уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Пољски Сејм усвојио резолуцију о осуди инвазије војске СССР-а на Пољску

Kоментари (4) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 24 септембар 2009 18:46
Алекса
Нема неистине у томе што је оглашено у пољском Сејму. Тако је и било. О томе се морало ћутати у Пољској у време совјетске доминације.
Да би дошло до приближавања ставова у вези с тим догађањима, Русија би требала да оде од тадашње совјетске интерпретације, а то је мало вероватно. Опет, став Пољске не покрива раван на којој делују велике силе, на којој може да се разуме совјетска интерпретација септембра 1939. Ми бисмо ипак морали апстраховати од тога какав је био карактер Стаљиновог СССР-а, самим тим од моралне оцене, да би прихватили верзију коју је неследила Русија.
У Пољској се већ дуже време води дебата око тога да ли је ликвидација пољских заробљеника била геноцид. Изгледа да су нашли правилан одговор, да је то био ратни злочин са елементом геноцида. Радило се о смишљеном уништењу вишег слоја пољског народа, да би се могао створити совјетски пољски народ. Међу убијеним официрима у Катињу, који је симбол и једно од три главна стратишта, било је много резервних официра који су представљали елиту пољског друштва. Ако смо читали Солжењицина, није нам тешко закључити о чему се ради.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 24 септембар 2009 20:01
Nikola BGD
Ne razumem što se ljute Rusi, bilo pa prošlo i ne mogu da vrate točak istorije...a živa je istina da su u Katinskoj šumi pobili hiljade zarobljenika, i da su zajedno sa Nemačkom napali Poljsku. To što se Hitler posle okrenuo protiv Staljina, nema veze sa Poljacima...
Препоруке:
0
0
3 петак, 25 септембар 2009 04:20
Podjela Čehoslovačke
Mislim da čitatelji zaboravljaju ulogu Poljske u Hitlerovom komadanju Čehoslovačke godinu dana PRIJE agresije na Poljsku. Naime, vrlo brzo nakon potpisivanja Minhenskog sporazuma iz 1938. kojim su zapadne saveznice Čehoslovačke (koje to nisu bile), Francuska i Velika Britanija, Hitleru dale Čeholsovačku u zamjenu za mir Poljske su trupe zajedno sa Hitlerovim ušle u Čehoslovačku i okupirale sjeverne regije Čehoslovačke koje su inače bile većinski naseljene Česima i Slovacima.

Ono što želim reći je da se mora shavtiti KONTEKST u kojem se neki događaj dogodio - sporazum Molotov-Ribentrop je došao godinu dana POSLIJE Minhenskog sporazuma, POSLIJE sporazuma Poljske i nacističke Njemačke iz 1934... dakle nakon što su skoro svi u Europi imali potpisan ovakav ili onakav sporazum sa Hitlerom, i naravno POSLIJE komadanja Čehoslovačke.

I što bi ste vi napravili nakon što vam postane jasno da su svi osim vas potpisali sa Hitlerom ugovor i da će taj isti Hitler sigurno napasti Poljsku? Što bi ste vi napravili? Pa valjda bi bilo logično zaustaviti ga na polovini Poljske ugovorom i tako kupiti vrijeme za neizbježni sukob. Na to su Sovjeti i računali. Po pitanju Molotov-Ribentrop ugovora Staljin je dobro postupio.
Препоруке:
0
0
4 петак, 25 септембар 2009 05:24
ДРАГАН
зашто се РУСИ љуте па лепо се каже да су осудили војнике Црвене армије а не РУСЕ .Русија је престала да постоји још 1917 год то је урадио СССР и Совијети а не Руси .
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер