четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Србија у уклетој спирали

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 24 септембар 2017 11:12
fićo
Au,evo nam i Mijata.Da se njega pita on bi verovatno u cilju povećanja stranih investicija za početak poduplao subvencije sa 10 na 20 iljada evra po zaposlenome,ustavom proglasio Rusiju za neprijatelja i Kosovu dao mesto stalnog člana Saveta bezbednost,Brnabićku bi ostavio,ali bi za predsednicu postavio Svetlanu Lukić.Radnicima bi platu ograničio na 30 evra mesečno,a poslodavce bi opskrbio bičevima.Moglo bi se još dosta sličnog pretpostaviti.
Препоруке:
33
16
2 недеља, 24 септембар 2017 11:47
Jos jedan "Tribalac"
Gospodine Mijate bijete sve kao kisa oko Kragujevca.

Smatrate da je nasilje i institucionalna nesigurnost razlog "uklete spirale"? Onda nam objasnite kako to da je 2001 rast BDP-a 5,9 uprkos spaljenoj skupstini, kriznim stabovima po preduzecima i cinjenici da je prvi tadasnji covek srpske ekonomije Mladjan Dinkic sa saradnicima naoruzan upadao u domace banke? Jel znate, nasilje i urusavanje institucija ne pocinju sa Vucicem vec su konstanta i nusprodukt uspostavljanja NATO poretka u Srbiji.

Dajte da prestanemo da se ne secamo sta se to desilo 2008, kad je rast BDP-a iznosio - 0,3. Tada se desilo samoproglasenje nezavisnosti Kosmeta, masovne demonstracije protiv tog cina i ministarski puc Demokratske stranke koja potom preuzima celokupnu vlast. 2008. pocinje i velika finansijska kriza u Americi koju Demokratska stranka koristi kao izgovor za istorijsku pljacku i demontiranju svega u Srbiji.
Pitanje za Vas: Sta se to desilo 2015 kada BDP polako odlazi u plus?
Препоруке:
18
16
3 недеља, 24 септембар 2017 12:00
Jos jedan "Tribalac"
Posto ne verujem da pratite NSPM ja cu odgovoriti na svoje pitanje.

2013 godine je Vucic izasao sa idejom da se Briselski sporazum potpisuje iz razloga sto ako ne bude potpisan "evropska unija" nece obezbediti plate i penzije cime se obezbedjuje podrska gradjana izdaji. U isto vreme kao "artiljerijska podrska" ide insajder Brankice Stankovic koji ima za cilj da kosmetske Srbe prikaze kao kriminalce i svercere koji prazne drzavnu kasu i licno se bogate radeci protiv drzave koja ih izdrzava i tako najdirektnije uticu na nizak standard gradjana u ostatku Srbije. S obzirom da je vecina gradjana nedovoljno ekonomski pismena da shvati sta se desavalo posle ministarskog puca Demokratske stranke ovaj insajder je bio izuzetno uspesan u svojoj misiji.

Drugim recima solidna ekonomska slika 2008 je vidjena kao razlog samopouzdanja gradjana da se odazovu masovnim protestima protiv nezavisnosti Kosmeta, te im je masovnom pljackom u post 2008 periodu trebalo oduzeti to samopouzdanje.
Препоруке:
29
8
4 недеља, 24 септембар 2017 12:27
пензионер Цвико
Уклету спиралу у Србији направио је неко споља. Они који су је "избургијали" су "домаће а стране банке" и домаћи политичари који су се у суштини подредили наредбодавцима из иностранства. Народ, неписмен ћути и гута. Домаће а стране банке сваке године из Србије износе по неколико десетина милијарди евра. Овај број се смањује јер су извукли све што су могли. На питање зашто не инвестирају чисту добит, одговарау: Србија је ризично подручје а од ризика се бранимо високим каматама као и наплатом свега од поздрава, "добар дан, лакуноћ" па до лихварских облигација са високим стопама. У социјализму смо имали камате на наш новац у банци. Ове су и то укинуле. И ником ништа. Дакле банке су и кадија који нам суди и који нас брани. Ускоро ће мо казати доста, доста, доста ... а можда нас неће ни бити, дакле нећемо стићи да кажемо доста ....
Препоруке:
20
5
5 недеља, 24 септембар 2017 12:28
boban
Sto se investicija tice,cak se i IKEA smatra investicijom, iako je to super stetna investicija za drzavu.Svaka investicija koja ima za cilj da prodaje stranu robu na srpskom trzistu je stetna investicija.Ubija domaceg proizvodjaca.
'' Зашто, упркос несумњивој жељи власти, па и напорима које улаже, не успева не да буде лидер него ни да одржи корак са земљама испред којих је некад далеко била.''Ko ulaze napore?Ljudi koji nikada ni svoju trafiku nisu otvorili.Koji nikada nigde nisu radili.Kao kada bi mene stavili u reprezentaciju Srbije u kosarci i rekli:"ne znam zasto mu lose ide,on ulaze napore".
Препоруке:
29
2
6 недеља, 24 септембар 2017 12:49
Volim ljude koji argumentuju
Statistika je neumoljiva ako se stvari posmatraju iz vise uglova.O friziranju cinjenica od strane vlasti da i ne govorimo. Skoro sam pogledao jedan grafikon o realnom rastu u RF kada se uzmu u obzir i zaduzivanja.Tada sam shvatio zasto je zapad resio da zakoci Rusiju!Dakle cinjenice su neumoljive i Srbija zaostaje!!! E sada o razlozima "vrzinog kola" ili uklete spirale treba demokratski argumentovano diskutovati bez namere da nekoga ponizimo. Jer cim neko ucestvije u diskusiji o boljitku drzave znaci da je patriota ili je pak instruisan od onih koji zele da zavladaju Srbijom.Diskusija razotkrije ko je u zabludi a ko fura neke prikrivene interese...
Препоруке:
9
1
7 недеља, 24 септембар 2017 13:08
voja
Konacno, jedan tekst koji ukazuje da zaostajemo ekonomski i to NE SAMO zbog svetske krize koja je pocela 2008, jer mi zaostajemo i u odnosu na druge slicne nama (Balkan i istocnoevropske zemlje), koji takodje trpe posledice svetske krize a ipak malo bolje napreduju od nas. A kada ekonomski zaostajete i vas znacaj u okolini i u svetu nece biti dobar. I ipak, dok je Kostunica bio na vlasti, prvo predsednik drzave 2000 do 2003, pa posle predsednik vlade 2004 do 2008 godine, nije bilo tako lose, zar ne? Da i ne pricamo o slobodi medija, toleranciji prema opoziciji, kulturnom i civilizovanom ponasanju u javnosti. Pa ipak, ti isti mediji i javnost u celini nisu to postovali. Secam se da kada su objavljnei veoma dobri privredni rezultati iz 2004 godine, to niko nije ni primetio, a minsitri tadasnje vlade su bili ignorisani, ismevani, i kritikovani.
Препоруке:
10
9
8 недеља, 24 септембар 2017 13:15
boban
'' Зашто су тако ниска приватна улагања? "
Zato sto iza privatnika pojedinca ne stoji bas niko, a protiv njega je cela kriminalna masinerija drzave Srbije.
Sa druge strane iza stranih kompanija, stoje njihove drzave i medjunarodni sud u Londonu.Secate li se izraelskog "satelita" .
Препоруке:
34
1
9 недеља, 24 септембар 2017 13:59
Srki
sta bi se drugo moglo oocekivati u mafijaskoj drzavi?
Препоруке:
19
1
10 недеља, 24 септембар 2017 18:53
Persa
Kada imamo takve fukare kao Lakicevic i ne moze biti bolje!
Препоруке:
14
8
11 недеља, 24 септембар 2017 21:45
dragan
Ne slazem se sa ovim narativom. Kina bez sumnje nije niti pretenduje da bude demokratska drzava pa ipak ekonomski raste. Ima i mnogih drugih primera. Singapur recimo grad drzava u kome ne postoji demokratija ni u naznakama. Sta vise, mogli bi tvrditi da odredjeni oblik autokratije pogoduje ekonosmkom razvoju. Da bi se zemlja razvila potrebna je odredjena nacionalna disciplina, trpljenje, nacionalna svest i odricanje. Mozemo mi pricati o kumunistima sta zelimo ali ostaje cinjenica da su obnovili zemlju, radnim akcijama, mobilizacijom omladine i spremnoscu da se radi ne samo za sebe nego i za svoju naciju. Uostalom ako klima za investicije nije dobra zasto su strane banke dosle na ovo trziste? Ili zasto uvozimo toliko strane robe? Ekonomska politika rezima i nije tako losa. Sem jeftine radne snage mi nemamo sta ponuditi, i ako je to tako a jesta uradimo to. Kroz deceniju bice bolje kao u Kini recimo. Problem je nacionalna politika mnogo vise nego ekonomska. A ovaj teskt, jedno nista.
Препоруке:
8
9
12 недеља, 24 септембар 2017 22:05
Ел_Команданте
Сем општих, свима познатих чињеница о лошем стању државних институција, и класичне неолибералне догме ништа ново не видех у овом тексту. Период од 2000. до 2008. је период непосредно после укидања санкција, када је због бесповратне помоћи, новца од приватизација и кредита повећавана потрошња и самим тим и БДП, плус логичан позитиван ефекат укидања санкција. Нема ту неке суштинске разлике између Вучића и ДОС-а, играчи су исти, мислим на тајкуне и банке, партијско запошљавање и остало. Разлика је у томе што Вучић не добија бесповратну финансијску помоћ и нема новца од приватизација.
Ипак Вучић кубури са једним проблемом који није толико оптерећивао ДОС. Никад нико није успео да направи успешан капиталистички систем паралелно са успостављањем ауторитарног политичког система. Управо обрнуто, модерна демократија и капитализам су поптуно неодвојиве појаве. Ма шта мислио о ДОС-у, а не мислим ништа добро, очигледно је стање демократије у време владавине ДСС и ДС ипак било далеко боље.
Препоруке:
12
4
13 недеља, 24 септембар 2017 22:39
»Бошко« ░
Као и обично лупетања коментатора (којима "историја" почиње са "злим ДОСом") који нису прошли на поред економске школе а камоли факултета.
Пад комунизма Србија је дочекала самозадовољно неспремна, а на њега још увек није одлучно реаговала и кренула колосеком који води у просперитет.

Никакав "пад комунизма" се није десио у Србији, јер је већина функционера партија на власти Вучић, Дачић и Шешељ су "бивши комунисти" који се понашају исто као антиСрпски комунисти, док су већина гласача дегенерисани и инфантилни "титови пионири"

Режим 90тих направи штету ~650 милијарди долара што од санкција, бомбардовања што у пљачки са криминализованим грађанством, а микро мозгови приговарају ДОСу што су успели да уништену и опљачкану Србију довуку 30.6.2008. до само 8.13 милијарди евра јавног дуга и просечне плате од 418 евра.

Ко поправи онолике путеве, пруге, мостове, школе, фабрике?

А онда је 7.јула 2008 ујахала Дачићева комунистичка банда и сачекала Вучића и Шешеља
Препоруке:
23
11
14 недеља, 24 септембар 2017 22:59
»Бошко« ░
dragan
Mozemo mi pricati o kumunistima sta zelimo ali ostaje cinjenica da su obnovili zemlju, radnim akcijama, mobilizacijom omladine
Још један из титових "журнала"

Комунисти су окупацијом Српског народа, прво убијањем и хапшењем обезбедили подршку за своју власт, а када су схватили да као "авангарда радничке класе" немају радничку класу уништили су Српске породичне задруге, а добили гомиле за испирање мозга по градовима. "Мобилизација омладине" је било врхунско испирање мозга стварањем култа личности те су и данас дегенерисани у старости величајући време кад су Срби подељени у пет држава за лакше убијање и протеривање и протеривани са КиМ

Кад се од "успеха социјализма" одузме 50 тона предратног злата, 140 тона злата и 240 тона сребра из Бора, "труманова јаја", донација од САД(за историјско НЕ), 1000 фабрика и чињеницу да се по селима јео зобени хлеб а деца по градовима била сретна са хлебом и масти и да је већ 60тих почело протеривање вишка незапослености...
Препоруке:
20
12
15 понедељак, 25 септембар 2017 20:02
Zdravko
Mijat Lakićević je nekada bio član SKJ, najverovatnije s dobrim uverenjem u proklamovane principe. Razočaravši se postaje uvereni liberal. Promašio u oba slučaja što znači da je slab analitičar ali i nikakav poznavalac onoga o čemu piše.
Препоруке:
15
5

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер