субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Дејан Мировић: Oгромна je грешка што Резолуције 1244 УН нема у Бриселском споразуму, јер сада имате дилему да ли је ЗСО део система “Косова” или српског система

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 10 април 2018 21:07
Опет коментар без читања Рез.1244 и саставног дела С/1999/648 због којег смо бомбардовани 3 месеца и на крају га прихватили
Огромна је грешка било то што Рез.1244 нема у Бриселском споразуму јер сада имате дилему да ли је ЗСО део система тог самопроглашеног Косова или је део српског система.
"бриселски споразум" је цео Рез.1244 са саставним делом С/1999/648 који даје суштинску аутономију шиптарима
11. Одлучује да ће главне одговорности цивилног присуства укључивати:
а) унапређење успостављања, до коначног решења, суштинске аутономије и самоуправе на Косову, узимајући у потпуности у обзир анекс 2 и споразуме из Рамбујеа (С/1999/648)
е) олакшавање политичког процеса чији је циљ дефинисање будућег статуса Косова, узимајући у обзир споразуме из Рамбујеа (С/1999/648)

Вучић и Дачић сулудо у "бриселском споразуму" и са "српском листом" са "ЗСО" дефакто признали већ "државу косово" уместо да инсистирају на кажњавању ратних злочинаца, повратак протераних Срба Вучић и Дачић су признали Тачија и Харадинаја као "државнике".

Сад изајници би опет да издају а да "остану патриоте"
Препоруке:
5
5
2 уторак, 10 април 2018 21:17
Petrušin
Hoće li Mirović da nam objasni koja je uloga ustava kao najvišeg pravnog akta?
I gdje su u srpskom ustavu ZSO pomenute?!
I rezolucija 1244 kaže da je čitav Kosmet dio republike Srbije!
I da je Kosmet UN protektorat!

Briselski sporazum je prekršen tj nije sproveden, samim tim nije više sporazum još manje obavezujući.
Vratimo stvari tamo gdje su oduvijek trebale da budu : u UN i Savjet bezbjednosti.
Srbija rezolucijom ima pravo na kontrolu svojih južnih granica, samim tim ima pravo da vojno interveniše ukoliko su njeni gradjani/državljani na njenoj svoj teritoriji ugroženi, otuda može sledeći put kad Rose upotrijebe naSilje, da to nasilje spriječi...jer Eulex to nije uradio.
Točka! Ne!?
Препоруке:
21
0
3 уторак, 10 април 2018 21:23
итд или ...
ко направи овакву грешку, мора вратити мандат народу!

То није грешка из физике, то је правна грешка од човека који се дичи својим индексом!
Препоруке:
9
0
4 уторак, 10 април 2018 21:26
Srki
R1244 i Briselski sporazum uopste nisu komplementarni,nego su u suprotnosti i pobijaju jedan drugog,a s obzirom da je R1244 starija i vaznija,jer ju je izdala UN, samo r1244 vazi. Briselski sporazum je potpuno nevazeci dokument.Ne moze u isto vreme Kosovskim ustanovama da upravlja UNMIK i 'vlast Kosova'.Ne moze u isto vreme da red uvodi UNMIK i 'Kosovska policija'
Препоруке:
13
0
5 уторак, 10 април 2018 21:35
хејтер
Е сад право питање за Вучића:
зашто је распуштао четири општине на Северу Косова и организовао изборе по шиптарским законима?
За то мора једног дана да одговара јер је учинио неуставни акт.
Има ту још актера,али сви знамо да је он од почетка до краја,пуних пет година,ишао на руку шиптарским сецесионистима.
Зашто,то он зна.
Због тога ће морати да положи рачуне!
Препоруке:
14
0
6 уторак, 10 април 2018 21:45
Slavomir Srpski (2)
Dakle ono sto MORA nasa vlada je sledece:

1. zvanicno prekidanje Briselskog sporazume jer druga strana nije nista otpostovala (pre nego nam Pristina-EU ponudi neprihvatljivu ponudu).

2. Dacic kao Ministar SPO, bi morao da zcanicno prosledi dokument kojim se anulira njegov potpis, sa razlogom jer Pristina nije ispostovala vec 5 godina najbitniji deo istog.

3. Vlada bi onda morala da obavesti Brisel,da posto je sporazum anuliran, zbog nepostovanja Pristine, ukiodaju se strukture koje su predstavljale Srbiju na tim sastancima.

4. Vlada (MIP) bi morao preko ambasadora u OUN da isti obavesti,da posto Briselski sporazum nije doneo resenje,da se citav proces vraca u OUN-UNMIK.

Sto se tice EU-integracija, tu se nista ne menja sa nase strane, jer ona je STATUSNO neutralna, i nema direktnu formlnu vezu sa Briselskim sastancima. Ostaje na EU da se izjasni po kojim uslovima bi zeleli Srbiju na EU putu. Time bi izbegli ekonosmke osvete iz Brisela. Ali Srbija MORA da trazi alternativu
Препоруке:
11
0
7 уторак, 10 април 2018 22:01
Slavomir Srpski (3)
Posle zvanicne izjave Brisela da ce ZSO da prave po "kosovskom ustavu", sto znaci da vise nisu statusno neutralni, to jeste tretiraju KIM kao zasebnu drzavu ciji se Ustav mora da postuje dok Ustav Srbije NE MORA. To jednostavno znaci da su presli svaku crvenu liniju, jer suprotno rez.1244 tretiraju pristinu kao drzavu.

Sada je savim jano sta moraju da urade Srbi u Mitrovici: Nema vise vremena da se gubi. Moraju ODMAH hitno da sazovu osnivacku Skupstinu ZSO, i da je osnuju po SVOJIM principima.

Zasto? Zato da ne bi dali alibi Pristini da je otpostovala Briselski sporazum, nudeci Srbima dole nesto potpuno neprihvatljivo.

Jedini validni pravni adut koji imamo jeste da Pristina nije ispostovala Briselski sporazum.

Drugo: samo na taj nacin srbska zajednica ce dobiti svoj jedinstven pravni subjekat na teritoriji protektorata OUN. Samo ONI mogu da uspostave ZSO kao svoj instutucionalno-politicki subjekt koji ih predstavlja u OUN i pred UNMIKom.

Stoga HITNO, stvarajte ZSO.
Препоруке:
3
0
8 уторак, 10 април 2018 22:05
Slavomir Srpski (4)
Dejane, morate da delujete brze od plan EU-Pristina: pravno zasnivanje ZSO sa vasim statutom mora da uradite pre kraja ove nedelje.

Imate pravnike i strucnjake dole. Vreme vam odmice pod nogama. Pomozite svi da se stvar sto pre obavi i UNMIK o tome zatim obavesti.
Препоруке:
7
0
9 уторак, 10 април 2018 22:12
Tatko
Ja mislim da je svima jasno da je ovo odradjen posao bez greske, ispunjen nalog kao sto je i zacrtano. Ne znam ko bi normalan smatrao uspeh razgradnju drzavnih institucija za dobijeno udruzenje gradjana - kolika je snaga zso, a i to ce da se svede na nizi nivo.
Препоруке:
4
0
10 уторак, 10 април 2018 22:15
Slavomir Srpski (5)
Jos samo jedno Dejane.

ZSO je organizacij Srba na privremenom protektoratu OUN, a ne pod jurisdikcijom drzave Srbije.

Dakle Srbe dole se ne tice (direktno) sta ce i kada ce Ustav Srbije da nesto donese po pitanju delovanja srbske vlade. Dakle odluka Srba na KIM formalno i pravno ne zavisi od Briselskog sporazuma koji je potpisan od drzave Srbije (MIP Dacic). Taj Briselslski sporazum nije sporazum izmedju Pristinski vlasti i nekih srbskih institucija na KIM.

Dakle tako morate i da se ophodite: Srbi na KIM nisu limitirani Briselskim sporazum (dok Srbija jeste), pa moze sebi da pravi privremene institucije koje zeli (kao sto ih je sebi stvorila Pristina).

Samo Srbi dole i srbske Opstine na KIM mogu da, pod protetoratom OUN, sebi prave neku prvnu instituciju ZSO. To mogu odmah, i to MORAJU, jer njihova akcija je direktno pod protektoratom OUN, dakle Saveta Bezbednosti gde je i Rusija koja moze da postavi veto za bilo ciji pokusaj da te ZSO ukine.

Razumete?
Препоруке:
6
0
11 уторак, 10 април 2018 23:23
М. Обрад Симовић
Уставни суд Републике Србије би морао да покаже релевантност треће гране власти и да изађе из политичко-правне нирване, дајући благовремена и доследна тумачења одговарајућих процеса, укључујући акте које производи извршна власт. Резолуција 1244 УН се показује као кључни међународно-правни документ са ефектом тапије на КиМ. Једна српска влада допушта EULEX, друга прихвата Бриселски (противуставан?) споразум жмиркајући пет година на његово неспровођење, скрајнувши Резолуцију 1244 - јер је израђена у време "ономадашњег" режима. Овакве одлуке показују само континуитет у неукости, политичко-правном волунтаризму и секташтву извршних власти у Србији. Доле са времешним политичким старлетама свих боја у Србији.
Препоруке:
6
0
12 среда, 11 април 2018 01:25
запањен
Србија (да уопште постоји као држава и народ) једино што може и треба да уради је - да не призна никада "државу косово" на чему инсистирају издајници Вучић и Дачић- да тражи од Русије да задржи вето за примање "државе косово"- да инсистира на Суду за злочине "ОВК" пре било каквих договора- да инсистира на повратку Срба и расветљењу "нестанка" Срба током окупације од НАТО после 9.јуна 1999.Spisak ubijenih i kidnapovanih Srba na Kosovu i Metohiji 1999http://www.intermagazin.rs/spisak-ubijenih-i-kidnapovanih-srba-na-kosovu-i-metohiji-1999-godine/Они које су сви заборавили, који су убијани и мучени злочиначки од ових што им Вучић и Дачић пружају руку.
Препоруке:
4
0
13 среда, 11 април 2018 10:34
истина се може прикрити, али сакрити никад
Због поремећених грађана који су избрали Милошевиће, Шешеља, Вучића, Дачића да доврше Брозову предају Јужне и Старе Србије шиптарима и бугарима
Генерална скупштина УН усвојила је 8. октобра 2008. предлог Србије којим се од Међународног суда правде у Хагу захтева саветодавно мишљење да ли је независност КиМ проглашена у складу са међународним правом
и очекивана одлука
22. jula 2010. godine Međunarodni sud pravde izdao je na zahtev Opšte skupštine UN-a savetodavno mišljenje po komu je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova „u skladu sa međunarodnim pravom“
Србија нема никакав правни механизам за борбу осим да инсистира на вету Русије у УН за чланство "државе косово" и да никад не призна терористичку државу да инсистира на деловима Рез.1244 о утврђиваљу шиптарских злочина и повратку Срба на своја имања и заштити историјско-културних објеката.

До новога погрома који ће почети протеривањем и убијањем Срба од шиптара чим оде НАТО.
Препоруке:
1
0
14 среда, 11 април 2018 14:57
Студент
Годинама наша власт говори како је ЗСО суштина Бриселског споразума и како Приштина мора да испуни своје обавезе.

Дакле, држава Србија већ пет година, од потписивања тог споразума, тражи да Косово оснује ЗСО,

Сада је Косово почело то да ради и? Где је проблем? Чему хистерија? Боје се наши властодршци да ће их Запад пустити низ воду чим заврше посао око Косова?

Такође, Уставни суд Републике Србије већ се изјаснио о Бриселском споразуму тако што је закључио да је у питању политички, а не правни акт, па га није ни разматрао. Није био надлежан.

Уместо да се Срби са Косова боље повежу са међународном заједницом, што званично, што незванично, опет ће се конфронтирати са њом ако сами оснују ЗСО. Пишите о енклавама, о томе како живите, како сте протерани, како вам се одузима имовина, како вам се скрнаве гробља, како вам се пале цркве и манастири који су културно наслеђе не само српског народа, већ целог света...
Препоруке:
0
1
15 среда, 11 април 2018 15:06
Студент - наставак
Повежите се са медијима у земљама Запада, направите медијски притисак на њихове владе у њиховим земљама и они неће моћи да вуку политичке потезе који вас додатно угрожавају.

Да је у Србији убијен албански политичар, Албанци би то итекако капитализовали. Убијен је Оливер Ивановић, а ми смо о томе већ заћутали, уместо да смо покренули акцију да се непрекидно шаљу писма УН, ЕУЛЕКС-у, амбасадама, НВО-има у иностранству, Европском парламенту, странкама у иностранству, утицајним интелектуалцима, медијским кућама...

Уместо да помоћу медија направимо политичке потезе Запада на Косову њиховим унутрашњим политичким питањем, ми не радимо апсолутно ништа и онда се чудимо што нам ствари не иду на руку.

Ако то већ сами не умемо, онда ангажујмо лобисте да то ураде уместо нас. И то мора народ као народ, неко мора да поведе све то, јер властодршци то неће. А тренутно, најзаинтересованији за то морали би да буду Срби који живе на Косову јер се, пре свега, ради о њиховој судбини.
Препоруке:
0
1
16 среда, 11 април 2018 15:11
Студент - наставак 2
Значи, Срби са Косова морају да буду мудри овде и да не очекују, нажалост, од државе Србије да ће заштитити њихов интерес.

Срби са Косова треба да проуче неке моделе аутономије у Европи, што актуелне, што историјске, и да траже за себе таква решења.

Директно они да траже за себе да имају исту аутономију као Тирол у Италији или само Косово што је имало у Србији.

Србија то неће тражити зато што би онда многа подручја у њој могла захтевати то исто, пре свега би Косово могло да захтева то за Албанце у Прешеву.

Али, ако ти захтеви долазе од Срба на Косову, онда нико од њих неће моћи да тражи аутономију за несрпско становништво у Србији и они неће бити спутани интересима Србије. Али да би се њихов глас чуо, он мора бити медијски заснован и они морају бити укључени у преговарачки процес.
Препоруке:
0
1
17 среда, 11 април 2018 15:28
Бранко Павловић
Унапред се извињавам, следиће наставак зато што има превише питања за 1.000 карактера.

1. Да ли је Бриселским споразумом предвиђена усклађеност ЗСО са "косовским законом"- ЈЕСТЕ. Када се говори о надлежности онда се каже да ће иста бити усаглашена са једним Ев.документом о локалној самоуправи и СА КОДОСВСКИМ ЗАКОНОМ. Дакле, може да арбитар буде Путин лично, то је уговорено.

2. Да ли је Међународни суд правде пресудио да Албанци у остварењу права на самоопредељење имају право да прогласе независност- НИЈЕ. Он је само реако да је то урадила група људи која не представља Албанце као народ и да је то право на слободно изражавање става које не утиче на међ.право. Изричито је рекао да није разматрао право Ачбанаца на самоопредељење.

3. Да ли се може уговарати нешто супротно 1244- може. Нико не може да вас спречи да се самоубијете.

4. да ли се Уставни суд изјашњавао о бриселским споразумима- ЈЕСТЕ и рекао је да нису правни акти. То значи да не могу да се спроводе од стране Србије.
Препоруке:
2
0
18 среда, 11 април 2018 15:40
Бранко Павловић
5.Да ли је Уставни суд погрешио- Јесте, требало је да поништи Бриселске спораљзуме, али је макар блокирао његово спровођење. Зато што су његове одлуке беспоговорно обавезујуће за све органе власти.Све што власт ради "спроводећи" их представља извршење кривичних дела и рушење уставног поретка.

6. Да ли би сада Уставни суд могао да реагује- могао би, али је овај састав још гори од претходног. А ако уставни предлози за промене у правосуђу прођу, биће све још много горе.

7. Да ли Бриселски споразуми могу да се пониште - могу. Два су могућа разлога у овом случају ( има конвенција која то регулише) у нашем случају: а) да неки Уставни суд поништи Брис.спор. и б) да се потписници осуде за кривична дела. Сваки од ових разлога понаособ је довољан за међународно поништење Бр.спор.

8. Да ли је грешка што се не наводи 1244- свакако, али то је само једна у мору грешака и противуставности тих споразума.

9. шта је излаз- ово под 7, а дотле блокирање сваког даљег корака ка признању сецесије
Препоруке:
1
0
19 среда, 11 април 2018 16:24
mp 1
Odmah da Dacic i Vucic podnesu ostavke..ko im je rekao da potpisuju sporazum koji se ne zasniva na rez. 1244 ??

Sramno..dokle cemo vise trpeti ovaj jaram najgorih od najgorih ..da nam huligan sa stadiona bude predsednik, da izbore u Beogradu kupuje paketima sa brasnom i secerom ?? Dokle i dokle !!
Dosta vise tog ..ponizavanja nacije;ima li ljudi u Srbiji ili su samo strine u pantalonama.
Препоруке:
1
0
20 среда, 11 април 2018 20:16
Теоретичар
Колега"Студент",коментари нису лоши али одишу наивношћу.Наиме,позивају се
Срби са Косова да ураде ово,да ураде оно док они једва могу да преживе.По
сле катастрофалних потеза и грешака Вучића,Николића и Дачића,они једностав
но немају никакве шансе.Док ми у Србији не разјуримо садашње руководство
нема живота ни Србима на Косову ни Србима у Србији.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер