понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Српска егзистенцијална дијалектика

Kоментари (59) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 24 октобар 2009 16:37
LjiljanaNl
Kako vas ne mrzi vise?
Препоруке:
0
0
2 субота, 24 октобар 2009 18:46
Мирко К.
Не знам како да изразим презир према оваквој врсти „историје“, а да не „наљутим“ модератора. Цитирам аутора: „Збор” Димитрија Љотића био је први на окупатора најнаслоњенији слој, али наслоњен с циљем ублажавања масовних немачких одмазди које је изазивао титоистичко-комунистички екстремизам.“ И питам! Како је Љотић знао да ће титоистичко-комунистички екстремизам изазвати немачке одмазде, те се одмах по уласку Немаца „наслонио“ на окупатора, много пре организовања самог партизанског покрета?!
Препоруке:
0
0
3 субота, 24 октобар 2009 20:33
Урош
ми смо непријатељи, али смо спремни да са вама тактички сарађујемо против оних који провоцирају ваше репресалије над народом

Мислим да су и партизани слично резоновали тј. да им је главни циљ био не да победе Немце него Четнике. Само су они
своје разговоре 1943 обавили у Загребу што говори да је њихов врх за разлику од обичних бораца имао велико поверење у Усташе.
Препоруке:
0
0
4 субота, 24 октобар 2009 22:01
влаја
Изгледа да овом академику још нико није рекао да је овом народу преко главе његовог завађања. И сада преко кога је то нашао да ради, преко ауторитете једног Михајла Марковића.
Препоруке:
0
0
5 субота, 24 октобар 2009 22:58
НаСтражи
"„Збор” Димитрија Љотића био је први на окупатора најнаслоњенији слој... У идеолошком смислу Љотић се већ одредио против два тоталитаризма: хитлеровског..."

Не улазећи у логичку хармонију цитираног дела... Љотићеве идеолошке "доследности" није трпио папир, већ људска кожа - кожа његових сународника... кожа свих оних које су он и Недић водили на стрељање и у логоре.

"...окупациона управа генерала Милана Недића,настао је у, по српски народ, претешким околностима, показујући се као српска „тампон-зона” између окупатора и народа..."

Тампон је служио само томе да немачке руке не буду крваве... А и шта ће им то, кад увек има довољно шљама који ће одрађивати прљав посао за Немце јер, јел`те, "немамо алтернативу".

"Очигледно опет без сазнања да је првог (Черчила) тата делегирао да би га излечио од алкохолизма..."

И нама је гимназијски професор историје причао како је Хитлер имао неку посебну наклоност према кнегињи Олги, али смо и тада, без улажења у истинитост податка, знали да оценимо његову релевантност.

Читајући текстове из расправе о рехабилитацији неких личности (а инхерентно и покрета) у Другом св. рату, питам се да ли су ти "комунисти" (поготову они што оставише кости по Сремском фронту), уопште Срби, или пак Хрвати, Титови клонови или можда Марсовци. И одакле 800.000 тих "марсоваца" у Србији крајем 1944. Не могу да разумем људе који не раздвајају партијске комесаре (чији смо зулум трпели после рата) од момака који су присилно мобилисани (или су се добровољно јавили) у НОВ. Чињеница је да су снаге ЈВуО ослободиле мноштво градова у Србији, чак и те `44. Титоистичке чистке су уследиле после. А млади скојевци и остали испрани мозгови су перфектно искористили "светле слободарске" примере Збор-а и СДС-а, да у сваком политичком противнику идентификују Недића. "Хвала" СКОЈ-евцима, а "хвала" и Недићу и Љотићу.

Шта је следеће, господине Ђуретићу? Ода Степану Бандери? Балада о мученику Хенри Пу Јиу? Да не претерујем, следећи је вероватно Коста Пећанац
Препоруке:
0
0
6 субота, 24 октобар 2009 23:17
Стева Надрљански
Г. Мирко, ако нисте читали Ђуретићеву књигу коју сам спомиње на почетку свог текста, препоручујем је: он има велике заслуге за разбијање црно-белог света у којем смо сви живели, као што и сами сведочите. После ње је чак и комунистички историчар Петрановић ревидирао неке своје ставове и написао неке од најбољих страница о историографском поштењу.
Ја не могу да се сложим са Ђуретићевом оценом Љотића и његовог деловања у рату, али не могу да будем према Љотићу неправедан и да негирам да је комунисте и њихове циљеве прозрео до сржи (уосталом, то није било тешко), због чега је био њихов одлучан противник на бојишту; нажалост, за то бојиште наоружавао га је Немац, и то је оно што ће Љотића оставити на сметлишту историје.
Ђуретић је озбиљан историчар, није то Самарџић (не Никола, већ Милослав).
И Михаило Марковић је озбиљан философ, али он не може да се одрекне свог несретног партизанског Кордуна; чак се и са Слобом због тога 1995. разишао.

Шта ћете, то је зато што тај несретни рат није никад био завршен.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 25 октобар 2009 06:44
Јозеф К.
Ниједан историчар није написао и неће моћи да напише књигу која је неупитна и једина довољна за разумевање ма како кратког временског периода. Историјских књига никад доста, увек их треба прочитати више, па и кад се унапред слути да ће међу њима бити и безвредних. Преко начелног става да се о неком историјском периоду не суди са мало података и чињеница, долазимо и до начелног разлога да се и о историчару не суди док се његово дело не прочита!
Ђуретићеве књиге и његов напор да чињенице сучели КаПеЈот пропаганди, светла су дела у мрачном периоду српске историографије. За њега и његова дела млађи људи и не знају, управо зато што су идеолошки и сви други потомци ондашњих пропагандиста заузели стара места својих предака и зачепили све напрслине коминтеровске "истине". Центар јој је измештен, али је она поново гладна Србије.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 25 октобар 2009 06:56
Aleksandar
Djuretic lepo priznaje u prvoj recenici da nije kompetentan za filozofiju. Tome je trebao ostati dosledan, bez pokusaja da se baca pseudo-filozofskim pomovima kao "ekzistencijalna dijalektika sa cetri sloja". Da li je to neki slatkis, kao dobos torta, recimo? Kada se ibaci izlisni terminoloski egzibicionizam od "dilalektickog sloja" ostane pojam "grupacije" u cetiri formacije, Ljotic, Nedic, Ravnogorci, partizani. To se sve moze jasno reci bez obesmisljuce, pompezne terminologije.

Nepotrebno bacanje neprimerenim terminima se nastavlja, pa nam Djuretic kaze da se Ljotic odredio protiv "dva totalitarizma: hitlerovskog i staljinistickog." Ljotic i totalitarizam, stvarno? Taj termin nije nije ni postojao u znacinju kojim se izjednacavaju nacizam i komunizam sve dok nije odigrao kljucnu ideolosko-propagandnu ulogu u toku hladnog rata pomocu koga su na Zapadu izvrsili moralno "pranje" nacizma—posto su SAD u svoje anti-sovjetske sluzbe uklopile prave Naciste—i maksimalno ocrnjivanje sovjetskog komunizma kao nesto gore i od nacizma, a samim tim su jedinu pravu antifasistickuv silu, SSSR, odredili kao najvece zlo, sto je eksplicitno svrstalo SAD na fasisticku stranu. Dakle, da se razumemo, Ljotic nema nikakve veze ni sa kakvim stavom prema totalitarizmu, niti je to bilo moguce u smislu u kome se termin neprimereno koristi u tekstu.

Sam kraj teksta je potpuno nekoherentan: iz cinjenice da su sve cetri formacije u koje su Srbi bili ukljuceni bili antifasisticki nista ne sledu pogledu kakav je bio Tito, ili Spridon Mekas ko vec da je on. Mozda je i tacan Djureticev sud o titu, ali on nicem nije u tekstu potkrepljen.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 25 октобар 2009 10:02
Владислав Б. Сотировић
Очигледно је, на основу коментара како на овај тако и на текстове из исте тематике, да су Брозовштина и све оно што иде заједно са њом на жалост ухватили предубоког корена у Срба а и код неких других народа и народности са простора Титославије. За ове друге је то схватљиво обзиром да су сви ти други профитирали преко српских леђа и грбаче у Титославији и то захваљујући баш Брозу али још увек остаје недовољно објашњена чињеница где су прави корени Брозовштине међу Србима. Но и овде можемо дати једно тумачење које се у основи своди на претпоставку да су најдоследнији љубитељи и поштоваоци лика и дијела аустроугарскок каплара међ српским етнокорпусом управо они и њихови потомци који су уживали и још увек уживају широк спектар бенефиција и привилегија које им је дао Брозов режим а постБрозовски режими им те бенефиције и привилегије и даље не ускраћују. Многи од ових Брозових "првобораца" никада не би видели Београд а камоли у њему живели да нису са Брозом у јесен 1944. г. дошли да "ослобађају" Србију од окупатора. Када "ослободиоце" питате зашто нису прво ослобађали Јасеновац и Загреб (који су им далеко географски ближи у односу на Београд) одговора нема. Растојање од Бихаћа или Јајца до Јасеновца или Загреба у односу на Београд је бар пет пута краће а у јесен 1944. г. је у Београду и Србији било бар пет пута јачих окупаторских снага у односу и на Јасеновац и на Загреб. Стога је Тито и тражио и добио од Стаљина део Црвене Армије са тешком артиљеријом за "ослобађање" Београда. Брозове трупе никада нису ослободиле ни Јасеновац ни Загреб већ су у њих ушле када се рат завршио и кад их нико није ни бранио. На крају, академик Ђуретић је сасвим у праву када индиректно каже да се у конкретном југословенском случају 1941-1945. г. поставља круцијално питање ко се борио против масовних геноцидних убица (усташе и балисти) а не ко се борио против окупатора. Брозове трупе се против убица нису бориле већ су са њима сарађивале.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 25 октобар 2009 10:46
Мирко К.
Господине Стево, верујем на реч, потражићу Ђуретића, ионако су моје ферије у јануару унапред фрустриране литературом за коју знате да сам је већ набавио.

Мени није засметало то што Ђуретић рехабилитује Љотића, нити разлог који за ту рехабилитацију наводи (јер су рехабилитације очигледно у моди, па што се и Ђуретић неби укључио са својим виђењем), већ једна тако очигледна нелогичност у његовој теорији! Ако се и сложимо да је Љотић све што је урадио чинио "због ублажавања масовних немачких одмазди које је изазвао титоистичко-комунистички екстремизам", како је он то почео да чини већ априла 41., када партизани нису постојали ни у машти, а знамо да Титови комунисти тада нису хтели у борбу против Немаца, јер Совјетски Савез још није био нападнут? Једноставно, аутор вређа наш здрав разум, нема елементарне логике! Прво иде узрок, па последица, не може обратно.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 25 октобар 2009 12:06
Мирко К. за г.Сотировића
Најљубазније Вас молим да ми разјасните једну дилему. Јасно је да је Броз сарађивао са усташама и да зато није дирао Јасеновац, али ме мучи зашто Дража није учинио ништа у том правцу? Тамо није било, као у Србији, сто за једног, шта га је то спречавало све те године да помогне Србима и спасе их од геноцида?
Препоруке:
0
0
12 недеља, 25 октобар 2009 12:09
М. Којић
Прочитао сам Бог зна колико студија и мемоара професионалних историчара а и активних учесника партизанског, равногорског и зборашког покрета.

Упознао сам велики број преживјелих партизана, четника и збораша и код куће и у емиграцији.

Присуствовао сам Ђуретићевим предавањима у дијаспори када су у салама сједили и његово слово слушали и постављали деликатна питања активни учесници све три опције.

На основу свега што сам прочитао, чуо и доживио сматрам да данас нема компетентнијег познаваоца ове материје од др Веселина Ђуретића.
Препоруке:
0
0
13 недеља, 25 октобар 2009 13:31
Ko truje?
Uglavnom afirmativni komentari u "Politici" (gde je tekst prvobitno objavljen), uglavnom negativni u NSPM! Cudno, zar ne! Izgleda da su "brozovci" vrlo svesno nagrnuli na sajt NSPM-a, s namerom da ga kompromituju svojim agresivnim i neznalackim komentarima! Zagrizeni titovci smatraju da dr Djuretic "rehabilitiuje" Ljotica, iako o tome nema govora - on samo misli da ne stoji titovska ocena o Ljoticu, kao uostalom ni o ukupnoj istoriji rata i poratnog doba! I nemojmo se zavaravati, uprkos ovim proslavama "oslobadjanja" Beograda: Tito i njegovi Beograd nisu "oslobadjali" (cinili su to, napokon, Rusi) nego su ga osvajali, a onda su u osvojenom Beogradu prvo osvojili svu imovinu koju su nasli, a potom poterali beogradsku mladez da izgine na sremskom frontu! A onda je u tom osvojenom Beogradu Andrija Hebrang, uz Titovu podrsku, dodao porazenoj, a nekaznjenoj endehazijskoj Hrvatskoj Baranju, Vukovar, koji nikad nisu bili hrvatski! Krajisnici, zrtve Paveliceve naci-politike, nisu dobili nikakvu autonomiju u Hrvatskoj (akamoli posebnu teritorijalnu jedinicu), ali jesu u Srbiji nemacki ratni saveznici Siptari, a Srbija je dodatno razlomljena autonomijom Vojvodine, cime su nagradjeni nemacki ratni saveznici Madjari! Ljudi, prvo mislite, pa onda pisite, tako vam Broza vasega! A Djuretica sto se tice - on je prvi, hrabro, otvoreno i argumentovano progovorio o tome sta se zbivalo pre svega u Hrvatskoj, potom i u celoj nekadasnjoj Jugoslaviji! I sad neki misle da on tom istinom "truje" Srbe! Da, "truje" one Srbe koji su nepovratno otrovani titoizmom!
Препоруке:
0
0
14 недеља, 25 октобар 2009 13:54
Владислав Б. Сотировић
За г. Мирка К.,

Четници Драже Михаиловића су итекако за време рата бринули о Србима са простора тзв. НДХ и то тако што су покривали колико су бројчано могли што већу територију бранећи српска села од упада усташа. Да то нису радили у Јасеновцу и другим хрватским логорима смрти би био далеко већи број убијених Срба. Урађена је и тзв. Мапа геноцида за простор НДХ на којој се јасно види да су подручја брањена од четника далеко мање настрадала од оних подручја која од њих нису брањена или су се налазила под контролом партизана. Партизани нису као четници бранили српска села већ су се повлачили из њих или њихове околине како би у њих ушле усташе. Што се тиче неослобађања Јасеновца од стране четника то се није догодило из једноставног разлога јер четници нису имали довољно ни наоружања а нарочито муниције а и оскудевали су у људству за такву операцију. Наравно, то је био и случај са партизанима све до јесени 1943. г. Међутим од јесени 1943. г. до јесени 1944. г. савезници и једни и други су дотурили партизанима огромну количину и наоружања и муниције за разлику од четника. Разлика је била 10 према 1 у корист партизана по том питању. Сада долазимо до кључног момента а то је јесен 1944. г када партизани имају и довољан број људства и оружја и муниције (за разлику од четника) па могу да бирају шта ће да ослобађају. Определили су се за далеки Београд а били су надомак и Јасеновца и Загреба. Иначе, Михаиловић је за време рата направио две круцијалне грешке које су га скупо коштале и његов покрет и српски народ: 1. није у јесен 1941. г. након слома тзв. Ужичке републике прихватио понуду Недића да све своје снаге из Србије пребаци у НДХ ради одбране Срба, док би Недић са својом СДС очистио Србију од комуниста; и 2. није дозвољавао сарадњу са окупатором тј. Немцима и Италијанима. Они четници из италијанске зоне који су самоиницијативно сарађивали са Италијанима спасли су огроман број српских цивила. Ко се борио против окупатора је апсолутно небитно. Кољачи су битни.
Препоруке:
0
0
15 недеља, 25 октобар 2009 13:55
НаСтражи @ Владислав Б. Сотировић
Ко није за Недића и Љотића, тај је Брозовац!
Ко није за Европску унију, тај је ратни злочинац и клерофашиста!
Не алудирам на идеолошко усмерење, као ни на ставове везане за одређене историјске личности. Само ми је интересантна паралела ове две аналогије.
"...најдоследнији љубитељи и поштоваоци лика и дијела аустроугарскок каплара међ српским етнокорпусом управо они и њихови потомци који су уживали и још увек уживају широк спектар бенефиција и привилегија које им је дао Брозов режим..." Истина је, од слова до слова. Само што има и нас, којима помен Броза и Недића изазива подједнако гађење. Појединима међу нама, заблуделим коментаторима, су једни чланови породице завршили у немачком заробљеништву, док су други стрељани од стране Немаца, трећи се пак, одлучили на то да се боре у јединицама ЈВуО, а четврти су мобилисани и оставили кости на Сремском фронту, несвесни тога да се, јелте, "боре за Броза". Појединима од нас је имовина такође плењена после рата. Али нисмо се "одважили" да одбрану Српства од черчилове гиљотине спроводимо једући хлеб черчилове отаџбине, јер, признали ми то или не, да није било Британаца, (да као и увек својски помогну покољ српског народа и уништење српске државности) не би било ни Тита (каквим га ми Срби памтимо), ни његовог "рукољуба" у Барију. ЈВуО је ослободио многе градове у Србији, чак и у јесен `44, сарађујући са Црвеном Армијом (узмите пример Крушевца), да би брозовци, уз "амин" британских им официра за везу, похапсили праве ослободиоце. Сад, што неки не могу семантички да одвоје војне операције ослобађања земље у заједничком фронту са Русима, од политичких чистки које су спроводили Титови одреди смрти, није наш проблем. А верујем да ни семантика није проблем, већ потребе савременополитичког момента.
"На крају, академик Ђуретић је сасвим у праву када индиректно каже да се у конкретном југословенском случају 1941-1945. г. поставља круцијално питање ко се борио против масовних геноцидних убица (усташе и балисти)"
Препоруке:
0
0
16 недеља, 25 октобар 2009 13:57
НаСтражи @ Владислав Б. Сотировић - крај
ЈВуО се борио против њих, осим ако неко жели да устврди да је СДС ослобађао Јасеновац, или да је са својим јединицама на КосМету бранио Србе од шиптарског покоља. Или, да не идемо толико далеко од Београда (има око 300 км). Старо Сајмиште је било свега 2 километра далеко. Што га дотични српски "родољуби" нису ослобађали? Факат је да је Броз сарађивао са Немцима, кад год је имао потребе за тим. Али, немам неке нарочите дилеме у каквом је односу с Немцима био онај који је столовао у Београду и у огромној "моралној патњи" посматрао покољ Срба у НДХ, на КосМету и широм те прото-евро-атлантске Србије. Такође ми није јасна тенденција неких аутора да, кад год неко изнесе неку компромитујућу чињеницу о Недићу, "скренемо" дискусију ка Брозу и титоистима. Допринос Броза и његове комесарске клике "ослобођењу" Србије је неспоран и не знам зашто би се овде тиме бавили уопште. То је јасно ко дан. Свесни смо и тога да српска историја Другог св. рата није црно-бела, већ поприлично изнијансирана сива. Зашто онда оправдавати сваког ко је носио српска знамења, а водио своје сународнике на стрељање? Зашто аболирати оне који су ћутке гледали немачко спаљивање села и цркава, кад већ, слажемо се, да није све црно-бело. Зашто бити трибун за оне који су Хитлеру чували мир док се он борио против Руса? Зашто тврдити да је "кривљи" онај који је убио једног Немца, од оног ко је одвео 100 Срба на стрељање? Уколико је Србија имала један прави ослободилачки покрет, оличен у несрећној ЈВуО, чему рехабилитација оних који су сарађивали са Немцима? Јер, ето, и Тито је сарађивао са Немцима, ал` и ми коња за трку имамо? И чему то одређивање Српства у негативној корелацији са нечим другим (српство је анти-комунизам). Комунизам је и створио анти-комунисте. Српство је много старије.
Међу Недићевцима и Љотићевцима ћу радије бити "комуњара", исто као што ћу међу титоистима радије бити "реакционар". Такође, данас, међу скинхедсима ћу радије бити "Јеврејин", а међу НВО-јевцима "клерофашиста".
Свако добро!
Препоруке:
0
0
17 недеља, 25 октобар 2009 14:12
Јован Дероко
Суштина проблема у сагледавању јасније слике и представе о дешавањима у периоду другог светског рата лежи у ригидним и и даље револуционарним ставовима и идејама неких српских интелектуалаца, попут академика Михаила Марковића или академика Ћосића (њих наводим јер су они најеклатантнији примери у српској јавности). Ћосић, без сумње, један од највећих савремених српских писаца увек је био на позицијама некаквог непостојећег интернационализма од раног ангажовања у свом расинском партизанском одреду (који није бројао ни 100 људи добар део рата) до данас, а с друге стране његови "другови" Хрвати су увек и недвосмислено били националисти под "велом партизанске одоре". Ти његови "другови" су и после првог и после другог светског рата, Југославију увек гледали као "прелазну форму или решење" за остварење њиховог "тисућљетног сна" тј заокруживања хрватске државе док се наша политичка и интелектуална елита деценијама заносила некаквом суживоту, братству и јединству базираном на словенском роду и коренима, језику и сл стварима.
На крају, након Марковићевог и Ћосићевог "интернационализма" биланс је стравичан. Срба у "тисућљетном" хрватском сну више нема (једна трећина је покрштена, друга побијена а трећа протерана) а они се и даље клањају сенима човека, једног занатлије који је вихором светске политике постављен да води државоликог "франкенштајна" званог СФРЈ.

"Објективност" у сагледавању историјских чињеница (у нашем случају Марковићева и Ћосићева) у српском народу, најбоље је одсликала реченица чувеног Стевана Сремца (а на коју је подсетио Милован Данојлић на страницама НСПМ-а) : "Србин када хоће да буде објективан, он се стави на гледиште свог непријатеља".
У овој антологијској реченици крије се сва несрећа српског националног корпуса, његова неслога и његово страдање кроз векове. Период другог светског рата је само мали део те приче чија се деструктивност пре свега оличена у грубом фалсификовању историје, хвала Богу исправља између осталог и на страницама НСПМ-а..
Препоруке:
0
0
18 недеља, 25 октобар 2009 14:19
НаСтражи за Сотировића
"Иначе, Михаиловић је за време рата направио две круцијалне грешке које су га скупо коштале и његов покрет и српски народ: 1. није у јесен 1941. г. након слома тзв. Ужичке републике прихватио понуду Недића да све своје снаге из Србије пребаци у НДХ ради одбране Срба, док би Недић са својом СДС очистио Србију од комуниста; и 2. није дозвољавао сарадњу са окупатором тј. Немцима и Италијанима. Они четници из италијанске зоне који су самоиницијативно сарађивали са Италијанима спасли су огроман број српских цивила. Ко се борио против окупатора је апсолутно небитно. Кољачи су битни."

Значи, исправно је стати на страну и црног ђавола (Хитлера), ако ће нам тај помоћи да ликвидирамо што више Срба другачијих политичких ставова. Добро, ако је то Ваш став, онда заиста не знам зашто уопште водим ову дискусију.
Препоруке:
0
0
19 недеља, 25 октобар 2009 14:33
Јован Дероко
За Сотировића

Прва кључна грешка ђенерала Михаиловића је та што није послушао савете академика Васића и потпуковника Драгослава Павловића да похапси Тита и његову пратњу као паравојску након сусрета у селу Брајићи. Према емигрантским изворима, Михаиловић је то одбио јер је претходно дао "часну официрску реч"

Друга кључна грешка Михаиловића јесте спречавање Титовог елиминисања (који се након преговора враћао за Ужице) од стране јединица пожешке бригаде под командом гардијског капетана Вучка Игњатовића. Према емигрантским изворима, ђенерал Михаиловић је запретио стрељањем капетану Игњатовићу ако се Титу било шта деси. "Дао сам часну официрску реч" говорио је тада Михаиловић.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 25 октобар 2009 15:01
Јовиша Видић
Ево како закон о информисању "позитивно" утиче на мењење наших "глупих" јеретичких мисли. Он (закон) не дозвољава да баш свако може да мисли својом главом, уколико мисли те главе нису баждарене. Високоумно-коректни су једнакији и стога свакако имају предност, те се њихова глава и мисли по природи ствари не баждаре. За јеретичке мисли, оператор на "блесиметру" мора бити обучен у складу са наведеним. Не може свака "глупа" мисао да буде дозвољена, а како је искуственом методом доказано, да се такве мисли брзо шире, неопходно је против такве заразе превентивно деловати. Из наведеног; сасвим је "исправно", што је блесиметар брисао моје писане глупости у којима сам тврдио: да са ослобођењем Београда а тиме и државе, није и слобода ушетала заједно са ослобођењем, да се Космет може ослободити истом методом којом је и отет - и све тако неке глупости; да смо на слободу дуго чекали и да смо је (слободу) по тврдњи многих сведока дочекали уз њен громогласни долазак. Истини за вољу нисам том спетаклу присуствовао. Ја сам сведоцима веровао, па сад ако је блесиметар закључио да је то наивно и глупо; повинујем се блесиметру знајући да је у праву, јер се баждари свакодневно. Поздрав свима у НСПМ, са вером, да уважавате право и небаждареној "глупости" да удледа светлос дана. Мрак је спавање. Јовиша Видић од Рудина.
Препоруке:
0
0
21 недеља, 25 октобар 2009 15:07
Владислав Б. Сотировић
За На Стражи,

Чињеница је да се Недић није прихватио прљавог посла улоге председника Комесарске владе у Београду након ултиматума Немаца исти би као што су и уцењивали Недића Србију предали на управу НДХ.

Ако пођемо од тога да су партизани ослобађали Србију од Недићевих колаборационистичких формација и режима поставља се питање кад су ту исту Србију и Београд коначно "ослободили" зашто се нису вратили тамо одакле су и дошли по принципу ослободили смо вас (иако нас нико од вас није звао да вас ето баш ми ослобађамо али ми ето то урадисмо из милосрђа) и сада се враћамо кући. Нису се вратили већ су организовали фалсификовано гласање 11. новембра 1945. г. ("ћораве кутије" и кутије са металним дном а гласало се са металним куглицама) како би легализовали своју окупацију и тако коначно реализовали свој једини политички циљ за кога су се и борили. Иначе, у Србији Немци окупатори нису никога убијали ни палили док нису били директно изазвани јер због тога нису ни дошли. Убијало се и палило без икаквог претходног изазивања с леве стране Дрине а не десне и то од стране не Немаца или Италијана већ Хрвата и Бошњака (један од чланова СС Ханџар Дивизије је био и Алија Изетбеговић који је због тога осуђен на три године робије 1946. г.). Зашто су партизани с леве прешли на десну страну Дрине видело се након "ослобађања" Београда и Србије. Коначно, данас 2009. г. нема у Србији и Београду ни Недића ни Немаца па могу да се слободно врате кућама.
Препоруке:
0
0
22 недеља, 25 октобар 2009 16:02
Simic Manojlo
Da li neko zna vise, o nekom novinskom clanku,
objavljenom u listu "Komunist", prije 30-ak godina,
(mozda gosp.Vuk Draskovic o tome moze vise da kaze,
jer je on, cini mi se, tada radio u Redakciji tog
lista), u kojem je tvrdjeno, da je NDH bila na
pragu osnivanja Komunisticke Parije NDH.
Clanak je , naravno, intoniran u slavu superiornosti komunistickog ideoloskog koncepta.
Titini izaslanici, cini mi se neki Srebrnjak, i
Vladimir Velebit, ubijedili su Pavelica, da je
Komunisticka Partija, najbolji nacin za unistenje
Srbije kao drzave, i Srba kao naroda.
Komunisticku Partiju NDH, nisu osnovali samo zato,
sto je bilo tesko objasniti Nijemcima, da se tu i
ne radi onikakvom komunizmu, koji bi posluzio samo
kao ideoloska krpica, nego o drugom, sirem i
sveobuhvatnijem frontu, protiv Srbije i Srba.
Molio bih vece znalce da se jave, i upute na litera
turu, ako postoji.
Препоруке:
0
0
23 недеља, 25 октобар 2009 17:33
Владислав Б. Сотировић
За НаСтражи,

Значи, исправно је стати на страну и црног ђавола (Хитлера), ако ће нам тај помоћи да ликвидирамо што више Срба другачијих политичких ставова.


Апсолутно сте у праву! Између два и више зала треба изабрати оно које је мање у датом тренутку а 1941.-1945. г. рангирање зала би било овакво:

1. Највеће усташе
2. Огромно комунисти
3. Велико балисти
2. Средње Бугари и Мађари
1. Мало Немци
0. Нимало Италијани

Што се тиче комуниста њихова поента није у томе што се за њих боре Срби већ што их воде антиСрби да након рата униште све Србе. Када се бежало од усташког ножа требало је мало и мућкати главом где се бежи. За оне који нису имали времена да баш у том тренутку кад је било дај шта даш само да извучем живу главу па су из тог разлога залутали привремено у партизане након тога им није било потребно више од три дана да им из задњице дође у главу па да из тих истих партизана пређу у четнике или бар да напусте партизане. Ко није одрадио је свесно или несвесно посао за црвене усташе које су "ослободиле" Београд и Србију октобра 1944. г.

Што се тиче Немаца и нарочито Италијана, они су у читавој причи типа Боромејски чвор апсолутно небитни јер не раде ништа ако нису изазвани. Они су дошли, мало ће да остану и на крају да оду. Битно је ко остаје.

Лично се залажем да се одређеним италијанским генералима и високим официрима подигну споменици захвалности за спас стотине хиљада српских вратова који су се склонили под италијанску заштиту.
Препоруке:
0
0
24 недеља, 25 октобар 2009 18:42
angelina
@Владислав Б. Сотировић

Postujuci Vase nastojanje da se sa skrivenih mesta nase istorije skinu paucina i pecati, ipak moram da ispravim par nepreciznosti koje su Vam promakle.

Alija Izetbegovic (iako to mocno zvuci), nije bio pripadnik SS Handzr divizije, ili bar, za tako nesto ne postoje valjani dokazi[sto je i veoma verovatno, buduci da je rodjen 1925]. Medjutim, bio je pripadnik pro-nasticicke, islamske omaldinske organizacije Mladi muslimani. Tacnije, od svoje 16. godine (1940), pripada radikalnom muslimanskom pokretu, religiozno-policikoj organizaciji MM koja 1949. prelazi u ilegalu. Program ove organizacije predvidja(o /je/) stvaranje jedinstvene islamske drzave ujedinjavanjem svih muslimana. Ova organizacija je bila clanica Jugoslovenske muslimanske organizacije, JMO, ciji ce istaknuti lideri tokom IIsv. rata biti na visokim pozicijama u NDH... Posle Rata MM postaju javna organizacija i svoju delatnost sprovode kroz Islamsku zajednicu, verska, kulturna i humanitarna udruzenja. Februara 1949. predvode pokusaj otvorene pobune, koja je kulminirala serijom sudjenja tokom iste godine, 4 smrtne kazne i veliki broj dugugodisnjih robija.
Препоруке:
0
0
25 недеља, 25 октобар 2009 18:45
angelina (zavrsetak)
Medjutim A. I, je tada vec 3 godine u zatvoru (zajedno sa Nedzibom Sacirbegovicem, ocem danasnjeg Sacirbeja), ali ne zbog SS Handzr divizije, vec kao osnivac i pokretac islamskog casopisa Mudzahid, bas kako Vi kazete 1946. godine. Presuda je izrecena zbog propagiranja verske mrznje i nasilja, a predmet optuznice bila je nepotpisana pesma U dzihad. Kaznu je izdrzao u punom trajanju. Izasavsi iz zatvora nastavio je istovrsni rad, u prikrivenim oblicima, i kroz delovanje Islamske verske zajednice.... Koliko god bila skepticna prema presudama sudova posle 1945, citajuci je, kao i "inkriminisano delo", nisam mogla da se otmem utisku da je posle rata u sudovima jos izvesno vreme bilo sudija koji svoje skole nisu zavrsavali na krusevima, ili kao "ratom ometeni". Predmet optuzbe, medjutim, slobodno moze da stoji kao epitaf osudjenom tvorcu muslimanske drzave na Blakanu. Tu je sve sto cemo kasnije kroz produzeno vresenje KD gledati sve do njegovog odlaska s ovog sveta. Procenjujuci pravnu praksu u kasnijim decenijama, ili tek neku godinu kasnije, reklo bi se da je "zaostravanje klasne i nacionalne borbe" bilo vaznije i snaznije tek posle 195+...
Препоруке:
0
0
26 недеља, 25 октобар 2009 19:42
M.Filipovic
Izuzetan clanak istoricara Veselina Djuretica koji nam pokazuje da u Srbiji u toku II svetskog rata nije bilo nijednog iskrenog nemackog saveznika. Oni koji kritikuju Milana Nedica i D. Ljotica neka se zapitaju a sta bi u Srbiji bilo bez njih!? Neka se zapitaju takodje koliko je to nemaca poginulo u toku II svetskog rata u Srbiji i u bivsoj SFRJ. Partizani su najvise nemaca pobili krajem rata streljajuci ratne zarobljenike.
Sta bi bilo sa Srbijom krajem 41' da nije bilo Ljotica i Nedica. Nemacka vojska pobila bi i popalila sela i pitanje je ko bi docekao prolece 42'. Oni koji misle da je D.Mihajlovic vodio neku veliku borbu protiv nemaca neka procitaju knjigu istoricara Koste Nikolica ,,Istorija ravnogorskog pokreta". Slazem se sa gospodinom Sotirovicem da su dve osnovne Drazine greske one koje je naveo. Danas ima i u Beogradu dovoljno knjiga koje su pisali bivse pripadnici Ljoticevih i Nedicevih jedinica pa mogu neinformisani da se informisu! Uostalom izasla su i sabrana dela D.Ljotica pa mogu da ih procitaju.
Препоруке:
0
0
27 недеља, 25 октобар 2009 19:48
M.Filipovic II deo
Ljotic je pre rata pisao ,,Ni fasizam ni nacizam vec ZBOR" a ni on kao zestoki anti-komunista ni Nedic nisu pristali na nemacki zahtev da jednog vojnika posalju na istocni front. Lako je danas iz ove udobnosti kritikovati njihovi saradnju sa neprijateljem ali je jako tesko mnogima koji su zatrovani titoistickom istoriografijom da shvate svu tezinu problema. Uostalom, zasto se danas kriticari M.Nedica i D.Ljotica ne prihvate oruzane borbe protiv americkog okupatora!
Ni pocemu ne bi se razlikovali od partizanskog pokreta 41' koji nije vodio racuna o ljudskim zrtvama. Svi oni koji misle da je saradnja sa okupatorom bila pogresna neka se zapitaju koliko je trajao oruzani otpor Kraljevine Jugoslavije kada smo imali i drzavu i vojsku. Uostalom, Ljotic je govorio ,,Bolje jedna mrtav dobrovoljac nego stotinu srba". Nemacki okupator dok nisu poceli napadi na njega nije ni sprovodio nikakve represalije nad narodom.
Препоруке:
0
0
28 понедељак, 26 октобар 2009 03:01
Кћи сремског сељака-партизана
@Владислав Б. Сотировић
Ко није одрадио је свесно или несвесно посао за црвене усташе које су "ослободиле" Београд и Србију октобра 1944. г.

Ономад је "Политикина" миљеница, свезнајућа Ева Рас, рекла за партизане да су каубоји, а ви данас да су "црвене усташе".
Мој покојни отац је један од ослободилаца Београда, дакле "црвени усташа".
Иако рањен, остао је жив! Срам да га буде!
Могла сам умрети а да се због тог не застидим.
Али ето мени спаса од вас!
Као ретко ко, ви сте господине, својом неизмерном острашћеношћу, превршили меру!
Ви сте далеко од било какве разумне критике о стварима које су предмет вашег проучавања.
Кад год читам ваше текстове, увек зазебем од помисли како би међу Србима поново лако пала крв…
Препоруке:
0
0
29 понедељак, 26 октобар 2009 12:39
Мирко К. за г.Сотировићa 1
Захваљујем на одговору. Замерено ми је да много пишем, те овим завршавам. Ако ми одговорите, знајте да сам унапред захвалан.

Имао сам у школи два другара. Један је био директоров синовац. Заједно су побегли са часа. Синовац није добио ни усмени укор, а други је искључен из школе. Олакшавајуће и отежавајуће околности. Такав осећај ја имам када слушам оправдања четника. За исте грешке партизанима стављате крст на леђа, а четнике правдате. Ваше објашњење зашто четници нису покушали ништа у вези Јасеновца и оправдање које им за нечињење дајете, док у исто време то партизанима, оправдано, товарите на леђа као неопростив чин, по мени нема логике, нити моралног упоришта. Оставља утисак да се ради о синовцу.

У многобројним текствовима тврдите, између осталог, да је основна војна тактика четника била избегавање сукоба и припремање за отсудан удар по окупатору, када он доживи слом на неким од фронтова, у принципу на источном. Даље, да су четнике водили школовани официри. Такође, у од комуниста скриваном документу који сте ви нашли, да су они закључили да је четнике немогуће уништити јер су јаки и добро вођени. Такође наводите да је крајем 43. Дража наредио да се не склапају споразуми са Немцима јер је свима, осим Хитлеру, јасно да су Немци већ изгубили рат. Пишете такође, да је Опленачки одред четника 43. са 400-500 људи напао Немце и да им је четнички командант претио одмаздом у случају казнене експедиције. Приметили сте и да су припадници других народа и мањина ишли у партизане тек од 43., после Техеранске конференције, када је било јасно да Хитлер губи рат. Читали смо, такође, да су четници 44., када су Руси ушли у Србију, ослобађали читаве градове, Крушевац на пример, као и о другим војним подухватима.

Дакле, прво иде тактичко избегавање борби. И Немци и партизани истичу и признају снагу четника, а и они сами се њоме хвалишу. 4 се године спремају за отсудну битку. Дражи и чак обичним људима је јасно да Хитлер губи рат. -следи кратак крај-
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 26 октобар 2009 13:04
Мирко К. за г.Сотировићa крај
Ако је време за отсудну битку коначно стигло, јер сви, укључујући Дражу, увиђају да Немци губе рат на светском нивоу, ако су Руси већ ушли у Србију потискујући Немце, ако су школовани официри 4 године спремали војску за њу, ако се на појединачним примерима показује да је та војска јака и спремна, нема логике, а ни моралног оправдања, да се и не покуша ослобађање Јасеновца! Зар баш тада није био тренутак, када већ нису ушли у 4 године очекивани отсудни сукоб са практично већ сломљеним Немцима, потиснутим до Београда, да четници нападну и ослободе Јасеновац?

Тако би четноци спасли свој народ завршног геноцида на самом крају рата, разоткрили би Европи и свету геноцидни карактер усташке ендехазије, ставили се савезницима (нарочито западним) на располагање као равноправан војни и политички фактор на југословенском простору и наметнули се као незаобилазна страна за будуће послератне изборе, оправдали своје дотадашње нечињење и избегавање борби са окупаторима и, на крају крајева, оправдали се сами пред собом и својом савешћу, пред својим народом и историјом, за четворогодишње сакривање очију пред павелићевом кланицом!

Намеће се закључак да је Дража чувао војску за отсудни сукоб са партизанима после рата, а не са Немцима и усташама! Све што је урадио у вези са избегавањем сукоба и нечињењем око Јасеновца и других српских стратишта на дохват му руке, било је срачунато и плански подређено послератном освајању власти! Некада и нечињење може окрвавити руке, још како, бар то знају ове новије генерације.

Мислим да би био нонсенс амнестирати пред историјом војску која је 4 године мирно гледала геноцид над својим народом, чувајући снагу за послератни обрачун са „заблуделом“ браћом!

Оправдање тог неизмерљивог греха ми личи на оправдање за идеолошког синовца, уз истовремено бацање вечне анатеме на оног „заблуделог“, идеолошког неистомишљеника.
Препоруке:
0
0
31 понедељак, 26 октобар 2009 14:39
брм
ala ovde ima generala posle bitke...
штета што нисте били савременици Чиче и старог - историја би била "сасвим друкчија"
Препоруке:
0
0
32 понедељак, 26 октобар 2009 14:40
Новосађанка
@Владислав Б. Сотировић

У Војводини су најгори и најопакији били
Мађари (никако "средње", као ви кажете),
затим усташе,
па тек онда Немци.

Све досад сам мислила да су усташе били Хрвати,
али сад сазнадох да су то били и Срби.
Ви сте дика НСПМ-а.
Препоруке:
0
0
33 понедељак, 26 октобар 2009 16:09
НаСтражи за Сотировића
"Између два и више зала треба изабрати оно које је мање у датом тренутку а 1941.-1945. г. рангирање зала би било овакво:

1. Највеће усташе
2. Огромно комунисти
3. Велико балисти
2. Средње Бугари и Мађари
1. Мало Немци
0. Нимало Италијани"

Пре него што Вам одговорим, мораћу Вас замолити да детерминишете пар момената, који су нејасни:

а) пошто сте навели Немце и Италијане, као велике силе, које су имале борбеног и геополитичког учешћа у развоју ситуације у Србији у датом периоду (1941-1945!), упада у очи недостатак Велике Британије и СССР-а у овој "ранг листи". Молим да и њих уврстите и валоризујете, ради објективније оцене и ради употпуњавања геостратешког аспекта анализе, који сте (увршћивањем само Немачке и Италије), овде само начели.
б) пошто сте елементе "ранг листе" детерминисали појмовима који су базирани на етничком/националном (идеолошком) принципу, такође упада у очи "уљез", тј. елемент који је интернационално (идеолошки) детерминисан - "комунисти". Молим да нам појасните шта сте под тиме подразумевали? Мобилисане Србе у НОВ-у, Србе комесаре у НОВ-у (тј. мањину), Хрвате спин-докторе НОВ-а, Усташе које су мењале униформе или Совјете? Или све заједно (интернационално)?
в) поменули сте рангирање "зала". То подразумева нормативне критеријуме рангирања наведених елемената. Молим да нам појасните те нормативне критеријуме.
г) "Између два и више зала треба изабрати..." Ко то "треба" изабрати? ЈВуО или СДС/СДК?
д) Напослетку, а везано за питања под в) и г): До ове "ранг листе" сте дошли са аспекта духа овог времена (са временске дистанце) или духа оног времена (1941-1942... 1941-1943... 1941-1944 или 1941-1945)?
Мислим да бисте нам одговором на ових 5 питања појаснили многе кључне тачке за ову расправу, која се очигледно расплинула у неконструктивном смеру.
Хвала Вам унапред.
Препоруке:
0
0
34 понедељак, 26 октобар 2009 18:32
Simic Manojlo
Za gospodina "Na Strazi",
da li se vase "strazarsko mjesto" nalazi ispred
zgrade Vise Politicke Skole za uznapredovale
kursiste, u Kumrovecu?
Препоруке:
0
0
35 понедељак, 26 октобар 2009 18:38
Владислав Б. Сотировић
За кћерку сремског сељака-партизана

Поштована кћерко,

сад знате да вам је отац био "црвени усташа", бар што се мене тиче, а право на такво мишљење ми даје управо ваш отац за кога је мој рођак био "колаборациониста, фашиста, издајник..." па га је можда ето баш ваш отац убио пре него, а можда и након, што је био рањен. Мој рођак није преживео рат као што је то случај са вашим оцем.

То што вам је отац био рањен га не ослобађа одговорности ниодчега, а вама је то очито главни адут. И Хитлер је био рањен након атентата 1944. г. па ћемо ваљда да му зато гледамо кроз прсте.

Вашег оца од моје фамилије у Шумадији није нико звао да нас ослобађа, а нарочито не они са комунистичким ознакама на титовкама. У Шумадији се носе шајкаче са кокардама а црвене звезде петокраке у Совјетском Савезу. Ваш отац (или бар његов колега) је иначе први просуо српску крв убивши у Белој Цркви 7. јула 1941. г. Србина па ми немојте замерити да вам кажем да се за такву врсту делатности иде на робију. Питајте оца зашто није просуо немачку окупаторску крв у Белој Цркви него баш српску, можда и неког мог рођака из Шумадије или Мачве.

Што се тиче острашћености, Ваш отац је можда био баш тај који је након "ослобађања" мог родног Крагујевца побио пар хиљада мештана ваљда од среће што их је ослободио или зато што баш њега Крагујевчани нису звали да их баш он ослобађа. Сад узмите па извагајте моју и вашега оца острашћеност па јавите за резултат.

За Новосађанку,

жао ми је госпођо што ми недозвољавају да будем дика (и понос) и на сајту Бранка Китановића где су ми рекли да се чистим на сајт НСПМ што сам и урадио. Што се мене лично тиче ослобађам вас даљег читања мојих дичних постова и текстова. Уживајте у животу и наставите да и даље читате дичну Политику. Ја сам сам себе те обавезе ослободио још за време Слобе. Поздрав.
Препоруке:
0
0
36 понедељак, 26 октобар 2009 20:25
НаСтражи
@ Simic Manojlo

ad hominem, госим-Симићу... То је увек ваљан аргумент за расправу... ("Минхенски", што би рекао Павле Вујисић). Нажалост, тај Вам "аргумент" не говори ништа о мени, већ о Вама. Ако немате неке чињенице или научно потковане аргументе, немојте ме, молим Вас, узнемиравати нонсенсима Ваше личне перцепције. Ја Вам искрено желим пријатан живот.
Препоруке:
0
0
37 понедељак, 26 октобар 2009 20:43
Стева Надрљански
Г. Сотировићу, претерали сте све границе. Срамота је овако писати.
Ваша антикомунистичка раздраженост добра је илустрација оне изреке да је од комунисте гори само антикомуниста.

П. С. Господо из НСПМ, не увиђате ли да овде неке ствари иду куда можда и би требало?
Препоруке:
0
0
38 понедељак, 26 октобар 2009 21:24
Владислав Б. Сотировић
Г. Сотировићу, претерали сте све границе. Срамота је овако писати.
Ваша антикомунистичка раздраженост добра је илустрација оне изреке да је од комунисте гори само антикомуниста.


Поштовани госн Стево,

дали је или није срамота овако писати одређује аутор текста, тј. писанија а не ви. Уосталом немате никакав сертификат који вам даје право да одређујете шта је срамотно а шта је несрамотно писаније. Треба се коначно ослободити тоталитаристичког начина размишљања и утеривања истине и правила понашања по званичном Правилу службе у ЈНА. Што се тиче ваше интервенције код редакције НСПМ ја вам предлажем да не идете заобилазним већ правим путем и то директно код Наташе Кандић да активира најновији Закон о јавном информисању а може и онај антиратнохушчачки закон (поред мене можете да пријавите и Милорада Павића за свој ратнохушчачки интервју из 1990. г. а који је у августу прештампан у Печату).
Препоруке:
0
0
39 понедељак, 26 октобар 2009 21:34
Новосађанка
@Владислав Б. Сотировић

Г. Сотировићу, не можете ме ослободити читања својих текстова и коментара, јер то право од вас нисам ни тражила, па ми га дакле нисте ни дали!
Сви написи на НСПМ су свима доступни!
Елем, одлука је моја! Чак и да ли ћу читати "Политику" или било које друге новине.
Ако своје текстове дајете на увид јавности, морате бити спремни и на критички однос према њима.
То се, наравно, односи не све ауторе, па не видим зашто бисте ви били поштеђени. Сем ако се ваша очекивања не своде само на аплаузе. А кад они изостану, ви се понашате као расрђено дете.

Ја не читам ваше и сличне текстове зато што уживам у њима, већ зато што желим да знам шта мислите и на шта треба да се припреми моја породица.

Но, пошто ви не марите, нити познајете политичке прилике у Војводини, ни данашње ни негдашње, чим се она, на несрећу већине племенитих Срба, ускоро отцепи, ваши текстови ме, вероватно, тада неће занимати.

П.С.
Уживајте у животу и наставите да и даље читате дичну Политику. Ја сам сам себе те обавезе ослободио још за време Слобе.

Да ли је вама, присталици Драже Михајловића, до Слобе, а то значи и у Брозово време, "Политика" била по вољи?
Препоруке:
0
0
40 понедељак, 26 октобар 2009 22:01
Милорад
Замолио бих свезналице и толмаке својих руку и дјела, да знају, да политички маркетинг није баш поучан за доказ истинске вриједности прошлог времена. Ми Срби, који неносимо дресове непобједивих,добро вас читамо. Нама Србима све бројке мртвих су једнаке. Пребројавање је само у спорту. Нека вам је Бог у помоћи, онима који у Бога вјерују, а другима очито више ни помоћи нема.
Препоруке:
0
0
41 понедељак, 26 октобар 2009 22:44
Кћи сремског сељака-партизана
@Владислав Б. Сотировић

У милости сам модератора да мој одговор објави без преправки...

Господине Сотировићу, ваше речи су монструозне...
Препоруке:
0
0
42 понедељак, 26 октобар 2009 23:24
Стева Надрљански
Дакле, г. Сотировићу, ви сматрате за нормално да човека којега не познајете називате "црвеним усташом" само зато што се враг зна како нашао у партизанима, и то можда што у Срему и није могао ником другом? Лепо.

Имам ја два блиска претка који су као момци од 17 и 18 година погинули у партизанима 1944. у борби против Немаца. Они су, дакле, црвене усташе? Обрадоваће се мој остарели отац кад буде чуо шта модерни равногорски интелектуалац каже за његове стричеве, нарочито зато што нам је фамилија у Срему страдала од усташа, а после рата и од комуниста.

Осим тога, тврдите да је исти тај кога не познајете први просуо српску крв - нема везе да ли је он, јер ако је неки комуниста, онда је свеједно он крив - и да је још којекуда убијао по Србији - нема везе да ли је он или неки комуниста, он је свеједно крив?!

То, г. Сотировићу, није непристојност, то је, опростите, простаклук. За такве увреде се некад потезао нож.

И умољавам вас пријатељски да се манете Чичине одбране. Он ће од тога имати само штете. Поштени људи попут Ђуретића веома су се намучили да раскину бољшевичку копрену у оно доба кад је зато могла летети глава, па није лепо да им овако упропаштавате труд, као ни да једно од малог броја преосталих поштених саборишта као што је НСПМ упропаштавате вашим талибанским четничарењем.

Поздрав од потомка црвених усташа, потомка оних који су трунули у бољшевичким затворима, од равногорског и романијског четничког зета.
Препоруке:
0
0
43 понедељак, 26 октобар 2009 23:28
узгред
Што се тиче ваше интервенције код редакције НСПМ ја вам предлажем да не идете заобилазним већ правим путем и то директно код Наташе Кандић ...

Да ли је то НСПМ постала истурено одељење фирме Наташе Кандић?
Препоруке:
0
0
44 понедељак, 26 октобар 2009 23:56
Нимбус
Дела су била монсртуозна, не речи које их описују.
Лако је забити главу у песак.
Лакше зажмурити и добро запушити уши. Затим дати (преки) суд о истини коју нисмо хтели ни чути ни видети.
Или бити `политички коректан`. То је, без конкуренције, најлакше.
Пуно разумевање и подршка аутору. Надам се да ћете тај камен ипак некако догурати до врха.
Препоруке:
0
0
45 уторак, 27 октобар 2009 01:45
Новосађанка
У данашњој "Политици" на текст г. Ђуретића реагује социолог Тодор Куљић.
Ево шта каже на крају свог написа:

Ако Ђуретић није у праву, да ли онда веровати онима који кажу да „Тита идеолошки и ускокласни мотиви нису ограничавали као четничког лидера“? Или да је ,,несумњива заслуга вођства КПЈ што је његова револуционарна акција од почетка рата и на домаћој и на међународној сцени афирмисана у својој борбено-бескомпромисној и слободарској димензији, односно као једина негација постојећих националних и вјерских противрјечности, из чега је произишла заједничка окосница наднационалне снаге, која је била историјска шанса да се југословенска идеја регенерише на широкој класној и демократској основи“. Тешко је рећи која је страна у праву. Не отуда што је истина релативна, него зато што ови цитати нису из резолуција конгреса СКЈ него су Ђуретићеви лични закључци у књизи „Савезници и југословенска ратна драма“, Народна књига, Београд 1985. I том стр. 253 и II том стр. 19). Циници би рекли да нема антикомунисте без бившег комунисте, а реалисти би додали да се фашизам не може антифашизовати без снажно проживљене конверзије.

Подвлачења су моја.
Препоруке:
0
0
46 уторак, 27 октобар 2009 03:31
Simic Manojlo
Za gosp. "Na Strazi".
Zao mi je da je moj saljiv ton, izazvao ljutnju.
Na odredjeni nacin, ljutnja je znak napuklosti u
sistemu misljenja, terorom podignutog na nivo
tipicnosti. U Vasim pitanjima ima puno znakova,
upravo tog "cast of mind".
Pa evo, da se zadrzimo samo na "uljez" pitanju.
Svi su Kongresi III Komunisticke Internacionale,
(od 1. iz 1919. do 7. iz 1935.god.), tretirali i
nacionalno pitanje. Za Jugoslaviju, odluka je bila,
razbijanje.
Zato, sto je ona nastala voljom imperijalistickih
sila, Francuske, Engleske i SAD, na mirovnoj
Konferenciji u Parizu 1919.god.
Najbrzi i najefikasniji nacin da se to izvede je,
da se slomije kicma najvecem narodu.
Tako je KPJ, na svom 4.Kongresu (1928.god.),usvoji-
la odluku, da ce se boriti za "nezavisnu Hrvatsku",
"nezavisnu Slovemiju" itd. sve do "nezavisne
Vojvodine".
Samo ime Jugoslavija, bilo je jugoslovenskim
komunistima toliko odiozno, da je tako, u svojim
dokumentima nisu ni nazivali,nego "zemlje Jugo-
slavije".
Tito je taj program obznanio u svom cuvenom govoru
odrzanom 04.o7.1941.god.,u vili Vladislava Ribnika-
ra, vlasnika "Politike".Komunisti taj datum nazvase
"Dan Borca"( protiv cega li?).U tom svom govoru ,
drug je Tito, pozvao sve narode i narodnosti, da
se udruze (Bratstvo-Jedinstvo),u zajednicku borbu
protiv srpske hegemonije. Na taj nacin, ukinuo je
lovostaj na Srbe, samo 20-ak godina,nakon sto su ti
isti narodi (i narodnosti), u A-U uniformi, pocinili stravican genocid , u nebranjenoj Srbiji.
(1,200.000 pobijenih, prema Encyclopaedia Britannica, uglavnom civila).Kako kaze R.G.D.
Laffan: "Mohammedans and Croats set example".
Govor druga Tite, moze da se, bez komunistickih
lazi i podvala, procita u knjizi autora Edmonda
Parisa, profesora religija i filozofije na pariskoj
Sorboni:" Genocide in Satellite Croatia "41-45.
Izdavac: "The American Institute for Balkan Affairs
Library of Congress catalog card number: 62-399
First printing,November 1961.
Second printin
Препоруке:
0
0
47 уторак, 27 октобар 2009 03:45
Simic Manojlo
nastavak;
second printing, May 1962.
Nijemci su u Titinom govoru figurirali, samo kao
dobra isprika.
Frapantna je bliskost Titinih i Pavelicevih stavova
(Nije ni cudo, da je Pavelic imao namjeru da osnuje
KPNDH, uz pomoc Titinih izaslanika).
Titove metode, bile su, za nijansu suptilnije, ali
u ideoloskom smislu, sa dalekoseznijim posljedicama
koje, eto, i danas osjecamo.
I ja Vama, gosp. "Na Strazi", zelim prijatan i,
narocito, dug zivot(barem jos 60 godina).
P.S. Moja percepcija, posljedica je uvida u
neideolosko stivo, koje je Vama, sudeci po Vasim pitanjima, prilicno strano.
Препоруке:
0
0
48 уторак, 27 октобар 2009 11:53
александар
За Новосађанку.
Искрено, сматрам контрапродуктивним и непотребним даље подгревање старих рана партизанштине и четниковања. И једни и други су били приличне мустре са становишта српских националних интереса.
Најрационалније би било подвући црту и ставити ад акта све даље поделе у Срба.
Нешто друго мене интересује.
У Вашем последњем допису помињете некакво "отцепљење" такозване "војводине" те да онда, када се то деси (не ако), нећете имати прилику да читате Сотировића као аутора.
Нисам баш најбоље разумео контекст и сврху тог помињања "отцепљења" некадашње Титове парадржаве, те да ли ви то износите као Вашу жељу, са разумевањем и симпатијама или не.
Био бих Вам захвалан да ми одговорите, с обзиром да веома добро познајем ситуацију у тзв. "војводини", рођен сам и дуго сам живео у Новом Саду, а и родитељи ми живе тамо, тако да сам животно заинтересован за питање тзв. "отцепљења".
Препоруке:
0
0
49 уторак, 27 октобар 2009 12:53
НаСтражи
Врло јасно знам да одвојим и челнике КПЈ, од свих оних српских јуноша, који су своје кости оставили борећи се за ослобођење своје земље од окупатора (па макар били и обманути или насилно мобилисани). С тим у вези, желим да одам признање господину Надрљанском, који је показао да једини има интегритета!!! Ако неки други врло радо у тих 800.000 Срба са петокракама на челу, крајем 1944. желе да виде неке "нељуде", то довољно говори о перцепцији тих људи, као и о томе како идеолошка мржња може да помрачи чак и семантичке способности човека (у конкретном примеру, у разликовању титоиста и комесара од обичних бораца НОВ). За разлику од многих дрвених адвоката Недића и Љотића, Дража (коме поједини замерају пропуштање прилике за ликвидацију Тита, када је то могао) је био човек од интегритета и, надасве, официрске части. Ко не уме да разликује идеје и поступке Недића од Дражиних, поред свих оних жртава које су ЈВуО-у нанеле Недићеве јединице, заслужује у најмању руку жаљење. Дража Михаиловић је, за разлику од Недића, имао и визију. И био је свестан тога да ће једног дана доћи Савезници. И, надасве, знао је добро да разликује ко је у Србији оног времена био прави непријатељ - Србин другачије идеологије или пак страни окупатор, који је насумично стрељао његове сународнике, кад год је, јел`те "изазван". Овде бих се посебно осврнуо на Сотировићеву легитимацију немачких одмазди тзв. правом "одговора на изазов" - следећи ту аналогију, могли бисте "оправдати" и НАТО пакт `99, зар не?
Напослетку, хтео бих да истакнем и савремени аспект свих ових питања. Зашто се овим питањима бавимо сада?
Да ли ће нам допринети националном помирењу (или ће и даље позивати једне да се боре против других Срба, до коначног истребљења)?
Да ли ћемо изнедрити неки нови систем вредности, који ће нас покренути да у тешким временима помажемо својим сународницима уместо да се убијамо?
Да ли ћемо прихватањем накарадне колаборационистичке историје имати користи у свету данас?
Мозак, господо, не рогови!
Препоруке:
0
0
50 уторак, 27 октобар 2009 13:02
НаСтражи @ Симић Манојло
Пре свега, хвала Вам на тако опсежном одговору, који, на жалост, илуструје ону: "Ја у клин, Ви (а богами и многи други коментатори) у плочу!" Да сте прочитали моје претходне коментаре, разумели би да ја немам "двојби" око идеолошко-програмских ваљаности КПЈ, а понајмање о њиховој пракси (поготову после рата), већ да указујем на нешто друго. Такође и то да сматрам јединим легитимним покретом у оновременој Србији управо ЈВуО, ђенерала Драже Михаиловића. Исто тако, да као неко ко брани суштину Дражиних идеја, итекако зна да направи разлику између њега и Недића. У логорима на Старом Сајмишту и Бањици, којима су "менаџерисали" Недићевци, пострадало је управо највише заробљених четника из ЈВуО, па тек онда комуниста, "комуниста" (у сваком случају припадника СРПСКОГ народа), па затим Јевреја. Тенденциона неглекција постојања и "рада" ових логора од стране Вас, као и појединих, овде присутних, не иде у прилог одбрани српских идеја. Иде у прилог "одбрани" једино Недића и његове колаборационистичке гарнитуре, која се бестидно китила српским знамењима, док је Немцима чувала мир у позадини и терала на стрељање стотине недужних српских цивила и док је УБИЈАЛА ЧЕТНИКЕ Драже Михаиловића. То се стручно зове, драги господине Симићу, "метод репродукције власти", који се, у Недићевом случају, није нешто претерано разликовао од Брозовог. Наиме, сви политички покрети, који су идеолошки (или практично) негативно детерминисани у односу на неки други (анти-комунисти, као и анти-фа) немају смисао свог постојања без постојања оних других. Односно, они ће, ради репродукције власти "налазити" и кажњавати "непријатеља" чак и тамо где он не постоји (Бањички логор - Голи оток). То је суштина расправе коју желим да водим, уколико је могућа. Жао ми је што се поједини, са неспорним интелектуалним квалитетима, на сам помен критике Недића, овде залећу главом, као да сте им завијорили парчетом црвене крпе. Дакле - БРОЗ ЈЕ ЗЛОЧИНАЦ! СЛАЖЕМО СЕ У ТОМЕ, Срби! Јел можемо сада да наставимо конструктивно?
Препоруке:
0
0
51 уторак, 27 октобар 2009 13:40
Новосађанка
За Александра!
Хвала што сте ми се обратили:)
Сад немам времена за дужу елаборацију, па вас само молим да поново и пажљивије прочитате мој коментар.
Обратите пажњу на следећи пасус:
Но, пошто ви не марите, нити познајете политичке прилике у Војводини, ни данашње ни негдашње, чим се она, на несрећу већине племенитих Срба, ускоро отцепи, ваши текстови ме, вероватно, тада неће занимати.

Одговорићу вам и подробније:)
Поздрав!
Препоруке:
0
0
52 уторак, 27 октобар 2009 14:35
НаСтражи @ Simic Manojlo
П.С: Und? Имате ли бар Ви одговоре на моја питања, из Вашег "неидеолошког" штива? Или Вам у њему нису написали мишљење о овим питањима? Нисам стручан да оцењујем узроке Вашег перципирања одређених вредности, а ни овај сајт није институција која се таквим стварима бави. Ја не негирам ниједан злочин који су починили титоисти. Али, не релативизујем немачка злодела, нити поричем злодела колаборационистa. А Ви?
Препоруке:
0
0
53 уторак, 27 октобар 2009 15:10
Нимбус
За Александра,
Јесте `конфорније` `гурање под тепих` непријатних тема, али је контрапродуктивно.

Неко је овде већ написао да геополитичка `динамика` XXI века нема корена у II св. рату, и да српски одговор на садашње изазове тражи другачији начин размишљања, који не треба да буде оптерећен дубоко супротстављеним концептима од пре седамдесет година.
Овакав став би био исправан само под једним условом: да у судбинске изазове којима смо изложени не улазимо клецајући и посрћући. А како и не би клецали и посртали кад нам о врату виси стена титоизма, које мазохистички упорно одбијамо да се ратосиљамо.
Ево, примера ради:

Искрено, сматрам контрапродуктивним и непотребним даље подгревање старих рана партизанштине и четниковања.(...)Најрационалније би било подвући црту и ставити ад акта све даље поделе у Срба.

Можда би било најрационалније за Србе , мада дубоко непоштено према жртвама комунистичког терора...Али, онда се појави извсени г.Вајс, и у име овдашње Немачке заједнице затражи да Скупштина Србије призна да су Срби извршили геноцид над војвођанским Швабама...
Пазите, злочин је непобитан : протерано је преко 300.000 људи, отета имовина, 25.000 уморено, од тога скоро 6.000 деце...ја се са тим не бих `играо`.
Злочин(е) су извршили партизани, по наређењу Тита и Кидрича.
Шта нас нагони да на себе и своју државу наваљујемо терет злочина за који нисмо криви?
Или

(...)помињете некакво "отцепљење" такозване "војводине"(...)Нисам баш најбоље разумео контекст и сврху тог помињања "отцепљења" некадашње Титове парадржаве...

Стварање ове "парадржаве" је у пуном јеку. Дубоко је утемељена на титоистичком (антисрпском) концепту и реализују је најортодокснији титоисти...
Како размрсити чвор, кад и `у Београду` седе исти такви?
Како год окремете, апсолутно дистанцирање од Тита, његове парије, његове војске и њихових `дела` јесте предуслов да, некако, опстанемо.
Препоруке:
0
0
54 уторак, 27 октобар 2009 16:14
@nimbus
Kad god se pomenu partizani i tito, vi se ponašate kao na koridi.
Препоруке:
0
0
55 уторак, 27 октобар 2009 16:33
александар
Уважени Нимбусе.
Одавно је Дража мучки убијен. Одавно је и Тито умро.
Некадашњи партизани и четници су у дубоким, позним годинама, и сваке године све их је мање.
Њихови потомци углавном, понављам углавном, нису више заинтересовани за загрижено расправљање око тога ко је био издајник а ко патриота пре, сада већ више од шездесет година.
За последњих двадесетак година, све су теме отворене, детаљно апсолвиране и образложене, објављено је пуно књига, студија, радова о улози партизана и четника. Нико ту више није недодирљив, и ниједна тема више није забрањена.
Ко је паметан, могао је да се детањно упозна и заузме став о свему томе.
Али каква више корист од даљих полемика, које не воде ничему. И то сада, када заиста имамо много значајнијих ствари о којима треба да бринемо. Србија је у очајном положају, отимају нам Косово и Метохију, хоће да нам отму Срем, Банат и Бачку, даве Србе у Републици Српској и хоће да је укину, Срби у Црној Гори су у поступку претварања у Dukljane, уопште узев, хоће да од Срба направе "грађане" а да Србију претворе у "грађанију". То нам раде не комунисти, већ "наши пријатељи са запада, капиталисти". Тачно, уз помоћ наших асистената, који имају и партизанско, комунистичко (Друга Србија), и четничко, домаћинско, грађанско (СПО и ДХСС на пример) порекло.
То су наши кључни проблеми, а не партизани и четници. Чему трошити више енергију на академску расправу за коју је сигурно да ће свако остати при својим позицијама. Каква је корист за Србију.
Што се Тита и данашњег титоизма тиче, не слажем се да га данас има пуно, односно да је пуно остало од њега.
Ја га видим једино у другосрбијанском невладином сектору, LDP-u, и Титовим сирочићима - сепаратистима и аутономашима.
Јесу медијски и фактички моћни, али их не треба прецењивати, већ се борити против њих свим средствима, а лично не видим каква је корист у тој борби против њих, а за интересе Србије и нашег народа, подгревати причу о партизанима и четницима из Другог светског рата.
Препоруке:
0
0
56 уторак, 27 октобар 2009 18:39
НаСтражи @ Нимбус
"Стварање ове "парадржаве" је у пуном јеку. Дубоко је утемељена на титоистичком (антисрпском) концепту и реализују је најортодокснији титоисти...
Како размрсити чвор, кад и `у Београду` седе исти такви?
Како год окремете, апсолутно дистанцирање од Тита, његове парије, његове војске и њихових `дела` јесте предуслов да, некако, опстанемо."

Не, господине. Напротив. Рехабилитација про-хитлероваца иде управо у корист војвођанским сепаратистима, констелираних око сајта "Слободна Војводина". Прочитајте њихове тврдње и уверићете се да бисмо на тај начин себе представили баш онаквима каквим нас они желе - као "хитлерову децу". Зато им и треба неко да, после пар година од рехабилитације Равногорског покрета, том истом возу "пришлепа" и Недића и Љотића. Али, прозрели смо их.
Препоруке:
0
0
57 уторак, 27 октобар 2009 23:11
Нимбус
За Александра,
" (...)Србија је у очајном положају, отимају нам Косово и Метохију, хоће да нам отму Срем, Банат и Бачку, даве Србе у Републици Српској и хоће да је укину, Срби у Црној Гори су у поступку претварања у Dukljane, уопште узев, хоће да од Срба направе "грађане" а да Србију претворе у "грађанију"..."

Потпуно тачно. Само, и у полемици по овој теми могло се утврдфити по чијем концепту се то ради. Чак може да се утврди време, место и актери. Речју: комунисти.
То нам раде не комунисти, већ "наши пријатељи са запада, капиталисти".

Да, отуда сам нагласио да ово и оно време немају пуно заједничког.
"Тачно, уз помоћ наших асистената, који имају и партизанско, комунистичко (Друга Србија), и четничко, домаћинско, грађанско (СПО и ДХСС на пример) порекло."

Апсолутна `чистоћа` не постоји. Таман да су СПО И ДХСС `грађанске` (хм?, можда некад беше...), то је, ипак мање од 5% власти.
Што се Тита и данашњег титоизма тиче, не слажем се да га данас има пуно, односно да је пуно остало од њега.
Ја га видим једино у другосрбијанском невладином сектору, LDP-u, и Титовим сирочићима - сепаратистима и аутономашима.

Мало ли је? ;Мада, додао бих ту ДС (`чији је` Тадић?, да му не помињем `кадрове` из САПВ?) , СПС...
Јесу медијски и фактички моћни, али их не треба прецењивати, већ се борити против њих свим средствима...,

Подвукао Нинбус. О томе причам.
"...лично не видим каква је корист у тој борби против њих, а за интересе Србије и нашег народа, подгревати причу о партизанима и четницима из Другог светског рата..."

Не треба банализовати: нађите било коју другу алтернативу, али, као кисеоник, нам је нужан консензус око тога да титоистичку парадигму, дискурс, модул, менталитет, зови-како-хоћеш `причу` завршимо.
Препоруке:
0
0
58 среда, 28 октобар 2009 14:13
Нимбус
Понекад једна цензура казује више од 1000 коментара.

Јако згодно звучи кад се констатује да су сви екстремизми исти, те да су од комуниста гори само антикомунисти (што је, иначе, неупотребљива формула - јер јој `исправност` варира- може бити и потпуно тачна и потпуно погрешна, зависно од `објеката` на које се примењује), па су ове флоскуле постале канда скоро опште прихваћене као `базичне премисе` у формирању мњења.
Када се, међутим, догоди да у пракси добијемо примену истих, па тако истим `оружјем`, из истог `рова` непријатеља нападну нпр.
- ДШ
- Аутономисти којима се не може утврдити где им се завршава титоизам а почиње усташтво и хортијевштина
- Архетипски надмени г. Вајс
- Овдашњи чувари револуције типа `стражара`...
А који се, рекло би се, налазе на идеолошки потпуно супротстављеним позицијама...

Када се тако наша `мудрост` доведе до своје бизарне контрадикторности, суштинске деструктивности; и када се јасно покаже шта све моше да се истресе из старог шињела каквог аустроугарског каплара, е ту наступа цензор да систем врати у привидну равнотежу.
Препоруке:
0
0
59 среда, 28 октобар 2009 22:54
Јован Дероко
@Нимбус

Милован Данојлић је једном у "књижевним новинама" описао разговор са једним старим сељаком- четником из Шумадије, који је преживео други рат.

Питао га Данојлић дал је икад "сарађивао" са Немцима а сељак као из топа каже : "Јок ја, с њима сам се гледао само преко нишана"
"А твоја јединица?" - упита Данојлић
"Ма какви" - одговори сељак
"А остали четници, јесу они сарађивали са Немцима?" - настави Данојлић са питањима
"Јесу" - одговори сељак не трепнувши
"Па како знаш, јеси их видео да су сарађивали?" - настави Данојлић
"Нисам, али знам" - вели сељак
"Па како знаш?" - упита опет Данојлић
"Па новине пишу о томе ево већ 50 година, ето тако знам" - одговори стари сељак..

Ова прича је заправо суштина константних комунистичких лажи и фалсификовања историје..А дошла из уста простог српског сељака из срца Шумадије..
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер