петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Танка црна линија

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 25 децембар 2009 15:52
НСПМ web
Овај текст на НСПМ, нажалост, нисам успео да пронађем. Молим да се нико не увреди: сматрам да су у праву учесници анкете који тврде да је потребно да се нешто уради са прегледношћу архиве.


Поштовани г. Стефановићу,
Није обичај да са ауторима комуницирамо путем коментара - а што се тиче проблема са претрагом нисте ли (неуспешно) тражили овај текст http://www.nspm.rs/nspm-in-english/montenegros-membership-in-nato-and-serbias-position.html?
Тај текст постоји само на енглеском, можда је то био проблем?

Александар Лазић
Препоруке:
0
0
2 петак, 25 децембар 2009 17:33
Синиша Стефановић
Драги пријатељу,

у праву Сте. Тражио сам га у менијима лево и признајем да сам сметнуо с ума да је текст био на енглеском језику.
Извињавам се још једном ако сам Вас увредио: није мала ... како рече Штулић ... одржавази ову Интернет адресу што, будући да живим од сличног посла, разумем. Не примајте ову непријатност, коју сам непомишљено учино јавном, молим Вас, лично: пишући ту напомену нисам имао никакве зле намере, само сам речени текст тражио и тражио и на крају одустао. То не подразумева да на било који начин омаловажавам Ваш рад и молим Вас да примите искрено ивињење.

С друге стране, сигуран сам да ће могућност да до оваквих неспоразума и у будуће долази бити сведена на најмању могућу меру.

Са захвалношћу на Вашем труду да текст којег сам писао буде постављен на овако респектабилној страни

Ваш, Синиша Стефановић
Препоруке:
0
0
3 петак, 25 децембар 2009 18:36
звездарац
Текст је сјајан, слажем се са сваким словом.
Препоруке:
0
0
4 петак, 25 децембар 2009 20:14
Slole
Постоји још један лонгитудиналан правац, не тако чувен од давнине, али за Србију изванредно значајан: од Ниша Западном Моравом према Ужицу.

Velika istina!
Medjutim, dok god Beograd bude prvo i jedino slovo u Srbiji bice nam sve gore i gore (svim Srbima, kako u samoj Srbiji tako i van nje) a Srbija sve manja i manja.
Da se razumijemo, ja protiv istog nemam zaista nista protiv, ali je vise nego ocigledno da mnogi ne vide dalje od Novog Beograda, u stvari, tek dokle baca pogled s Kalemegdana.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 27 децембар 2009 21:05
Smit
Vidim komentatori ćute. Neka samo ćute. Tako oni reaguju na istinu.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 27 децембар 2009 23:07
Jasna Simonovic
Slole, "Da se razumijemo, ja protiv istog nemam zaista nista protiv, ali je vise nego ocigledno da mnogi ne vide dalje od Novog Beograda, u stvari, tek dokle baca pogled s Kalemegdana."...

Potpuno ste u pravu...Ti "mnogi" uglavnom su ljudi koji su došli u Beograd, pa zavoleli taj pogled sa Kalemagdana, kao da u svom kraju nema lepih vidika...

A Beograd, kao u onoj pesmi "ruke pruža svima", a nikako da nauči da uruči i "račun": za besplatne studije, za "imaš kuću, vrati stan", za "žičana radna mesta", itd. ...A i brate da vrati već jednom prvo Beogradjanima svoje...Da bismo i mi mogli po neki stan u unutrašnjosti da kupimo, pa da dovedemo i biznis!
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 28 децембар 2009 00:59
Branka Uzelac
Napokon da neko materijalizira nemoguće snagom poruke... Bravo!
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 28 децембар 2009 13:29
брм
браво за текст..невероватно је колико ово НИСУ ТЕМЕ у српској јавности...
нисам никакав стручњак, али довољно је да прошетам дунавским кејом па да видим недокучиву истину да Србија лежи на Дунаву..којим јуре искључиво нови новцијати румунски бродови...преко кога НИсМО иизградили мостове..а хоћемо Војводину.
довољно је да прелетим ЈАТовим авионом до ЦГ и да схватим да између Србије и ЦГ постоји ПРИРОДНА ПРЕПРЕКА у виду непроходног планинског ланца..зато је тоолика менталитетска разлика унутар истог народа...
валда је онда нешто и стручњацима јасно
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 28 децембар 2009 18:37
thinking maize
Што се тиче "Ужичке везе", тј. пута/пруге до Ужица,
па јал на кањон Дрине, јал преко Златибора, Златара
и на север Црне Горе, а све према јужном Јадрану, подсетио бих цењене читаоце НСПМ-ових прилога да је Краљевина Југославија изградила пругу уског колосека Београд-Ужице-кањон Дрине-Сарајево-Гацко- Требиње-Груж, тј. Дубровачка лука! И та пруга је била у функцији до 60-тих година прошлог века! Замислите коме је било у интересу да тај стари Дубровачки друм укине и лиши Србију њене природне луке на јужном Јадрану-ДУБРОВНИКА?! Ономе који се први провозао пругом Београд-Бар! А требало је уски заменити нормалним колосеком!? Наравно, није се могло, јер ситуација у Србији тада није била нормална! А ни сада! А када једног лепог дана дође до СРПСКО-ХРВАТСКОГ РАСКУСУРАВАЊА (а доћи ће!), МИ СРБИ БИСМО МОРАЛИ ДА БУДЕМО ВРЛО РАЦИОНАЛНИ, ПА КАО "НАДОКНАДУ" ЗА КРАЈИНУ ТРАЖИМО СВУ ОБАЛУ ЈАДРАНА ЈУЖНО ОД ДЕЛТЕ НЕРЕТВЕ,УКЉУЧУЈУЋИ И ОТОКЕ! Јер, главна лука средњовековне Србије био је ДУБРОВНИК! Тек да се зна!
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 28 децембар 2009 20:10
Tačer
Ovaj rad je zaslužio minimalno 100 komentara.Sve pohvale autoru.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 29 децембар 2009 10:45
брм
@ thinking maze
...је у праву
Срби су се "прострли" у правцу запад-исток у ком немамо никакве комуникације међу собом (Шумадија је одељена од Босне, Босна од Лиике, ЦГ од Херцеговине, Срем од Славоније, Ниш од Ужица, итд.), а "сецкају" нас правцем север југ...скупе инвестиције на нашој територији странци не улажу због нас већ из својих интереса, тако да су увек "знаковите"...па је та линија трасе Бг-Бар вероватно линија будућег сецкања српске територије линијом екавског (Шумадија до Васојевића у које ће нагурати сву српску "мањину" из ЦГ)и ијекавског (западна Србија - Ужице, Ваљево...)изговора...немају разлога да граде трасом до Дубровника јер је та територија већ "сецнута"..не граде ову трасу због нас, као ни аутопут до Суботице
Препоруке:
0
0
12 уторак, 29 децембар 2009 15:11
Jasna Simonović
Thinking maize...."А када једног лепог дана дође до СРПСКО-ХРВАТСКОГ РАСКУСУРАВАЊА (а доћи ће!), МИ СРБИ БИСМО МОРАЛИ ДА БУДЕМО ВРЛО РАЦИОНАЛНИ, ПА КАО "НАДОКНАДУ" ЗА КРАЈИНУ ТРАЖИМО СВУ ОБАЛУ ЈАДРАНА ЈУЖНО ОД ДЕЛТЕ НЕРЕТВЕ,УКЉУЧУЈУЋИ И ОТОКЕ! Јер, главна лука средњовековне Србије био је ДУБРОВНИК! Тек да се зна!"..

Ma ajte molim vas, kolega, raskusuravanje je cist baksis kada se vodi velika globalna raspodela kolača...
Mislim da najpre treba da tražimo "Deltu" i "otoke po nadlakticama", pa onda možda da ja još malo pogackam duž jadranske i sačekam negde u Sloveniji privatizovane Transjug brodove, i to ne da piratišem, već da autoratišem svoju imovinu koju su mojim precima ćapili u saradnji sa lokalnim reizbornim gradskim "đilkošima"...
Da, znam "sve o Dubrovniku", samo mi nikada neće biti jasno kako je jedan jedini Nemac mogao da pojede tih tridesetak kugli sladoleda na Stradunu (bez podrigivanja) pre nekih dvadeset i kusur godina!!!
Kad smo kod "kusura", pada mi na pamet Belupo Koprivnica...Ne znam kako da ih dovedem u zonu zajedničkog interesa na mom prekookeanskom farmaceutskom brodu, kad još niti do savesti nisu stigli, ali ih svakako ne bih bacila u koprive...
Gvožđe je tu, a anemije nisu za šalu...
Препоруке:
0
0
13 уторак, 29 децембар 2009 21:53
Случајни Пролазник
Добар чланак. Неко је приметио да ово нису теме у српској јавности... Логично, неће ни бити, док не постану давна прошлост. Толико о слободи медија, етаблираној памети и аутономности српске политике. Али, независно од свега што је аутор луцидно приметио и смело показао, можемо се запитати и о томе каквим снагама Србија располаже да утиче на евентуално модификовање скицираног сценарија обнове турске моћи? Каквом међународном подршком? Је ли то ово руско тапшање по рамену? Каквом физичком силом? Је ли то она базица на југу? Каквом економијом? Је ли то она крагујевачка трговина талијанским аутима „старо за ново“? Којим интелектуалним капацитетима? Па у Србији је министарство науке само привезак кабинета за европске интеграције (које, јелте, немају алтернативу, као ни оне атлантске). Ако се Турска увећава и ојачава као препрека обновљеној руској моћи, онда ћемо ми у тој гигантској „заједници“ имати значај који је Црна Гора имала у Југославији. Или мањи. А утицај никакав. Ако, пак, покушамо одаберемо супротан смер – тек ће тада да нас унаказе. Ко? Па наши „традиционални савезници“. И све то више због географије него због историје. Ипак, каква год будућност да нам предстоји – више волим да јој гледам у лице него у задњицу... Хвала г-дину Стефановићу за упаљену шибицу.
Препоруке:
0
0
14 среда, 30 децембар 2009 01:46
Živadinka i Živadin
Mislim da ovaj rad zaslužuje ozbiljnu pažnju. Čestitam autoru.
Препоруке:
0
0
15 среда, 30 децембар 2009 13:05
thinking maize
Да ли неко зна за следећу причу. Дешава се у Црној Гори (тада српској Зети), средином 14-тог века. Сазнали неки момци да су "неки тамо Турци" прешли из Азије у Европу (Дарданели) и заузели један грчки град (Галипоље), па ће потом кренути на Србе". Реше они да се придруже Грцима, еда би "Агарене" отерали натраг у Азију. Сазнао то њихов отац, па их уставља: "Станите синови! Има доста од Грка до нас! Биће прилике за јунаштво!" А у ново доба, многи су подсмешљиво гледали 1974 г. на турску инвазију на Кипар! Исто тако је краљ Александар одбио грчку молбу за помоћ у малоазијској кампањи почетком 20-тих година прошлог века. Па сада, браћо Срби кусајте што сте закували својом неактивношћу! "Ко то каже, ко то каже, Србија је мала! Није мала, није мала..." ДОСТА СА САМОЗАДОВОЉСТВОМ! Ако се баш десило што се десило, ред би био да упознамо наше православне суседе на Балкану и видимо како они реагују на ОВУ СИТУАЦИЈУ!? Можда није лоше за почетак, да се угледамо на браћу Бугаре?! Можда није лоше, да престанемо да причамо само о "западном Балкану", да причамо мало о БАЛКАНУ! Ту су Бугари, Грци и Румуни! ШТА СТВАРНО ЗНАМО О ТИМ НАРОДИМА?! Да ли знамо историје тих народа?! Какви су политички системи и ситуација у тим земљама?! Економија?! Шта да урадимо?! Да подсетим: 2014 г. НАВРШАВА СЕ 1000 ГОДИНА ОД БИТКЕ НА БЕЛАСИЦИ ИЗМЕЂУ ВИЗАНТИЈСКЕ И САМУИЛОВЕ ВОЈСКЕ! По А. Тојнбију ПРЕСУДНОГ ДОГАЂАЈА ИСТОЧНОПРАВОСЛАВНЕ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ! Мислим да поред прославе 100-годишњице Церске и Колубарске битке иницирамо и прославу 1000-годишњице битке на Беласици, као ПОЧЕТАК ПРОЦЕСА МЕЂУПРАВОСЛАВНОГ ПОМИРЕЊА! Тим пре, што Срби немају посебан интерес у том (претпостављеном) догађају!? Згодно је бити миротворац, када вас то не кошта!? Шта мислите о слици Тадић, Прванов, Басеску, Црвенковски, Папандреу, Медведев и Путин смерно стоје, заупокојену литургију воде васељенски патријарх и
архијереји помесних цркава. Атмосфера торжествена.
Кристијана Аманпур покушава да проникне о чему се ради... Нервозна је...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер