субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли ће се банке и финансијска тржишта опоравити у 2009?

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 30 децембар 2008 15:15
Ognjen
Mislim da bi red bio da redakcija izbalansira prenosenje ekonomske situacije i politike. Trenutno ste veoma pristrasni u korist Kenzijanaca poput Rubinija i Stiglitza, dok nidgje ni rjeci od druge strane i ekonomista poput Roberta Lucasa, Anila Kasyapa, Caseya Mulligana, Thomasa Sowella itd.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 06 јануар 2009 19:08
Pavle
Gospodine Ognjen
Ne radi se o jednostranosti vec o tome, da oni koje bi ste zeleli cuti cute. Ali dobro, svako moze gresiti. Poucite nas. Pa recite nesto Vi u njihovu odbranu ili u njihov ime. Prisetite nas na nesto pametno sto su mozda bili rekli. (Meni ne pada nista na um.) S nestrpljenjem ocekujemo ;-)
Препоруке:
0
0
3 субота, 10 јануар 2009 00:51
Сомборац
Ја ћу да Вас просветлим :-).

Маните нас Кејнзијанизма. Видели смо шта је Рузвелт урадио - човек је направио Велику депресију својом економском политиком слушајући Кејнса, а САД претворио у микс фашистичке и социјалистичке државе.

Нуријел Рубини је добар, али има много бољих. Доста више пропалог државног интервенционизма који Рубини предлаже. Нема шта држава да докапитализује пропале банке. Нека пропадну. Зашто да порески обвезници социјализују губитке, а профити су приватни? Па ФЕД и администрација су и направили кризу, онда кад је криза постала очигледна, оптужено је тржиште да не функционише и као решење се нуди још већа улоге државе, оне исте која је то замесила. Па да Федерална влада није гарант Фреди Мака и Фани Меја (дотични осигуравају 50% хипотека), никада се лудило са сабпрајм хипотекама не би догодило (плус екстремни ниске каматне стопе ФЕД-а), овако су под притиском државе с једне стране давани НИНЈА кредити, а с друге стране то никога није забрињавало јер је Федерална влада гарант (шта нас брига, ако пукнемо, држава ће да нас спаси)! Ко је сад ту крив?

Почните да објављујете текстове Аустријске школе економије. Економисти те школе су све ово предвидели у детаљ шта ће бити и показали су се као тачни. Конкретно реч је о Питеру Шифу и др Рону Полу (пре свега о првом). Такође, ако сте у прилици, објавите анализе Џералда Целентеа. Укуцајте на YouTube Peter Schiff was right и прочитајте његову књигу "Crash Proof" где је све предвидео и објаснио.

Поздрав редакцији!

П.С.
Опет билион уместо милијарда :).
Препоруке:
0
0
4 субота, 10 јануар 2009 14:09
Pavle
Dakle da vidimo kako nas je neoliberal iz Sombora prosvetlio
Roosvelt je bio predsednik USA 1933-1945, dakle nakon sto se liberalna privreda svugde na svetu srusila kao kuca od karata i nakon sto je vec Hitler preuzeo vlast. Mozda je „U tom Somboru“ sve moguce, da uzrok vremenski sledi a ne predhodi posledici. Ali neoliberalnom duhu je sve moguce. Vas drugi primer neoliberalne greske: Zeli se reci, da je drzava terala dve banke (koje su navodno drzavne premda do uistinu nisu), da dele jeftine kredite meksickim cistacicama. Pa koliko miliona kuca su te cistacice morale kupiti, da njihova neprispela placanja sruse americki i svetski kapitalizam? Pa zasto su propale i ogromne privatne banke, gde su "najbolji umovi" a ne „glupavi“ politicari. Tako nesto moze uistinu da izrodi samo mozak „kapitalistickih luda“ (Stiglitz).
Spomenuli ste nekoliko imena, koja su mi mahom nepoznata, premda pratim sto je dostupno na nemackom jeziku. Mislio sam da imate na umu austrijske ekonomiste Misesa i Hayeka. Jedan gori od drugog. Mises je klicao Hitleru, kao spasitelju i mesiji zapadnog sveta. (Ah niste znali?) Kasnije u USA je proglasio Friedmana za socijalistu, sto je za njega bila najveca moguca uvreda. Poznato mi je das su u postkomunistickim zemljama ova dvojica jako uticajni (razni "instituti" sa od USA kupljenim komunjarama), u Nemackoj i na zapadu su vec davno zaboraljeni. Narvno, nekoliko sledbenika koje vi spominjete, nevaznih nule, sigurno ima, za svakojake „kapitalisticke lude“ su to naravno geniji - ja bih spomenuo Hans-Hermann Hoppea, jednog od najvaznijih liberalnih neprijatelja demokratije.

MOJEM "CENZORU" - MOLIM VAS, mislim da ne morate do te mere korigovati. Ne, nije istina, da se tako radi i u "civilizovanom" svetu - nisu oni puno finiji od nas "Balkanaca".
Препоруке:
0
0
5 субота, 10 јануар 2009 21:46
Vesna
Tako nesto moze uistinu da izrodi samo mozak „kapitalistickih luda“ (Stiglitz).
Pa Stiglic je poznat po tome sto menja misljenje "kad se promene okolnosti" - citaj - kako vetar duva. Cas je za ukidanje minimalne plate, cas je za minimalac, cas je za globalizaciju, cas protiv nje.....
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер