субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Комесар ЕУ за економске и финансијске послове: Одлука грађана Британије да напусте Унију може бити преокренута

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 20 август 2018 13:18
пензионер Цвико
Народе, можете изабрати шта хоћете али ипак, све ће бити како газде кажу. Демократија је опијум за народ.
Препоруке:
3
0
2 понедељак, 20 август 2018 21:18
Студент @Пензионер Цвико
У самој Британији се говори о одржавању другог референдума на коме би се народ изјаснио да ли прихвата договор о изласку из ЕУ или не, ако се договор постигне, односно излазак без договора ако преговори не успеју.

Разлог томе је што је земља упала у политичку кризу, а све више и више грађана каје се због одлуке о изласку пре две године.

Док је излазак из ЕУ био само теоретска прича, могао је деловати као реална алтернатива постојећем стању. Међутим, чим је почела припрема за напуштање Уније, настали су практични проблеми како га извести. Ствар је у томе што по изласку Британија неће моћи да ужива погодности које пружа заједничко тржиште ако не прихвати неке обавезе - а главне обавезе свих који учествују у европском заједничком тржишту јесу четири основне слободе: проток људи, капитала, роба и услуга.

Британска влада жели да бира и погодности и обавезе, али ЕУ то не жели јер би тиме поставила преседан за све друге чланице.
Препоруке:
1
0
3 понедељак, 20 август 2018 21:27
Студент @Пензионер Цвико
Британска влада све до пре месец дана није постигла унутрашњу сагласност о томе са којих ће позиција преговарати са Бриселом. Дакле, две године УК није могло само са собом да се договори како излазак из ЕУ треба да изгледа и какве односе са ЕУ треба да има потом. Када је коначно постигнут споразум у оквиру владе о томе шта треба да траже, а шта да понуде у преговорима са ЕУ, два министра су поднела оставку и то министар спољних послова и званични преговарач са Бриселом.

О тим преговарачким циљевима расправљало се у Британском парламенту, а објављен је и званичан документ са разним детаљима, доступан свакоме.

По том документу (The Chequers Agreement) Британија би понудила да остане у заједничком тржишту за робе, али не и за услуге, повукла би се из Европског суда правде, заједно са ЕУ би формулисала правила о стандарду за робе како заједничко тржиште за њих функционисало, а што се протока људи тиче, повукла би се из тога. Међутим, тај једва постигнут договор ЕУ је одбацила.
Препоруке:
1
0
4 понедељак, 20 август 2018 21:34
Студент @Пензионер Цвико
Остаје питање шта учинити.

Очигледно, УК неће моћи да од ЕУ добије све што жели, а да одбије све што неће. А питања су бројна:

- Шта ће бити с британским фабрикама које зависе од компоненти из континенталне Европе и правовремених испорука (just-in-time supply chains)? Шта ће бити с фабрикама које компоненте испоручују Европи?

- Шта ће бити са финансијским фирмама које имају седиште у Британији, а послују широм ЕУ? Хоће ли морати да отворе представништва негде у ЕУ и тако преселе одређен број радних места из Британије?

- Шта ће бити с границом УК и Ирске? Ако Британија не остане у заједничком тржишту за робе, граница ће поново постати контролисана и провераваће се пасоши као и роба, а по мировном споразуму с Ирском та граница треба да буде отворена...

- Шта ће бити с британским држављанима који живе и раде у ЕУ?

- Шта ће бити с држављанима других чланица ЕУ који живе и раде у Британији?

То су само нека питања која договор с ЕУ мора да реши.
Препоруке:
1
0
5 понедељак, 20 август 2018 21:41
Студент @Пензионер Цвико
Нико, међутим, не може Британији да испреговара оно што она хоће, а да не преузме обавезе због којих су се гласачи на референдуму одлучили за излазак из ЕУ.

Немогуће је бити у заједничком тржишту за робу, а одбацити слободан проток радне снаге.

Немогуће је остати у заједничком тржишту за све, а слободно склапати трговинске споразуме са другим државама широм света - што је једно од обећања владајуће партије.

Немогуће је одржати мировни споразум с Ирском, а не бити у заједничком тржишту. Предлог да се пасоши и роба проверавају не на граници с Ирском, него између Северне Ирске и Британије, који је дала ЕУ, УК је одбило јер нарушава државно јединство.

И тако већ две године траје политичка криза у УК, људи постају свесни да излазак из ЕУ није лак ни безболан и да ће вероватно спустити квалитет њиховог живота на један дужи низ година, па се зато јавила идеја о другом референдуму како би се излазак зауставио на исти начин као што је и започет.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер