четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Кина - капитализам, социјализам, развој

Kоментари (44) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 02 децембар 2017 19:23
Бојан, Приштина
Озбиљни народи напредују - нажалост наш народ је од 5.окт. на сметлишту историје.

Друга Србија(антисрбија), еврољупци, западољупци, издајници и страни плаћеници ду уништили нашу лепу земљу.
Препоруке:
41
5
2 субота, 02 децембар 2017 19:27
Спиридон
Кина није ни капиталистичка ни социјалистичка земља


Покушавам да схватим како то Кина није ни социјалистичка ни капиталистичка али ми слабо полази за руком. Колико се ја нешто скромно разумем Кина је 100% капиталистичка земља, јер капитализам је ваљда економски систем који нема везе са тиме да ли има или нема парламентарних избора, а још мање са тиме да ли је на власти Комунистичка или Странка јоги летача. Као што уосталом господин Павловић лепо подсети на чувену стару кинеску пословицу, коју је Денг иначе само изрекао, није уопште битно које је боје мачка ако на (капиталистички) начин лови мишеве. То да ли је држава власник или су то приватна лица такође нема везе са социјализмом, пошто економски систем не може да зависи од промене титулара, иначе би тим начином размишљања Норвешка или Немачка биле социјалистичке, јер имају фирме у државном власништву. Такође оно што се популарно назвало етатизмом има једно друго много разумљивије име а то је државни капитализам...
Препоруке:
21
30
3 субота, 02 децембар 2017 20:20
Мики
Није важно дали је у некој држави света Капитализам или Социјализам, важно је какав је газда те куће. Какав газда таква и кућа.Свака држава која је слободна биће индустријски развијена.
- Ко колико ради толико ће и имати.
- Винограду није потребна молитва, него мотика.
- С времена на време треба се одморити од нерада.
- Живети - то не значи дисати него радити.
- Рад побеђује три велика зла: Досаду,мане и потребе.
Препоруке:
23
5
4 субота, 02 децембар 2017 20:22
Zoran
Kina lovi miseve dok ima miseva. A misevi su obicno na Zapadu, ne toliko u Kini. Kad misevi kazu necemo da kupujemo vis e od ove macke, nastaje problem. I vec je nastao jer nije uvrscena njena ekonoija u slobodno trziste.

Sve s vemu i ja sam zagovornik da niej vazno sta je nego da lovi miseve. To se odnosi i na Zapad.
Препоруке:
6
17
5 субота, 02 децембар 2017 20:39
Slobodni mislilac
"Slobodni ne bi bio slobodan" ako ne bi napisao, da je Kina u nekoj ne tako "dalekoj budućnosti" najveća prijetnja Rusiji, upravo iz razloga zbog kojih su još 1969 godine napali Rusiju, (rusko-kineski rat), prenaseljenost Kine i nenaseljenost Rusije i kinesko uvjerenje da su im u prošlosti ruski carevi "otimali zemlju".
Препоруке:
15
15
6 субота, 02 децембар 2017 21:09
једно дете и "суфицит"
Демографски: Да би обезбедила излазак стотина милиона Кинеза, грађана Кине, из сиромаштва, било је нужно зауставити високи наталитет и тиме омогућити раст БДП по глави становника. Због тога је уведена политика „једног детета“

У суштини Кинези да неби умрли од глади у свом сретном систему су забранили рађање деце те ће ускоро имати исти проблем као и Србија у којој је од другог светског рата уведена "политика" "два детета", од 1990 "једног детета" на 1 марку плате, а од доласка титових јањичара Вучића и Дачића "политика" је колико се деце роди толико се и исели.

Демографија од 2012 на годишњем нивоу

~ 100 хиљада у пензију
~ 90 хиљада пензионера умире
~ 60 хиљада у иностранство
~ 65 хиљада се рађа

Обзиром да је број Срба у Србији на нивоу 1953 или предати територије шиптарима, бугарима, турцима, мађарима и усташама, или увести мигранте да раде, да има ко да издржава пензионере, што неће бити проблем јер је још 2011 било празно ~600 хиљада стамбених јединица
Препоруке:
8
11
7 субота, 02 децембар 2017 21:09
Slobodni mislilac
Činjenica je da niti jedna država u svijetu osim Kine 1969 godine nije direktno svojom vojskom napala granice Rusije, tada SSSR-a, a 1969 godine Kina je bila nemjerljivo slabija od nuklearno naoružanog SSSR. Danas je Kina nemjerljivo ojačala i kao vojna i kao ekonomska sila, pa i nuklearna sila koja nije bila 1969 godine a usudila se da napadne tada super silu SSSR. Problem Kine i Rusije u vezi sa teritorijalnim pretenzijama Kine prema Rusiji nije riješen.
Препоруке:
18
9
8 субота, 02 децембар 2017 21:25
пензионер Цвико
Мислим да било какво упоређивање наше привреде са кинеском нема никаквог смисла. Чија је привреда коју зовемо "нашом", кад знамо да све што вреди, чак и стратешке сировине и потенцијали су у власништву странаца а Народном банком Србије руководи ММФ? Шта мислите да ће мо ми странцима, власницима некада наше имовине, која по тврдњама неких паметних није имала титулара а сада га је добила, говорити како се управља са привредом у корист државе Србије? Мало сутра. Све банке и странци из Србије износе десетине милијарди евра годишње. Немају обавезу да део зараде улажу у привреду Србије. Они ведре и облаче са новцем који зовемо динар. Ми на тај динар немамо никакав утицај. Банке диктирају све везано за новац. Да Вас подсетим на "Паришку комуну". Кад су комунарима поставили питање новца и банака, одговорили су: не требају нам. Власници новца су из збрисали. Мислим да се та Историја поновила, последњих деценија, овде у Србији.
Препоруке:
18
3
9 субота, 02 децембар 2017 21:32
/
rasprave se vodi na nivou ciji je veci (mislim na kpitalizam)
Препоруке:
4
1
10 субота, 02 децембар 2017 22:30
Pa da
Озбиљни народи напредују - нажалост наш народ је од 5.окт. на сметлишту историје.

istorija vasheg naroda pochinje 5. Oktobra.
Moj narod je daleko, daleko stariji, oko 7600 leta.
Препоруке:
9
6
11 недеља, 03 децембар 2017 01:17
Топличанин
Да ли баш у свакој прилици морамо да покажемо колико не мислимо о тренутку и месту где смо, већ себи дајемо за право да МИ коментаришемо светске прилике и односе великих и далеких, на месту и у ситуацији када, ама баш нико, то од нас не тражи. Велики мислиоци, стратези и промишљени умови би ипак требало пре свега да се потруде да и сами нешто напишу, а потом то и ПОТПИШУ. Аутор овог ОДЛИЧНОГ текста је то урадио. Овај текст, пре свега, треба да послужи да се свако од нас запита да ли се и како нешто од тога може "украсти" и применити на нашу стварност, како бисмо и ми сутра живели боље. То је једино допуштено свима нама, који би да коментаришемо свачији, али не и сопствени труд и посебно резултат. Стога, хајте да се прво окупамо и обријемо, а онда запитамо колико лично вредимо и шта заиста знамо да створимо и тиме дамо допринос својој држави?! Тек онда бисмо, можда, могли и да проговоримо, али само ако заиста имамо шта да кажемо?! Предметни текст не треба коментарисати, већ учити!
Препоруке:
7
5
12 недеља, 03 децембар 2017 03:46
@Slobodni mislilac
Najveci neprijatelj Rusije i ostatka sveta je vekovima bio i ostao Zapad u svim svojim pojavnim oblicima i sve sto se pise o Kini jesu projekcije ponasanja Zapada.Kinezi zive svuda po svetu i svuda su lojalni gradjani, ne vidim zasto bi masovno naseljavanje Kineza u Rusiji, samo zato sto je preko granice Kina, moralo dovesti do Evropsko-Balkanskih zadjevica o "samoopredeljenju i secesiji".Ni Katalonci ni Skoti nisu Albanci, zasto bi to bili Kinezi.Inace, Rusija i Kina su potpisale sporazum o razgranicenju.
Препоруке:
6
6
13 недеља, 03 децембар 2017 06:05
Спиридон
@ /

rasprave se vodi na nivou ciji je veci (mislim na kapitalizam)


СрБским патриЈотама и није толико величина битна, мислим капитализма, само ако је он братски то јест руски а може и кинески, мада су пословично склони субјективном мишљењу да су руски и кинески, мислим капитализми, највећи и најлепши од свих других...
Препоруке:
9
6
14 недеља, 03 децембар 2017 11:05
Ненад Пиваш
@Спиридон

Не видим зашто је проблем имати различит однос према различитим облицима капитализма. Поштујем то што сте марксиста, али прихватите чињеницу да капитализам као такав нема неки зацртани правац развоја према коме се мора кретати. Нити је сваки капиталиста неки хомо економикус који има само финансијске интересе док му евентуална идеологија служи само као "лажна свест" за правдање сопственог богатства. Најдобронамерније вам предлажем да поред Капитала, свеједно да ли Марксовог или Пикетијевог, прочитате и књигу Богови новца Вилијама Енгдала.
Препоруке:
7
7
15 недеља, 03 децембар 2017 11:10
Srki
prva stvar.Oblik ekonomskog funkcionisanja drustvenog uredjenja se ne moze odvojeno posmatrat od oblika politickog uredjenja.Ako imate slobodu privrednih subjekta na trzistu,a sama drzava sa svojom javnom potrosnjom nije na trzistu,sta je ond to?Podvala,dakako.Dakle,onaj privatnik itekako mora paziti kako zaduzuje firmu,a drzava i vlast moze da se zaduzuje kolko hoce.Neka druga vlast ce da ispravlja,sta aktuelna zaduzi.Ja,kao dipl.ek. slobodno mogu reci da je osnovni mehanizam funkcionisanja neoliberalizma - korupcija.Dakle,ne ni slobodno trziste,ni bilo koji drugi pomenuti parametar.Ja sam zagovornik slobodnog trzista,ali tek kad ono bude kolko tolko regulisano i slobodno od korupcije,nevidljivih monopola i dampinga.A korupcija se moze smanjiti jako puno raznim merama.Slobodno trziste da,kad svaka kompanija bude imala svog jasno vidljivog vlasnika,kad svaka komapnija bude jednako izlozena kontrolama vlasti
Препоруке:
9
1
16 недеља, 03 децембар 2017 11:23
Srki
dakle,za dobro funkcionisanje ekonomije u slobodnom trzistu,preduslov je dobro funkcionisanje demokratskog politickog sistema.Ako visepartijski sistem u drzavi pociva na sili,takva ce da bude i ekonomija.A u Srbiji je upravo to slucaj.Partijski sistem nije na slobodnom trzistu,nego je u rukama samoproglasenih elita.Ako vi u jednoj SPS imate biranje predsednika po sistemu jedan kandidat,javno glasanje,onda je to mafijaski sistem a ne sistem slobodnog trzista.Dacic izadje pred delegate koje je pozaposljavao po drzavnim sluzbama i kaze: samo ja sam kandidat za predsednika.Ima li ko protiv?Ima li suzdrzanih?Konstatujem da sam po 5 put predsednik SPS,jednoglsno!Gde je tu slobodno trziste kvalitetnih kandidata za mesto predsednika partije?Kad bi bilo 5 kandidata(koji zadovoljoavaju neke uslove-poput radnog staza,diplome drustvenih nauka i nekih rezultata)i kad bi clanstvo SPS biralo tajnim glasanjem izmedju tih 5 kandidata predsednika SPS,onda bi mogli govoriti o nekom slobodnom trzistu
Препоруке:
9
1
17 недеља, 03 децембар 2017 11:29
Srki
premda je u vecini svetskih drzava na snazi sluzbeno neoliberalizam,taj sistem sa slobodom trzista i drugim teoretskim principima u praksi nema puno veze.Nema postenih javnih natjecaja,nema slobodne fluktuacije radne snage,nema postenih kontrola drzavnih organa...danasnji neoliberalizam je u velikoj meri sistem jacega.Ko je jaci,taj moze sto drugi ne smiju.
Препоруке:
10
0
18 недеља, 03 децембар 2017 11:50
Srki
Srbija i druge drzave Balkan bi mogle bit jako lepo mesto za zivot.Preduslov je da se resi politicki sistem i da na vlasti,pre svega u partijama,budu slobodno birani ljudi,a to znaci izmedju vise kandidata,tajnim glasanjem celog clanstva a ne samo delegata.Kad dodju kvalitetni ljudi na vlast u partijama,onda ce i celo drustvo bolje da funkcionise.Ja osobno bi predlozio ekonomski model u kojem bi drzava investirala,otvorila fabriku i nakon godinu dana uhodavanja je prodala radnicima na otplatu.Dakle,drzava otvori fabriku odece u vrednosti 10 mil evra,sa 200 zposlenih,fabrika se godinu dana uhodava i nakon godinu dana,svaki od 200 zposlenih dobije dionice od po recimo 20 hiljada evra koje ce kroz svoj radni vek otplacivati,a moze ih ustupiti i nekom drugom,ako nije u mogucnosti da to radi (naravno sa pravima i obavezama koje iz toga proizlaze,dakle,dividendom ali i otplatom), ostale dionice koje predstavljju razliku od 6 mil evra,drzava bi prodala na trzistu privatnicima.
Препоруке:
4
0
19 недеља, 03 децембар 2017 12:04
Марко
Западни, тј амерички систем ће чак и у овој неравноправној борби у којој Амери, или они који њом владају, свако мало померају голове за играче који нису њихови показује фаталне недостатке.

Тај њихов неолиберални, у суштини фашистички, неофеудални систем ће се срушити чим довољан број озбиљнијих држава одлучи да је било доста, похапси или једноставно елиминише секту колонијалних намесника и одлучи да се долар више не прима.

Читав свет тешко ради и пати се док се пар породица у САД тешко богате. Једноставно, долар је проблем.

Кинези још нису спремни да се одлуче за тај корак, али ће бити приморани да једноставно подвуку црту. Користећи долар, земље и владе сами себи копају гроб.
Препоруке:
5
1
20 недеља, 03 децембар 2017 13:42
Oвако је било
Спиридон

СрБским патриЈотама и није толико величина битна, капитализма, само ако је он братски то јест руски а може и кинески, мада су пословично склони субјективном мишљењу да су руски и кинески, мислим капитализми, највећи и најлепши од свих других

Не гаде се "патријоте" ничијих пара, чак и 5000 динара од издајника Вучића, који је узео од запада 73 милиона евра

Док им је Броз трпао доларе од САДиста, били смо "несврстани" "братско-јединствени" а чим су долари престали да стижу одмах смо "русофили" иако испитивање НСПМ показује
Да ли подржавате улазак Србије у ЕУ? Да 48.2%

Уколико бисте морали да бирате, да ли сте за то да Србија уђе у политичко-економски савез са:
ЕУ 18.9
Русијом 27.1
Кином 3.0
САД 0.8
да остане неутрална 41.5
не знам/ без одговора 8.8

При томе годишње ~60 хиљада се исељава у земље европе,сад,канаде а нико се не исељава у Русију,

а живимо од кредита мрског запада коме смо дужни 25 милијарди евра
Препоруке:
6
11
21 недеља, 03 децембар 2017 15:06
Serafim
1.Rado čitam Spiridonove komentare. On očigledno misli za sebe da je marksista ili neka vrsta komuniste. Međutim, da bi bio marksista morao bi da je manje krut, odnosno manje dogmatičan. Spiridon kaže: “није уопште битно које је боје мачка ако (на капиталистички начин) лови мишеве” pri čemu Deng Hsjao Pingu podmeće ono u zagradi. Koliko sam uspeo da pratim Dengovu delatnost on je bio marksist i shvatio je da se sve Marksove pretpostavke zasnivaju na proceni da će socijalizam nastati u ekonomski najrazvijenijim zemljama. No, na nesreću do prve socijalističke revolucije (Oktobarske) dolazi u “najslabijoj kapitalističkoj kariki”, tj. u carskoj Rusiji, pa u još slabijoj ruralnoj carskoj Kini. Posebno u ovoj drugoj čitav surovi kapitalistički razvoj (niske nadnice, obespravljeni radnici, raubovanje prirodnih resursa itd) je preskočen. Svi pokušji u Maovoj Kini da se preskoče decenije kapitalističkog razvoja i da se snagom volje postignu neki rezultatu nisu dali ploda.
Препоруке:
15
4
22 недеља, 03 децембар 2017 15:07
Serafim - nastavak >
2. Stoga Deng izlazi sa tezom da dalji opstanak Kine kao države zavisi od ubrzanog ekonomskog razvoja i da tu nisu bitne dogme i kabinetske šeme već da se mora sve učiniti da dođe do ubrzanog ekonomskog razvoja. Otuda rečenica: “није уопште битно које је боје мачка ако лови мишеве”. Kako to u praksi izgleda govori upravo ovaj tekst Branka Pavlovića. Izgleda da je on malo pojednostavljeno prikazuje stvari kad kaže “Кина није ни капиталистичка ни социјалистичка земља”. Iz ove rečenice sledi da je za njega kapitalizam samo sada vladajući neoliberalizam, a socijalizam da je etatizam ili “државни капитализам”. Ali poenta teksta je u tome da se pokaže kako je Kina sledeći svoj državni interes birala od onoga što traže “međunarodne” finansijske organizacije samo ono što je od koristi za Kinu. A za razliku od Kine Srbija je slepo i nekritički prihvatala sve što se od nje traži počev od Bolonjskog školstva pa do Vašingtonskog konsenzusa. Posledice ovog ludila tek ćemo osetiti.
Препоруке:
19
1
23 недеља, 03 децембар 2017 16:00
Slobodni mislilac
@ Činjenica je da se komšije najprije potuku oko međe i za zemlju, posebno ako jedan komšija (Kinez) ima i previše djece a "tijesna njiva" a drugi komšija (Rus) ima malo dijece a " široku njivu", posebno kada komšija sa puno djece ima ptedubjeđenje da mu je komšijin predak od njegova pretka oteo komade njive.
Препоруке:
5
4
24 недеља, 03 децембар 2017 16:04
Спиридон
@ Ненад Пиваш

Поштујем то што сте марксиста... Најдобронамерније вам предлажем да поред Капитала, свеједно да ли Марксовог или Пикетијевог, прочитате и књигу Богови новца Вилијама Енгдала


Под један ако је сматрати први том Марксовог Капитала неправазиђеним ремек делом значи бити марксиста онда то јесам али исто тако то сматрам и за Пропаст запада од Шпенглера а то су два различита универзума, тако да су ствари компликованије од тих паушалних етикета.
Под два Пикети и Маркс не иду у исту реченицу, просто није у реду према Марксовом делу.
Под три Богове новца сам прочитао на енглеском пар недеља по објављивању у свету а онда још једном после тога и на српском.
Под четири најбоља дефиниција капитализма је да је то једно потпуно невероватно веровање да ће они најгори од нас из најнижих побуда урадити било шта за опште добро.
Под пет само сам желео да будемо прецизни и да не разврставамо погрешно неке основне појмове типа шта је тачно капитализам а шта није...
Препоруке:
13
1
25 недеља, 03 децембар 2017 16:17
Спиридон
@ Ненад Пиваш


Не видим зашто је проблем имати различит однос према различитим облицима капитализма. Поштујем то што сте марксиста, али прихватите чињеницу да капитализам као такав нема неки зацртани правац развоја према коме се мора кретати.


Капитализам је увек био, јесте и увек ће бити само један, односно свака назови подела је артифицијелна и потпуно небитна за оно што он јесте. Оно што ви зовете тим злим пу пу пу неолибералним капитализмом је само капитализам у својој најчистијој форми, који самим тиме што је савршено добро укотвљен у нулту тачку система као таквог мора да победи, зато што је просто најефикаснији. Према томе Русија сада има Путина а Кина комунисте али ће сам систем у коме је новац оно што све мери, све то са временом поставити на своје место, односно једино питање које се поставља је чији ће капитализам бити највећи, да ли амерички, да ли руски или кинески, све друго су самозаваравања и снови, жао ми је али просто је тако...
Препоруке:
5
2
26 недеља, 03 децембар 2017 16:30
Ненад Пиваш
@Спиридон

Избегавам да користим израз "неолиберализам" зато што је непрецизан, зато што га користе за означавање гомиле различитих ствари који мало шта заједничко имају, од Сороша па до Мареја Ротбарда, као и зато што, за разлику од осталих идеологија, не постоји нико ко се тако декларише, већ се израз користи искључиво као етикета. Радије користим термин "глобализација", јер је прецизнији и не обухвата само економске аспекте већ и културне и политичке. Такође, постоје и аутори који се тако декларишу. Не мислим да је ово што имамо данас најчистији вид капитализма. Не може да буде, јер је улога тржишта мања него што је била у 19. веку, док су издвајања државе већа. То што је данас систем безобзирнији, у смислу да се новац, хедонизам и уживање стављају на пиједестал, не чини систем више капиталистичким. Једноставно, одбијам схватање Маркса по коме се економске епохе деле на основу начина експлоатације.
Препоруке:
5
4
27 недеља, 03 децембар 2017 16:43
Slobodni mislilac
@Kinezi zive svuda po svetu i svuda su lojalni gradjani, ne vidim zasto bi masovno naseljavanje Kineza u Rusiji, samo zato sto je preko granice Kina, moralo dovesti do Evropsko-Balkanskih zadjevica o "samoopredeljenju i secesiji".

Vi ne vidite, a eto ja vidim, jer čija djeca na njivi, njegova i njiva i sve što danas ili sutra nasele u Rusiji Kinezi, to je Kina a Rusija ti neće moći spriječiti bez rizika od obostranog samouništenja u nuklearnom ratu. Sve će to biti Kina i zato se i naseljavaju da bude Kina. Previše idealizirati Kineze, koji ni kad je bio SSSR nisu bili u dobrim odnosima s Rusijom.
Препоруке:
3
7
28 недеља, 03 децембар 2017 18:55
Спиридон
@ Serafim

Rado čitam Spiridonove komentare. On očigledno misli za sebe da je marksista ili neka vrsta komuniste... Spiridon kaže: “није уопште битно које је боје мачка ако (на капиталистички начин) лови мишеве” pri čemu Deng Hsjao Pingu podmeće ono u zagradi


Дакле хајдемо још једном, не сматрам себе марксистом нити комунистом али зато Маркса сматра пророком који је написао ремек дело, за кога бих искрено свакоме од вас препоручио да га прво прочитате. Под два, не подмећем ја ништа Денгу иначе не би било мог додатка у загради који служи да би се појаснило на ште се код мене и приче о мачки и мишевима мисли. Да би ова расправа имала смисла, морате прво да схватите шта је тачно капитализам иначе се просто нећемо разумети. Дакле социјализам-комунизам каквом је Маркс тежио никада и нигде није постојао, односно постојао је, ма колико вама то чудно звучало, једино и само државни капитализам, зато што су све поставке све време биле исте само се титулар променио...
Препоруке:
7
1
29 недеља, 03 децембар 2017 18:58
Спиридон
@ Serafim

Према томе етатизам - државни капитализам, је просто морао на крају баладе да изгуби трку са западним капитализмом из простог разлога што је био неефикасан и непродуктиван, то јест када се револуционарна плоча са великим речима излизала, дошао је капиталистички ђаво по своје и у Русију и у Кину. Револуција је иначе, када смо већ и код тога, избила у Русији зато што је под један имала добру основу у култури самог народа а под два што је царска Русија желела да заустави време и да избегне неминовне промене. Тако да схватам вашу потребу да ставите навијачки шал и дивите се мудрој Кини, али то што је постигла је урадила тако што се спустила ближе од осталих равнотежној тачки система, који тражи највећу зараду са најмање улагања. У преводу просечан Кинез ради 50% више на годишњем нивоу од некога у ЕУ а заради 8-10 пута мање. Према томе ако Кинези победе у томе чији је капитализам већи спремите се на пелене као што их врло слична културолошки корејска Јура увелико примењује...
Препоруке:
10
4
30 недеља, 03 децембар 2017 19:00
@Slobodni mislilac
Ako mogu granice da se "istanje" izmedju Nemacke i Francuske, ne vidim zasto bi se Rusi i Kinezi ubijali, zasto bi beli protestanti-katolici imali tu boziju privilegiju da se ne ubijaju vise oko granica, a "bizantinci" i "kosooki" bi sigurno morali da ratuju.Cija zemlja(drzava), toga i njiva, mada je moguce i da stranac kupi zemlju, pod odredjenim uslovima, to ne menja cinjenicu cija je to zemlja(drzava).Za Rusiju je bitnije sto se Zapad uvlaci u Ukrajinu, nego sto se Kinezi naseljavaju na Daleki Istok.Zapad je taj koji vekovima nisani svet i Rusiju.Konacno, Rusi sa Kinezima mogu imati teritorijalni spor, sa Zapadom im je egzistencijalni.
Препоруке:
4
4
31 недеља, 03 децембар 2017 20:16
ел србињо
мао је легенда. без његове "културне револуције" не би био могућ успех денгових реформи.
Препоруке:
4
3
32 недеља, 03 децембар 2017 20:29
Slobodni mislilac
. @
Ako mogu granice da se "istanje" izmedju Nemacke i Francuske, ne vidim zasto bi se Rusi i Kinezi ubijali, zasto bi beli protestanti-katolici imali tu boziju privilegiju da se ne ubijaju vise oko granica, a "bizantinci" i "kosooki" bi sigurno morali da ratuju.Cija


Sve što je bilo ponovo će biti, sve će se ponoviti i u Evropi ko u Pričama Solomonovim.
Препоруке:
3
2
33 недеља, 03 децембар 2017 20:37
Спиридон
@ Ненад Пиваш

Избегавам да користим израз "неолиберализам" ... Радије користим термин "глобализација", јер је прецизнији...


Дакле ствари су јако просто али се прво морају схватити како треба, односно глобализам није неолиберализам већ само капитализам који је постао глобално свеприсутан. Како опет проток роба и капитала не познаје границе, просто су боље, веће и јаче организације зване корпорације почеле да надвладавају са временом оне мање зване државе и то је незаустављиви процес. Тако да не може се господо моја драга ма шта ви сањали зауставити точак историје, јер просто ће систем, његова нулта равнотежна тачка и време да учине своје, а ви можете слободно да забијате главе у песак, да пишете о Сорошу и заверама, да се надате у Кину или Русију, да причате о неком добром и злом неолибералном капитализму али ће он заједно са својом мета-идеологијом званом либерализам, све те ваше празне приче да прегази и да створи глобалну нацију звану Грађанин=Велики потрошач...
Препоруке:
6
2
34 недеља, 03 децембар 2017 21:04
@Slobodni mislilac
Jedino sto se ponavlja su pokusaji Zapada da osvoji svet i sadrzaj mojih odgovora Vama.
Препоруке:
5
5
35 недеља, 03 децембар 2017 22:22
Брада
Приче о насељавању Кинеза у Сибир су благо речено глупост. Погледајте колико ненасељене територије има Кина, и то територије која је много боља и лагоднија за живот од Сибира.

Сасвим је могуће да ће у једном тренутку у будућности Кина пожелити да има природна богатства Сибира, можда чак и заратују с Русима око тога, али причати да ће они насељавати Сибир јер немају животни простор је бесмислица.
Препоруке:
6
3
36 недеља, 03 децембар 2017 22:48
Slobodni mislilac
. недеља, 03 децембар 2017 21:22 Брада
Приче о насељавању Кинеза у Сибир су благо речено глупост. Погледајте колико ненасељене територије има Кина, и то територије која је много боља и лагоднија за живот од Сибира.
Сасвим је могуће да ће у једном тренутку у будућности Кина пожелити да има природна богатства Сибира, можда чак и заратују с Русима око тога, али причати да ће они насељавати Сибир јер немају животни простор је бесмислица./quote]

Kinezi već sa 100 miliona Kineza su naselili teritorije koje pripadaju u državnom smislu Rusiji, ali sve ostalo je u vlasništvu Kineza.
Препоруке:
3
4
37 понедељак, 04 децембар 2017 02:44
Хау јес ноу
Slobodni mislilac: "Што је баби мило то јој се и снило” (рецимо ”100 miliona Kineza su naselili teritorije koje pripadaju u državnom smislu Rusiji”).
Оповргавање изнетих ставова и ”чињеница” би било чисто губљење времена.

Становници Русије имају и до 2/3 гена азијских народа. Иначе за теорију крви и земље Руси се углавном никада нису нешто посебно интересовали нити је примењивали.
Такве свари остављају дубоким мислиоцима (и интелектуалцима) да бистре уз флашу млаког пива испред сеоске задруге.
Препоруке:
3
3
38 понедељак, 04 децембар 2017 06:34
Влада
Етатизам...хммм...да није можда фашизам?
Препоруке:
4
0
39 понедељак, 04 децембар 2017 10:13
Спиридон
@ недеља, 03 децембар 2017 20:04 @Slobodni mislilac


Jedino sto se ponavlja su pokusaji Zapada da osvoji svet i sadrzaj mojih odgovora Vama.


Историја нажалост види да се покушаји освајања света зауста понављају али да се то уз сву могућу пристрасност не може баш увек приписати само Западу или су може бити Атила или Турци дошли на неку врсту туристичког пропутовања и разгледања знаменитости, па им се то мало више свидело те су се задржали неко време. Тако да ако било ко наивно мисли да ће ако у трци чији је већи капитализам у крајњем исходу победи Кина, свет изгледати нешто много другачије, плашим се како се мало преварио или смо можда заборавили на ону причу од прошле године када је кинески Меи Та захтевао и добио од напрдњака Чучковића у Обреновцу 55000 здравствених картона, да би пробрали радну снагу за своју фабрику. Као што рекох, Кина добија овај рат тако што тера људе да раде више од других за много мање пара, односно јер мање улаже да би више зарадила...
Препоруке:
5
2
40 понедељак, 04 децембар 2017 13:19
marko
Kakav komunizam u Kini ako radnici koji sklapaju Iphone rade 7 dana/12h u Foxconn-u u radnom logoru? Jeste čuli za slobodne ekonomske zone u Kini gde su zabranjeni sindkati i gde su radnici bukvalno robovi.
Ljudi ne znaju da je danas kapitalizam dosta brutalniji na istoku nego na zapadu, dok je na zapadu mnogo jača socijalna struktura i welfare state. To što je u Kini bog i batina Komunistička partija ne znači da je tamo stvarno komunizam već je tamo najbrutalniji kapitalizam. Istok se razvija kako bi privukli zapadni kapital oni su sproveli dosta neoliberalnih mera to je činjenica, ne idu tamo zapadnjaci jer se poštuju radnička prava, gde je regulacija velika već jer je džungla i gde može da se lovi u mutnom. Ni na Zapadu nije potpuni neoliberalizam jer je državna potrošnja oko 50% to je rekordan nivo javne potrošnje ikada...Znači da zapad klizi u socijalizam.
Препоруке:
4
1
41 понедељак, 04 децембар 2017 13:27
marko
Čak i u najliberalnijim ekonomijama nije sve neoliberalno. Singapur ima dosta državnih firmi i večina ljudi živi u državnim stanovima, ima i socijalu... Potpuni neoliberalizam nigde nije u svetu, sve su to neke mešavina kapitalizma i socijalizma neke su više neoliberalne neke manje.
Srbija je u surovom kapitalizmu ko radi kod privatnika dok je u državnim firmama neki tip komunizma. Neoliberalizam krasi, mala javna potrošnja, deregulacija radničkih prava, otvaranje granica tj. ukidanje carina, privatizacija zdravstva, školstva i sl, ukidanje sindakata, fleksibilni zakoni o radu. Srbija itekako ima neoliberalizma...
Препоруке:
4
1
42 понедељак, 04 децембар 2017 19:27
@Spiridon
Osvajaca "sveta" je bilo i medju Inkama i Majama.Svi su imali predstave sveta, ali ne i ideju svetskosti i posebno ne iz nje proizaslu ideju prava.Samo je Zapad razvio ideju svetskog poretka i prava na vladanje svetom, preko Respublica Christiana, slobodnog prostora Novog sveta, linija prijateljstva (spansko-portugalske raya,francusko-engleskih amity lines)...Kao sto Hunskim ili Mongolskim osvajanjima pripisujes svetskost, tako i Kinezima upisujes svetskost Zapadne politike.
Препоруке:
3
4
43 уторак, 05 децембар 2017 00:22
Југославија
Dosmanlije koje su preotele vlast uz pomoć svojih nato gazda obećale su izmanipulisanoj masi kako će im biti bolje kad se kako su oni to nazivali otvorimo prema svijetu što je zapravo značilo da se prihvate uslovi čitaj ultimatumi zapadnih sila počevši od isporučenja Miloševića haškom tribunalu pa nadalje. Od tada prođe 17 godina i kusur i ništa od tog boljeg života i dosmanlijskih obećanja. Ne samo to već je na sceni totalna destrukcija ekonomije koja prijeti potpunom izumiranju naroda koji polagano ali sigurno nestaje. Čak ni na zapadu danas se ne živi lijepo i lagodno kao nekad. Već jako teško. A tek kako može da se živi u od izdajnika opljačkanoj Srbiji i predatoj na milost i nemilost onima kojima nije u interesu opstanak naroda i razvoj već profit. Malo je reći da je neozbiljno poređenje Srbije sa Kinom. Iznenađen sam takvom naivnošću autora čiji tekst bi u suštini dobio veoma visoku ocjenu da nema ovih pomenutih meditacija.
Препоруке:
8
0
44 петак, 08 децембар 2017 03:57
Боба
Занимљива и поучна анализа. Кина је озбиљна држава која није окупирана изнутра као Србија и где владају патриоте и паметни људи а не билмези као код нас(блага реч за недотупавне издајнике наметнуте да владају да би омогућили неометану пљачку колонијалних сила).
Зато и само зато ми не можемо да копирамо искуства Кине а не зато што то није паметно.
Билмези код нас су отерали и уништили техничку интелигенцију пре свега а онда и сваку другу, а у овом добу технологије то је равно загарантованој пропасти. У Кини има огроман проценат техничке интелигенције (са радним искуством из привреде што је код нас реткост) на водећим политичким положајима.
Доста стручњака и доктора наука се враћа у Кину јер немају разлога да живе цео живот ван своје земље као код нас.
Укратко када најури умишљене политичаре без радног стажа и почне да враћа стручњаке, тек ће онда Србија имати шансе да престане да буде банана колонија. Дотле остаје испирању мозга у скупштини и медијима и јадање опозиције без идеја.
Препоруке:
5
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер