субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Мађари из Трансилваније усвојили химну, грб и заставу као корак ка аутономији

Kоментари (4) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 05 септембар 2009 20:58
извоз
А да ми Румунима извеземо Чедомира да им објасни "реалност" и да су границе небитне јер су сви у ЕУ?
Препоруке:
0
0
2 недеља, 06 септембар 2009 14:02
Obzerver
Sledeci korak je poziv Pajticu. Valjace im. Eto, mogao bi da im objasni redosled: prvo autonomija, pa "`di su nasi novci", evroregija, i konacno... Za pocetak, ili kraj (zavisno ko kako gleda) mogao bi, sa svojim kumom Ciplicem, da im napise statut (nove drzave). Ide im od ruke... Deja vu!
Препоруке:
0
0
3 недеља, 06 септембар 2009 14:28
Бојан
Ово није за занемаривање. У Румунији и Словачкој се често дешавају инциденти и тамошње мађарско становништво семало превише подигло. Томе доста помажу и званичници Мађарске. Пошто смо ми у средини, претпоствљам да ће и код нас ускоро почети да проглашавају неке своје регије, отварају споменике и сл.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 06 септембар 2009 20:20
Fekete Mihalj
"Avet Trianona još uvek lebdi nad Evropom", rečeno je daleke 1966. godine u jednoj analizi društveno-političkih kretanja u Madjarskoj uoči njenog prijema u EU i NATO ("Onemogućiti madjarski iredentizam kroz zapadne integracije"). Ovaj i nedavni dogadjaji, kao i odnosi poslednjih decenija izmedju Madjarske i njenih suseda - Rumunije i Slovačke, ali i Jugoslavije (Srbije)kao da potvrdjuju da "žal za Trianonom" - osećaj istorijske nepravde još uvek predstaavlja deo madjarskih unutrašnjih i spoljnih kretanja. Madjarske je kao uslov za prijem u EU i NATO pakt izmedju 1991. i 1995. potpisala bilateralne sporazume sa Ukrajinom, Slovenijom, Hrvatskom Slovačkom i Rumunijom, kao i sa SRJ 2003. u kojima je potvrdjeno uzajamno poštovanje granica -teritorijalnog integriteta i obaveza poštovanja prava nacionalnih manjina na očuvanje identiteta, kulturnih, jezičkih i verskih prava i običaja.Pri tome u njima nema ništa o kolektivnim pravima, kulturnoj i teritorijalnoj autonomiji. To je dovelo do nezadovoljstva predstavnika madj. manjinskih organizacija u susednim zemljama i ekstremne desnice u Madjarskoj i povremene reciidive ekstremnih organizacija u susednim zemljama, pri čemu Jugoslavija (Srbija) nije bila izuzetak, naprotiv, u pojedinim momentima u zahtevima se išlo dalje nego u Slovačkoj i Rumuniji - gde ima daleko veći broj pripadnika madj. manjine, a zajedno dele pripadnost u EU i NATO paktu. Mora se priznati da je madjarska vlada manje više uspešno smirivala situaciju, ali nije uspela da iz sećanja i političkih kretanja potisne osećaj "istorijske nepravde...komadanjem Madjarske", za koji u realnosti nema osnove. Ono što je važnije, jeste činjenica da se nisu ispunila očekivanja Evrope da će potpisivanje bil. sporazuma u procesu evropeizacije rešiti zauvek ovaj problem.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер