субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Италија: На аутопуту код Ђенове се након олује срушио вијадукт реконструисан пре две године, најмање 35 особа страдало, у току акција спасавања преживелих

Kоментари (8) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 14 август 2018 15:17
телетабис
Ала су га реконструисали!
Препоруке:
14
4
2 уторак, 14 август 2018 16:14
Taко то иде кад вам реконструкције мостова и осталих објеката од националног значаја раде ташна/машна фирме.
Препоруке:
18
3
3 уторак, 14 август 2018 17:02
olosh
Ала су га реконструисали!

Po EU standardima.
Препоруке:
16
4
4 уторак, 14 август 2018 20:53
Gospodar Zarin
Jezivo...
Problem sa Italijom je što su kapitalni infrastrukturni projekti građeni pre II sv. rata.
Nakon toga se nije mnogo gradilo, a sve što je sagrađeno, otišlo je u ruke privatnika.
To je presudno, jer se tajkuni ne bave ozbiljnim rekonstrukcijama&reparacijama. Očigledno je sve površno obnovljeno iako se znalo da se u to vreme koristio pesak iz mora, koji vremenom pojede sve živo, zato je i izbačen iz građevinske industrije.
A pošto im je ekonomija loša i postaje sve gora, teško da će nekih velikih projekata uopšte i biti, pa je to razlog više da obnove ono što imaju i izbegnu ovakve košmarne scene.
Препоруке:
8
5
5 уторак, 14 август 2018 22:05
пензионер Цвико
@ Gospodar Zarin,
Ја сам прочитао да је мост саграђен 1962 г. Морски песак је тада био чист спрам данашњег у којем има разних хемијских једињења која су саставни део "домаће хемије". (Покушајте сазнати колико се милиона тона "домаће хемије" прода у земљама Медитерана а после употребе излије у море). Тачно је да приватник гледа лични интерес а не државни или шири друштвени интерес. Нпр. Хрвати су приватизовали "Воде Хрватске", да би после годину дана исте вратили у државне руке. У В. Британији, приватне фирме су уредно чистиле рачуне фирме "Воде Британије" (зову се тако некако) али су зато канали за одводњавање били затрпани, последица, поплаве после великих киша. Али да се вратимо страдалом мосту. По информацијама, мост се срушио због удара грома. На мосту је било ел. енергије. Шта се десило? Уземљење? Статички електрицитет? Мислим да ипак треба сачекати стручно мишљење.
Препоруке:
5
5
6 уторак, 14 август 2018 23:27
Gospodar Zarin
@пензионер Цвико
- odakle ti potreba da komentarišeš građevinsku industriju o kojoj očigledno nemaš pojma!?
Lupaš kako je tada morski pesak "bio čistiji"???
Šefe, ne radi se o "čistoći morskog peska" nego o morskoj soli, tačnije HLORU KOJI POJEDE SVAKI MATERIJAL OD ARMATURE DO BETONA!
Upravo zato je morski pesak izbačen iz građevinske industrije!
Nije ovo prvi slučaj da je konstrukcija pojedena. Kada se renovira, onda se renovira veliki deo konstrukcije, a ne parcijalni delovi.
Da nisu štedeli na konstrukciji i da nisu koristili pesak iz mora, ovakav košmar se nikad ne bi desio.
Ubuduće se prvo informiši pre nego što kreneš da mi vređaš inteligenciju svojim nebulozama.
Препоруке:
5
3
7 уторак, 14 август 2018 23:40
пензионер Цвико
@ Gospodar Zarin,
Да допуним, претходни текст. Наишао са на неке податке: у Медитеран, излије се сваке године око 120.000 тона минералних уља, 12.000 тона фенола, 60.000 тона детерџента, око 100 тона живе, 3.800 тона олова, 2.400 тона хрома, 21.000 тона цинка, 320.000 тона фосфора, итд. Помоножимо ово са неким бројем година. Поред овог имамо и разна друга хемијска једињења. Да ли у песку за грађевинарство има састојака који НАГРИЗАЈУ, СЛАБЕ ВЕЗИВНУ МОЋ ЦЕМЕНТА? Да, сигурно да слаби. (Цемент је љуска око сваког зрнца песка и тако са водом повезује чист песак). Мислим да један Институт у Монаку прати загађивање Медитерана. О плодовима мора да се и не прича. СВЕ НАМ ЈЕ ЗАГАЂЕНО.
Препоруке:
4
4
8 среда, 15 август 2018 11:19
пензионер Цвико
@ Gospodar Zarin,
Господине "Госоподару", до недавно у својој библиотеци држао сам књигу под насловом "Како направити добар бетон", штампана 1947 г. Поклонио сам је мом сину, грађевинском инжињеру. По вама, све зграде у Хрватској данас, приморски део, требало би да буду рушевине. Колико знам нису се срушиле. А да ли су песак "дунавац", "моравац" чисти? Зашто се у прављењу бетонске смесе избегава употреба хлорисане воде? Или шта садрже разни додаци за бетон (при том мислим на хлор у мешавини бетона, итд.)?
Препоруке:
2
3

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер