понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Данас се обележава Дан словенске писмености и културе

Kоментари (8) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 24 мај 2020 11:17
Зоран
Ја Бога ти Србе и гле све Словене дођоше Ћирило и Методије укључише их преко USB и инсталираше им ни мање ни више него шисменост.
Од неписмењака постадоше писмени. Чудо.
Препоруке:
8
2
2 недеља, 24 мај 2020 11:41
Алекса
течна прича,само површна и местимице врло шкрипи.
Моравска и Панонија су били терен деловања немачких мисија,поколење и више пре доласка Константина и Методија. за владаре великоморавске државе и њихову политику важнији је био однос према Риму. довољно је погледати на мапу и измрити удаљеност до Баварске и Константинопоља. браћа су кад су стигли над средњи Дунав постали део те западне политичко религијске игре. култ Ћирила и Методија је долазио са запада. просто питање - где су биле реликвије св. Ћирила? каква је била улога Карла Луксембуршког у вези оживљавања култа, а чешких слависта на прелазу 18. у 19. век? треба и споменути друштванце у Велехраду на крају 19. века. надовезујући се на папу Павла VI који је св. Бенедикта прогласио патроном Европе, папа Јован Павле II је учинио исто у вези "Солунске браће". стварно, да ли је моравска држава примила православље осамстошездесетих, како се тврди у тексту?
да се разумемо, није ми уопште циљ да поткопавам, само да осветлим,да се разуме.
Препоруке:
5
4
3 недеља, 24 мај 2020 13:22
Zoran
@Aleksa
Ne vredi Aleksa dobices mahom minuse i negativne komentare.
Jednostavno mnoge teme kod nas su tabu. Pre svega u istoriji i kulturi.
Badava i prsten-pečаt srpskog knezа Strojimirа iz dinаstije Vlаstimirovićа. Nаjstаriji mаterijаlni dokаz o postojаnju srpske držаve nа Bаlkаnu. Prsten se dаtirа u drugu polovinu IX–X vekа.
Prsten-pecat namenjen valjda da se potvrdjuju neka pisanija nazovimo ih dokumenta. Sto potvrdjuje da je postojala odredjena korespondencija. Koja podrazumeva odredjeni nivo pismenosti.

Ali ne jednostavno neko je odlucio da smo dosljaci i da nam je neko stariji i naravno pismeniji doneo nama od vajkada primitivnim i nepismenim, nazadnim, zaostalim pismenost. Aleluja.
Препоруке:
7
1
4 недеља, 24 мај 2020 13:35
требало?
Бесмислено је у периоду Ћирила и Методија говорити о римокатолицизму и православљу. Схизма је настала тек касније – мада се и тада радило о конкурентској борби Рима и Константинопоља за душе (боље речено: џепове) верника. Погледајмо на Словене: Писмо Ћирила и Методија (глагољица/ћирилица) не постоји код Западних Словена – код њих је латиница. Према томе, не може се уопште говорити о “словенској писмености“, него само о писмености Источних и (дела) Јужних Словена (осим ако се не жели остале Словене избацити из те групе). А, кад смо код тог дела Јужних Словена који (би требало да) користе то писмо: Код Срба, у јавној комуникацији, ћирилица све више и незадрживо нестаје. Зашто? То би они сами требало да знају..,
Препоруке:
1
2
5 недеља, 24 мај 2020 17:21
Србин црнац, атеиста
Иза горње приче стоји православни мит тј теза да су Срби били варвари и дивљи људождери док су се држали словенске вере, а онда смо одједном примили православље и тренутно "постали" цивилизован.
Препоруке:
4
0
6 недеља, 24 мај 2020 20:20
пензионер Цвико,
А шза ће мо са Винчанском културом, укључиво писмом?
Препоруке:
3
0
7 недеља, 24 мај 2020 22:04
...узгред
Тачно је, да је и пре солунске браће, било мисионара на подручју моравско-панонском. Велика Морава, у свом највећем обиму, пружала се од реке Мораве (на данашњој граници Чешке и Словачке), па до реке Велике Мораве. Свети кнез Растислав је покренуо цивилизацијски потез, када је од Цариграда тражио мисионаре. Тражио је исто и од Запада, да проповедају на разумљивом, народном језику. Али одатле одговор није добио. Јер, од г. 800., Рим је са Францима тежио да направи ново `свето` Римско царство, са нео-латинским, као јединственим, богослужбеним, научним и књижевним језиком. И тај се језик задржао у РКЦ, још преко 1000 година, након мисије Ћирила и Методија. Стварање цивилизације на словенском језику, са свим консеквенцама, било је апсолутно неприхватљиво. И то више за Немце, него за Рим. За њих и данас панславизам представља - баук. И први судари православља са западним интересима, одиграли су се још за време св. Ћирила и Методија. Много тога је уништавано што је подсећало на ову мисију
Препоруке:
2
2
8 недеља, 24 мај 2020 23:30
...+
У погледу језика тих македонских Словена, може ли се избећи питање присуства српског елемента ? Велики градови су одувек представљали магнет за разне народе. Па тако и Солун за разне Словене у средњем веку. Бугари су ипак, пословењени, не изворно словенски народ. А који је словенски народ на Балкану бројнији и раширенији од Срба ? Мисија Ћирила и Методија (пре великоморавске) није успела да христијанизује бугарског владара. Тек, након 885.г, од св. Климента и осталих ученика солунске браће, цар се покрштава. Уз то, језик св. Саве је ближи Климентовом, охридском дијалекту, него што је то случај са источнијом, бугарском верзијом. Међу изасланицима кнеза Растислава било је умних људи, који су свакако, питани код превода за потребе Велике Моравске (већином Словака). Св. Вацлав Чешки, са тог језика преводи Јевађеље по св. Јовану на чешки језик. И то је већ крајње драгоцена лексика.
Може ли неко да замисли Шекспира, без лексике превода Светог Писма на енглески ?
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер