понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

„Одмрзавање“ Прелазног трговинског споразума

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 28 децембар 2009 15:11
Горан Јевтовић
Ово није текст, ово је инзваредна анализа! Браво господине Мировићу.
Али, док слуђени српски народ све то дозна, биће сувише касно. Нажалост свих нас.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 28 децембар 2009 16:19
Јасна Симоновић
Ово је лепо написан и користан текст, али сасвим је (ѕа њих) нормално да ЕУ тежи да избалансира "нелегалан" уплив робе у Србију (нпр. неѕваничан мрежни маркетинг са продајом из вансрпских центара или дугогошње "фирма на фирму", "име на име" поскочице) са супротним правцем, па у том смислу јесте политички значај примаран јер је за велики број правних ентитета из већ признатих земаља лакше да се оперу одговорности на вишем нивоу...тако некако...

"Али, поново се поставља логично питање."...Да, поставља се логично питање: Када се "израби" толики јеловник, како је могуће избећи подригивање?..
Ма, нема шансе..ту смо тата-мата!
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 28 децембар 2009 16:21
брм
zar izvanredna analiza ne može da bidne u tekstualnom obliku?
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 28 децембар 2009 16:37
Лукијан
Наизглед сложено, а у суштини "просто ко пасуљ" ! А онај који треба то да схвати, опет неће (или не може). Јер "неда ђаво ил' неда Бог" !
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 28 децембар 2009 17:22
Mladen
Centar mete Miroviću!
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 28 децембар 2009 18:00
STOJKO BANJALUKA
Sta nam vredi ovakva analiza,kad je vecina naroda zaslepljena iluzijom o boljem sutra u truloj EU.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 28 децембар 2009 21:36
Ala
Interes drzave (misli se na drzavu koja ima ozbiljnu vladu i predsednika,a toga nema u Srbiji) je da zastiti sopstvenu proizvodnju,narocito poljoprivrednu tj.prehrambenu industriju.
Zbog sankcija nabujali su tajkuni,opljackan narod,ugasla namenska i sve srodne industrije.Ti isti tajkuni vladaju i danas:njihovi su lanci banaka(lepo Jasna kaze -skrivenih iza stranih imena),mega-marketa,osiguravajucih zavoda, koji peru novac za strane banke i prave spoljnotrgovinski disbalans.
O sramnoj ulozi EBRD-a pisao je "Tabloid".I da je pola tacno,strasno je.
Kraj Torlaka i njegovih mogucnosti Srbija je uvezla vakcine?Apoteke su nam se pretvorile u drogerije s kojekakvim para-farmaceutskim sredstvima!
U drzavi koja se kune u evropske vrednosti(whatever) na sceni su provincijski paceri-ekonomisti,"Rupe",secikese....
Zato mi Klunija za TV imamo.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 28 децембар 2009 22:12
ау миле
Ово је први текст који сам прочитао у вези са "нецаринским баријерама" које истиче европска унија према земљама које нису у њиховом кругу. Квалитет робе је светиња. Тржиште европске уније није бувљак ити место на које се може изнети било каква роба. Међутим, прибављање сертификата, вршење типских испитивања у међународно признатим лабораторијама много кошта. Већ у старту су елиминисани многи "мали" и "средњи" произвођачи. Само они ретки, највећи и најбогатији српски произвођачи могу да прибаве скупе сертификате и изађу на захтевно ЕУ тржиште.Пример Хемофарма из Вршца - Бабић је понео титулу најбољег менаџера јер је успео да прибави све дозволе за приступ америчком тржишту.Много гора ствар је то што Србија, чак и кад узима скупе кредите, то чини по условима који у старту елиминишу домаће произвођаче. На пример, када је била набавка бројила за ЕПС, европска банка је тражила да понуђач на тендеру има у претходној години продато толико бројила, што ниједан наш произвођач није могао да испуни. Слично је и са грађевинским пројектима за изградњу путева,мостова исл. Дају нам се кредити али под таквим условима да једино стране фирме могу добити тендер - због референц листе уза коју се тражи да је фирма која учествује на тендеру у последњих неколико година остварила толики и толики финансијски промет, толико и толико урађених сличних пројеката и томе сл. То значи да приче Томе Николића и осталих који тврде да на ЕУ тржишту нема шта да радимо нису без дебелог основа. Наша тржишта су земље које су либералније и отвореније з анаше производе, а то су земље Африке, Азије па чак и Русија, која зна шта је добро и то може да купи.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 29 децембар 2009 01:02
ББ један
Чланством у Европској унији добија се - према евроеуфоричарима - шанса (?!). То значи да ми трампимо нешто врло реално - део државне територије - да би за узврат добили шансу, тачније, шансу да ЕВЕНТУАЛНО добијемо шансу.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 29 децембар 2009 09:44
Realan
Tekst Mirovica je dobar, ali ne uzima u obzir jednu vaznu, mozda najbitniju komponentu ulaska u EU. Nije to ni bolji zivot, ni vise para, ni manje nezaposlenih, to je ustrojstvo! Ulaskom u Evropsku Uniju postajemo pravno ustrojeni kao ostali clanovi, a to znaci ne samo da cemo morati da donesemo neophodne zakone, vec cemo morati i da ih primenjujemo, sto sada nije slucaj. Onda kada budemo pravno ustrojeni, oseticemo nesto sto dugo nismo: red! Onda cemo i znati da zivimo u drzavi koja moze da nas zastiti kada smo ugrozeni, a ne kao sada u ovoj losoj imitaciji drzave.
Odmrzavanje Prelaznog sporazuma i podnosenje kandidatuje jeste politicka akcija koja treba Tadica da izvuce na sledecim izborima, ali mi srbi ne smemo da zaboravimo da osim EU nam nema drugog puta ako zelimo da nasim potomcima obezbedimo opstanak u Srbiji.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 29 децембар 2009 13:49
dsn
Za "realan i ustrojstvo".Mislim da nam nikakvo ustrojstvo ne moze nadoknaditi ekonomsku stetu o kojoj pise Mirovic.Uostalom,ustrojstvo se ne "sipa u traktor", sto bi rekli nasi evropejci.Takodje,ni Evropa nikakvo "ustojstvo" ne priznaje na stetu svojih interesa.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 29 децембар 2009 14:25
ББ један
@Realan
Изгледа, поштовани Реални, да су Европљани у већини нереални јер не схватају да је најважније бити правно устројен. Они мисле да је важно имати посао, бољи живот, више пара. Зато политичари и не расписују референдуме на којима би се грађани изјашњавали да ли желе да уђу у Европску унију. Јер тамо где је референдум расписан и где је грађанима објашњено шта их чека – тамо је одговор био „не“.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 29 децембар 2009 20:53
Realan
@BB jedan
kada sam govorio o pravnom ustrojstvu, mislio sam na Srbiju i njene stanovnike. Nama je pre svega neophodno da imamo red u zemlji, da se osetimo sigurnim u institucije svoje zemlje, pa tek onda mozemo ocekivati bolji zivot, puno para... Evropljane, kako ih nazivas, ne zanima pravno ustrojstvo, jer se to kod njih podrazumeva, tamo se zna koja institucija sta radi.
Mi kakvi smo, nismo sposobni da sami brinemo o sebi, vec je potrebno da imamo nekog uz nas da bi nas gurao napred, a kada ste jednom clan Evropske porodice, onda idete zajedno napred, hteli vi to ili ne.
Mnogi srbijanski politicari se zalazu za Evropu i evropske vrednosti, a u stvari cine sve kako bi ostalo trenutno stanje, stanje u kome se oni najbolje snalaze i obezbedjuju korist za sebe i svoje najblize.
Da li i vi uspevate da ostvarite korist za sebe i svoje najblize???
Препоруке:
0
0
14 уторак, 29 децембар 2009 22:11
Bogdan
Gospodine Miroviću, vi čitate NIN?
Препоруке:
0
0
15 среда, 30 децембар 2009 01:03
ББ један
@Realan
Основни проблем Европске уније се управо састоји у томе што се не зна која институција шта ради. Могао бих то да илуструјем морем примера, али навешћу само два цитата из стране штампе. Први се односи на избор кључног човека ЕУ, а други на доношење европског антикризног плана. „Председник Савета ЕУ, Херман ван Ромпиј , изабран је тако што је консензус постигнут на неформалном састанку због немогућности да се на други начин именује кључни човек Уније“. „Унија није успела да донесе заједнички план изласка из кризе због одсуства правила о томе ко треба да доноси одлуке у насталој ситуацији. Услед несналажења и дезоријентације бриселске администрације, земље чланице су коначно почеле изоловано да предузимају мере“.
Уверен сам да ни ови цитати а ни море других примера који говоре о институционалном хаосу који влада у Европској унији не би уздрмали Ваш сан о благодетима Европе. Зато овде завршавам и мој коментар и дискусију са Вама и искрено Вам желим свако добро.
Препоруке:
0
0
16 среда, 30 децембар 2009 10:55
Лукијан
@Realan:
Mi kakvi smo, nismo sposobni da sami brinemo o sebi, vec je potrebno da imamo nekog uz nas da bi nas gurao napred, a kada ste jednom clan Evropske porodice, onda idete zajedno napred, hteli vi to ili ne.

Слажем се да они које Ви зовете "ми" нису способни да сами брину о себи и да ми, које Ви зовете "ви", захваљујући томе што о вама брину други, морамо много што-шта да подносимо хтели то или не. Осим тога, није довољно јасно како ће то неко ко иде поред нас да нас гура напред. И што морају да нас гурају? Шта би нам фалило да они иду напред, кад су већ толико векова били испред нас, а да нас повуку.
Препоруке:
0
0
17 среда, 30 децембар 2009 14:33
Licemerno
@Lukijan
Da li vi zaista zivite u Srbiji, ili ste mozda jedan od 10% "srecnih" Srbijanaca kojima je prelepo u majcici Srbiji, koji ne bi da ista menjaju, i koji su sami sebi dovoljni. Sta to vi tesko podnosite kada je rec o Evropi? Da vam je ukidanje viza povecalo temperaturu?
Danas niko nece da nas vuce sa sobom ako mi sami ne ucinimo puno da bi se izvukli iz ovog blata.
Препоруке:
0
0
18 среда, 30 децембар 2009 19:06
XY
@Licemerno
Broj dobro stojećih gradjana, ili „srećnih“ kako Vi kažete, danas se u svim zemljama sveta - pa i u Evropskoj uniji - kreće izmedju 5 i 10 odsto. Poslednjih dvadeset godina srednja klasa je manje više svugde iščezla - postoji 5 do 10 odsto ekstremno bogatih i ogromna masa gradjana koji tavore - kako Vi kažete - u blatu. U Evropskoj uniji tu spada 20 miliona nezaposlenih, milioni povremeno ili privremeno zaposlenih, i milioni „siromašnih zaposlenih“. Ovi poslednji su baš tako definisani kao posebna kategorija u svetskim statistikama. To su ljudi koji imaju zaposlenje ali im primanja iz rada nisu dovoljna za normalan život.
Zato ste potpuno u pravu kad kažete da nas niko ne može izvući iz ove situacije,odnosno iz „ovog blata“. U svakom slučaju to ne može biti Evropska unija koja se i sama davi u blatu.
Препоруке:
0
0
19 среда, 30 децембар 2009 21:43
Лукијан
@Licemerno
Danas niko nece da nas vuce sa sobom ako mi sami ne ucinimo puno da bi se izvukli iz ovog blata.

Европски народи који су, можда, читав век испред нас по општем цивилизацијском нивоу, не могу нас да гурају испред себе јер смо далеко иза њих. Могу нам помоћи једино ако нас повуку за собом, да их брже стигнемо. А ни то нас неће извући из блата ако хрлимо да у ЕУ уђемо са просјачком торбом и голом задњицом коју свима нудимо да бисмо заузврат добили оно што немамо. Остваримо европске вредности у Србији и ето нас у ЕУ. Али то се не остварује накарадним преписиваањем европских закона, подлизиштвом и еуфоричном глорификацијом тривијалних уступака који неодољиво подсећају на оглодану кост бачену псу. Уосталом, све је то сад касно јер је, за оне који одлучују о нашој судбини и нашим животима, историја почела 5. октобра 2000. Доследни Марксови ученици.
Препоруке:
0
0
20 четвртак, 31 децембар 2009 04:33
Радознао
Какве везе имају европска цивилизација и Европска унија? Као што је познато (или би требало да буде познато), Европска унија је настала из Европске заједнице за угаљ и челик. Њени циљеви су били и остали превасходно економски. И данас у конститутивним актима Уније стоји да је њен основни циљ промовисање конкурентног тржишта.Какве везе то има са европском цивилизацијом и културом? Баш бих волео да ми неко то објасни.
Препоруке:
0
0
21 четвртак, 31 децембар 2009 09:33
Naivan
Izgleda da sam ja bio u velikoj zabludi misleci da je Evropska unija puna blagodeti koje nas cekaju, samo treba da im pristupimo, i bice i para, i putovanja, i novih kola...
Hvala vam braco sto ste mi otvorili oci da je Evropa u stvari trula, puna nezaposlenih ljudi koji jedva prezivljavaju, gde se ne zna ko sta radi, ali znaju da brane svoje interese i uslovljavaju drzave neclanice.
Od sada cu kada vidim nekog gastarbajtera da otvorim cetvoro oci: to je moguci strani placenik i izdajnik nase zemlje, cim se za saku evra odmetnuo u trulu Evropu, a nije ostao u svojoj zemlji da pruzi svoj doprinos drustvu.
Zbogom Evropo, ne volim te vise!
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 31 децембар 2009 20:53
Радознао
@Naivan
Ako pod Evropom podrazumevate evropsku umetnost, nauku, civilizaciju uopšte - onda Evropu treba voleti, diviti joj se i od nje učiti.Ako pod Evropom podrazumevate Evropsku uniju i idiotske propise o krastavcima, merdevinama i spavaćicama – onda takvu Evropu treba žaliti. Svi naši umni ljudi, počev od Dositeja pa nadalje, tražili su nadahnuće u onoj prvoj Evropi. U to vreme nisu postojale briselske komisije, agencije, komesari, komunitarna pravila.... ali je evropska kultura cvetala a Evropa bila moćna i magnetski zračila svojim duhom. Sada je skrajnuta, dezorijentisana, u traganju za sopstvnim identitetom i mestom u svetu - na veliku žalost poštovalaca njene kulture i civilizacije. A ta hiljadugodišnja kultura i civilizacija nema nikakve veze sa onim glupavim pravilima o krastavcima, merdevinama, itd..... koja nam se serviraju kao „evropske vrednosti“.
Препоруке:
0
0
23 четвртак, 31 децембар 2009 23:07
XY
@Naivan
Kad vidite nekog gastarbajtera to ne znači da je on strani plaćenik ili izdajnik naše zemlje. To znači da je on normalan čovek koji je sledio ljudsku potrebu da okuša svoju sreću. A sreću i odmeravanje sopstvenih snaga ljudi često traže negde drugde: oni iz sela u gradu oni iz grada u većem gradu. Zato mnoga deca imućnih seljaka koja bi mogla da žive kao gazde na sopstvenom imanju uz sav savremeni komfor – često dolaze u grad da rade za nekog gazdu, umesto da oni budu gazde, i da žive kao podstanari u memljivim sobicama umesto da žive u sopstvenim kućama na čistom vazduhu. Iz toga se, medjutim ne može izvući zaključak da u gradu svi imaju posao, da svi žive u komfornim stanovima i da svi voze nova kola – ukratko, da u gradovima nema bede i sirotinje. E pa, isto tako, iz činjenice da je neko iz Srbije otišao da bude gastarbajter u nekoj zemlji Unije, ne može se izvući zaključak da u tim zemljama nema nezaposlenih, poluzaposlenih, loše plaćenih, bede i sirotinje. Ukratko, da u zemljama Unije vlada blagostanje. Statistike neumoljivo govore da većina gradjana Unije sve lošije živi i da „država blagostanja“ – što je bio zvaničan termin za socijal-demokratski model evropskog društva – praktično više ne postoji. Da zaključim, kad vidite nekog gastarbajtera to baš ništa ne znači. Niti da je on izdajnik, niti da je strani plaćenik, niti da je u Srbiji živeo loše, niti da je u Srbiji živeo dobro, niti da u EU radi za šaku dolara, niti da u EU radi za gomilu dolara...
Препоруке:
0
0
24 петак, 01 јануар 2010 14:44
Realan
@XY
Uz duzno postovanje, mislim da niste razumeli sustinu komentara koji je poslao Naivan. Poredjenje odlaska dece imucnih i drugih seljaka iz sela u grad sa odlaskom ljudi iz Srbije u Evropu radi posla je smesno i govori o tome da ne poznajete uzroke ovih dveju migracija. Prva migracija je posledica komunisticke kampanje od 1946. da se stvori sto vise proletera, na racun seljaka, jer su seljaci bili uporiste monarhije i kralja. Zato smo imali masovnu industrijalizaciju, ogromne fabrike i mnostvo plavih kragni, a poljoprivreda je konstantno zanemarivana. Druga migracija je posledica nemogucnosti nasih gradjana da se zaposle u Srbiji, jer se ovde odavno ne ceni strucnost, postenje i odgovornost, vec ulagivanje i beskonacna lojalnost, i naravno neobrazovanost. Zato su oni koji su stisli petlju, otisli u Evropu da rade, i zive koliko toliko normalno. Evropa moze biti ovakva ili onakva, ali je jos uvek mesto gde se obrazovani, strucni ljudi mogu zaposliti.
Препоруке:
0
0
25 субота, 02 јануар 2010 00:01
XY
@Realan
Očigledno nisam bio dovoljno precizan. Želeo sam jednostavno da kažem sledeće. Iz činjenice da ljudi napuštaju Srbiju i odlaze u Z.Evropu ne može se automatski izvesti zaključak da u Z. Evropi nema nezaposlenih i da tamo teku med i mleko. To sam uporedio sa DANAŠNJOM pojavom napuštanja sela da bi se došlo u gradove. Iz toga se ne može zaključiti da u gradu nema nezaposlenih i da je u gradovima život lagodan i bez problema. Ukratko, pravac migracija prema nekoj destinaciji nije dokaz da na toj destinaciji vlada blagostanje. A upravo takvo uprošćavanje je veoma često u našoj javnosti. Svaki pokušaj ukazivanja na probleme sa kojima se suočava Evropska unija – o čemu se inače u evropskoj štampi otvoreno piše – kod nas se dočekuje rečima: pa kad je tamo tako loše zašto ljudi idu tamo. Na taj način se onemogućava svaka ozbiljna diskusija. To bi bilo kao kad bi svaki pokušaj da se ukaže na broj nezaposlenih, podstanara, siromašnih u Beogradu bio dočekan sledećim rečima: pa kad je tako loše u Beogradu zašto ljudi napuštaju sela i manje gradove da bi došli u Beograd. Posle takve rečenice svaki pokušaj da se ukaže na bilo koji problem koji tišti Beograd postaje nemoguć.

Po meni, ukazivati na REALNE probleme u Evropskoj uniji je potrebno da bi naš svet konačno počeo da razmišlja kako da unapredi život u sopstvenoj zemlji a ne da rešenje traži samo u nekoj vrsti bekstva. Istovremeno to ne znači da je neko protiv Evrope. Naprotiv. U Evropu treba ići ali ne kao jeftina radna snaga i pripadnik drugorazredne nacije. Kad bismo se tako ponašali i Evropa bi nas drukčije gledala.

Inače, potpuno se slažem sa Vama u pogledu prvih posleratnih migracija iz sela u gradove, njihovih motiva i posledica.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер