako i 1943 i 1945, mi-Srbi, imali smo
vodje i "elitu", da nas vode, kako opisa Domanovic.
Od 1974 do 1991, jedino se Srbija nije formirala
kao drzava, a jos manje drzava-nacija. Zadnja
"revolucija", koja je pored ostalog, razgradila
(i dalje to cini) institucije-temelje drzave,
Srbe je jos vise udaljila od ideje srpske nacije.
Slovenija-"cista" nacija-drzava.
Hrvatska - korak do zaokruzenja ("pravoslavna
hrvatska crkva" - bitan deo "projekta").
Crna Gora je, takodje na putu da ucvrsti svoju-
crnogorsku naciju (SPC ne moze biti smetnja).
Vodje i "elita" APV (vecinom Srbi) rade na formira-
nju "vojvodjanske" nacije (nema Sremaca, Banacana ili Bacvana).
Ista (pomenuta) "kuhinja", stvorila je i "kosovare"
i "drzavu" Kosova-novu drzavu-naciju. Svi Albanci
Srbi (sto i dok, preostanu), Kurdi, Romi, ... bice
jedno-"kosovari".
Zbog svega ovoga i nase cuvene "drzavotvornosti",
moramo se zapitati gde je srpska drzava i nacija?
Zasto su se i Crnogorci odvojili? Zasto Srbi u APV
hoce da budu i formalno "lepsi", kao "vojvodjani"?
Zasto nismo uspeli da formiramo ni jugoslovensku
naciju, kad nas je bilo pola stanovnistva na onoj
teritoriji?
Nacija?
S. Savic 3
Препоруке:
0
0
47 понедељак, 04 јануар 2010 09:01
ББ један
Европска унија као анационална творевина не може бити шанса за афирмацију наше културе и српског националног идентитета. Срби у Европској унији могу постати само клонирани Европљани јер Европа не толерише суштинске разлике – ни идеолошке, ни политичке, ни културне. Медијски веома присутна тема о праву на разлику служи да се прикрије та чињеница. Толеришу се разлике које имају фолклорни значај па ће Срби вероватно имати право да као празник уведу Дан Шајкаче или Дан Шљивовице док ће на неком левом каналу у 6 ујутро моћи да слушају матерњи језик.
Препоруке:
0
0
48 понедељак, 04 јануар 2010 11:12
брм
@ kritičaru gradinara
"Bosnjaci jesu nacija, a Englezi su samo narod!"
Бошњаци нису нација из истог разлога као и Енглези - Бошњаци су само босански муслимани, а ако опстане Босна, опстаће само као национална држава Босанаца - једне од нација српског народа, у којој ће муслимани бити интегрисани у исту нацију као и Срби католичке и православне вере..Енглези нису нација јер не постоји држава Енглеска - они су Британци, као и Шкоти, Велшани, северни Ирци..и држављани Британије пореклом из Суматре, Јамајке, О=мана, Индије,Србије....
на твоју велику жалост Градинар је у праву, ма колико то невероватно изгледало генерацијама васпитаваним из Шуваревих уџбеника
@ Дамјанац
"аргументована критика" толико стереотипа заузела би бар десет текстова опширних као што је ваш, осим у форми хаику поезије...на овом сајту постоје десетине текстова које очигледно нисте приметили, па ћу бити слободан да укажем на неке који одлично описују ваше, надам се младалачке заблуде
1)Драгомир Анђелковић
Само Србин Себе Сакати
2)Славољуб Лекић
СРПСКА ГЕОПОЛИТИЧКА ТРАНЗИЦИЈА и
3)Идеологија мале Србије од истог аутора
Препоруке:
0
0
49 понедељак, 04 јануар 2010 12:28
Morton
Темељ српског идентитета:

1) Православље - Светосавље
2) Ћирилица
3) Сећање на страдања:
- ДОС -овски терор
- 1999.
- Бљесак и Олуја
- Босна
- Комунистички терор
- Други Светски Рат
- Први Светски Рат
- Балканси Ратови
...

Аксиоми:

1) Нема Српства изван Православља

Хитне мере:

1) Заштита Ћирилице
2) Заустављање економског и демографског пропадања
3) Проглашавање Православља за државну религију

Дугорочни циљеви:

1) Уједињење свих земаља у којима Срби чине већину(Србија и Република Српска)
2) Ослобађање окупираних и отетих територија


Са вером у Бога
Препоруке:
0
0
50 понедељак, 04 јануар 2010 14:00
брм
@ Morton, краљ срботерминатора:
1) Православље - Светосавље...значи Срби не постоје пре схизме, Босна, Дукља, Дубровачка република, Југославије, кнежевина Србија по "националном моделу" - нису српске државе, Стефан Немања није рођен као Србин, Стефан Првовенчани није српски краљ јер га је папа крунисао, као ни династија Војислављевића..
2) Ћирилица ок поново зааборавимо на Дукљу, Дубровачку републику
3) Сећање на страдања:
- ДОС -овски терор - само кад пре тога није био терор

да израчунамо: Срба данас 10-ак милиона - "муслиманско-богумилски" Босанци и "католички" Црногорци и њихови потомци у Србији - деца комунистичких "терориста"- 3/4 становника које је демонстрирало 5. октобра= елита "правих Срба"која стаје под тарабићеву шљиву..овако радикалан није био ни Анте Старчевић

Дугорочни циљеви:

1) Уједињење свих земаља у којима Срби чине већину(Србија и Република Српска)..а остале историјске српске територије великодушно препустити "схизматицима" и "неверницима"
2) Ослобађање окупираних и отетих територија..које ионако нису наше јер су католичке и муслиманске

с оваквим резоном тешко да и Бог може да помогне..
Препоруке:
0
0
51 понедељак, 04 јануар 2010 16:12
Morton
@брм

1) Чињеница је да изван Православља нема Срба.
Или мислиш да би сада требали да покренемо
кампању убеђивања Муслимана и Хрвата да су они
заправо Срби? Некада су можда и били. Одавно, то
више нису. Уз часне изузетке, сваки Србин који је
напустио Православље, врло брзо је престао да буде
Србин. Чак и атеисти. Изродили су се у највећу
несрећу свога рода.

Босна, Дукља, Дубровачка Република ...
Све је то прошлост. Уписане су у нашу славну
историју. Али нека ту и остану. Окренимо се
будућности. А будућност је Србија. Јединствена,
Православна. Држава свих Срба.

Стефан Првовенчани није променио веру. Само је
искористио папску политику у своје сврхе.

2) Видим да за Ћирилицу немаш никакве аргументе,
али да појасним свој став.

Ћирилица је наше једино писмо. Једна од оних
ствари које нас чине различитим од свих других
народа. Хвала Вуку Караџићу што нас је тако
обдарио. Узор треба да нам буде Бугарска, која
је уцењивала целу Европску Унију, док се није
изборила за признавање свог писма.

3) Нисам рекао да пре ДОС -овског, није било
терора. Било је. Спроводили су га дедови и
очеви ових који данас спроводе ДОС -овски терор.
Били су Голи Оток и Лисичији Поток и зграда број
4 на Обилићевом Венцу, и било је још свашта. А
то сам ставио под Комунистички Терор.

4) Више од 90% Срба се изјашњава да припада
православној вероисповести. Остатак су вероватно
Атеисти. А ДОС смо већ скупо платили. Неће
проћи много времена, и они ће бити растерани.

3) Србија и Република Српска су данас једине
државе у којима Срби чине већину. Значи први
логични корак је уједињење ове две државе.
Након тога следи постепено ослобађање осталих
територија. Као што видиш, никоме ништа не
препуштам.

Са вером у Бога
Препоруке:
0
0
52 понедељак, 04 јануар 2010 17:38
Стева Надрљански
Мортоне, држава не може бити православна. Чак се ни за народ не може баш рећи да је православан, сем ако реч "народ" не поимамо библијски, али овде није тај случај. Само човек, као личност у заједници, може бити православан. Е, али државу и нацију такав човек не занима, а ни он не познаје такве богове.

И не дај Боже да се православље прогласи за "државну религију" (мада оно уопште није религија, оно је Црква). Све ми се чини да ви под тим појмом подразумевате неку нашу државну идеологију; међутим, православљу је то страно - у таквој коалицији оно може само да суштински настрада.

Треба понекад мало читати Јеванђеље, није згорег.
Препоруке:
0
0
53 понедељак, 04 јануар 2010 19:45
Morton
Стево,

Грчка је држава у којој је Православље државна религија. Не би смо били први.
Препоруке:
0
0
54 понедељак, 04 јануар 2010 22:25
брм
@ morton
"Након тога следи постепено ослобађање осталих
територија. Као што видиш, никоме ништа не
препуштам."
а од коога их ослобађаш ако тамо, по теби нису Срби, јер су "Дубровачка република, Дукља и Босна прошлост"
Препоруке:
0
0
55 понедељак, 04 јануар 2010 22:33
Hladna glava
Mortone, bili biste treći, posle Irana.
Препоруке:
0
0
56 понедељак, 04 јануар 2010 23:00
Gradinar
Za g. brm
Zahvaljujem na podršci, iskreno, jer retki su ljudi koji žele da podrže naučnu istinu, pošto više veruju u svoje anahronične zablude. Dugujem Vam kratko objašnjenje zašto sam Bošnjake nazvao nacijim (ne znači da sam u pravu). Jednostavno, pošao sam od toga da postoji država Bosna i Hercegovina, koju čine dva državna entiteta: Federacija Bosna i Hercegovina i Republika Srpska. U prvoj žive pretežno Bošnjaci i Hrvati, u drugoj većinu čine Srbi. Ne gubim ja iz vida da je ovo jedna kreatura, gde je prste umešao "slučaj komedijant", ali ako Bošnjaci telale da su nacija, ja sam se odlučio da postupim prema onoj narodnoj - kud' svi Turci tu i mali Mujo. A da Bošnjaci nemaju veze sa Englezima, tu se apsolutno slažemo. Pašić, narodnim poslanicima, koji su ga ukorili zbog rečnika kojim im se obraćao: "Gospodo, kakvi ste vi Englezi, takav sam vam i ja Gledston." Pozdrav.
Препоруке:
0
0
57 понедељак, 04 јануар 2010 23:04
ББ један
@Стева Надрљански
Уобичајено је да се за Пољску или Ирску каже да су то изразито КАТОЛИЧКЕ ДРЖАВЕ. Такви написи се могу наћи не само у страним новинама већ и у озбиљнијим текстовима. О блискоисточним државама са претежно муслиманским верницима да не говоримо – оне се редовно квалификују као МУСЛИМАНСКЕ ДРЖАВЕ. Према томе нема никаквог проблема (бар што се тиче терминологије) да Србија буде ПРАВОСЛАВНА ДРЖАВА.
Препоруке:
0
0
58 понедељак, 04 јануар 2010 23:32
Otac Jevrosim
Nije uobičajeno da se za Poljsku i Irsku kaže da su katoličke države, to govore neupućeni, i jedna druga jesu sekularne države. Srbija nije pravoslavna država, jer je crkva odvojena od države, a pravoslavlje jeste crkva, čija je religija hrišćanstvo. I u Srbiji ne žive samo pravoslavci, bar je dva i po miliona ljudi koji pripadaju drugim crkvama. Polazim od toga da je Kosmet u Srbiji.
Препоруке:
0
0
59 уторак, 05 јануар 2010 00:46
Стева Надрљански
Уобичајено је да се за Пољску или Ирску каже да су то изразито КАТОЛИЧКЕ ДРЖАВЕ. Такви написи се могу наћи не само у страним новинама већ и у озбиљнијим текстовима. О блискоисточним државама са претежно муслиманским верницима да не говоримо – оне се редовно квалификују као МУСЛИМАНСКЕ ДРЖАВЕ. Према томе нема никаквог проблема (бар што се тиче терминологије) да Србија буде ПРАВОСЛАВНА ДРЖАВА.


Та наравно, али је стварност бескрајно сложенија, нарочито ако неко хоће да на основу тога прави државну идеологију која би имала "санкцију одозго". Ти социолошко-политички конструкти о "религијском" карактеру државе служе пре свега да се лакше сналазимо у шаренилу реалности и да успостављамо шеме којима бисмо могли руковати у неком глобалном културно-геополитичком смислу. Међутим, СУШТИНСКИ, држава не може бити православна: бојим се да и сама терминологија може имати удела у фалсификовању реалности.
Препоруке:
0
0
60 уторак, 05 јануар 2010 07:42
ББ један
@Otac Jevrosim

Квалификовање Пољске и Ирске као католичких држава је уобичајено. Да је то тако може се уверити свако ко је пратио не само дискусије европских политичара у време усвајања Лисабонског уговора (пренете у европској штампи) већ и дискусије академске јавности тим поводом, тачније - поводом одредби о абортусу. Да ли се европски политичари и универзитетски професори могу сматрати упућеним – то препуштам Вама да оцените. Ја претпостављам да нису сматрали неопходним да „ставе тачку на свако ј“, односно, да нису очекивали да ће неко буквалистички тумачити њихове говорe и дискусијe. Када се каже да су Пољска и Ирска католичкe државe нико не мисли да те две државе иду недељом у цркву да се исповедају. Тиме се једноставно жели рећи да су њихови грађани у огромној већини католици, да имају веома развијен религиозан осећај и да свештенство у тим земљама игра велику улогу у јавном животу БЕЗ ОБЗИРА КАКО ТА УЛОГА БИЛА ФОРМАЛНО-ПРАВНО ДЕФИНИСАНА.
Коначно, ако допустите, једна примедба. Да бисмо уопште могли просуђивати о свету око нас неопходна је логичка операција која се зове генерализација. Уопштене тврдње које су резултат генерализације не претендују да буду апсолутне истине. Ако се каже да су Јапанци вредни то не значи да не постоји ниједан лењ Јапанац. Ако се каже да су Црногорци високи то не значи да их нема који су ниски растом, итд. Према томе, ако се каже да је Србија православна држава то не значи да у њој не живе и они који нису православци. Једноставно, мисли се - и већина људи то тако и схвата – да је претежан број грађана Србије православне вере.
Препоруке:
0
0
61 уторак, 05 јануар 2010 07:46
ББ један
@Стева Надрљански

Признајем да не разумем Ваш коментар. Могу само да поновим да нико нормалан не мисли да су државе верници који иду у православне храмове, џамије, синагоге.... Када се каже да је нека држава исламска или католичка или православна – онда се једноставно мисли да су становници тих држава у претежном броју муслимани или католици или православци. Узгред, био сам уверен да се то подразумева
Препоруке:
0
0
62 уторак, 05 јануар 2010 10:58
брм
Gradinar
разлика је једино у називима који су некада били синоними - Бошњаци и Босанци - некада је Бошњак био регионални назив за све из Босне, као што је до недавно -Босанац..у новије време Бошњак је назив за псеудоетничку групу - муслимане словене (бивше Србе), а "slučaj komedijant"који нити је случајан нити је спонтан, се сетио да стабилизује државу на једини у модерној историји познат начин - конституишући Босанску нацију - у саставу - сви који живе у Босни...то је нешто што ће се десити - као и у ЦГ...на нама је да допустима да те две нације постану не-српске или да им повратимо изворни српски идентитет...сада је доминантан тренд оно прво..све у име српства (као идеологија) и православља, схваћеног на старозаветни начин - као религија изабраног народа, што са истим нема никакве везе
Препоруке:
0
0
63 уторак, 05 јануар 2010 13:53
ББ један
1.
Постоји и институционално-правна страна питања српског идентитета Тренутно важећи институционални аранжман којим се уређује питање држављанства и националне припадности у Србији је следеће: 1. држављанство је одвојено од националности и 2. националност је ствар осећања, тј. избора. Оба решења су непозната у савременим државама.
У већини држава националност се изводи из држављанства, што значи да ове две категорије не само да нису одвојене као код нас, већ држављанство условљава националност. То значи да ако неко лице има (или добије) француско или америчко држављанство, оно је аутоматски Француз или Американац ПО НАЦИОНАЛНОСТИ. Није могуће имати француско држављанство а изјашњавати се као Мађар или Алжирац. Логична последица овог правила је да је Француска земља Француза – сматра се да у њој живе само Французи (и странци са разним папирима и дозволама), а Америка је земља Американаца - у њој живе само Американци (и странци са разним картама боравка, дозволама за рад и слично). У складу са тим правилом Србин Милан Панић је Американац, а Алжирац и муслиман Зинедин Зидан је Француз.
На митингу у Каену, 10. марта 2007. француски председник Никола Саркози је између осталог рекао: „Француску или волиш или је напушташ.“(...) „Они који презиру Француску, који је не воле, не треба да остану.“(...) „Француска није једна раса, један етницитет. Француска то су сви они који је воле, који су спремни да бране њене идеје, њене вредности.“ Током председничке кампање је поменуо и неке критеријуме. Пре свега језик. „Француски је стуб свега, француски је један облик културе, један начин размишљања, један тип отпора униформизацији света.“ У говору у Латрану у Италији, је изјавио:“Корени Француске су хришћански. Ишчупати те корене значи ослабити кичму националног идентитета“. Ову тврдњу је изрекао председник државе која је званично лаичка, у којој живи више од 10 одсто Француза муслимана и велики број Француза Мојсијеве вере.
Препоруке:
0
0
64 уторак, 05 јануар 2010 13:57
ББ један
2.
Код нас је раздвојеност држављанства од националности довела дотле да Србија све више постаје само територија на којој живе припадници разних народа. Српско држављанство служи само да се остваре нека грађанска и политичка права али су лојалност, емоције, жртвовање, поштовање историје и традиције резервисани за етничку групу коју држављанин Србије може слободно да бира. Сматра се да је националност ствар осећања и да је свако слободан да се национално изјашњава у складу са тим осећањима. Последица тога је да нико не зна који народ, или који народи, сада живе на територији Србије. То ће се сазнати тек после следећег пописа кад држављани Србије попуне упитнике како се национално осећају у том тренутку. Ако Хрватска дотле буде примљена у ЕУ многи ће вероватно почети да се осећају као Хрвати. И тако од пописа до пописа. Онда није чудно што Србија нема НАЦИОНАЛНУ СТРАТЕГИЈУ ни у једној области. И није чудно што нам се дешава све што нам се дешава.
Препоруке:
0
0
65 уторак, 05 јануар 2010 14:08
Morton
@брм

Опет машеш Дукљом и Дубровником.
На простору некадашње Дукље. Данас живе измешани Срби, Црногорци и нешто Албанаца.
На простору Дубровника, живе Хрвати.

Ма шта ти мислио о њима, нећеш их убедити да су они Срби. Јер они то не желе да буду.

И Црна Гора(мислим на данашњу државу) и Дубровачки крај. Морају опет доћи у састав Србије. Наравно, без Хрвата.

Братство и Јединство је већ једном пропало. Покушавати да се оно оживи, губљење је времена.

Српске земље Србима.

То је дугорочан посао. Али другог пута нема. Све остало се показало као губљење времена и српске крви.
Препоруке:
0
0
66 уторак, 05 јануар 2010 14:53
брм
@ morton
"На простору некадашње Дукље. Данас живе измешани Срби, Црногорци и нешто Албанаца.
На простору Дубровника, живе Хрвати."

шта значи живе измешани? да су се стопили?
И који су ти народ Црногорци? ја за такав народ нисам чуо иако сам пореклом из Боке а деда ми је био професор историје - у краљевини!! када су досељени, којег су порекла, који су им сродни народи, којим језиком говоре, ко су им знамените личности?

На простору Дубровника данас живе Хрвати, између осталог захваљујући концепту кои ти заступаш - ШТА БИ ДРУГО БИЛИ КАО КАТОЛИЦИ КАД СУ СРБИ САМО ПРАВОСЛАВНИ?
а после кажеш "И Црна Гора(мислим на данашњу државу) и Дубровачки крај. Морају опет доћи у састав Србије. Наравно, без Хрвата."а "На простору Дубровника, живе Хрвати."
како ћеш то да изведеш - да побијеш све становнике?

немој молим те више да браниш Србе. нестаћемо и из Београда
Препоруке:
0
0
67 уторак, 05 јануар 2010 14:55
брм
@ бб један
не разумем како тако просте ствари већина данашњих Срба не капира
Препоруке:
0
0
68 уторак, 05 јануар 2010 17:23
Стева Надрљански
На простору Дубровника данас живе Хрвати, између осталог захваљујући концепту кои ти заступаш - ШТА БИ ДРУГО БИЛИ КАО КАТОЛИЦИ КАД СУ СРБИ САМО ПРАВОСЛАВНИ?


Па није баш захваљујући том концепту... У другој половини 19. века у Дубровнику постоји јак покрет Срба католика, са једне стране националистички, са друге југославистички. Не сећам се да им је ико доводио у питање њихово српство због њиховог католицизма, чак знам да су православни свештеници тада заједно са неким католичким у томе сарађивали. Међутим, тада почиње активна и агресивна кампања похрваћивања Дубровчана преко вере, а интереса да Дубровчани буду само Хрвати, а никако Срби, имала је и Италија и Аустроугарска, из лако појмљивих разлога. Просто речено, били су јачи, а стварање Југославије је, барем ми се чини, довело до тога да Срби католици више не инсистирају на свом српству, јер је југословенство, за којим су иначе тежили као за формом братства, тада било остварено, тако да је наша краљевска југославистичка политика у ствари ишла на руку њиховом одсрбљавању.
Пример Дукље није нам од неке вајде, јер у то давно доба на том подручју разлика између православља и римокатолицизма била је углавном јурисдикционе природе, а не толико питање "националног" идентитета као данас (уосталом, национални идентитет какав ми данас имамо на уму није тада постојао). То што данас католици у Боки сматрају да су Хрвати продукт је новијег доба: то су углавном покатоличени Срби са црногорских планина (стари Бокељи нису се католичили) па поклекли пред терором католичких владара и њихових борбених "примаса". Међутим, ни тад се није постављало питање јесу ли они Срби или не, него тек у двадесетом веку, кад су Хрвати управо форсирали идеју - само су је изврнули у своју корист - за коју нас оптужују: да католици који говоре овим језиком могу бити само Хрвати.
Препоруке:
0
0
69 уторак, 05 јануар 2010 18:56
Немања Видић
Хвала Богу што има младих Срба који размишљају као Милан Дамјанац.Нарочито ме радује да је разумео значај ћирилице. Колио знам, само Владика Василије у свакој прилици говори о три стуба српског идентитета : вера православна, српски језик и ћирилица.Критичари Дмајанца, са изузетком Мортона,то не разумеју па ни помињу.Више од 50% коментатора пише хрватском латиницом , а тако је и у коментарима на такође одличан чланак Богдане Кољевић.Нажалост, ни тако учена млада српкиња није разумела да уз српски језик треба поменути писмо и то само ћирилицу, а не и ову хрватску латиницу.
У 110 коментара на оба чланака није поменуто уставно решење писма по члану.10. који гласи:
" У Републици Србији у службеној су употреби српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава."
Од свих коментатора само је Мортон поменуо ћирилицу и само је он нешто предложио - њену заштиту.
Већ постоје удружења за њену заштиту.Првенствено су она заслужна што питање писма још није затворено апсолутном победом латинице и што у Уставу постоји наведени члан.
Препоруке:
0
0
70 уторак, 05 јануар 2010 21:51
брм
@стева надрљански
"стварање Југославије је, барем ми се чини, довело до тога да Срби католици више не инсистирају на свом српству"
ја сам Србин католик из Дубровника
краљ Александар: ја сам хрватски шравославац из Београда

ето шта је приморским Србима католицима, прогањаним за време Аутрсо угарске која је протежирала хрвастство, донело стварање Југославије
а ни остатак твог коментара баш не разумем
Препоруке:
0
0
71 уторак, 05 јануар 2010 23:33
Немања Видић
Активност тих удружења може се прaтити на сајту
www.cirilica-beograd.com. Имајући на уму то што баратамо конкретним доказима и обично циљамо у центар проблема :превару лингвиста да Срби имају два писма и непостојање политичке воље да држава спроведе наведену уставну одредбу. Напротив,по њеном чињењу и нечињењу више изгледа да она спроводи државни програм латинизације Србије него што има намеру да примени Устав.
После проучавања записника из Матице српске о договору хрватских и српских лингвиста у Новом Саду 1954. да хрватска латиница не само уђе у српски језик, него и да коначно замени ћирилицу, може се на нашем сајту читати у чланку "Републику Српску омеђити и учврстити ћирилицом". У њему су наведене и ове речи ћирилићког подвижника Ђорђа Јањатовића из Новог Сада :
"Тридест "војника" хрватске специјалне јединице (ХСЈ) - тридесет слова хрватске латинице у јуришном строју од "A до Ž" хара српским земљама и у српску младеж убацује "вирус језичке шизофреније" па - захваљујући српским лингвистима- наша деца не знају да ли је њихова - њихова ћирилица или је њихова хрватска латиница. У српским библиотекама се ХСЈ намножиле и нагомилале и наше свете српске књиге затрпале до невиђења, по српским градовима и селима куд год да мрднемо , ХСЈ су око нас, у кућу ако се завучемо и ТВ укључимо, ХСЈ је испред нас, интернетом или мобилним ако хоћемо некоме да се јавимо ХСЈ нам не дозвољава да му српским писмом пишемо."
Често се пише да немамо национални програм,а нећемо да поштујемо ни оно што стоји у Уставу. Ми из удружења Ћирилица Београд спремили смо један апел под насловом Српска предузећа бесплатно изводе радове на латинизацији Србије. Готово исто то ради и преко 50% коментатора у нспм која се одупире другој Србији.Помогли би нашем удружењу ако би рекли зашто то чине, јер се тако свакодневно и добровољно самопонижавамо.
Препоруке:
0
0
72 среда, 06 јануар 2010 14:39
Morton
@брм

Не знам шта ти је био деда. Али видим да теби све треба да се нацрта. Или не разумеш основне појмове попут измешаности и стапања. Или се правиш луд.

Што се тиче Црногораца. Можеш да затвориш очи и да желиш да они нестану или да постану Срби. Твоје жмурење неће ништа променити. Они су ту. Отпали су од нас. И сматрају се другим народом. Можемо их вратити назад само асимилацијом. Принудном или спонтаном. Али то захтева да прво повратимо територију Црне Горе. И да темељно развластимо све антисрпске елементе на том подручју.

Још једна ствар.
Упорно подмећеш тезу, да су Срби или Србија негирали Српство Католицима и Муслиманима српског порекла.
То једноставно није истина. Напротив. Далматинце или Дубровчане, којима упорно машеш, сматрали су Србима. Као и Муслимане. То се променило тек са несрећом званом Југославија. У којој су прво Хрвати приграбили Католике српског порекла.
А онда је друга несрећа звана Комунизам, створила и Муслиманску нацију. Касније ови покушавају да се преименују у Бошњаке.
У то време нико Српство није условљавао Православљем. О Ћирилици да не говорим.

Грешка Срба је била у томе што нису бринули о свом идентитету.
Масовно смо напустили свога Бога. Нећемо се спасити док му се не вратимо и не окајемо своје грехе према себи.

Догодило се што се догодило. Ма ко да је крив. Морамо ићи напред. Први корак је изградња јаког идентитета. А ту су Православље и Ћирилица незаменљиви. Немамо ништа јаче од тога.
Препоруке:
0
0
73 среда, 06 јануар 2010 20:10
брм
"То се променило тек са несрећом званом Југославија. У којој су прво Хрвати приграбили Католике српског порекла.
А онда је друга несрећа звана Комунизам, створила и Муслиманску нацију. Касније ови покушавају да се преименују у Бошњаке.
У то време нико Српство није условљавао Православљем. О Ћирилици да не говорим.

Грешка Срба је била у томе што нису бринули о свом идентитету. "

па ми се уствари слажемо.... и ја кажем то исто
Препоруке:
0
0
74 субота, 09 јануар 2010 02:38
Milutin Mladjenovic
Citat" Уколико претпоставимо да нацију чини одређени скуп људи који имају заједничку историју, традицију и културу схватићемо да је, пре свега, нација схваћена као носилац једне културе, система вредности, те самим тим, једног начина живота. Срби, као нација која је изборила право на сопствену државу, имају заиста величанствену културу, која је опстала упркос искушењима кроз које је овај народ пролазио од самог настанка"

__________________________________________________

Lep je citat, lepa pretpostavka šta čini jedan narod kulturološki napredan...ali avaj, ono šta ja gledam svojim očima, čitam istim, mi već pola stoleća nemao nikakvu kulturu na terenu, već samo u knjigama, enciklopedijama, monografijama itd.

Dakle, sva srpska kultura se nalazi u nekoj literaturi, i ona van iste ne izbiva, a terenu, na ulici, u ljudskoj komunikaciji, u kulturi življenja mi smo u biti na nivou polu-Hunsko-Varvarskog plemena u nekim važnim drušvenim tokovima koji nam se dogadjaju i odvijaju.

Samo teški foliranti i plaćeni državni službenci mogu da govore da zemlja u kojoj nijedna normalna državna institucija ne postoji niti funkcioniše, ne posluje regularno, zakonski, ljudski, i da može da se pozove na neke kulturološke i civilzacijske atribute.

Zanima me, ima li nekoga ko će reći da to gore nije tačno, e takvi izmišljanti me zanimaju.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер