субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Регионализација Србије као „мапа последњег пута“

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 11 новембар 2009 13:00
ветеран
Аутономија Војводине + регионализација Србије = наставак разградње и разбијања Србије.
Још нешто: целокупно становништво Србије одговара броју становника једног ПРЕДГРАЂА Сао Паола, Токија, Шангаја... или половини популација Лондона или Њујорка... итд...
Не! Доста је било СЕЦКАЊА Србије!
Препоруке:
0
0
2 среда, 11 новембар 2009 13:27
Даг
Повећање аутономије Војводине само ће повећати регионалне економске разлике у Србији (север-југ). Себичност војвођанске елите која себио гради државу има подршку страних фактура у окружењу Немачке, Мађарске).

Заиста је запрепашћујуће колико је скупа победа европеистичке коалиције на изборима. Дошло је време да се наплати подршка Демократској странци, а цена је уговорена далеко од очију јавности и на њену штету. Србија је на последњим изиборима преварена, а тек ће бити покрадена и то на најгори могући начин.

Лицемерство СПС је још изразитије и лепо се уочава у подношењу амандмана на главни град (на само један став, за сваки случај, да се пријатељи не наљуте).
Препоруке:
0
0
3 среда, 11 новембар 2009 15:05
FORum LIvi
Postovani Djordjevicu ,regionalizacija Srbije se namece kao ,trenutno jedini moguci ,nacin DECENTRALIZACIJE Srbije .Za ovakvo stanje i zaostajanje svih opstina za beogradskom regijom , zasluzna je centralizacija .Za ikakvo davanje mogucnosti i sanse za jednak razvoj i sto ne reci ,dostojanstven zivot ,to se stanje MORA menjati .Decentralizaciju je jedino moguce sprovesti putem regionalizacije ali ne samo kao administrativnih celina vec i politickih centara sa nadleznostima koje treba da utvrdi i regulise NOVI Ustav Srbije .Mozete plasiti neobavestene koliko god zelite, da ce regionalizacija dovesti do navodnog slabljenja Srbije ,ali jos vece stete cini ovakvo stanje kakvo je sada sa izgledom da ako ovako ostane ,zaostali regioni vise nikada nemogu nadiknaditi razliku .Sto se pre krene u proces definisanja Regiona i njihove politicke uloge u sistemu koji ce ubrzati njihov razvoj ,to je bolje za sve .Pozdrav od jednog elektro inzenjera sa Juga na ,,privremenom ,, daru u Italiji .
Препоруке:
0
0
4 среда, 11 новембар 2009 15:21
Милан Пурић
1.
Како Токио-Јокохама има 35 милиона становника ,Мексико Сити 25 , Мумбаи(Бомбај) 22,Сао Паоло 20,Њујорк 18,Џакарта 18,Лагос 18 ,Делхи 15,Шангај 15, Пекинг 15,Каиро15,Калкута 15 или нама ближи Лондон и Москва по 10 и да не набрајам друге индиске и кинеске мастер градове, Србију можемо погледати из мало другачијег угла.Само они што је нису видели споља, или пак они који ујутро стану пред огледало које увелилчава до апсурда, могу да нас виде(представе) као важну чињеницу у свету. Неки људи који себе у огледалу виде као велике треба да изађу ван Србије и да и њу а поготово себе виде у правој величини.Србија је град средње величине који има среће да су му ресурси ванстандардни.
Градоначелник на пример Мумбајиа( Бомбаја) има три пута више проблема него Председник Србије.Србија има могућност да произведе хране за бар три пута више људи него што има становника,довољно и обновљиве и фосилне енергије, довољно квалитетне воде за становништво , добар саобраћајни положај и природни је центар Југоисточне Европе..Градоначелник Мумбајиа( Бомбаја) има 22 милиона становника са свим проблемима који проистичу из недовољно развијене инфраструктуре,мањка воде за пиће,без великих површина за производњу хране.Ко разуме да су наши потенцијали и ресурси величине једног осредњег великог града у свету, знаће зашто не треба атомизирати нешто што је већ само по себи мало.
Препоруке:
0
0
5 среда, 11 новембар 2009 15:22
Милан Пурић
2.
Србија је најгоре(или скоро најгоре) устоличен систем управљања у Европи, прављен годинама зарад стварања грађана првог(запослени у администрацијама ,било које врсте) и другог реда(углавном незапослених) и збрињавање партиски кадрова.Вечито мењање система функционисања власти и разноразних администрација и увек изнова кобајаги усавршавања, само се завршавало повећањем броја чиновника на штету грађана а поготову њихових новчаника(ко их има).Свака сличност са Законом о регионализацији Србије случајна је.
Србија је и место где се власт осваја перманентним виртуалним представам, коју конзумира становништво препарирано Болоњом и другим изумима који уништавају класично образовање и намећу им системе морала и вредности неспојиво са вековном традицијом и моралом.
Србија је такође и систем поремећених вредности где већина маладих гледајући око себе сматра да је „сналажњивост“ врлина којом се постижу стандарди (новац) који нам је наметнут као мера вредности свега, првенствено сопствених квалитета.Место где је рад и ставралаштво потиснути у позадину и где чекају да их неко нормално време врати на цивилизациски ниво напредних друштвених зајдица.
Препоруке:
0
0
6 среда, 11 новембар 2009 15:23
Милан Пурић
3.
Србија је и место где се богатством(стеченим последњих неколико година) неколико тајкуна и стотинак одабраних породица могло решити питање комплетне инфраструктуре и стварања услова да се у сваком њеном делу нормално и квалитетно живи.Таквом инфраструктуром било би могуће до Београда стићи из сваког дела Србије за два –три сата много мање него из једног дела Бомбаја до другог његовог краја (или Њујоирка,Мексико Ситија;Москве...).
Србија је и место где су поједини уметничи и спортски резултати далеко премашили њене површинско-демографске потенцијале у односу на свет и Европу.Поготово ако се имају у виду улагања у те области.
Србија је и место где њени грађани,а пре свега млади ,треба да живе . Нигде као овде нису добродошли.Са четири годишња доба на 45 степени географске ширине и земљиштем створеним из безброј базичних елемената тако потребних за здрав живот. Нигде није лакше остварити квалитетан живот него у сопственој земљи.Уз квалитетно образовање,спремност на одговоран свеколики рад и своју изражену политичку вољу(а она се манифестује у бирачкој кутији) да тако буде, имаће могућност да уреде своје животе по систему вредности који сами изграде а да њима највише одговара.
Препоруке:
0
0
7 среда, 11 новембар 2009 16:27
gremlin
u nameri da komentarišem, odlučih se za...
1. purić
2. purić
i3. purić.
Препоруке:
0
0
8 среда, 11 новембар 2009 16:38
IvanG4
Najvaznije je napraviti prioritete. Ukoliko se desi da zbo tzv. integracija u Evropsku Uniju budemo morali da dovodimo u opasnost svoju teritoriju, tome se mora jasno stati na put. (Dez)informacioni teror koji vlada moze biti kocnica jer su gradjani drogirani od mnostva podataka koji im ispiraju mozak i dezorijentisu ih. Na politicarima iz opozicije je zadatak da objasne gradjanima situaciju, i da vise koriste ekonomske parametre jer price o teritorijama, drzavi su podlozne manipulacijama.
Препоруке:
0
0
9 среда, 11 новембар 2009 17:10
Zabrinuti lala
Izuzetan tekst! Ovo treba da pročitaju lideri naših opozicionih partija! Znači za Hrvatsku i Bugarsku regionalizacija ne znači ovo što se radi kod nas. Ovo je uvod konfederalizaciju Srbije, pod nazivom regionalizacije.
Što ne bi imali region Banata, ili region Mačve i Srema zajedno, pa da imamo petnaestak regiona, ali bez ikakvih atributa državnosti.
Da je dobro imati autonomne pokrajine Bugari bi napravili pokrajine, a ne da razvijaju okruge.
Treba i od Bugara učiti. Sjajan argument kako je Bugarska ušla u EU, a nije izvršila regionalizaciju?
To je najbolji mogući odgovor na tezu da je regionalizacija uslov za ulazak u EU.
Препоруке:
0
0
10 среда, 11 новембар 2009 18:22
Предраг Стефановић
Горане браво,
успео си да расправу о регионализацији усмериш ка ономе што је суштина. Факт је да регионализација сама за себе не значи бољи и бржи економски развој односног региона. Економски развој није и не може бити резултат регионализације, уколико не постоје други потребни предуслови за такав развој. Појам регионализације, како год га дефинисали било у правном било пак у политичком смислу, ни у ком случају се не може довести у контекст побољшања или поспешења економског развоја региона или државе у оквиру које се регион ствара. Управо због тога, заговорници регионализације у причу "уводе" наводно лакши приступ еврофондовима. Међутим, а како си ти то веома лепо објаснио, и други кандидати за чланство у ЕУ такође претендују на средства из разних еврофондова, приступних и свих других, а ипак не сматрају да им је за то потребна регионализација. Дакле, више је него јасно да залагање за регионализацију има свој скривени циљ - даљу дезинтеграцију Републике Србије као јединствене и националне државе.
Слажем се са једним од коментатора, г-дином Миланом Пурићем. Величина Србије и број становника дозвољавају да се бољом организацијом државног апарата постигне равномернији развој различитих делова Србије. Можда би један од начина за бољу дистрибуцију и прерасподелу вишка вредности била дводома скупштина, у којој би у горњем дому сваки географски део Србије имао по једног представника без обзира на број становника у том делу земље. Наравно, помогла би децентрализација политичких странака и самосталност посланика у парламенту. Примера ради то су мање радикални, али више ефикасни, методи и модели борбе једне државе за равномерни економски и сваки други развој свих географских делова исте, али заговорницима регионализације и елити која тренутно влада Србијом лакше је да државу "режу"!
И на крају, мислим да се одговор свих твојих питања крије у чињеници да Србијом владају "идеолошка деца" брозовско-кардељевског уставотворства, који си споменуо у твом тексту.
Препоруке:
0
0
11 среда, 11 новембар 2009 19:03
Маки
Многи модели (а богме и велики део пројеката и програма "помоћи") Србији су експериментални.
Много тога што је стигло последњих 8 година у виду програма и пројеката помоћи је најобичније концептуално (и политичко) смеће.
Па када се смеће допуни посвећеношћу и креативношћу (на којој страни амбасадори инсистирају) недоучених и необучених са зачинским састојцима у виду трећеразредних консултаната који нам из Европе (и САД) стижу у мисији помоћи добијамо земљу која назадује где год да загребете.
Регионализација код нас је франкенштајновска јер ту се грађани и не питају него неки такозвани "експерти" који (јелте) све знају.
Од такозваних експерата можемо да добијемо само такозване резултате као што су стубови од жуте магле, жуте регионе (прошаране плавом Г17 измаглицом) и тотални економски суноврат подвучен жутом бојом.
Да би се транзиција обавила пре свега морамо да ангажујемо своје потенцијале. Страни потенцијали ту треба да буду као механизам поређења у функцији попуњавања шупљина у нашем колективном искуству.
Србија није настала јуче, Србија није била земља у којој нису успостављене процедуре које су функционалне. Србија је била на једном нивоу развоја који је задовољавао наше потребе.
А онда дођоше "експерти" са налогом РУШИ.
Рушење зарад такозване транзиционе изградње а они јадни не знају другачије да граде до на ледини.
Тако се Србија полако претвара у ледину, од државе постаје простор који треба изделити да би се ставио у неку функцију.
Искушења су тек пред нама а прво је зауставити процес претварања Србије у ледину и катастарске парцеле које ће "експерти" да поделе, распарчају и онда продају.
Препоруке:
0
0
12 среда, 11 новембар 2009 19:50
Сидарта
Заиста је тешко нађи горе људе од ових на позицији да вам буде власт.
У ЦЗ-у има више поштења.
Препоруке:
0
0
13 среда, 11 новембар 2009 23:47
Дејан
Свака прича о регионима је завршена на самом почетку уколико се, у оквиру ње, не говори о природним, географским регионима, какви су Срем, Банат и Бачка.
Препоруке:
0
0
14 четвртак, 12 новембар 2009 01:45
Zabrinuti lala
Ama jel Vojvodina region? Nije. Šta je Vojvodina? Buduća Država nacionalnih manjina sa dvodomnim parlamentom itd. To je perspektiva Vojvodine, to što su sad Srbi većina, nije nerešiv problem, pogura se priča o posebnosti vojvođanskog identiteta po sistemu "mi nismo isto što i oni ispod Dunava" i eto vojvođanskog jezika, vojvođanske nacije itd. Pošto već imaju stolicu u Briselu, pošto imaju Vojvođansku akademiju, javni servis Vojvodine, pošto je Novi Sad postao glavni grad, zaključujem da je rešenje prodati stanove u Novom Sadu i kupiti u Beogradu, ili još bolje u Čačku, ili možda još bolje u Minsku ili Moskvi, pošto su izgleda rešili da Srbe izbrišu sa mape za jedno par decenija. Lepo je Cobel govorio... naš pruski prijatelj je saopštavao šta je plan, a Pajtić i društvo sve rade kamuflirano, onako vojvođanski. Pardon novovojvođanski, jer oni i ne vole Vojvodinu, vole samo Brisel. U takvoj Vojvodini gde haraju Čanak i Pajtić neću da budem. Idem na jug.
Препоруке:
0
0
15 четвртак, 12 новембар 2009 08:50
bb
Gorane, nezagadjujte srpski jezik tudjicama! Kaze se ‘korist’.
“Какав је и колики је то бенефит за становнике Војводине...”
Препоруке:
0
0
16 субота, 14 новембар 2009 05:24
Иван Томић
Хмм, мудре и патриотске речи падоше у овом кратком тексту...Волео бих да чујем од самог аутора колике је бенефите прибавио за себе и своју породицу, професионално се бавећи патриотизмом...лако је сипати речи иза којих не стоји ништа, тј. никаква обавеза...посебно за оног који их говори...
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 16 новембар 2009 06:01
@bb
"Zagadjivanje" srpskog jezika je preostra kvalifikacija (uh, opet strana rec!) za autorovu upotrebu reci "benefit". Naravno, postoje nase reci: ne samo "korist", nego i "dobrobit", kao i starija rec "polza", odnosno narodna rec "vajda". Svaka od tih reci ima i svoj poseban prostor. A za ove sto slusaju slovenackog ministra za laganje Jelka Kacina (u doba odvajanja od Jugoslavije), aktualnog izvestioca za pracenje Srbije u njenim naporima da stane u red za EU, sledece se moze reci: nije njima vazna narodna korist, ne rade oni na polzu Srbije, nego za benefit Nemacke i Amerike, i gledaju pritom da se i sami sto vise ovajde! Pa makar to Srbiju kostalo opstanka! Ma, vaznije je jedno dugme na kosulji Borisa Tadica, nego svi Srbi sirom sveta! Nakon sto je to "shvatio", Tadic je krenuo u "preuredjenje" Srbije, pracen aplauzima cankova, cobela, kalcina, mesica i ostale bratije.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер