уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Приватизација Електропривреде Србије – да или не?

Kоментари (3) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 26 децембар 2008 02:45
Ненад
Леп и прегледан текст, али бих имао једну примедбу везано са поређење ове две врсте капитализма. Наиме у Јапану и Немачкој је могућа оваква врста капитализма због менталитета ових народа. Код нас таква врста капитализма не може бити спроведена у пракси. Једноставно менталитет нашег народа је такав да капитализам јапанског типа не ради код нас у пракси.
Препоруке:
0
0
2 недеља, 28 децембар 2008 03:32
Мутаген
Велики системи, који јесу заиста од државног или ти националног значаја, увек су били предмет манипулација. У наслову се поставља питање да или не, а од прве реченице се види да је одговор аутора не. Разлози које аутор наводи су економски, социјални, политички и морални. Па да кренемо редом...
Први и практично једини економски разлог за приватизацију ЈП ЕПС се огледа у чињеници да овај систем ствара огромне губитке (видети годишње извештаје самог ЕПС-а на њиховом сајту). Успут, поменуте су Железнице Србије које су рекордер по губитцима. Ову ситуацију ми као држава нисмо у стању да променимо - немамо новаца ни за обнављање постојећих капацитета (ово је финансирано из "донација" и кредитима), а камо ли за изградњу нових рудника и ТЕ.
Социјални разлог, односно цена струје, како је написано у тексту и није никакав разлог. Сваку цену, па и цену струје одређују трошкови, осим у условим договорне економије.
Политички разлог - Потписујем. На сличан начин сам и започео овај коментар, само што ја као прави политички разлог ЗА приватизацију препознајем управо смањење утицаја политике на систем који такав утицај не трпи.
Морални разлог - хм... У свим овим причама око ЕПС-а, НИС-а, Бора и др. недостаје временска перспектива. Где ће бити ЕПС за 5 или 10 година. Колико ће нових ТЕ бити изграђено ако остане државни или ако се приватизује? За колико година имамо ресурсе угља? Да ли ћемо поред озбиљне зависности од увоза нафте и гаса за 10 година зависити и од увоза струје? Од кога ћемо увозити струју за 10 година? Од америчких електрана на Косову или од Хамовића из Босне?
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 29 децембар 2008 01:40
au mile
Teza da EPS treba privatizovati zato što stvara gubitke je čista demagogija. EPS stvara gubitke zato što je cena električne energije najniža u regionu i zato što je distributivna razlika za protekle dve godine mnogo manja nego prethodnih godina kada je EPS bio jedno od najuspešnijih peduzeća u Srbiji. Niko ne spominje koliki bi rast cena nastupio posle privatizacije EPS-a i šta bi to značilo za razvoj privrede i Srbije uopšte. Novi gazda bi tražio samo profit i njega ne bi interesovala razvojna strategija Srbije uopšte, izgradnja novih skupih kapaciteta sa rokom povraćaja od 20 godina itd. Bezumno privatizovanje svega i svačega u Srbiji je dovelodo toga da industrija u Srbiji gotovo više i ne postoji, upravo suprotno od onoga što je navodno bio cilj privatizacije.Privatizacija EPS-a bi svakako bila najbezumniji čin, koji bi se sproveo samo zato da bi jedan čovek ispunio olako dato obećanje o hiljadu evra po glavi svakog zaposlenog građana Srbije.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер