Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Je li došlo vreme za mirni razlaz u Bosni?

Komentari (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 20 oktobar 2017 09:21
.
Akademiče Kecmanoviću prethodna iskustva sa referendumima o nezavisnosti od SFR Jugoslavije, te srpski plebisciti o ostanku u Jugoslaviji, koji nisu poštovani (ni referendumi ni plebisciti), ne obećaju mnogo da se "politička klima" promijenila.
Eventualni nastavak "automatizacije" ili "raspada nekadašnje Jugoslavije na njene "atomske dijelove" ne bi se završilo samo na Bosni Hercegovini, već bi se "otvorila neka sporna pitanja" i na drugim mjestima.
Teško akademiče, jako teško, puno "konja u gvožđa i napora" treba uložiti i opet jako teško sa neizvjesnim rezultatom ko na "pokeru", možeš da dobiješ ali ima i druga mogućnost, da i ne dobiješ ili izgubiš i ono što si imao u "kartaškoj sreći" iz ranijeg perioda.
Preporuke:
11
32
2 petak, 20 oktobar 2017 09:30
.
Srpski narod ima pravo na samoopredjeljenje i samostalnost u odlučivanja s kime i u.kakvoj državi će živjeti i sa kime će se udružiti u državu i u državni savez ili slično, pa i sa Srbijom, to je politički legitimno i nacionalno u srpskom interesu (baš kao što i drugi narodi imaju isti legitimitet i nacionalni interes, naprimjer pri raspadu Jugoslavije i osamostaljenja Republika SFR Jugoslavije.Ali niti su Srbi sami na određenoj teritoriji a niti Srbi imaju sami političke i nacionalne kalkulacije, pa i u Bosni i Hercegovini u kojoj i drugi "politički kalkulišu", naprimjer neki "da dostignu 50 odsto kontrole teritorije" u skladu sa brojem stanovnika određene nacionalne populacije.
Preporuke:
18
3
3 petak, 20 oktobar 2017 10:15
Nedo
Kao i obicno, dobar i istinit autorov komentar. Medjutim, sve konce na temu separacija u Evropi vode SAD, V. Britanija i Njemacka( EU). Status/ stanje Kosova i BiH je od. strane pomenutih ocita malicioznost sa predumisljajem. I BiH i Kosovo ce ovako da tavore dok veliki ne "okrenu list". Sve tece, pa i politika. Prvi test je Kosovo u narednih godinu dana.
Preporuke:
23
3
4 petak, 20 oktobar 2017 10:32
SSSS
Istini za volju i u raspadu Jugoslavije nije bio problem što neko sa nekim nije želio živjeti, problem je bio teritorija, tako da je Slovenija "glatko iskliznula" iz Jugoslavije, Hrvatska "teže" sa teritorijalnim sporom oko RSK, Bosna i Hercegovina sa "još mnogo mnogo teže" sa teritorijalnim sporom RS, HZ HB i RBiH.Situacija je ostala ista, problem "razlaza" su teritorije na koje neko misli da polaže pravo za svoju nacionalnu državu.
Preporuke:
27
0
5 petak, 20 oktobar 2017 10:50
Istina
Najveća zabluda srpske politike u odnosu prema onoj koja samu sebe naziva "bošnjačkom politikom" jeste upravo misao da oni žele pod svaku cijenu zajedničku državu sa Srbima.Ne prava istina je da oni samo hoće 50 odsto udjela u teritoriji BiH za svoju "nacionalnu državu".To je jedino istina.Možda se ipak Srbi i oni što sebe zovu "Bošnjaci" ili kako već i dogovore oko teritorije i razvedri iz teškog i jako bolesnog "državnog braka" koji i jedne i druge frustrira do ludila.
Preporuke:
26
1
6 petak, 20 oktobar 2017 12:29
Odbrana i poslednji dani
Najveća zabluda srpske politike u odnosu prema onoj koja samu sebe naziva "bošnjačkom politikom" jeste upravo misao da oni žele pod svaku cijenu zajedničku državu sa Srbima.

Upravo to rade u Sarajevu. Sve odluke Ustavnog suda BiH uglavnom su nelegitimne, uperene protiv Srba i vode ka razlazu a ne suživotu i pomirenju. Iako, hteli bi oni zajedničku državu u kojoj bi se ekonomski, politički, kulturno i na svake druge načine iživljavali nad Srbima. Samo, nije ovo Srednji vek.
Preporuke:
28
0
7 petak, 20 oktobar 2017 13:17
Istina
Odbrana i posljednji dani, griješite ne žele onu zajedničke države sa Srbima, ne, da su željeli bilo im je mnogo prostranije i komotnije u državnoj zajednici sa Srbijom, ne njih zanima samo nacionalna država na 50 odsto teritorije koliko računaju da učestvuju u stanovništvu a u zamjenu za navedeno "preselili bi i neke svoje sunarodnjake", da su "nacionalno kompaktni" a u natalitetu bi se rado u perspektivi oslonili i na Arapski faktor, naselili bi što više.Nisu stvari uvijek kako na prvi pogled izgledaju, ali politika je da se laže i prikriva pravi cilj.Njihov cilj je nacionalno religijska država na 50 odsto teritorije.
Preporuke:
21
1
8 petak, 20 oktobar 2017 13:30
Istina
Da su kojim slučajem u "igri pokera" tokom 1995 godine Srbi odustali na 35 odsto a "oni" na 50 odsto, a Hrvati na 15 odsto, davno bi bi razlaz svako na svoju stranu, čak bi "na svojih 50 usisali i sunarodnjake sa nekih prostora istočno od Drine".Ovako čekaju "novo seljenje karata" pa možda i dobiju a možda i ne dobiju a možda i izgube i ono što imaju djelimično ili potpuno ali brate "karta je da se igra" a poker je zaraza.
Preporuke:
10
5
9 petak, 20 oktobar 2017 15:10
SSSS
Akademiče puno ste u zabludu u pogledu tog Dragana Čovića, prvo jer ne odlučuje on ni o čemu bez Zagreba, a Zagreb ima svoju "Starčevićevsku nacionalnu politiku" koja je dosta starija od lažnog i krajnje lucimjernog prijateljstva na relaciji Čović i Dodik, a Starčevićeva politika vidi granice Hrvatske na Drini i Zemunu, tako da je u toj priči Dragan Čović "mamac" Dodiku i sličnim njemu kao što je u svoje vrijeme i Franjo Tuđman bio " mamac" i lažni saveznik Aliji Izetbegoviću i prvom prilikom ga s leđa udario, tako bi i Čović Dodiku, dok ne zafunta i dok Hrvatska vojska ne osjeti trenutak da može preko Save.
Preporuke:
15
1
10 petak, 20 oktobar 2017 18:18
Odbrana i poslednji dani
Istina@

Muslimani u BiH imaju dve glavne političke opcije, islamističku i socijaldemokratsku. One se razlikuju samo po metodama, ali im je cilj isti - unitarna BiH. S tim da Bakirovci imaju i rezervnu opciju, a to je isključivo islamska država, teritorija gde su apsolutna većina i koju mogu apsolutno da kontrolišu. U zavisnosti od spoljnopolitičkih okolnosti oni te dve opcije doziraju, imaju "unutrašnji dijalog" o svim važnijim pitanjima. Ravnotežu je narušio Radončić sa ozbiljnim optužbama na račun Alije Izetbegovića i njegovog političkog nasleđa. I Radončić je za unitarnu BiH, ali ne prisilom nad Srbima, nego njihovim dugotrajnim i postepenim omekšavanjem. Koju će politiku da vodi Sarajevo zavisi od toga šta se dešava u Srbiji. Naravno i od Hrvata. Da se Hrvati odluče za "unitarnu", vrlo brzo bi Bakir i SDA bili zamenjeni Lagumdžijom(Komšićem) i socijaldemokratama. Sumnjam u njihove rezultate izbora.
Preporuke:
7
0
11 petak, 20 oktobar 2017 18:39
SSSS
Vidjeti ćete već sad u decembru ove godine kada Dragan Čović preda aplikaciju u ime BiH a time i Srpske i Srba za članstvo BiH i time i Srpske u NATO paktu, već to Čović javno govori i pokazuje koliko je.lažno njegovo prijateljstvo prema Dodiku i njegovoj Skupštinskoj većini koja je usvojila rezoluciju o vojnoj neutralnosti Republike Srpske.Sad će decembar, a Čova će sve učiniti da Srbe utjerati u NATO ili nešto još više u hrvatskom nacionalnom interesu, ne srpskom, neće taj srpsku stvar štititi, morgen braćo Srbi, pouzdavao se i Milošević u Tuđmana, pa ga Tuđman prevari.
Preporuke:
14
6
12 subota, 21 oktobar 2017 12:22
sizif
@SSSS
pouzdavao se i Milošević u Tuđmana, pa ga Tuđman prevari.

Hrvati i Crnogorci se odlično razumeju. Žurili su da iskoriste priliku, u vreme kada su potpuno kontrolisali situaciju.
Preporuke:
10
5
13 nedelja, 22 oktobar 2017 17:49
dušan
čisto sumnjam da će se bosna ikad raspasti po sadašnjoj liniji nacionalne podele.,ako pak i dođe do njenog raspada pre će biti da će međ.zajednica primeniti regionalni neg nacionalni model prilikom raspada.
Preporuke:
5
3
14 ponedeljak, 23 oktobar 2017 06:02
Nevolje
Jadni Kecmanović on misli da će on ili Dodik odlučivati šta će biti. On samo truje srpske osnovce i priprema ih za nove nevolje.
Preporuke:
6
12

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner