петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

АФП: Руски произвођач оружја Калашњиков прелази већински у руке приватних инвеститора

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 15 фебруар 2018 20:07
Велизар М.
Државна фирма Ростек (Ростец) саопштила је да је смањила учешће с 51 одсто на 25 одсто у корист генералног директора Алексеја Криворучка, који је већ приватни акционар у фабрици оружја.
"Трансакција износи више од 1,5 милијарди рубаља (око 21 милиона евра по садашњем курсу)", навела је руска фирма Калашњиков.
Ако сам добро разумео, држава (Ростек) продаје четвртину концерна "Калашњиков" по цени од 26 (не 21) милиона долара? Па још директору концерна.
"Калашњиков" је 2016. годину завршио са губитком од баш 1,5 милијарди рубаља (Криворучко је био директор, пре тога члан управног одбора). Укупан промет био је десет пута већи.
Још некако, додуше тешко, могу да разумем малу цену тих 25% акција али продају директору који је направио губитак - не могу. Ово је као ове наше приватизације.
Препоруке:
13
0
2 четвртак, 15 фебруар 2018 22:23
anti nsp
neće to dobro biti.
Препоруке:
9
1
3 петак, 16 фебруар 2018 02:51
Хау јес ноу
”Још некако, додуше тешко, могу да разумем малу цену тих 25% акција али продају директору који је направио губитак - не могу.”
Велизаре мислим да (доста) грешиш у вези овога.
Прво Калашњиков је задњих година почео да шири производњу на све и свашта, од војних робота, беспилотних летелица, патронлин бродова итд. Колико је то паметно тек ће време показати, а самим тим су трошкови доста повећани због улагања у развој. Такође су развијали и развили нове моделе калашњикова (АК-12 и АК-15) за које су очекивали да ће бити увојени као нови модел АП руске војске.
На конкурс за набавку се јавила и компанија Дегтјарев (Дегтярёв) са АЕК-971 и АЕК-973
Испитавње се одужило и још увек није завршено.
Препоруке:
1
1
4 петак, 16 фебруар 2018 03:01
Хау јес ноу II
Види рецимо http://www.interfax.ru/russia/597581

На основу премлиминарних резултата (има томе чини ми се и годину дана) су се дегтјареви аутомати показали као доста бољи и све је указивало на то да ће руска војска изабрати АЕК-971/АЕК-973 као будуће основно оружије. Мислим да и ова продаја акција даје индикацију у ком правцу ће то ићи без обзира на Рогозинове (утешне) изјаве.
Како се сећам било је приче да ће ће набавити и неке мање количине нових калашњикова али ни то није било сигурно.
Стари калашњикови губе тржиште и не могу више да конкуришу у иностранству и нада је била да ће евентуална куповина од стране руске армије поспешити извоз нових модела. Верујем да ће неки мањи број нових АК купити баш из тог разлога (да Калашњиков може да покаже страним купцима како су продали нешто и руској војсци).
Ово продаја је, како ми се чини, учињена са циљем да се држава реши баласта јер немају намеру да покривају губитке и ризике које будућност носи Калашњикову.
Препоруке:
2
0
5 петак, 16 фебруар 2018 03:09
Хау јес ноу III
Према вестима које сам читао Калашњикову лоше иде и са новим моделима у које су скоро све уложили и за које су очекивали да ће из ”спасити”, јер нико не жели да их купи док не виде за који модел ће се руска војска одлучити.
У међувремену се гомилају губици.

Значи будућност корпорације Калашњиков је крајње несигурна и Калашњиков се можда из очаја дао и на друге прозиводе из области где немају никакво раније (бар скорије) искуство: патролни/десантни бродови, беспилотне летелице, војни роботи, електрични мотоцикли итд, а где и у Русији имају куд и камо јачи играчи.
Стога ни не чуди зашто је држава одлучила да се реши већег удела у компанији.
Препоруке:
2
0
6 петак, 16 фебруар 2018 03:19
Хау јес ноу ++
Исправка: Према википедији нови модели Дегтјарева су А-545 (6П67) и А-762 (6П68), а не АЕК-971/АЕК-973 (стари модели) како је Интерфакс навео.
Иначе државно испитивање нових модела аутомата је почело још 2014-те, што значи да се одужило и не би ме чудило да је држава развлачила док се ”не реши” Калашњикова.
Препоруке:
1
0
7 петак, 16 фебруар 2018 03:30
Хау јес ноу ++ 2
И још један додатак:
Калашњиков је већ раније (90-тих) избацио (међу)моделе серија АК-10Х као и касније моделе АК-107 и АК-108 ккоји се нису пиказали као комерцијалан успех нити су прихваћени у неком довољном великом обиму у руској војсци (постоје и критчки гласови у вези ранијих набавки ових аутомата јер ће после најновије набавке бити мноштво различитих модела како у употреби тако и на складиштима где је дио стариџ АК замењен новијима, а сад би требало опет све да се потпуно замени новим моделима - има и доста дискусије и око калибра да не дужим).
Значи Калашњиков је већ скоро 20 година делимично на вештачким плућима и изгледи су да му је задњи воз измакао.
Препоруке:
1
0
8 петак, 16 фебруар 2018 09:43
Велизар М. @Хау јес ноу
”Још некако, додуше тешко, могу да разумем малу цену тих 25% акција али продају директору који је направио губитак - не могу.”
Велизаре мислим да (доста) грешиш у вези овога.
На шта тачно мислиш? На цену или на директора? :)
Тачно је да је "Калашњиков" давно упао у проблеме и почео да сваштари. Чак и у оквиру фамилије АК пушака. Већ је тешко пратити шта је шта у силним варијацијама. Зато и кажем да могу да разумем ниску цену.
Међутим, ова продаја најављена је још у децмбру. И, гле чуда, у јануару МО саопштава да ће увести у наоружање (купити) и Калашњиков и Дегтјарев (АК-12, АК-14 и 6П67, 6П68, респективно). Да би се објавило ово сад, у фебруару. Како је јануарска одлука утицала на цену? Не знам, мени то делује чудно.
Откуд уопште паре Криворучку? Зашто се, ако је тако способан, није отарасио оних силних залиха АК-74? Све донекле личи на нашу причу са "Заставом". То ме и брине. Руској војној индустрији изгледа треба још времена за опоравак. Има ли га?
Препоруке:
1
0
9 недеља, 18 фебруар 2018 18:40
Хау јес ноу
Велизаре ако још увек пратиш коментаре на ову вест да покушам појаснити:

Не би ме чудило да је држава Криворучку дала ”понуду” која се не може одбити односно у суштини га присилила да преузме фирму коју је својим вођењем довео тамо где јесте. Паре нису толико велике, али индикација да су се друга 2 велика акционара (тајкуна) повукла из холдинга и све њему продали је такђе индикативна.
Ако је моја претпоставка тачна држава присиљава Кравочука да парама своје фирме спашава Калашњиков.

Ако је твоје схватање о томе шта се у ствари дешава (Кривочук преузима фирму јер зна да ће држава изабрати нове калашњикове уместо дегтјарева) тачније онда је реч о великој мутљави у коју је и Рогозин дубоко умешан.

Шта је стварно тачно време ће (релативно скоро) показати.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер