среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Етничкe мапe БиХ 2009, Дистрикта Брчко 2009 и промена у БиХ 1971-2011.

Kоментари (28) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 15 децембар 2009 02:35
Игор Јарамаз
Петровац већ неколико година уназад има српску натополовичну већину, услед одређеног броја српских повратника и одласка око 1000 косовских Албанаца које су ту федерацијске/бихаћко-кантонске власти сместиле из очигледних разлога. То је на нивоу општине, у самом граду је још увек знатан број Бошњака, досељених и домаћих.

То је наравно општина која је имала око 85% Срба 1991. године и представља последњу повратничку општину Високе Крајине у којој су Срби повратили своју већину (ланчано Грахово, Дрвар, Гламоч, Петровац) након што су их напустили у Олуји 2 односно полуофанзиви ХВО/АБиХ полу-организованом повлачењу ВРС ради редукције РС на унапред договорених 49% (Женева 1994.)
Препоруке:
0
0
2 уторак, 15 децембар 2009 03:02
Игор Јарамаз
Ауторову конфузију (због чега је грешком сврстао Петровац у бошњачки-већинску општину) је изазвала чињеница да у Петровцу странке из Српске или са српским предзнаком нису оствариле натполовичну већину.

За то је криве две тзв. мултиетничке странке, прва која то заиста јесте била (по кандидатском саставу за одборнике општине Петровац) - "Наша странка" http://bosanskipetrovac.nasastranka.ba/kandidati-za-opcinske-izbore-2008g/ док је друга експонент економски непоткованог али од власти протежираног (нешто налик нашим тајкунима) Лијановића - "Народна странка радом за бољитак" НСРзБ - чији је носилац листе био Бранко Грбић, Србин.

Може се дискутовати о разлозима њиховог изборног успеха чињеницом да није на Балкану необично да се бирачи купују, помоћу новца и којекаквих обећања, посебно у разореним повратничким срединама Федерације у којој су Срби иначе по правилу дискриминисани.

У резултатима за градоначелника се јасно види уска српска већина збиром гласова другог и трећег кандидата, обојице српске народности, као и кандидата НСРзБ:

TUBIĆ BOŠKO SAVEZ NEZAVISNIH SOCIJALDEMOKRATA - SNSD - MILORAD DODIK 959 26,57 %

KECMAN DRAGAN 653 18,09 %

GRBIĆ BRANKO NARODNA STRANKA RADOM ZA BOLJITAK
346 9,59 %

Делимичну кривицу сносни и СНСД (као најјача српска странка) која се прекасно организовала у Петровцу, као и друге српске политичке странке које су непостојеће у Петровцу: СДС, СРС(РС) и ПДП.

По процену UNHCR, 5000-ти повратник (скоро искључиво Срби) се у Петровац вратио још 2004. године (од тада се вратило још око 400 људи) године док је према истим организацијама на тлу општине Петровац на прагу овог миленијума боравило 2000 "домородачких" и Бошњака и број од око 3000 бошњачких избеглица (који се топио са повратком Бошњака у крајишке општине Српске, њих око 2000 у периоду 1998-2000) што је био пад . Стога ме је то навело, на критику других који су тада вршили сличне аматерске пројекције, да обојим Петровац као српску општину још давне 2005. или 2006.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 15 децембар 2009 04:50
Небојша Малић
Ево шта мени није јасно. Ако је етничка слика БиХ померена од 1991 у корист ”Бошњака”, зашто се онда странке са седиштем у Сарајеву толико противе попису становништва? Зар не би било логично да фаворизују попис што пре, како би добили нове аргументе за централизацију и мајоризацију?

Пример за ово је Мостар. Иако су годинама ”Бошњаци” инсистирали на уједињењу Мостара, када је то коначно спровео вицекраљ Ешдаун, испоставило се да су у уједињеном Мостару већина - Хрвати! И одједном су све ”бошњачке” странке промениле политику за 180 степени, и почеле да инсистирају на одвојеним општинама...

Једна теорија страха од пописа је да ће се њиме установити степен етничког чишћења у Федерацији, али не верујем да од тога ”Бошњаци” претерано страхују. Мало је вероватно да ће их њихови савезници икада оптужити за етничко чишћење, након толико уложеног политичког и медијског капитала у невине жртве агресије и геноцида.

О чему се, онда, ради?
Препоруке:
0
0
4 уторак, 15 децембар 2009 10:00
Теодор
Избор боја, којима је означаванана национална структура становништва Босне и Херцеговине је прилично индикативан. То што су простори са бошњачком већином обојени зелено, у симболичкој равни могу да схватим, али би јако волео да ми аутор објасни зашто је просторе са српском већином бојио у црвено и "пинк". (Наравно да ружичасто поред пинка није имало никакву шансу). Кад сте Србе већ попинковали, што не додадосте још срп и чекић, па да неодгонетамо, шта је писац хтео (несвесно и симболично) да поручи?
Препоруке:
0
0
5 уторак, 15 децембар 2009 13:53
Milan
Gorane, legendo! Svaka cast za ovaj zaista studiozan clanak! Sve najbolje iz Banjaluke
Препоруке:
0
0
6 уторак, 15 децембар 2009 21:18
Стеван
До средине 60-их Срби су били већински народ у БиХ, а онда су, 25-30 година касније извршили агресију на исту. Па како?
Препоруке:
0
0
7 уторак, 15 децембар 2009 22:26
podaci
Karta je dosta tacna ,ali postoji jedna opstina koja nije prikazana kako treba ,a to je Bosanski Petrovac gde su Srbi vecina.Tacno je da je u toj opstini na izborima bilo malo vise glasova za muslimane,ali to je zahvaljujuci zajednickim kandidatima koji su vecinom muslimani,ali za tu stranku su glasali vecinom Srbi pa se ovde pogresno prikazuje kao da su muslimani vecina,ali oni tamo to nisu,Srbi su tamo vecina.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 15 децембар 2009 23:26
komentar
Brcko je sve vise srpsko,i uskoro ce vise od 50%stanovnistva Distrikta Brcko biti srpske nacionalnosti.Brcko je srpsko ,i to svi znaju,i situacijha na terenu to pokazuje,i uzaludne su nade srpskih neprijatelja da to moze da se promeni.
Sve manje muslimana i Hrvata dolazi u Brcko,a sve vise Srba dolazi u Brcko,i to ne samo iz BiH vec iz Srbije i inostranstva.Iluzorno je misliti da se Republika Srpska moze preseci kod Brckog,to je prirodni koridor srpski za sva vremena.Tacno je da su Srbi zapadno od koridora doziveli tri gedocida u proslom veku i da se smanjio broj Srba sa te strane,ali to ne znaci da ce oni koji su vrsili genocid nad Srbima od toga vecno imati koristi.Zna se koji su etnicki prostori srpski,i to za sva vremena.Srpski narod je u 20.veku toliko stradao da ce biti potrebno nekoliko vekova da se oporavi,ali oporavice se verujte,i opet ce da bude srpsko ono sto je oduvek i srpsko bilo.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 15 децембар 2009 23:49
komentar
Uskoro dolaze dobra vremena za Srbe.Uskoro ce da se raduju Srbi u BiH,a sa njima svi Srbi sveta,uskoro ce Srbi da povrate svoje.
Bivsi Srbi koji su se zvali muslimani, a danas Bosnjaci ne treba puno da se nadaju,Srbi ce uvek da drze veci deo BiH,nece vise biti genocida nad Srbima,Srbi to vise nece dozvoliti.Srpski prijatelji u svetu postaju sve jaci,a srpski neprijatelji sve slabiji.Vecina sveta ne priznaje Kosovo,tako da ako sve bude kao sto se ocekuje,a bice, uskoro vidimo se na Kosovu.U Srbiji jos ima velikih ljudi i intelektualaca koji nece nikada popustiti,nije bolonjska degeneracija uspela da u potpunosti unisti obrazovanje,bice jos intelektualaca koji ce se boriti za srpsrvo.Ova etnicka karta pokazuje da je izvrseno veliko etnicko ciscenje Srba na vecem delu danasnje Federacije,ali opet Srbi su opstali u BiH i to u najtezim vremenima,a sad dolaze ipak bolja vremena za nas.
Препоруке:
0
0
10 среда, 16 децембар 2009 01:20
Војкан
Само бих додао да је из Петровца одн. вероватно бившег Бос.Петровца познати певацх под именом Маринко Р. Барем по рецхима једног плавокосог Радос(л)ав-а од тог Петровца код Дрвара. Инацхе што се теме тицхе, не знам ко је тамо имао већину. Вероватно Срби.
Препоруке:
0
0
11 среда, 16 децембар 2009 10:42
Uros
Svim Srbima iz RS i BiH treba po ubrzanoj proceduri izdati pasos Srbije. Svaki Hrvatu iz BiH ima pasos maticne zemlje.
Препоруке:
0
0
12 среда, 16 децембар 2009 14:02
pozdrav iz sombora
Srbi iz RS su jako privrzeni matici Srbiji i veoma je vole. Sa jedne strane mi je drago zbog takvog njihovog odnosa, a sa druge se stidim zbog naseg odnosa prema nasoj zemlji. Ispada da Srbi sa Kosmeta i iz RS mnogo vise vole Srbiju i zele da zive u njoj nego Srbi iz Srbije. Pozdrav Srbskoj braci svuda na svetu.
Препоруке:
0
0
13 среда, 16 децембар 2009 14:49
Милорад Богдановић
Драги моји Срби, лијепо зборите, ал као да текст читали нисте. На карти српске боје блиједе и крајеви се празне. Срба је све мање и мање. Викало десетљећима нико да чује.
Већи геноцид направили смо сами себи и нашој нерођеној дјеци, него демо(н)-кратски јахачи и дојучерашња браћа,ратовима.
Да је ово за Србе озбиљна тема, позабавили би се поодавно, ал овако, већ је касно.
Поздравио бих младе Србе и да се сјете прадједова својих, да својим покољењима рашире корјење своје, јер ово ставло је већ закржљло.
Тад ће Република Српска остати Српска, за вјек и вјекова.
Препоруке:
0
0
14 среда, 16 децембар 2009 15:59
Goran Nikolić
Ja bih samo odgovorio što se tiče Petrovca.
Jasno je da su srpske stranke, iako su izgubile izbore, zbirno dobile više glasova. međutim i bošnjačke stranke su pobedile u Srebrnici i Vukosavlju, ali je jasno da su dobim delom glasali oni koji tamo ne žive stalno.
Препоруке:
0
0
15 среда, 16 децембар 2009 18:11
vrabac
Pa valjda su slikar Jovan Bijelić ili pisac Branko Ćopić malo bitnije ličnosti poreklom iz Petrovca od gore navedenog Marinka Rokvića. Svašta.
Препоруке:
0
0
16 среда, 16 децембар 2009 19:03
Damir
Vidim kako svi imate strah,ja bih se vise zabavijo pitanju Vojvodine ,pa onda i Sandzaka,ostavite Bosnu bosancima pa neka se oni dogovore.
Ili da mijenjamo eto vama r srpska a mi uzimamo Sandzak ,sta kazete na to ,znam neide jer Sandzak je Srpska zemlja
Препоруке:
0
0
17 среда, 16 децембар 2009 20:12
Dejan
Zaista studiozno napisana analiza. Ako se nekom ne dopadaju činjenice tim gore po njega ...
Препоруке:
0
0
18 среда, 16 децембар 2009 20:39
Dejan
Zaista studiozno napisana analiza. Ako se nekom ne dopadaju činjenice tim gore po njega ...
Препоруке:
0
0
19 среда, 16 децембар 2009 23:44
Здравко
Прво о Босанском Петровцу. Јест, вратило се тамо око пет хиљада Срба али је старосна структура катастрофална. За десет година, изумријеће пола села петровачке општине. Према овом јадним људима маћехински однос имају и власти Федерације али и власти Републике Српске. Живи се ко прије сто година а перспективе су никакве, чак и за муслимански живаљ који је сконцентрисан у самом граду. Један дио општине Босанки Петровац, негдје око 17%, припао је Републици Српској и на том простору је формирана општина Петровац-Дринић. Већина повратника у општину Босанки Петровац Срба своју егзистенцију вежу баш за Дринић јер ту раде и остварују радна и људска права, која су им увелико закинута у федералном дијелу. Једина шанса за Србе цијелог тог краја је баш у Дринићу. (види www.drinic.rs.ba).
Друга ствар, наталитетом се губи или добија и БиХ, али и Косово и Војводина. Е ту смо добрано подбацили а сви показатељи говоре да ће се стање само погоршати. Када смо повратили Косово 1912. или када смо колонизирали Војводину, српска породица је имала просјечно по деветоро дјеце. Данас једва једно зарез нешто, што је уствари НИШТА. И да повратимо Косово, једног дана, ко ће ићи доље да живи, чак и да нема Шиптара. Па Шумадија је празна, Србија се преселила у Београд, а како ствари стоје и трендови, Република Српска ће се преселити у Бањалуку. Српски пораз се зове АБОРТУС, и кукавичлук и егоизам младих да оснују породицу и да имају више дјеце. Они који рађају имају право и да се шире, они који неће да рађају сигурно губе. Ма колико нас то болило.
Добијање бијелог шенгена ће само да погорша и онако немогућу ситуацију јер ће се лакше одлазити у иностранство, тамо остајати и асимиловати у већинске народе, чему смо ми Срби изразито склони.
Ангажовање државе је у том погледу слабо или никакво а стање алармантно. Националне пензије требале би се давати мајкама са четворо и више дјеце јер нема већег достигнућа за народ који је на рубу нестајања, пораст наталитета. Те мајке би требале би бити хероине.
Препоруке:
0
0
20 четвртак, 17 децембар 2009 10:15
Бранко
За Дамира

И Босна је српска земља.
Препоруке:
0
0
21 четвртак, 17 децембар 2009 12:41
Миломир Степић
Аутор заслужује похвале за покушај етно-просторне анализе БиХ када се не располаже резултатима званичног пописа становништва још од 1991. године (а и тај попис је дискутабилан). Али, неке ствари би требало прецизирати и допунити:
1) Природни прираштај се исказује у апсолутној цифри, а не у промилима. Ако се исказује у промилима, онда је то СТОПА природног прираштаја.
2) Будући да пописа становништва није било од 1991. године и да је муслиманско становништво (само)преименовано у бошњачко тек ПОСЛЕ ТОГА, употреба бошњачког имена за актуелна разматрања би се условно и могла прихватити, али НИКАКО за претходне етно-просторне анализе и картографске приказе.
3) Картографско приказивање етно-просторне структуре БиХ ПО ОПШТИНАМА је лакше, али је на граници геополитичке манипулације коју је муслиманско-хрватска страна веома много користила пре, на почетку и током рата, а нарочито у преговорима и понуђеним плановима (Кутиљеров, Венс-Овенов, Контакт-групе, Дејтонски, па у извесној мери и Овен-Столтенбергов). Много прецизније и објективније су етничке карте ПО НАСЕЉИМА (те карте постоје за 1961, 1981. и 1991. годину, урадила их је група научника са Географског факултета у Београду 1991-1994. године и објављене су у више десетина хиљада примерака, али су и у нашој и у страној јавности смишљено игнорисане).
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 17 децембар 2009 19:11
goran nikolic
g. Stepiću,
etničke mape sa naseljima bi se, što se tiče RS,
skoro poklopile sa ovim opštinskim koje sa ja dao
kada je u pitanju 2009. postoje neki uzuzeci, kao npr. Janja, Kozarac, Brčko 8koje sam dao) itd.
Препоруке:
0
0
23 четвртак, 17 децембар 2009 20:40
black box
Tacno je da se sva Srpska skoncentrisala na Banjaluku, Prijedor i Bijeljinu. Tako da crvena boja na karti ima malo znacaja, buduci da stotine kvadratnih kilometara Srpske je ili prazno ili naseljeno starcima. Naprimjer sliv Ukrine, potez od Doboja do Banjaluke, nekada si prolazeci vozom mogao tu vidjeti kako vrvi od zivota, njive uzorane, iz svake kuce dim iz dimnjaka. Danas je to pustara, svi se odselili za Banjaluku, a dobar dio u Italiju gdje jedan povuce drugog, drugi treceg,.. A u gradovima ljudi prave jedno dijete, mladi su nezainteresovani, ako imaju 100 marakau dzepu, radije potrose u kaficu nego za kurs racunara ili engleskog. Samo autoput Srbina spasava. Da postoje bolje putne komunikacije, ko na zapadu gdje ljudi rade 100 km od kuce, drugacije bi bilo. A ovako se sve slilo u grad i moze se korpus vojske iz Federacije prosetati dobrim dijelom Srpske i doci do Sanskog Mosta a da ih niko ne primijeti. A Brcko ima drugu tendenciju ma koliko mi vikali kako je i dalje srpsko. Prije deset godina je tu bila apsolutna srpska vecina, spomenik vojvodi na trgu,. a danas toga vise nema, i ukinuta je entitetska linija sto je proslo neprimjetno jer se narod lozio na referendume i novi entitet u Brckm prodje nezapazeno. Ne samo da se u Brcko vratio dio Muslimana, vec se naselilo mnogo koji nisu iz Brckog, koji su tu dosli zbog bolje zarade i lakseg zivota. Zasto je Banjaluka odjednom toliko bitna i zasto se imanja poselima i vile po manjim gradovima napustaju zarad vlaznog dvosobnog stana u Banjaluci?
Препоруке:
0
0
24 петак, 18 децембар 2009 21:11
Sinisa Topic
Nebojsa Malic je postavio pitanje zasto se Bosnjaci protive popisu iako su vecina u BiH. Medjutim, ocigledno je da se Bosnjaci ne protive popisu, protive se izmjeni etnickog kljuca. Ako se dogovorimo da do daljnjeg za etnicki kljuc na svim nivoima vlasti zadrzimo popis iz 1991, novi popis mozemo odrzati vec sutra. Sa ovim ce se sloziti svako ko istinski podrzava povratak.
Препоруке:
0
0
25 петак, 18 децембар 2009 23:32
Игор Јарамаз
За господина Малића, господин Николић није обојио Мостар у зелену боју већ је направио поделу на источни и западни Мостар, подела која не постоји јер је Мостар након ратне фрагментације (на неколико мањих градских хрватских и пар муслиманских односно бошњачких општина) поново уједињен (изузев једног дела који је остао у РС). У тој општини је ситуација напета, пола, пола, са Србима као језичком на ваги.

Не треба полазити од тога да Бошњаци или било ко у политици тражи нешто што се слаже са његовим интересом. Претпостављам да Бошњаци сматрају да је њихово најбоље оруђе против Српске ставка да пропорционална заступљеност запослених у општинама РС мора бити по попису из 1991, другачије губе огроман број гарантованих радних места у државној и локалној управи диљем Српске. Другог објашњења нема или не спада у област рационалног

Господину Николићу бих напоменуо да обрати пажњу на ставку "Одсуство и мобилни тим" у изборним резултатима у Сребреници. Тај број чини две трећине гласова за бошњачке странке и кандидате у Сребреници.

http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=105

Тај број је занемарљив за српске странке/кандидате у Петровцу.
http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=030
Препоруке:
0
0
26 субота, 19 децембар 2009 18:16
goran nikolic
Ja bi se osvrnuo na natalitet i mortalitet RS. prvi je 2008 iznosio 10200, drugi 13500 ljudi. Kao je stopa nataliteta slična kao u Srbiji (9,4 promila) a mortaliteta za oko 1 pp niža (12,5) onda RS ima blizu 1,1 miliona stanovnika. Ako je natalitet manji, zbog velikog odlaska mladih, i ako je i mortalitet manji nego u Srbiji (koja ima izuzetno visoku stopu mortaliteta, za koju projekcije govore da će se smanjivati i to se dešava poslednje dve godine) i iznose npr. 8,5, odnosno 11,3 promila), onda bi broj stanovnika RS mogao biti 1,2 miliona. Što se tiče državaljana RS sa stalnim prebivalištem tu spada i znatan deo populacije Distrikta.
Препоруке:
0
0
27 субота, 19 децембар 2009 23:33
Јован
Употреба израза "мешанац" говори много о аутору овог текста и часопису уопште.
Препоруке:
0
0
28 недеља, 20 децембар 2009 17:31
Константин
Аутору честитке за чланак. Дуже времена се бавим овим питањем. Сматрам да би Срби из Хрватске требало да се преселе у БиХ, а Хрвати из БиХ у Хрватску. Нажалост за време СФРЈ многи Срби су напуштали БиХ и ишли да раде и живе у Хрватску. Најважније је да одбранимо Брчко и да дођемо до мора у Неуму, општини у којој постоји једно српско село Старо Грацко или Грацко, ако сам погрешио име молим да ме неко исправи.
За опстанак Срба у БиХ као што неко горе рече важна је изградња аутопута Бања Лука - Београд и оживљавање привреде.
Друга ствар Босна је стара српска земља исто као и Рашка,или тзв. Новопазарски Санџак, док Војводина није била српска пре 1918, а Требиње је било прва српска престоница у преднемањићском периоду. Како због наших демографских потенцијала не можемо задржати све тековине из 1918. сматрам да треба да се боримо за БиХ, а са Војводином шта буде. Српску државу треба стварати јужно од Саве и Дунава. Такав је био и план Б за одбрану 1941. Срби који долазе у Србију, поготово Војводину нису радо прихваћени од староседелачког становништва. Зато је добро и за Србе из БиХ и за Србију да раде на јачању српског елемента у БиХ.
При том бих се позвао на Мољевићеву идеју хомогене, а не велике Србије, с тим да је и његова Србија нереално велика.
За крај да упутим речи које су се почетком 20. века штампале у сваком броју Српске Ријечи првог српског листа у БиХ (лист су држали припадници српске елите у БиХ, противници Петра Кочића)
Срби, не испуштајте земље из шака.
Дакле браћо Срби из БиХ не продавајте своју земљу у БиХ, а Србима у Хрватској поручујем да је продавају или мењају за БиХ.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер