уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Најгоре је прошло, али светска економија остаје слаба

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 06 јул 2009 00:29
Dragan Jovanovic Troglavski
hahahahah, Nobel se u grobu prevce ...
---------------------------------------------
Slom NASDAQ-a je nevazan, pad cijena kuca je nevazan, bankarska kriza je nevazna U POREDJENJU
s onim STO TEK DOLAZI:

SLOM DOLARA!!

Americki zivotni standard ce da se prepolovi. Oni vise nece moci da finansiraju 700 vojnih baza i postace lokalna 'sila'
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 06 јул 2009 09:53
@Dragan Jovanovic Troglavski
Из твојих уста у божије уши:)))
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 06 јул 2009 11:40
Samo prica
To ce mozda neko u Srbiji da poveruje, neko da prenese, a neko i da iskoristi u predizbornoj kampanji. Nama koji zivimo u inostranstvu ove price niko vise ne moze da proda. Zaista, dovoljno je da na Zapadu provedete dve nedelje i shvaticete da je ovo samo propagandna prica i paljenje potrosaca da se 'trosenjem izvuku iz bule' ('to buy their way out of recession'). Ali, stare formule vise ne funkcionisu. Zato se i smejemo kada pratimo opsesivno-kompulzivno bavljenje belim Sengenom u srpskim medijima. Beli Sengen za Spaniju, Nemacku, Italiju, Francusku (?!) Island, Letoniju, Madjarsku? Zasto?

P.S: Za one koji ce da nas pozovu da se odmah vratimo ako na Zapadu nije dobro imam samo jedan odgovor. Mogucnost povratka u zemlju u kojoj Dinkic drzi finansije, a B92 'moralnu banku', na vecinu Srba u inostranstvu deluje zaista bizarno.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 06 јул 2009 14:45
Dimitrije
Kamo lepe srece da je najgore proslo. Svi uzorci krize su i dalje prisutni, prakticno, nedirnuti. Svetski dugovi visestruko nadmasuju svetski GDP, novac nema pokrice u imovini i proizvodnji, bankarski sektor se potpuno otrgao kontroli, centralne banke vise ne zastupaju interese drzava vec jedne male grupe super-bogatih, energetska kriza ce tek pokazati svoje pravo lice, o naduvanosti balona u sferi kreditnih kartica, nekretnina, poslovnog prostora, berze itd. - nema smisla ni govoriti. Novac se nemilice stampa i ubacuje u sistem ali to je sve kao kap u moru. Da bi poceo oporavak prvo se mora eliminisati dug a da bi se on eliminisao potrebno je ili: 1) monetarizovati kompletan dug (nastampati oko 100.000.000.000.000 dolara), 2) proglasiti dugove nevazecim. I to samo da bi se resila dubioza u USA. U nista boljoj situaciji nisu ni ostale "bogate zemlje". Sto se tice istocnoevropskih drzava - na njih niko ozbiljno i ne racuna da mogu vratiti svoje dugove, njima se novac daje samo da bi se preuzela kontrola u tim drzavama a ne iz nekog ekonomskog interesa. Bilo kako bilo, gosn. Stiglic se pravi naivan u pogledu oporavka svetske privrede. Nazalost, jos smo na pocetku krize - najgore tek dolazi.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 06 јул 2009 18:03
racel
A nasa vlada na sav glas grakce i hvali se kako smo dobili kredit od nekoloko milijrde,kao da nam je to poklonjeno.Lepo covek kaze da iz toga niko ne moze da se izvuce,a da ne nagrabusa-Samo me jedno intresuje: da li Dinkic cita ove tekstove i sto se on kao veliki"strucnjak" za ekonomiju ne oglasi.Kod nas ovaj bedacki zivot nije posledica svetske krize,vec velikog lopovluka koji se ne kaznjva.Neka se lopovima uzme sve sto su pokrali i vrati drzavi, a narod da izabere pametne koji ce upravljti ,a naravno i njih kontrolisati debelo,jer kod nas ko god se docepa vlasti za cas se preobogati, a umesto obraza dobije djon debeo kao "gojzerice".A uzgred ne verujem da kriza jenjava, ovo su price za utehu sirotinji.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 06 јул 2009 23:03
au mile
Међународне организације им тобоже помажу, а у ствари им чине штету. Уместо стварне помоћи, нуди им се зајам. А познато је да су многе земље у развоју једва успеле да врате дугове. Ја сам недавно разговарао с председником једне такве државе који ми је рекао: „Радије ћемо изабрати смрт него поново дуг ММФ-у”. Ти уговори су катастрофални и уцењивачки. То изгледа овако: ММФ каже ми ћемо вам дати кредит, али ви за узврат морате нама нешто да дате, морате чинити уступке. И зато мислим да је Русија одлично урадила што је одбила да уђе у Светску трговинску организацију и што не дозвољава да је уцењују.

Ovo je ključan deo intervjua po kome ću ga zapamtiti. MMF je kontrolni mehanizam bogatih zapadnih zemalja. Bilo bi lepo kada bi se detaljnije objasnila uslovljavanja MMF-a. Svakako, jedan od prvih, čak bih rekao prihvatljivih na prvi pogled je smanjenje javne potrošnje. Ostali se tiču liberalizovanja učešća stranog kapitala i robe na domaćem tržištu - zbog tobožeg jačanja konkurentnosti privrede, učešće u trgovinskim organizacijama gde je carina limitirana i tome sl. Sve se to pravda smanjenjem troškova, povećanjem produktivnosti, povećanjem stranih investicija itd. U stvarnosti dolazi do suprotnih efekata: domaća privreda se guši, strane banke zauzimaju gotovo stopostotni šer na finansijskom tržištu, zemlja je preplavljena jeftinim uvoznim proizvodima, konstantni pad industrijske proizvodnje, spoljnotrgovinski deficit itd. U vezi spoljnotrgovinskog deficita interesantno je da MMF podržava njegovo smanjenje (u našem slučaju), ali sve drugo što se traži od Srbije je u suprotnosti sa ostvarenjem ovog cilja. Srbija je gotovo školski primer države pod kontrolom MMF-a odnosno SAD-a.
Препоруке:
0
0
7 среда, 08 јул 2009 18:20
Борислав Ђ.
Стиглиц је (нео)кејнзијанац и у својој мудрости још није достигнуо интелектуалну величину једног Пола Кругмана, али читајући чланак, приближава му се. Треба ли рећи да Стиглиц уопште није видео кризу?

Само неки бисери:

То је за њих важно, штеде за црне дане, али су управо тако, смањујући глобалну потражњу, и утицале да ти дани дођу.
---
Типично за кејнзијанце – увек су криви они који штеде. Разлог: штедња = гомилање.

Наша је логика да све велике банке треба уситнити.
---
Велике банке морају да банкротирају.

Америка је у помоћ великим концернима уложила тринаест хиљада милијарди долара што је готово невероватна сума.
---
Ово напросто није тачно.

Показало се да је доктрина „тржиште је најбољи регулатор” – лажна.
---
Мит о слободном тржишту које је узрок кризе се наставља :-).

Ти уговори су катастрофални и уцењивачки. То изгледа овако: ММФ каже ми ћемо вам дати кредит, али ви за узврат морате нама нешто да дате, морате чинити уступке.
---
Државе које су саме себе довеле у безизлазну ситуацију као Србија (живеле изван својих могућности) заслужују да искрваре, а ко хоће „спас“ од ММФ-а има скупо да плати, јер нико те државе не тера да позајмљују новац.

Зато се залажем да им се помогне на други начин, давањем бесповратне помоћи.
---
Тако би Стиглиц наградио корумпиране режиме што би само подстакло промешене економске политике и спречило болно прилагођавање.

Мислим да је тачно да је најгоре прошло. Што се тиче онога што економисти зову рецесијом (два или три квартала пада економије), то је завршено
---
Ха ха ха :-)).

Краткорочно гледано, већ у 2010. години, државни расходи ће заменити некадашњу велику потражњу.
---
Живео Кејнз!

Отворено говорећи, нисам сигуран да смо урадили довољно да спречимо стварање новог балона од сапунице, мислим да нисмо у стању да предузмемо потребе мере за регулацију да бисмо то спречили.
---
То што водеће централне банке упумпавају новац из ничега нема везе, већ регулација :-).
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер