четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Данас: Шта стоји иза „рекорда“ Србије у привлачењу директних улагања из иностранства?

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 05 септембар 2019 19:34
допире ли то до мозга
ми када продамо РТБ Бор или Комерцијалну банку ми то књижимо као страну директну инвестицију, а то је у ствари дезинвестиција за нас.
Препоруке:
25
12
2 четвртак, 05 септембар 2019 19:50
sinisa
Ne citajte tekst, pogledajte samo sliku roblja i bice vam jasno gde zivite i koje su perspektive. Ekonomija Srbije bi klekla da nema 3.5 milijardi evra godisnjeg unosa radnika u inostranstvu. A i to nam izvlace preko stranih banaka.
Okupator je postavio kvislinsku vlast i isfiltritao opoziciju i DB tako, da nemamo sanse. Naizgled imamo drzavu i vojsku, a u stvari je situacija gora nego pre 1804.
Препоруке:
29
12
3 четвртак, 05 септембар 2019 19:58
како шта
јефтина пропаганда

наши гласачи су као "јефтина плавуша" без мозга који воле да их лажеш како су најбољи најлепши и најуспепнији

Исто као просечна плата од 500 евра док не одеш у прву самопослугу и видиш да је то 400 евра да са 100 евра иде назад Вучићу Дачићу и Шешељу
Препоруке:
18
14
4 четвртак, 05 септембар 2019 20:03
Максим
Мислим да упоређивање страних инвестиција из прошле и ове године и раста БДП-а није ни разумно нити добронамерно, јер већина тих инвестиционих пројеката још није завршена и не доноси активне приходе. То важи и за анализу структуре БДП-а, јер је заиста велики број фабрика и производних погона још у изградњи, дакле рачунају се као инвестиције, али још нема прихода од њих у БДП-у. Извести закључак да структура досадашњих инвестиција није добра, могу само крајње нестручни, или пак покварени људи. Јер, треба знати да се лекције о ''инвестиционом циклусу'' уче већ у средњој економској школи. Прве значајније резултантне показатеље инвестиција из претходне две године можемо очекивати тек у наредне две.

Инвестиције су добре без обзира у време које власти долазиле. То је аксиом. Тачка.
Препоруке:
15
19
5 четвртак, 05 септембар 2019 20:46
@Maксим
Вероватно би вам биле "добре" и инвестиције у експлоатацију литијума у Србији иза које би остала само еколошка пустош а профит био изнет из земље као што Фијат ради? Ах да и радници плаћени из задужења праунука као и досад.
Европљани су тако инвестирали у Африку у последњих 200 година. Резултати су ту, све више личимо на афричку земљу с тим што пола Африке има боља примања од Србије јер имају изгледа мање алаву власт.
Препоруке:
20
7
6 четвртак, 05 септембар 2019 22:28
Татко
Инвестиције су у мотање каблова, фабрике нудли и касирке - ту је изгледа најјачи технолошки развој. Плате одличне, минималац, са тим што се и ту већ губи радна снага пошто људи излазе као инвалиди због губитка здравља јер се ради са отровима, радиоактивним супстанцама или на константом ручном преносу тешких ствари па нек страда кичма. А инвестиције не утичу на развој јер за сваки донет динар инвестиор узима 2 а преумљена радикалска мафија звана снс дрма 1 па долазимо до минуса...
Препоруке:
18
7
7 петак, 06 септембар 2019 05:40
Maксим
@ Aх

Наравно да би биле добре и инвестиције у експлоатацију литијума, с тим што треба знати да постоје и домаће и стране инвестиције, као и уговорне и законске одредбе, које би онемогућиле, како ви кажете, последицу ''еколошке пустоши''. Што се тиче профита, он увек припада власничкој структури, порез припада држави, а плате радницима, без обзира да ли су улагачи страни или домаћи. У многим домаћим фирмама видимо горе услове за раднике него у страним, па их не поредите са Африком. Мало мање дефетизма...
Препоруке:
7
1
8 петак, 06 септембар 2019 05:42
Nista ne razumem
Radnici stoje kao za streljanje 1941! Samo jos fale Nemci. A svi nasi vlastodrsci od 2000. su od koristi Srbiji kao kamion pun Vermahta! Politicari, poslanici, drzavni funkcioneri odgovorni za pljacku drustva preko subvencionisanja stranih investicija, nasim parama, moraju ga budu krivicno gonjeni i da nadoknade stetu drustvu do poslednjeg dinara. U tom cilju najpostenije bi bilo da im svima bude zaplenjena imovina i da do kraja zivota budu angazovani da prinudnom radu, ako njihova imovina ne bude mogla da pokrije stetu koju su naneli drustvu. Treba da odgovaraju jednako, bez obzira da li su stetu naneli kao pripadnici biveseg ili novog rezima.
Препоруке:
4
5
9 петак, 06 септембар 2019 06:00
@Ah
Tačno. Uz to ako stranci uguše domaću konkurenciju, eto nama još većeg ropstva.
Препоруке:
1
5
10 петак, 06 септембар 2019 07:37
Коле
@ Татко

А инвестиције не утичу на развој јер за сваки донет динар инвестиор узима 2


А ти би Татко да инвеститор не зарађује од уложеног?
Шта је ту ненормално да неко ко уложи 1 заради два динара!? А кад купиш дрва за огрев од неког домаћег ''инвеститора'' који не уложи ништа, јер је шумокрадица, а заради 6ооо дин по кубику, онда немаш ништа против!? То утиче на развој, јел?!
Препоруке:
5
5
11 петак, 06 септембар 2019 09:58
nenad
narod je zadovoljan!
Препоруке:
1
2
12 петак, 06 септембар 2019 16:57
Tatko
Nisam rekao da zaradi 2 nego uzima 2, kroz drzavne subvencije, izrabljivanje, poklone zemljista, poreske olaksice, pomoc. Zarada stranac se uglavnom ne oporezuje kod nas taki da...
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер