петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Корени немира који потресају Иран

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 04 јануар 2018 00:31
Slobodni mislilac
Korijen nemira je Amerikanac.
Препоруке:
39
9
2 четвртак, 04 јануар 2018 00:58
Sve
ovo moze da se primeni na Srbiju, u kojoj je "izazov pretvoren u priliku", samo jos da se doda depopulacija, odlazak mladih i obrazovanih, sveopsti pad obrazovanosti, svodjenje privrede ne na naftu, vec jeftinu radnu snagu, nestananak religioznog i svakog moralnog upliva u politiku, urbanizacija u vidu praznjenja sela i pustosenja velikih teritorija, pa ipak Srbija, ovako opisana, je drzava koja "napreduje" na putu za EU.Iranci ce, mozda, dobiti dzins i mini suknje, ali ce izgubiti drzavu, doduse, uz pesmu sa takmicenja pevackih talenata svih uzrasta na svim TV kanalima.
Препоруке:
31
4
3 четвртак, 04 јануар 2018 04:02
Causa Spectandum
Много је младих, и много незапослених – око 40-50% оних који имају мање од 30 година не налази неки задовољавајући посао, не успева да се одвоји од домаћинства и уђе у брак“.

Иранско друштво одликује се популацијом која брзо расте и која је динамична
Препоруке:
12
3
4 четвртак, 04 јануар 2018 04:07
Causa Spectandum
Много је младих, и много незапослених – око 40-50% оних који имају мање од 30 година не налази неки задовољавајући посао, не успева да се одвоји од домаћинства и уђе у брак“.

Иранско друштво одликује се популацијом која брзо расте и која је динамична


Jedno, ispod drugog!!

Dakle da li je u pitanju - ne mogucnost stupanja u brak, kao direktna posledica, ili kao uzrok sjanih demografskih pokazatelja??

Prilicno sam siguran da su deca van braka u Iranu, na nivou statisticke greske.
Препоруке:
15
4
5 четвртак, 04 јануар 2018 11:10
Конобар
Али ипак...:)Империја ударила у зид.И то какав!
Препоруке:
25
4
6 четвртак, 04 јануар 2018 17:24
пензионер Цвико
Корени немира у Ирану су део много веће количине корена коју су Амери разместили око Русије. О коренима углавном све знамо. Остаје где ће кренути изданак. Амери су у Сирији пропали али се не предају. Сада су ударили на Иран но ситуација се релативно смирује. Северна Кореја је "разговарала" са Јужном. Да ли је то чин пред напад Америке на Северну Кореју? У Европи, амерички проблем су Србија и остале чланице бивше Југославије. Затим је ту Украјина која може снажно али кратко да плане. Остаје стање "корова у Пољској, Норвешкој а и у Немачкој. Због тога бавити се са ираном а занемарити остало не би дало праву слику.
Препоруке:
10
6
7 четвртак, 04 јануар 2018 20:43
Не лупајте главу -
- ово је тек једна у бесконачном низу "обојених револуција". Као да црвена и крвава Октобарска то није била?
Препоруке:
15
6
8 четвртак, 04 јануар 2018 22:17
...узгред
Чини се, да је улога `обојених` у овим протестима ипак, тек - маргинална. Очекивали су много већи одзив становништва, који је - изостао...
Главни проблем чини се, јесте глобални... Земља вероватно може да прехрани и 70 не само 7 милијарди становника, али је већи проблем - како их запослити или им наћи модус у дистрибуцији добара ? То је проблем, како оних са демографским опадањем тако и оних са великим прирастом популације ? Индикативно је да су очи упрте у власт од које се очекује решавање проблема ? Питање како ? Путем производно-услужно- дистрибутивних државних предузећа које би коегзистирале са другим предузетничким облицима ?
Препоруке:
6
1
9 четвртак, 04 јануар 2018 23:00
Оливер Кромвел
Ниједна крајност није добра,па тако ни тврдње да иза свега стоје Американци,чињеница је да Иранска привреда трпи ударце да је висока незапосленост и инфлација.Проблем је у религији,они хоће да живе по правилима из 7 века у 21 веку једноставно не иде,у тврдокорној исламској држави где 5 пута дневно клањате,где се све врти око религије и где постоје верске милиције орвеловског типа једноставно нема напретка.Бити традиционалиста и конзервативац је позитивно и препоручљиво али бити верски фундаметалиста попут језуита или пуританаца својевремено у хришћанству једноставно није добро.Иран је теократска држава а тај концепт је превазиђен,колико год да гуше слободе глобализација је довела дотле да више не можете да кријете неке ствари,млади Иранци виде како се живи у другим местима,има ту наравно и етничких мотива Персијанци који су индоевропски народ Европског типа чине око 55 одсто становништва,многе мањине имају своје интересе,кохезивни фактор је наравно Ислам али у исто време и проблем.
Препоруке:
12
6
10 четвртак, 04 јануар 2018 23:03
Оливер Кромвел
ИСЛАМ је главни проблем једноставно у том облику више није компатабилан са временом у коме данас ти људи живе,замислите рецимо да Мирољуб Петровић буде постављен за неког врховног верског вођу Србије нашта би то личило е то имате у Ирану,религијске фанатике,треба да се постепено врате на време пре 1979 то је једино решење.
Препоруке:
8
8
11 четвртак, 04 јануар 2018 23:13
mala primedba
Naravno da u Iranu postoji gomila razloga za nezadovoljstvo siromašnih slojeva stanovništva i to uopšte nije sporno. Međutim, zapadni mediji ne odgovaraju na ključno pitanje, ko je pucao na policiju i napadao policijske i vojne baze? Nešto sumnjam da su to radili siromašni iranski mladići jer nemaju para da se ožene, a pogotovu ne studentinje koje traže veću rapnopravnost žena.
Препоруке:
13
1
12 петак, 05 јануар 2018 13:08
@ Оливер Кромвел
Мешање религије у привредне ствари није донело напретка. Укључујући ту и комунистичку идеологију. То су и Кинези схватили - да је хватање мишева једно а идејно дискутовање нешто, сасвим друго ?!
Јеванђеље указује да постоје световне ствари различите од духовних, те да се оно што свето не даје ни псима ни свињама. И да родитељи, па аналогно томе и власти које би да се брину о својим поданицима, највише од свега треба да се клоне поступака којима иритирају `децу`...
Иначе, ни ранији покушаји са `исламском` економијом нису били успешни...
Препоруке:
7
1
13 петак, 05 јануар 2018 21:36
Страдија за нато хонорарце
Зашто је пропао ирански "мајдан",могу рецимо да цитирам старог Јулија Цезара:има много људи који ће да убијају за паре,али је тешко наћи оне који су спремни да умру за исте,дакле хонорарци изузетних који су били спремни да умру за сићу су се за сада превише истрошили у Сирији и Ираку и испарили су за пар дана интервенције иранске револуционарне гарде,а студенти и отпораши су угушени већим про-владиним митинзима који још трају!
Препоруке:
9
1
14 понедељак, 08 јануар 2018 18:19
Турас
Андреја Мураторе је муваторе . Припада фингираном новинарству у и име Њ. В. либералног капитализма . Према томе ове новинске патке служе као оријентир западног друштвеног наклапања , што је код нас једноставно - ајде да се зезамо . Истина о Ирану је сваком (па и читаоцу на западу)позната .За чије бабе здравље пише Мураторе . Важно је да хонорар леже .
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер