субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Висока цена похлепе „магова“ са Волстрита

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 19 октобар 2009 16:11
Jasna Simonovic
Da, postoje revizorske, konsalting kuće o kojima u tekstu nema ni pomena...
Da, svaki menadžment kompanije zna koliki je doprinos pojedinca...
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 19 октобар 2009 17:28
Solomon
Medjunarodni bankari su dobrotvori,pogledajmo samo primer Srbije!
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 19 октобар 2009 20:37
Dimitrije
Nije u pitanju samo Wall Street vec citav sistem. Centralna banka je privatno vlasnistvo istih onih koji su vlasnici najvecih banaka. FED stampa novac bez pokrica, zatim ga distribuira povlascenim bankama (sami sebi), a banke taj novac ne ulazu u privredu vec u berzanske manipulacije. Zamislite situaciju da FED nastampa 700 milijardi svezih dolara, a da se taj novac upotrebi za spasavanje banaka uz diskreciono pravo da sami odrede kojim bankama ce se taj novac dodeliti. Naravno, to nije hipoteticki slucaj vec upravo ono sto se sada desilo u USA. Bankarski sistem u USA je bankrotirao, uostalom kao i cela Amerika, a trenutni monetarni udari nemaju za cilj spasavanje drzave i finansijskog sektora, vec bankarske elite. Banke su sav kapital ulagale po piramidalnom sistemu koji oni nazivaju “leverage”. I naravno, pre ili kasnije svaki piramidalni sistem propadne, a dobitnici ce biti samo oni koji su osmislili ceo taj piramidalni sistem. Da Amerika ima bilo kakvu sansu za oporavak ne bi se dozvolilo rusenje dolara, ali kako je elita svesna da je urusavanje sistema neminovno, u poslednjih 5-6 godina imamo strahovito jacanje tempa u kreiranju balona kako bi se sto vise pokralo pre sloma. Naduvano je sve sto se moglo naduvati: akcije, finansijski derivati, hipotekarni krediti, krediti na casnu rec (subrime mortgage), poslovni prostor, nekretnine, kreditne kartice, itd. Jednostavno, naduvalo se sve sto se moglo naduvati, a sada sledi krah. Nemojmo se praviti da su ljudi sa Wall Sreeet-a jedini krivci. Krivi su politicari, FED, banke, SEC, revizorske agencije, banke, investicioni fondovi, osiguravajuce kompanije, i tako dalje, i tako dalje. Kriv je apsolutno ceo sistem. Svi su znali sta se sprema, a svi su cutali i saucestvovali u najvecoj pljacki u istoriji covecanstva. Ovaj Stiglicev clanak ima za cilj zamagljivanje problema i relativizovanje krivice, tako sto ce svu krivicu prebaciti na pojedine kompanije i pojednice. Ne dobija se Nobel tek tako, na lepe oci.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 19 октобар 2009 20:45
Жене су криве за све.Банкари имају жене,а оне знају шта им треба.Онда они морају то да створе,а онда то неко плати.И тако задњих 10.000 година.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 20 октобар 2009 21:43
Милорад Станојловић
Импресивно! Текст доказује и приказује ноторну истину данашње науке, коју оспоравају само апологети науке као коктел религија.
Прва тврдња и чињеница је катастрофални заостатак науке у односу на потреба друштва. Ради се о фундаменталним наукама попут физике и економије.
Зато ми данас из земље вадимо прљаву нафту и прљави угаљ као и «примитивци» пре 200 година, како бисмо решили проблем енергије. Савремена физика не може да реши овај проблем због свог фундаменталног незнања и поред сунчеве енергије која је за нас тајна као и у освиту цивилизације. Технологија је ту са своје стране све урадила, али она није фундаментална наука.
Друга чињеница је да је економска теорија чиста апологија савременог света, неспособна да предвиђа догађаје. То је зато што се служи теоријом вероватноће, с правом, али не схвата да теорија вероватноће не унапређује науку. Отуд и та јаловост у резултатима. Уколико наука не може да предвиђа она је беспотребан луксуз.
То су темељи на песку савременог друштва, на којима оно почива.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер