петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Комунисти ће нам одредити и будућност

Kоментари (30) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 06 октобар 2009 02:06
Влада Милинковић
Као доскорашњи читалац НИН-а стрепео сам да, у овом медијском мраку, нећу имати где да читам текстове Слободана Рељића и неколицине његових колега скрајнутих после приватизације. Хвала НСПМ-у што их овде налазим.
Ако и после читања овог текста има оних којима није јасно за чим жалим, нећу им објашњавати - јер, у том случају, јасно је - између нас стоји читава једна цивилизација!
Препоруке:
0
0
2 уторак, 06 октобар 2009 03:19
Ultravisitor
Sjajan tekst. Zbog ovoga i dolazim ovde.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 06 октобар 2009 04:46
Сидарта
Одличан текст,само мала исправка на крају:Социјализам НИје мртав.И хвала Богу за то.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 06 октобар 2009 07:52
slobodan45
kamo te sreće za čovečanstvo, kad bi kineska filozofija, određivala put čovečanstvu.svaka čast na pisanju, ali ste napisali jednu tvrdnju i jedno američko razmišljanje, koje dovodi malo u nesaglasje vaš ton koji dajete u vašem tekstu.prvo, da je socijalizam mrtav!? i "Један амерички коментатор је то питање већ поставио: колико је неефикаснији модел у коме се одлуке доносе у „надметању“ две партије (чије су разлике у представљању друштвених група готово незнатне, а над којим је грађанска контрола све незнатнија) у односу на кинески модел који све решава у оквиру једне партије и кроз унутарпартијско усаглашавање?".razmišljajte malo dalje i malo detaljnije...
Препоруке:
0
0
5 уторак, 06 октобар 2009 08:12
Бранко
Ипак је побједио комунизам. И то онај глобални.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 06 октобар 2009 08:39
Milos Stankovic
Pratim tekstove S. Reljica vec godinama. Ovaj, kao i prethodni koji sam citao("NATO vise nema sargarepu") su zaista remek-dela. Steta sto nasi politicari nemaju ovakav osecaj za medjunarodne odnose.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 06 октобар 2009 08:53
Љубиша Спасојевић
Свиђа ми се луцидна опаска аутора "Земља око које се окреће земља". На Ју тјубу постоји снимак песме "Каћуша" на кинеском. То је више од симболике.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 06 октобар 2009 08:54
Милан Пурић
Хвала аутору за чланак који демистификује стереотипе западне а посебно наше спољне политике.Хвала и за помињање Драгослава Ранчића човека који је пре времена схватао садашњи свет.Хвала за разбијање медиског мрака,за сада само спољног.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 06 октобар 2009 08:58
BRIK
Glavna polemika između zemalja BRIKA je da se dolar izbaci kao svetska rezervna valuta,kada se to dogodi
a brzo će se dogoditi(prema predviđanjima ekonomista)
,Amerika će morati živeti od svog BDP,kako? Siromašno u odnosu na upumpavanje hljade milijardi zelenih papirića,kako reče jedan profesor " Papir ima
svoju upotrebnu vrednost ,ukoliko se može upotrebiti u higijenske svrhe",svet će se brzo promeniti u to ne treba sumnjati!
Препоруке:
0
0
10 уторак, 06 октобар 2009 10:38
Mićko
E, to, to! Čoveče, NIN j e baš prilično ugasio posle privatizacije. Malo posle te tranzicije neko vreme ga, sticajem okolnosti, nisam kupovao, pa sam ga pre jedno mesec dana kupio i - vidim da je uvodnik napisala Vesna Mališić. I kažem sebi : "Mrka kapa". A kapa je baš mrka. Ne mogu da prežalim taj list! Čitam ga godinama (recimo da spadam u mlađe NIN-ovce, trideset mi je godina). I sad lepo ne znam šta ću. Visim na ovom NSPM-sajtu, a to ipak ne može da zameni pravu novinu.
Reljić, Batić Batičević, Srbobran Branković, Zoran Ćirjaković, pokojni Dragoslav Rančić, Gorislav Papić, Slobodan Ikonić l Nikola Vrzić... To je bila ekipa. Dok su bili ekipa.
List je bio odličan dok ga je Reljić uređivao. Dinamičan, uzbudljiv, a ipak ozbiljan i sadržajan.
Daj bre, vratite mi to, nemoj te se izmotavati! Šalim se, znam kako stvari stoje, keš komanduje...Ali izgubiće čitaoce.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 06 октобар 2009 10:43
Branislav Popović
Fakat Kina je jedna sasvim posebna civilizacija i nama sa Zapada (množina) je prilično teško da je razumemo. Ali isto tako je činjenica da je u Kini socijalizam samo ime. U pitanju je državni kapitalizam, planska privreda, ali bez manjkavosti komunističkog sistema koje su proisticale iz paranoje sistema i nepostojanja bilo kog oblika vlasništva sem državnog. Kolektivizacija u poljoprivredi je upropastila agrar SSSR-a. Kako motivisati seljake da proizvode ako se od toga neće ovajditi? U Kini partija služi da bi sprečila kapitaliste i tajkune da preuzmu upravljanje državom po svom nahođenju kao što je to slučaj na Zapadu. Mi danas od demokratije imamo samo praznu ljušturu, jer realno ni o čemu ne odlučujemo. Država će i ovako i onako sprovesti sve moguće radikalne reforme kojima će degradirati svoje socijalne funkcije, uprkos protivljenju većine svojih stanovnika. I u takvom sistemu se postavlja pitanje čemu društveni ugovor i koje su strane tog ugovora. Građani sigurno nisu, jer njihov glas služi samo kao mask,kao izvor nekakvoga kvazilegitimiteta i legaliteta onima koji stvarno upravljaju državama, a koje niko nije birao, niti podržao njihove političke i ekonomske programe, a još manje njihove predstave o tome kako društvo treba da funkcioniše. Paradokslano je to što u Kini iako autoritarnoj državi, danas verovatno ima više demokratije, nego u demokratskim zemljama.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 06 октобар 2009 11:16
LjiljanaNl.
Kad sam videla naslov, vec sam ocekivala jedan "pljuvacki"tekst i uzala duboko vazduh.....kad ono prijatno iznanadjenje. Verujte mi,dragi komentatori, ja se gusim u ovoj "demokratiji"ovde.Toliko o kolicini te iste u Kini i ovde.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 06 октобар 2009 13:01
BB jedan
Kao Sidarti i meni se čini da socijalizam nije mrtav mada su, očigledno, pokušali da ga ubiju. Što se tiče kapitalizma, nisu retki autoriteti koji smatraju da tekuća kriza nije JEDNA OD kriza u kapitalizmu, već TERMINALNA kriza tog sistema. Evo nekih naslova na tu temu : „Nema povratka na normalu. Zašto su ekonomska kriza i njeno rešenje teži nego što mislite“ (Džejms Galbrajt), „Kapitalizam je došao do kraja“ (Imanuel Valerstin),“Globalni kapitalizam: samoubilačka verzija“ (Vilijem Faf), „Kapitalizam je ušao u fazu samodestrukcije“ (Pol Žorion). Pošto je NIN očigledno „reformisan“, slobodnije rečeno uštrojen, mnogi verni ,a sada bivši čitaoci tog lista, sa zadovoljstvom bi čitali tekstove S. Reljića na sajtu NSPM, pored Pečata jedinog preostalog slobodnog glasila.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 06 октобар 2009 13:09
Peter RV
Vrlo informativni clanak.
Kina je inteligentno vodila racuna o samoj sebi, dok je Amerika plivala sa ogromnim kamenom vezanim za njen vrat, i koji ce je konacno udavit- Izrael.
Amerika vec planira cetvrti rat u korist Izraela, i potpuno je paralizovana brigom da pretvori ovu drzavu u 'regionalnu silu' na Srednjem Istoku- cista nemogucnost. I najgore je, nema nikakve nade da se probudi iz njenog kosmara sto je recept za katastrofu.Pa,neka -vladace Kina.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 06 октобар 2009 14:56
OKVIR
Onaj dogadjaj na Tijenanmenu nije bio slucajan, pitanje je ko je igru vodio.
Kako bi danas izgledala "svetska scena" da je u Kini INSTALISANA demokratija?

Treba se dobro zamisliti nad ovim:
"Za Kineze, kljuc kulturnog vrednovanja je tendencija da smisao ekonomskog ponasanja nije individualni interes, nego ponasanje koje ukljucuje i brigu o clanovima porodice, pa i stare roditelje"

Posto nece da atomizuje drustvo po "zapadnom modelu" i pretvori se u ono sto zovemo `potrosacko drustvo` sta Kina hoce?

Neporeciva je cinjenica da, gde god i bilo kad je "zapad" dosao, tu je doslo do upropastavanja, porobljavanja i/ili unistenja tih populacija. "Napredak" je uvek bio pre svega u korist "zapadnjaka".

Mislim da Kina ne dozvoljava deformisanje, izoblicenje i na kraju unistenje svoje kulture - "napredak" podesava prema sebi i svojim potrebama i pretvara ga u napredak za sebe.
Iza zavese politicko-ekonomskih "odnosa" odvija se na dubljem nivou - sudar kultura. Tu je teziste odnosa. Kao primer, a nije nevazno: Kina ima svog Kineskog Papu koji nije "pod" onim u Rimu.
Kina je za sad, pod Ruskim kisobranom.

Vezano za ovu recenicu:
"Onaj mars Kineskinja s belim rukavicama na Tijenanmenu prosle nedelje u cast Maove pobede - koji nadmasuje sve zapadne predstave i kreacije o eleganciji uniforme - to potvrdjuje."

saljem link, gde se moze videti i "poruka" sa drzavne televizije Kine CCTV

http://www.troublemakers.tv/weareflink_niko_tziopanos_CCTV_ink.html

Isto to je moguce videti i na linku:

http://vimeo.com/6794856

Gospodin Reljic je na pravi nacin bacio svetlo na bitne stvari i za nas, sto mnogo pomaze da se bolje shvati iz jedne sire perspektive jad i beda ovog rezima, ovde i danas. Odlican clanak!
Hvala !!!
Препоруке:
0
0
16 уторак, 06 октобар 2009 15:48
Sale
@Mićko: broj u kome je Vesna Mališić napisala uvodnik je ujedno i bio moj poslednji broj NIN-a koji sam kupio...posle toga sam samo pratio naslovne strane...cenio sam, da nisam možda bio prestrog...ali,kad sam video Kenedijeve na naslovnoj strani,kao kraj ere,epohe...šta li već...u zemlji gde ljudi nemaju šta da jedu,ostaju bez posla i svake nade,seku prste, definitvno sam shvatio da sam bio u pravu...mislim, čitao sam tu i tamo i kolumne dotične u Blicu...sem da je žena lepa, ništa interesantno nisam otkrio...komentara čitalaca na njene tekstove - nula...čak ni kolege iz redakcije nisu našle za shodno da joj "dignu rejting"...

Ok, gospodo iz Ringier-a...što se mene tiče, bacili ste 800 000 evra...ma, čak se i po izjavana nedelje u NIN-u vidi zaokret u uređivačkoj politici...i ja svratim ovde,al nije to - to...želim nedeljnik,objektivan,kritičan i nadasve pametan...obrazovan...sa ovakvim tekstovima...a ne Evropa nema alternativu (mada ja to čitam kao Evropa po svaku cenu)...
Препоруке:
0
0
17 уторак, 06 октобар 2009 16:21
Живорад Ћосовоћ
Сложио бих се са коментатором Поповићем који каже да није у питању социјализам, већ специфична форма државног капитализма, или ако је лакше, капитализма под контролом једнопартијске државе.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 06 октобар 2009 17:34
Петар Вранковић
Не бих баш рекао да се ради о државном капитализму јер би тада држава била власник над средствима за производњу, а она то није у Кини. Ради се о капиталистичкој , тржишнј привреди у једнопартијском систему.
Од социјализма је остало само име.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 06 октобар 2009 18:52
Хари Халер
А репортер „на лицу места“, по Манџурији је трагао за Чанг Кај Шековим борцима, сада деведесeтогодишњацима, који су пригодом 60. годишњице победе кинеске револуције причали како су то биле сурове борбе, а комунисти немилосрдни. „Тајмса“ свакако годишњицу, рецимо краја Другог светског рата, није обележио плачним причама Немца које су као одбегле животиње победници ликвидирали од Нормандије до Келна, ни како су бомбардери разарали Дрезден, бацили најстрашније бомбе на Хирошиму и Нагасаки, потом делили земљу Кореју...

Каквог смисла има поредити Немце и Чанг Кај Шекове борце? Зар се нису кинески националисти борили против Јапанаца, као и кинески комунисти? Чанг Кај Шек није био ни издајник, ни агресор, нити је на било који начин припадао силама осовине.

Што се тиче система у Кини, он свакако више није социјалистички. Партија је задржала власт, али је привреда тржишна. Можда се чак може рећи да је такав модел ближи десним, него левим једнопартијским системима - капитализам са једном партијом на власти.

Утисак ми је да, због неправде и невоља које доживљавамо са запада, претерујемо у похвалама социјализму. Не треба да заборавимо како је, првенствено у Русији, а онда и код нас, тај социјализам прогањао Православље и традицију (нпр. рушење Храма Христа Спаситеља у Москви, хапшења и стрељања свештеника итд.). Комунисти и социјалистички систем су утабали стазу за данашње НВО и политичаре који нападају Цркву и традицију. Приче о томе како Црква подстиче насиље, како постоји Православна инквизиција, како треба хапсити владике и слично, које можемо данас чути, само су блажа верзија онога што су комунисти радили.

У данашњем "сукобу" - САД против Кине, навијам за Кину, али немам илузија о њој.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 06 октобар 2009 18:58
ben
BDP po glavi stanovnika u Kini je oko 4000 dolara a u Japanu oko 50 000 dolara .Kina je model svih neoliberalnih kapitalista:puno rada, male plate,fleksibilnost radne snage,nikakva socijalna i
penziona politika,ogranicen broj djece i velika stednja,cvrst rezim koji svaki protest odlucno suzbija,ukidanje interneta,zabrana posjeta stranim novinarima.Svremena na vrijeme ta vlast osudi na smrt
po kojeg lokalnog mocnika koji se usudio da zaboravi na na opsti interes (korupcija).Daleko je Kina od socijaldemokratije isto kao i Amerika,bez koje i njene sulude potrosnje ne bi bilo "Kineskog cuda".
Препоруке:
0
0
21 уторак, 06 октобар 2009 21:26
Misa
Kina jeste socijalisticka zemlja, sa pretezno drzavnim firmama, sve banke, telekomunikacija, mediji su iskljucivo drzavne firme, a preko 50% ostalih firmi je drzavno. U zadnjih 20 godina Kina je izvukla iz siromastva 400 miliona svojih gradjana, sve vise sire socijalnu sigurnost. Osim toga oni kazu da su socijalisticka drzava, necemo valjda da ih napadamo za revizionizam.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 06 октобар 2009 21:47
Nikola Turajlić
Pozdravljam g. Relića na ovom marginalnom mediju.
Zadovoljstvo je čitati njegov tekst oslobodjen svake samocenzure. Istina, potkrale su mu se neke greške, jer se upustio i na polje ekonomije, koja nije njegova domena.
Činjenica je da je komunizam (sa varijantom socijalizma) kao proizvodni odnos postao prošlost, a kapitalizam se nepovratno urušava. Neizvesno je kakav novi sistem će zameniti kapitalizam, a nema ni bilo kakovih naznaka, jer su kapitalističke elite u šoku.
Kineska komunistička elita je iskoristila šansu (globalizaciju) i počela sa ekspresnim razvojem, zahvaljujući zapadnom kapitalu i znanju, tolerišući kapitalističke proizvodne odnose, tj ista je odbacila komunizam kao stare neupotrebljive cipele.
Nezamislive promene u korist Kineza komunista, a na štetu euroatlanskih demokrata, se nastavljaju i ubrzavaju. Kina u uslovima SEK-e beleži ekonomski rast, dok ostatak sveta veći ili manji "negativni rast". Kada se pored navedene činjenice uzme u obzir da je Kina nezasićeno ogromno tržište za robu, usluge i kapaital, to će zapadni kapital u istu teći rekama, ostavljajući na Zapadu pustinju.
Ovoga su svesni i Japanci, vekovni kineski neprijatelji, koji sada pokušavaju sa Kinom uspostaviti bliske ekonomske i političke odnose.
Dakle sve prognoze o tome kada će Kina preteći USA u ekonomskoj snazi su relativne, a po mojem skromnom sudu i jedna decenija je previše.
Препоруке:
0
0
23 уторак, 06 октобар 2009 23:42
Марко
Заиста не могу а да не похвалим овакав текст. мајсторски.
Препоруке:
0
0
24 уторак, 06 октобар 2009 23:45
Стева Надрљански
Давно ми је један човек паметан рекао да комунизам у Кини нема везе са оним што ми о томе знамо; то је за њих као неки инструмент који служи повезивању тог огромног и загонетног народа о чијој култури ми немамо појма. Сем преко панчевачког бувљака.
Препоруке:
0
0
25 среда, 07 октобар 2009 14:58
Живорад Ћосовић
Турајлићу,

Маргиналнио медиј је објавио твоју непристојну опаску, а твоје појављивање овде говори да ниси потпуно убеђен у то.
Капитализам се још увек не урушава, већ као много пута до сада прекомпонује. А да ли ће, то нико не зна. У главном, државно власништво над великим делом привредних грана, показало се немоћно и неефикасно.
Државно власништво у Кини је слично оном у скандинавским земљама а сви знамо да су оне капшиталистичке. Удео државног власништва је смањује и ако овако настави биће мањи него у најкапиталистичкијим земљама Западне Европе. Дакле тај тренд је присутан. Само да напоменен, ради примера, да су Шведске и Немачке железнице и даље у државном власништву, из чега се не може закључити да је у тим земљама социјалистички друштвено економски систем. Кина је до пре само 20 година имала 100% власништва над средствима за производњу. Тако да ово представља крупну промену.

Узроци убрзаног развоја кинеске економије су различити и бројни.

Стопа раста је између осталога узрокована и ниском полазном основом, чињеницом да се можда до пре десет-петнаест година у Кини готово ништа није производило а што би могло да задовољи светске критеријуме у погледу нивоа квалитета тако и техничко технолошког нивоа..

Дргуго, плате, наднице у Кини су веома ниске у поређењу са истим у развијеним капиталистичким земљама. Међутим, то је последица стања на тржишту а Кинеско руководство ништа не чини што би ту природну равнотежу пореметило. Тако је Кина један извор јефтине и због традиције квалитетне и лојалне радне снаге. На истоку Кине се у многим подручјима и даље живи као некада, тако да је и то једна велика резерва за Западне капиталисте који у ниским трошковима рада налазе додатне изворе за повећање конкурентности своје робе.

Да је капитализам ефикаснији систем, говори и проста чињеница да се и техничко знање црпи са ѕапада.

"Хари Халер" и "Бен" међу коментаторима који даје вреди почитати да би се ово разумело.
Препоруке:
0
0
26 среда, 07 октобар 2009 23:01
Nikola Turajlić
@ Živorad Ćosović
Pozdravljam daljeg marginalca medju nama, na marginalnom mediju.
Navedena kvalifikkacija NSPM saita ne predstavlja njegovo potcenjivanje, već samo njegovo pozicioniranje na srpskom medijskom prostoru, kao što učesnici na saitu imaju marginalnu poziciju u srpskom društvu. Pisac ovih redova, koji je objavio nekoliko autorskih tekstova na NSPM saitu, ne oseća se zbog toga ni najmanje inferiornim. Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
No, da se osvrnem na obranu kapitalizma, ekonomskog sistema koji "besmrtan" jer se uspešno transforimiše, po oceni komentatora. Historija nas uči, a SEK-a potvrdjuje da svemu dodje kraj.
Pisac komentara je u nekoliko autorskih tekstova objavljenih u rubrici Ekonomska politika na saitu NSPM prezentirao svoje vidjenje SEK-e i sudbine kapitalizma pa upućujem komentatora da ih pokuša argumentovano osporiti, što su neki njegovi istomišljenici bezuspešno i pokušali.
U komentaru su nabacane manje ili više tačne općepoznate ekonomske činjenice kao i otrcane neoliberalne floskule, bez nekakovog logičnog redosleda, a ispada da se čitaoce podučava ekonomskoj abecedi.
Nesporno je da se državno vlasništvo nije pokazalo naročito efektivnim, ali čini mi se da i privatno vlasništvo nije bez "greške". Država nije vlasnik američkih banaka, automobilske industrije, a sada ista ove sanira upumpavajući bilione dolara, što baš ne govori o efikasnosti privatnog vlasništva.
U autorskom tekstu i mojem komentaru se ne govori previše o uzrocima ekonomskog uspeha Kine, već o tome da je samo pitanje vremena kada će ova po ekonomskoj snazi premašiti USA. Niska polazna osnova, jeftina radna snaga, iskorištena zapadna tehnologija i kapital i mnogo drugih elemenata su sadržani u ovom rezultatu, što je sve nebitno za konačan rezultat utakmice, jer se samo ovaj računa.
Napominjem, da sam daleko od toga da u kineskom ekonomskom modelu vidim recept za rešenje krize kapiatalizma odnosno SEK-e.
Препоруке:
0
0
27 четвртак, 08 октобар 2009 00:36
bojvce@nadlanu.com / Bivsi Nin-ovac
Nas "marginalnih" bice sve vise. I meni su draze papirne novine, ali sta se moze u ovakvoj situaciji. Pravo je zadovoljstvo citati ponovo , bez imalo autocenzure tekstove Slobodana Reljica. Bilo bi jos vece zadovoljstvo kada bi se i ostali novinari NIN-a od pera i integriteta oglasili u NSPM.
Sto se Kine tice, tek ce se videti. Kao sto je Dragoslav Rancic rekao, to je druga civilizacija. A mi smo ipak deo zapadnog mentalnog sklopa, pa nam treba vremena da to shvatimo. Kina vodi racuna o sopstvenim interesima, a ako se neko drugi u te interese uklopi utoliko bolje po njega.
Препоруке:
0
0
28 четвртак, 08 октобар 2009 14:01
Милан
Шешељ је лепо јоп пре две деценије говорио коме да се окрећемо...
Препоруке:
0
0
29 петак, 09 октобар 2009 17:22
NEVENA
Ima li sanse da NSPM preraste u "NOVI (stari) NIN? Imate li volje i para za to?
Препоруке:
0
0
30 петак, 16 октобар 2009 11:22
Milovan Erac
Milovan Erac
16. oktobar 2009.
Hvala Bogu da je Kina na putu sa koga smo mi iskocili i nasli se nekoliko koraka unazad, ali to je samo za zalet i pamet, da se skokom vratimo na bolje i vs{e mesto.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер