понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Узроци и могући концепти решавања светске финансијске кризе

Kоментари (8) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 30 октобар 2009 18:34
Милан Пурић
Одлична анализа узрока и делимично последица кризе.Нажалост "после боја сви генерали".Ово је требало знати унапред и припремити се.Систем учења на нашим факултетима управо фаворизује академска знања и звања са којима смо у пракси стигли ту где јесмо.Наша научна елита уместо да представља мотор прогреса у свим областима ,углавном је трошаџиски расположена и умире у лепоти разних високо буџетски плаћених "пројеката" без икаквих стварних користи по грађане Србије.

Ковач:"С друге стране, из кључне земље Г-20 већ стижу упозорења да следећа финансијска криза следи и да је доста тога учињено да она буде тежа од ове садашње[21]."
Овде се потпуно слажем са Г-20.
Препоруке:
0
0
2 субота, 31 октобар 2009 01:46
Nikola Turajlić
Autor daje sažetu kompilaciju mišljenja savremenih nobelovaca, izveštaja medjunarodnih finansijskih institucija i zaključaka medjudržavnih skupova.
Dve su temeljne primedbe na tekst.
Autor ne diferencira svetsku finansijsku krizu (u daljem tekstu:SFK-a) i svetsku ekonomsku krizu (u daljem tekstu:SEK-a).
Uzrok SFK-e je nemogućnost konzumacije finansijskog kapitala od strane realnog kreditnog tržišta, te na temelju toga stvaranje finansijskih derivata i drugih finansijskih egzibicija. Kada su razvijene države upumpale u banke bilione dolara, EUR, jena i dr. ugašen je finansijski požar i banke su počele duvati i u studeno, tj. smanjile su kreditiranje prezaduženog realnog sektora i stanovništva.
Ovakovo ponašanje banaka je racionalno jer one su kreditori, a ne darodavci.
SEK-a kao posljedica strukturne greške kapitalizma (nemogućnosti održavanja ravnoteže izmedju proizvodnje i potrošnje), za koju je katalizator bila SFK-a, je nerešiv problem. Hiperpodukcija roba i usluga je podržavana kreditima, do nastupanja sveopšte prezaduženosti. Kako ne postoji drugi instrument za održavanje potrošnje, SEK-a će potrajati do uravnoteženja proizvodnje i potrošnje, sa tim da smo jako daleko do toga toliko zazivanog dna.
Autorova prognoza daljeg razvoja svetskih finansija i realne ekonomije je takova da bi mu na istoj pozavidela i proročica Pitija. Pretpostavljam da isti nastoji biti u svetskom prognostičkom trendu.
Препоруке:
0
0
3 субота, 31 октобар 2009 16:39
Јован Дероко
Велики поздрав великом професору Ковачу!
Био ми је професор на економији и сматрао сам га за најбољег!..Његова учтивост и љубазност су овек били неприкосновени..Прави господин
Препоруке:
0
0
4 недеља, 01 новембар 2009 04:38
Maja Petrovic
Detaljna i zanimljiva analiza Profesora Kovaca. Trziste finansijskih derivata bilo jedan od kljucnih uzroka produbljavanja finansijske krize; NJihova primena se sirila ogromnom brzinom od sredine devedesetih; to su ugovori koji se drze u velikoj tajnosti u samoj firmi i sire; politicari uglavnom, i dobrim delom zakonodavci, nisu znali razmere ovog "tajnog poslovanja ili kako zovu kladjenja"; Ima mnogo ucesnika na kreditnom trzistu kao i na trzistu derivata koji nisu razumeli ugovore koje su odobravali i u koje su ulazili ukljucujuci i same bankare --nedovoljne informacije, ne razumevanje rizika lose odluke; Finansijske firme nisu bile obavezne da podnose detalje o broju i velicini ugovora. Vol Strit je preko svojih lobista uspeo da obezbedi minimum zakonske regulative, a veze izmedju vlade i hazardera na Vol Stritu su omogucile da im se priskoci u "pomoc" kada je nastao haos "jer bi u protivnom bilo gore (?) ". Argument suvise velike da propadnu je slab argument; Bilo bi za ocekivati da se finansijske institucije koje su se upustile u neodgovorno kockanje sa nizerazrednim hipotekarnim kreditima smanje i rekonstruisu, ako vec drzava mora da ih spasava pozajmicama i dostampavanjem novca, onda bi i trebala da ucestvuje u rekonstrukciji. Idealno drzava treba da intervenise samo da bi zastitila opste interese stanovnistva i obezbedila stabilnost ali besmisleno je spasavati neodgovorne i to velikim dugorocnim zaduzivanjem. Da bi izbegla kompletni finansijski kolaps u USA i sire, drzava je proizvoljno izabrala koga od ugrozenih zeli da zastiti, Do danas u USA nema potrebne regulative da se izbegne novi slican kolaps. Ono sto me izuzetno birne je marginalno bavljenje trzistima rada u nauci i u prkasi; U razvijenim i nerazvijenim zemljama imamo iscrpljenu radnu snagu, rastuce siromastvo i nezaposlenost; Mislim da nema oporavka na svetskim trzistima bez kvalitetnog razvoja trzista rada, porasta zaposlenosti, boljih fiskalnih mera u raspodeli i umerenije potrosnje.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 02 новембар 2009 10:44
puma
Neki su od ekonomije napravili nauku u smislu filozofiranja.Ona je u stvari trebala i treba da bude kompleksan instrument koji beleži i rešava određene situacije i daje predloge na osnovu onoga šta se dešava u realnom svetu.
Tako kod nas možemo videti da je elita na nebu nema dodira sa stvarnošću,pa zato i ti eksperti nemogu ni da sagledaju šta se događa.Priča rešavanja problema kod nas je svedena na tranziciju (jednostavno rečeno to je pljačka nezabeleženih razmera u celokupnoj Srpskoj istoriji) i tržišnu utakmicu (nisma siguran da ovi eksperti znaju definiciju tržišta).Treba da se uzme i u obzir da naši eksperti u vladi rade na procenat,korupcija i mito su sastavni deo onoga o čemu slišamo bajke.Tako da je ta borba protiv korupcije svedena na najniže slojeve i nepodobne.
Vratimo se sad na radničku klasu,koja je obespravljena i nema ni minimum zaštite.Radnici su ucenjeni da rade po ceo dan (kažu tako je to u svetu),ugnjetavanje ide dotle da se radniku stavi doznanja da mu je bolje da sma da otkaz nego da ga otpuštaju.Realni život zahteva da vi živite a to podrazumeva i da se hranite i da plaćate određene dažbine i da vam ostane nešto i za "luksuz".Ustvari taj luksuz to je vaše slobodno vreme i način vašeg života neko će voleti da putuje neko više voli umetničke slike, neko aute,garderobu i ...
Čovek da bi podmirio svoje potrebe i da bi imao neki normalan život za to mu je potrebna određena svota novca.Do tog novca može se doći na više načina ali naš radnik ga nedobija u vidu plate.Dobija ga u vidu skupocenih kredita.
Sad dolazimo i na teren banaka,ove banke kod nas posluju sa rizikom pa imamo skupocene kredite.Ovi skupoceni krediti kad se stave u kontekst naših uništenih banaka je ustvari priča za neznalice.
Tžišna utakmica je svedena na pojedince koji imaju svoje trgovine i svoju sopstvenu proizvodnju.Ovo dovodi do toga da su proizvođači a pogotovo poljorivredni dovedeni u situaciju da i nemaju gde da plasiraju svoju robu,odnosno postaju ucenjivani.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 02 новембар 2009 14:22
Vladimir Dž
Uzeću prvu puminu rečenicu i daću moju verziju: Neki su od ekonomije napravili nauku da bi prekrili velikim talogom gluposti vrlo jednostavnu istinu. A istina je da sva nauka pada u vodu kada bankarski oligarsi zaustave dotok novog novca kojim se održava piramidalna struktura današnje svetske ekonomije. Tokom decenija izmislili su nov jezik, korporativni / bankarski vokabular koji treba da zamaže oči neuke javnosti tako da im se nemože ući u trag njihovim mahinacijama i duplim govorom. Sve ovo su uvili u oblande pravno-birokratskog govora tako da bude još više maglovito i nejasno. Voleo bi da vidim stručnjaka (mogu i sa prefiksom Prof ili Dr) koji može da da rešenja kada bankari povuku pare iz opticaja kao sada (~18%). Mogu samo da pišu opširne prazne tekstove i da tako pravdaju sadašnji neodrživi monetarni sistem koji im je pred kolapsom.
Препоруке:
0
0
7 среда, 04 новембар 2009 14:45
lepa Jela
Molim poštovanog profesora i komentatore koji se snalaze u svemu ovom i koji vide (sa nekom verovatnoćom mogu da predvide) šta će se u budućnosti dešavati... Da pomognu savetom običanom građaninu Srbije...
Dal taj treba da uzme neki kredit za rešavanje nekog egzistencijalnog pitanja u gradu, dal da oroči štednju, da je drži u slamarici ili da kupi neko poljoprivredno zemljište i čeka rasplet siguran da će bar za hranu imati... Hvala
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 09 новембар 2009 15:46
M Petrovic
Ne znam da li u Srbiji postoje finansijski savetnici koji dobro poznaju domace prilike i mogu da daju preporuke za potrosnju gradjana; ako ima treba vise da se cuju. Evo nekoliko ideja koje mogu da budu korisne; treba stedeti u evrima, preporucuje se da u rezervi postoji ustedjevina dovoljna da pokrije troskove zivota za sest meseci; komad zemljista je uvek korisno zadrzati, zaduzivanja radi potrosnje treba izbegavati, dug radi skolovanja sve dok je razuman ima smisla;nazalost u haoticnom sistemu koji vlada u Srbiji nije jednostavno planirati; Ipak, rad, skromnost, umerenost i stedljivost su najbolja preporuka ne samo za Srbiju vec bilo gde u svetu.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер