недеља, 12. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Иран, Кина и Немачка

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 22 јун 2009 17:35
OKVIR
Kratko, jasno i dubinski dovoljno!
Posebno ovo za Nemacku.
HVALA !
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 22 јун 2009 18:01
Ala
Veoma interesantno.Laik sam za ekonomiju ali mi iz glave ne izlaze podaci o nezaposlenosti u Nemackoj 1988-12,5%.Zbog EU morali su u kratkom roku da ga svedu na 4%-6%.Slicno je i sa ostalim drzavama "stare"EU.Znaci,"kreirali" su poslove kako bi se uklopili u propisane standarde.
Jos 2004.pocela je kriza i mladi inzenjeri nudili su "Die Letzte Hemde"(poslednju kosulju -mi smo tu malo plasticniji u izrazu )Premijeru.
Koliko su ti procenti vestacke zaposlenosti uticali na sadasnju krizu(uz hipotekarnu i kriminal s obveznicama)?
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 22 јун 2009 20:42
The Tao
"отпуштање Срба (и Турака и других изван ЕУ) оног тренутка када се оборе трошкови радне снаге на жељени ниво и истовремено даље повећају дисциплина и залагање на послу". Cista dezinformacija. Srbe nece niko proterati nego ce im podeliti Ausvajse, to jeste Beeele Schengene, da mogu uci i izaci kada zele. Boza Djelic je posten covek i ja mu sve verujem. Cak i ono za kauc. Kakvog je strucnjaka izgubila Francuska toliko ni Srbija nije svesna u sta se uvalila.

Salu na stranu, ovo je jedna od najkracih i najrealnijih analiza dnevne svetske ekonomsko-politicke situacije. Dokaz vise da nspm uspesno dolazi do izuzetnih tekstova.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 22 јун 2009 23:18
Ненад
Аутор овог текста је заборавио у једном пасусу да анализира повезаност свих ових анализа које је написао. Дакле веза између догађаја у Ирану, напредовања Кине, као и стагнација привредног раста Америке и Немачке. Лично мислим да немири у Ирану имају и те како везе са економским проблемима које има Америка и део земаља у ЕУ. Те везе, из разлога своје нестручности не знам да напишем како би допунио овај текст, па зато молим аутора да то уради у виду коментара.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 23 јун 2009 00:08
Davor (Osijek)
Ovo je jedna od ponajboljih analiza koju sam pročitao na nekoj srspkoj web stranici. Vrlo objektivno, hladno i trezveno, bez propagande i emocija u koje upadaju tzv. "drugosrbijanci" kad se iz petnih žila trude uvjeriti sve ostale u nešto u što ni sami ne vjeruju (npr. tzv. "demokracija" i sl...) ali samo odrađuju nmaručeni posao izvana.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 23 јун 2009 06:47
Srboljub Savic
Jasno i dovoljno da shvatimo kako nasa Vlada i ne
pomislja da nas izvede na put napretka.
Gde je Srbija u svemu je nit (koje nema) koja
povezuje tri naizgled nepovezana prikaza.
Dugorocno razvojno, sve treba razoriti Srbiji.
Zato su "nase" banke inostrane, sve sto mozemo
poklanjamo strancima. Srbija skoluje mlade, da bi
ih poklonila razvijenim zemljama, pri cemu im
odobrava da odnesu i desetine hiljada dolara,
kad se iseljavaju u Kanadu, ...
Strani vlasnici banaka, osiguravajucih drustava,
agencija i preduzeca rade za profit koji im
sluzi za ulaganje u dalji razvoj ali ne Srbije, vec svojih firmi i zemalja.
S. Savic
Препоруке:
0
0
7 уторак, 23 јун 2009 08:01
Jordan
Čestitam na zadnjoj rečenici.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 23 јун 2009 09:25
орион
Што се тиче Кине ово је њен опробан сценарио. Ево да узмемо пример Нигерије:да ли је некад неко чуо да су Кинези страдали од терориста, наравно да нису јер је њихова политика тотално супротна од Америчке. За разлику од Американаца који корумпирају локалне вође и преко њих остварују своје интересе изазивајући бес код народа, Кинези прво што ураде је да изграде инфраструктуру па им се много мање замера искоришћавање ресурса. Е сад, који је интерес Кинеза у Србији ја не знам, али је чињеница де се на новосадском ауто-путу, у близини места на којем је предвиђена градња моста ниче велики кинески тржни центар. Што се тиче наших људи и Немачкој угрожени су они који раде боље послове, а иначе већина наших ради послове које Немци и не желе, а и кад би се десило тако масовно отпуштање радника по националној основи онда заиста више ништа не би било као што је данас. Аутор је заиста дао анализу једне интересантне теме и ја ћу као и неки претходници да се пожалим да ми недостају неке ствари (у ствари није да недостају, већ ме занимају, па ако може аутор да их прокоментарише) а тиче се нашег односа са Ираном. Чињеница је да упркос ратовима који су се дешавали у скорије време ми са њима нисмо имали лоше односе. Прича се о сарадњи са Ираном у области хемијске индустрије што може бити и те како значајно када прође гасовод. А што се тиче инутрашњих сукоба у Ирану, мени је просто невероватно како Американцима успева по ко зна који пут да по истом рецепту изазивају револуције, па наравно да Француска и Немачка знају о чему се ту заправо ради, као што су знали и сваки пут пре тога, и њихова реакција зависиће искључиво од њихових ионтереса.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 23 јун 2009 10:46
м. -ић
Ууу, ово је сјајан текст!
Препоруке:
0
0
10 уторак, 23 јун 2009 13:28
немац
ви немате појма шта се ради у немачкој, "демократској" немачкој, како се све фризира и на шта су све спремни, како скидају људе са бироа за запошљавање али и са обавезног пензионог осигурања.нико не прича колико НЕМАЦА напушта земљу и колико је НЕМАЦА, квалификованих, отишло за Скандинавске земље, нарочито за канаду! нико ко не живи у немачкој не може да зна да имају благослов америке да раде управо такве ствари!о медијима, они су као сада код нас, под АПСОЛУТНОМ КОНТРОЛОМ!!!!!ћути се јер су све мере највише уперене против странаца. упоредити једног њиховог незапосленог са било којим екс-југосом је неупоредиво!
Препоруке:
0
0
11 уторак, 23 јун 2009 13:56
Бранко Павловић
У погледу економске кризе и везе Ирана и Кине.
Развој Кине је један од веома важних разлога због чега је ова криза настала и зашто не може да буде решена на уобичајени начин. Тема је велика, али најкраће речено снажење Кине (и Русије и Индије) битно смањује простор САД и ЕУ да терет кризе пребаце на друге, односно да туђе ресурсе користе само за сопствени развој.
Иран нема везе са економском кризом, без обзира на резерве нафте и треће потврђене резерве гаса у свету(ако рачунамо и Арктик, онда четврте. Дигресија, то што Руси побијају заставу на 4.000м дубине има огроман значај управо због огромних лежишта гаса.). Реч је о сплету чинилаца на релацији Израел, САД, Иран, Русија, у првом кругу, а онда Палестинци, арапски свет (сваки од тих чинилаца се рачва у безброј "рукаваца" (Хамас, Фатах, Хезболах) у другом кругу,па Египат и Сирија, па Саудијска арабија, па Либија и Ирак, Авганистан, Пакистан итд.).
Обама је успео да подигне притисак према Израелу у правцу признавања Палестинцима права на државу. Нетањаху је издржао притисак и у дану каду су били избори у Ирану (када је оштрица уперена на другу страну) одржао коференцију за штампу где је навео пет немогућих услова под којима би он био спреман да прихвати идеју палестинске државе. Тиме је ескивирао директно сукобљавање са Обамом у овом тренутку и лоптицу пребацио на њега у погледу договора са Ираном. Обама зна да му је сада веома важно да до договора са Ахмединеџадом дође, али изгледа да у овој фази није спреман да са Русима договори целину решавања њихових спорних питања. Опет, без целине решавања питања са Русима, нема решења Иранског питања. Све се компликује чињеницом да Израел озбиљно намерава да отпочне рат са Ираном на своју руку, а Обами не пада на памет да ратује.
Укратко, Иран је у овом тренутку чиста гео-политичка прича и у вези је са економијом само посредно, у смислу могућег ратног подручја и огромних последица по светску економију у случају да до рата дође.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 23 јун 2009 16:16
Синиша Стефановић
Драги пријатељу,

чињеница је да догађаји у Ирану асоцирају на различите бојене револуције али ... Иран и тамошњи систем расподеле и функционисања власти никакве везе немају са нашим искуством. Ствар је другачија у сваком погледу.

Траже се поновљени извори јер веома много људи схватају да се ради о обмани и превари. Они вичу "Смрт диктатору!" али и "Алах је велики!"; они носе зелене повезе око руке наглашавајући да им мотивација извире из иранског шиитског поимања правде и њене религиозне димензије.

Да ли ће покрет довести до промене односа у верском врху и у коликој мери (читај: да ли ће бити модификовано или одбачено Хомеинијево поимањање велајат-ал-факих) овиси и о томе да ли и у коликој мери просто проширени али високо позиционирани ветерани Револуционарне гарде (Ахмединажад је један од њих) контролишу садашњи кадар Гарде али и колико су далеко спремни да иду.

Е. Халеви и М. Даган скептични су у погледу преврата, премда не крију да немају довољно реалних показатеља и информација са терена да би било шта са сигурношћу тврдили.

У спољнополитичком погледу не верујем да ће криза имати утицаја на кључно питање - нуклеарни програм. Њега је почео још Пахлави. То питање је постало ствар националне части па би сваки напад на иранска постројења зацементирао власт најрадикалнијих а да га не би зауставио.

Криза ће се одразити кроз смањени притисак на арапске сунитске државе. Да ли ће Обама искористити прилику? Видећемо на питању арапског мира са Израелом, а ту Биби није најгори.

Буш млађи је, кажу, од напада на Исхафан одустао реченицом: "You can't kill the knowledge." Израел га је у томе следио, јер самосталном акцијом може ствар само да одложи и радикализује.

Укратко: превише је могућих комбинација на Блиском истоку, нарочито у питању правца развоја и последица догађаја у Ирану.

Остаје нам само да се надамо да ће решење кризе бити нађено без примене револуционарних мера.
Јер оне у Ирану, сећамо се још увек, косе милионе.
Препоруке:
0
0
13 среда, 24 јун 2009 08:16
Jasna Simonovic
Lepo..
Analiza "kod nas" je moguća ako se "dotakne" rad konsalting revizorskih kuca, ali to niko ne radi...
Analiza "kod nas" je moguca ako se dotakne privatna, a ne privatizovana svojina...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер