четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Кад ће крај долара?

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 02 јул 2009 07:35
Dragan Jovanovic Troglavski
"Rusija i Kina kupuju americke obveznice zato sto nemaju sta drugo da kupe za te pare. Nema dovoljno dijamanata ili zlata u sto bi te pare mogle da se uloze"
-------------------------------
Kada bio ovo bilo tacno, onda bi u ekonomiji postojao 'perpetum mobile', pa onda ne bismo morali da radimo.

Ima dovoljno zlata, samo sto je potcijenjeno za 10x
U povjerenju, Kina i Rusije ne kupuju americke obveznice, kupuju zlato, ali to jos ne objavljuju na sva zvona, jer nece das mu dignu cijenu ...

Propast SAD-a meni ne lici na propast Britanije, Rima ili Turske, koji su propadali dugo. Vise mi lici na propast Venecije. Za jednu noc. Kad je Barolomeo Dias oplovio Afriku, oni su zavrsili trgovinu ubrzo ...
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 02 јул 2009 08:00
Милан Пурић
1.
Најава крају "доларске ере" била је још пре више од годину дана на првом званичном окупљању министара иностраних послова земаља БРИК.
А шта је први самит БРИК'-а показао?
На радост и понос домаћина први самит земаља БРИК показао је способност данашње Русије да у време састанка ШОС-а и БРИК-а Јекатаринбург и Русија буде центар светске политике како је то рекао Председник Медведев.Како је Јекатаринбург на неки начин симболично био крај царске Русије(убиство царске породице Романов) неки западни коментатори избор овог града за историски самит БРИК-а тумаче и као симболичан почетак успостављања новог светског поретка у коме Русија опет има једно од доминантних места.
Како је изузетно кратки самит који се одржавао паралелно са састанком Шангајске организације за сарадњу протекао?Подсетимо се првог састанка министара иностраних послова БРИК-а пре више од годину дана одржаног такође у Јекатаринбургу.На њему су изнети готово идентични захтеви за промене у геополитичким и привредним односима у свету и организацијама које су међународним споразумима и договорима основа садашњег функционисања светске зајднице.Захтеви за ново уређење УН оносно Савета безбедности,и преуређење ММФ-а,Светске банке као иСТО били су подупрети анализом која се показала изузетно тачном да САД и њени партнери ЕУ,Јапан нису више способни да воде свет у правцу свеопштег прогреса.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 02 јул 2009 08:04
Милан Пурић
2.
Прошлогодишњи састанак завршен је и најавом овогодишњег на истом нивоу у пролеће ове године у Индији.У међувремену догодила се велика светска економско финансиска криза коју су земље БРИК-а најавиле и скоро до детаља предвиделе њене ефекте.Као што се види прво изненађење је подизање самита на највиши председнички ниво.Да ли је то само симболичка промена или јасна порука ових земаља осталим конкурентима за лидерство у свету?На само сазнање да ће се ово десити неки кругови из САД су реаговали нелагодом да се можда и дојучерашња супрер сила може наћи у некој врсти изолације, којој је кумовала лоша политика Бушове администрације и натерала ове земље да се уједине и одупру америчком интересу.Значај појављивања четири највиша представника ових земаља и њихове зајдничке слике које су муњевито обишле свет, био јасан сигнал моћи и само њиховог састајања, а поготово иницијатива и предлога који су у Јекатеринбургу потврђени.Но има се утисак да је ова симболична појава врха БРИК-а уствари донекле имала улогу и да мало замаглили јасене предходно изнете ставове.
Основна економска порука о крају владавине долара у међународним трансакцијама дочекана је у појединим западним земљама са великом фрустрацијом и негодовањем,као да им је тек сада постало јасно да је то неминовност.Но порука на тему нове резервне светске валуте у коминикеу са самита није снажна као што је већина посматрача очекивала.Иако поседују око 40% светских девизних резерви(2,8 трилијона долара) које се и даље упркос кризи повећавају,чланице БРИК-а показале су овом приликом уздржаност. Наводећи да је то процес који тек предстоји вероватно се изашло у сусрет кинеским погледима који због своје изузетно велике међузависности са економијом САД и великом количином новчаних и других финансиских средстава не желе брзо урушавање и потпуну замену долара као водеће светске валуте
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 02 јул 2009 08:06
Милан Пурић
3.
Исто то важи и за Русију чија је трећина девизних резерви (412 милијарди $)у америчкој валути.Са толиком свотом долара они имају само два избора :реинвестирање у америчке вредносне папире или чувањем повећати вредност сопствених валута што онда урушава конкурентност њихових роба на светском тржишту.
Наравно у пракси БРИК већ увелико примењује у међусобним плаћањима националне валуте па су вредности уговора о међусобној трговини већ вредни неколико десетина милијарди долара(повећање од 500% у последњих 5 година).Групи земаља које желе да у плаћањима са суседима не користе долар поред Венецуеле,Ирана земаља ШОС-а придружила се и Турска што је један од сигурних сигнала да се у остатку света тражи адекватна замена долару која би била разнолика(више валута),стабилна и предвидљива што је једина гаранција избегавања светских финансиских криза попут садашње.
Поновљени предлози са прошлогодишњег састанка о потреби враћања веће улоге Уједињеним нацијама и њихово прихватање од стране других чланица УН огледа се у чињеници да је и генерални Секретар Бан Ки Мун на текућем заседању 142 земље поводом светске рецесије затражио озбиљну реформу међународних финансиских институција.Његов захтев сигурно је координисан са свим сталним чланицама СБ и представља сигуран знак промена у функционисању Светске банке и ММФ-а.Договор земаља БРИК-а да повећају средства ММФ-а за 70 милијарди долара говори о њиховој озбиљној намери да се осим политичким средствима наметну и као финасиски учесници у управљању тим институцијама.Понуда америчког председника Обаме бразилском председнику Лули да после истека мандата постане председник Светске банке говори о томе да ће се изаћи у сусрет захтевима БРИК-а и других регионалних организација да на челу главних светских финансиских институција буду и представници других земаља који ће гарантовати већи приступ новцу по повољнијим условима од досадашњих.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 02 јул 2009 08:08
Милан Пурић
4.
На предстојећој рунди Доха преговора СТО о енергији ,као и на преговорима о климатским променама у Копенхагену децембра ове године БРИК чланице имаће вероватно центарлно место.
На крју у коминикеу са самита опет је потенцирана потреба да се Савет Безбедности УН прошири пре свега Индијом и Бразилом на чему инсистирају остале две сталне чланице из БРИК-а Русија и Кина.
Историски самит показао је одлучност и спремност ове групе земаља да снажно наставе рад на обликовању нове геополитичке и привредне структуре на планети.Упркос бројним противречностима које постоје и између њих самих,као и отпору који постоји међу осталим учесницима геополитичких комбинацијама ,сигурно се налазимо у турбулентном времену прерасподеле моћи и ресурса.

Осим уводне напомене текст је написан 25.06.2009.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 02 јул 2009 13:50
Ненад
Јекатаринбург на неки начин симболично био крај царске Русије(убиство царске породице Романов) неки западни коментатори избор овог града за историски самит БРИК-а тумаче и као симболичан почетак успостављања новог светског поретка у коме Русија опет има једно од доминантних места.


Место је изабрано као знак да се поново уздиже Русија као царевина, на челу са царом Романовим. Погодите ко је то?
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 02 јул 2009 15:28
@ Za g. Purića
G. Puriću zamolio bih Vas da objasnite zašto u Americi nema inflacije iako se "pumpa" dolar,verovatno bi zanimalo ljude koji nisi ekonomisti i ne poznaju bankarstvo i finansije,inače ja sam slušao jedno predavanje na ovu temu od eminentnog profesora,upravo ovo što ste Vi objašnjavali,hvala! Dijasporac !
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 02 јул 2009 22:11
stojan nenadović
Kraj dolara će doći kad bude zamenjen nekreditnim novcem. Sa nekreditnim novcem niko u svetu neće imati inflaciju. Odnosi među valutama biće uvek isti pa će se jedna valuta prevoditi na drugu kao što se jedan jezik prevodi na drugi. Postoje nacionalne kvote nekreditnog novca, prema tome koliko koja država doprinosi porastu ekonomske racionalnosti a postoji i svetski nekreditni novac koji proizilazi iz porasta ekonomske racionalnosti do koje je dovela međunarodna razmena koja usmerava proizvodnju prema minimumu troškova i vrši raspodelu dobara prema maksimumu korisnosti. Svetski višak korisnosti može da se koristi za pomoć nerazvijenim zemljama. Tako će se stvoriti harmonično međunarodno društvo, koje će višestruko ubrzati razvoj svih zemalja. Cene će biti manje pa će potrošači plaćati manje a proizvođači će dobijati više jer će nestati krediti i kamate kao i deo poreza koji sada nepotrebno opterećuju troškove i smanjuju profite. Nastaće novi kapitalizam zasnovan na nekreditnom novcu, koji će otvoriti novu eru u istoriji čovečanstva.
Препоруке:
0
0
9 петак, 03 јул 2009 02:41
Dragan jovanovic Troglavski
"zasto nema inflacije iako se se dolar stampa naveliko"
=======================================
Inflacija je uvecanje novcane mase, i ona moze, ali ne mora, da se odrazi kroz povecanje cijena.

U ovom slucaju, kod SAD, i povecanje cijena postoji, ali ne tako veliko. Razlog je sto se akcije s Wall Streeta mijenjaju za dolare, pa je potrzanja za dolarom velika. Ovo je samo privremeno

Veliki skok cijena i hyperinflacija je neizbjezna, takoreci 100%, kako kaze Marc Faber, samo sto moze da uzme i 2-3 godine dok se ona razvije ...
Препоруке:
0
0
10 петак, 03 јул 2009 02:50
Dragan Jovanovic Troglavski
Preporucio bih jednu knjigu za osnovno razumijevanje ekonomije, ima je i na Netu, ali samo na engleskom:

http://jim.com/econ/contents.html
Препоруке:
0
0
11 петак, 03 јул 2009 17:53
inflacija
Зашто нема инфлације у Америци (упркос бесомучном штампању пара)? Врло добро питање, а одговори су многи. Прво треба погледати у позицију Америке у свету, а онда и дали је баш тачно да инфлације нема.
Америка није мало затворено тржиште где свако штампање пара изазива директан и пропорционалан раст цена. Савко штампање пара је узимање од оних који их имају штедњу, а због статуса долара као резервне валуте они су по целом свету. Тако са штампањем цене повећавају свугде где има долара а у самој Америци далеко мање од пропорције. Но и то смањено певећање цена није равномерно. Са једне стане су робе које имају еквивалент долара (нафта, сировине, злато ...), које скачу без милости - што је било незамисливо пре неколико година (нафта $75) сад је стандард који произвођачи очекују. Са друге стране скоро сва производња за америчко тржиште се налази по трећем свету. Многољудне земље немогу подићи цене својих производа је би остале и без те мале зараде коју имају - тиме се вештачки смањује цене које улазе у статистике америчке инфлације.
Тако се долази до ситуације да све што се производи у свету буде јефтино будзашто, све што се произведе, или је само потребна значајнија дорада, у Америци скупо преко мере. Тако је храна поскупела 2-3 пута у задњих неколико година, здравствено осигурање по стопи 15-20% годишње, бензин три пута, високо образовање и порези на куће исто расту двоцифрено, даље да не набрајам. Омиљена шала овде да инфлације нема, ако не мораш да једеш, возиш кола, школујеш децу, идеш код доктора итд, све оно без чега се заправо не може. На крају не треба занемарити ни фризирање цифри. Годишње повишице већине јавних радника су везане за инфлацију - власт има директан интерес да сваке године прикаже мало мању цифру од стварне.
Наравно, све има рок употребе, и потпуно се слажем са Марком Фабером да је значајна инфлација у Америци неизбежна, као што је био незбежан и крах хипотекарних кредита. Друго је питање ко ће и од тога имати користи.
Препоруке:
0
0
12 субота, 04 јул 2009 01:51
Zlatan
Hiperinflacija ne moze da stupi dok americka ekonomija ne krene opet u plus. Za to je potrebno par godina. Dok je Amerika u recesiji, hiperinflacije nece biti uprkos ovom ludom stampanju jer prosto receno pare fale na svakom koraku.

Problem je taj sto kada ekonomija skoci, americka (privatna) centralna banka - Federal Reserve - ce morati da ima perfektan timing da izuzetno preciznom vremenskog periodu vrati mnogo stampanih para iz opticaja, i to u vise navrata. Teorijski to je moguce, ali je praksa pokazala (Zimbabve, Argentina..) da je to nemoguca misija. U Americi, kao sto govore Marc Feber, Peter Schiff itd, cemo gotovo sigurno imati dosta inflacije koja veoma lako moze da ode u hiperinflaciju.

U Americi se vec sada u namirnicama oseca mala stopa inflacije. Sama inflacija nije rast cena ...rast cena je samo posledica inflacije koje se samo stvara stampanjem para bez pokrica.

Treba medjutim imati u vidu da je americki nacionalni dug (toliko Amerika duguje Federalnim Rezervama) trenutno: $11,425,477,813,713 (bas toliki) i da zbog kamate raste veoma brzo, tako da je i Amerima u interesu da negde 5-10% devalviraju svoju valutu. Ako se to samo malo otrgne kontroli, preti im gubitak pozicije svetskog ekonomskog pa i politickog lidera.

------------------------------------------

Hteo bih samo da kazem da sto se Kine tice...oni maltene moraju da kupuju americke obveznice iako USD nema neku dugorocnu buducnost. Oni su zarobljeni jer drze prema saznanjima 90% deviznih rezervi u USD i ako prekinu da kupuju obveznice i pocnu javno da kazu da prodaju dollare, valuti ce enormno brzo i puno pasti vrednost...Amerika ce izgubiti poziciju globalnog lidera i imace hiperinflaciju, a Kina ce izgubiti sve sto je svojim eksportom stekla u zadnjih 10 godina. Kina se nalazi i pravoj dollar-zamci.
Препоруке:
0
0
13 субота, 04 јул 2009 14:52
PREDRAG
Odlicno receno gospodinom Fadejevim.Iza svake recenice vidi se jedno perfektno poznavanje ekonomske situacije u svetu.Pravo je zadovoljstvo procitati ovako kompetentnu analizu sa naznakom sta ce se desiti.Pa i kad se desi nece biti preko noci,nece biti na precac vec u jednom razumnom vremenskom periodu.Svejedno sve ima svoj pocetak i svoj kraj pa i SAD nemoze biti izuzetak u svemu tome.U tom smislu nama bi bilo vise nego korisno da postepeno pocnemo da se odvikavamo od nametnutog "obozavanja" SAD-a i da pocnemo definitivno da gledamo svoja posla.Jer ta karta na koju bi mi da igramo vec je ispala iz rukava.Vise nego jasno je da neke obecane pare SAD-om i ne postoje.Krajnje je vreme da se trgnemo i da pocnemo da zivimo od sopstvenog rada,da se manemo iluzija da ce nama neko dati para da ih potrosimo.A i kako ce nam to dati para onaj ko ih i sam nema?I dokle god se mi i nama slicni tako budemo ponasali zivece ta AMERIKA.Jer ona narodna OBECANJE LUDOM RADOVANJE usporice pad SAD-a na neko vreme.Redosled pada ce biti sledeci: Prvo oni koji su se radovali a za njima oni koji su davali.Jasno je ko su i jedni i drugi.Ko prezivi pricace jednog dana,jedne godine...Da bila je jedna velika laz...JEDNA VELIKA OBMANA...Bio bih srecan da kao zemlja i kao narod ne budemo u grupi onih koji su CEKAJUCI DA POTROSE TUDJE OBECANE PARE POTROSILI SOPSTVENI ZIVOT...Valjda necemo???
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер